Informatieavond woonservicecentrum Inloopavond brede school Sint-Annaland Veilige feestdagen Besluit brandveilig gebruik bouwwerken V Sinterklaasfeest in Ilawa Donderdag 11 december 2008 Ruim alles weer op! I Nee Gemeentenieuws openbare bekendmakingen Gemeente Tholen week 50 ll Tholenderwijs Gemeente Tholen, Castria Wonen, Marsaki, RDBM Architecten en Adviseurs en zorgaan bieder SVRZ werken samen aan de realisatie van een woonservicecentrum aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse. Veel mensen hebben tijdens de inloopavond op 13 okto ber gebruik gemaakt van de gelegenheid om hun mening te geven over de indeling van de woningen en de begane grond, waar de gemeenschappelijke voorzieningen komen. Ook heeft in de tussentijd overleg plaatsgevonden met toekomstige gebruikers en omwonenden over hun wensen en eisen ten aanzien van het gebouw. RDBM Architecten en Adviseurs heeft de plattegronden voor de woningen en de openbare ruimten aange past naar aanleiding van de bijdragen van inwoners en gebruikers. Hierdoor is het uiterlijk van het woonservicecentrum al voor een groot deel vast te stellen. Wij willen u deze ontwikkelingen graag laten zien tijdens een informatiebijeenkomst in het Holland Huis op 16 december om 19.30 uur. U bent om 19.30 welkom voor presentaties van onder andere de indeling en de eerste ontwerpfase van het woonservicecentrum. Daarnaast willen we u informeren over de invulling van de gemeenschappelijke ruimten en de planning. Na de presentaties is er gelegenheid om de tekeningen nog eens rustig te bekijken en desgewenst vragen te stellen aan alle partijen die samenwerken om het woonservicecentrum in Scherpenisse tot stand te brengen. De bouwvoorbereidingen voor de nieuwbouw van de Brede School aan de Schoolstraat te Sint-Annaland zijn gestart. Begin volgend jaar zal de bouwplaats worden ingericht en starten de bouwwerkzaamheden. Openbare basisschool De Casembroot, bijzondere basis school School met de Bijbel, de bibliotheek en kinderopvang Toerdeloo krijgen hier vanaf 2010 gezamenlijk onderdak. Gemeente Tholen presenteert het definitieve ontwerp en informeert over het bouwtraject tijdens een inloopavond. Belangstellenden zijn welkom op woensdag 17 december in De Wellevaete aan de Hoenderweg in Sint-Annaland. Loop eens binnen tussen 19.30 en 21.00 uur voor meer informatie over: Het definitieve ontwerp door RDBM Architecten&Adviseurs De bouwactiviteiten door Moeskops' Bouwbedrijf De inrichting van de buitenruimte door de gemeente Tholen Ook vragen over bovenstaande onderwerpen beantwoorden wij graag op deze avond. Tijdens de feestdagen worden vele woningen voorzien van kerstbomen, kerststukjes, kaar sen en andere gezellige versieringen. Ook worden huizen aan de buitenkant voorzien van verlichting en kersttakken. Maar zelfs tijdens de feestdagen zit een ongeluk in een klein hoekje. Daarom wil Brandweer Zeeland de mensen goed voorbereiden op een veilige kersttijd. Dit artikel geeft richtlijnen voor het veilig plaatsen van natuurlijke kerstbomen. Als voldaan wordt aan deze richtlij nen, is de kans op slachtoffers bij een brand klein en zal de schade beperkt blijven. Als niet aan deze richtlijnen voldaan wordt, is er sprake van een brandonveilige situatie met alle risico's op ernstige gevolgen. Verder leest u wat meer over het juiste gebruik van kaarsen en over het afsteken van vuurwerk. Brandveiligheid van echte kerstbomen De richtlijnen gaan over onbehandelde natuurlijke kerstbo men. Kunstkerstbomen zijn qua brandveiligheid meestal (veel) beter. Daarnaast kunnen natuurlijke bomen brandver tragend worden