Pieten kruipen uit verhuisdozen Ocean's Edge uit Oud-Vossemeer even d'Ieseleke Koppespinnen „Hoed zo, zei het jongetje in de klas toen ik zei dat ik nog Zeeuws sprak" Viszilver- en gasfabriek historie in Tholen Donderdag 27 november 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bodemsanering bijna klaar aan de Kaaij Veel mensen in Zeeland hebben geen idee meer dat er ooit gasfabrieken hebben gestaan, zegt gedeputeerde Marten Wiersma. Dat geldt ook voor de Kaaij in Tholen. Bij de afronding van de sanering van alle vijftien gasfa brieksterreinen in Zeeland heeft het provinciaal bestuur een speciale brochure uitgegeven: Blauwe aarde en teer de bodem uit. Opgevreten Meekrap kampt met tegenslagen Nieuwe stof Boerderijnamen van Smallegange Daan van Doorn stopt over 1 jaar Zeure in zaehe. Dat is de titel van het dialectlied dat Oceans Edge uit Oud-Vossemeer onlangs op het podium bracht in Heinkenszand tijdens de wedstrijd Zing Zeeuws. Ze vielen niet in de prijzen maar het was voor de band wel leuk om even eens iets anders te doen, zegt zanger Peter Roggeband die de tekst schreef van Zeure en zaehe. Kirsten van Popering uit Lisse is weer even op be zoek in Sint-Annaland. De 17-jarige scholiere werkt samen met haar vriendin Lizanne Mesman aan een eindwerkstuk voor de havo over het Zeeuwse dialect. Kirsten spreekt het nog vloeiend ook al is ze al tien jaar weg uit haar geboorte dorp. Dat komt omdat haar ouders het nog altijd spre ken. Kirsten van Popering uit Lisse doet onderzoek naar dialect op Tholen Sinterklaas kon zaterdag in Sint-Maartensdijk niet in het gemeentehuis terecht. Dat was een verrassing voor de Spaanse bisschop. 'Veruust hesloote', stond er op het bord aan de gevel van het gebouw aan de Markt dat al bijna een jaar leeg staat. Het dialect kon Sint Nicolaas niet lezen. Hij moest van een inwoner horen wat het be tekende: verhuisd, gesloten. Het bleek dat de sint zelf ook was verhuisd. En dat hij een aparte wagen bij zich had met hele grote verhuisdozen. Zeure in Zaehe. Heheimen ku 'j nie ouhwe nih vurheet't mah Wat a 'j vandaehe zeit Dat wiste z'hist ere ah 'n bitje zeure, 'n bitje zaehe hin maens die at 7 verbiedt Nee, a je dah nie mêêr zou óre Dan bin je uut de tied Toen oma jong was o 'j nie anders as aereppels, hroente, vleis of vis Dus as ze noe in 'n wienkel komt Val ze biena flauw van de keus die d 'r is Dan zei ze: "Nasi, pasta, knoflook, Jiefreet die troep messehien. Mar ah je daeremen et beheven. Dan kom je nie nae mien!" In dit lied bin 'k an't zeure a'je dienkt: "Eit 'n hin fassoen?" Mah dae heef 'k jimmae niks om Je mot 't 'r mah mee doen Vroeher oh 'je winters J 'n aesem vroos op 't bed In at 't noe 'artje zeumer is 'ordt de kachel al anhezet Mar a j die meiden op slraete lööpe zie Zo naeket, hin hezicht In dan mah klaehe: "Dokter, dok ter, 'k et zo in m 'n rik! A 'j de bus mist moh je wachte Twaeijenoallef ure. In a j in de polder weunt Zat zeker nóg een dagje dure 'n bitje zeure, 'n bitje zaehe De waereld is vahre weg M 'n opa krieg al 'eimwee Jin stap voorbie d'n 'eg 'n hitje zeure, 'n bitje zaehe M 'n bin die aerrepels zat Nêê moe die kook pas buutelans as ze zich te boste frat 'ti Klein hevoelig liedje dah zou vast bevalle Mah dan zou 'k oalleverwélie Zei lef in slaep val Ie 'n bitje zeure, 'n bitje zaehe hin maens die at 't verbiedt Nee, a 'je dah nie mêêr zou óre Dan bin je uut de tied Bijna niemand weet meer dat we ooit, ver voor het aardgastijdperk, ons eigen stadsgas maakten uit steen kool. Een afgesloten tijdperk, leek het. Totdat we ontdekten dat de bo dem haar geschiedenis goed bewaart. De belangstelling voor de bodemsa nering werd door affaires als de Vol- germeer en Lekkerkerk hardhandig tot leven gewekt. „De initiatiefnemers van de jaren ne gentig om in één beweging de terrei nen van de gasfabrieken te saneren, verdienen een pluim", zegt gedepu teerde Wiersma. „Hen komt veel eer toe. nu we de zaak afronden." Wiers ma is onder de indruk van de hoe veelheid werk die is verzet. „Er