LABO BAL T^i Aanpak overlast van jeugd bij Vliethof en Kuipersdreef loont AbdijNieuws Doorstart Boerenbond en Engelsman keukens Tholen kiest thema water voor projecten Opening! Sint trotseert hagelbui en is te vroeg in Tholen AUTOSCHADE? li. I Gemeente, politie en openbaar ministerie werken nauwer samen 11 december 3/s?-37Jf Donderdag 27 november 2008 65e jaargang no. 2 Ondernemers leren duurzaam ondernemen Uitslag verkiezingen waterschap vertraagd Intentieverklaring vier windmolens Vluchttrap Meestoof De gezamenlijke aanpak van jeugdoverlast door de ge meente, de politie en het openbaar ministerie loont. Dat blijkt uit de aanpak van de overlast van jongeren bij de Vliethof en de Kuipersdreef in Tholen. Om de samen werking te bevorderen, ondertekenden maandag burge meester W. Nuis, districtschef P. Prince en officier van justitie J. Valente een overeenkomst in het gemeentehuis. Opgepakt Lange neuzen Weer faillissement Welgelegen Tholen Spannend Deel geld millenniumdoelen besteed hema halsteren Dorpsstraat 70 tel. 0164-688064 www.hema.nl Het weer toonde zich zaterdagmiddag, bij de intocht van Sinterklaas in Tholen, in al zijn schakeringen. Bewolking en zon wisselden elkaar af, en er vielen ook hagelstenen. Het deerde de wachtende kinderen en hun ouders nauwe lijks. De sint is er weer en dat is het belangrijkst; het bete kent iets lekkers in de schoen én cadeautjes. v voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vandaag geeft wethouder C.L. van Dis in het gemeentehuis om drie uur de aftrap voor de vernieuwde cursus duurzaam ondernemen. Het is de derde keer dat de cursus gehouden wordt. Er hebben zich opnieuw der tig ondernemers aangemeld. De cur sus maakt deel uit van het Europese project duurzaam is gewoon doen en heeft de titel maatschappelijk ver antwoord ondernemen gekregen. Thoolse ondernemers leren wat duurzaam ondernemen is, wat het belang er van is en hoe ze het toe kunnen passen in hun eigen bedrijf. In 2006 won Tholen er een landelij ke prijs mee voor innovatie en duur zaamheid. Tholen is daarmee een voorbeeld geweest voor vele andere (Zeeuwse) gemeenten. Het lukt de waterschappen niet om de voorlopige uitslag van de verkie zingen vandaag bekend te maken, zoals de bedoeling was. Tot dinsdag middag twaalf uur kon er gestemd worden. Het bedrijf dat is ingehuurd om de stembiljetten te verwerken, heeft meer tijd nodig en kan daar door niet aan de contractuele afspra ken voldoen. Het stembureau van Zeeuwse Eilanden houdt nu zater dagmiddag om vier uur een openba re zitting in het waterschapskantoor in Middelburg, waarna de voorlopi ge uitslag wordt gepresenteerd. De ze is terug te vinden op onze website www.eendrachtbode.nl. Dinsdagmorgen a.s. stelt het stem bureau de definitieve uitslag vast. De vereniging Zeeuwind heeft met vier grondeigenaren een intentiever klaring ondertekend over het plaat sen van vier windmolens ten zuid oosten van Stavenisse. Hun akkers liggen tussen de Poes- dreef en de Derde Dijk. Volgens A. van 't Westeinde van Zeeuwind is dat gedaan naar aanleiding van de commotie die is ontstaan in het dorp en het initiatiefvoorstel van ge meenteraadslid Klippel (RFT). „We hebben goed nagedacht over alter natieven. We hebben ook gekeken naar andere kleinere turbines, maar die zijn niet op de markt gekomen." Zeeuwind heeft daarop contact ge zocht met de grondeigenaren. Dat zijn er vier, voor elke turbine één. Dat wil nog niet zeggen dat daar mee alles rond is, benadrukt Van 't Westeinde. „We moeten een hele boel werk opnieuw doen. Het is nog maar