Hulpgoederen Roemenië onbruikbaar na brand schuur volkstuinencomplex 'Het was helemaal niet eng om naar de politie te gaan' Tholenderwijs Aanmelden klimaatstraat feest Vergaderingen raadscommissies 'Het gaat niet goed in Stavenisse, want het koor wordt opgeheven' Joth populairste van Nederland Raadscommissie Ruimte Raadscommissie Samenleving Raadscommissie Bestuurszaken „Het ging niet meer zoals het moest gaan", zegt voorzit ter Piet Priem van zangvereniging Laudate Dominum in Stavenisse. Het christelijk gemengd zangkoor is niet meer. Op de ledenvergadering in oktober is besloten te stoppen, vanwege een teruglopend ledenaantal, langdu rig zieken, stemproblemen en afzeggingen. De leden hielden vorige week een afscheidsavond in Elenahof. De 74-jarige Priem zat er al vanaf ik van horen zeggen", vertelt Priem. Laudate Dominum stopt na 31 jaar met zingen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 27 november 2008 Ongeveer 70 kuub kleding en schoeisel die in maart naar Roemenië zou wor den gebracht, is zaterdag avond onbruikbaar gewor den. De schuur waarin de spullen lagen opgeslagen, aan de Koningin Juliana- straat in Tholen, werd door brand verwoest. Het hulp comité Di-Tho stopt per direct met de inzameling van hulpgoederen. De ge bruikers van het volkstui nencomplex bij de schuur zijn maandag via een brief op de hoogte gebracht van mogelijke asbestverontrei- niging. Zes, zeven keer Brandweer Tholen moet terugkomen voor koelen smeulende spullen Asbest Ze komen amper met hun neus boven de balie uit, maar toch wisten ze waar ze moesten zijn. De zesjarige Kristy van der Rijsen, Bram Paauw en Jannes Mol stapten on langs op eigen initiatief het gemeentehuis in Tholen bin nen om een klacht in te dienen. Jongeren in de middel bare schoolleeftijd steken rotjes af in hun woonwijk Stadszicht en daardoor durven de kinderen bijna niet meer op het speelplaatsje aan Erf te komen. Bram ging eerst aan zijn moeder vragen of hij naar het gemeentehuis mocht. Vervolgens gingen de drie kleine vrienden op pad. Drie Thoolse kleuters (6) pakken vuurwerkoverlast aan Bang Rondleiding week 48 Donderdag 27 november 2008 Op 30 oktober hebben minister Cramer en minister Vogelaar het startschot gegeven voor de landelijke campagne Klimaatstraatfeest. Met de onthulling van een straatnaambordje Klimaatstraat is de Van Merlenstraat in Den Haag als eerste deelnemer van de nieuwe energiebesparingscampagne Het Nationale Klimaatstraatfeest benoemd. Meer dan 90 procent van de Nederlanders wil meer energie besparen, daarom is er nog veel klimaat winst te behalen, zo is de conclusie van de HIER Klimaatcampagne. Straten waarvan de bewoners samen energie besparen kunnen een klimaatstraat feest winnen. De campagne geeft voor 16 mei 500 straatfeesten cadeau. Inmiddels hebben zich in heel Nederland al meer dan 350 straten aangemeld. Wilt u ook meedoen? Meldt u dan aan op www.klimaatstraatfeest.nl. De commissie Ruimte vergadert op 8 december om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in Tholen. Op de voorlopige agenda staan o.a. de volgen de punten: Schriftelijke vragen voor het college van burge meester en wethouders Antwoord B&W op de vraag van de CU fractie over de kredietcrisis Antwoord B&W op de vraag van de CU fractie over de regionale detailhandelsnota Antwoord B&W op de vraag van de ABT fractie over parkeerprobleem Garnalenstraat Tholen Antwoord B&W op de vraag van de WD fractie over gekraakte panden Tholen Door burgemeester en wethouders voorbereide stukken Voorstel tot vaststelling van de le herziening van het bestemmingsplan Bedrijvengebied Slabbecoornpolder-Welgelegen Voorstel om in te stemmen met de le begrotingswij ziging 2008 van het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland Door leden van de commissie ingebrachte onder werpen Bespreken rapport Tholen, Samen één!' van SEPT De commissie Samenleving vergadert op 9 december om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in Tholen. Op de voorlopige agenda staan o.a. de vol gende punten: Schriftelijke vragen voor het college van burge meester en wethouders Antwoord B&W op de vraag van de ABT fractie over PGB-budget Door burgemeester