behandeld, al is een niet-professionele behandeling daarbij zelden echt effectief. Het vochtgehalte in de naalden is de belangrijkste factor voor de brandbaarheid van een natuurlijke kerstboom. Een verse, natte kerstboom is zelfs met een brandende prop papier niet goed aan te steken. Een droge boom kan bijvoor beeld met een lucifer of door een omvallende kaars al makkelijk in brand vliegen. Een droge boom die in brand vliegt, kan daarna in minder dan 30 seconden helemaal opbranden! Kerstboom met of zonder kluit Voor het brandgedrag van een kerstboom maakt het niet veel uit of deze een kluit heeft of niet. Van belang is dat de boom steeds voldoende water kan opnemen. De meeste houders voor kerstbomen zonder kluit hebben een waterreservoir, waardoor eenvoudig te zien is of hierin nog voldoende water staat. Bij bomen met kluit is minder goed zichtbaar hoe goed de kluit en hoe vochtig de aarde is. Een uitzondering hierop zijn bomen die in de pot zijn gekweekt: deze hebben alle wortels nog. Vochtgehalte van de kerstboom Het is belangrijk om een verse kerstboom te kopen. Kijk of de naalden van de boom nog voldoende vocht bevatten door enkele keren met de onderkant van de boom op de grond te tikken. Er mogen dan nauwelijks groene naalden uitvallen (het is wel normaal dat er een klein aantal bruine naalden uitvalt). Laat de kerstboom niet langer dan drie weken in een ruimte bij kamertemperatuur staan, dan is de kans op uitdrogen niet te groot. Verzorging Een kerstboom is met goede verzorging enige tijd bij kamer temperatuur vochtig te houden. Zorg direct na de aankoop daarom voor het volgende: Zaag bij een kerstboom met kluit, die niet in de pot is gekweekt, de stam boven de kluit af. Zaag bij een kerst boom zonder kluit ongeveer 3 cm van de onderkant van de stam af. Zaag de stam recht af; het afschuinen van de stam om hem beter in de houder te laten passen is nadelig voor de wateropname. Plaats de stam in een houder met waterreservoir. Gebruik een houder die voldoende water kan bevatten. Een richt lijn hiervoor is 1 liter per 2,5 cm stamdikte. Geef de kerstboom zoveel water dat de onderste 5 cm van de stam continu in het water staat. Geef een kerstboom met kluit zoveel water dat de kluit steeds vochtig aanvoelt. Plaats van de kerstboom in de ruimte Ondanks een goede verzorging kan een kerstboom vlam vat ten. Daarom moet de kerstboom zo in de ruimte staan dat het gevaar voor alle aanwezigen bij brand klein is. Houd daarom de volgende regels aan: Plaats de kerstboom niet te dicht bij gordijnen en/of mak kelijk brandbare inrichtingsgoederen. Houdt minimaal 2 meter als afstand aan. Houdt minimaal 1 meter afstand tussen de kerstboom en verwarmingsradiatoren, om snelle uitdroging te voorkomen. Houdt minimaal 2 meter afstand tussen de kerstboom en open vuur of vlammen (kaarsen, open haard), om ontste king te voorkomen. Verwijder de kerstboom onmiddellijk uit de ruimte, indien deze- grote hoeveelheden naalden verliest of bruin wordt. Versiering van de kerstboom In een kerstboom hoort natuurlijk kerstversiering. Deze ver siering is echter meestal brandbaar of kan zelfs een brand ver oorzaken. Let bij het aanbrengen van versiering daarom op het volgende: Gebruik nooit echte kaarsjes, ook niet indien er voldoende blusmiddelen bij de hand zijn. Ontbranding van een kerst boom kan zo snel gaan, dat er geen tijd is om te blussen. Plaats geen kaarsen binnen een afstand van 2 meter van enig deel van de boom. Gebruik geen kerstverlichting met beschadigde draden, of kerstverlichting waarvan één of meer van de lampjes niet meer branden. Schakel de