Het onderwijs is hartstikke leuk, maar je moet wel met je tijd meegaan RFT: 'College heeft gevoeligheden die in Stavenisse leven, niet juist ingeschat' 'Dit past ons prima' 'Veel meer bedrijven zouden dit moeten doen' Wijkteam Sint-Annaland is er klaar voor! Van Doorn wil reparaties Juffen Fien en Hélène 40 jaar bij Sint-Anthoniusschool SGP prijst burgemeester voor rol bij voorgenomen filmopnamen Vooruitzichten voor 2009 goed Donderdag 6 november 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 „Er zijn allerlei geheimzinnige activiteiten gaande, waar wij niets van mogen weten", zeggen Fien Cools en Hélè- ne de Greef-Plasmans. De juffen zijn 40 jaar in dienst van de Sint-Anthoniusschool in Oud-Vossemeer en dat wordt vandaag gevierd. „Spannend", vinden de twee 60- jarige vrouwen. Want zij weten niet wat de feestcommis sie voor hen in petto heeft. Vanmorgen zijn ze per limou sine thuis in Nieuw-Vossemeer, waar De Greef woont, en in Steenbergen, de woonplaats van Cools, opgehaald om de hele dag te genieten van hun feestje in Oud-Vos semeer. Roeibootje Verhuizing Ongepast Burgerjaarverslag mag wat soberder Boeken Veiligheidsregio en convenant brandweer Het stormde woensdag in de Thoolse raadzaal bij de commissie bestuurszaken. De nasleep van de filmopna men voor De Storm, over de watersnood, die in Stavenis se niet doorgingen, resulteerde in een aanvaring tussen burgemeester Nuis en RFT-raadslid Klippel. Directeur Leenhouts van de Betho: Velthuisgemeente gaf goede voorbeeld Gewetensnood Voorkeur Cools en De Greef zijn een maand na elkaar in 1968 begonnen als juf bij de school. Hélène startte 1 au gustus en Fien op 1 september. Ze kenden elkaar al van de lagere school in Nieuw-Vossemeer. „We zaten in de combinatieklas. Hélène zat een klas hoger", vertelt Fien. Beiden gingen ze naar de kost school. Fien in Dongen en Hélène in Oudenbosch. „Dat was absoluut geen pretje", zegt Hélène. Veel meer wil ze er niet over kwijt. Fien kent nog wel wat verhalen over de tijd bij de strenge nonnen. Ook zij vond het geen aangename tijd. Juf worden, wilden ze allebei al van kleins af aan. „Ik vond het leuk om met kinderen om te gaan", zegt Hélène. Samen zaten ze in het jeugdwerk in Nieuw-Vossemeer. Na hun opleiding fietsten ze samen vanuit hun woonplaats Nieuw-Vos semeer naar hun werk aan de ande re kant van het water. „De eerste jaren moesten we met de pont over", aldus Fien. die een groter aandeel in het gesprek heeft dan Hélène. Het is tekenend voor het contrast tussen de twee collega's die jarenlang nauw hebben samen gewerkt: Fien praat graag. Hélène is wat terughoudender en beschou wend. Cools weet veel te vertellen over de overtochten. „Als het hoog water was, kon het pontje niet goed bij de kant komen. De ene keer gingen we bij iemand op de koffie om te wachten tot het laag werd of met goed weer fiet sten we naar Halsteren. Een andere keer maakten we een aanloop en vlogen zo door het water de pont op. Het was eens zo koud dat er ijs- schotsen in de Eendracht dreven en toen hebben de veermannen. De Klerck en Havermans, ons een week lang met een roeibootje over gevaren." De reis naar school ging later per brommer, toen het pontje uit de vaart werd genomen. „We gingen dan over de Slaakdam, via Flup- land. We kregen toen een gulden per dag van de gemeente als reis- vergoeding", lacht Fien. Hélène kent nog spannende momenten van toen ze net haar rijbewijs had en het pontje nog voer. „Soms kon het pontje niet goed aanleggen en dan moest ik een stuk door de modder met de auto." De