'Je wint meer met overleg in een achterzaaltje dan op de barricade' 'Alleen door samen te werken kunnen we iets extra's doen' Natuurvereniging is vaste waarde gebleken Facelift Weihoek j Louis Sauter eerste voorzitter van 25-jarige natuurvereniging Rammegors Donderdag 30 oktober 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Met de laarzen aan eindeloos wandelen over de Slikken van den Dortsman tussen Sint-Maartensdijk en Stavenis- se, langs het Schelde-Rijnkanaal naar de Oesterdam, in de winter door de Weihoek. Naar de Plaat van de Vliet en de Slikken van de Heen. Het oude sehorrengebied bij Sint-Annaland niet te vergeten. Het kost Louis Sauter uit Tholen geen enkele moeite zijn geliefde natuurplekken op Tholen en Sint-Philipsland op te sommen. Hij was de eerste voorzitter van de natuurvereniging Tholen die op 1 november 1983 werd opgericht. De 56-jarige Sauter blikt terug en kijkt vooruit. m Platteweg „Het is boven verwachting", zegt presidente Francien Noom van de afdeling Scherpenisse van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. De opkomst op de geza menlijke avond van de eilandelijke verenigingen in Haestinge is 'buitengewoon'. Scherpenisse tekende voor de organisatie. Er moesten woensdagavond stoelen bij gezet worden in de grote zaal om iedereen een plekje te kunnen geven. Bijna 200 vrouwen bezochten het optre den van het amusementskoor In Vuur en Vlam en confe rencier Den Teun. Dichter bij zee Het vergeten dorp III Groene leugen Gezamenlijke avond plattelandvrouwen in Haestinge groot succes Natuurwerkdag Gepasseerd Orchideeën Zwarte bladzijde Ordinaire ruzie Leden krijgen balpen als herinnering Hij kijkt met plezier terug op de pe riode met ups en downs, met succes sen en tegenslagen. Maar maakt zich wel zorgen over het beheer van na tuurgebieden en de toekomst van de Oosterschelde. Wat een constante is gebleven is de vereniging zelf. Met een ledental dat al jaren schommelt tussen de hon derd en honderd en tien. Het is een factor in de Thoolse samenleving waar Tholen niet omheen kan. De natuurvereniging is een van de organisaties die zijn invloed aan wendt om natuurgebieden vorm te geven en aan de bel trekt als ze meent dat natuurwaarden worden aangetast. Sauter was en is de man die zoekt naar samenwerking en steun bij anderen. Geen figuur die op de barricaden klimt en de confronta tie zoekt. Met 'polderen' achter de schermen, het gebuiken van deskun digheid en door te netwerken, is er volgens Sauter meer binnen te halen voor de natuur dan door conflicten aan te gaan. „Daar ben ik van over tuigd." Hij deed er ervaring mee op toen hij als volwaardig lid van de ruilverkavelingscommissie Poort vliet optrad. Zijn inbreng was ge vraagd omdat er een groot natuurge bied in de Scherpenissepolder werd aangelegd. Het moest volgens Sauter een eldorado worden voor vogels. Dat is het ook geworden, maar het terrein wordt voor een deel nu wel toegankelijk. Staatsbosbeheer heeft er een pad in aangelegd. Voor het zo geheten recreatief medegebruik. „Ik had liever gezien dat het er niet was gekomen. In eerste instantie was ik heel huivering voor het openstellen voor het publiek (overigens alleen in de maanden juli, augustus en sep tember -red.) Het gebied is vanaf de zeedijk heel goed te bekijken. Maar Volgens Sauter heeft de Wei- hoek een facelift nodig. „Er is voor de planten en vogels |j veel mogelijk. Er zijn veel zilte stukken. Er ligt klei op veen. Er is veel natuurwaar- 1 de, vooral aan de noordoost- zijde." Ook aan de randen van de Oosterschelde kan er I binnendijks nog wel het een en ander worden verbeterd. De Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer is mooi, maar volgens hem nog te hoog. „Er is te veel uniform gras. Het terrein zou meer ge- accidenteerd worden. Dan blijft het nog een ganzenland, maar het wordt wel vogel- vriendelijker." fc"mm J Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer heeft me over gehaald. Sauter wilde het gebied het liefst 'helemaal vrij la ten'. Alleen met een gids zou toe gang mogelijk moeten zijn. Hij her innert dat het in de commissie een heet hangijzer was. „Er was een na tuurbeleidsplan van de regering. De Scherpenissepolder moest een na tuurgebied worden. Het zou een flo rapark worden met vele mogelijkhe den voor broedende en foeragerende vogels en geen opvanggebied voor ganzen. Dankzij de bocrenlobby is dat er toch van gekomen." Sauter zegt dat het hem veel hoofdbrekens heeft gekost. „Boeren wilden het gras ook gaan bemesten. Er zijn heel veel vogels gekomen. Je verdedigt je standpunt dat het een natuurgebeid moet worden met hand en tand. Zo nu en dan is daar wel een robbertje over gevochten. Achteraf is het mee gevallen maar je moet water bij de wijn doen." Volgens Sauter is het gebied nog niet helemaal af. Er liggen nog twee boerderijen in. aan de Platteweg. Pas als die weg zijn, is het terrein vol gens hem pas compleet. Dat het bij een aantal boeren slecht viel, kan hij wel begrijpen, maar hij wijst er op dat het als landbouwgrond nooit ge schikt is geweest vanwege de zoute kwel. En de angst dat de zoute kwel toe zou nemen, is volgens hem niet uitgekomen. Hij bewaart geode herinneringen aan de periode dat hij samen met Marien Geuze, Lies Hage en Leen Hoek in de commissie zat. „Het waren fijne mensen om mee te werken. Het was spannend. Ik heb er veel geleerd. Ge leerd om te denken in processen en leren politiek bedrijven: op het juiste moment concessies doen om zaken binnen te halen." Toen Sauter in 1983 voorzitter werd van de natuurvereniging kon hij nog niet bevroeden dat hij later zo'n be langrijke rol zou krijgen bij de ruilver kaveling. „De belangrijkste doelstel ling was educatie. Vooral cursussen voor kinderen opzetten. Tentoonstel lingen maken." Het is volgens de oud bestuurder begonnen met het houden van groencursussen. Het idee om een vereniging op te richten, kwam van Willem Heijbroek en Boy Boissevain. Zij zijn toen met Marlen Wiersma (nu gedeputeerde economische zaken, energie- en klimaatbeleid - red.) gaan praten en vervolgens is Harm Vene kamp erbij betrokken. De groencur sussen zijn gestart en ze hebben mij toen gebombardeerd als voorzitter van de vereniging. Ik was totaal ver rast. De andere heren hebben zich te ruggetrokken. De eerste mensen in het bestuur waren Ina Heijbroek (de vrouw van Willem Heijbroek), Piet Het was alweer vier jaar geleden dat de afdelingen een gezamenlijke avond hielden. Vorig jaar staken de besturen de koppen bij elkaar om af te spreken het weer op te pakken en er een jaarlijks evenement van te maken. Cato Koppenhol van de af deling Scherpenisse: „Het is voor de afdelingen best lastig om elk jaar een programma te maken. Als je ie mand van over de brug wilt laten komen, dan is dat best duur. Niet al leen het optreden moet betaald wor den. er wordt ook een kilometerver goeding gerekend. Op deze manier, door het voor alle afdelingen samen te doen, kun je iets extra's doen." Het blijkt een schot in de roos. Bij de ingang van de zaal staan de da mes in de rij. Ze worden aan de tafel bij de deur ontvangen door de be stuursleden van Scherpenisse. Zij noteren de namen en delen con sumptiebonnen uit. Al snel blijkt dat hel aantal stoelen niet toereikend is. Beheerders Hans en Annekie Visser en hun zoon Nick brengen extra stoelen, maar als de bezoekers blij ven binnenstromen, dan helpen ook de mannelijke leden van het koor mee. Het zijn oud-brandweerman nen. Ze weten hun mannetje nog te staan. Ze sjouwden stoelen van het podium naar de zaal zodat iedereen een plek kon krijgen. Het programma begon daarom wat later. Francien Noom heette ieder een welkom. Ze was verrast door de grote opkomst van de zes afdelin gen. Ze waren allen vertegenwoor digd. Grote en