en wethouders voorbereide stukken Bespreken Rekenkamercommissierapport over subsi dies Voorstel om akkoord te gaan met de startnota herij king subsidiebeleid Voorstel tot het vaststellen van de gewijzigde veror dening voorzieningen huisvesting onderwijs gemeente Tholen 2009 Voorstel om vanuit het budget voor kleine kernen- beleid een eenmalig bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen voor het project buurtsparen van Castria Wonen Voorstel om een opmerking te maken over de eerste begrotingswijziging van de GGD Voorstel om/tot aanwending WMO-reserve ten behoeve van implementatie WMO-applicatie Voorstel om in te stemmen met de tweede begro tingswijziging 2009 van het Samenwerkingsverband Oosterschelderegio Door de gemeenteraad ingebrachte onderwerpen Initiatiefvoorstel om een overgangssubsidie in 2009 aan SMW0 te verlenen van maximaal 50.000,00 De commissie Bestuurszaken vergadert op 10 decem ber om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeente huis in Tholen. Op de voorlopige agenda staan o.a. de volgende punten: Door burgemeester en wethouders voorbereide stukken Voorstel tot vaststelling van een aangepast Treasurystatuut Voorstel conform artikel 9, vierde lid, van de "Financiële verordening van de gemeente Tholen" met betrekking tot investeringen in 2009 waarbij de raad vooraf de gelegenheid wil zijn wensen en bedenkingen kenbaar te maken Voorstel tot vaststelling de Verordening rechtsposi tie wethouders, raads- en commissieleden 2008 en de Verordening outplacement gewezen wethouders Voorstel tot verhoging van de tarieven afvalstoffen heffing, rioolheffing en onroerende-zaakbelastingen per 1 januari 2009 en vaststelling van de daartoe benodigde belastingverordeningen Voorstel tot aanpassing van een aantal gemeentelij ke heffingen per 1 januari 2009 en vaststelling van nieuwe belastingverordeningen Voorstel om het Controleprotocol 2008 vast te stel len en het Normenkader 2008 voor kennisgeving aan te nemen Voorstel tot 1. aanpassing van de kredieten ten behoeve van het Project Brede School te Sint- Annaland en 2. dienovereenkomstig de begroting aan te passen Voorstel om de begroting 2008 aan te passen door vaststelling van de slotwijziging over datzelfde jaar Voorstel tot vaststelling van de gewijzigde Algemene plaatselijke verordening Voorstel om kennis te nemen van de wijze waarop de adviezen van de Stuurgroep vermindering admini stratieve lasten in het gemeentelijke beleid zullen worden verwerkt Voorstel om de mening van de commissie te ontvan gen over de beleidsuitgangspunten Brandveiligheid en Hulpverlening 2009-2012 Door de gemeenteraad ingebrachte onderwerpen Initiatiefvoorstel tot opstellen projectplan alcohol- matigingsbeleid en aan de raad voorleggen vóór 1 mei 2009 Spreekrecht voor inwoners De commissievergaderingen zijn openbaar. U kunt als inwoner gebruik maken van twee vormen van spreek recht. Aan het begin van de commissievergaderingen kunt u in maximaal 5 minuten zaken onder de aan dacht te brengen van de commissieleden die niet op de agenda staan. Dit noemen we het algemene spreek recht bij commissievergaderingen. Wanneer u hiervan gebruik wilt maken, kunt u zich aan het begin van de vergadering aanmelden bij de raadsgriffie. Daarnaast is er het spreekrecht per agendapunt. Per agendapunt is er discussie mogelijk met de commissieleden. Als u gebruik wilt maken van dit spreekrecht, wordt het op prijs gesteld als u dit van tevoren doorgeeft aan het griffiesecretariaat (tel. 0166) 668350. Inzage agenda's De (voorlopige) agenda's met bijbehorende voorstellen liggen voor iedereen van maandag tot en met vrijdag tijdens de openingsuren van het gemeentehuis ter inzage in de publieke leesruimte. De agenda vindt u ook op www.tholen.nl (via de knop Bestuur en Organisatie, Vergaderkalender). U kunt op dezelfde plaats op de website later de audionotulen (in MP3- formaat) van deze vergaderingen beluisteren. Indien u niet de beschikking heeft over een computer of een internetverbinding, maar toch graag de notulen wilt beluisteren, kunt u contact opnemen met de griffie, tel. (0166) 668 350. Ingekomen stukken en mededelingen Beleidsplan Brandweermaterieel 2008-2012 