Sint-Antoniusschool was in het begin van hun arbeidsjaren nog in de Dorpsweg gevestigd. „We waren met maar drie leerkrachten. Het was de directeur en wij. „Dat duur de tot 1976 en ze zagen in de tus sentijd drie directeuren voorbijko men: de heren Imand. Olsthoorn en Lauwerijssen.Hélène en ik waren op elkaar aangewezen. Omdat we ieder een week ook 's morgens om zeven uur de kinderen moesten be geleiden in de heilige mis in de kerk, fietsten we veel samen, want dat vonden we eng zo 's morgens vroeg alleen. We moesten in een rok naar de kerk, maar we trokken op de fiets een lange broek aan en verkleeden ons op school. Het was 's winters veel te koud voor een rok op de fiets. Dat deden we dan twee weken achter elkaar." De regels wa ren streng, maar de dames vonden hel desondanks een leuke tijd. „We vierden carnaval met de heer Imand en we hadden toneelavonden met de kinderen in Hof van Holland. De ouders werden dan uitgenodigd en dat was stik gezellig." De verhuizing naar de Burgemees ter Versluijsstraat was een groot feest. „We kwamen in een paleis", zegt Hélène. De dames vertellen dat er in de oude behuizing nog geen centrale verwarming aanwe zig was en dat ze zelf de kachel moesten aansteken. „We hadden eerst een oliekachel en daarna een gevelkachel. Daar aten wc samen onze boterhammen op en rookten we. Want dat mocht niet in de klas", zegt Fien die er al spottend een streng gezicht bij trekt. In het kleine gebouwtje aan de Dorpsweg was er geen plek voor lessen zoals handvaardigheid. „In de nieuwe school kregen we er een eigen lokaal voor. Vroeger hadden we geen handvaardigheid en was er alleen handwerken voor de meis jes. Voor de jongens was er niets. Misschien een tekening maken. Ook kregen we nieuwe methodes zoals rekenen, taal en leeslijn. In de tijd van Jan Lauwerijssen waren we al een heel vooruitstrevende school", aldus Fien. In al die jaren hebben ze heel wat zien veranderen in het onderwijs. Zo ook onlangs de komst van com- leboel onrust en niet opbouwende publiciteit kunnen voorkomen. Wij hopen dat het college hieruit een les je geleerd heeft", aldus het RFT- raadslid. Klippel informeerde of de gesprek ken die de burgemeester had met een vertegenwoordiger van de ker ken en met inwoners van Stavenis- se, plaatsvonden vóór het versprei den van de brief in het dorp en daarmee ook vóór het ontvangen van de vragen van zijn fractie. Nuis maakte duidelijk dat hij vóór het verspreiden van de brief met de ver tegenwoordiger van de kerken sprak, en met de inwoners daama. B. en w. hadden namelijk besloten dat ze geen bezwaar hadden tegen het maken van de opnamen, nadat de commissaris van de koningin had gevraagd - aan meerdere burge meesters - om verzoeken tot filmen positief te benaderen. Het college was zich bewust dat het filmen bij een groep inwoners bepaalde gevoe lens zou kunnen oproepen. Daarom voerde de burgemeester gesprekken met zowel de producent van de film als met een kerkelijke vertegen woordiger. Beide verliepen goed en constructief, aldus het college. Dat zelfde geldt voor de gesprekken die naderhand met inwoners zijn ge weest. Burgemeester Nuis stoorde zich duidelijk aan de uitspraak 'verdraai en van woorden'. „Ik heb inwoners gesproken die er totaal anders over denken dan u zegt", reageerde hij richting Klippel. Nuis had het over een aantijging 'die bijna valt onder de noemer ongepast'. Het raadslid zei door inwoners van Stavenisse te zijn gebeld over de kwestie en hij benadrukte nogmaals welke gevoe lens er bij een aantal nog altijd le ven, 