'Vroeger kreeg je per week honderd sigaretten mee naar huis' Olympische pietenspelen in Scherpenisse Pas op! een voetganger of fietser Reünies Roken Samen met een andere compagnon Boerenbond voortzetten Waarschuwingsborden op Ten Ankerweg in Tholen Donderdag 27 november 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tini Hage uit Poortvliet heeft op maandag en vrijdag al vrij Van zijn werk bij sigarettenfabriek Philip Morris om te wen nen aan zijn pensioen. Op 19 december is het zijn laatste werkdag op het bedrijf aan de Marconilaan in Bergen op Zoom waar hij in 1971 als operator begon. Hij heeft het be drijf zien groeien van een fabriek met ongeveer veertig per soneelsleden tot ruim 1800 nu. Sinds een half jaar wordt er in vijf ploegen gewerkt, maar als assistent engeneer van de afdeling gezondheid en veiligheid doet Hage alleen de dag dienst. Hij krijgt meer tijd voor zijn kleinkinderen, voor het vissen en voor de belastingservice van de FNV Bondgeno ten. Stilzitten zit niet in de aard van het beestje. Geen spijt Tini Hage ging tijdelijk naar Philip Morris maar bleef er bijna 38 jaar Gas terug Vissen Zonne-energie Het was helemaal niet de bedoeling dat Tini Hage bij het Amerikaanse bedrijf Philip Morris zou blijven. Hij werkte samen met vier broers en een aantal knechts thuis bij zijn vader in het loonbedrijf. Maar omdat er 's winters niet voldoende werk was, zocht hij samen met Cor Bolier die bij Mullié werkte een tijdelijk baan tje. Hage kon er bijna meteen begin nen als operator. Hij is er niet meer weggegaan, maar het liefst was hij tjmmerman geworden. „In die tijd had je niks te kiezen. Mijn vader had een loonbedrijf. Het was vanzelf sprekend dat je daar in ging werken. Als er dan 's winters geen werk was, dan gingen we naar de Cebeco in Rotterdam om zout te lossen uit de schepen. Baaltjes van 25 kilo. Ik was 16, 17 jaar. We reden met een Che vrolet naar de havens. Toen deed je er twee uur over, via Zevenbergen, ban gingen we om kwart over vijf 's ochtends weg." Om te voorkomen dat hij 's winters in de w.w. zou komen, solliciteerden Hage en Bolier dus bij de producent van sigaretten. „Het was op een Üankdag. We zijn met onze vrouwen met de bus naar Bergen gegaan. De vrouwen gingen winkelen en wij gingen te voet naar het bedrijf. Dat was best nog een eindje lopen. We werden aangenomen. We konden ei genlijk de volgende dag al komen, jnaar omdat we nog in de bieten campagne zaten wilden we die eerst afmaken." Zo begon Hage er op 13 december 1971 en Bolier begin januari 1972. Hage begon in de dagdienst maar vanaf januari 1972 al in een twee ploegendienst. „Je leerde eerst hoe je met de machines om moest gaan. Hoe je sigaretten moest maken. Om gaan met de techniek. Zo'n machine produceerde toen 4000 sigaretten per minuut. Nu komen er 20.000 per minuut uit. Het was toen allemaal handwerk. Je moest de pakjes met tabak en de pakjes met papier op pakken en invoeren." Hage had het er zo goed naar zijn zin, dat hij er wilde blijven. „Ik ver diende goed in een twee ploegen dienst. Maar mijn vader was er niet zo blij mee. Voor mezelf was dat ook best moeilijk, maar ik vond het heel wat beter dan op een halfopen trek ker te rijden in de winter om peeën naar de fabriek te brengen in Roosendaal, Steenbergen of Dintel- öord. Als ik dan de Eendracht over moest dan reed ik met twee wielen ,dt? Thoolse brug op omdat de trekker ifie twee wagens van 11 tot 12 ton nauwelijks kon trekken. Ik was nog geen zestien jaar toen ik al op