'Er zijn wel meer mensen die de titel vrijwilliger van het jaar verdienen' „Ik moet eerst iedereen hier nog maar zien weten te vinden" 'Wij besteden ons geld alleen aan goede dingen' Honderd keer Leeftijd subsidie jeugd omhoog Donderdag 4 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Wim Deurloo en medewerkers omroep Tholen in het zonnetje gezet Wim Deurloo uit Tholen is uitgeroepen tot Thools vrij williger van het jaar. De titel voor de groep vrijwilligers gaat naar omroep Tholen. Een vrijwilliger van de toe komst werd vrijdag in het gemeentehuis niet gehuldigd Daarvoor waren onvoldoende kandidaten aangemeld, lichtte wethouder Velthuis toe. Deurloo was verguld met zijn verkiezing. „Maar er zijn meer mensen die het ver dienen, die misschien nog wel meer doen dan ik", zei hij in een reactie. Maatschappelijk belang Barkrukken Twee onderscheidingen voor Maurice de Coninck Bib Gourmand voor Gouden Leeuw eigenaar restaurant krijgt horecatitel Maurice de Coninck is verkozen tot meest markante ho recaondernemer van Zeeland in 2008 én zijn restaurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse krijgt voor het eerst een Bib Gourmand. De twee onderscheidingen komen van twee verschillende organisaties en betekent dus dub bel succes voor De Coninck. Joth kampt met een krap budget Janna Slager-Burgers heeft weer hetzelfde uitzicht op de Ten Ankerweg „Ik heb van half elf tot half vier geslapen," zegt de 90-ja- rige Janna Slager-Burgers dinsdagochtend over de eerste nacht in haar nieuwe woning in Dalemhof. Ze is niet on tevreden over haar nachtrust. „Ik was natuurlijk moe, maar ik moest niet veel doen." Ze is een van de negen bewoners die maandag verhuisde van de tijdelijke wo ning Dalemhof aan de prinses Beatrixstraat. Dinsdag verhuisden er tien, gisteren elf en vandaag nog eens ze ven. Sponsoren Afscheidsdiner Hoofdredacteur Enrico Tichem van omroep Tholen heeft zojuist van de burgemeester de prijs groep vrijwilligers van het jaar in ontvangst genomen. Links staat zijn vader Adrie Tichem, ook vrijwilliger bij de lokale omroep, te glunderen. Bert Stolk van het Rode Kruis feliciteert Wim Deurloo met zijn verkiezing tot vrijwilliger van het jaar. Uiterst rechts kijkt EHBO-voorzitter Henk van Driel toe. 1 Op het servicebureau Voor Elkaar, met vier medewerksters onderdeel I van de afdeling welzijn en onderwijs van de gemeente, wordt via de I website zo'n honderd keer per maand een beroep gedaan. „En dat I aantal zal ongetwijfeld nog verder stijgen", zei wethouder Velthuis op I de vrijwilligersavond. „Via de website wordt gevraagd naar alles wat I met vrijwilligerschap te maken heeft. Van het opzetten van activitei- I ten, coördineren van zaken, tot gewoonweg informatie." Sinds 2003 is I Voor Elkaar, samen met het lokaal comité vrijwilligers, betrokken bij I de organisatie van de Thoolse vrijwilligersavond. Na het officiële gedeelte in de hal van het gemeentehuis drukken aller hande mensen Wim Deurloo de hand. Het illustreert het brede ter rein waarop de nieuwe vrijwilliger van het jaar actief is. Hij is met me debestuursleden van de ouderen bond Anbo naar de vrijwilligers avond gekomen, een bijeenkomst die hij ook in het verleden verschil lende keren bezocht. Dat hij dit keer zelf in de schijnwerpers zou staan, kon Deurloo niet bevroeden. „De vrijwilliger van het jaar is een actie- veling. Breed georiënteerd, met be zigheden die één ding gemeen heb ben: uit allemaal spreekt een