55 jaar na de watersnood. „Ik heb me buitengewoon in de situatie verdiept", weerlegde de burgemees ter de kritiek. Hij noemde daarbij de herdenking in 2003. toen hij veel overlevenden, nabestaanden en hulpverleners ontmoette. De burgemeester noemde het 'bui ten de orde' dat Klippel de sugges tie wekte dat het gemeentebestuur toestemming had gegeven voor de opnamen. „U suggereert dat het college ja of nee had kunnen zeg gen. Maar we konden volstrekt niets zeggen. De gemeente had ook geen enkele vergunning af te geven, het was een private zaak." In de ogen van Nuis heeft het college de uiterste zorgvuldigheid in acht ge nomen. „Het spijt me dal ik het zo duidelijk moet formuleren, maar u zit bezijden de waarheid!" Klippel noemde vervolgens het aspect openbare orde, maar ving ook toen bot. De opnamen zouden 's nachts gemaakt worden en daarvoor zou den de Molendijk en de Voorstraat tijdelijk worden afgesloten. „Open bare orde was totaal niet aan de or de. Het ging om enkele hekken met een bord om een straat af te slui ten", zei Nuis. „U gaat op de tenen van het college staan en dat doet pijn." De TNS/Nipo-enquête zou gebruikt kunnen worden om te peilen hoe veel inwoners het burgerjaarverslag - in feite het jaarverslag van de bur gemeester - lezen. Het kleurige en rijk geïllustreerde boekwerkje wordt in Tholen sinds enkele jaren huis aan huis verspreid. De burge meester ziet het als een middel om met de inwoners te communiceren, zei hij onlangs in de commissie be stuurszaken. Om die reden neemt hij er meer in op dan waartoe hij wettelijk verplicht is. Maar hoe goed het wordt gelezen, weet hij niet. Ook de commissieleden zaten met die vraag én met de kosten van het boekje. M.J. Klippel (RFT) deed de suggestie om het burgerjaarver slag te combineren met de gemeen- tegids. omdat heel veel inwoners die bewaren. De burgemeester sluit de hoofdstukken steeds af met een per soonlijk commentaar. „Verwerk daarin een aanbeveling", stelde A.G. van de Sande (CU) voor. Hij VERVOLG NAJAARSMARKT De Eendrachtbode vroeg zo links en rechts aan bezoekers van de najaars- markt of ze iets wisten van Nigeria. Een enkeling had in de krant iets ge lezen over Nigeriaanse fraudeurs met malafide zakelijke transacties. Voor de rest hadden ze er alle ver trouwen in dat het geld op de juiste plaats terecht zal komen. Een half uur voor de opening om 10.00 uur stonden ze er al. Zodra de deur van de voormalige hal van Bu- delpack aan de Paasdijkweg open ging, repte het matineuze gezel schap zich linea recta naar de boe kenstand. Daar lagen honderden, weliswaar gelezen, maar nog zeer acceptabel uitziende boeken die voor een appel en een ei van de hand gingen. „Dunne boeken kosten 50 eurocent, dikke boeken een euro", legde de standhoudster uit. Maar, zo te zien aan titels als Manke Otje en Een nest vol Tuinfluiters, die rap van eigenaar verwisselden, keek ze niet op een pagi naatje meer of minder. Hel was de derde najaarsmarkt in successie die voor de zendingscom missie werd georganiseerd. Er was voldoende te beleven. Uiteraard de traditionele aanwezigen. Zoals de hoedenverkoopsters, de stand met doopjurken en de orgels. Ook was er voldoende te eten en te drinken. Maar ook de stand van Van Rijn Brandbeveiliging uit Tholen viel op. Kunstmatige vlammen gaven aan dat er op de meest onmogelijke tij- stelde vast dat de burgemeester in de commentaren soms zijn mening geeft over zaken waarover ook de gemeenteraad een mening zou moe ten hebben. „Neem die mening van de raad ook op. dat is een meer waarde voor