het begin af aan bij. Het koor werd in 1977 opgericht door dominee Gorissen. Er zongen toen 40 leden bij het koor. Daarna volgde tot 1980 een aantal piekjaren met zo'n 60 le den. Het aantal zangers is sindsdien alleen maar teruggelopen en bij de viering van het 30-jarig bestaan in september vorig jaar, stond de teller op 20. „Ik had niet kunnen vermoe den dat we toen al zo dicht bij het einde zaten", zegt een teleurgestelde Priem. De dominee, die nu in Voorthuizen woont, zag het aankomen. „Dat heb „Gorissen zei dat het niet goed gaat in Stavenisse, want het koor wordt opgeheven." Er was wel al vaker over gesproken, meent Priem. „We hebben wel eens tegen elkaar ge zegd: hoe moet dat gaan op den duur?" Penningmeester Marjo Knulst-Men- heere vertelt dat het steeds moeilij ker werd om dingen te organiseren. Op de ledenvergadering heeft ze de mensen voor het blok gezet. „Valt er nog iets te plannen?", vroeg ze. De aanleiding was een eerdere stem ming over deelname aan een zang avond in Kapelle begin september. „We hebben toen afgezegd, omdat er teveel mensen niet konden." Knuist vertelt dat het koor kampte met een aantal langdurig zieken. „Mede daarom hadden veel mensen al het voornemen om te stoppen. Het zou betekenen dat we het in ja nuari met vijf man minder moesten doen." Volgens Knuist bleven veel mensen trouw aan het koor, omdat ze wisten dat het anders ten onder zou gaan. Die waren wel blij met de stem ming, omdat dan eindelijk de knoop werd doorgehakt. „Als we door zouden gaan, mocht niemand meer uitvallen. Van de mannen kun je nie mand missen, omdat je minimaal drie personen van elke stem nodig hebt. We hadden vier bassen en vier tenoren en daarbij heeft er één stem problemen en één kampt met zijn gezondheid." Verder bestond het koor uit vijf alten en zeven sopra- nen. „Het moet ook financieel draagbaar blijven. We kunnen het niet maken om de donateurs langs te gaan voor een optreden en dan ver volgens niets doen." De leden, volgens Priem allemaal tus sen de 40 en 80 jaar, gaan ieder hun eigen weg. Sommigen stoppen met zin gen, een aantal le den zingt al bij een ander koor. Ook Knuist is lid geworden van een ander koor. „Ik wilde graag een klassiek re pertoire, maar ik heb altijd gezegd dat Laudate Dominum voor gaat." Ze zingt nu bij het Concertkoor in Ber gen op Zoom. Priem gaat voorlopig niet zingen. „Ik ben voorganger in de kerk en ik ben al met muziek bezig." Bij het afscheid hebben de leden ge noten van een warm- en koud buffet. Voor aanvang van de maal tijd heeft de voorzitter nog een woordje gesproken waarin hij zei het jammer te vinden dat na 31 fijne jaren als vereniging dit besluit is ge nomen en dat zodoende alweer een vereniging op Stavenisse ophoudt te bestaan. Ook werd deze avond nog twee keer een blokje samen ge zongen uit de zangmap onder lei ding van Danny Letzer, de laatste dirigent van het koor. Letzer sprak ook nog een kort dankwoord voor de jaren dat hij het koor met veel plezier heeft begeleid. Hij uitte ook zijn spijt over het feit dat dit nu ten einde was. Bestuur en dirigent kre gen uit handen van de penning meester nog een bloemetje als dank voor de afgelopen jaren waarin een ieder zich op zijn manier voor de vereniging ingezet heeft. Hans van Voorst van Di-Tho, een comité dat in Tholen en Dinteloord werkzaam is, nam maandagmorgen poolshoogte. „Het is een trieste aan blik", zegt hij. Zo'n 70 tot 75 kuub kleding en schoeisel stond, ingepakt in kartonnen dozen, in de schuur op geslagen. „Allemaal goed bruikbare spullen, daar wordt het op nageke ken. Behalve gebruikte kleding ook nieuwe. Zoals 200 tot 300 paar nieu we schoenen afkomstig van winkels die dicht zijn gegaan." In maart zou den de goederen met het laatste transport naar Roemenië gaan. „Het gaat er inmiddels wat beter, dus de noodzaak wordt minder. Bovendien rijzen de transportkosten de pan uit door bijvoorbeeld de hoge brand stofprijzen. Daarom was al besloten om ermee te stoppen", aldus Van Voorst. Di-Tho heeft een project in Dumbraviora, een plaats in Trans- sylvanië. „Dat maken we nog af. We nemen de realisatie van inpandige toiletten in een school voor onze re kening. Er zullen een paar mensen