sociale aard", zegt wethouder Velthuis als de uitverkiezing bekend wordt ge maakt. De 62-jarige Deurloo is een kwart eeuw actief in de EHBO-vereniging in zijn woonplaats Tholen, waarvan zestien jaar als penningmeester. Hij kreeg er in mei de Dr. C.B. Tilanus- penning voor. Namens de EHBO zit hij in de gemeentelijke werkgroep AED, die het onderhoud aan deze hartschokapparatuur en de cursus sen om ze te leren bedienen, coördi neert. Wim Deurloo was eveneens 25 jaar lid van de Nationale Reserve en is vanuit die functie ook al 21 jaar actief in het Thoolse 4 mei co mité. Verder heeft het vakbonds werk zijn interesse. Zes jaar is hij bestuurslid van de afdeling Tholen van FNV Bouw, en al zestien jaar verzorgt hij als consulent belasting aangiftes voor de leden. Een dag na zijn huldiging was de Tholenaar al weer actief op de sinterklaasmiddag van de vakbond in Oud-Vossemeer. Vijf jaar is hij lid van de stichtings- raad van omroep Tholen (namens de sector welzijn). Secretaris van de plaatselijke Anbo-afdeling is Wim Deurloo sinds twee jaar en een zelf de tijd brengt hij koffertjes rond van de warme maaltijdvoorziening. Ook is hij beschikbaar als chauffeur voor De Zonnebloem in zijn woonplaats, en ten slotte is hij sinds juni van dit jaar lid van de gemeentelijke cliën tenraad sociale zaken. „Hier is met recht sprake van een actieve vrijwil liger die zich jaren inzet voor tal van verenigingen, en daarin ook ver schillende functies bekleedt", las burgemeester Nuis de oorkonde voor. Terwijl familieleden en verte genwoordigers van organisaties naar de hal kwamen - zij waren el ders in het gemeentehuis opgevan gen om te voorkomen dat Deurloo voortijdig lont zou ruiken - over handigde de burgemeester het door Veronie Rens gemaakte beeldje aan de achtste Thoolse vrijwilliger. Even tevoren was een schilderij van het beeldje - eveneens van de hand van Rens - uitgereikt aan een totaal verraste hoofdredacteur Enrico Ti chem van omroep Tholen. De vrij willigers van de lokale omroep kre gen de erevermelding voor groepen, die voor de tweede keer werd toege kend. „Vrijwilligers die actief zijn op, rond en voor de hele gemeente Tholen. In ieder huishouden komt u ze tegen. En per dag bedienen ze minimaal 300 mensen met hun diensten, maar over het algemeen weten ze een veelvoud van dat aan tal te bereiken", begon wethouder Velthuis haar beschrijving van de winnaars. „Ze zijn van alle markten thuis. Sport, politiek, welzijn en evenementen, ze draaien er hun hand niet voor om." Op dat moment stootte omroepmedewerker Adrie Tichem in de zaal de voor hem zit tende Willem Boon aan: het was hem duidelijk dat omroep Tholen de prijs zou krijgen. Velthuis zei dat de vrijwilligers voorzien in een 'bijna primaire levensbehoefte': informa tie. Ze werken zelfstandig, maar krijgen hun gegevens van de inwo ners. „Vrijblijvend steken ze vele uren van hun tijd, en soms ook ei gen financiële middelen, in het zo goed mogelijk uitoefenen van hun taak. Sommige vrijwilligers laten hun werk zelfs tijdens hun vakantie moeilijk los. Deze mensen zijn diep betrokken bij de Thoolse samenle ving", aldus de wethouder. Sinds de oprichting in juli 1985 brengt omroep Tholen met gemeen telijke subsidie het plaatselijke nieuws op de radio, en sinds enkele jaren ook op de kabelkrant. 'Met veel enthousiasme en met weinig middelen', las burgemeester Nuis voor uit de oorkonde. 