'Thoolse VVD heeft behoefte aan jonge Tinusjes van Damme' 'In drie of vier jaar willen we alle grond en gebouwen aankopen' 'Bewoners Bierensstraat fopspeen voorgehouden' Jubilerende afdeling zag ledental groeien en dalen tot 57 nu Tholen niet donker genoeg Donderdag 6 november 2008 De afdeling Tholen van de VVD viert het gouden jubi leum. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zit in het parlement in de oppositie, op Tholen maken de libe ralen met wethouder FJ. Goossen deel uit van het dage lijks bestuur. Dat is niet altijd zo geweest. De afdeling groeide en slonk. Op het hoogtepunt waren er 170 leden, nu nog 57. De Thoolse VVD heeft last van de versnippe ring in de Thoolse politiek, toch hoopt het bestuur bij de volgende verkiezingen drie zetels te behalen. Maandag houdt de afdeling een bijeenkomst in het Hart van Tho len met Tweede Kamerlid Charlie Aproot. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Idealisme Spreiding Mosselkweek Vragen over vaststellen kom Sint-Annaland Volgens wethouder K.A. Heijboer hebben de bewoners van de Bierensstraat 64, 66 en 68 de kans gehad om te reageren op het bestemmingsplan Kom Sint-Annaland waarin het gewijzigde plan voor Vroonstede was opge nomen. Dat zei hij in de commissie ruimte op vragen van J.L. Hage (CU) en H. Nieuwenhuis (PvdA). De drie be woners schreven de commissieleden een brief over 'de vreemde ontwikkelingen'. Ze vinden dat ze benadeeld zijn. Goedgekeurd Verkeerde been Aannames over woningbouw bij financieren complex plan Noord in Tholen De gemeente Tholen gaat een nieuw avontuur aan om het plan Noord te herontwikkelen. Ze gaat samen met Castria Wonen en Bouwfonds die grond aan de Molen- vlietsedijk in eigendom heeft, een gemeenschappelijke exploitatiemaatschappij oprichten. Het is een complex plan, gaf wethouder K.A. Heijboer onlangs in de com missie ruimte toe. De raadsfracties gingen er wel mee akkoord, maar waren bang dat de gemeente niet alle risi co's kan overzien. De gemeente wil in drie tot vier jaar alle grond en gebouwen verwerven. Wattstraat Afspraken Het begon in Sint-Maartensdijk, in café Smerdiek op de Markt. Op 7 november 1958 was het een feit, maar het kostte wel enige moeite. Het was tien jaar nadat de partij lan delijk was opgericht. De 76-jarige Tinus van Damme uit Sint-Maar tensdijk was er bij. Samen met voorzitter Gré Boelhouwers-Stigter (63), secretaris en oud-raadslid Piet Stouten (62), bestuurslid en oud raadslid Karei Saris (66) kijkt hij te rug en vooruit in hetzelfde café dat alle politieke stormen overleefde. „In de kortste keren zaten we op 50 leden," vertelt Van Damme wiens politieke vuur nog altijd niet is ge doofd. Hij is een van de nestors van de partij die in de smalstad het licht zag. „Er ging een frisse wind door het dorp. Toen was je vóór de PvdA of vóór de SGP. Maar het gevolg was wel dat er ook een samenklon tering van confessionelen plaats vond. In die periode werd ook de CHU opgericht." Er waren indertijd meerdere partijen die aan de gemeenteraadsverkiezin gen mee zouden gaan doen zoals Gemeentebelang. Van Damme werd gevraagd door Toon Hage om voor deze partij uit te komen. „Hage zou stoppen en zei tegen me: iedereen in de raad heeft lagere school, jij hebt hbs gedaan, dus het moet beter gaan. Er was nog een middenstands partij van P. Priem. Ze zouden alle maal met een lijst komen, terwijl er maar zeven zetels te verdelen wa ren." Van Damme was nog maar 25 jaar en enthousiast. Hij voelde er wel voor om de politiek in te gaan. Het lukte om van de verschillende be langengroeperingen één lijst te ma ken. Op 7 november was de afde ling een feit. Er meldden zich 24 leden voor die avond. In een week groeide het aantal naar 35. Voorzitter van het eerste bestuur werd dierenarts