Echtpaar Sieling 60 jaar getrouwd Regenpijpen worden aangesloten op schoon water riool voor beter milieu Van der Maas is beste bakker Gemeente Tholen gaat hemelwaterafvoer afkoppelen Portugese fado in Vossemeer 'Zelf denk ik een of twee groepen in de categorie hinderlijk' Fluplandse band JIC is gestopt Thoolse koren getest op zangavond Geen ontslagen zorg in Tholen Dag van de mantelzorg Donderdag 6 november 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Bakkerij Van der Maas uit Sint-Annaland bakt de beste roomboter amandelstaaf van Zuidwest Nederland. Dat vindt de jury van de vakwedstrijd waarbij 19 bakkers uit Zuidwest Nederland die zijn aangesloten bij het Echte Bakkergilde vorige week woensdag werden getest op hun producten. Subsidie local boards Cowboy Billie Boem voor Thoolse jeugd Bewoners Stadszicht, landbouwer, rij examinator, enquêtrice, reisleidster Vijf landarbeiders Rijexaminator Reisleidster Geen stinkende sloten meer, minder wateroverlast en bij dragen aan een schoner milieu. Om dat te realiseren, gaat de gemeente Tholen de regenpijpen aan de straatkant van woningen afkoppelen van het afvalwaterriool. Het is de bedoeling dat ongeveer 20 procent van het verhard op pervlak - dat zijn straten, pleinen en daken - in de ge meente Tholen in 2028 zijn afgekoppeld. Overstort Rioolheffing Planning Raadsleden vragen naar lastige jeugd in Tholen Voedselactie voor Oost-Europa „Het is een mooi recht staafje zon der rare bulten. Het ziet er lekker uit", licht Ria van der Maas de keu ze van de jury toe. En dan heeft de bakkersvrouw het alleen nog maar over de afwerking. Want er werd ook gekeken naar de kleur, eetei- genschappen en de smaak. I)c kleur vindt ze een beetje moeilijk te om schrijven. „Niet te licht en niet te donker." Maar over de andere twee kenmerken kan ze wel wat meer vertellen: „Hij moet niet te hard of taai zijn, maar lekker knapperig we zen. We gebruiken roomboter en 100 procent amandelspijs. Wij ge bruiken wat grovere spijs, zodat hij een volle smaak heeft. Er zit minder suiker in en meer amandelen, zodat hij niet zo ontzettend zoet is." Tijdens de zogeheten kampioenen- dag mocht bakker Ewoud van der Maas laten zien hoezeer hij het vak manschap in de vingers heeft. Hij kreeg de opdracht om zes vooraf be paalde producten te bakken. Deze werden 's morgens opgehaald en 's middags gekeurd, 's Avonds was de prijsuitreiking, waarbij de bakkers een uitgebreide toelichting kregen van de jury. Van der Maas won nog twee prijzen bij de Echte Bakkerscompetitie. Hij kreeg de eerste prijs voor zijn inno vatief product, een honing gilde- koek, en de tweede prijs voor zijn krentenbollen. De honing gildekoek wordt nu verder ontwikkeld voor de verkoop. Mogelijk komt de koek bij alle Echte Bakkers in het land te koop. Alleen bakkers die zijn toegelaten tot het Echte Bakkersgilde, dat zijn 220 van de 2000 warme bakkers in Ne derland, werden getest. Het gilde stelt hoge eisen aan de kwaliteit van brood en banket. Alle leden staan continu onder controle van het Nederlands Bakkerij Centrum, een onafhankelij ke instelling die brood- en banket keuringen uitvoert. Leden worden daarnaast beoordeeld op gebied van bediening, hygiëne en presentatie. Ook wisselen Echte Bakkers onder ling vakkennis en recepturen uit en zijn ze als enige gerechtigd het gele kwaliteitslogo te voeren. Voor Van der Maas was het de twee de keer dat hij aan de wedstrijd van Echte Bakkers meedeed. Vorig jaar won hij geen prijs. Eerder won hij in een wedstrijd van Zeeuwse Bak kers de prijs voor de beste Zeeuwse speculaas. Het project Local boards Tholen 2007 krijgt 23.887 euro subsidie van de provincie Zeeland. De ge meente Tholen heeft hier al een voorschot van 15.000 euro van ont vangen en krijgt dit jaar het reste rende bedrag van 8.887 euro. Local board is een Amerikaans concept, waar een wijk samen met de