Vlammenzee vernielt jachten en deel van nieuwe kunststofsteiger 'We zijn er om elkaar te helpen zeker in noodgevallen, nietwaar? Pastorie gaat over, kerk blijft bij PKN Nierdialyse 8 patiënten ziekenhuis Lievensberg Hersteld Poortvliet: gemengde gevoelens Schade door brand in haven Stavenisse bedraagt zes tot zeven ton Annemarie Ponse (15) en Narda Fischer (69) doen AED-cursus Donderdag 4 december 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Passionelle van Wim en Linda Moerland uit Scherpe- nisse ligt er triest bij. Het 14 meter lange schip is volle dig uitgebrand. Het echtpaar voer er pas voor het tweede seizoen mee. Ze bouwden er drie jaar met hart en ziel aan. In een mum van tijd brandde het schip in de nacht van donderdag op vrijdag uit. Van de Sandbanks van Wims vader Jo Moerland bleef helemaal niets over, ook het zeiljacht Pato brandde geheel uit. De schade aan schepen en steiger in de haven van Stavenisse bedraagt tussen de zes en zeven ton, zegt voorzitter Rien Hoek van de sportvissers- en watersportvereniging Stavenisse. Zonder de kosten van het bergen. TH 5 Keersluis Ingeschreven 176 leden Meer mogelijkheden voor ernstig overgewicht Jubileumboek „Hel is heel triest." zegt Hoek als hij de zwarte gesmolten restanten ziet van wat eens drie kloeke sche pen waren. De kunststof steiger die in maart in gebruik werd genomen, is over een lengte van vijftig meter verdwenen. In het water verkoolde resten van plezierjachten. De drie meerpalen staan er bij als verkoolde staken. „Die brandden als fakkels. Ze zijn nu duurzaam geteerd, maar ik denk niet dat ze kunnen blijven staan." Hoek heeft het aantal meters van de verloren steigers al precies berekend. Het gaat om een deel van de passantensteiger en twee com partimenten van de hoofdsteiger. Aan het eind van het beloopbare stukje steiger zijn door de brand weer gaten gezaagd. Hoek: „Dat is gedaan om te voorkomen dat het vuur zich verder via de onderkant van de steiger kon uitbreiden. Door de luchtstroom onder de steiger kon het zich verder verspreiden." Wim en Linda Moerland zijn ont daan. Ze waren verknocht aan hun boot. Elk weekend gingen ze er mee weg. „Weer of geen weer." zegt Linda die secretaris is van de ver eniging. Het was hun lust en hun le ven. De Passionelle was speciaal uitgerust met liftinstallatie voor hun oudste dochter die in een rolstoel zit. Linda kijkt vrijdagochtend van af de steiger naar het uitgebrande schip: „Hij was donkerblauw en crème geschilderd. Er is niks meer van over. Ik snap niet dat de reling er nog aanzit." Ze moet zich verbij ten om niet in tranen uit te barsten. Het zeilschip werd brandend weg getrokken naar het zaadje onder de dijk en vastgelegd aan een paal die in de dijk is geslagen. Nu pas begint het tot haar door te dringen wat er had kunnen gebeuren als ze aan boord zouden zijn geweest. Ze heeft er de hele nacht niet van geslapen. Op de steiger gaat regelmatig haar telefoon af. Hart van Nederland van SBS had ook al gebeld. „Maar ik wil geen sensatie." De Passionelle en Sandbanks lagen aan dezelfde steiger achter elkaar. Het was een grote vlammenzee, zeggen verschillende mensen die de brandende boten hebben gezien. De brandweer uit Stavenisse bestreed het vuur vanaf de steigers, ongeveer ter hoogte van de molen. De brand weer uit Sint-Maartensdijk bestreed het vuur vanaf de dijk langs de Veerweg met een waterkanon. De brandende schepen vormden een gevaar voor de andere afgemeerde schepen. Met een motorzaag wer den de steigers losgezaagd. Bij de brand sprongen de gasbussen in de boten. Hoek: „Het gaf enorme klap pen." Volgens de voorzitter was het een geluk bij een ongeluk dat de wind voor de haven gunstig was. Het waaide uit het zuidwesten. „Als het uit het noordwesten had gewaaid dan was hele lijntje boten aan die steiger weg geweest." Bij de brand zijn vier schepen be trokken geweest. Twee polyester schepen en twee stalen schepen. „Van de polyester schepen vind je alleen maar de kiel terug. De Pas sionelle is uitgebrand. De stalen