Stavenissenaar al 29 jaar in de Schutse 'Leuke ploeg in de linnenkamer' 'Er is geen beter tehuis dan dit' 'We verwennen bewoners misschien wel eens teveel' Broeder Jan altijd vrolijk en behulpzaam Zorgcentrum de Schutse Sint-Annaland 40 jaar Donderdag 20 november 2008 J. Hage praat elke dag met 1 van zijn 3 dochters 66 jaar Verzorgende Jan Aarnoudse uit Tholen Veel afwisseling EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Annie Geuze-Stols uit Sint-Annaland: Leuke ploeg „Er is grote betrokkenheid met het eiland", stellen direc teur Peter Kok en hoofd zorg Ine van Ommen tevreden vast bij het 40-jarig bestaan van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. „We verkeren ook in de luxe positie dat we weinig verloop hebben onder onze 120 medewer kers, vanwie velen met een langdurig dienstverband. Ook zijn we dankbaar voor de inzet van de 100 vrijwilli gers, want zonder hun medewerking zou je de huidige dienstverlening kunnen vergeten. De bewoners verwen nen we soms wel teveel." Hospice Winkel verdubbelt Zorgzwaarte Meekrap Mevr. Feleus-Everaers uit Sint-Philipsland: Hechte familieband Volle karren Dat zit weer goed deze week, stelt de 95-jarige J. Hage tevreden vast wanneer hij de menulijst Iaat invullen. Stokvis met rijst, aardappelen en botersaus; sla met spekjes. De uit Stavenisse afkomstige bewoner van de Schutse woont al ruim 29 jaar in het Sint-Annalandse zorgcentrum. Hoewel behoorlijk beperkt - Hage is blind en doof - is zijn verstand nog heel helder, 's Morgens om zes uur hoorde hij van nachtzuster Ria Snoei al dat Obama tot nieuwe president van Amerika was gekozen. „Hij is nog in alles geïnteresseerd, hoewel zijn wereld altijd zwart is. Hij weet niet dat het zonnetje er is of dat het regent", vertellen zijn dochters Foortje, Nelly en Ina. Ze komen al bijna 30 jaar bij toerbeurt elke dag hun vader bezoeken. Kranten worden voorgelezen, verhalen over de kinde ren en kleinkinderen verteld. Hage zit van 's morgens vroeg tot 's avonds rustig in zijn hoekje. Computers en mobiele telefoons heeft hij nooit ge zien en de 95-jarige verbaast zich dan ook over de enorme mogelijkheden die er nu zijn. Zelf weet hij veel over de Tweede Wereldoorlog en de Ramp te vertellen. Hage verloor zijn ouders en enige broer tijdens de watersnood van 1 februari 1953, die Stavenisse in het bijzonder zwaar trof. Hage kwam in 1979 in de Schutse, na 15 maanden bij dochter Nelly in Sint- Annaland ingewoond te hebben. Hij was toen al zeer slechtziend, maar moest wachten totdat er een kamer vrijkwam. Op 66-jarige leeftijd ging Hage in de Schutse, dezelfde leeftijd die zijn dochter Foortje nu heeft. Ze kan het zich niet voorstellen, maar 29 jaar geleden ging men op veel jongere leeftijd naar het zorgcentrum dan nu. Hage maakte veel wandelingen door het dorp, o.a. naar zijn dochter Nelly. Hij ging naar de kapper en tot zijn verjaardag op 14 oktober 1999 voor het laatst naar de kerk. Reisjes van de Schutse sloeg de Stavenissenaar nooit over, maar de recente rondvaart met de Frisia in het kader van het 40-jarig bestaan liet hij maar voorbijgaan. Hoewel flink beperkt in zijn moge lijkheden, wil Hage niet graag gehol pen worden door een ander, maar zonder zorg kan hij niet. Zo komt de nachtzuster 's morgens tussen zes uur en half zeven zijn kousen aantrekken, maar scheren, wassen, eten en afwas sen doet hij zelf. Een praatwekker en een praathorloge zijn hulpmiddelen voor Hage, wiens geheugen nog bij zonder goed is. „Als de was wordt te ruggebracht en er is een theedoek te weinig, dan merkt hij dat direct op", vertellen zijn dochters. Hun vader moest na de twee verhuizingen in verband met de nieuwbouw van de Schutse steeds weer ontdekken hoe de indeling van de kamer was en af tasten waar alle spulletjes stonden, maar dat had Hage snel onder de knie. Hij schenkt zelf thee in, ver zorgt de broodmaaltijd en steekt ook zijn sigaar aan. „Hij is pas jarig ge weest en wilde van iedereen sigaren. Stapels heeft hij er nu. Roken is zijn enige liefhebberij en gelukkig mag hij ook nog alles eten", zeggen zijn drie dochters. 