'Via de kabel krant wordt snel ingespeeld op actu eel nieuws, waarbij ook lokale foto grafen een belangrijke rol spelen. De kabelkrant wordt vele malen per dag bekeken en ook de website van omroep Tholen wordt prima be zocht', meldt dit stuk. Het comité van aanbeveling en het gemeentebe stuur vinden dat de vrijwilligers van de lokale omroep een algemeen maatschappelijk belang vervullen dat alle lagen van de Thoolse bevol king bereikt. Elf omroepmedewerkers stonden op het podium om het huldeblijk in ont vangst te nemen. „Eindelijk erken ning", vond mevrouw Van der Put ten. „Dit had Cor (haar overleden man - red.) moeten meemaken." Commercieel medewerker Willem Boon uit Scherpenisse deed meteen een oproep. „Omroep Tholen is een stichting. Mensen die ons een warm hart toedragen, kunnen donateur wor den. Die steun kunnen we gebruiken om de kwaliteit van de programma's en uitzendingen te verbeteren." De vele bezoekers van de vrijwilli gersavond kregen een gevarieerd programma voorgeschoteld rond het thema 'Terugblik naar de toekomst'. Als presentator fungeerde oud-jour nalist, boekenschrijver en SP-sena- tor Kees Slager uit Poortvliet. Die kondigde - deels in dialect - een aantal Thoolse optredens aan. Aller eerst 'de oudste vereniging van het eiland': het Cloveniersgilde uit Scherpenisse, gevolgd door dorps omroeper Gatze de Moed uit Stave- nisse. Die had vroeg in de avond door Tholen gelopen om de mensen aan te sporen naar de vrijwilligers avond te komen. Zelf vertelde Sla ger over het vastleggen van de ge5 schiedenis van gewone mensen in zijn boeken. Hij omschreef dat als 'een wedstrijd met de dood, of met dementie'. De Poortvlietse stichting MusicalXpres, van Esther Langen- huizen kwam enkele keren voor het voetlicht. Eerst met een korte voor dracht, waarin Slager met name de klompen opvielen waarop het Zeeuwse wapen was geschilderd. Later zongen de jongelui een aantal liedjes uit de musical Ja zuster, nee zuster. Heel wat aanwezigen in de zaal zongen de teksten, bekend uit de televisieserie uit de jaren zestig, mee. Ook bij de afsluiting kwam MusicalXpres op het podium voor het zingen van het Vrijwilligerslied, begeleid door burgemeester Nuis aan de piano. De slagwerkgroep van Accelerando uit Sint-Annaland le verde eveneens een muzikale bijdra ge, waaronder een ritmisch stuk ge speeld op barkrukken. In schril contrast tot het luide getrommel stonden de ingetogen klanken die Nienke Langenhuizen aan haar harp ontlokte. In de pauze kon in de lees zaal van het gemeentearchief een kleine expositie rond het thema be keken worden. In haar welkomstwoord onder streepte mevrouw Velthuis nog eens het belang van de vrijwilligers voor de samenleving. „Zij zijn nodig om een vereniging te dragen, om steun te bieden aan mensen bij wie het al lemaal niet meer vanzelf gaat, om dingen te regelen die door de ge meenschap als vanzelfsprekend worden aangenomen. Niets is echter vanzelfsprekend, daarom wordt u vandaag extra in het zonnetje ge zet." De wethouder bedankte aan het einde van de avond iedereen die zijn steentje had bijgedragen. Ze had voor elke bezoeker een kleine attentie: een beestje gemaakt van blik, afkomstig uit Burkina Faso. Voor vrijwilliger van het jaar waren elf kandidaten aangemeld, voor groep vrijwilligers zeven en voor vrijwilliger van de toekomst drie. De jongerenraad Tholen krijgt net als vorig jaar 7500 euro van de ge meente Tholen voor de uitvoering van haar plannen, maar dat lijkt wat aan de krappe kant. Het afgelopen jaar werd