LABO BAL Abdij Nieuws '"1 Speciale lampen bij rotondes voor vogels Dependance de Betho komt bij Budelpack in Poortvliet Brief passeerstroken valt slecht bij boeren Boekenstal najaarsmarkt Poortvliet is populairst 24 Tholenaren hoeven niet meer naar Goes AUTOSCHADE? Zwanger? CU wil aanpak speelterreinen 7S3- Donderdag 6 november 2008 64e jaargang no. 52 Sint-Annalanders op foto in museum Brug twee dagen dicht voor verkeer Rapport zoute kwel niet openbaar Bij Krabbenkreekweg en Philipsdam De Betho komt weer terug naar Tholen. Met ingang van 1 december opent er een dependance van de sociale werkplaats bij Budelpack in Poortvliet. Maandag 1 de cember beginnen er 8 mensen en dat wordt geleidelijk opgevoerd naar 24 medewerkers. „We tonen zo als Thools bedrijf onze maatschappelijke betrokkenheid", zegt directeur Stijn Heijs van Budelpack. Hij stelt gratis een productiehal ter beschikking. Handmatig werk dat nu bij de sociale werkplaats in Middelburg gebeurt, kan straks in het eigen bedrijf in Poortvliet plaatsvinden. Imago Goede kans De twee nieuwe rotondes op Sint-Philipsland krijgen speciale verlichting voor vogels. Het is een primeur voor Zeeland. De bijzondere lampen zijn volgens de provincie nodig omdat de beide rotondes vlakbij het natuurgebied het Rammegors liggen. Vogels mogen zo min mogelijk worden afgeleid door de verlichting. Omleiding De brief die de provincie over het gebruik van de passeer stroken bij Poortvliet aan alle ZLTO-leden heeft gestuurd, is slecht gevallen. „De strekking ervan is niet motiverend, met een dreigement in de tweede alinea", zei E. Hage maandag in de gebiedscommissie van het waterschap. Geen verrassing voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 htbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 T^lëfax 0166-657008 -mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provncjc Zeeland Geer Internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Schot: „We hebben een boekje van de zending. Daar staan allerlei projecten in. Wij kiezen projecten met een medische doelstelling. Vorig jaar bracht de na- jaarsmarkt 3000 euro op. Dat geld was bestemd voor een dovenproject in Nige ria. We gaan er vanuit dat het geld goed terechtkomt. Maar zekerheid daarover hebben we niet. De commissie die dat voor ons regelt zegt dat het geld recht streeks naar de doelgroep gaat. Daarin hebben we vertrouwen. Maar zelf heb ben we met de doelgroep geen contact." Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken ook niet. Maar die laat in een reisadvies over Nigeria geen spat heel van dat land. ,ln verband met de huidige veiligheidssituatie in Nigeria wor den alle reizen ten zeerste ontraden.' En alsof dat niet genoeg is, voegt het mi nisterie daaraan toe dat het gaat om een groot aantal ontvoeringen, al dan niet met geweld. Nederlanders krijgen het advies bij zichzelf te rade te gaan of ze er moeten blijven of zo snel mogelijk naar het eigen land moeten terugkeren. In dit West-Afrikaanse land is de helft van de bevolking moslim. Veertig procent is christen. Volgens het ministerie zijn er grote spanningen tussen aanhangers van die religies. 'Gewapende overvallen en agressie op de openbare weg zijn aan de orde van de dag.' Maar dat staat niet in het boekje waarover Schot be schikt. „Dat zijn ernstige zaken. Maar daar hebben we bij de keus van de pro jecten geen rekening mee gehouden. De opbrengst van de verkoop van appels die door de zending tijdens de najaarsmarkt is gehouden, gaat eveneens naar Ni geria." Zie verder pagina 3. Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: otij - 22 40 40 of ^Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl In de koffiekamer van streekmuse um De Meestoof zijn op de zater dagmiddagen in november portret foto's van Sint-Annalanders te zien. Met behulp van een beamer worden ongeveer 150 opnamen uit de oor logsjaren geprojecteerd. Van het me rendeel van de afgebeelde personen zijn de namen bekend, maar de ont brekende zou het museum graag aangevuld zien. „Vorig jaar hebben we een eerste gedeelte getoond van de in totaal 450 foto's. Dat heeft een aantal namen opgeleverd", vertelt Frank Kousemaker van De Meestoof. Belangstellenden zijn za terdagmiddag tussen twee en vijf uur welkom. Tussen morgenavond acht uur en maandagmorgen zes uur is de brug bij Tholen afgesloten voor het ver keer. Aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal wordt, tussen de brug en het viaduct over de Noorderkreek weg, het asfalt ver vangen. Het verkeer van en naar Brabant wordt gedurende de werk zaamheden omgeleid via de brug tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer. Voor de hulpdiensten blijft de paral lelweg open, ook lokaal verkeer kan er gebruik van maken. Hier worden verkeerslichten geplaatst. De Christenunie vindt dat snel op lossingen gevonden moeten worden voor problemen die er zijn met be staande Thoolse speelterreinen. Ze heeft burgemeester en wethouders gevraagd om een overzicht van speelterreinen waar op korte ter mijn iets moet gebeuren, inclusief een raming van de kosten. Daarbij wijst de CU op de wensen die in woners van Anna Jacobapolder in dienden bij het bezoek van de ge meenteraad. Meer specifiek vindt de fractie zelf dat de speeltoestellen op de voor malige oesterputten in Tholen - al ternatief voor het verdwenen speel terrein aan de Ten Ankerweg - niet aantrekkelijk zijn neergezet. Ze zou dat nog vóór de zomer verbeterd willen zien, want nu komt de func tionaliteit ervan niet tot zijn recht, aldus A.G. van de Sande. Hij noemt een terrein naast het Westerpoort college als alternatieve plek 'min der gelukkig door de afgelegen lig ging'. De CU vindt het jammer dat voor een groeikern als Tholen niet méér geïnvesteerd wordt in vol doende en eigentijdse speelvoorzie- ningen. Bij de boeren op Tholen en Sint-Phi- lipsland is enige beroering ontstaan over het rapport van TNO en Alterra over de zoute kwel langs het Volke rak/Zoommeer. Op het land van ak kerbouwer J. van der Wel uit Tholen zijn metingen verricht in verband met het weer zout maken van het Zoommeer. Uit het rapport zou blij ken dat de kweldruk veel groter is dan wordt aangenomen. Van der Wel vroeg onlangs naar de resultaten op de informatiebijeenkomst in restau rant Grevelingen, omdat hij ze nog niet had gekregen terwijl die wel waren toegezegd. Het rapport is in middels aan hem verstrekt. Nu blijkt dat het niet openbaar is, zo blijkt uit de reactie op een verzoek van Chr. Koopman van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Er moet eerst nog een milieueffectenrapport ko men, aldus de projectleider R. Boe iers van het bestuurlijk overleg. Hij stelde voor het bij het waterschap Zeeuwse Eilanden in te zien, maar ook daar ving Koopman bot. Zie verder pagina II. Bij de boekenstand op de najaarsmarkt van de Gereformeerde Gemeente in Poortvliet is het druk. Arjan Rijnberg is op één na beste visser van de wereld EN VERDER... Ophef in commissie over filmopnamen Stavenisse EEN TROUWE HOND EN EEN BETROUWBAAR PAARD ZIJN MEER DAN DUIZEND VROUWEN WAARD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Bezoekers hebben vertrouwen in bestemming voor Nigeria De stand met gelezen hoeken is een van de populairste onderdelen van de najaarsmarkt van de zendingscommissie van de Gereformeerde Gemeente in Poortvliet. „Dat is altijd. Vanaf de opening tot een uur of een. Daarna is het over", weet secretaris Jacob Schot. Waar hij geen zekerheid over heeft is over de besteding van de opbrengst. De opbrengst bedroeg 4000 euro, duizend euro meer dan vorig jaar. Die komt dit maal ten goede aan ver standelijk gehandicapten in Nigeria. Deze week Tinus van Dammc viert vijftigste verjaardag VVI) Tholen Fien Cools is veertig jaar juf bij