A. Rinses, secretaris werd landbouwer A.L. Hage, de le den bestonden uit M. van Damme (vice-voorzitter), A.C. van der Werf penningmeester en L.A. Geluk pen- ningmeester. „We hadden 154 stem- f men nodig voor een zetel. We kre gen er 149." Het gevolg was dat de VVD van 1958 tot 1962 geen verte genwoordiger had in de gemeente raad van de smalstad. C.G. Hage van boerderij Reijgers- burg was toen al lang lid van de li berale staatspartij. Hij was ook be stuurslid van de Kamercentrale en zat namens Zeeland in de partijraad. Hij deed na lange gesprekken af stand van zijn bestuurslidmaatschap van de Kamercentrale en bleef lid van de landelijke VVD. De weg voor de jong-liberalen kwam open te liggen. J.L.M. Geluk voerde in 1962 de lijst aan bij de verkiezin gen. De partij behaalde één zetel. En daarmee deed de VVD zijn eer ste stap binnen de Thoolse politiek, al was dat toen nog alleen in de smalstad. Pas in 1967 fuseerde de afdeling met die van Oud-Vosse- meer die in 1960 was opgericht. En na de herindeling in 1971 was er pas echt sprake van een Thoolse afde ling. Vanaf 1974 tot 1986 zat Van Damme in de raad van Tholen. Het was volgens hem moeilijk om een wethouder te leveren. „We werden voor de leeuwen geworpen. Er moesten wethouders worden geko zen. Aan de ene kant had je Kees Moerland van de PvdA aan de lin kerkant en Lin Koopman van de SGP aan de rechterkant. De KVP, AR en CHU hadden vier zetels. Koopman beschouwde dat als één blok. Die zag liever iemand van de confessionelen naast zich." Volgens het oud-raadslid staakten de stem men tot 3 keer toe en is door loting Bram Scherpenisse wethouder ge worden. Hij zou van 1971 tot 1978 de functie vervullen, maar vanaf 1978 tot 1998 zat de VVD niet op het pluche. Maar liefst twintig jaar. Van Damme herinnert zich die jaren dat de liberalen wel veel stemmen haalden maar uit het centrum van de macht werden gehouden. „Lande lijk gezien hadden we amper recht op twee zetels, maar we haalden er meestal drie en een rest. De aller laatste keer in 1982 toen ik mee deed. ging onze restzetel naar Paul van Belzen van de RPF." Van Dam me had geen ambities om wethou der te worden, zegt hij. Als onderne mer had hij er geen tijd voor. „Het was toen een fulltime bezigheid. Tholen volstond met twee wethou ders, maar mocht er na ontheffing drie hebben." Van Damme bleef na zijn actieve periode in de raad, actief de politiek volgen. Er was geen ledenvergade ring of hij was er bij. Terugkijkend zegt hij. „Het lijkt wel of de tijd te rugkomt. Onder gemeentesecretaris Benou werd elk dubbeltje omge- De eerste afdeling van de WD op Tholen werd vijftig jaar geleden opgericht in café Smerdiek in Sint-Maartensdijk, v.l.n.r. Karei Saris, Tinus van Damme, Gré Boelhouwers-Stigter en Piet Stouten. draaid. Als je nu ziet wat er allemaal kan. Dat gaatje opbreken." Bovendien mist hij het idealisme uit die jaren. Bij de VVD was het vol gens Stouten en Boelhouwers ook nog eens gezellig. Meer een familie dan louter een politiek verbond. Toen Stouten raadslid was, bleven de raadsleden na afloop nog bij el kaar in de kantine. „Dan waren alle chagrijntjes weg. Nu loopt iedereen meteen weg door de voor en de ach terdeur." De VVD kende een bloeitijd eind jaren zeventig. Het was de periode dat de jonge Hans Wiegel landelijk met overtuiging de liberale gedach te uitdroeg. En steeds populairder werd. Hem was gevraagd om de jeugd meer bij de VVD te betrekken en werd op 3 maart 1969 gevraagd naar Tholen te komen. Het boven zaaltje bij De Gouden Leeuw van Sturris in Scherpenisse zat vol. Veel jongeren werden lid en bleven lid. Op de avond werd muziek gespeeld. op het Hammondorgel. Tot in de la te uurtjes bleef het gezellig en Wie gel besloot die nacht in Scherpenis se te blijven. In 