plaat selijke bedrijven, middenstand, in stanties en scholen, de behoeftes van de buurt inventariseren om daar vervolgens actief oplossingen voor te zoeken en hulp aan te dragen, met elkaar. De gemeente heeft een proef lopen met een local board. Dit is Smerdiek Leeft! in Sint-Maartens dijk. Cowboy Billie Boem en de Indiaan vieren op woensdagmiddag 19 no vember feest in Oud-Vossemeer. Uit op Tholen brengt deze woens dagmiddag een vrolijke familie voorstelling met liedjes die nooit vervelen. Achter Cowboy Billie Boem en de Indiaan gaan twee ras muzikanten schuil, die onder meer op tv te zien zijn bij De Teletub- bies. Het tweetal betrekt de kinde ren nadrukkelijk bij het optreden in een grappig western decor, laat hen zingen en dansen. Het duo wordt gevormd door Bart Pullens, werkzaam als muziekthera- peut, en Marcel Sophie die ook leadzanger is bij de band Pater Moeskroen. De voorstelling in De Vossenkuil begint om drie uur. Toegangskaar ten kunnen besteld worden via www.stichtinguitoptholen.nl, ze zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Dieleman in Tholen, en - zolang voorradig - voorafgaand aan de voorstelling aan de zaal. De fado, het Portugese levenslied, is binnenkort te horen en te zien in Oud-Vossemeer. Op zaterdag 15 no vember brengt fadogroep Quatro Ventos in De Vossenkuil het nieuwe programma Fado Retrato (Portret van de fado). Hoewel de fado vaak wordt geassocieerd met droefenis en tegenslag, brengt de muziek groep meer dan dat. Want naast meeslepende fado's en ballades speelt ze optimistische en vrolijke liederen. Om het publiek maximaal bij de voorstelling te betrekken, wordt er tijdens het programma tekst en uitleg gegeven. Zanger/gi tarist Emanuel Pessanha vormt het ensemble met Wout Pennings (klas siek sologitaar en Portugese gitaar), Aili Deiwiks (viool en piano) en Bob Wisselink (contrabas). De voorstelling in De Vossenkuil begint om kwart over acht. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Dieleman in Tholen, aan de zaal, of te bestellen via www.stichtinguitoptholen.nl. m Leo en Rie Sieling-de Bruin enkele jaren geleden samen aan de Luchtenburgseweg in Tholen. Dhr. Sieling wordt nu verpleegd in de Schutse. Zondag 9 november is het 60 jaar geleden dat het echtpaar Sieling-de Bruin in het huwelijk trad. Na een verblijf in Zuid-Afrika exploiteerde het paar lang een landbouwbedrijf rond de villa Stadszicht in Tholen. Leo Sieling werd later ook bekend als rij-examinator. Rie Sieling-de Bruin was vele jaren bestuurslid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, enquetrice bij het Centraal Bureau voor de Statistiek en reisleidster. De bijna 85-jarige Leo Sieling wordt sinds vorig jaar verpleegd in zorgcen trum de Schutse in Sint-Annaland. Zijn vrouw woont nog in Tholen en blikt terug ter gelegenheid van het 60-jarig huwelijksfeest. Toen het echtpaar Sieling begin 1954 naar Tholen kwam - ze na men hun intrek op villa Stadszicht - was er al heel wat avontuur in hun leven aan voorafgegaan. De op Flakkee geboren Leo Sieling was na zijn huwelijk met Rie de Bruin in 1948, naar Zuid-Afrika geëmi greerd. Daar werd ook hun enige zoon geboren. De vooruitzichten waren politiek gezien niet gunstig om in Zuid-Afrika een toekomst op te bouwen. In Tholen was er een mogelijkheid om een nieuwe start te maken. Het akkerbouwbedrijf van vader Sieling werd overgeno men door de zoon en zo begon een nieuw avontuur. Tholen zuchtte onder de gevolgen van de watersnoodramp. De polders lagen er kaal bij en rondom Stads zicht leek het in niets op het exoti sche Transvaal. In Schakerloo was de herverkaveling nog volop aan de gang. Alles moest anders, beter worden. Er moest gewerkt worden aan een nieuwe manier van land bouw bedrijven. Leo Sieling vond die uitdaging spannend en het inspi reerde hem om nieuwe werkmetho des te bedenken. Zo ontwikkelde hij een machine om