Veel kwaliteit en weinig blessures bij deelnemers springen in Tholen Bij MagnoCia 13-15 November in Boeren willen maatregelen tegen zoute kwel bij verzilten Zoommeer Noad-spelers in het nieuw c ?u3 Acht eerste prijzen voor turners van Olympia Samen met onze standhouders nodigen wij u uit Ojp Donderdag 6 november 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Molligheden Judoka's in de prijzen Geslaagde lampionoptocht Speeltuintje Kompas Slager aan de leiding Muziekavond Inbraak supermarkt 21.30 uur 21.30 uur 17.00 uur MoCenstraat 484311 ET) "BruinisseTeC. (0111) 48 15 55 www. èCoemenfiMsmagnoCia. nC Eén grote opening in Krammersluizen moet blauwalgen verdrijven Besparing Zoutschok MAGNOLIA 11 Het was heel hard werken voor de prijzen, tijdens de springwedstrijd in Meulvliet. Drie verzwikte enkels en twee verstuikte polsen. Dat was afgelopen za terdag de oogst voor de medewerkers van de EHBO tijdens de spring- wedstrijden van 160 groepen van het turndistrict Zuid-Nederland in sporthal Meulvliet in Tholen. „Even koelen en een drukverband en de deelnemers konden weer verder", zegt Henk van Driel. Het geringe aantal blessures komt volgens hem door de goede conditie waarin de meesten van de circa 600 deelnemers verkeren. „Zo'n verstui king kun je niet voorkomen. Soms kom je verkeerd neer en dan slaat een pols of een enkel dubbel. Een van de meisjes nam een bocht te kort en schaafde een been. Dat kan ge beuren bij deze sport." En een sport is het. De serieuze ma nier waarop de springers die be- oe fenen bleek onder meer uit de span doeken die de gezamenlijke turnverenigingen van het eiland Tho len samen met de werkgroep Sprin gen van de Kon. Ned. Gymnastiek- unie (KNGU) hadden opgehangen. 'Appel, Kers. Peer. Iedereen zet goe de prestaties neer.' En overtuigd als ze van zichzelf was. liet gymnastiekvereniging Oly mpia uit Tholen. vertegenwoordigd met 39 groepen, weten: Yel el Yel, Olympia wint het wel. En dat kwam aardig uit, want wethouder Van Dis mocht aan vertegenwoordigers van de club 16 prijzen uitreiken waarvan 8 eerste prijzen, vijf tweede en een derde prijs. En die prijzen kwamen niet uit de lucht vallen. Daarvoor moest hard worden gewerkt op onder meer de lange matten en de springkasten. Op strategische punten waren langs vijf banen juryleden weggezet die met ernstige gezichten aantekeningen maakten op allerhande formulieren. Want, zo bleek, alleen met een fraaie sprong ben je er niet. Trainster Anne- lies van Broekhoven van Olympia kende het naadje van de kous. Ze had de kinderen, in leeftijd variërend van negen tot twaalf jaar, uitstekend geïnstrueerd. De talrijke toeschou wers zagen de ene fraaie radslag na de andere van het jongste spul. Voor de oefening werd het publiek door elke ploeg begroet. Na de oefening was er een gracieuze synchrone bui ging voor de jury. En denk maar niet dat de ploegen zomaar willekeurig in of uit lopen. Gedisciplineerd en soms met wel erg strakke gezichten, kwamen de deel nemers, de meesten onder aanvoe ring van een vaandeldrager, aan de start. Keurig op de maat van de mu ziek en precies in de maat, volgde een soort défilé langs de toestellen. Soms met ingetapete enkels en knieën. „Nee. Ons vaandel hebben we niet meegenomen," vertelde Jacob Pe- kelsma van Olympia, „Onze vereni ging is in opgericht in 1901. Het is dus een oud vaandel. Dat hebben we eigenlijk in bruikleen gekregen van de gemeente en staat in het archief. Maar er komt een nieuwe vlag." Wat ook verdwijnt, is de lange mat, voorspelt hij. „Die gaat er uit. Daar voor in de plaats komt een opblaas bare mat. Vergelijk het maar met een springkussen op de braderie." Pe- kelsma gaat er vanuit dat door die ontwikkeling de prestaties op dit on derdeel verder zullen