kleine afdelingen. De afdeling Scherpenisse telt 39 leden, Sint-Maartensdijk 64, Tholen 70, Poortvliet 68, Sint-Annaland 40 en Sint-Philipsland 58. In totaal 339. Meer dan de helft bezocht dus de avond. Sommige afdelingen doen een aan tal zaken samen. Zo is er een ficts- clubje van leden van Scherpenisse en Sint-Annaland. Voorheen deed Scherpenisse dat met Poortvliet. „Maar ook dat is maar net aan," zegt Koppenhol. Het valt niet altijd mee om iedereen het naar de zin te maken in het jaarprogramma, zegt ze. „We blijven natuurlijk wel elke maand een avond houden. En een aantal onderdelen blijven er vast in hoor, zoals de kerstavond en de bar becue. Dat doen we altijd in de schuur bij Lies Hage zodat het altijd door kan gaan, ook bij slecht weer." Het bestuur kon de gezamenlijke avond niet in het Holland Huis hou den alhoewel dat wel voor de hand had gelegen. Nella van Haaften, vi- ce-voorzitter: „Het Holland Huis is er te klein voor. Daar mogen vol gens de brandweer maar 125 men sen in. We hebben even overwogen om het in Tholen te doen, maar we gunnen het Haestinge want we zijn als Scherpenissenaars aangewezen op Sint-Maartensdijk." Het systeem met consumptiebonnen bleek heel goed te werken. Zeker gezien de grote opkomst kon iedereen op de ze manier snel van een kopje koffie of thee worden voorzien. De laat- sten kregen dat in het halfduister toen het programma al was begon nen en het koor in de schijnwerpers stond. Het optreden van het koor viel in de smaak. De 11 mannen en 14 vrou wen uit Halsteren, Lepelstraat en Bergen op Zoom zongen bekende liedjes. Dat gebeurde onder accor deonbegeleiding. Onder meer med leys over de liefde ('de liefde is hier, in Brabant, over al') en de zee. „Sint-Maartensdijk heeft geen ha ven meer, maar het ligt toch dichter bij de zee dan Halsteren'). Vele lied jes werden herkend. Er werd mee gezongen en meegeklapt. 'We gaan naar Zandvoort al aan de zee. Mooie meisjes blijven nooit zo lang alleen. Als dit geen liefde is.' Voor velen was ook het liedje Tedere dans' van de Fouryo's, voor velen boven de vijftig een feest van herkenning. Bij een stel koorleden maakte hel num mer de benen los. Ze maakten een dansje op de muziek en de tekst. Den Teun (Ton Groffen), de confe- De dienaren, blij en opgetogen, beklimmen de Westkerkse berg. Gaande door de erebogen. benaderen zij de wijze dwerg. Scherpenisse wordt opgestuwd in de vaart der volken. Er wordt weer gelachen en gehuwd. Verdwenen zijn de donkere wolken. „Heer dwerg, heeft u het gelezen? Al uw wensen worden vervuld. U heeft niets meer te vrezen. Nog slechts eventjes geduld." Dwerg: „Jawel, 't zijn mooie plannen. Ambitieus en toekomstgericht. Maar, 'k sta nu nog met lege handen, 't Ligt nog ver buiten mijn gezicht. „Uw dorp krijgt vleugels aangeme ten. Gaat een nieuwe toekomst tege moet. Pijn en leed zijn snel vergeten. Voorbij is de tijd van tegenspoed." Daarom blijft de parel, uw doelwit, voorlopig nog in mijn bezit." D.L. Koppenhol, Sint-Annaland. Bijna 200 vrouwen genoten in Haestinge van In vuur en vlam en van Den Teun. Volgend jaar zijn de plattelandsvrouwen van Sint- Philipsland gqstvrouw. „De nieuwe plannen zijn ontvouwen. De tekening, geeft helder en snel zicht op de te verrijzen gebouwen. Multifunctioneel, dat wel." Louis Sauter uit Tholen wil zich nog graag inzetten voor het educatief centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk. Stols, Fons van der Steen en Eef Steendijk." Hij zou het een jaar of twaalf blijven. Volgens Sauter voorzag en voorziet de vereniging in een behoefte. Ze or ganiseerden activiteiten voor kinde ren waar 60 tot 70 kinderen op af kwamen. Hij herinnert zich dat ze met een hele groep kinderen braak- ballen (van uilen) gingen zoeken en uitpluizen bij het Klaverveld. Sauter was er vaak bij, nee bijna altijd. „Ik voelde me vaak te veel aangesproken. Ik voelde me altijd