de jonge suikerbie tenplantjes uit te dunnen. Al gauw kwamen er nieuwe soorten zaad op de markt, zodat de bietenzaailingen niet meer handmatig gedund hoef den te worden, althans in veel min dere mate. De ontwikkelingen gingen snel. De landbouwmechanisatie dwong de boeren om drastisch hun werkwijze en planning in bedrijfsvoering om te schakelen. Er vielen ontslagen on der de landarbeiders. „Dramatisch, zo voelde dat", herinnert mevr. Sie ling zich nog goed. Vier van de vijf vaste medewerkers moesten omzien naar ander werk. Dat lukte, maar het ging met pijn gepaard om om te moeten schakelen van het werk in de vrije natuur naar bijvoorbeeld de havens van Rotterdam of fabrieken in de omgeving. „Daar, waar zij in de vruchtbare klei rond Stadszicht ploegden en zwoeg den, is nu een prachtige nieuwe woonwijk ontstaan. De bewoners van nu zullen zich nauwelijks kun nen voorstellen hoe het er daar uit zag als in de oogsttijd de aardappels, bieten of graan van het land gereden werd. Waar nu kinderen spelen in de straten langs mooi aangelegde tui nen en een imposant gemeentehuis het totaalbeeld beheerst. Het verle den is opgegaan in een moderne vil lawijk. De tijd staat niet stil." Ook voor Leo Sieling veranderde veel in zijn dagbesteding. Het be drijf werd van werkterrein een plek waar hij als hobbyboer nog volop kon genieten van het landelijk le ven. Maar hij zocht wel een nieuwe uitdaging. Het is 1960 als hij als rij examinator bij het CBR gaat wer ken in kring 73: Roosendaal en Ber gen op Zoom. Velen in deze regio hebben hun rijexamen bij dhr. Sie ling afgelegd. Het werk paste bij hem, want zelf was hij een enthou siast bestuurder van liefst snelle wa gens. Achtenentwintig jaar heeft hij deze functie met groot plezier ver vuld. In 1988 kwam daar een eind aan. Intussen had zijn vrouw ook niet stilgezeten. Jarenlang actief en cre atief haar dagen vullend met o.a. be stuursfuncties bij de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Daarnaast was ze 19 jaar enquetrice bij het CBS. Zo kwam mevr. Sieling bij vele gezinnen op Tholen en in West-Brabant om lange vragenlijs ten in te vullen over zeer diverse on derwerpen. „Het was leuk werk, want het contact met allerlei ver schillende mensen maakte elk ge sprek weer boeiend." Tussendoor tijdens de zomermaanden werkte zij vijf jaar als reisleidster bij een reis bureau. „Dat was zwaar en afmat tend werk, maar ook heel verrijkend en leerzaam. Je leert mensen ken nen onder heel andere omstandighe den. Nederlanders op vakantie, daar zijn boeken over vol te schrijven en dat is ook op de televisie te zien. La chen en huilen, dat wel!" Met heel veel plezier werkte mevr. Sieling daarna nog een aantal jaren als vrijwilligster in het Zijdemuse um in Wouw. „Helaas werd dat ge sloten na het overlijden van de eige naars." In 1972 verruilde het echtpaar Sie ling de villa Stadszicht voor een bungalow aan de Luchtenburgse weg. „Het mooie Stadszicht is in goede handen van een echte liefheb ber van een dergelijk monument. Alles ziet er puntgaaf uit en de tuin is een lusthof. Voor elke passant mooi om te zien." Het echtpaar Sieling beleefde mooie jaren op hun nieuw gekozen plekje. „Maar nu is het stil geworden," zegt mevrouw Sieling. Haar man wordt sinds 2007 verpleegd in zorgcen trum de Schutse in Sint-Annaland. Hij wordt binnenkort 85 jaar. Er wordt zoveel tijd voor uitgetrok ken, omdat met het plan de riolering moet worden veranderd. Er komen namelijk zogeheten 'schoon water rioleringen' naast het bestaande af valwaterriool, waar nu alle afvoeren van huishoudens en straten op aan gesloten zijn. De gemeente wil de afvoer van regenwater en vuil water van huishoudens met de aanleg van dit systeem splitsen, zodat er straks minder vaak vuil water in de sloten stroomt. Het is de bedoeling dat de aanpassingen gelijk gebeuren met andere reeds geplande werkzaamhe den