's Morgens komt een zuster koffie en soep brengen, evenals de warme maaltijd, zodat er toch altijd controle momenten zijn. Oud-directeur Jan Wesdorp - die ook in Stavenisse heeft gewoond - komt nogal eens op bezoek om herinneringen over hun dorp op te halen. Vertellen doet de 95-jarige Hage graag, de langst ver blijvende bewoner in zorgcentrum de Schutse. De stokvismaaltijd is net opgediend voor J. Hage. Zijn drie dochters Foortje, Ina en Nelly bezoeken hem bij toerbeurt elke dag. Jan Aarnoudse (20) met de 100-jarige mevr. Hendrikse-Everaers. De 20-jarige Jan Aarnoudse uit Tholen wordt op handen gedragen in zorg centrum de Schutse in Sint-Annaland. De bewoners lopen weg met deze jonge broeder, die op 16-jarige leeftijd als leerling-helpende begon en in middels is doorgestroomd naar de functie van verzorgende. „Jan is altijd vrolijk en dat wordt zeer gewaardeerd", zegt zijn collega Annie Geuze. Jan Aarnoudse kwam vier jaar gele den als eerste broeder in dienst van de Schutse. „Dat was even wennen voor de bewoners", herinnert de Tholenaar zich nog goed. „Ze kre gen een jong ventje van 16 aan hun bed. Je begint met een afwasje, maakt fruit klaar en doet bood schappen. Zo win je vertrouwen en dan mag je ze later ook wassen. Je kunt wel zeggen dat ik als eerste broeder gepionierd heb." De jonge broeder is goedlachs en behulpzaam en dat slaat uitstekend aan in de Schutse. „Geleidelijk aan kom je met alles in aanraking, mooie en trieste dingen. Ik doe nu de verzorging, maar ik ben in oplei ding voor verpleegkundige aan het ROC te Goes. Daarvoor ga ik een dag per week naar school. In 2010 moet ik tien weken op stage in een ziekenhuis. Als ik mijn opleiding heb afgerond, kan ik als verpleeg kundige blijven of ergens anders naar toe. Er zijn altijd nieuwe ont wikkelingen in de zorg en het is goed dat je nu zo'n brede ervaring opdoet." Jan kwam als kind al in de Schutse, waar zijn vader Henk kok was en ook zijn tante nog werkt. „De zorg vond ik vroeger echter niks. Ik wil de kok worden, maar na twee wegen stage in de Schutse gelopen te heb ben, koos ik toch voor de zorg. Het werk is hier heel breed. Behalve op de verzorgingsafdeling kom ik ook in het hospice, in de Vroonhof en bij de mensen die tijdelijk in de Schut se zijn opgenomen. Er is heel veel afwisseling en tijdens de 36 uren die ik per week werk, doe ik ook avond- en weekenddiensten. Ook val ik wel eens 's nachts in. Ik ben makkelijk inzetbaar." Jan Aarnoudse scheelt precies 80 jaar met bewoonster mevr. Hendrikse- Everaers, die op de 27 juni honderd jaar werd. terwijl de broeder uit Tho len toen zijn 20ste verjaardag vierde. In januari is ze al 30 jaar in dienst: Annie Geuze-Stols (57) uit Sint-An naland heeft het goed getroffen met haar werk in de Schutse. „Er is heel weinig verloop onder het personeel, verhuizingen wegens huwelijk e.d. daargelaten. De mensen blijven hier lang en dat tekent de werksfeer." terug. Wie het zelf nog kan, legt het schone goed zelf terug in de kast. anders doen wij het. Minimaal zijn er twee medewerkers bezig. Alleen op maandag en dinsdag zijn dat er meer omdat we de bedden dan ver schonen." Annie Geuze werkt elke dag van ze ven uur 's morgens tot half een 's middags. „Het prettige van ons i werk is, dat je de bewoners dage- 1 lijks ziet. Niet alleen bij het ophalen van het vuile wasgoed en het terug brengen van het schone goed. De bewoners vinden het ook leuk om even in de wasruimte te kijken. Dat geeft iets huiselijks en zo'n praatje maken is natuurlijk ook altijd gezel lig" De betrokkenheid van Annie Geuze bij het zorgcentrum is nog groter omdat haar moeder in de Vroonhof woont. Destijds gingen haar beide ouders erin. maar haar vader is