van ons comité naar Roemenië gaan om die aan te leggen." Het initiatief voor de hulp aan de Roemeense plaats is een jaar of tien geleden in Dinteloord ontstaan. Van Voorst: „Ze vonden de organisatie te klein en besloten het samen met Tholen te gaan doen. Uit beide plaat sen zitten vier tot vijf mensen in het comité." Ieder jaar ging een hulp transport naar Roemenië. De spullen werden deels aan de allerarmsten uit gedeeld, en deels verkocht aan de mensen die het iets beter hadden. De opbrengst werd dan weer in het pro ject gestoken. Van Voorst verwacht dat Di-Tho over één tot twee jaar het project kan afsluiten. De spullen lagen nog maar ruim een half jaar in Tholen opgeslagen. Eigenaar Cornelisse (rechts) maakt een praatje met de brandweerlieden die de smeulende inhoud van de schuur nat maken. „Adrie Cornelisse stelde de schuur aan ons beschikbaar. We waren er blij mee. Want de tijdelijke opslag bij Van Dorst achter de Cl000 raak ten we kwijt in verband met de uit breiding van de supermarkt." Tot een jaar geleden was de goederen opslag van Di-Tho nog in een boe renschuur in Dinteloord. „Daar kon den we niet blijven omdat de boerderij verkocht werd." Over de oorzaak van de brand kan brandweercommandant Koos de Fe- ijter weinig zeggen. „Het vuur is aan de achterkant ontstaan, daar zat een afdakje aan de schuur. Via de houten spanten van de dakconstruc tie is het vervolgens naar bipnen ge slagen." Hoe het kon gaan branden, blijft een raadsel. „Er ligt geen elek triciteit, en er waren evenmin ge vaarlijke stoffen in het pand aanwe zig", aldus De Feijter. Wél is het al de zesde of zevende keer in een paar jaar tijd dat er een bouwsel in de brand gaat op het volkstuinencom plex aan de Kon. Julianastraat. „Dat hebben we onder de aandacht van de politie gebracht." De brandweer is zaterdagavond te gen kwart voor acht gealarmeerd. Aanvankelijk kon alleen via een gat in de achterwand water naar binnen worden gespoten. Naderhand zijn de deuren aan de voorkant open ge maakt en is daar een waterkanon op gezet. „Binnen stonden de dozen gevuld met textiel flink opgestapeld. Het bluswater kon daar onvoldoen de indringen om te koelen", ver klaart De Feijter waarom de brand weer zaterdagavond dik vijf uren bezig is geweest. Omdat er asbestplaten op het dak la gen, werd er van afgezien om de schuur leeg te rijden. Een deel van de platen verbrandde. „De wind stond aanvankelijk zodanig dat eventuele asbestdeeltjes in de naast liggende tuintjes terecht zijn geko men. Vervolgens draaide de wind richting Dalempolder, en ook weer helemaal terug." Het gevolg was dat er een rookwolk vrij laag door de aangrenzende wijk ging. De brand ging gepaard met flinke vlammen en een fikse rookontwikkeling. Het opruimen van de asbestvervuiling is een zaak voor de verzekering. „Maandagmorgen is naar de eigena ren van de tuintjes een brief ge stuurd met daarin een advies hoe ze hiermee om moeten gaan", aldus De Feijter. De aanwezigheid van as best betekende dat de spuitgasten extra perslucht nodig hadden. Die werd even na half negen gebracht uit de kazerne in Sint-Annaland. Dat zondagmorgen om twintig over acht opnieuw moest worden uitge rukt, verraste de brandweer niet. Er was rekening mee gehouden dat de smeulende massa opnieuw vlam zou vatten. Eigenaar Cornelisse werd opgetrommeld om de deuren - die aan de binnenkant geblakerd waren - open te maken. Opnieuw werd het waterkanon ingezet om met kracht een flinke hoeveelheid water naar binnen te spuiten. Aan de zijkant werden ook stralen ingezet. Na twee uren rukte de brandweer in, om dezelfde exercitie 's middags gedurende anderhalf uur nog eens te herhalen. Bram Paauw, Jannes Mol en Kristy van der Rijsen willen zonder rotjes gooiende jongens lekker kunnen spelen in hun woonwijk Stadszicht in Tholen. Kristy had de avond tevoren nog flink lopen krijsen omdat ze bang was om naar de politie te gaan. „Het was helemaal niet eng en eigenlijk wel leuk", zegt ze achteraf. Ze had er dan ook goed over nagedacht hoe ze het zou aanpakken en was niet bang meer toen het moest gebeuren. „Ze stapte zo naar voren", zegt haar moeder die onder de indruk is van het gedrag van haar dochter. Als de