in een pril stadium." Nog niet bekend is bijvoorbeeld of de plek te dicht bij de Oosterschclde ligt. Zeeuwind heeft ook gesproken met een deel van het comité dat zich ver zette tegen het plaatsen van de vier nieuwe aan de noordwestkant van het dorp. „Ze vinden dit een betere locatie. Het is aanzienlijk verder van het dorp. Ongeveer 800 meter." Aanvankelijk was er vandaag een inloopavond gepland, maar die kan door omstandigheden geen door gang vinden. Nu is de avond in ja nuari. Voor het in veiligheid brengen van bezoekers moet het streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland een Bij de Vliethofaan de Ten Ankerweg in Tholen wachten scholieren op de bus, ze mogen niet meer het gebouw binnen. Aanleiding om samen aan de slag te gaan, was de overlast door jongeren. Onder andere in de Kuipersdreef en bij het nieuwe appartementencom plex de Vliethof in Tholen. Volgens Nuis was het beter om de zaken ge structureerd aan te pakken. „We had den het gevoel dat we naar elkaar za ten te wijzen om de overlast aan te pakken. De politie wees naar de ge meente, wij naar de politie en de poli tie naar het openbaar ministerie. De gemeente heeft een belangrijke rol, maar we kunnen het niet alleen." Nuis klopte bij de politie en het open baar ministerie aan om gezamenlijk op te trekken bij de aanpak. Dat is be gin dit jaar begonnen. Volgens Nuis werpt het zijn vruchten af. Zaak is om iedereen die een rol kan spelen bij het aanpakken van de overlast, te betrek ken. Als voorbeeld noemt hij de wo ningcorporatie Castria Wonen en het jeugd- en jongerenwerk van de ge meente. Volgens teamchef J. van den Hoek van de Thoolse politie was er veel hinder van jongeren in de Kuipers dreef. „Er werd troep gemaakt, er was lawaai van muziek uit auto's, er lagen chipszakken en zakken van pizza broodjes. Burgers ervoeren dat als overlast. We zijn daar doelgericht aan de slag gegaan door snel te hande len." Zo werden bewoners aangespro ken om melding te maken van over last. Die werden ook geïnformeerd over de afloop van de aanpak. De buitendienst van de gemeente ruimde de rotzooi op en Castria Wo nen pleegde groot onderhoud aan de woningen, 'om de uitstraling te verbe teren.' Ook bij de Vliethof op de hoek van de Ten Ankerweg, Molenvlietsedijk en Jan van Bloisstraat werd de overlast van jongeren met succes aangepakt, zegt Nuis. „Jongeren die op de bus wachtten, gingen binnen staan. In het gebouw met het medisch centrum. Op zich is daar niks op tegen, behalve als ze overlast veroorzaken. We hebben contact gezocht met de busmaat schappij Connexxion over de plaats van de bushalte en over de bustijden, en met de beide scholen voor voortge zet onderwijs. Er vonden vernielingen plaats en er werd met graffiti gespoten op de betonnen pilaren." Via de bewo ners kwam de politie erachter wie er gespoten had. Zes jongeren werden opgepakt. Van den Hoek: „De reke ning van het schoonmaken en van de vernielingen zijn betaald door de ou ders." Ook het toilet in het gebouw werd gebruikt. Ook was er vuurtje ge stookt. Volgens Van den Hoek is met de vereniging van eigenaren, met huurders en met de gebruikers van de medische ruimten (onder meer artsen, apotheker en fysiotherapeuten) afge sproken dat het toilet op slot gaat en dat de sleutel bij een van de gebrui kers kan worden opgehaald. Er zijn nu ook camera's opgehangen." Het verplaatsen van de bushalte of het aanpassen van de vertrektijden bleek niet mogelijk. Connexxion is gebon den aan de regels die de provincie stelt, maar houdt wel de vinger aan de pols. Er