de trekker reed." In Bergen op Zoom veroorzaakte de bietentransport regelmatig files in de Wouwsestraatweg. Hage verloor zelfs een keer zijn wagen toen de trekpin brak. „De wagen met bieten stond met de triangel (driehoekig verbindingsstuk -red.) bij de slach ter in de deur. Toen heb ik ontzet tend geluk gehad, want er is geen ongeluk gebeurd." Het was de eerste jaren nog span nend of Philip Morris in Bergen op Zoom zou blijven. Rond 1975-1976 was er volgens Hage een strijd ont brand over de toekomst van de fa briek. „In Eindhoven stond ook een vestiging. Midden in de stad. Over wogen werd om die onder te bren gen in Bergen of in Helmond. Het voordeel van hier was dat er een klein fabriekje stond met een grote lap bouwgrond." Het werd Bergen op Zoom. Hage werd groepsleider en kon na een grote uitbreiding in 1979 naar een nieuwe afdeling voor milieu, gezondheid en veiligheid, (omdat het een Amerikaans bedrijf is, wordt de afdeling van een Engel se benaming voorzien: environment, health and safety). Hage moest er voor studeren. Hij was al betrokken bij de bedrijfsbrandweer die in 1971 was opgericht. „Philip Morris moest veel aan brandveiligheid doen. Ik had al redelijk wat opleidingen ge daan. Tot onderbrandmeester aan toe. Ik had ook de opleiding tot in structeur en gaf trainingen aan brandweermensen en personeel dat zich met veiligheid binnen het be drijf bezig houdt. Ik zeg het nu in vijf seconden, maar het was wel veel. Ik draaide in drie ploegen, had drie opgroeiende kinderen toen ik de cursus middelbare veiligheidskunde moest doen. Het was wel leuk dat vader leerde, maar het was een zwa re cursus. Ik stond thuis wel eens kort aan de karre als ik nachtdienst had gehad en overdag niet kon sla pen. Dan zat heel het gezin in de nachtdienst." Als bevelvoerder werd hij dikwijls ook thuis gebeld. Hij draaide in de weekeinden piketdienst. „Maar het hele gezin werkte dan mee. Als ik met spoed weg moest dan stonden mijn schoenen al klaar." De eerste brandweerwagen was een bestelbus met een losse pomp. Later werd er een Chevrolet aangeschaft, een Amerikaanse wagen. Hage's echtgenote Riet bewaart er nog zwartwit foto's van. De brandweer wagen staat nu in de Wouwse Plan tage, geschonken aan het museum daar. Voor de cursus moest Hage el Tini Huge uit Poortvliet neemt zich voor om het eerste jaar zichzelf niet vast te pinnen. ke week een dag naar Amsterdam, naar het Nederlands instituut brand weer en rampenbestrijding. Negen maanden lang. „Dat was rond 1980. We hadden de brandweer redelijk op de rails staan en veiligheid zou er een geïntegreerd onderdeel van wor den." Hage heeft geen spijt van de keuzes die hij binnen het bedrijf heeft gemaakt. „Er is me nooit iets opgedrongen, maar regeren is voor uitzien. Daarom ben ik blij dat ik het indertijd heb gedaan." Hage voert allerlei veiligheidsin specties uit. Het gaat om het naleven van de regels uit de arbowet. Of de werkplek voldoet aan de eisen die er zijn gesteld voor bijvoorbeeld ge luid, stof en verlichting. „Dat is be langrijk voor de gezondheid van de mensen. Ik ga op locatie kijken en spreek er met de leidinggevenden. Als er bijvoorbeeld een nieuwe zwaardere machine wordt geplaatst die in het buitenland is gemaakt, dan moeten die voldoen aan de Neder landse eisen. Belangrijk is bijvoor beeld hoe zo'n machine schoonge maakt moet worden. Daar zijn soms extra hulpmiddelen voor nodig." Bij kleine en grote ongelukken moet Hage als veiligheidsman (safety offi cer) er op af. „Als er