vriendjes later onder toe ziend oog van hun mama's weer aan het spelen zijn in het speeltuintje, tussen de rode resten van afgesto ken vuurwerk, bespreken de ouders de gebeurtenissen. „Ze zijn ineens zo volwassen geworden. In vergelij king met vorig jaar. Toen waren het echt nog kleine hummeltjes." Jannes is overigens net een paar maanden zes en daarmee de jongste. Hij zit in groep 2 van basisschool de Regen boog en Kristy en Bram zitten sa men in groep 3. „Jannes heeft meestal niet zo'n grote mond. We waren gisteravond nog op verjaar dag en toen dook hij van verlegen heid in elkaar als er tegen hem ge sproken werd. Dus ik ben echt verbaasd over wat hij nu gedaan heeft. Deze kinderen komen er wel." aanhoorde. Maar hij vertelde ze dat de kinderen niet met hun klacht bij het gemeentehuis moesten zijn, maar bij de politie. En zo konden ze weer vertrekken. Ze hadden het plan om naar het politiebureau te gaan, maar dat was toen al gesloten. Vorige week woensdag kwam het er dan wel van. Ze stapten, wel onder begeleiding van hun moeder en Kri- sty's zus Marina (9), het politiebu reau aan de Simon Lindhoutstraat binnen. Direct gingen de drie on- rechtbestrijders naar de balie, ter wijl hun begeleiders plaatsnamen op de stoelen in de wachtruimte. „Wij komen aangifte doen", riepen ze alledrie naar agente K.R Verduin. Die vroeg rustig wat er aan de hand was, terwijl ze aantekeningen maak te op een blocnote. Ze gaf ze als tip mee om de volgende keer dat de kinderen weer zien dat er rotjes worden afgestoken, ze meteen naar hun ouders moeten gaan en dat die dan de politie moeten bellen. Ook zou het handig zijn als ze namen weten van de rotjesgooiers. Ze gaan alle drie akkoord met het plan. Verduin geeft het trio een kleurplaat en een kleurplatenboekje en tovert een enorme snoeppot van achter de balie. „Graai maar flink", lacht ze de kinderen toe. Die zijn blij dat ze hun zegje gedaan hebben en stop pen hun mondjes lekker vol met de gekleurde spekjes. Hun moeders stonden te klapperen met hun oren toen ze dat hoorden. „Normaalgesproken zijn ze heel verlegen", zeggen Marian van der Rijsen, Angela Paauw en Miranda Mol. De moeders zijn wel apetrots op hun kordate kroost. Miranda heeft een vermoeden hoe ze tot hun daad zijn gekomen. „Toen mijn man 's morgens Jannes op de fiets naar school bracht om kwart over acht, staken er weer eens jongens een rot je af. Hij riep dat hij een klacht ging indienen bij de burgemeester. Dat moet Jannes onthouden hebben." Volgens de moeders is het afsteken van rotjes al enkele weken aan de gang. De hele buurt heeft er volgens hen last van. „Zelf zit ik ook meteen rechtop in mijn stoel als ik weer zo'n knal hoor. Je schrikt je kapot", zegt Mol. „Straks zijn de kinderen bang om hier te spelen en dat is niet de bedoeling." Daarom zouden zij en haar buren graag zien dat er iets aan het probleem gedaan wordt. „We hebben het geluk dat de politie al een extra rondje door onze wijk doet, maar dat komt omdat onze burgervader hier ook woont." De kleuters kwamen overigens te vergeefs in het gemeentehuis. Ze werden opgevangen door het hoofd facilitaire zaken J. Buijk die ze mee nam naar de kantine. Daar kregen ze een koekje en een rondleiding door de kantine, terwijl hij hun verhaal Nu de jongerenraad van Tholen gewonnen heeft krijgt ze een jaar lang een eigen blok op deze website waar ze nieuws vanuit Tholen over jeugdzaken kunnen plaatsen. De jonge renraad Tholen wil op deze manier alle men sen bedanken die op hun gestemd hebben. De jongerenraad van Tholen, Joth, mag zich de popu lairste jongerenraad van Nederland noemen. Vorig jaar werd de tweede plaats behaald, vlak achter de jonge renraad van Borsele. Dit jaar wisten zij echter te win nen. Na de voorrondes zaten er nog 5 jongerenraden in de finaleronde. Er kon gestemd worden op de website http://jeugdpartiripatie.startkabel.nl. De uitslag van deze ronde was als volgt: 1. Tholen met 46,80 van de stemmen 2. IJsselstein met 24,10 van de stemmen 3. Borsele met 15,40 van de stemmen 4. Noord-Beveland met 8,45 van de stemmen 5. Capelle aan den IJssel met 5,13 van de stemmen Tholen f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 14