in de straten. Het plan komt niet zomaar uit de lucht vallen. Het is een uitvoering van landelijk beleid en de Europese Kaderrichtlijn Water naar aanlei ding van het veranderende klimaat. Daarbij wordt uitgegaan van meer en hevigere regenval. Er is dan meer kans op overstort van het hui dige riool naar de sloten. Dat bete kent dat er incidenteel vuil water in de sloot terecht komt. Bij het nieu we systeem hoeft het afvalwaterri ool niet of vrijwel geen regenwater meer te verwerken en loopt het dus niet meer over. Ook hoeven de wa terzuiveringsinstallaties niet meer onnodig schoon water te verwer ken. omdat dit al voortijdig ge scheiden is van het vuile water. De regenpijpen worden boven gronds 'aangesloten' op de schone afvoer. In de praktijk betekent dit, dat het water via een speciaal aan gelegd gootje over de stoep, de kolk instroomt. De kolken in de straten worden aangesloten op het nieuw aan te leggen schoon water riool. Dat is op diverse plaatsen in Tholen al gebeurd, zoals in nieuwbouwwij ken. In Poortvliet is enige tijd gele den proefgedraaid met het afkop pelen van regenpijpen. In de om geving van het Van der Slikkeplein hebben enkele woningen al een gootje in de voortuin. De gemeente heeft gekozen voor het bovengronds systeem, omdat het voor bewoners dan minder aan trekkelijk is om bijvoorbeeld de af voer van een douche op de regen pijp aan te sluiten. Dat komt volgens P. van den Eijnden van de afdeling openbare werken van de gemeente Tholenwel eens voor bij verbouwingen. „Er wordt dan ge kozen voor een makkelijke oplos sing. Wij noemen dat een foutaan- sluiting. Als die bij twee percelen in een straat voorkomt, is dat net zo schadelijk als een paar keer per jaar overstort van het riool, omdat hier continu vuil water in het schone water komt." Het is bovengronds makkelijker te controleren of er wel alleen regenwater door de pijp stroomt. De huizen die na 2002 zijn ge bouwd, voldoen volledig aan het nieuwe systeem dat landelijk is be paald. Alleen is daarbij alles onder gronds geregeld en is ook de he- melwaterafvoer aan de achterzijde van de woning aangesloten op het schoon water riool. „Maar dat is bij bestaande bebouwing geen optie, want dan moeten we onder de wo ning door gaan graven", zegt Van den Eijnden. Hij houdt zich bij de gemeente bezig met het afkoppelen van hemelwater. Het is niet de bedoeling dat alle huizen worden afgekoppeld. „We kijken of het doelmatig is. Daarbij maken we de vergelijking tussen het aantal vierkante meters dakvlak en de grootte van de tuin die bij voorbeeld veel sierbestrating heeft." Omdat de gemeente in de tuin moet graven voor het aanleg gen van een gootje, is het in som mige gevallen niet aantrekkelijk om af te koppelen. De kosten zijn dan hoger dan de baten. Alles komt voor rekening van de gemeente die hier met de hogere rioolheffing al op heeft ingespeeld. Er is in het gemeentelijk riolerings plan een bedrag van 275.000 euro per jaar gereserveerd voor het af koppelen. Daarmee wordt jaarlijks zo'n 0,4 procent van de totale op pervlakte afgekoppeld, dat is onge veer een gebied van een hectare per jaar. Doordat er op enkele plaatsen al is afgekoppeld, verwacht de ge meente de doelstelling van 20 pro cent over 20 jaar te kunnen halen. Het afvalwaterriool heeft volgens Van den Eijnden een beperkte capa citeit, die wel voldoet aan bepaalde Enkele woningen aan het Van der Slikkeplein in Poortvliet hebben al een afgekoppelde regenpijp. Een gootje zorgt ervoor dat het water over de stoep de kolk in stroomt. normen. De Koningin Julianastraat en de Machteld van Gelrestraat vol doen niet aan de capaciteit en dat is in het verleden ook gebleken met wateroverlast op die locaties na he vige regenval. „In die straten star ten we over enkele weken met de aanleg van een nieuw riool." Daar wordt tegelijkertijd een schoon wa ter riool bij aangelegd. Van