het jaarverslag", zei de CU-fractievoorzitter. Burgemeester Nuis vond het prima om zich eens over het burgerjaar verslag te bezinnen. „Het is nu heel veel werk en kosten. Ik proef bij uw opmerkingen tussen de regels door dat het wat soberder zou mogen." L.J. van Doorn (ABT) vindt dat het maar lang duurt voordat de luifel boven de ingang van het gemeente huis wordt gerepareerd. Hij wees er onlangs op tijdens de rondvraag in de commissie ruimte. Verder had hij gezien dat de letters aan de gevel van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse niet meer compleet waren. Hij vroeg of de reparaties snel uitgevoerd kunnen worden. den en plaatsen brand kan uitbre ken. Een set aan blusmiddelen stond paraat om elk vuur in de kiem te smoren. „De belangstelling viel nogal tegen", vond woordvoerder Cor Ridderhof. „We hebben ook op de jaarmarkt in Tholen gestaan en daar was de drukte voor onze stand gigantisch." Vooral blusdekens en rookmelders gingen grif van de hand. Ridderhof heeft de indruk dal de dekkingsgraad in de gemeente Tholen van vooral rookmelders groot is. „Dat komt ook door de ac tie van Castria Wonen. Die stelde aan hun huurders gratis rookmel ders ter beschikking." Esther Hoppenbrouwers, woord voerster van Castria bevestigt de ho ge dekkingsgraad. „We hebben in de gemeente Tholen 2600 wonin gen. Daaronder 2100, zogenaamde Goudkaartleden. Dus bewoners die zo'n kaart hebben aangevraagd en zich goed aan de regels houden. Die 2100 woningen zijn gratis voorzien van een rookmelder." Jacob Schot heeft niet de indruk dat het aantal bezoekers van de markt veel verschilde met vorige jaar markten. „De verkoper van friet en kibbeling was compleet uitver kocht", houdt hij als maatstaf aan. Sensatie was er ook. Zeker toen rond een uur of drie iemand op de grond lag die een hartaanval simu leerde. „Dat was een zogenaamd Lotusslachtoffer. Die doen dat heel realistisch. Een aantal bezoekers dacht danook dat het echt was. Ze ker toen ze de loeiende sirenes van de ambulance hoorden. Maar het was een demonstratie." De bijdrage van Tholen aan de Veiligheidsregio Zeeland is volgend jaar 253.651 euro. Maar daar kan 53 mille bij komen, als één Zeeuwse gemeen teraad niet instemt met het convenant tussen Veiligheidsregio en de minister van binnenlandse zaken voor de vorming van één Zeeuwse brandweerorga nisatie. In dat geval vervalt het convenant namelijk, en betaalt de minister evenmin de tweede helft uit van de toegezegde 1.6 miljoen euro. In het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio heeft de burgemeester van Middelburg als enige tégen het convenant gestemd. Het is de vraag wat de gemeenteraad van de Zeeuwse hoofdstad zal doen. zei burgemeester Nuis onlangs in de commissie bestuurszaken. Alle dertien gemeenteraden in Zee land krijgen begin volgend jaar een voorstel voorgelegd om in te stemmen met één Zeeuwse brandweer. Fieri Cools (links) en Hélène de Greef Plasnuins zitten na 40 jaar nog steeds goed bij de Sint-Anthoniusschool in Oud-Vossemeer. Directeur Ad Leenhouts van de Betho noemt het .geweldig dat 24 Thoolse medewerkers straks niet meer elke dag naar Goes hoeven te rijden.' „We zijn heel positief over het initiatief en over de invulling daarvan. Er wordt veel over maatschappelijk ondernemen gesproken, maar dit is een concrete invulling daarvan. Wc hopen op een langdurige samenwerking met Budel- pack." Leenhouts zou het toejuichen als meer Thoolse bedrijven werknemers van de Betho via detachering zouden aannemen, al is het maar 1 of 2. De Betho sloot