kotter de Noach, van mensen uit Al phen aan de Rijn. is aan één zijde zwart geblakerd." Bij de brand zagen omstanders ook een mast branden. Volgens Hoek was dat een aluminium mast die op zich niet kan branden. „Dat komt omdat zo'n mast hol is en het vuur naar boven trekt en omvalt." Bij de brand die rond elf uur 's avonds ontstond, konden nog een aantal boten worden verlegd door bergingsbedrijf Van den Berge en andere toegesnelde eigenaren van boten die in de buurt lagen. Zo ook de geheel gerestaureerde TH 5 van Rolf Bringmann, de hengst die half september na twee jaar afwezigheid weer een vaste plaats heeft gekregen in de haven van Stavenisse. Aan de steiger waar ook de brand woedde. Izak Moerland voer toen samen met Bringmann de haven in. „We heb ben de lijnen naar een naar de ande re steiger overgegooid. vertelt Moerland die al snel ter plaatse was. „Er was nog een plekje vrij. Het zou verschrikkelijk zijn geweest als ook dit schip in brand was gevlogen. Het is onvervangbaar." Ook de Ollie B. die verderop aan de steiger lag. kon worden verlegd. Bergingsbedrijf Van den Berge ruk te uit met het hulpverleningsvaar tuig Mistral en met de Coby M met bluskanon. De Zephyrus, uitgerust met een bluskanon. kan niet worden ingezet. Het lag op de Oosterschel- de omdat het door de lage waters tand niet de haven in kon. Dat was de reden waarom er met de Mistral en de Coby M. werd geblust. Volgens Arco Kunst van de Thoolse brandweer was het één grote vuur zee en was er van de schepen die in de hens stonden, niets meer te red den. Toen de Passionelle van de steiger losbrak en op drift raakte, duwde de Coby M het schip tegen de glooiing. Daarmee was het ge vaar voor andere vaartuigen gewe ken. Het schip van Moerland bleef branden. Volgens Van den Berge kwam dat omdat het schip van pur- schuim is voorzien, een isolatie materiaal dat hevig brandt. Daar kwamen giftige dampen bij vrij. De Passionelle van Wim en Linda Moerland ligt volledig uitgebrand op het droge. Het schip werd leeggepompt door bergingsbedrijf Van den Berge. Wilbert van den Berge stond op het dak van de Coby M met het water kanon te blussen. Hij stond achter een gordijn van water, maar ver schroeide toch zijn haren en zijn laarzen. Volgens de verzekeringsex pert moet het op het jacht 1300 gra den Celsius zijn geweest. De alumi nium onderdelen en bronzen afsluiters waren gesmolten. Toen het jacht minder hard brandde, werd hij door de Coby M een stuk verder op de glooiing geduwd omdat hij zinkende was. Rond half een werd het sein brand meester gegeven. De vuurzee trok veel bekijks uit het dorp. Uit voor zorg werd ook de ambulance opge roepen. maar er waren geen gewon den. De schepen waren verlaten. Op zaterdagochtend werd de Passionel le leeg gezogen door de Mistral en de Coby M. Het schip liep echter snel weer vol. Daarop werd het schip weer terug op het droge gezet en werden er veertien gaten gedicht. Dat waren aanzuigleidingen voor onder meer water. De keersluis was 's nachts al dicht gedaan om te voorkomen dat ver vuild water de Oosterschelde in zou stromen. Ook is er een oliescherm gelegd. Volgens Van den Berge had dit niet het gewenste effect en heeft hij zaterdag twee olieschermen van de Zephyrus aangebracht die de olie absorberen. Toen de brand ontstond was het half tij. 's Ochtends is de keersluis weer open gedaan om het water binnen te kunnen laten zodat er een kraanschip, de RI-JOS uit Yerseke. binnen kon varen. Een an der bedrijf, Mertens, zoog de Pas sionelle verder leeg. Het water uit de boot werd in een tankwagen ge pompt. Het kraanschip begon zater dagmiddag met het opruimen van de gezonken jachten en verbrande steigers. De haven ging dit jaar nog helemaal op de schop. Het werd uitgebreid en vernieuwd. Nieuw was dat de ha ven werd uitgerust met kunststof steigers. Het was een primeur in Ne derland. Op 31 mei werd de haven feestelijk in gebruik genomen. De firma Hoondert uit 's Heerenhoek heeft de opdracht gekregen om de haven schoon te maken. Over de oorzaak van de