het bedrag overschreden en ook komend jaar lijkt al met een te grote kostenpost te beginnen. De overschrijding van dit jaar gaat van het huidige budget af. Maar Joth bestaat in januari vijf jaar en wil dat vieren met een receptie. In de be spreking over de mogelijke invulling van de avond, bleek dat de kosten nogal hoog uit gingen vallen. Janna Slager-Burgers met haar drie dochters in het nieuwe Dalemhof, v.l.n.rAddy de Groen, Rien Vis en Anneke Kleppe. Als het aanvankelijk bedachte pro gramma door zou gaan, kwamen de kosten uit op een bedrag van bijna 4000 euro. En dat is meer dan de helft van de jaarlijkse begroting. Dat vindt de raad zelf niet kunnen en ze is naarstig aan de slag gegaan om de kosten te drukken. „Het geld is voor de jeugd en niet voor ons zelf', vindt Joth-voorzitter Hermen Geluk. Hoeveel het feest nu gaat kosten, weet Geluk niet precies, maar hij verzekert: „Dat bedrag is meer dan gehalveerd." Van te voren is niet bepaald hoeveel de activiteiten mochten kosten, maar wel is de agenda voor het ko mende jaar al opgemaakt. „We ma ken elk jaar een begroting voor wat we willen gaan doen en dienen die dan in bij de gemeente Tholen. Daar moeten we alles in een jaar van doen. Zowel onze reiskosten, vergaderingen, alles wordt daarvan betaald", zegt Geluk. Of de jongerenraad voldoet aan het beeld dat jongeren niet met geld om kunnen gaan? „Als je zegt dat jon geren niet met geld om kunnen gaan, gaat dat meer over teveel geld uitgeven aan onzinnige dingen. Wij geven geld uit aan goede dingen, dus die vergelijking is niet aan de orde." Dat de jongerenraad blijk baar toch teveel geld uitgeeft, be aamt Geluk. „Het gaat om wat we doen. We hebben het afgelopen jaar een aantal grote activiteiten georga niseerd waar heel veel geld in gaat zitten, zoals het anti-pestproject en de natte kernenslag. Tussendoor krijgen wij ook heel veel vragen van wil je dit doen of wil je dat doen. Voor extra geld zoeken wij sponsoren, maar als wij aan alle verzoeken zouden voldoen, stijgen we al gauw boven ons bud get uit." Volgens Geluk strooit de jongerenraad niet in het wilde weg met geld. „De gemeente houdt toe zicht en voor alles wat wij willen doen moeten wij toestemming vra gen. We draaien nu vijf jaar en ik heb nog geen één keer meegemaakt dat er geen geld was." Geluk geeft toe dat het budget van vorig jaar is overschreden, maar heeft niet voor ogen hoeveel dat be draagt. Hoewel jongerenwerker In- grid Bras in een openbare jongeren- raadsvergadering de leden waarschuwde om niet weer teveel geld uit te geven aan activiteiten, ontkent ze bij navraag dat de Joth in 2008 over het budget is heen ge gaan. „Ik heb gezegd dat ze over het budget heen zouden kunnen gaan met het oog op het aantal ge plande activiteiten. Ze hebben afge lopen jaar niet teveel uitgegeven, maar ze hebben wel alles opge maakt." In een e-mail antwoordt ze dat er mogelijk wel meer geld voor 2009 zal worden aangevraagd van wege de viering van het vijfjarig bestaan. Of het aan populariteit ligt of niet, maar de vorig jaar populairste jon gerenraad van Nederland en dit jaar de winnaar van de Jong Lokaal Bo kaal, de jongerenraad van de ge meente Borsele, heeft meer te be steden dan haar Thoolse collega. Een woordvoerder van de gemeente Borsele laat weten dat 'hun' jonge renraad per jaar voor algemene za ken 11.170 euro ontvangt, voor de werkgroep Wave, die evenementen organiseert, 6500 euro en de werk groep pr krijgt