in middels overleden. „Van dichtbij maak ik mee, hoe belangrijk de combinatie van de Schutse met de Vroonhof is. Ik heb dan ook diepe bewondering voor mijn collega's uit de zorg, die altijd klaar staan voor de bewoners. Zelf hoop ik nog een aantal jaren in de linnenkamer te werken. We hebben een hele leuke ploeg en ik heb het goed naar mijn zin." Over verwennen gesproken. In welk zorgcentrum in ons land krijg je zeven dagen per week als ex traatje rond kwart over elf heerlij ke soep. Elke dag een ander soort met een steeds wisselend kleurtje. Vers gemaakt in de eigen keuken. „Het is een leuke traditie die de bewoners heel erg op prijs stel len", zeggen de directieleden. „Er is wel eens overwogen om ermee te stoppen omdat het dicht na de koffie en vlak voor de middag maaltijd zit, maar niemand wilde de soep missen." Als er over is - en dat is altijd het geval - genieten de medewerkers en de gasten mee van dit opkikkertje. Een ander verwenmoment is dat de bewoners in de Schutse standaard koffie aangeboden wordt. „Is dat voor iedereen wel zo goed, kun je je afvragen, want actief blijven is ook heel belangrijk voor de oude ren. Zelf koffie zetten, zou dat be vorderen." Een andere traditie is, dat de direc teur met het hoofd zorg de bewo ners die jarig zijn, persoonlijk met een bloemetje komen feliciteren. „Sommigen komen niet van hun kamer af en dan wordt ons bezoek zeker heel erg op prijs gesteld. Voor ons is het tegelijk een goede gelegenheid om de familie te spre ken, want die is er veelal op de verjaardag van vader of moeder." Die persoonlijke benadering hoort bij het kleinschalige protestants- christelijk zorgcentrum, dat des tijds door de Hervormde Gemeen ten op Tholen en Sint-Philipsland werd gesticht en later een bredere kerkelijke achterban kreeg. Het overgrote deel van de bewoners heeft een kerkelijke binding. Be halve protestanten wonen er ook rooms-katholieken en andersden kenden. „Voor die breedte is ook ruimte in de Schutse", zegt de di recteur, al wordt kandidaat-bewo ners duidelijk op de identiteit ge wezen. Tachtig bewoners telt het Sint-An nalandse zorgcentrum, dat in okto ber 2005 een spinternieuw pand kreeg op de plek waar 40 jaar gele den het eerste bejaardentehuis stond. Tijdelijk verbleven bewoners en medewerkers in houten noodge bouwen aan het eind van de F.M. Boogaardweg. Er kwam een prach tig zorgcentrum voor terug. Er staan inmiddels 25 mensen op de wacht lijst, want dit jaar is er heel weinig verloop geweest. Ook voor de 30 appartementen in het aan de Schutse verbonden woonzorgcen trum Vroonhof staan maar liefst 58 mensen op de wachtlijst. Ook het hospice, dat inmiddels 5,5 jaar in de Schutse functioneert, voorziet in een behoefte. Het is de enige voor ziening op het eiland en mede door de inzet van een groep speciale vrij willigers, krijgen terminale patiën ten er een paar uren of vele weken zorg. Waren er 40 jaar geleden vele 65-ja- rigen in de Schutse, de gemiddelde leeftijd van de bewoners is in de loop der jaren hoger geworden. Er wonen nu twee mensen van boven de honderd in het zorgcentrum: me vr. Hendrikse en mevr. Akkermans. De Schutse biedt (verpleeghuis) zorg, maar ook zes dagen per week (ook zaterdag) dagverzorging aan ouderen van buiten het zorgcen trum. De open tafel, waar ook niet- bewoners de warme maaltijd ge bruiken, trekt ook steeds meer belangstelling. „Het gezamenlijk eten is heel positief", benadrukken Peter Kok en Ine van Ommen. Ook tradities als stokvis en een jacht- en keutjesmaal worden in ere gehou den. De Schutse maakt ruim 100 maaltijden per dag voor ouderen op het eiland die nog zelfstandig wo nen, maar niet meer zelf koken. Ook het warme eten voor de bewoners van gezinsvervangend tehuis de An- newas in Sint-Annaland wordt in de Schutse bereid. „We fungeren voor de Annewas ook als achterwacht voor de verzorging, zoals we ook thuiszorg in de Vroonhof