1971 waren op de ledenvergadering (onder leiding van Van Damme) 62 leden, waarvan 10 nieuwe. In 1979 telde de afdeling 170 leden. Boelhouwers: „We had den toen zoveel leden dat we er een actie van maakten om meer vrou wen op de lijst te krijgen. We vroe gen ook of de vrouwen van de man nen lid werden van de VVD. Rond 1980 hadden we zelfs een vrouwen vereniging: De vrouwen van de VVD. We hadden er genoeg. Toos Hilbron-Martinot en Gré Renes wa ren daar erg actief in. Iedereen werd lid van de VVD, ook omdat het ge zellig was." Om meer leden te wer ven, reed de afdeling zelfs met een auto en luidspreker door de woon kernen. Gré zingt spontaan de tekst voor: Kom bij de VVD, dat is een goed idee, de volkspartij voor Vrij heid en Democratie." Het is nu ondenkbaar maar de VVD had toen. in 1971, zelfs de commis sie 20. Dat waren leden die er op basis van hun deskundigheid in za ten. Ieder had zijn specialisatie. Dat is een luxe. We hadden zoveel le den. Mensen stonden te dringen om er in te komen. De commissie ver gaderde voor de raad en gaf advies. Voor de raadsleden wel zo gemak kelijk. Tegenwoordig is het al moei lijk om een kandidatenlijst samen te stellen. Van Damme kijkt met enige wee moed terug: „Dat waren nog eens goede tijden. Het was vroeger meer een vriendenclub." Maar oud-raads lid Karei Saris vraagt zich af of dat geen nostalgie is. Van Damme wil het wel nuanceren. „Het was zaken doen en dan was het tijd voor gezel ligheid. De liberale borrel van Bram Rijstenbil was een begrip. Hij was wethouder van Sint-Philipsland en later burgemeester van Nieuw-Vos- semeer. Saris herinnert zich ook wel fractievergaderingen in het café van Piet van Houdt aan de Noordpoort (nu kinderopvang). Hof van Hol land in Tholen en de kamer in het gemeentehuis. „Toen het in het ge meentehuis werd gehouden, kwam de kentering naar het serieuze." Bij de gemeenteraadsverkiezingen volgen kiezers in de regel de lande lijke trend. Volgens Van Damme kan de bekendheid van een kandidaat voor de gemeenteraad wel degelijk wat uitmaken. „We haalden een ze tel meer dan landelijk. Als je zelf overal in zit en veel mensen kent, speelt dat wel een rol. Wethouder Bram Scherpenisse was zo iemand. Hij kreeg altijd het dubbele aantal stemmen als waar we vanuit konden gaan." Lokale bekendheid is belangrijk volgens Van Damme. Er wordt vol gens hem toch vaak op een persoon gestemd. Toch heeft de VVD ooit het streven om aan spreiding van de kandidaten te doen opgeheven en gekozen voor 'kwaliteit.' Volgens Boelhouwers wordt er nog wel naar spreiding gekeken. „Maar Tholen zal wat dat betreft nooit één geheel worden. Dat zie je aan Frank Hom mel die vooral stemmen uit Oud- Vossemeer krijgt." Saris beaamt dat de praktijk leert dat de bekendheid van de lokale kandidaat belangrijk is. „Maar als afdeling ben je ook af hankelijk van wat de partij landelijk doet. In de tijd van Hans Wiegel zag je dat het samen met de lokale men sen een succesformule is geweest." In 1998 kreeg de VVD weer een wethouder in de persoon van Ro nald Ravesteijn uit Oud-Vossemeer. Toen die bij de verkiezingen in 2002 naast de boot viel ten gunste van Leen van Doorn van ABT die als lokale partij veel stemmen kreeg, bleef de partij aan de zijlijn. Na het aftreden van Van Doorn, werd Goossen wethouder. Volgens Stouten is dat een belangrijke zet geweest om mee te doen in het col lege. „Als je geen deel uitmaakt van het dagelijks bestuur maar in de op positie zit, dan duurt het minimaal acht jaar voordat er draagvlak komt voor je voorstel. De ontwikkeling voor Sint-Annaland was er nooit ge komen zonder een liberale wethou der. Daar hebben we in de periode 1998-2002 ontzettend aan getrok ken. Stadszicht in Tholen was ook nooit van de grond gekomen. Wet houder Van