brand is niets be kend. „Dat ze dag en nacht bij me aan kunnen bellen is geen probleem. An ders moet je er niet aan beginnen." Dat zegt Narda Fischer uit Sint- Maartensdijk. Ze is 69 jaar en de oudste van de cursus voor het bedie nen van het stroomapparaat die in alle woonkernen hangen om het hart weer op gang te brengen. Annemarie Ponse is met 15 jaar de jongste van de deelnemers op de cursus die de gemeente gratis aanbiedt. Annemarie Ponse links) en Narda Fischer helpen Heleen Westerlaken bij het gereed maken van de AED-apparatuur. Ze hebben zich beiden meteen aan gemeld toen er een oproep werd ge daan door de gemeente. Annemarie wilde het altijd al heel graag, zegt ze. Ze doet de cursus samen met haar moeder Marjo Ponse. Samen hadden ze zich eerst bij de hartstich ting opgegeven om de cursus reani matie en AED (automatische externe defibrillator) te volgen. Het is een compact en makkelijk te bedienen apparaat dat door middel van elek trische schokken het hartritme weer op gang kan helpen. In combinatie met een snelle alarmering van 112 en directe reanimatie kunnen er le ven mee gered worden. Via een kor te training is het bedienen makkelijk aan te leren. Het zou hen echter tussen de 25 en 50 euro gaan kosten. Voordat ze er aan begonnen, kregen ze de kans om aan de gratis cursus van twee avon den mee te doen in Sint-Maartens dijk. Haar moeder vond het maar niks om haar dochter alleen te laten gaan. „Dan kunnen we beter samen gaan." Annemarie heeft alleen op de jeugd-EHBO gezeten, vertelt ze. „Ik heb het altijd al leuk gevonden. Het ligt me gewoon." Haar moeder: „Vroeger riep ze dat ze op de ziekenauto wilde als de zie kenauto langs kwam." En toen er een traumahelikopter landde, wilde ze op de traumahelikopter. Annema rie zit op het Calvijn college (vierde jaars verzorging) in Krabbendijke. Het is het laatste jaar. Wat ze hierna gaat doen weet ze nog niet. Het liefst in de verpleging, maar het kan ook doktersassistente worden of sociaal pedagogisch werk." De cursus is niet moeilijk, vindt ze. Met het papiertje op zak, komt haar naam ook op de lijst bij de het appa raat. Mensen kunnen haar dan waar schuwen zodat ze op kan treden. „Dat is niet erg. Als je maar iemand helpen kan. toch?" Zelf heeft ze in haar omgeving niet meegemaakt dat er iemand een hartstilstand kreeg en gereanimeerd moest worden. Annemarie is iemand die graag anderen helpt. En dat geldt ook voor Narda Fischer uit de smal- stad. „We zijn op de wereld om el kaar te helpen. Zeker in noodgeval len." Haar leeftijd speelt geen rol, zegt ze. „Je bent nooit te oud om te leren, nietwaar?" Ze las over de cur sus in de krant en gaf zich meteen op, zegt ze. „Ik ben naar de compu ter gelopen en heb me ingeschre ven." Er was geen speciale aanlei ding voor haar om zich op te geven. Cursussen volgen vond ze te duur. maar nu de gelegenheid zich voor deed om het gratis te volgen, stapte er meteen in. Ook haar naam zal str aks op de lijst prijken bij de appara ten die in Sint-Maartensdijk hangen. „Ze kunnen dan dag en nacht bij me aanbellen. Dat is geen enkel pro bleem. Anders moet je er niet aan beginnen." Ook zij vindt het niet moeilijk. „Een kind kan de was doen. Dit is nou iets wat iedereen kan." Instructeur Pieter den Braber is blij met de grote belangstelling voor de cursus. De jongste en de oudste deelnemer zijn heel enthousiast, zegt hij. „Ik neem mijn petje er voor af, zeker voor mevrouw Fischer die 69 jaar is. Wie doet dat nu nog op die leeftijd?. Elke cursus wordt steeds voor zes mensen tegelijk gedaan. Eén avond reanimeren en één avond wordt het bedienen van het AED-ap- paraat geoefend. Op de laatste avond waren er vijf aanwezig. Ze slaagden alle vijf. De cursus is volgens de in structeur tot nu toe succesvol. „We streven er ook naar om zo veel mo gelijk mensen mee te laten doen. Hoe meer mensen kunnen reanime ren. hoe meer mensen kunnen over leven." De Hersteld Hervormde Gemeen te Poortvliet krijgt de pastorie in de Schoolstraat cadeau van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Het