is één keer in de vier weken overleg met de vervoersmaatschappij. Niet alleen overdag werd het complex bij de rotonde gebaiikt. „Op zaterdag avond stonden er jongeren die zich aan het indrinken waren voordat ze uitgingen. Ook zij veroorzaakten overlast." Volgens Van den Hoek doet iedereen mee om een stukje van de puzzel op te lossen. Volgens de teamschef is de samen werking met het Calvijn college en het Westerpoort college uitstekend. Ongeveer zes weken geleden werd de politie door het Westerpoort college gebeld over het bekladden van de school met tomatenketchup. „Er ston den ook vunzige teksten op de muur. We hadden eerst maar één naam, maar uiteindelijk hebben we een aan tal daders door kunnen verwijzen naar het Haltbureau. Ook dat schakelen we in voor de opvoedkundige kant van de zaak." Mr. Valente van het openbaar ministe rie in Middelburg prees het succes van de gezamenlijk benadering van de aanpak van de overlast. „Hiermee kun je meer bereiken dan alleen met de tussenkomst van de politie. Het in schakelen van het vervoersbedrijf, de schooldirecties en de woningstichting maakt de kans op succes groter. Wij willen als openbaar ministerie een be trouwbare partner zijn. Als het niet lukt om een oplossing te vinden en de jeugd niet wil deugen, dan maken we een proces verbaal op. Dan zorgen we voor een snelle afhandeling. Tot nu toe is het OM hier op Tholen dit jaar nog niet nodig geweest, dus kunnen we zeggen dat de aanpak werkt." Ook districtschef Prince van het Oos- terscheldebekken is positief over de werkwijze. Op kleine zaken elkaar vinden en snel handelen, past in het veiligheidsbeleid dat de politie voor staat. Hij benadinkte echter dat het belangrijk is dat de politie wordt inge licht. „Zonder melder kunnen we niks. Als de school zich meldt, dan kan de school een rol spelen bij het oplossen van het probleem." Het gaat echter niet alleen om het aanpakken van jeugdoverlast, bena drukte Nuis. „De jeugd wordt nu als voorbeeld gebruikt omdat het ons eer ste project is dat op deze manier is aangepakt. Het kan ook over geweld gaan, of overlast bij horecagelegenhe den." Nuis bekent ook dat het hard nodig was dat er wat aan de overlast van de jongeren werd gedaan. „We waren wel de lange neuzen van de jongelui zat die dachten dat we niks zouden doen." Maandag rond half een wacht een grote groep scholieren aan de Ten An kerweg op de bus. Het is koud en er valt natte sneeuw. Het bushokje is be zet. Bij de ingang van de Vliethof groepen ze samen om te schuilen on der de overstekende gevel. Ze mogen niet naar binnen. Een bewoner houdt ze tegen. Vier jongens zijn bij de apo theek naar binnen gegaan en zitten rustig in de wachtruimte te wachten tot de bus van tien voor een komt. Den Engelsman en de Boerenbond in Tholen proberen een doorstart te ma ken na het faillissement van hun moederbedrijf EJ.E. b.v. Curator mr. B.J. de Meester onderzoekt de verschillende mogelijkheden, maar er is sprake van een ingewikkelde situatie. Vooral voor de Boerenbond, die gisteren ge sloten was. De keukenwinkel is gewoon open gebleven. Naast de twee direc teuren Erik den Engelsman en Jan Slabbekoorn zijn er 7 personeelsleden bij betrokken. Opnieuw een faillissement dus op bedrijventerrein Welgele gen, waar enkele maanden geleden overbuurman Van Houte Wonen stopte. De Middelburgse rechtbank sprak dinsdag het faillissement van E.J.E. b.v. uit op verzoek van de twee di recteuren. Aanloopverliezen bij de opstart van het in 2006 geopende bedrijf hingen als een molensteen om de nek van de twee