Kempen van het CDA stond toen flink op de rem." Stouten wijst ook op de impuls voor Sint- Maartensdijk en Scherpenisse, maar ook op de bouw van het gemeente huis in Tholen waar de VVD vol gens hem 'sterke voorwaarden' aan heeft gesteld. „Er is door de wet houder in de stuurgroep flink stu ring aan gegeven. Het is alleen jam mer dat het zo (met de btw misrekening - red.) is afgelopen." Van Damme heeft de interesse in de politiek zien tanen. Met enige weemoed denkt hij terug aan de grote bijeenkomsten waar mensen van verschillende partijen naar toe kwamen. „Mensen die PvdA stem den, kwamen naar een avond van de VVD, mensen die VVD stemden gingen naar de avond van de Pv dA." Zelf legde hij vaak zijn oor te luisteren aan de stamtafel in het café van Van Houdt op zater dagochtend waar voornamelijk (land)arbeiders en grondwerkers kwamen. Hoe het komt dat de inte resse is afgenomen'? „Tja, zegt hij, „het materiële is belangrijker ge worden. Geld verdienen. Man en vrouw werken allebei. Kinderen hebben, is bijna soms een ballast. Er is ook een gebrek aan idealisme. Je kreeg vroeger 65 gulden per maand voor het raadswerk, maar daar deed je het niet voor." Hoe de toekomst er uit ziet? Vol gens Saris is het van belang dat er meer profijt wordt gehaald uit het duale stelsel waarin het college van b. en w. verder van de raad afstaat, dan voorheen. Van Damme heeft zijn twijfels over het effect op de besluitvorming en de onderlinge verhoudingen. Saris geeft toe dat het moeilijk is 'om een eigen wet houder af te vallen.' Met 57 leden is de afdeling volgens Stouten in het Zeeuwse bovenge middeld groot. Volgens Boelhou wers is de afdeling druk bezig een kandidatenlijst op te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen over anderhalf jaar. Ze wil echter nog geen tipje van de sluier oplichten. De partij probeert met het houden van een politiek café en een stand op de braderieën de kiezers te berei ken en voor zich te winnen. „Op de braderie hebben we er twee nieuwe leden bij gekregen." De gemiddelde leeftijd van de vier liberalen rond de tafel in café Smerdiek is ruim 66 jaar. Saris: „We zoeken jonge Ti nusjes van Damme." Stouten: „Het is heel moeilijk om jonge mensen te vinden. Geen enkele partij, behalve de SGP. lukt dat." Boelhouwers pro beert het in een ruimer verband te zien. „Het wordt ook steeds moeilij ker om vrijwilligers te vinden." Stouten: „Tegenwoordig ben je het bestuur van jezelf geworden." Het individualisme viert hoogtij. Of het tij te keren valt, is misschien maandag te vernemen tijdens het politiek café van de VVD in Hart van Tholen als het Tweede Kamer lid Aproot (was aanhanger van Rita Verdonk toen ze nog lid van de VVD was) komt spreken. Hij laat zijn licht schijnen over landelijke kwesties, over de mosselkweek, landbouw en visserij en de bedrei gingen door de gesubsidieerde mi lieugroeperingen. De avond begint om acht uur. De gemeente besteedt te weinig aandacht aan de nacht van de nacht. Dat vindt H. Nieuwenhuis van de Thoolse fractie van de PvdA. Hij vroeg er aandacht voor tijdens de rondvraag in de commissie ruimte. Op 25 oktober werden gemeenten en andere instellingen in Zeeland door de Zeeuwse Milieufederatie opgeroepen de lichten van de ge bouwen eerder te doven dan ge woonlijk vanwege de lichthinder die het geeft. Het is een jaarlijkse actie. De gemeente schreef onge veer 900 brieven aan bedrijven en instellingen met het verzoek mee te doen. Maar volgens Nieuwenhuis heeft 'Tholen er weinig aan bijge dragen.' Volgens G.J. Hoek (VVD) werd er wel degelijk wat aan ge daan. Hij vertelde dat hij een brief had gekregen met de oproep om mee te doen. Vorig jaar vroeg de Pv dA'er er ook al aandacht voor. Het gaat om het nader uit te werken woongebied in Vroonstede. Op 