iemand een vuiltje in zijn oog krijgt of een snee Hage is ook actief in familiekring. Hij organiseerde samen met zijn dochter Andrea Naalden-Hage en een nichtje Els Dekker-Hage een reünie van de familie Hage. Op 13 januari vorig jaar kwamen er ruim 100 familieleden samen in 't Ouwe Raad'uus. „Maar dal waren alleen nog maar broers en zussen. Wij waren met zijn elven thuis. We zijn al leen tot de neefjes en nichtjes gegaan. Er ligt nog een plan om het uit te breiden, maar je daar wachten we nog een paar jaar mee." Hage was er redelijk druk mee. Ook voor de kinderen van basisschool de Eevliet hielp hij mee een reü nie te organiseren. Ook dat was een hele drukke bijeenkomst, zegt Hage. in zijn vinger heeft, dan pak ik de auto en rijd ermee naar de EHBO- post in Lievensberg of je brengt ie mand naar de dienstdoende huisarts. Ik heb al heel wat wacht- en spreek kamers gezien in Bergen op Zoom en omstreken. En als iemand nage keken is of behandeld, dan breng ik die thuis. Dat hoort allemaal bij mijn taak. Je probeert het zo netjes moge lijk af te handelen." Philip Morris heeft nu zelf een be drijfsarts die overdag aanwezig is. Ook daar heeft Hage contact mee. Zijn afdeling telt nu vier man. „Phi lip Morris is een up-to-date veilig bedrijf. Dat roken niet goed is weten we ook, maar de veiligheid voor het personeel staat er hoog in het vaan del. Als iemand geen gehoorbe- scherming draagt waar dat wel ver plicht is gesteld, spreken we de medewerker hier op aan. Gehoorbe- schadiging treedt niet meteen op, maar vaak pas na twintig jaar. Het is de taak van de werkgever om dat te voorkomen." Volgens Hage is het belangrijk dat zijn afdeling bij uitbreiding of ver bouwing van het gebouwd in een vroeg stadium wordt betrokken. „Veiligheid begint op de tekentafel. Daar hamer ik steeds op. Daarmee voorkom je dat er onveilige situaties ontstaan. Als je een zware machine plaatst op de plaats van een lichtere, dan moet je ook de sprinkler (blus- sproeier - red.) aanpassen." De Poortvlietenaar vindt dat hij het mooiste beroep heeft binnen het be drijf. „Ik kom overal en ik mag me overal mee bemoeien. Ik ben overal bij betrokken. Het is een puik bedrijf en de sociale voorzieningen zijn er fantastisch. Behalve een goede CAO, is er ook een goed bedrijfsres taurant. Mensen krijgen veiligheid- kleding, veiligheidsbrillen en wil ie mand een griepprik dan kan men dit kenbaar maken bij onze medische dienst. Vergeleken met het landelijke gemiddelde hebben we een laag ziekteverzuim. En voor iemand die het standaardwerk niet aankan, pro beren we aangepast werk te vinden. Het werk is dus heel breed. Voor veel mensen ben ik ook een praat paal. We proberen zoveel mensen te helpen, we zijn tenslotte een afde ling die service verleent." Voor het roken van sigaretten mag geen reclame meer worden gemaakt. Ook mag het bedrijf zijn naam niet meer verbinden aan het Bergse jazz festival. Spandoeken met de naam van het bedrijf zijn verboden. Het rookverbod in de cafés is ook nade lig voor het bedrijf. „Er wordt ge woon minder gerookt. Daarom gaan kleine vestigingen dicht en wordt hier in Bergen de capaciteit beter be nut. Toen ik begon, stonden de men sen gewoon te roken aan de machi ne. Elke week had je recht op 100 sigaretten per week, vijf pakjes van twintig. Dat is al lang niet meer." Hage rookte zelf ook stug. Ongeveer 40 sigaretten per dag. Hij is 21 jaar geleden gestopt, maar het heeft wel de nodige moeite gekost. Bij Philip Morris wordt nu in vijf ploegen