SHOW BAL 'Ineens voelde ik jouw hand en dat heeft heel veel voor mij betekend' AbdijNieuws Jachthaven Gorishoek maakt weinig kans Baby's wassen en lekkere koekjes bakken op school 'Van al dat zwart word ik wel een beetje depri' VOORDEEL Helden van Tholen krijgen onderscheiding in gemeentehuis Van de Merbel in het zonnetje op congres CDA Ruim 3000 euro j Burkina Faso Donderdag 13 november 2008 64e jaargang no. 53 bij AUTOBEDRIJF 14, 15 en 17 november Filip Bogert uit Poortvliet, Bert Potappel en Peter Scher penisse uit Sint-Annaland hebben een bronzen medaille met oorkonde van de maatschappij tot redding van dren kelingen gekregen. In februari 2007 redden ze Sylvia van der Meijden uit haar auto die op zijn kop in de sloot lag. De medaille kregen ze dinsdag uit handen van burge meester W. Nuis in het gemeentehuis in Tholen. Ook plaatste hij die avond de duikploeg van Tholen op een voetstuk. Siem Jansen, Patrick de Graaf, en Mark Loos en leider Tino Brasz, wonnen eerder dit jaar het lands kampioenschap bij een duikwedstrijd in Vianen. Nuis vond dat nog beter dan Nederlands kampioen worden met voetbal. Onbaatzuchtigheid Onherkenbaar Krabbenkreekweg twee dagen dicht Deze week Woensdag minder rustige dankdag Akkoord Weggemans over aankoop grond Kinderen maken kennis met hobby ouders Wulpdal P. Moerland over nieuwbouw in Stadslicht Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl ad mi n@eend rachtbode. nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556. Giro 12 44 07 Abonnement 16.55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Sylvia van der Meijden zit te midden van haar gehuldigde redders Bert Potappel, Peter Scherpenisse en Filip Bogert (v.l.n.r.). Nuis heeft de avond in tweeën ge deeld. Eerst eert hij de drie redders. „Ik weet niet of julïie met elkaar ge sproken hebben of dat jullie alleen dachten aan handelen. Ik vergelijk het met mieren. Die denken ook niet in processen, maar doen het ge woon", zegt Nuis. De burgemeester vindt dat de mannen alle lof verdie nen en geeft ze daarom ook nog iets extra's. Ze krijgen een schilderijtje van de Thoolse kunstenaar Frances co Antonietti mee. Die heeft in een kleine oplage het nieuwe gemeente huis afgebeeld. „Het is iets unieks, dat niet iedereen heeft. Ik heb de trend gezet toen ik de heer Reijn- goudt uit Sint-Philipsland een paar maanden geleden eerde voor zijn daad." Reijngoudt sprong een kin derwagen achterna toen die de ha ven van Sint-Philipsland inreed. Van der Meijden is zelf ook aanwe zig. Ze krijgt een bos bloemen en een kluif voor de hond waarmee ze die middag van het ongeval mee op training was. Nuis vindt het jammer dat zij die niet meegenomen heeft. „Ik mis de Duitse staande draad- haar." Die was overigens zelf uit de auto geklommen na het ongeluk. Nuis roemt de onbaatzuchtigheid en het kordate optreden van de drie mannen en vertelt het verhaal, hoe het gegaan is. „Op die gewone mid dag was Sylvia met haar hond op training in Sint-Annaland geweest, en reed naar huis. Filip Bogert was onderweg naar Sint-Philipsland om zijn zusje op te halen. De heren Pot appel en Scherpenisse waren, neem ik aan, op weg naar huis. Dan ge beurt er iets. De brede sloot tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer kennen we. Vier jaar geleden be landde daar een bus met schoolkin deren in. Ook de reis van Sylvia werd abrupt afgebroken. Op de Broekseweg belandde ze op de kop in de sloot met een Suzuki, een auto die u niet meer zult kopen. Dat moet een vreselijk moment voor u zijn geweest", richt hij zich tot Van der Meijden. Die knikt. „Dan zijn daar