den Eijnden wijst erop dat wa teroverlast niet altijd door een ver zadigd riool wordt veroorzaakt. „De gemeente maakt de kolken twee keer per jaar schoon, maar in straten waar altijd auto's staan ge parkeerd. kunnen we er niet bij. Mensen geven het niet altijd door als de kolk niet goed doorloopt en dat is jammer. Ze kunnen daarvoor gewoon het meldpunt Tholen bel len: 0166-667667. Dat is voor alle klachten over de openbare ruimte, zoals bijvoorbeeld defecte openba re verlichting." Overigens dienen mensen die een kolk op hun eigen erf hebben, bijvoorbeeld een brand gang die bij een woning hoort, deze zelf schoon te houden. In het afkoppelplan is rekening ge houden met zes aspecten voor effi ciënt afkoppelen. Daarbij zijn vra gen gesteld als: waar en wanneer wordt de riolering vervangen?; wat is de afstand van de sloot of een schoon water riool voor het nieuw aan te leggen schoon water riool?; waar staat herinrichting of herbe strating op de planning?; waar is er sprake van grondwateroverlast, zo dat deze met afkoppelen kan worden opgelost?; waar zijn er problemen met de oppervlaktewaterkwaliteit? Bij het laatste geval is het aantrekke lijk om een schoon water riool aan te leggen, zodat de sloot vaker wordt doorgespoeld. Dat gaat stankoverlast tegen. Het afkoppelen van de regenpijpen aan woningen gebeurt in de meeste gevallen niet tegelijkertijd met het aanleggen van de schoon water rio len. Daar wordt halverwege 2009 mee gestart, maar hiervoor is de planning nog niet bekend. Voor de periode tot en met 2013 worden de riolen in de volgende straten ge scheiden. omdat die voldoen aan een aantal van de bovengenoemde zes aspecten: Tholen: Kotterstraat; Poortvliet: Stoofstraat (uitvoering is al gestart) en Schoolstraat; Scherpenisse: Molenweg en Laban Deurloostraat; Sint-Maartensdijk: Markt. Noord- poort. Onder de Linden en Riid- da Barnenstraat; Sint-Annaland: Hoenderweg en de Heul (riool aan passen aan nieuwbouw brede school); Oud-Vossemeer: Kalis- buurt. Schoolstraat. Burg. Versluijs- straat en Bou Kooijmanstraat; Sint- Philipsland: Emmastraat e.o. Raadsleden H. Nieuwenhuis van de PvdA en A.G. van de Sande van de ChristenUnie hebben het college van burgemeester en wethouders, elk afzonderlijk, schriftelijke vragen gesteld over lastige jeugdgroepen. Ze willen weten of die in Tholen ook voorkomen en of het college deze in kaart heeft of wil brengen. Nieuwenhuis vraagt, indien het antwoord ja is, in welke categorie deze kunnen worden ingedeeld: hinderlijk, over lastgevend of crimineel. Het CU-raadslid wil tevens weten of het college bereid is de uitkomsten aan de gemeenteraad voor te leggen. Van dc Sande baseert zijn vraag op het laatste criminaliteitsoverzicht van het district Oosterscheldebekken. Zijn fractie heeft hiervan kennis ge nomen tijdens een recent werkbezoek aan de politie. Volgens zijn fractie zijn er negatieve ontwikkelingen te constateren met betrekking tot over last van jongeren. Hij stelt wel dat het gaat om een relatief kleine groep jon geren. Nieuwenhuis stelt zijn vraag naar aanleiding van berichtgeving in lan delijke media over lastige jeugdgroe pen. Daarin las hij dat er 1800 lastige jeugdgroepen in Nederland bestaan, waarvan er 19 in Zeeland voorko men. Twee daarvan zijn crimineel. Het raadslid vond het vooral opval lend dat volgens E. Akerboom van de Raad van Hoofdcommissarissen, er soms hele jonge kinderen in een jeugdgroep zitten. Akerboom vertel de in het artikel dat de overgang van jeugdgroep naar criminele organisa tie een kleine stap is. Nieuwenhuis geeft toe, dat de reden van zijn vraag niet puur vanwege de berichtgeving is. „Je hoort natuurlijk wel eens wat en ziet wel eens wat." Hij denkt niet dat het in Tholen al zo ver is, dat kinderen zich aansluiten bij jeugdgroepen en dan crimineel wor den. „Maar het kan gauw gebeurd zijn." Ook het bericht over de zoon