3 april werd dat gepubliceerd. Drie be woners van de Bierensstraat, W.C. van Vossen, A.W. Goedegebure en W. Heijboer, maakten als aanwonenden op 12 mei bezwaar omdat de goot- hoogte van de geplande huizen achter hun huizen hoger wordt dan van hun eigen woning. Ook maakten ze be zwaar tegen de afstand tussen de ach tergevel van de nieuwe bewoning en hun precelen. Die wordt 7 meter. Be gin juli, bijna twee maanden later, kregen ze te horen dat het bezwaar geen zin had, aldus de briefschrijvers. Het 14 dagen later gepubliceerde plan Kom Sint-Annaland, waarvan de bezwarentermijn 19 mei was ver lopen, had de procedure van het na der uit te werken gebied Vroonstede achterhaald. Als ze dat geweten had den, hadden de bewoners voor 29 mei nog bezwaar in kunnen dienen tegen het plan Kom. Dat deden ze niet omdat er in de publicatie van 17 april niets was vermeld over de te volgen procedure, namelijk dat onder Kom ook het plan voor de uitbreiding van Vroonstede zou vallen. Volgens de briefschrijver zijn ze een fopspeen voorgehouden. 'Burgers worden op het verkeerde been gezet.' Ze vinden het onbehoorlijk bestuur omdat ze nu niet van hun rechten gebruik hebben kunnen maken. Ze lieten het er niet bij zitten en vroegen raad bij de provincie. Die stelde dat de gemeente hun bezwaren wel moest behandelen. Er volgde op 25 september een gesprek met de wethouder en een ambtenaar. Hen werd toegezegd dat er nog een hoor zitting zou komen. Maar ze kregen de kous op de kop toen ze via een brief van de gemeente te horen kre gen dat hun bezwaren niet meer be handeld zouden worden. 'Formeel mag het misschien in de ogen van de gemeente kloppen, maar als burgeres voelen we ons volledig misleid. On ze bezwaren werden tijdens het ge- spek niet weersproken.' Maar aan de bezwaren wordt nu volgens de bewo ners van de Bierenstraat niet tege moet gekomen. Hage wilde weten hoe het kon dat de bewoners niet geïnformeerd waren. En of ze hadden kunnen weten dat de wijziging voor Vroonstede opgeno men was in het bestemmingsplan Kom. Volgens de wethouder heeft de raad Vroonstede I vastgesteld. Voor Vroonstede II konden b. en w. ge bruik maken van een uitbreidingsbe voegdheid. „De raad was het daar mee eens. De raad heeft toen het komplan vastgesteld en werd het goedgekeurd door de provincie. De bezwaarmakers konden bezwaar maken, maar dat is niet gebeurd. Het plan voor de uitbreiding is door de uitbreidingsbevoegdheid overruled." Volgens de wethouder is dat op 25 september aan de bewoners zo uitge legd. „Er is toen gevraagd of zij een bezwaarschrift in wilden dienen. Dat is behandeld. Het college heeft dat gedaan. Het was tot hun verrassing dat het afgehandeld was. Wat de be woners nog kunnen doen is naar de rechter gaan." Hage wilde daarop weten of er nog een andere weg open is voor de be woners, bijvoorbeeld op voordracht van de raad een wijziging aan te brengen in het bestemmingsplan. Heijboer zei dat b. en w. zullen luis teren naar zo'n verzoek, maar liet ook weten dat het een 'bijzondere si tuatie" zou zijn als de raad er op te rugkomt. „Alles is in orde, de pro vincie heeft het goedgekeurd." Volgens Nieuwenhuis heeft het ge schort aan de communicatie. „Ze zijn wellicht op het verkeerde been gezet. Ze hebben niet de mogelijk heid gehad om op tijd te reageren." Heijboer ontkende dat. „We hebben voldaan aan de publicatieplicht. El ke burger heeft volledig de kans ge had bezwaar aan te tekenen, maar het is niet gebeurd." Maar volgens Nieuwenhuis was het wel de bedoeling om een bezwaar in te dienen na het gesprek. Op een of andere manier is het door de drie be woners niet begrepen." Heijboer bleef erbij dat de juiste weg is gevolgd. In het plan Noord in Tholen zijn volgens J.L. Hage van de CU nog veel bedrijven en