die mannen, die toevallig op die plek zijn. Ze vragen zich niet af hoe koud het water is, of wat ze moeten doen. Alleen: ik moet nu iets doen, anders gaat het fout. Het is buiten gewoon manmoedig wat u hebt ge daan. We noemen zulke mensen redders." Nuis weet ook dat de man nen niet veel over hun reddingsactie vertellen. Ze vinden het vanzelf sprekend wat ze gedaan hebben. „Zoiets doe je gewoon. Het bagatel liseren van het verhaal is redders ei gen. Die hebben geen grote verha len." Filip Bogert zag het ongeluk gebeu ren, net als Peter Scherpenisse die met zijn vrouw en dochter in de au to zat. Voor Bert Potappel en zijn vrouw speelde het tafereel achter hen af, maar ook zij zagen dat het fout ging. De drie mannen sprongen naar eigen zeggen vrijwel gelijker tijd uit hun auto om Sylvia te red den. Bogert was degene die Sylvia uit de auto trok, de andere mannen trokken haar aan de kant. Overigens speelden de echtgenotes ook een rol, want zij belden 112. De 44-jarige Van der Meijden uit Giessenburg neemt nog even het woord tot haar redders. Ze vertelt dat die zaterdag in februari veel met haar gedaan heeft. „Ik zag mijn me demens meer als kwaad, maar op die dag is die gedachte veranderd. Ineens voelde ik jouw hand. Filip, en dat heeft heel veel voor mij bete kend. Ik voelde dat ik gered werd. Dat jullie voor mij klaarstonden. Daar wil ik jullie voor bedanken." Ze maakt ook een grapje. „Mis schien ben ik nu onherkenbaar voor jullie, want toen was ik vies en stonk ik, want ik zat helemaal onder de modder." Van der Meijden richt tevens haar dank tot de hulpdien sten. Onder anderen de chef van de politie Tholen en een grote groep brandweerlieden nemen haar woor den in ontvangst, want die zijn bij de plechtigheid aanwezig. „Ik ben fijn opgevangen door de brandweer en de andere hulpverleners. Alles werd voor me geregeld. De hond werd weggebracht naar een oppas, mijn man werd gebeld en mijn auto werd weggesleept terwijl ik even naar het ziekenhuis moest voor con trole." Het slachtoffer houdt haar toespraak kon. „Het draait vanavond niet om mij, maar om de mannen." Daarom heeft ze de hond niet meegenomen naar de bijeenkomst. „Hij zou al leen maar alle aandacht naar zich toetrekken, en dat is niet de bedoe ling." Ze noemt het gepast dat haar redders op deze manier worden ge huldigd. Hoe Van der Meijden die middag in de sloot is beland, weet ze niet meer precies. „Ik denk dat het rechterwiel even buiten het wegdek kwam. ZIE VFRDFR PAGINA 3 Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. FVwmcw Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6. Postbus 6001,4330 LA Middelburg Sint-Annalander Jorik van Houdt 'hangt' zelfs als het sneeuwt EN VERDER... Drie wijkbureaus politie gaan dicht Zes kandidaten waterschap aan het woord HU, DIE DE LIEFDE VAN EEN GOEDE VROUW VERWIERF, ZAL ZICH VAN SLECHTE DADEN VERRE HOUDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Jan Reuling geeft basisscholieren een lesje techniek De Krabbenkreekweg is op maandag 17 en dinsdag 18 november afgeslo ten voor verkeer. Dit heeft te maken met de aanleg van de rotondes tussen de Philipsdam en de Krabbenkreek- dam. Ook de parallelweg bij de ro tondes is afgesloten voor al het weg verkeer met uitzondering van fietsers. Het verkeer wordt omgeleid via Nieuw-Vossemeer. De provincie Zeeland verwacht volgende week vrijdag klaar te zijn met de werk zaamheden aan de rotondes. Ouders Fransisca Dekker uit Tholen in het zonnetje gezet Secretaris Joop van de Merbel van de Thoolse CDA-afdeling is zaterdag op het congres in Utrecht in de schijn werper