gewerkt. Dat betekend twee dagen een vroege dienst, twee dagen een avonddienst, twee nachtdiensten en dan vier dagen vrij. „We hebben die productie nodig. Op deze manier kunnen we de machines beter benut ten. Mensen zijn er nu best tevreden over. Er zijn er bij die zeggen dat dit twintig jaar geleden al ingevoerd had moeten worden, maar er zijn er ook die het niks vinden. Het is heel persoonlijk. Als ik de nacht had ge had, kon ik niet slapen en ging dan nog wel eens tot half vier bij mijn vader op het loonbedrijf werken. De veiligheidsman heeft het altijd voor 100 procent naar de zin gehad. Maar de kans om er nu eerder mee te stoppen, deed zich voor en Hage pakte dat met beide handen beet. „Ik kan nu jongeren de kans geven. Daar is deze regeling ook voor bedoeld." Hage nam op andere terreinen al lan ger gas terug. Hij zat acht jaar in de ondernemingsraad van het bedrijf na mens de FNV. Hij is sinds 1970 lid, en kwam in 1971 al in het bestuur van de afdeling Poortvliet/Scherpe- nisse. Toen was dat de Voedingsbond, tegenwoordig Bondgenoten. Voor de bond was hij plaatselijke vertegen woordiger voor bondsleden die bij voorbeeld in de vorstverlet moesten en zich in moesten laten schrijven. „Ik heb toen hele veel jongens, uit de landbouw en van Hommel kabels en leidingen, over de vloer gehad. In schrijven maar ook uitschrijven als een paar dagen de vorst weer uit de grond was. Je kreeg er familiale band met die jongens." Hage is penning meester van de afdeling Tholen van Bondgenoten. Hij was ook ruim 25 jaar actief in het Oranjecomité en organiseerde samen met anderen de jaarlijkse vie ring van Koninginnedag. Toen ko ningin Beatrix in 1996 Sint-Maar tensdijk bezocht, werd de Stoofstraat versierd. „Het zag zwart van de mensen toen ze met de bus door het dorp kwam. Ik heb toen ook geprobeerd om de koningin voor te stellen aan onze voorzitter Rinus Poot. Dat zou dan midden op de Poortvlietsedijk moeten gebeu ren, maar dat is niet gelukt omdat het programma het niet toeliet. Wel is het later gelukt om Poot voor te dragen als Thoolse vrijwilliger van het jaar. In 1999 was Hage betrokken bij het jubileum van huisarts Padt. Hage zat toen als secretaris in de buurtvereni ging Stoofstraat, Padt was voorzitter. Het jubileum werd groots aange- Tini scharrelde als kleine jon gen al in de loods van het loonbedrijf van zijn vader tus sen de oudere broers en de knechten. „Ik was nog maar tien jaar toen ik al rookte. Dan kreeg ik een shagje van die mannen. Op den duur vonden ze dat prachtig dat ik een siga retje rookte en het in mijn broek deed. Als ventje ging je vaak kijken wat die mannen deden. Dan werd je ook wel eens voor de gek gehouden. Later bij Philip Morris rookte ik ook. Roken en veel koffie drinken." pakt. In Scherpenisse en Poortvliet werd geld opgehaald. Padt kreeg een receptie in 't Ouwe Raed'uus en werd in een ouderwetse auto thuis opgehaald. De buurtvereniging is opgeheven. Hage betreurt dat. „Er is wel eens een poging gedaan om het nieuw leven in te blazen, maar dat is niet gelukt. Het ligt volgens mij on der andere aan de televisie en de computer. Je krijgt de mensen niet meer naar buiten." Of het nog niet genoeg is, Hage zat ook een kwart eeuw in de beheers commissie van het dorpshuis in de periode dat Toon en Bep de Wit 't Ouwe Raad'uus beheerders waren. Hij was berokken bij de renovatie van het gebouw. „We kregen ieder jaar een budget voor heel de ge meenschap, maar het was niet mak kelijk om mensen te krijgen. We no