Sint-Anthoniusschool Directeur Stijn Heijs van Budelpack streeft naar langdurig werk voor Betho-medewerkers om zo hun betrokkenheid met Tholen te vergroten. De 24 Betho-mensen gaan aan de Paasdijkweg het laatste stukje van de produktie van kauwgum verzor gen, dat onder de naam Airwaves op de West-Europese markt gebracht wordt. Dit is nog niet in Nederland verkrijgbaar, maar wel in Duitsland en Frankrijk. Handmatig moeten 12 potjes kauwgum van het Ameri kaanse bedrijf Wrigley's, dat on langs is overgenomen door Mars, in een doosje gezet worden. Budel pack doet ook het voorwerk, het vullen van de potjes met 21 dragees kauwgum, maar dat proces is geau tomatiseerd. Stijn Heijs zegt de laatste maanden naar nieuw werk gezocht te hebben voor de Betho-medewerkers. „We hebben drie concrete projecten voor sociale werkplaatsen, maar alleen voor de potjes kauwgum hebben we het eerste jaar al volop werk. Daar om blijven we ook de sociale werk plaats in Middelburg inschakelen." De directeur van Budelpack heeft inmiddels ondervonden, dat de in schakeling van Betho-medewerkers ook goed valt bij de klanten. „Dit helpt ons imago versterken, want de klanten waarderen het dat we deze stap zetten. Het kan ook het verschil maken bij het binnenhalen van op drachten, al moeten we natuurlijk concurrerend blijven werken. En dat doen we omdat we minder trans portkosten hebben. Anders zouden we dit handmatig werk immers uit besteden, dus voor ons is dit doel matiger." Het gratis beschikbaar stellen van de produktieruimte valt volgens Stijn Heijs onder het maatschappe lijk ondernemen. „We hebben im mers nog 30 andere produktiehallen en we zijn een gezond bedrijf. In schakeling van de Betho-medewer kers past ook bij een meer Thoolse opstelling van onze onderneming. Meer dan de helft van ons personeel woont hier. Het zijn goede, loyale medewerkers van wie we er best meer willen hebben." Dat Budelpack de banden met Tho len versterkt blijkt verder uit het overbrengen van de externe opslag uit Bergen op Zoom naar Geuze Transport in Sint-Annaland. „Wij willen wat betekenen voor de omge ving", zegt Stijn Heijs. Een gesprek met wethouder Van Dis over de nieuwe milieuvergunning leidde vorig jaar 5 december tot een bezoek van het gehele college van b. en w. en enkele topambtenaren aan Budelpack. Het Poortvlietse bedrijf dat voedingsmiddelen verpakt, was afgescheiden van de internationale Budelpackgroep en ging zelfstandig verder. „Als grootste werkgever van het eiland - we zitten gemiddeld op 175-200 arbeidsplaatsen - wilden we onze betrokkenheid met Tholen vergroten. Wat kunnen we beteke nen, zeiden we tegen de gemeente? Die liet weten een verhoogde ver antwoordelijkheid te hebben om mensen aan het werk te krijgen. Werklozen en mensen in de bij stand wil men via werkervarings plaatsen laten terugkeren in het ar beidsproces. Tijdens het bezoek van het gemeentebestuur kwam ook de sluiting van de Thoolse vestiging van de Betho in september 2003 aan de orde en de mogelijkheden voor detachering van Betho-mede werkers." Budelpack brengt al jaren handma tig werk bij sociale werkplaatsen in Middelburg en Tilburg onder, maar dan zijn er transportkosten vanuit Poortvliet en weer terug. Het be zoek op 5 december mondde uit in de vorming van een werkgroep met vertegenwoordigers van Budelpack en de Betho. Daarnaast werd nog een stuurgroep gevormd, waarin ook de gemeente Tholen was verte genwoordigd via wethouder mevr. Velthuis. „Al pratende groeien er mogelijkheden en dit bleek een goe de kans om werk binnen het eiland te brengen dat nu nog in Goes ge beurt. Wij profileren ons zo als Thools bedrijf en betekenen wat ex tra voor het eiland.", zegt Stijn He ijs. Voor 31 december 2009 vindt er een evaluatie plaats van de samenwer king. „Onze intentie is om langdu rig werk te bieden aan de Betho. Daarvoor richten we nu een hal in en de kosten van het gebouw zijn voor ons. De 24 mensen blijven op de loonlijst van de Betho staan. Voor de begeleiding wordt nog een nieuwe medewerker aangetrokken." Zie ook pagina 3. De veranderingen in de omgeving licht is voor het eerst toegepast op van het gebied moeten volgens de Europese regels van Natura 2000 voor de Oosterschelde (waar Ram megors deel van uitmaakt) afge stemd zijn op de natuur ter plekke. 