gezet door partijvoorzitter Van Heeswijk. Aanleiding was een succesvolle ledenwerfactie. Het CDA riep 2008 uit tot het jaar van de ledenwerving. Tholen speelde daar op in door de leden aan te sporen, kandidaat-leden aan te dragen. Tot nu toe leverde dat 23 nieuwe leden op. een toename van veertig procent op de dikke vijftig die het CDA Tholen er telde. „In Zeeland is dat procentu eel het beste resultaat tot nu toe", zegt Van de Merbel. „Er zijn ook wat jongere mensen bij. dat is belangrijk voor de toekomst van de afdeling." Het CDA Tholen heeft er wat hem betreft 'enkele Keesjes van Dis' bij gekregen en streeft naar dertig nieu we leden dit jaar. Het Zeeuwse CDA organiseerde gisteren voor de nieuw komers een uitstapje naar Den Haag, naar het partijbureau en de Tweede Kamer. Elf nieuwe Thoolse Christen democraten gingen mee. De jongerenraad heeft tot nu toe 3726,64 euro opgehaald voor hun project in Burkina Faso. Dit geld heb ben ze onder andere ingezameld tij dens de Natte Kernenslag en de bra derieën van Sint-Maartensdijk en Tholen. Ook hebben kinderen van Die Heenetrechtschool uit Oud-Vos semeer setjes kaarten verkocht. De rest van het geld komt van losse kaart verkoop, sponsoring en giften. Het doel van het project is om een water pomp te plaatsen bij een school in het dorpje Poa en bij deze school ook een groentetuin aan te leggen. Ook is het de bedoeling om de schoollokalen uit te breiden zodat meer kinderen naar school kunnen gaan. Hiervoor zamelt de jongerenraad geld in en daarvoor is de stichting Jongeren voor Jongeren opgericht. Belangstellenden kunnen mailen naar joth@tholen.nl of bellen 0166-668276. Een andere actie van de Joth is de jongerenpagina die sa men met de EB wordt gemaakt. Hij is er weer op pagina 9. De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woensdag dankdag voor gewas en arbeid. Die zal voor het eerst minder rustig verlo pen dan andere jaren omdat de ge meenteraad in april besloten heeft dat het anders moet. Het gemeentehuis en de openbare scholen zijn voortaan open. Ook voert gemeentewerken on derhoudswerk uit en werken aanne mingsbedrijven door. De vuilnisop haaldienst wijkt ook niet meer uit naar zaterdag, maar trekt woensdag door Stavenisse, Sint-Annaland en Sint-Philipsland. De protestantse ker ken beleggen dan 's morgens, 's mid dags en 's avonds diensten. Voor de openbare scholen is één lijn getrok ken. Ze zijn open, zegt bovenschoolse directeur Leo Hellemons. Dat is door het gemeentebestuur besloten en in de gemeenschappelijke medezeggen schapsraad besproken. Bij een eerde re peiling onder de ouders bleek dat een deel van de openbare scholen op bid- en dankdag gesloten wilde blij ven. De Casembrootschool in Sint- Annaland was er daar één van. Die houdt nu een studiedag voor het per soneel. Een kleine meerderheid van de ouders van de Schalm in Stavenis se was destijds ook voor sluiting, maar die school is woensdag gewoon open. Leerlingen kunnen vrij krijgen, benadrukt Hellemons. In Stavenisse had niemand dat gisteren nog ge vraagd. „De meeste ouders hebben zich nog niet gerealiseerd dat het woensdag dankdag is", zegt directeur Gerrit Coldeweijer van de Schalm. De meeste winkels, postkantoren en huisartsenpraktijken zijn gesloten. De Rabobank is echter voor het eerst open. Advertentie I.M. Wat je moeder, vader, opa of oma graag in zijn of haar vrije tijd doet, op school leren. Dat kan op de Jenaplanschool in Poortvliet De ouders van de leerlingen hebben dat samen bedachL Maar wat nou als je thuis voor je baby zorgt? Dan neem je die gewoon mee naar school voor de les