bedrijven op de kop van Welgelegen, waar voor heen Van der Harst gevestigd was. Een paar weken geleden zegde de Rabobank het krediet op en toen za gen de directeuren geen andere uit weg meer dan zelf het faillissement aan te vragen. ,De twee winkels vallen onder E.J.E. b.v.; het zit allemaal in één bedrijf, zowel de Boerenbond als Den Engelsman Keukens", zegt de curator. De kredietcrisis heeft ook hier invloed. „Er is sprake van een neergaande tendens omdat de men sen voorzichtig zijn met hun uitga ven. Dat merk je vooral bij produc ten als keukens." De Meester onderzoekt de verschillende finan ciële verhoudingen tussen de bedrij ven. Hij zit bovendien met het pro bleem dat zowel de Rabobank als de inkooporganisatie Agriretail de voorraden van de Boerenbond be twisten. „Allebei vinden ze dat ze rechten hebben. Dat is allemaal nog in onderzoek. De Rabobank en de crediteuren trekken nu aan de touw tjes." De curator heeft weinig moge lijkheden om de schuldeisers tege moet te komen, want Den Engelsman Keukens en de Boeren bond huurden het pand. „Het is heel spannend", zegt Jan Slabbekoorn gisterenmiddag. Hij was in afwachting van een telefoontje van de curator om te kunnen heropenen. „Hopelijk lukt het donderdag, want dit is natuurlijk geen prettige situatie. Alles is verder gereed voor de door start. De curator wil op papier zien wat van wie is. Er zijn onderhandse stukken tussen de Rabobank en Boe renbond waar ik geen kennis van heb. Het is maar afwachten." Voor Erik den Engelsman heeft het faillissement veel minder gevolgen omdat hij ook gisteren gewoon open was. „Met dezelfde mensen kunnen we doorgaan onder de naam Engels man keukens en badkamers b.v. Ik ben nu honderd procent eigenaar, want de twee bedrijven zijn nu wel gesplitst, zodat er wat dat betreft sprake is van een nieuwe situatie. ZIE VERDER PAGINA 3 De gemeente Tholen gaat vooral projecten in ontwikkelingslanden steu nen die te maken hebben met water. Mogelijk kan dat gekoppeld wor den aan de landbouw, gezien de betekenis van de agrarische sector op Tholen en Sint-Philipsland. Dat bleek dinsdagavond bij de informatieve bespreking voor de raad over de millenniumdoelen. De gemeente gaat 5000 euro extra besteden aan het waterproject in Burkina Faso. Aan het project Hope Village in Malawi geeft de gemeente 3500 euro, voor de zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente in Poortvliet wordt 250 euro uitgetrokken en voor het project in Breda over vluchte lingen 5000 euro. In april is de actie van de jongeren- raad Tholen (joth) begonnen voor het plaatsen van waterpompen in Burkina Faso. De gemeente betaalt 6000 euro voor de aanschaf van de pompen. Daarnaast zal het door de jongeren opgehaalde bedrag voor het project verdubbeld worden tot ten hoogste 5000 euro. Tot nu toe heeft de joth ruim 3700 euro bijeen gebracht. Er is inmiddels 10.000 eu ro besteed. Hoeveel er nodig is voor het project is nog niet bekend bij de leden van de joth, bleek dezelfde avond op de vergadering van de jon- gerenraad in Sint-Maartensdijk. Vol gens Nuis gaat het niet alleen om water maar ook om de bouw van scholen. Hope Village in Malawi wordt ge steund met 3500 euro. Dat is een project van de uit Sint-Maartensdijk afkomstige Esther Koopman die met haar man Paul Rombout een project voor weeskinderen runt. Het is een interkerkelijke stichting. Loonwer ker J. Koopman (familie van Esther) bracht er een container met land bouwmachines. Ook de zendingscommissie van de Ger. Gem. in Poortvliet krijgt geld. 250 euro voor steun aan medische