jaarlijks een bedrag van 1020 euro. De Joth is dit jaar via jeugdparticipatie.nl uitgekozen tot populairste jongerenraad. Wie weet heeft dit ook gevolgen voor het te besteden budget. De jongerenraad wil de maximale leeftijd voor de jeugdstimulerings- regeling verhogen naar 23 jaar. Thoolse jongeren tot en met 18 jaar kunnen aanspraak maken op subsi die via deze regeling door het orga niseren van activiteiten voor de jeugd. Omdat het beleid voor jonge ren meestal tot 23 jaar gaat, zoals de projecten voor jeugdparticipatie van provincie Zeeland, wil de Joth de leeftijd van de stimuleringsregeling van de gemeente Tholen verhogen. De jeugdraad dient hiervoor een verzoek in bij de gemeenteraad van Tholen. In het nieuwe complex wonen sinds vandaag 39 mensen in de 36 appar tementen van Ten Anker. Mevrouw Slager woont weer ongeveer op de zelfde plek als tweeëneenhalf jaar geleden toen ze nog in de serviceflat woonde. Ze woonde toen drie hoog, nu woont ze op de vierde etage. Ze heeft een ruim uitzicht over Tholen. Al bij binnenkomst is de Grote Kerk te zien. Het kozijn van het raam is de lijst van een schilderij. Ook is een stuk van molen de Hoop te zien, voor een deel verscholen achter de bomen langs de Vest. Ook de nieuwbouw aan het Waterfront is te zien. Mevrouw Slager kijkt uit over de Ten Ankerweg, op een deel van het verzorgingshuis van Ten Anker en op het andere nieuwe woonblok van vijftien koopappartementen. Maar omdat ze zo hoog zit, kan ze over de koopwoningen heen kijken. Toch kan de Thoolse er niet ten vol le van genieten van het uitzicht om dat ze minder goed ziet. Ze woonde tien jaar in de service flat. Tot die werd afgebroken. Ze moest verhuizen naar Dalemhof en nu is ze weer in Dalemhof maar dan in de nieuwbouw. Het is voor de meeste bewoners nog erg wennen aan de nieuwe woning. Mevrouw Slager vindt het zelfs wel een beetje jammer dat ze er weg moest. „Ik had liever nog wat geble ven. Het was er heel gezellig. Ik woonde tegenover Ria Schot. De voordeur stond altijd open. Mijn kinderen liepen er zo naar binnen." Ze keek er uit op de moestuinen en zag ook de auto's langs rijden op de Nieuwe Postweg. De onderlinge contacten die ze daar had, moet ze hier weer zien op te bouwen. „Ik moet eerst iedereen nog weten te vinden. Ik moet eerst de huisnummers zien, maar die zijn er nog niet." Op haar etage zijn maar drie woningen. Dus wil ze vriendinnen bezoeken die niet op haar verdieping wonen, dan zal ze naar boven of naar beneden moeten. Met de lift, want lopen gaat alleen met een rollator. Voor de verhuizing in 2006 konden niet alle spullen mee. Een deel werd opgeslagen. De bank. een paar stoe len, een tafel en een aantal lampen. Ze zijn nu weer terug en in gebruik genomen. Ze heeft alleen een paar nieuwe kasten gekocht. Ze heeft ruimte zat. Een grote woonkamer met ingebouwde keuken, een grote en een kleine slaapkamer, een ruime douche en een berging, plus aan de De Scherpenissenaar krijgt de eerste prijs van Koninklijke Horeca Ne derland en het vakblad Horeca En tree voor zijn ondernemerschap. De Bib Gourmand is een predikaat van Michelin. een prestigieuze culinaire gids, die aanduidt dat een restaurant een goede prijs-kwaliteit verhou ding heeft. De Coninck krijgt de oorkonde en het beeldje voor meest markante ho recaondernemer van Zeeland dins dag uitgereikt door burgemeester W. Nuis. Met deze benoeming is de voorzijde een balkon. Bij het verhuizen heeft ze veel hulp gehad van