woningen die nog aangekocht moeten worden. Verder waren er vragen over de ver keersveiligheid bij de Wattstraat, het aantal parkeerplaatsen bij de super markten en de plaats van de wonin gen onder aan de dijk. Het gebied moet worden omge vormd tot een woon- en werkge bied. Bouwfonds bezit 22 hectare landbouwgronden aan de Molen- vlietsedijk en 9 hectare aan de Post weg (Buitenzorg IV). Voor deze gronden is een grondexploitaie op gezet waarbij uit wordt gegaan van de bouw van ruim 600 woningen (in 2017-2027 en 2012-2017). B.enw. gaan daarbij dus uit van aannames. Ze zijn gebaseerd op de aantallen te bouwen huizen uit de woningplan ning en de bevolkingsanalyses. Voor het plan is een opzet gemaakt voor de verkaveling van het be drijventerrein tussen grofweg het Slachtveld en de Wattstraat, inclu sief de Timpa. Er zouden 185 wo ningen moeten komen, plus ruimte voor supermarkten (met een opper vlakte van 2300 vierkante meter). In de explotatieopzet die is ge maakt, bleek dat zonder aanvullen de gelden het niet mogelijk is om het gebied aan te pakken. Er is een exploitatietekort van ruim 10 mil joen euro. Om het plan te kunnen realiseren is het nodig om al snel een bedrag in te brengen om de ren tekosten zo laag mogelijk te hou den. Met de provincie is gezocht naar geld. De gemeente heeft met Castria en Bouwfonds afgesproken dat de ge meente de gronden aan de Molen- vlietsedijk koopt. De rentelasten ko men voor rekening van Castria, Bouwfonds en de gemeente. De gronden aan de Postweg (Buiten zorg IV) houdt Bouwfonds in bezit en zal die zelf ontwikkelen. Met Castria worden afspraken gemaakt over de afname van huizen. Voor Noord en de Molenvlietsedijk wordt dus de exploitatiemaatschappij op gericht. In deze constructie zal Bouwfonds ruim drie miljoen bijdragen aan plan Noord uit de toekomstige exploita ties. Castria tast voor 1 miljoen in de buidel om het tekort weg te werken en brengt daarnaast de boekwaarde in van de zestien woningen aan de Grindweg (nummer 38-68). De hui zen zijn uit 1959. Castria gaat de huurders benaderen voor andere huisvesting. De provincie draagt 24 miljoen euro bij. Daarvan is al een half miljoen overgemaakt op de re kening van de gemeente. Er bleef nog anderhalf miljoen over om het tekort te dichten. In het ad vies aan de raad stellen b. en w. voor om de reserve grondexploitatie aan te spreken. Daarmee komt deze post wel onder de minimumnorm uit. Maar b. en w. verwachten dat deze weer zal stijgen door een te ontvan gen bijdrage voor het tweede deel van Waterfront. De opbrengst is 900.000 euro. Op die manier kan het tekort terug gebracht tot 761.000 euro. Dit tekort zou op te lossen zijn binnen de looptijd van het project Noord, verwacht het col lege. P.W.J. Hoek (SGP) noemde het een ingewikkelde materie. Zijn fractie kon zich wel vinden in het voorstel maar had begrepen dat niet alle di recties van betrokken partijen al ak koord waren met de opzet. De VVD-fractie liet bij monde van G.J. Hoek weten dat het project door moet gaan, maar dat het 'helaas niet zonder gemeenschapsgeld' kan. Hij vroeg zich af of de gemeente op draait voor tekorten die er mogelijk ontstaan. Hoek vroeg ook aandacht voor het aantal parkeerplaatsen bij de supermarkten en de veiligheid voor het verkeer op de Wattstraat als daar het verkeer van de aan te leg gen rotonde naar toe wordt geleid. „Het zal er heel erg druk worden." J.L. Hage (CU) wilde weten of de gemeente in deze constructie risi co's loopt. Hij wees er op dat er in het gebied nog veel te onderhande len valt met ondernemers en bewo ners. Het verwerven van gronden en gebouwen gaat stapsgewijs. Volgens Hage was niet goed te overzien of dat geen risico's met zich mee zal brengen. Verder vond hij dat de wo ningen op de bijgevoegde