babyverzorging. Dat is één van de onderdelen van de zogeheten keuzecursus waarbij de kinderen uit groep 5 tot en met 8 kennis kunnen maken met de hobby's van de volwassenen. De cur sus duurt drie ochtenden. Woensdag was de eerste les. Een groepje kinderen staat in het keukentje van de school. Ze hebben hun mouwen opgestroopt en hangen met hun handen in een plastic kom. Ze zijn deeg aan het kne den, want ze gaan koekjes bakken. Een andere groep graait in een bak met tegelstuk jes en steentjes. Het zijn bijna allemaal jongens. Ze maken een fotolijstje met mo zaïek. Oma's zijn ook op de school aanwezig om kerstkaarten met kinderen te maken en te schilderen. Ook is er een moeder die een hele hoop rubberen binnen banden van een fiets op een tafel heeft gegooid. „Daar maken we een hoedje van", verklaart ze terwijl ze een voorbeeld laat zien. De fietsbanden worden in stukjes ge knipt en om een kransje van papierschuim gerold. Dat is de basis voor het hoedje. In een ander lokaal hanteert een jongen een strijkijzer. Naast hem staat een naaimachi ne. Hij kijkt zeer geconcentreerd en de juf helpt hem met strijken. Het eindresultaat ligt midden op tafel als voorbeeld. De kinderen gaan een warmtekussentje maken in de vorm van een lieveheersbeestje. Het lokaal waar het meeste geluid uit komt, is waar de baby's zijn. Voor deze cursus hebben zich alleen meisjes ingeschreven. Die waren volgens ouderraadlid Willy An- thonisse heel enthousiast dat ze voor een baby mogen zorgen. Er staan badjes klaar voor een aantal baby's. De ouders hebben ze alvast gevuld, zodat het water de juiste temperatuur heeft. Voorzichtig mogen de meisjes in groepjes van twee elk een kind uitkleden. De één houdt de baby vast, terwijl de ander aan de broekspijpjes trekt. Een groep leert de billetjes verzorgen en de andere groep mag de baby's wassen. De kleintjes vinden het wel interessant, ineens van die vreemde verzorgsters om hen heen. Die laatsten zijn zeer behoedzaam. Ze willen niets fout doen en luisteren nauwlettend naar de aanwijzingen van de moeders. De meisjes zijn zichtbaar in hun nopjes. Vier babybadjes staan op een rij. Kinderen van de Jenaplanschool leren er echte baby 's in te verzorgen. De gemeente en R. Weggemans hebben overeenstemming bereikt over het aankopen en ruilen van grond van een deel van het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk om een weg naar de Geertruidapolder aan te leg gen. Een jachthaven in de Oosterschelde tussen Gorishoek en Tuttel- hoek lijkt weinig kans te maken. Wel het verzilten van de Pluimpot. Over de haalbaarheid van het plan Wulpdal zijn vraagtekens. Dat schrijft wethouder C.L. van Dis aan de leden van de gemeentelijke ad viescommissie ruimte. Bij het bedenken en uitwerken van de plannen betrekt de wethouder er vertegenwoordigers van de provin cie, het waterschap, rijkswaterstaat en staatsbosbeheer bij. Zo heeft gedeputeerde Van Waveren al te kennen gegeven dat het aanleggen van een buitendijkse jachthaven in de Oosterschelde lastig zal zijn om dat er een beschermd natuurgebied is dat op grond van Natura 2000 bijzondere aandacht verdient. Waterschapsbestuurder Van 't West einde heeft laten weten mee te wil len werken aan het verplaatsen van de waterschapskeur voor de regio nale waterkeringen rondom het na tuurgebied de Pluimpot. Dat is no dig voor het betrekken van water in het plangebied de Geertruidapolder waar de gemeente een nieuwe wijk aan wil leggen met veel waterpartij en. Ook is het van belang om er een weg aan te leggen naar de Provin ciale weg. Voor rijkswaterstaat is het geen be zwaar. Door