kerstboomverlichting 's nachts en bij afwezig heid altijd uit. Gebruik bij voorkeur aluminium of glazen versieringen. Beperk gebruik brandbare versiering. Kaarsen Zet kaarsen altijd in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Gebruik geen kaarsenhouders van plastic of andere gemakkelijk brandbare materialen. Plaats kaarsen ten minste vijftig centimeter uit de buurt van brandbare materi alen, en steek kaarsen in brandbare kerststukjes niet aan. Vuurwerk Veilig omgaan met vuurwerk begint al voordat je het afsteekt: Experimenteer niet zelf met vuurwerk: maak vuurwerk nooit open! Steek vuurwerk nooit los in jas- of broekzakken. Trek kleding aan die tegen een stootje of vonk kan (dus geen nylon). En ook niet iets met een capuchon. Lees de gebruiksaanwijzing van te voren. In het donker kun je niet lezen. Tips voor het afsteken Zorg dat siervuurwerk altijd stevig en stabiel staat. Zet pijlen altijd in een fles, half gevuld met zand. Sla voor grote vuurpijlen een pvc-buis in de grond. Zet vuurwerkpotten altijd klem tussen twee stenen. Steek vuurwerk aan met een aansteeklont, sigaret of sigaar. Gebruik nooit lucifers of een aansteker. Steek geen vuurwerk uitje hand af. Steek weigeraars (vuurwerk dat niet is afgegaan) nooit opnieuw aan. Zorg dat anderen minstens zes meter afstand houden. Klaar met afsteken? Ruim dan de rommel op. Laat geen vuurwerk op straat liggen. En helemaal geen vuurwerk wat niet is afgegaan. Veel kleine kinderen zoeken de vol gende dag naar vuurwerkresten en proberen die opnieuw af te steken. De afdeling Gemeentebedrijf zet op nieuw jaarsmorgen 8 mensen in, om te controleren op vuur werkresten die niet zijn afgegaan en een gevaar opleve ren voor de jeugd die alsnog zal proberen deze af te ste ken. Daarnaast ruimen ze grote hoeveelheden op, waar moge lijk ook onafgestoken vuurwerk tussen zit en grote pak ketten die een gevaar kunnen opleveren voor het verkeer of die zelfs een voetpad blokkeren. Na zo'n ochtend opruimwerk blijft er nog veel over waar van we verwachten dat degene die dit vuurwerk heeft afgestoken dit de andere dag zelf opruimt. Vuurwerkresten kunnen in de grijze container en als er vuurwerk bij is wat nog niet is afgegaan kunt u dit nat maken zodat er geen ontploffingsgevaar meer aanwezig is. Wist je dat.... als een mortierbom op 2 meter afstand ontploft, je doof kunt worden? en dat de lucht die je dan inademt je longen kan bescha digen? er ieder jaar honderden jongeren gewond raken door vuur werk? zij hierdoor vaak vingers of een oog verliezen? Vanaf 1 november 2008 gelden landelijke regels voor het brandveilig gebruik van gebouwen. Het Besluit brandveilig gebruik bouwwerken, kortweg het Gebruiksbesluit, is toen in werking getreden. Dit besluit stelt (algemene) eenduidige regels, waardoor brandveiligheidseisen voor iedereen in elke gemeente gelijk zijn. Bewustwording Het doel van het nieuwe Gebruiksbesluit is dat mensen zich meer bewust worden van brandveiligheid en meer eigen verantwoorde lijkheid nemen. De huidige gebruiksvergun ningsplicht voor bouwwerken waarin meer dan 50 personen tegelijk verblijven, is niet per definitie een feit. Wel geldt een meld plicht als er meer dan 50 personen in een pand verblijven. U kunt in het schema kijken wat voor u van toepassing is. Een gebruiksvergunning is alleen nog nodig voor sommige vormen van gebruik, bijvoor beeld kinderdagverblijven, basisscholen, hotels en tehuizen met meer dan 10 bedden. Na een gebruiksmelding, die minstens vier weken voor ingebruikname van bijvoorbeeld een horecapand moet worden gedaan, kan de 10 personen jonger dan 12 jaar dagverblijf mmmm jjj&s&nmanmuriüii. i r—"TüSrv.wij 10 personen lichamelijk of verstandelijk gehandicapt dagverblijf 7 mms#*-as -ft» zé-.