verbeteren. En het zag er al zo fraai uit. Zoals de radslag waarbij, als de tenen naar het plafond wijzen, even wordt ingehou den. Of die kleintjes die met het grootste gemak zo'n oefening doen met een hand op de rug. Wat opvalt, is dat de meeste jonge deelnemers meisjes zijn. Waarom jongens zich minder tot het turnen voelen aangetrokken, weet Pekelsma niet. Toch is er op de tribune discus sie over de vraag hoe een gemengde ploeg moet worden samengesteld. „Drie om drie is normaal", zegt een oudere man, kennelijk een begelei der van een van de groepen, tegen een collega. Maar hier in Tholen blijkbaar niet. De vraag is ook aan de jury gesteld, maar die kwam er niet uit. De aangesprokene laat het er niet zij zitten. „Ik ga het vragen." Even later komt ze terug met de op lossing. „Vijf meisjes en een jongen mag." Intussen springen de deelnemers dat het een lieve lust is. Vooral de jonge garde lijkt wel van elastiek. De slan ke jongedames, keurig in het club- gympak, voeren de ene salto na de andere uit. Bij sommige ouderen valt daardoor de anatomie in de andere richting op. „Ja", lacht Pekelsma die ook beginnende molligheden heeft waargenomen. „De kinderen trainen echt hard. Maar door een bepaalde levensstijl, vooral wat de voeding be treft, houd je dat haast niet tegen." Een dubbele salto, een koprol, een halve draai, de kwaliteit van de uit voeringen is er geen punt minder om. Opluchting bij de deelnemers als de oefening met succes is afgerond. Zwaaiende kinderen naar de familie op de volgepakte tribune. Pekelsma: „Een perfect gelopen wedstrijddag. Zeer geslaagd. Zowel voor de orga nisatie als voor Olympia." Vier judoka's van OVJV uit Oud-Vosse- meer hebben zaterdag meegedaan aan een toernooi in Dinteloord. Henk den Haan werd tweede in zijn klasse, Hen drik Plompen en Joost Noorthoek pak ten de derde prijs en Geert de Witte leg de beslag op de vierde plaats. Op 14 november doet OVJV mee aan een toernooi in Heerle. VERVOLG VAN PAGINA 2 Tussen de 150 en 200 mensen heb ben vrijdag meegelopen in de lam pionoptocht van het activiteitenco mité. Euterpe zorgde voor de muzikale begeleiding en fruitbedrijf Alkema gaf alle deelnemers een ap pel. Het was mooi weer met een heldere lucht, een praktisch wind stille avond en een aangename tem peratuur voor de tijd van het jaar. Het activiteitencomité had de datum verzet, naar bleek een prima keuze. De organisatie kijkt terug op een ge slaagde avond. Sint-Philipsland De SGP heeft aan burgemeester en wethouders vragen gesteld over het speeltuintje bij de school in Anna Jacobapolder. Aanleiding is een krantenartikel, waarin me vrouw T. van 't Hoff haar beklag doet over het uitblijven van verbe teringen en waarin ze meldt het gemeentebestuur een brief te heb ben geschreven. SGP'er H.W. van Eenennaam wil van het college weten óf er een brief is ontvangen, en of de situatie van de speeltoe stellen en de ondergrond inder daad zodanig is dat van achterstal lig onderhoud gesproken kan worden. Verder vraagt de fractie of b. en w. mogelijkheden zien om de situatie in het speeltuintje spoe dig te verbeteren, zodat het voor de kinderen acceptabel wordt om er te spelen. De kwestie van het speeltuintje moet overigens bij de gemeente raad bekend zijn, want mevrouw Van 't Hoff bracht het november vorig jaar onder de aandacht tij dens het bezoek van de gemeente raad aan het dorp. Ze overhandigde toen ook 127 handtekeningen van inwoners die aandrongen op verbeteringen. In mei rapporteerde het college aan de raad dat de zaak was afgehandeld: er was vijf kuub zand aangebracht, er was vastgesteld dat er minder kuilen werden gegraven en er vond maandelijks onderhoud plaats. A. Slager gaat aan de leiding in de onderlinge damcompetitie van DSVF. De volgende