digden toen niet alleen inwoners van het dorp uit maar ook Poortvl ietena ren die in Maartenshof, De Schutse en Ten Anker woonden. Het was ge weldig. Er kwam wel tachtig men sen. Voor ons was dat een mooie volle zaal. Ze waren zo dankbaar, maar wij werden op de vingers ge tikt omdat dat niet de bedoeling was." Hage beheert nog steeds de finan ciën van gymnastiekvereniging Ex celsior en verzorgt de ledencontri butie van de club. De Poortvlie tenaar was ook jaren lang actief in de ouderraad van de Eevliet en van de oudercommissie van de toenmali ge Thoolse scholengemeenschap. Kortom Hage voelde zich als een vis in het water. Op zijn werk maar ook daarbuiten. In zijn nieuwe levensfase kan hij aandacht geven aan zijn vier klein kinderen, zegt hij. „Daar heb ik meer tijd voor dan voor mijn eigen kinderen." Met zijn vrouw Riet kan hij vaker gaan fietsen. En hij gaat het vissen weer oppakken. „Dat heb ik altijd graag gedaan. Dat was ook het voordeel van werken in ploegendienst. Dan kon je een paar uurtjes gaan vissen als je 's mid dags vroeg thuis was." Voor de rest wacht hij even af. Samen met zijn vrouw volgde hij de cursus pen sioen in zicht om zich voor te berei den op de tijd zonder werk. „Ik ga me het eerste jaar zeker niet vast pinnen." VERVOLG VAN BOERENBOND In de ABN Amro heb ik een nieu we financier gevonden, waarmee ik zo goed als rond ben. Het gaat lekker verder", aldus Den Engels man gisterenmiddag, terwijl hij klanten helpt die een badkamer uitzoeken. In november 2006, juist twee jaar geleden, begonnen Den Engelsman en Slabbekoorn aan een uitdaging op 2400 m2, waarmee ze tot de «rootste detailhandelbedrijven in Tholen behoorden. Den Engelsman voor tegels, badkamers en keukens, de Boerenbond voor alles wat ge richt is op het buitenleven en op cjieren. „In de beginfase is het heel zwaar geweest", blikt Slabbekoorn terug. „We hadden teveel aanloop verliezen en het heeft te lang ge duurd voordat onze bedrijven ren dabel waren. Toch hebben we het eerste halfjaar van 2008, ondanks de kredietcrisis, in beide zaken een plus gerealiseerd. We zaten heerlijk in de lift en deden het beter dan het landelijk gemiddelde. Beide bedrij ven waren rendabel en daarom kwam het opzeggen van het krediet door de Rabobank heel onver wacht. We zijn mede de dupe ge worden van de kredietcrisis, want de banken zijn veel voorzichtiger en ook harder geworden." Slabbekoorn was met Den Engels man al een poosje bezig over split sing van de bedrijven. „We hadden twee fantastische ondernemingen, maar we liepen er allebei tussenin. Mijn hart ligt bij de Boerenbond, Erik was meer op de tegels, badka mers en keukens gericht. Het bleek verstandiger om met twee zelfstan dige bedrijven te werken, dan sta je krachtiger in de markt." Die splitsing was echter nog niet rond toen het krediet werd opge zegd en het faillissement werd aangevraagd. „Dat laatste was na tuurlijk niet de bedoeling, maar we hadden weinig keus. Onze hol ding, de paraplu, is failliet. Hoe vervelend ook, onafhankelijk van elkaar proberen we nu door te gaan. Dat is nog een geluk bij een ongeluk. Samen met een andere compagnon, een mede-aandeel houder, ga ik de Boerenbond voortzetten. De financiering door de ABN Amro is zo goed als rond. De vier medewerkers kunnen ge woon doorgaan. Er is vertrouwen en steun van alle kanten, dus de doorstart ziet er goed uit. We ho pen dat de klanten ook in deze zware tijden blijven komen", al dus Jan Slabbekoorn. Zijn collega Erik den Engelsman is blij dat