moest diepgaand en diepgravend worden gesaneerd. Maar je kunt je ook verbazen over de manier waarop ons voorgeslacht met afval om sprong. Ze wisten toen waarschijnlijk niet beter. Die onwetendheid zijn we nu voorbij. Het succes van deze sane ringen is een appèl om toekomstige saneringen te voorkomen." De gasfabriek van Tholen was op het bolwerk gevestigd. Naast de gasfabriek, was er een viszilverfa- briek waar uit visschubben parel moer werd geproduceerd. Daarbij werden o.a. organische chloorver bindingen gebruikt. Beide bedrijven loosden op de Veste. Het slib daar werd zodoende ernstig verontrei nigd met teer, chloorverbindingen en visolie. Tijdens een eerdere sane ring in 1991/1992 (op het kruispunt Bosstraat/Hoogstraat/Cromvliet) die buiten de totale Zeeuwse aanpak viel, was al een deel van het slib in de Veste gesaneerd. Zodoende moest hier met name het grondwa ter nog worden schoon gemaakt. Dat gebeurde in 2004. De in de bodem aanwezige chloor- en koolstofverbindingen bleken elkaar toevallig langs biologische weg 'op te De subsidiabele termijn van de ont wikkeling van mechanisatie ten be hoeve van meekrap is verlengd tot en met 2012. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dat besloten naar aanleiding van een verzoek dat Remmerswaal accountants deed in opdracht van de fa. Koopman uit Sint-Maartensdijk. De provincie heeft er begrip voor dat het opstarten van een nieuwe teelt als meekrap en daarmee ook de ontwikkeling van de mechanisatie gepaard gaat met te genslagen en vertragingen. Nu de vreten.' Een eveneens in de grond voorkomende bacterie speelde bij dit proces een rol. Twee hele zware verontreinigingen hielpen elkaar zo bij de biologische afbraak in de bodem. Momenteel wordt hier een soort melasse in de bo dem geïnjecteerd om het restant van de chloorverbindingen van koolstof te voorzien. In deze zaak is zelfs dna- onderzoek van de betreffende bacterie gedaan. De kostenbesparing door de ze samenloop van omstandigheden was aanzienlijk. De geraamde kosten waren namelijk 1.180.000 euro en de verwachte kosten 380.000 euro. Op de plek van de gas- en viszilverfa- briek werd een .nieuwe' stof aange troffen: n-butyl-benzeen-sulfonami- de. Aangezien de concentraties van deze stof zeer hoog waren, werd on derzoek gedaan hoe deze verontreini ging het beste kon worden verwij derd. Dat kostte het nodige detectivewerk. De vragen hier waren: hoe komt het in de grond, hoe ge draagt het zich, wie maakt het en wie gebruikt het. Naspeuringen leidden uiteindelijk naar een firma voor fijn- chemicaliën in Oostende, die op ver zoek een monster opstuurde. De zui- verge stof werd vervolgens door het eigen lab van nutsbedrijf Delta en een onafhankelijk laboratorium gebruikt als standaard bij de grondwateranaly ses. Uiteindelijk kwam aan het licht, dat de n-butyl-benzeen-sulfonamide een weekmaker was die afkomstig was van een bepaalde serie gebruikte peilbuizen. Dat verklaarde de daar voorkomende hoge concentraties. Er vindt nu alleen nog sanering van het grondwater plaats, gedeeltelijk onder de ouderenwoningen aan de Kaaij. Dit is een zogenaamde in-situ sanering, op de plek zelf, onder de grond, zonder dat er ontgravingen plaats moesten vinden. Dit gebeurt met behulp van bacteriën. directe afzet van meekrap is opge schort vanwege vertragingen en te genslagen bij de verwerking van het product, gaat de provincie akkoord met verlenging van de subsidieter mijn. Overigens wil Middelburg te zijner tijd een degelijke verantwoor ding van de subsidiegelden. Voor het project koolzaadolie als brandstof heeft de provincie de sub sidie definitief vastgesteld op 35.500 euro. De verantwoording is goedge keurd en aanvullend op het voor schot van 28.400 euro wordt nu nog 7100 euro betaald aan de CZAV die het project koolzaadolie als brand stof uitvoerde. Gerard Smallegange (68) werd zelf geboren op een 18e-eeuwse boerderij in Wolphaartsdijk. Zijn werkzaamhe den voor verschillende landbouwor ganisaties wakkerden de liefde voor de