wedstrijden zijn af gelopen week gespeeld: J. v.d Reest-Janny v.d. Weteringh 0-2 N. Flikweert-J. v.d. Velde 0-2; J Noorthoek-J. v.d. Weteringh 0-2; G. v.d. Velde-W. Drenth 0-2. De tussenstand in de competitie: 1. A Slager 7-13; 2. J. v.d. Weteringh 6-11; 3. J. v.d. Velde 7-9; 4. J. Noorthoek 6-6; 5. G. v.d. Velde 6- 6; 6. Janny van de Weteringh 6-5; 7. A. v.d. Weteringh 3-4; 8. W. Drenth 4-4; 9. N. Flikweert 6-2; 10. A. Vijfhuijzen 4-0; 11. J.v.d. Reest 5-0; 12. J. Roggeveen 0-0. Verschillende Fluplandse amateur musici treden zaterdag op tijdens de muziekavond in de Hervormde kerk. Het thema van de anderhalf uur durende avond die om zeven uur begint, is De Psalmen. Na af loop is er koffiedrinken in het ver enigingsgebouw. Het belooft een mooie avond te worden, waarop er diverse instrumenten en zangstem men te beluisteren zullen zijn. Dieven hebben vorige week in de nacht van woensdag op donderdag geprobeerd in te breken bij Spar De Berg in de Achterstraat. Eigenaar Jaap de Berg kreeg om twee uur 's nachts een melding van het sabota- gealarm, maar kwam daar zijn bed niet voor uit. „We krijgen wel vaker 's nachts sabotagealarm, maar als je dan gaat kijken, is er vaak iets uit het schap gevallen, zoals een pak pampers", verklaart winkelmede werker Anky Kersbergen. Toen zij 's morgens om kwart over zeven bij de zaak kwam, zag ze dat de schuif deuren van de ingang waren ont wricht met een koevoet. Ze schat de schade op zo'n 4000 euro. yvint erf air Voor de boeren op Tholen en Sint-Philipsland moet er voldoende zoet water beschikbaar zijn als het Volkerak-Zoommeer in 2015 weer zout wordt. Ook moeten er maatregelen komen om de zoute kwel iop hun akkers tegen te gaan. Dat bleek op de voorlichtingsbijeenkomst van het bestuurlijk overleg Volkerak-Zoommeer in restaurant de Grevelingen voor ongeveer 200 belangstellenden uit de regio, waarvan zo'n twintig betrokkenen uit Tholen en Sint-Philipsland. Ook moeten er maatregelen komen om de invloed van de zoute kwel op landbouwpercelen te beperken. Na 28 jaar ligt Tholen weer aan zout water en zijn de bewoners aan de waterkant verlost van de stank. Het zoete water voor de landbouwers op Tholen en Sint-Philipsland zal wor den afgetapt van het Mark- en Vliet- stelsel (bij Zevenbergen), vertelde projectleider R. Boeters van rijkswa terstaat. Volgens hem is daar draag vlak voor onder de gebrui kers. Doordat het Volkerak/Zoom meer weer zout wordt, zal er 'zout gaan lekken naar het Hollands Diep.' Ook de directe omgeving van het meer zal verzilten. Er zal vol gens Boeters meer zoute kweldruk ontstaan langs de randen van het meer. Op sommige plaatsen zal dat enkele honderden meters bedragen. Het grootste effect is langs het ka naal dat Boeters steeds de Eendracht noemde. Van een halve tot één hele kilometer. Op een paar plekken zal het ver het land indringen, maar op de meeste plaatsen niet meer dan een paar honderd meter, lichtte hij toe op een vraag van L. de Oude. „Met aanvoer van zoet water, kwel- sloten en drainage kunnen we dat probleem aanpakken." Boeters presenteerde de uitkomsten van de studie naar de gevolgen van het verzilten van het meer. Het was al eerder bekend dat het weer zout maken van het meer de beste oplos sing is tegen de blauwalgen. Alleen moest nog in kaart worden gebracht wat dat voor gevolgen heeft. Die zijn groot. Volgens Boeters werkt het verzilten het best, maar zijn er wel bijwerkingen en bestaat er kans op zoute 'plaagalgen.' „Als het water onvoldoende in be weging is, is die kans groot. Dat be tekent dat er een beetje eb en vloed teruggebracht moet worden en dat er organismen zoals mossels die van algen leven, in gebracht moeten worden." Het zoute water zou via een door- laatmiddel in de Philipsdam het