*# fclUI» '.MM N*j 10 personen met nachtverblijf?* nl 50 personen? >3 Woonfunctie die kamergewijs" verhuurd wordt I Nee Is er sprake van gelijkwaardigheid (conform het Gebruiksbesluit)? Algemeen gebrurk gemeente c.q. brandweer preventief controle ren of het bouwwerk en het gebruik daarvan inderdaad aan de gestelde brandveiligheidsei sen voldoet. Situaties De voorschriften in het Gebruiksbesluit gel den voor iedereen en voor elk gebruik van bouwwerken. Dit gebruik moet voldoen aan de eisen uit het Gebruiksbesluit en onder scheidt hierbij drie situaties: 1. Algemeen gebruik (melding- en vergun- ningsvrij; moet voldoen aan algemene voor waarden); hi Meldingsplichtig Vergunningspfichtlg 2. Gebruik op basis van gebruiksmelding (meldingsplicht); 3. Gebruik op basis van een gebruiksvergun ning (vergunning aanvragen is verplicht). Voor het aanvragen van een gebruiksvergun ning of het indienen van een melding is een landelijk aanvraagformulier "Brandveilig gebruik bouwwerken" ontwikkeld. Dit formu lier kun u opvragen bij de gemeente of downloaden van de site van het ministerie van VR0M www.vrom.nl. Overgangsbepalingen Als u een gebruiksverguning van voor 1 november 2008 heeft of voor die datum een gebruiksvergunning heeft aange vraagd, dan is het niet noodzakelijk dit opnieuw te doen: Een bestaande gebruiksvergunning blijft ook na de inwerkingtreding van het Gebruiksbesluit inclusief alle voorwaar den, geldig. Er hoeft pas een nieuwe ver gunning aangevraagd te worden als het gebruik wijzigt; Heeft u een gebruiksvergunning voor gebruik waarvoor vanaf 1 november 2008 een melding verplicht is, dan geldt de vergunning ook als melding. De voor waarden bij de vergunning gelden als aanvullende voorwaarden bij de melding. U hoeft pas een melding te doen als het gebruik wijzigt; Heeft u een aanvraag om gebruiks vergunning gedaan voor 1 november 2008 en heeft u nog geen gebruiksver gunning ontvangen? a. Is uw gebruik op grond van het Gebruiksbesluit meldingplichtig dan geldt uw aanvraag ook als melding. U hoeft niet opnieuw een melding te doen. b. Is uw gebruik op grond van het Gebruiksbesluit vergunningplichtig dan blijven de gemeentelijke voorschriften die tot 1 november 2008 golden van toe passing op uw aanvraag. Voor meer inlichtingen over het Gebruiksbesluit kunt u contact opmenen met de heer J.M. Steijn, telefonisch te bereiken onder nummer 0166 - 668 200. Dit jaar heeft Sinterklaas niet alleen aan Nederland een bezoek gebracht; de Sint is dit jaar,samen met zijn zwarte pieten, ook afgereisd naar de zusterstad van Tholen, Ilawa in Polen. Daar zijn de Sint en zijn pieten ontvangen in het Kino theater, waar de kinderen konden genieten van een voorstelling. In deze voorstelling werd de Nederlandse traditie van het Sinterklaasfeest toegelicht. Tevens werd daarbij aandacht besteed aan het Nederlandse verhaal van Jip en Janneke en de belevenissen van deze twee Nederlandse kinderen terwijl zij op het Sinterklaasfeest aan het wachten zijn. Jip en Janneke zijn ook geen onbe kenden meer in Polen, nu deze boekjes in het Pools vertaald zijn. Na een wandeling door de stad is de Sint ook nog op bezoek gegaan bij de zieke kinderen in het ziekenhuis en het psychologische centrum. Ook maakten veel inwoners van de gelegenheid gebruik om met Sinterklaas op de foto te gaan. De pepernoten die door de moeders en de kinderen gebakken waren, vonden daarbij gretig aftrek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 14