boerderij nog aan. Geen wonder dat er een boek is verschenen over 130 Zeeuwse boerderijnamen: Land en Zeezicht. Tholen en Sint-Philips- land komen er uitgebreid in voor. Candia om te beginnen, de boerderij van Ko Brooijmans aan de provincia le weg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Zeeuwse trekpaarden horen bij deze bijzondere boerderij, die in een halve carrévorm is ge bouwd. In Zuid-België en Noord- Frankrijk komt deze vorm meer voor. Speurwerk van Wim Heijbroek uit Tholen, bekend van streekmuseum de Meestoof en de Bond Heemschut, bracht aan het licht dat Candia de ou de naam van Heraklion is, de hoofd stad van het Griekse eiland Kreta. Een Belgische bankier, signeur Ca ters, kocht de al lang bestaande hoeve met geld dat hij verdiende door han del met Venetië en Kreta en koos de welluidende naam Candia voor zijn aankoop. Ook Gerard Smallegange heeft ech ter - ondanks zijn speurwerk - niet alle boerderijnamen weten te door gronden. Vuile Emmer op Tholen bijvoorbeeld, blijft voor deze kenner een raadsel. Maar wist u dat de Ire- nehoeve in Stavenisse - inmiddels een camping - alles met vrede te ma ken heeft. Land- en Zeezicht, uitge geven door De Koperen Tuin, is rijk geïllustreerd en in de boekhandel als Sinterklaascadeau te koop. Daan van Doom uit Tholen heeft zijn aftreden aangekondigd als be stuursvoorzitter van het internationa le vleesconcem Vion. Per 31 decem ber 2009 stopt hij ermee, samen met zijn financieel directeur Ton Lam- mers, die 25 jaar de rechterhand was van de .Macher van Best', zoals het Financieele Dagblad de algemeen directeur noemt. Vion groeide name lijk onder leiding van Daan van Doom uit tot het grootste vleescon cem van Europa met een omzet van 9,6 miljard euro. Hij had al wat eer der willen vertrekken, maar wilde per se het Britse vleesbedrijf Gram pian nog aan de Vion-stal toevoegen. Dat lukte in juni van dit jaar. Vion verstevigde daarmee zijn greep op de belangrijke Britse markt. Daarvoor had Van Doom zijn slag al geslagen op de Duitse en Nederlandse markt met de overname van Moksel, Südf- liesch, Dumeco en Hendrix Meat. De Thoolse topman wordt opge volgd door een Duitser: Uwe Til- mann, die operationeel directeur vers vlees en gemaksvoeding is bij Vion. Hij is alkomstig van Moksel. Dirk Kloosterboer, nu operationeel direc teur ingrediënten, wordt de vice- voorzitter van de raad van bestuur. Daan van Doom kan daardoor gelei delijk afbouwen, naar zijn pensione ring eind 2009. Inmiddels is hij ac tief geworden in de mosselsector om die te behouden als belangrijke pijler voor de Zeeuwse economie. „Een half jaar geleden zag ik de aankondiging van Zing Zeeuws. Ik ben gaan schrijven maar we had den eigenlijk niet het idee om er aan mee te doen. Dat tekstje was vrij vlot geschreven. Ik heb aan de anderen voorgesteld om mee te doen omdat ik een tekst had lig gen." De band speelt Engelse rock muziek maar voor het dialectnum mers kozen de muzikanten voor een andere stijl. Zingen in dialect is nieuw voor de band die vooral de laatste tijd eigen Engelstalige nummers schrijft. Voor de gelegenheid veranderde de band ook de naam. Van Oceans Ed ge in DTeselijke Koppespinnen. Er waren bij de beoordeling door de jury drie categoriën, voor de de beste liedtekst, de beste uitvoering van andermans tekst en de beste uitvoering van het eigen nummer. Daarnaast was er een publieks prijs. Het was de tweede maal dat Zing Zeeuws! werd gehouden. Twee jaar geleden was de eerste keer. Toen was de belangstelling al groot, zaterdag was er zelfs een middag- en avondprogramma. D'Ieseleke Koppespninnen kwa men 's avonds in actie. Alle delen van Zeeland waren nu vertegen woordigd. De tekst die Roggeband gaat over vroeger en nu. „Óver de verschil len die er zijn en dan dik aange zet." Roggeband (leerkracht aan de Regenboog in Tholenjschreef in het Thoolse dialect: Radio Noordzee. Op advies van de Zeeuwse programmaraad heeft Delta besloten om radio Noordzee (overwegend Nederlandstalige muziek) op de analoge kabel