het gemeentelijke plan te betrekken bij diverse water- en beheersplannen voor de Ooster schelde, verwacht Van Dis op meer steun. Wel moet hier dan ook weer gekeken worden naar de gevolgen voor de natuurwaarden. En staats bosbeheer ziet het wel zitten als er in het natuurgebied de Pluimpot weer zout water wordt toegelaten. Het plan Wulpdal zit in een impas se. Het laatste jaar is volgens Van Dis weinig vooruitgang geboekt. Tussen december 2007 en mei 2008 lagen de onderhandelingen met Nieuwenhuis Planontwikke ling uit Rijssen stil. Nieuwenhuis zag af van de aanleg van een zwembad. Daarna is met Knol van de Pluimpot onderhandeld over de bouw van een overdekt zwembad. Daar is in mei overeenstemming over bereikt. Daarna zijn de ge sprekken over Wulpdal weer opge pakt. Die gingen onder meer over het betalen van de bijdrage aan de verevening (natuuraanleg voor wo ningbouw) en de verkeersontslui- ting via het bedrijventerrein. Ook over het aanleggen van een klein zwembad op het park en de wo ningtypen. De gemeente vindt het geen pas hebben dat er nog een klein zwembad komt. Ook is er verschil van mening over de opzet van het plan en de te bouwen type woningen. De gemeente heeft grote vraagtekens bij de bedrijfsmatige opzet. Bewoner Piet Moerland van de Luchtenburgseweg in Tholen ziet het om zich heen gebeuren. Huizen met zwarte gevels, garages met zwarte stenen, het gemeentehuis met zwarte wanden en straks kijkt hij aan te gen een zwarte wand van het kinderdagverblijf Toerdeloo. „Van al dat zwart word ik wel een beetje depri." Die ontboezeming over zijn geeste lijke gesteldheid deed hij maandag in de welstandscommissie. Hij was samen met zijn vrouw eens komen kijken hoe het er aan toe gaat. En vooral hoe het plan voor de verbou wing van café de Tol waar hij naast woont, er uit ziet als dat verbouwd wordt tot een kinderdagverblijf van Toerdeloo. Het echtpaar wil van de commissie weten waarom de uit breiding aan het gebouw zwart moet zijn. Volgens voorzitter M. Onrust van de commissie valt het op die manier minder op. Maar Moerland ziet overal al om zich heen zwart toegepast. „Als ik achter sta, dan kijk ik achter mijn tuin uit op zwarte garages. Als ik daar bo ven kijk, zie ik de zwarte gevels van de huizen, de kerk van de Gerefor meerde Gemeente is ook zwart. En straks komt daar nog eens een zwarte zijgevel van Toerdeloo bij van zeven bij drie meter waar we op uit gaan kijken. Ik zie alleen maar zwart om me heen." De welstandscommissie kon zich er wel iets bij voorstellen, maar kon het ontwerp daar niet op afwijzen. Volgens Onrust hoeft de gevel niet zwart te zijn. Het zou ook in een an dere maar wel dekkende kleur kun nen. Maar het zou ook een gemet selde muur kunnen worden. Hij adviseerde Moerland in overleg te treden met Paul Timmermans van Timek bouwadvies. Moerland wilde ook weten of er wel gebouwd mag worden op de erfgrens. Dat wees de tekening voor de verbouwing namelijk uit. Vol gens ambtenaar M. Jongenelen is dat hier volgens het bestemmings plan toegestaan. Ook wilde hij we ten of er geheid wordt. Volgens de informatie van de welstandscom missie wordt er uit gegaan van een plaatfundering. „Maar de construc teurs moeten er nog naar kijken." De commissie bekeek de bouwaan- vraag samen met het echtpaar uit voerig. Besloten werd dat er een voorstel wordt gedaan door de wel stand aan de opdrachtgever en bou wer, namelijk dat 'de linkerzijgevel eventueel ook in steen kan worden uitgevoerd.' Voor de vestiging van Toerdeloo moet het bestemmings plan worden gewijzigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1