kerkgebouw aan het Kerkplein en het verenigingsge bouw Eben Haëzer blijven echter eigendom van de PKN. De HHG moet daarvoor gedurende 50 jaar het symbolische bedrag van 1 eu ro per jaar betalen als erfpacht canon. Het grootste deel van het geld van de diaconie en de kerk voogdij en een perceel bouwland draagt de PKN over aan de HHG. De PKN behoudt het recht om kerk- en verenigingsgebouw te blijven gebruiken voor bijvoor beeld rouw- en trouwdiensten en eventueel ook twee diensten op zondag. President-kerkvoogd Rinus Bijl reageert met gemengde gevoelens op de uitspraak van de kleine sy node van de PKN. vrijdag in Utrecht. „We hadden de hoop. dat alles toegewezen zouden worden, dus ook de kerk en het vereni gingsgebouw. Het is een teleur stelling dat dit niet gelukt is. Daarbij speelt natuurlijk een stuk je emotie, maar op den duur slijt dat wel. In de praktijk verandert er immers niet veel. Er is nu ook ein delijk zekerheid." Bijl zegt dat de stukken nog goed bekeken zullen worden voordat hij met een definitief oordeel komt. „We kunnen nog in beroep bij de PKN en daarna bij de burgerlijke rechter. Het blijft jammer dat we de kerk en het verenigingsgebouw niet in eigendom krijgen, maar overigens heeft men het naar de omstandigheden ingevuld. Voor een eigen hervormde PKN-ge- meente was er geen basis. Slechts een handjevol mensen is niet mee gegaan naar onze gemeente." Voor de 176 leden van de HHG Poortvliet breekt er een vredige kerst aan. nu deze netelige kwestie is geregeld. Juridisch bleven alle gebouwen en gelden sinds de kerkscheuring van 1 mei 2004 bij de PKN. maar een daarvoor speci aal ingestelde commissie van bij zondere zorg besprak met de afge- scheiden gemeenten hoe de ver mogenssituatie geregeld zou wor den. Inmiddels is dat met ruim veertig Hersteld Hervormde Ge meenten gebeurd. Er volgen er nog 18. waaronder Sint-Maartens dijk en dat is een extra ingewik kelde kwestie omdat de Maartens kerk het vermogen heeft af gesplitst in een aparte stichting. Volgens een woordvoerder van de PKN uit Utrecht is dit .een zaak van hoge diplomatie.' Hij ver wacht hierover pas in de loop van 2009 een uitspraak van de kleine synode. Voor Poortvliet is de zaak nu gere geld. De PKN noemt de voorzie ning .een handreiking ten behoeve van nieuw kerkelijk leven dat deze gemeente buiten de PKN wenst op te bouwen.' Op papier had de PKN in Poortvliet 405 leden, vanwie er 176 naar de HHG zijn overgegaan. Op de website van de PKN is een hete discussie ontstaan over de gang van zaken. Zo meldt een ze kere Elenbaas dat aan het begin van de jaren tachtig ,een groot deel van de meelevende Poortvlie- ters de gemeente uitgejaagd is door de komst van ds. Tj. de Jong, na het vertrek van ds. Abma.' Deze Elenbaas suggereert dat de HHG Poortvliet een streekgemeente ge worden is met nogal wat leden uit omliggende plaatsen en .veel uit de Gereformeerde Gemeente.' Feit is, dat het overgrote deel van de meelevende kerkgangers in mei 2004 naar de HHG overgegaan is. „De rest was in de loop der jaren al uitgeweken naar elders", zegt een woordvoerder van de PKN uit Utrecht. Hij benadrukt dat de PKN wat gebouwen en financiën betreft ,de start van een gemeente moge lijk willen maken, ook als ze prin cipieel een andere keuze buiten de PKN maken.' „Kerkelijk leven moet mogelijk blijven. Per geval bekijken we dat bij al dit soort si tuaties. Van de Hervormde Ge meente Poortvliet voor 1 mei 2004 zijn er nog heel weinig mensen echt betrokken bij de PKN. Ze worden samengevoegd met een naburige gemeente." Volgens Jan Bras is het na elke af scheiding sinds 1834 nooit voor gekomen dat de .dissidenten' geld en goederen krijgen om een nieuw kerkelijk leven op te bouwen. Hij meldt op de website dat de PKN .goede dingen' doet. De PKN-woord voerder zegt dat er in Poortvliet rekening mee gehou den is, dat zich mensen .tientallen jaren hebben ingezet voor die ge meente.' Daarom krijgt de HHG de pastorie zonder dat daarvoor 1 euro betaald hoeft te worden. „En