in september 2003 de eigen vestiging in Tholen. Van de 100 Tholenaren die bij de Betho in dienst zijn, zijn er 14 gedetacheerd bij de ge meente Tholen. Dat is met name de groenploeg die de gemeentelijke plant soenen onderhoudt. Daarnaast zijn er bij een aantal bedrijven, o.a. in Sint- Philipsland, medewerkers gedetacheerd. Als de 24 mensen bij Budelpack aan de slag zijn, blijven er toch nog 60 Tholenaren naar Goes rijden. „Maar ook voor hen blijven we zoeken naar detacheringsplaatsen op Tholen", zegt Leenhouts. De Betho begint bij Budelpack met 1 busje van 8 mensen, dan komt er een tweede bij en vervolgens een derde. In Goes vallen er dan 24 plaatsen open, maar die worden opgevuld door wsw-medewerkers die nu bij ADZ in Vliss- ingen - de sociale werkplaats voor administratief werk - in dienst zijn. „Bij ADZ is een herstructurering aan de gang. Van de 300 mensen die daar wer ken, komen er 75 naar de Betho. Daar moeten we ook nieuw werk voor zoe ken. Het is een forse ingreep, de diverse verhuizingen, maar het is ook heel dankbaar werk", zegt directeur Leenhouts van de Betho. „Dit is een hele wenselijke ontwikkeling. We zijn hier erg blij mee. En het is vooral heel plezierig voor de 24 mensen die nu nog op en neer naar Goes rijden", zegt wethouder M.A.E. Velthuis over het onderbrengen van Betho- medewerkers bij Budelpack in Poortvliet. Ook voor langdurig werklozen en mensen in de bijstand ziet ze mogelijkheden bij het verpakkingsbedrijf. Mevr. Velthuis nam 5 december vorig jaar deel aan het werkbezoek aan de Poortvlietse onderneming. „Mijn standaardvraag is dan altijd, welke moge lijkheden er zijn voor het onderbrengen van o.a. wsw-ers die nu naar de so ciale werkplaats in Goes gaan. Budelpack wilde na de verzelfstandiging van de Poortvlietse vestiging heel graag wat doen in het kader van maatschap pelijk verantwoord ondernemen. We hebben elkaar dan ook redelijk snel ge vonden." De wethouder noemt het een voordeel dat de gemeente Tholen zelf ook al 14 Betho-medewerkers inschakelt, met name voor de groenploeg. „Dan stapje wal gemakkelijker naar bedrijven toe om dat ook te doen. Binnen het bestuur van de Betho worden wij als voorbeeld gesteld omdat onze gemeen te zoveel detacheringen van de sociale werkplaats heeft. Daarom vinden we het heel goed wat Budelpack nu doet. Het past qua werk niet altijd, maar in dit geval past het prima!" Mevr. Velthuis ziet de detachering van Betho-medewerkers in Poortvliet als een start. Ze streeft naar inschakeling van langdurig werklozen en mensen die in de bijstand zitten, eventueel via reïntegratieprojecten. Inwoners die onder de wet werk en bijstand (WWB) vallen, zouden dan ook bij Budel pack aan de slag kunnen om werkervaring op te doen en weer in het norma le arbeidsproces terug te keren. „Wie een uitkering heeft, komt hiervoor in aanmerking, maar dat komt allemaal op een later tijdstip. Eerst nu de Betho- medewerkers", aldus wethouder Velthuis. De kredietcrisis heeft bij Budelpack niet geleid tot het annuleren van opdrachten. Integendeel. „De vooruitzichten voor 2009 zijn zelfs beter dan een jaar geleden voor 2008. We hebben nu meer op drachten dan toen, maar ik heb geen glazen bol. Ik kan dus niet goed overzien of en zo ja welke negatieve gevolgen de kredietcrisis zal hebben zegt directeur Stijn Heijs. Het lopende jaar, dat aan de voorlaatste maand bezig is, wordt weer goed voor Budelpack. „2008 wordt een prima jaar, maar minder dan het uitstekende jaar 2007." Er wordt momenteel 7 a 8 ton geïnvesteerd in nieuwe ver- pakkingslijnen