doeleinden. De commissie hield be gin november nog een najaarsmarkt die 4000 euro opbracht voor de stichting Elim die onder meer in Ni geria actief is voor gehandicapten en doven, en ook aan aidspreventie doet. Via het samenwerkingsverband met West-Brabant trekt de gemeente 5 mille uit voor het project het glazen huis dat in de gemeente Breda wordt gehouden voor vluchtelingen. Be kende discjockey's draaien dan zes dagen, zonder te eten. muziek vanuit een glazen huis op de Grote Markt. Volgens Nuis is het een afgeleid the ma, maar past het wel in de millen niumdoelen. ZIE VERDER PAGINA 5 Deze week Nellie Nieuwenhuis-Visser ontvangt het jaarboekje van de heemkundekring Tini Hage uit Poortvliet stopt na bi jna 38 jaar bij Philip Morris Oud-Setallandse Kirsten van Popering doet onderzoek naar dialect EN VERDER... Zangvereniging Laudate Dominum in Stavenisse opgeheven HIJ LEEFT TWEEMAAL DIE VAN ZIJN HERINNERINGEN KAN GENIETEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's vluchttrap plaatsen aan de achterzij de van het hoofdgebouw. Ook moet er noodverlichting aan het gebouw worden aangebracht. De welstands commissie bekeek maandagochtend het plan, maar schrok van de ijzeren constructie tegen de gevel van het voormalige gemeentehuis. Volgens voorzitter M. Onrust van de com missie moet de trap worden 'inge pakt'. Hij schetste er een stenen muur tegen, zodat de trap niet meer opvalt. De commissie zag ook dat de ramen geblindeerd waren. „Het is de hartewens van de commissie dat die weer opengemaakt worden, zoals aan de voorkant." Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeelanc! Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Op de Contr' Escarpe keek iedereen vreemd op toen op een gegeven moment en kele zwarte pieten uit de richting van de Kaaij over de havendijk kwamen aanwan delen. Leo Troost, die op een wagen gereed stond met een microfoon, vroeg zich af waar Sinterklaas wel was. Het bleek dat het gezelschap eerder uit Spanje was gekomen nadat het had gehoord dat de klok aan het einde van zomertijd 'een week terug' was gezet. „Een week? Een uur zul je bedoelen", zei Leo. „Daarom stond er vorige week niemand aan de haven op ons te wachten", aldus de piet. Het Spaanse gezelschap logeerde een week in het appartementencomplex in Waterfront. „Want de burgemeester had maar 35 kamers en dat waren er niet genoeg." Bij het complex aan de overkant verscheen inmiddels een spandoek met de tekst 'Help ik zit vast'. Sint en enkele pieten lieten zich op een balkon zien: ze konden niet weg. Daarop werd de brandweer ingeschakeld om hen te gaan bevrijden. Terwijl die wegreed, kwam de zon door. En over het water naderde de boot Spanje met een boord veertig zwarte pieten. Enkele van hen deden, eenmaal aan land, op de wagen een spannende goocheltruc met zwaaiden. Ondertussen was de brandweer op de terug, mét Sinterklaas. Eer ze bij de Contr' Escarpe waren, moesten de wachtende mensen de paraplu's opzetten omdat er een hagelbui losbarstte. Burgemeester Nuis was toen al op de wagen geklom men, en uiteindelijk wist ook de sint zich door de opdringende menigte naar de verhoging te werken. De burgemeester verwelkomde Sinterklaas hartelijk op Thoolse bodem. En een groep kinderen van De Regenboog bracht een zanghul- de. Ook de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer waren present om de komst van de sint muzikaal luister bij te zetten. Een fikse hagelbui valt in Tholen als de burgemeester Sinterklaas verwelkomt. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1