haar dochter en schoon zoons. Ze zijn dinsdagochtend nog druk in de weer. Ze is blij dat ze haar verzameling vingerhoeden weer aan de muur ziet hangen. Het zijn er inmiddels ruim 400. De laat ste die ze kreeg was van iemand van het personeel die in China was ge weest. Ze hingen al in de Mossel laan, vertelt ze. Daar woonde ze voordat ze 12,5 jaar geleden naar de serviceflat verhuisde. Daarvoor woonde ze 35 jaar lang in de Da- lemsestraat waar ze met haar man een slagerij had. Een foto in de hal herinnert daar nog aan. Ze is nog actief en doet overal aan mee. Ze speelt elke dinsdagmiddag een spelletje bingo bij de ANBO in Meulvliet. Ook als er iets te doen is in Ten Anker is ze van de partij. Zo doet ze elk jaar mee aan het kerstdi ner. Vrijdag was er nog een geza menlijk eten in de Dalemhof voorde bewoners. Een afscheidsdiner met een koud en warm buffet. Mevrouw Slager heeft er van genoten, zegt ze. „Ik lust alles en ik mag alles." Op de avond traden teamleider Ella Klaas- sen op als Marianne Weber en Joost Zielstra als Frans Bauer. Voor het verhuizen naar de Dalem hof en terug die in feite gedwongen was, kregen de bewoners 5000 euro van Castria Wonen. Klaassen van de extramurale zorg begeleidt de be woners bij de verhuizing. „Mensen zijn wel een beetje zenuwachtig, ze ker de laatsten die zien dat allemaal aan van de anderen die eerder ver huisden." Van de vijftien koopap partementen zijn er acht verkocht. Thoolse ondernemer tevens geno mineerd voor de landelijke verkie zing met deze titel. De jury roemt het vakmanschap en de creativiteit van Maurice de Co ninck. De prijs is bestemd voor ho recaondernemers met markante en innoverende ideeën over onderne merschap in de horeca, ongeacht of ze een groot of klein bedrijf hebben. Het gaat om ondernemers die zich naast hun vakmanschap zich onder scheiden van hun collega-onderne mers. VERVOLG VAN K AI JOUW Het waterbassin is nodig voor de in aanbouw zijnde nieuwe kas van 3.5' ha, die aansluit op de bestaande kas van 2,5 ha. Daarmee krijgt Kaljouw straks een glastuinbouwbedrijf van 6 ha, volledig gespecialiseerd in komkommers. Heeft hij nu 5-8 vas te medewerkers, straks moeten dat er 20 worden met een voltijdsbaan. Daarnaast in de zomer nog scholie ren, studenten en uitzendkrachten voor de pieken. Voorwaarde van de gemeente en de provincie voor de uitbreiding was, dat er ruim 1 ha natuur rond de kas moest komen. Kaljouw vult dat in met hoogstamfruitbomen. bosjes en boompjes. „Als dat helemaal klaar is, zie je de kassen niet meer." Bij de nieuwe kas komt ook een- warmtekrachtinstallatie om elektri citeit op te wekken. „Dat is een op aardgas gestookte installatie, waar mee ik elektra terug aan het net van Delta lever. De restwarmte wordt in de kas gebruikt en dat levert een be hoorlijke besparing op aan energie kosten." Kaljouw heeft volop vertrouwen in de glastuinbouw, die vanwege lage prijzen onder druk staat. „Dankzij deze vernieuwing en de schaal grootte zie ik de toekomst positief, in", zegt Rino Kaljouw, die aan de Oudelandseweg een enorme inves tering doet. Het waterbassin is no dig om regenwater op te slaan. „Daarmee sparen we voor de zo mer, zodat we geen leidingwater hoeven te gebruiken. Ook op deze manier zijn we bezig met duurzaam ondernemen", aldus de Sint-Anna- landse glastuinder, die in februari 2009 zijn eerste komkommers wil gaan telen in de nieuwe kas van 3.5 ha.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9