door de splitsing de continuï teit gehandhaafd blijft en de drie me dewerkers hun baan behouden. „We hebben een goede orderportefeuille. De tegelverkoop gaat prima, ook de badkamers lopen goed, alleen met de keukens is het iets minder." Den Engelsman kreeg onlangs nog van Kleinbouw Techniek de op dracht om in 21 huizen in de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland de tegels, badka mers en keukens te leveren. Het failliet verklaarde E.J.E. b.v. had twee aandeelhouders: SveMir Tholen b.v. van Erik den Engels man en DenCo holding b.v. van Jan Slabbekoorn. In het Holland Huis in Scherpe nisse stonden zaterdagmiddag de Olympische zwarte pieten spelen i>p het programma. De pieten ar riveerden als eersten in het dorp. Sinterklaas waren ze vergeten. Die kwam uiteindelijk met een vracht wagentje. In het dorpshuis verwel komde Diana v.d. Werf het gezel schap. Voor de sint stond vooraan een stoel gereed, de kinderen za ten vlakbij hem op de grond. Er werden liedjes gezongen, die Je- anet de Vos op accordeon bege leidde. Maar het was de bedoeling dat de jeugd en de pieten de strijd met el kaar aanbonden op sportief ge bied. De spelen begonnen met een heuse parade, waarbij de pie ten de vlaggen binnen droegen van Nederland, Nieuw-Zeeland, Scherpenisse, SHF, Ajax en 'Tho len daar kun je niet omheen'. Heel wat kinderen staken hun vinger op, toen gevraagd werd wie er wil de meespelen. Twee meisjes beten de spits af op het podium. Ze moesten een bal op een lepel van de ene naar de andere kant bren gen, en daarbij om enkele pylonen heen gaan. Zo stonden nog enkele spelletjes op het programma. Uit eindelijk vertrokken de sint en zijn pieten weer, en was er voor ie der kind nog een snoepzak. „De Franse vlag zegt piet terwijl hij de vaderlandse driekleur een kwartslag draait. Als er een grote hond, een voet ganger, een fietser of zelfs een auto uit de Molensingel en de Windsingel de Ten Ankerweg in Tholen wil betreden, gaat dat niet meer ongemerkt. Gele knip perlichten waarschuwen het ver keer over de Ten Ankerweg sinds maandagmiddag dat er iemand uit de zojuist genoemde zijwegen aankomt. Het sein komt van twee waarschuwingsborden met bewegingsmelder bij de fiets- en voetgangersoversteekplaats. Die hebben twee medewerkers van Polle verkeerswerken onder toe ziend oog van de ambtenaren verkeer van de gemeente Tholen, Leny Jansen en Kees Meijboom geplaatst. De actiegroep Stadszicht Veilig heeft enige tijd geleden een ver zoek ingediend voor een over steekplaats voor fietsers en voet gangers. Om een veilige voorziening te realiseren, had daar een middengeleider voor moeten worden aangebracht. Maar omdat er ook landbouw- verkeer over de Ten Ankerweg rijdt, is dit niet mogelijk. Daar om is bij wijze van overbrugging ervoor gekozen om de voetgan gers- en fietserdetector te plaat sen, tot het landbouwverkeer niet meer door de stad rijdt. Het was even zoeken waar de pa len moesten komen. Jansen legt uit dat er rekening moet worden gehouden met de zon, want de borden werken op zonne-ener gie. En toen eindelijk de juiste plekken, waren gevonden, duur de het graven in het plantsoen langer dan de werklieden op ge rekend hadden. Er zat namelijk veel steen in de grond. Dat is met een drilboor verwijderd. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen i/erdiept. Ik uoel me begrepen. En tdch is het mjjn interieur, mijn stijl! ^eé?0" *J www.interieur-paauwe.nl Zonnemaire ligt ufakbij Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3