geven. Onze blik naar buiten gaan we ver breden. Dat komt ook tot uiting in de deelnemers van buiten de Schut se bij het koersbal op maandag, de handwerkclub en de zangmiddag. Dat is allemaal heel laagdrempelig. De Schutse moet een zorgcentrum worden waar alles te krijgen is. Daarom voeren we in 2009 een be hoorlijk ingrijpende verbouwing uit." Het huidige winkeltje wordt bij het restaurant getrokken en in de tuin komt er een nieuwe winkel die twee keer zo groot is. Er komt ook een ruimte om te internetten. Behalve deze bouwkundige vernieuwingen wil de Schutse in 2009 ook extra verpleegkundig personeel aantrek ken. Financieel verkeert het Sint-Anna landse zorgcentrum in de gelukkige omstandigheid dat de geplande ver nieuwingen uitgevoerd kunnen wor den. „We hebben hier altijd zware zorg gehad en dat is gunstig voor de financiering", zegt de directeur. Overigens staat er een hele grote verandering voor de deur waarbij de zorgzwaarte van de bewoner door slaggevend wordt. Het indicatieor gaan CIZ beoordeelt dat individu eel. In 2009 is er sprake van een overgangsjaar, maar in 2010 moet het nieuwe zorgzwaarte-systeem volledig ingaan. Twee medewerkers in de Schutse bewaken elke dag de kwaliteit. Doorliggen, het verstrekken van medicijnen, de arbeidsomstandighe den, opleidings- en stagebegelei ding, alles wordt gecontroleerd. „Kwaliteiten vinden we heel be langrijk." De Schutse houdt weer een tevredenheidsonderzoek onder bewoners en medewerkers en verge lijkt de cijfers ook met andere zorg centra in ons land. Kok en Van Ommen benadrukken nog eens, hoe belangrijk de vrijwil ligers zijn die o.a. als portier dienst doen, bij het koffieschenken helpen of in de dagopvang bijspringen. „We zijn blij met en dankbaar voor hun inzet, ook bij uitstapjes." De samenwerking met de stichting Vrienden van de Schutse - die met giften van donateurs en anderen ac tiviteiten financieel ondersteunt - en de cliëntenraad verloopt volgens de directie soepel dankzij de korte lij nen. „De contacten zijn goed." Ook met de SVRZ (Ten Anker) wordt sa mengewerkt voor de verpleeghuis zorg. Molenzicht en Meekrap zijn de twee afdelingen in de Schutse voor kleinschalig wonen van ieder 8 de menterende ouderen. Van zeven uur 's morgens tot tien uur 's avonds is er verzorgend personeel aanwezig, aangevuld met vrijwilligers. De thuissituatie wordt zoveel mogelijk gevolgd met afwassen en koken, spelletjes doen, voorlezen, e.d. Ook in het aangrenzende Vroonhof wordt 24 uurs zorg verleend, zoals dat ook in de aanleunwoningen bij Ten Anker het geval is. Dit in tegen stelling tot de woonzorgcentra in de andere dorpen. „We hebben meer te bieden, maar de wachtlijst is zorge lijk", stellen Kok en Van Ommen vast. „Noodgedwongen moeten mensen van Tholen en Sint-Philips- land soms elders opgenomen wor den. Ook voor de familie is dat soms heel verdrietig, maar in sa menspraak met de gemeente en an dere belanghebbenden wordt ge werkt aan uitbreiding van de ouderenhuisvesting. Er is een grote vraag naar een veilige woonomge ving, maar mensen oriënteren zich veel beter dan vroeger. Hoe is bij voorbeeld de privacy geregeld? Een woonruimte met een koelkastje en eigen sanitair is een plus. In ons verzorgingsdeel heeft men 45 m2 ter beschikking, in de verpleeghuis kamers 22,5 m2. Beschermde woonvormen zoals wij die hier heb ben, zullen zeker blijven", aldus di recteur Peter Kok en Ine van Om men van het 40-jarige zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Mevr. Feleus-Everaers met verzorgende Anoukha Verbruggen uit Tholen. De 81-jarige mevr. MJ. Feleus-Everaers is een van de vele tevreden bewo ners van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. „Er is geen beter te huis dan dit", vertelt ze in haar met vele familiefoto's ingerichte gezellige kamer. „Ik ben op iedereen gesteld en heb met niemand problemen. Maar ik ben ook heel gemakkelijk. Ik mopper