om klaar te zijn voor nieuwe opdrachten Budel pack Poortvliet telt 150 voltijdsbanen, maar met deeltijdwerkers zijn er totaal 164 mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn er tussen de 25 en 30 uitzendkrachten actief. domi, oi Volgens Klippel heeft het college van burgemeester en wethouders de gevoeligheden die er in Stavenisse bij dit onderwerp leven, niet tijdig juist ingeschat. Nuis op zijn beurt, vond dat het raadslid ten onrechte de suggestie wekte dat b. en w. de keus hadden om ja of nee tegen de opna men te zeggen. „U zit bezijden de waarheid, gaat op de tenen van het college staan en dat doet pijn", al dus de burgemeester. Hij moest 'even op de lip bijten' bij het aanho ren van Klippels reactie, die in schril contrast stond met wat de SGP te berde bracht. Fractievoorzitter Hoek zei veel waardering te hebben „voor de integere en overtuigende manier waarop u de gevoelens van een deel van de bevolking bij de filmprodu cent hebt overgebracht. Juist hierin toont zich de burgervader." Een brief die de gemeente begin september huis aan huis in Stavenis se verspreidde en waarin over de filmopnamen - in de Voorstraat en op de Molendijk - werd geïnfor meerd, was voor SGP en RFT aan leiding tot het stellen van vragen aan het gemeentebestuur. Op de ant woorden konden de vragenstellers woensdag in de commissie reage ren. De SGP concludeerde eruit dat de ruimte om een verzoek tot filmen af te wijzen, klein is. Uitsluitend openbare orde en veiligheidsproble men kunnen daartoe aanleiding ge ven. Hoek: „Voor de rest is het een privaatrechtelijke afspraak tussen de producent en een particuliere huis eigenaar. Onze fractie hecht eraan dat deze informatie nu duidelijk op tafel is gekomen. Het onterechte beeld van een college dat zich van de gevoelens van veel Stavenissena- ren niets aantrekt, is daarmee be hoorlijk genuanceerd." Hoek vervolgde dat zijn fractie het als een opdracht zag om b. en w. te wijzen op de maatschappelijke en persoonlijke gevolgen van de ge plande opnamen over een gevoelig thema als de Ramp. „Mensen kwa men letterlijk in gewetensnood. Voor ons telt dit heel zwaar mee. Wij zijn dan ook ontzettend dankbaar dat de producent zelf heeft afgezien van zijn plan. Als er één persoon heeft bijgedragen aan het bereiken van dit resultaat, is dat onze burgemeester", aldus Hoek. Hij zei ook nog dat het gemakkelijker is om als fractie van uit de controlerende rol vragen te stellen, dan concreet een goede op lossing te bereiken. RFT liet een heel ander geluid ho ren. „Het blijkt dat het college - on danks dat het begrip en respect heeft voor de gevoelens van sommige Sta- venissenaren - een totaal verkeerde inschatting gemaakt heeft van de aard en omvang van de bezwaren die er in Stavenisse leefden", zei Klip pel. Hij leidde uit het antwoord op zijn vragen af, dat het college zijn formulering had opgevat als zou hij bedoeld hebben dat vrijwel alle in woners bezwaren hadden. „Wij be grijpen niet waar het college dit van daan haalt. Dit is puur verdraaien van woorden." Klippel noemde het wijs van de producent om van de op namen af te zien. „Daar moest he laas eerst een heleboel publiciteit aan te pas komen, waarbij Stavenis se nu bepaald niet die waardering kreeg die het verdient. Jammer, heel jammer dat het college de gevoelig heden die er in Stavenisse bij het on derwerp de Ramp leven, niet tijdig juist ingeschat heeft. Dat had een he- Advertentie I.M. Wijkteam Sint-Am verzorging en i een klein I zeer hulp aanvrage Curadomi biedt zorg in de gehe