meer in kunnen stromen. Er zijn twee varianten bekeken: een groot en een wat kleiner gat in de dam. Bij de grote opening wordt 700 kubieke meter per seconde ingelaten, bij de kleine opening 30 kubieke meter per seconde. Bij de grote opening ont staat er een getijdeverschil van on geveer 55 centimeter, bij de kleine ongeveer 30 centimeter. Het water stroomt dan via het Zoommeer bij de Kreekrak in de Westerschelde. In dat geval zullen volgens Boeterse al le blauwalgen verdwijnen, maar zul len er andere voor terugkomen door de voedingsstoffen die via de Bra bantse rivieren het meer blijven in stromen. Daarom moeten er volgens hem schelpdieren in uitgezet worden om de algen op te ruimen. De voordelen van deze oplossing is dat de waterkwaliteit verbetert, dat er geen blauwalgen meer zijn en dat door het verval (van 30 tot 50 centi meter) er natuur kan terugkomen die hoort bij gebieden waar getij een rol speelt. Verder is er volgens Boeters een goed perspectief voor de mos selsector en de recreatiesector. Ook de scheepvaart zal er van profiteren omdat er sneller kan worden ge schut. Dat is een besparing van tijd voor de schippers. En voor rijkswa terstaat een besparing omdat het du re systeem van het scheiden van zout en zoet water in de Krammersluizen niet meer nodig is. Het nadeel is dat de landbouw geen gebruik meer kan maken van het zoe te water uit het Zoommeer. De slui zen bij Dintelsas en Benedensas gaan dicht. Het zoute water, dat zwaarder is dan het zoete, zal over de bodem van de rivieren het land indringen. Maar dat zal bij de schutsluizen wor den tegengegaan door lucht in het water te blazen zodat het zoute en zoete water gescheiden blijft. Ook worden er drempels aangelegd op de bodem van de sluiskolken bij de Vol- keraksluizen om het zoute water te gen te gaan. M. de Korte uit Tholen, voorzitter van de Europese binnen- vaartunie, vroeg zich af of er genoeg diepgang overblijft. Volgens Boeters is er ruimte genoeg omdat de bodem van de kolk meer dan 6 meter onder NAP ligt. Er komt geen opening in de Oesterdam. Een mosselkweker pleit te daarvoor omdat de voedselvoor raad voor mosselen minder is dan vroeger, vóór de aanleg van de Oes terdam. Maar volgens Boeters vol staat één doorlaatmiddel in de Phi lipsdam. De Bergsediepsluis wordt wel aangepast. Ook daar wordt nu geprobeerd bij het schutten vermen gen van zout en zoet tegen te gaan. Vanwege de kosten wordt hier echter geen opening gemaakt. Chr. Koopman, namens de ingezete nen lid van het algemeen bestuur van het waterschap, vond dat land en tuinbouwers schadeloos gesteld moeten worden als er door de zoute kwel schade aan de gewassen op treedt. Hij wilde daar garanties voor hebben. Volgens voorzitter P. de Koeijer van de ZLTO was daar nog niets over geregeld. Boeters zei dat dit punt later aan de orde komt. Hij zei te hopen dat er zo weinig moge lijk schade optreedt. Akkerbouwer J. v. d. Wel uit Tholen haakte daar op in. Hij vertelde dat er op zijn verzoek op zijn percelen ge meten was, omdat zijn akkers in één van de 'voor zoute kwel gevoeligste polders' van Tholen ligt, op 800 me ter van het meer. Van de Wel had de verzekering gekregen dat de resulta ten van het onderzoek naar hem zou den worden toegestuurd, maar hij had nog niets ontvangen. Boeters wist ervan. De resultaten van de veldmetingen van TNO en Alterra staan in een rapport. De projectlei der bood van de Wel zijn excuses aan omdat de afspraak niet was na gekomen. Den Oude wilde weten wat de verzil- ting voor gevolgen heeft voor de die- ren- en plantenleven in het Zom- meer. Volgens Boeters zullen de zoete organismen afsterven. Hoe lang dat duurt, was hem niet bekend. Wel dat het meer snel zout zal wor den. En dat het dood materiaal snel weggespoeld