nooit en ik mag ook niet klagen." Op 14 november 2006 kwam ze sa men met haar man - Rien Feleus - naar de Schutse. „We waren rasech te Fluplanders en woonden al 12 jaar in de Rozeboom, maar de zorg behoefte van mijn man nam toe. We stonden al een poosje op de wacht lijst, want ik kon het niet meer aan. Vanuit het ziekenhuis in Dirksland is hij nog twee dagen in Ten Anker geweest, maar we waren heel blij dat we samen in de Schutse terecht konden. Daar is hij opgebloeid, maar 2 februari van dit jaar overleed hij" Mevr. Feleus verhuisde naar een eenpersoonskamer en vond ook daar weer haar draai. „Er zitten veel Fluplanders in de Schutse. Mijn buurvrouw bijvoorbeeld, de 95-jari- ge mevr. Verwijs-Noorthoek. Samen met andere bewoners zit ik veel op de gang en dat is heel gezellig. Je hebt contact met anderen en praat veel over van alles en nog wat." Mevr. Feleus is volop leven gewend. „Ik kom uit een gezin van 11, van wie er nog 5 over zijn. De Everaers- sen hebben een hechte familieband. Mijn man had een bouwbedrijf met 25 medewerkers en was actief bij muziekvereniging Concordia en de Hervormde Gemeente Sint-Philips land, waar hij kerkvoogd en diaken is geweest. We hebben veel meege maakt. Een brand en een faillisse ment gaat niet in je koude kleren zit ten. In de Schutse zijn we echter prima opgevangen. De verzorging was ontzettend goed voor mijn man en mij. Het is echt geweldig hier." De bingomiddag, de keutjesavond en de zangmiddag slaat ze niet over. „Maar ik ben geen loper. Ik kan me ook nog goed zelf helpen, al gaat het lopen me wat minder goed af. Het is echter een zegen dat mijn kinderen en kleinkinderen zo goed voor me zijn. Mijn kinderen - 2 dochters en 2 zoons van wie er 2 in Sint-Annaland wonen en 2 in Sint- Philipsland - komen elke week. Ik heb echt geen klagen. Met 10 klein kinderen ben ik ook rijk gezegend." Mevr. Feleus verheugt zich op de stokvis die vanmiddag op het menü staat. „Dat vind ik ontzettend lek ker, maar het is wel heel duur. Voor de hele Schutse komt een stokvis maaltijd op 750 euro. vertelde kok Erik Troost. Maar ik heb hem nog wel een tip gegeven. Bij het weken van de stokvis moet je een beetje soda doen, adviseerde ik hem. Weer wat geleerd, zei de kok." Directeur Peter Kok, hoofd zorg Ine van Ommen en hoofd facilitaire zaken Henk Aarnoudse vormen het leidinggevende trio in zorgcentrum de Schutse. De coördinator van de linnenkamer zorgt er samen met vier collega's voor dat de kleding, het linnen- en beddengoed van 90 mensen opge haald, gewassen, gestreken en weer schoon teruggebracht wordt. Daar voor staan drie wasmachines en twee drogers dag en nacht te draai en. „Alles blijft nu hier. Niets gaat er meer naar de wasserij zoals in mijn beginperiode nog wel het geval was." Annie Geuze begon als schoonmaker. „Een ploeg van 10 tot 12 vrouwen maakte dan 6 weken lang de Schutse schoon. Een buur vrouw vroeg om te helpen. Jo de Rijke deed destijds in haar eentje de linnenkamer, maar kon het werk niet meer aan. Toen vroeg zuster Born - de toenmalige directrice - of ik in vaste dienst wilde komen. De werktijden werden keurig aan de schooltijden van de kinderen aange past." Het werk is in de loop der jaren be hoorlijk toegenomen. „In het begin wasten nog veel bewoners zelf hun bovenkleding. De gemiddelde leef tijd lag toen aanmerkelijk lager. Nu wassen we voor 90 mensen, niet al leen uit de Schutse, maar ook uit de Vroonhof en ook voor enkelen uit het dorp. Elke dag hebben we volle karren met was. Binnen twee dagen hebben de bewoners hun wasgoed In het winkeltje van de Schutse helpt mevr. Van de Klooster-Heijboer één van de bewoners. Volgend jaar komt er een nieuwe winkel in het zorgcentrum die twee keer zo groot is. De bestaande winkelruimte wordt als zorgrestaurant ingericht. Annie Geuze haalt met Janny Menheere de was uit de machine.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9