van wethouder Van Dis greep hem aan. „Dat die in elkaar geslagen is, vind ik behoorlijk crimineel. Ik wil niet me teen zeggen dat het door de jeugd is gebeurd, maar dat vermoeden is er wel." Zijn eigen zoon heeft enkele ja ren geleden iets soortgelijks meege maakt. „Hij was op het jazzfestival in Breda en zag een meisje huilen dat hij kende, dus ging hij er naar toe. Voor hij het wist kreeg hij een klap en lag hij even later met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal. Ook miste hij een tand. Als je dan nu weer zoiets hoort, ga je er wel over nadenken." Nieuwenhuis kent de klachten over jongeren bij Meulvliet. „Dat valt on der hinderlijk. Op de Markt is ook wel eens overlast van jongeren ge weest, maar dat is nu alweer een tijd je over." Hij wil weten of Tholen ook voorkomt in de genoemde aantallen. „Zelf denk ik dat er een of twee zijn en die vallen dan onder de categorie hinderlijk. Ten eerste wil ik dus we ten of ze er zijn en vervolgens wat we eraan doen en wat we eraan kunnen doen." Van de Sande pleit bij zijn vraag voor een preventieve aanpak, omdat 'de jeugd onze toekomst is'. De Fluplandse rock coverband JIC heeft na 6,5 jaar de stekker eruit ge trokken. „Het was binnen een week beslist", zegt zanger Marijn Geluk, die het einde van de band vooral 'erg jammer' noemt. Bassist Piet Kirchner, de mentor van de band, gaf aan te willen stoppen om persoon lijke en medische redenen. „Hij heeft last van zijn gehoor", verklaart Geluk. „Piet heeft de band groot gemaakt en was sinds 4,5 jaar een vaste waarde in de band. We waren het er allemaal over eens dat als hij ermee ophoudt, het gebeurd is met JIC. Het voelde als de doodsteek." ga zelf teksten schrijven en de melo dielijnen verzorgen. Ik wil graag ver der komen en hoop dat die band mij wil hebben." JIC bestond naast zanger Marijn en bassist Piet uit medeoprichter en gita rist Gert den Haan, drummer Sebasti- aan Rommens en Marijns broer Peter Geluk (toetsen, gitaar, zang). De bas sist maakt voorlopig even geen mu ziek meer. Gert de Haan gaat het nieuwe jonge bandje in Flupland, In finity, versterken. De drummer houdt even pauze en de andere gitarist had al twee bands waarvoor hij speelde. Marijn hoopt dat JIC in de toekomst nog eens samen komt, en dat zit er volgens hem wel in. „Op dit moment zijn we klaar, maar zeg nooit nooit. Als het over een aantal jaar zover komt, sta ik weer vooraan." Er komt geen afscheidstournee in Tholen. Het optreden op 11 oktober in Numansdorp kan gezien worden als afscheidsconcert. „We hadden ei genlijk zaterdag in Sint-Annaland moeten staan, maar de neuzen ston den niet meer dezelfde kant op. De koek was op, zeg maar." De band heeft in haar bestaan al twee keer van gitarist gewisseld. „We konden niet de motivatie opbrengen om weer te veranderen van samenstelling." De fans zijn op de hoogte gebracht en op de site is gemeld dat de band ermee is gestopt. JIC was Marijns eerste band. De 25-jarige zanger wil muziek blij ven maken en heeft gesolliciteerd bij een andere band. „Binnenkort hoor ik of ik aangenomen word. Het is een hele ambitieuze band die cd's wil uit brengen. JIC had die ambitie niet. Ik Hulporganisatie Dorcas houdt mor gen en zaterdag een voedselinzame- ling op het eiland Tholen en Sint Philipsland. Het is de dertiende keer dat Dorcas de voedselactie houdt. Op meer dan duizend locaties in Nederland wordt voedsel ingeza meld voor de allerarmsten in Oost- Europa. Dit jaar wordt de actie voor het eerst georganiseerd in samen werking met GrootNieuwsRadio, een christelijk radiostation dat de vorderingen van de actie uitzendt via dc ether op 1008 AM. Canticum uit Tholen en VZOS uit Sint-Annaland hebben zaterdag meegedaan aan de zangavond van de koninklijke christelijke zangers- bond afdeling Zeeland. Tijdens deze zangavond zongen zes koren en een soliste voor een deskundige jury in de