'De vele vogelsoorten in het Ram megors zijn gebaat bij speciale verlichting, die tegelijkertijd de veiligheid van de weggebruikers ten goede komt.' Bij de rotonde aan de Krabben kreekweg en bij de Philipsdam oost komen lampen die een beperkl deel van het kleurenspectrum uits tralen. Vogels hebben daar minder last van dan wanneer het volledige spectrum wordt gebruikt. Het nieuwe type verlichting is ont wikkeld door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en Philips. Aanleiding voor de NAM was om een oplossing te zoeken voor de gevolgen van de verlich ting van de olieplatforms op de vo geltrek. Philips vond de oplossing en nam de verlichting in productie. Het een platform voor de Nederlandse kust bij Vlieland. Inmiddels wor den op meer plekken langs de kust, en dan vooral op de Waddeneilan den, proeven met de verlichting gedaan. Het werk aan de rotondes ligt op schema. Maar in verband met de werkzaamheden aan de rotonde Krabbenkreekweg-Rijksweg zullen op 17 en 18 november de Krabben kreekweg en de parallelweg ter plaatse van de rotonde afgesloten zijn voor alle verkeer behalve fiet sers. Het verkeer wordt omgeleid via Nieuw-Vossemeer (Broekse- weg-Kreekweg-Molenweg-Zee- landweg-west). De werkzaamhe den zullen naar verwachting 21 november afgerond worden. Vanaf die dag zal er volgens de provincie geen verkeershinder meer zijn en kan het verkeer volledig gebruik maken van de nieuwe situatie. 'Niet motiverend en vanuit automobilist gekeken Hij doelde op de passage dat bij niet (goed) gebruik van de stroken het landbouwverkeer weer door de bebouwde kom van Poortvliet ge stuurd wordt. De oud-afdelings voorzitter heeft zijn ongenoegen kenbaar gemaakt in een brief rich ting Middelburg. Volgens hem zal de schade die de brief aan de on derlinge verhoudingen heeft toege bracht. nog wel even voortduren. Opvolger J. de Jager deelde de kri tiek van zijn voorganger. „De te neur van de brief is communicatief slecht." Dinsdag komen vertegen woordigers van de provincie het gebruik van de passeerstroken toe lichten op de jaarvergadering van de ZLTO in Sint-Annaland. Over de brief zal dan zeker een hartig woordje gesproken worden. De passeerstroken op de rondweg zijn een proef. Ze moeten het mo gelijk maken dat landbouwverkeer deze weg gebruikt, waardoor de bebouwde kom ontlast wordt (daar waren klachten over hinder). De bedoeling is dat tractoren met een snelheid van 20 km/u over de strook gaan rijden om achteropko mende auto's te laten passeren. Wat momenteel gebeurt, is dat tractorbestuurders de stroken ne geren, of er met 40 km/u overheen rijden, en geen voorrang verlenen bij het invoegen. Volgens Hage zijn de problemen met de stroken geen verrassing. „Bij het overleg over de proef in mei is er door de ZLTO gepleit voor een voorrangsregeling. Want een tractor moet weer kunnen in voegen. En als je daar als provin cie niets mee doet, krijg je dit soort situaties." De brief van de provincie geeft er volgens hem blijk van dat er meer naar de auto mobilisten is geluisterd dan naar de agrariërs. „En dat is niet te recht." Waterschapsbestuurder C. Koop man concludeerde dat er ten aan zien van de passeerstroken bij zo wel agrariërs als automobilisten meer discipline moet komen. Zo als het nu gaat, is in zijn ogen niet goed. In de waterschapscommissie waterkeringen en wegen heeft Koopman dan ook gepleit om de proef eerder dan pas na een jaar te evalueren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1