toe te laten in plaats van Bright FM, het christelijke radiostation dat eerder dit jaar gestopt is met uit zenden. urn (de binnenruimte met het gla zen dak) verder te spelen. Sinterklaas werd opgewacht door burgemeester W. Nuis die vertelde dat hij naar de plaats was gegaan waar een heleboel verhuisdozen stonden. En dat was Maartenshof. Het bleek dat de sint in Spanje zelf ook verhuisd was. Naar een nieuw paleis. Hij had er mooie foto's van meegebracht. Een echt kasteel met torens. De burgemeester was er ja loers op, zei hij. Maar het bleek dat sinterklaas de sleutel kwijt was. Hij vroeg de kin deren te helpen om de sleutel te zoeken. Overal werd gezocht. Er stonden dozen waar wel sleutels in zaten, maar die bleken allemaal te klein. Uiteindelijk werd de sleutel gevonden. Het was een hele grote die op het slot van de deur van het kasteel past. Hij was blij dat hij gevonden was. Met de sleutel kon hij tenminste weer zijn paleis bin nen. In de twee grote verhuisdozen op de galerij bleken ook nog twee pieten te zitten. De kinderen werden uitgenodigd door de hoofdpiet om een dansje te maken op de muziek. Dat werd eerst de klok van Arnemuiden. Dat bleek vooral bij de ouderen in de smaak te vallen. Daarna kwamen er een sinterklaasliedjes. De pieten en de kinderen maakten een dansje en daarna vertrok het gezelschap. Buiten wachtte muziekvereniging Euterpe de sint op en maakte de stoet nog een rondgang door het dorp naar de Sportlaan. In de klei ne zaal konden de kleintjes bij de sint komen om een tekening te ge ven of een liedje te zingen. In de grote zaal was er voor de oudere kinderen discomuziek. Ze is blij dat ze het nog kan, zegt ze. Trots is een te groot woord, vindt ze. Maar zeker als ze weer bij familie in Sint-Annaland is, vindt ze het fijn om het te doen. Ze kan makkelijk overstappen van het dia lect naar het Nederlands. „Ik zet gewoon de knop om." Voor het 'profielwerkstuk' van het vak Nederlands zijn ze twee dagen naar Tholen gekomen om leerlin gen van de Casembrootschool en de School met de Bijbel in Sint-Anna land en van het Calvijn college in Tholen vragenlijsten in te laten vul len. „We willen weten of er nog dialect wordt gesproken door jon geren van 12 jaar tot 17 jaar. Ik heb hier zelf op de School met de Bijbel gezeten. Dus was het logisch dat we voor de enquête naar Tholen zouden komen. We hebben leerlin gen uit groep acht gevraagd en de leerlingen van het Calvijn college." In een van de twee groepen acht van de Casembrootschool zitten 17 kinderen. Negen steken hun vinger op als er gevraagd wordt wie er nog dialect spreken. Iets meer dan de helft. Kirsten: „Een van de jongens in de klas vroeg me of ik zelf ook nog Zeeuws spreek. Ja, zei ik. Hoed zo, zei hij. En een ander zei dat Zeeuws spreken lekker boers was." De leerlingen vulden 25 vragen in. Of ze in Zeeland zijn geboren, of hun ouders en grootouders er zijn geboren. Of ze in het Zeeuws of Nederlands of in allebei de talen zijn opgevoed. En of er op school aandacht besteed wordt aan het dia lect. Met wie ze Zeeuws zouden praten en met wie Nederlands. Of ze denken dat mannen eerder dia lect spreken of vrouwen. Hoe ze zelf denken over het Zeeuws. En of het blijft bestaan. Of iedereen in Zeeland altijd Zeeuws moet praten en of ze het zelf de rest van hun le ven zullen blijven praten. In totaal wordt door ongeveer 200 leerlingen de enquête ingevuld. De lijst wordt afgesloten met twee vragen. Kirsten en Lizanne hebben er een 'raadseltje' van gemaakt door twee zinnen in het dialect te schrijven met de vraag aan de kin deren of ze weten wat er staat. Kir sten: „Er zijn er bij die dit helemaal Kirsten van Popering (rechts) en Lizanne Mesman (achter) op de Casembrootschool in Sint-Annaland waarde leerlingen vragenlijsten over het dialect invullen. niet snappen en vraagtekens hebben ingevuld. Maar ik vind het zelf ook moeilijk hoor." Kirsten zocht een zin op die de jongeren aan zou spre ken. 