Grote Kerk in Kapelle. De koren die ieder op hun eigen niveau konden zingen, werden op hun kunnen beoordeeld door Anne Marijke de Jong. VZOS mocht als eerste optreden on der leiding van Cees Quist en organist Leen Heijboer. Tijdens dit optreden werden drie nummers gezongen en beoordeeld. Het eerste nummer 'Lass dein heilig'Feuer in uns wohnen' werd erg goed ontvangen. Het jurylid roemde de prachtige samenklank en de goede samenwerking tussen koor en dirigent. Alleen hadden de sopra nen nog meer kunnen stralen. Het tweede stuk 'Herr. sei gnadig' vond De Jong goed gekozen, omdat er zo weinig mannen in het koor zitten. Ze vond dat er een goede dynamische af wisseling was en er een goede balans werd gevonden tijdens het zingen. 'Wees stil en weet' was het derde stuk. Dat was bijzonder mooi vanwe ge de koorklank, goede dynamiek en met name het unisono werd prachtig gezongen. Enig kritiekpunt was dat de '1' niet mooi werd uitgesproken. Secretaris Ivo Troost vond het een mooi juryrapport en een goed begin voor het 70-jarig jubileum van VZOS dat op 28 februari wordt gevierd met een zangavond. Het koor, dat elke donderdag van 19.45 tot 21.45 uur re peteert in het Trefpunt in Sint-Anna land, zoekt overigens nog versterking. Zangkoor Canticum uit Tholen was van de partij onder leiding van Danny Letzer Het koor zong met verve 'Song 44' Veni creator spiritus) van Orlande Gibbons. 'Salve Regina' van Johann Michael Haydn. 'Jesu Dulcis Memoria' van Angel Embil en 'Die beste zeit im jahr ist mein' van A. Mendelssohn, tekst Maarten Luther. Canticum vond het jammer dat er voor de koren van te voren geen gele genheid was om de ruimte te proeven en om in te zingen, waardoor bij elk koor het eerste lied een beetje aarze lend van start ging. Desondanks werd Canticum geprezen om haar mooie klank en de balans tussen de verschil lende stemmen, maar ook werd er op gewezen te blijven werken aan de zangtechniek. Na afloop nuttigden de koorleden nog een glaasje en een hap je in restaurant de Caisson en keerden daarna voldaan huiswaarts. Het plan van zorginstelling Allévo om 1,8 miljoen euro te bezuinigen, heeft geen gevolgen voor de werk nemers op Tholen. De grootste klappen vallen bij de instellingen in Goes en op Schouwen-Duiveland. Negen deeltijdbanen worden ge schrapt bij het ondersteunend perso neel die samen een kostenpost van zes ton vormen. Allévo haalt de ove rige bezuiniging uit het korten op dienstverlening door facilitair be drijf Allité en materieel, beide zes ton. Hiermee wil het bedrijf het voortbestaan op de middellange ter mijn kunnen waarborgen. Mantelzorgers worden maandag in het zonnetje gezet. Omdat mantel zorg als topsport wordt gezien, krij gen de mantelzorgers, ook in Tho len. een attentie aangeboden die hiermee te maken heeft. Iedereen mag een mantelzorger aanmelden en kan dat nog vandaag en morgen doen bij het steunpunt mantelzorg van de gemeente Tholen via tele foonnummer 668315 of e-mail mantelzorgvrijwilligers@thoIen.nl. Het kan gaan om een vriendin die de zorg heeft voor haar gehandicap te zoon. de buurvrouw die aan huis gekluisterd is omdat ze haar demen terende echtgenoot niet alleen kan laten of een oom of tante die elke morgen de buurman helpt de dag weer op te starten. Volgens het steunpunt kent iedereen wel iemand in zijn omgeving die alles opzij zet om voor een naaste te zorgen. Man telzorgers kunnen ook zichzelf op geven. De vrijwilligers van de vrijwillige thuiszorg gaan maandag op pad om in alle kernen van de gemeente Tho len de attenties aan te bieden. Op deze dag staat ook een kraam van het steunpunt mantelzorg in de hal van het gemeentehuis, hier kan men informatie vinden over het steun punt mantelzorg en de vrijwillige thuiszorg. Mantelzorgers die zich in het gemeentehuis melden, krijgen daar een attentie aangeboden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7