zal worden. Met de ve getatie dat 30 tot 40 centimeter hoger ligt dat de vloedlijn zal niks mee ge beuren. verwacht Boeters. Een be woner die naast het Krammer/Volke rak woont was er niet gerust op. Hij had in 1987 bij de overgang van zout naar zoet ook 'ellende' gehad en vele muggenwolken gezien. De bewering dat er een grote vogelsterfte is opge treden door de blauwalg, trok hij in twijfel. „Ik heb het vage vermoeden dat dingen niet kloppen." Volgens Boeters zullen organismen een zout schok krijgen. Er zullen geen mug genwolken bijkomen. Het zoute wa ter zal er mogelijk in de winter wor den ingelaten om overlast zoveel mogelijk te voorkomen, zei hij. Gezworene J.L.C. Mol van het wa terschap Zeeuwse Eilanden pleitte voor de aanvoer van meer zoet water voor de landbouw op Tholen en Sint-Philipsland. Hij wees er op dat driekwart van de landbouwers zoet water gebruikt, en was bang dat de aanvoer met 2,3 kuub per seconde te beperkt zou zijn om het zoetwater- peil op niveau te houden. Dat zou volgens Mol betekenen dat een aan tal boeren verstoken blijft van zoet water. „Ik heb liever zes kuub ol meer per seconde. Ik hoop op lage investeringen voor de landbouw en hoge revenuen. En de aanleg van zoet water uitvoeren op kosten van de overheid." Boeters kon daar nog geen uitspraak over doen. „De getallen zijn nog in beweging. Het is technisch mogelijk om meer aan te voeren, maar dan wordt het wel duurder." Ook gede puteerde F.K. Hamelink wilde da.n nog niets over zeggen. Hij vertelde wel dat er nu een pot van 200 miljoen euro beschikbaar is om het werk aan te pakken. Maar of dat voldoende zal zijn, daar twijfel de hij aan. „Als het duurder wordt zal er geld voor gereserveerd wor den. We zijn er nog niet." Hamelink vertelde dat er een ontwerp advies wordt uitgebracht voor de staatssecretaris van verkeer en water staat. Het gaat dan volgens de gede puteerde om een dubbelbesluit: 1 ver zilten als goede oplossing en 2 pio verzilten als er en afdoende voorzie ning voor zoet water is geregeld. Ha melink zei dat er half november een advies kan worden uitgebracht waar mee de staatsecretaris aan de slag gaat, zodat er medio volgend jaar een definitief besluit ligt en de formele procedure kan worden gestart om de maatregelen te gaan treffen. In 2015 zal dan het werk worden uitgevoerd en komt het tijdperk van het zoete Volkerak/Zoommeer ten einde. Bij de Bergsediepsluis is de scheiding tussen het zoete Zoommeer en de zoute Oosterschelde nog scherp. In 2015 wordt het Zoommeer weer zout en verdwijnt de blauwalg. Het derde elftal van Noad '67 uit Sint Philipsland draagt het komende seizoen een shirt met de naam van hotel Oosterschelde en restaurant 't Veerhuis op de borst. Horecaondernemer Eric Moerland is trots op de veertien spelers van dit elftal dat speelt in de 3e klasse reserve van de KNVB zaterdagvoetbal. Elftalleiders Ton V'roegop en André Fontijne zijn blij met de aandacht van het geroemde etablissement. Het enige probleem dat speelt is het bij elkaar krijgen van elf spelers Fontijne: „Het is soms moeilijk een elftal te formeren. We hebben veer tien spelers, maar een flink aantal daarvan werkt en dat gebeurt ook op zaterdag. Maar Ton en ik zijn de uitdaging aangegaan. Het derde van Noad is in zijn klasse een goede middenmoter en draagt met veel ple zier het shirt van onze sponsor." De spelers staand, v.l.n.r: Ton Vroegop, Mark Verwijs, Stephan v.d. Velde. Maurice v.d. Velde, Michel Noorthoek, Jan Zuidweg, Jeroen an Starkenburg, Andre Fontijne, Robin Kot. Zittend: Kevin Trilsbeek, Coen Everears, Erik Fontijne, Maurice Feleus, Dennis Moerland. Staand op de trap, met bloemen, Eric Moerland. Advertentie LM. BLOEM 6MUIS

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 11