't 'Oef nie over boeren of bo lussen te gaen je in 't Zeeuws schrieft.' De enquête stelden ze zelf op. In Lisse wordt volgens Lizanne geen dialect gesproken, in Katwijk weer wel. Zelf kan ze het Zeeuws niet verstaan. De meiden zijn vriendin nen, maar zitten niet meer in de zelfde klas van het Fioretti college omdat ze een ander vakkenpakket hebben. Vorig jaar hadden ze al be sloten om dit project samen te doen. Kirsten heeft meer een talen knobbel dan een rekenknobbel zegt ze. Haar vakken zijn nederlands, frans, engels, duits, geschiedenis, management en organisatie en maatschappijleer. Lizanne heeft juist meer belangstelling voor exac te vakken: wiskunde, economie. biologie. Alleen Nederlands, En gels en management en organisatie hebben ze gemeen. Kirsten zat tot haar zesde op de ba sisschool in Sint-Annaland. Vanwe ge het werk van haar vader Jos van Popering verhuisde ze samen met haar moeder en zusje Anique naar Lisse. Van Popering werkt in Hoofddorp bij Sakata Seed, het Ja panse bedrijf voor groente- en bloemzaadteelt. „In het begin was het wel even wennen. Maar daar heb je echt alles, een overdekt zwembad, veel verschillende sport verenigingen en winkels. Ik zou niet meer terug willen naar Setal- land." Voor Lizanne is het de eerste keer dat ze op Tholen is. Ze vindt het wel gezellig. Ze had gedacht dat het heel stil zou zijn, maar dat valt haar wel mee. Nu ze in de laatste klas van de havo zitten, moeten ze gaan nadenken over wat ze erna gaan doen. Voor Kirsten staat vast dat ze in de jour nalistiek wil. Ze schrijft al bijna een jaar voor de website van Pauze, het jongerentijdschrift voor middelbare scholieren. Recensies over optre dens, cd's en films. Op www.Pau- ze.nl staan ze als een van de Pauze reporters genoemd en zijn een aan tal van haar artikelen te lezen. On der meer over de film Radeloos, de musical Dirty Dancing en de cd Anouk live. Ze schreef al langer in de schoolkrant. En omdat ze vaak goede reacties kreeg, wil ze verder gaan op het journalistieke pad. „Het liefst zou ik voor een tijd schrift willen schrijven. Yes, Flair of Viva. In die richting." Ze heeft nog geen keuze gemaakt voor een vervolgopleiding. Ze twij felt nog tussen de school voor jour nalistiek in Utrecht of de opleiding communicatie in Den Haag of Am sterdam. „In Utrecht worden 330 leerlingen toegelaten en moet je toelatingsexamen doen. Met mijn schrijverij kan ik daar mijn voor deel mee doen." Bij haar thuis in Lisse wordt het dialect nog gewoon gesproken. Haar zusje Anique die één jaar was, toen ze uit Sint-Annaland ver trok, begrijpt het wel maar spreekt het niet, zegt Kirsten. „Ik spreek het nog. Het gaat automatisch, maar als ik op school kom, dan gaat te knop om. Af en toe gooi ik er op school wel eens een Zeeuws woordje door. Dat doe ik dan ex pres om de reactie van mijn klasge noten te horen." Op 8 december moeten ze de eerste versie van hun werkstuk inleveren. In februari volgt dan een presenta tie. De beide vriendinnen zijn heel enthousiast over de medewerking die ze van de Thoolse scholen heb ben gekregen. „Ze werken allemaal goed mee." Op de Oostsingel in Sint-Maartensdijk helpen kinderen om tien zwarte pieten uit de verhuisdozen te halen. Ocean's Edge hier tijdens een optreden in café De Kroon in Tholen, v.l.n.r. basgitarist Piet Schoep, zanger Peter Roggeband, drummer Ferry Schoep en gitarist Frank Schoep. Tijdens de intocht miste de sint een aantal van zijn pieten. Ze ble ken in de dozen te zitten. Met be hulp van een paar kinderen en an dere pieten werden de dozen open gemaakt en stapten er tien pieten uit de kanonnen dozen. Dat ge beurde halverwege de rondgang aan de Oostsingel. Daarna was de hele club weer compleet. De kin deren waren er blij mee want nu konden er veel meer pepernoten worden uitgedeeld. De sint werd dit keer voorafgegaan door een draaiorgel. Toen bleek dat het gemeentehuis was gesloten, ging het gezelschap naar Maartenshof aan de Bloemen- laan. Het kleine draaiorgel mocht naar binnen rijden om in het atri-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9