informatie: www.curadomi.nl of bel voor thuiszorg nt Annaland puters. Geen probleem, vinden ze beiden. „Elke fase in het onderwijs heeft zo zijn uitdagingen. Je moet mee veranderen als leerkracht. Want onderwijs is hartstikke leuk, maar je moet wel met je tijd mee gaan", zegt Hélène. Daarom heb ben ze allebei op de computer leren werken. En ze zijn er ontzettend enthousiast over. Ze noemen wel één nadeel: „Je hebt nu verschrik kelijk veel administratie. Kinderen worden veel meer getoetst en er zijn oudergesprekken waar je een verslag van moet maken." Naast de computer is er nog meer veranderd om de school zelf, want ze hebben er collega's bij. „Vroeger hadden we tussendoor een bespreking met zijn drieën van wie doet wat met Sinterklaas. Nu hebben we team vergaderingen met tien man." Dolenthousiast zijn ze over het 'di gibord'. Dat is een digitaal school bord, dat is aangesloten op de com puter. Met een speciale pen kan er op het bord geschreven en gete kend worden of zo worden doorge klikt naar internet voor bijvoor beeld een plaatje van Vondel. Samen delen de vrouwen groep 6/7. Fien zet zich naast het lesge ven in op meerdere gebieden voor de school. Ze is plaatsvervangend directeur, zit in de medezeggen schapsraad en de promotiecommis sie. Zij werkt hele dagen en Hélène werkt inmiddels deeltijd. De leerkrachten hebben door inval- werk bij alle groepen wel eens voor de klas gestaan. Alleen Hélène heeft geen kleuters lesgegeven. „We zijn allround en hebben door alle groepen gezweefd." Toch heb ben ze zo hun voorkeuren. Fien vindt groep 3 en 4 leuk. „Die klein tjes leren schrijven en rekenen, ge weldig! Om dat zo te zien groeien, is echt leuk." Dat wil niet zeggen dat ze haar huidige klas niet leuk vindt. „In groep 6 en 7 kun je veel meer praten en daar kun je meer in kwijt." Hélène geeft duidelijk haar voorkeur aan de oudere klassen. „Ik ben meer iemand voor de bo venbouw. Die kleintjes zijn hart stikke leuk hoor, ik kan echt genie ten van die spontaniteit, maar met de oudere kinderen kun je beter praten." De dames zijn nooit in Oud-Vosse- meer komen wonen, omdat ze vin den dat werk en privé gescheiden moet blijven. Ze willen wel vertel len wat ze graag doen in hun vrije tijd. Fien is op woensdag altijd vrij, want dan past ze op de kleinkinde ren. En als ze thuis is, pakt ze graag naald en draad. „Ik kan ver schrikkelijk mooi handwerken en poncho's haken voor mijn klein dochter. Borduren vind ik gewel dig. Ik heb de leesplank gemaakt met boom, roos, vis, vuur." Fien trekt er ook veel op uit. Ze zit al 32 jaar bij het amateurtoneel in Steen bergen en ze wandelt en fietst veel. „Dat doe ik het liefst 's avonds op een lege maag. Ik doe mee aan avondvierdaagsen, maar geen Ze- vendorpentocht." Hélène vindt bloemschikken heerlijk om te doen. „Ik houd van allerlei creatie ve bezigheden, zoals pottenbakken en schilderen." Na 40 jaar lesgeven op de Sint-An thoniusschool zijn ze het nog steeds niet beu. „Ik stop over drie jaar. maar dat zou ik toch vreemd vinden", zegt Fien. Hélène is van mening dat ze er eigenlijk al een beetje naar toe moet leven. „Maar ik wil dat eigenlijk nog niet." Fien besluit resoluut: „We willen tege lijk stoppen en dan samen naar de bridgeclub." Bij de woning van Bram van Prooijen op de Molendijk in Stavenisse - waarvoor speciaal het woord café was aangebracht, herinnerend aan café Hendrikse - zouden opnamen voor de speelfilm De Storm plaatsvinden, maar na bezwaren van inwoners ging dat niet door.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3