de erfpachtcanon voor het kerkge bouw en het verenigingsgebouw stelt niets voor. Maar de HHG moet wel het onderhoud van beide panden betalen, hoewel de PKN het eigendomsrecht behoudt." De kleine synode van de PKN heeft vrijdag ook besloten om het diaconaal en kerkrentmeesterlijk quotum te verlagen. Dit betekent dat de lasten van de plaatselijke gemeenten lager worden. Er moet 4,45% (inkomsten kerkrentmees- ters) en 5.7% (inkomsten diaco nie) afgedragen worden om het bovenplaatselijke werk van de PKN te financieren. Daar komt nog 1,55 euro per belijdend lid bij. De bijdrage voor de solidariteits- kas blijft 5 euro per belijdend lid. Hoewel de Hersteld Hervormde Gemeente Poortvliet er elke zondag twee diensten houdt, blijft het kerkgebouw en verenigingsgebouw Eben Haëzer eigendom van de PKN. die er ook rouw- en trouwdiensten en kerkdiensten op zondag mag houden. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom begint eind 2009 met nierdialyse. Er komen acht behan- delplaatsen. Tot nu toe moet men daarvoor naar Roosendaal of Goes. Mevr. Van Gurp is als internist-nef- roloog al aangetrokken voor de nieuwe afdeling, een tweede me disch specialist wordt nog gezocht. Ook zijn er verpleegkundigen voor in opleiding. Een en ander gebeurt in samenwer king met het Oosterscheldezieken- huis in Goes. Er moet ook nog een verbouwing plaatsvinden voor de nierdialyse, die op de achtste ver dieping van Lievensberg wordt on dergebracht. Het veertigjarige Bergse zieken huis wil op die manier nog meer topziekenhuis in basiszorg worden, thuisziekenhuis voor de patiënten van Tholen en Sint-Philipsland en voorkeursziekenhuis voor de Thoolse huisartsen. Lievensberg streeft ernaar om voor zuid-west Nederland het centrum te worden voor mensen met ernstig overgewicht. Dr. Feskens heeft zich gespecialiseerd op dit terrein en trekt steeds meer patiënten die te maken hebben met levensbedrei gend overgewicht. De deur in de behandelruimte is 1.30 m breed ge maakt en de vloer is verstevigd. Sinds september is een tweede chi rurg voor deze specialisatie in op leiding om ook bij afwezigheid van dr. Feskens toch door te gaan met het werk. In het voor- en natraject komen ook diëtisten en psycholo gen in actie. Hoewel de behande lingen voor Lievensberg nu niet rendabel zijn, probeert men in overleg met de ziektekostenverze keraars het financiële draagvlak te verbeteren. Er is sprake van een groeimodel. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan verschijnt voor de kerst een jubileumboek, dat alle mede werkers en relaties van Lievens berg ontvangen. Het Bergse zie kenhuis gaat zonder fusieplannen, maar wel met samenwerkingsvor men op naar het gouden jubileum. Vorig jaar werd een .heel klein ver lies' geleden, maar de uitwerking van het beleidsplan 2006-2010 .Van goed naar beter' verloopt vol gens Petra Verduit. secretaris van de raad van bestuur, naar wens. Lievensberg kampt met name bij orthopedie en neurologie met wachtlijsten, mede door de vergrij zing. „Per jaar groeien we 2 tot 3%", zegt directeur Hans Ensing. „De vraag naar zorg groeit, dus ook de wachtlijsten." Hij heeft niet direct een oplossing en aan de an dere kant maakt hij zich zorgen over het afvloeien van patiënten naar België, waar men in Bras- schaat of Antwerpen sneller gehol pen wordt dan in Bergen op Zoom. Perikelen zoals in de Zeeuwse zie kenhuiswereld voorkomen, met na me op Walcheren, gaan echter aan de deur van Lievensberg voorbij. „We kunnen goed specialisten aan trekken en ook behouden." Filoso ferend over de verre toekomst, denkt Ensing dat er tussen Bergen op Zoom en Roosendaal nog wel eens een centraal ziekenhuis zou kunnen komen, maar dan heeft Lievensberg het gouden jubileum al achter de rug. Hollandse kijker. De provincie schaft 100 exemplaren van een bouwmodel van een Hollandse kij ker aan en 20 exemplaren van het boek De nationale parken van Ne derland voor respectievelijk 1000 en 569,05 euro uit het promotie budget.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7