tekening wel erg dicht op de dijk stonden. Net als Hoek van de VVD verwacht ook de CU veel verkeersdruk in de Wattstraat. Met de vragen over de mogelijke risico's was J. Bijl (CDA) het eens, maar hij wilde ook weten of er twee supermarkten komen. L.J. van Doorn (ABT) zei ook ak koord te kunnen gaan, maar miste de omschrijving van de risico's die de gemeente loopt. Ook hij vond dat er de parkeerplaatsen te krap zijn in getekend. Volgens wethouder K.A. Heijboer is het een heel complex plan. „We zijn er niet voor niets zo lang mee be zig." Er is volgens hem geen risico over de verwachte opbrengst van Waterfront II. Die is volgens hem al ondertekend. Alleen de hoofddirec tie van Bouwfonds moet nog toe stemming geven. Volgens de wet houder is dat hetzelfde als wanneer b. en w. toestemming vragen aan de gemeenteraad. En de provincie doet mee op voorwaarde dat ook de an dere partijen er mee akkoord gaan. „De risico's zijn voor de drie partij en," benadrukte hij. Hij gaf ook aan dat er nog 'behoor lijk wat' verworven moet worden. „We willen dat in fasen doen om de renteteller zo laag mogelijk te hou den. We gaan de gelden vanaf janu ari inzetten." Hage vroeg of Heijboer geen enkel risico ziet bij het verwerven van alle gronden en gebouwen. De wethou der antwoordde dat de gemeente het stap voor stap zal doen. „Als er een ondernemer is die wil wachten, zul len we dat respecteren. We hebben vermoedelijk drie tot vier jaar nodig om alles te verwerven." Of de huizen te dicht op de dijk zijn getekend, kon Heijboer niet aange ven. Het zal bekeken worden, zei hij. Wel is er al over gesproken met rijkswaterstaat en het waterschap Zeeuwse Eilanden, zei hij. Op de plaats van de Timpa zijn twee su permarkten gepland. Volgens Heij boer gaat het om één supermarkt en een discounter. J.J.P.A. Boulogne (ABT) was niet tevreden met het antwoord. Hij vond dat er nog te veel onzekerhe den zijn. „We hebben afgesproken dat we risicomijdend zouden gaan werken. Dat de risico's voortaan omschreven zouden worden. Daar hebben we een nota over vastge steld. Die gaan we nu al verlaten." Zeker met de gevolgen van de kre dietcrisis is het volgens Boulogne belangrijk dat een en ander goed wordt afgedekt. Ook P.W.J. Hoek haakte daar op in. Hij wees erop dat het bestemmingsplan er nog niet voor is vastgesteld. Heijboer wees echter op de overeenkomsten die zijn vastgelegd. Volgens Boulogne gaan b. en w. 'al geld uitgeven voor dat het plan en de risico's worden beschreven'. „Daar klopt niks van." Maar Hoek vond dat Boulogne hier in te ver ging. Volgens ambtenaar G. Kooiker is een en ander een uit vloeisel van de afspraken die door de verschillende partijen zijn ge maakt. „We willen er zo snel moge lijk contant geld inbrengen om de rente te drukken. Dan heb je minder geld nodig. De 1,5 miljoen euro kunnen we dan gebruiken voor de herontwikkeling van het gebied. De definitieve overeenkomst wordt in de grondexploitatie vastgesteld. Het participeren in een grondexploita tiemaatschappij is voor ons en voor Castria nieuw. Het is een moeilijk proces. Als je snel geld in wil zetten dan moet je details naar achter schuiven." Zodra er zicht is op de overeenkomst, zal dat aan de raad worden voorgelegd. Van Doorn wilde weten wat er ge beurt als de vraag naar het aantal woningen terugloopt. Hij was bang dat dit afgewenteld wordt op andere woonkernen. „U wordt nu zelf on dernemer. U wilt het plan daar vol hebben, maar dan gaat dat ten koste van andere woonkernen. Dat be zwaart me." De wethouder zei dat dit 'absoluut" niet waar was. Maar volgens Van Doorn is dat een extra risico: „U bent overgeleverd aan de markt." De CU maakte een voorbehoud. De andere fracties gingen er mee ak koord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9