verantwoordelijk. Was bang dat dingen zouden misluk ken." Maar dankzij zijn enthousias me kreeg het wel gewicht, zegt hij. „De vereniging heeft wortel gescho ten. In eerste instantie werd het voor al gedragen door import, maar dank zij het feit dat er steeds meer Tholenaren bij kwamen, is het uitge groeid tot een stevige club." Sauter en zijn vrouw kwamen in 1979 naar Tholen. Ze zijn er in de loop der jaren heel erg aan verknocht geraakt. De natuurvereniging is lid van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Door zijn functie en zijn betrokken heid bij de cursussen voor natuurgid- sen, raakte Sauter steeds meer be kend in het Zeeuwse. Hij werd ook lid van de bestuurscommissie van het consulentschap natuur, milieu-educa tie van IVN waar Wiersma de scepter zwaaide. „Het was wel raar, maar daardoor werd je naar boven getrok ken en kom je los van de vereniging. Je gaat je dan met andere zaken be zighouden en krijgt een heel netwerk. Je zag altijd dezelfde gezichten in het Zeeuwse." De ZMF en dus indirect de natuurvereniging is de laatste maanden onderwerp van zware kri tiek van de schelpdierensector. De mosselvissers en de natuurbeweging (Vogelbescherming en de Wadden zeevereniging) bestreden elkaar tot bij de Raad van State over het vangen van mosselzaad in de Waddenzee. Er kwamen acties toen het vangen van zaad werd verboden, die tegen de na- tuurclubs waren gericht. Stop de groene leugen, was een van de slo gans. Zo bont had Sauter het nog niet meegemaakt. Toen hij met George Koenders van de zomer startte met fietstochten, vertrokken ze bij het praathuisje aan de haven in Tholen. Het grote affiche met de tekst hing er aan het raam. „Het was raar dat we er Leonard Ketting van de vogelwerkgroep houdt zich bezig met het ringen van onder meer kerkuilen. De natuurvereniging Tholen bestaat 25 jaar maar is nog betrekkelijk jong. Op allerlei terreinen is de club actief. Er is een vogelwerkgroep die onder meer tellingen verricht en roofvogels ringt, een plantenwerkgroep die planten inventariseert, een werkgroep die aan landschapsbeheer doet door wilgen te knotten, een planologiewerkgroep de zich inzet voor na tuurwaarden en natuurbescherming. Natuurgidsen verzorgen rondlei dingen. Een nieuwe activiteit wordt natuur- en milieueducatie. De 98 leden die de vereniging mo menteel telt, krijgen een balpen als herinnering aan het 25-jarig be staan. In een brief feliciteert de voorzitter het bestuur en de leden, maar bedankt ze ook voor hun steun, actieve bijdrage in het vrij willigerswerk van de vereniging. Volgens het bestuur zijn de leden enthousiast en gemotiveerd om het werk voor de vereniging te doen. Daar is ze dankbaar voor. Er wordt volgens het bestuur goed samenge werkt met de werkgroepen. Er is volgens het bestuur nog meer werk te doen. 'Maar meer willen doen dan wij aankunnen is niet raad zaam.' Nieuwe initiatieven zijn wel kom. De leden moeten daar dan een bijdrage aan leveren. Daarbij kan steun gezocht worden bij niet-leden. Het bestuur hoopt op die manier een nieuw groepje deskundigen t kun nen vormen. 'De natuur op Tholen en Sint-Phi lipsland en de wateren en gebieden daaromheen zijn van een bijzondere schoonheid. Iets in en voor de na tuur te doen en natuurliefhebbers ontmoeten, betekent veel voor ons allen. We kunnen stellen dat de na tuurvereniging Tholen een vaste waarde is gebleken.' Het dagelijks bestuur bestaat uit voorzitter Henk Vinkeles Melchers. secretaris Sjak de Koek en penningmeester Peter Bijl. Zaterdag is het de landelijke natuur werkdag. De natuurvereniging Tho len gaat vanaf 9 uur wilgen knotten aan de Geulsche Weel in Stavenisse. Het is voor de achtste keer dat de natuurwerkdag wordt gehouden. In heel Nederland gaan duizenden vrij willigers aan de slag in het land schap. De stichting landschapsbe heer Zeeland ondersteunt de natuurverenigingen op deze dag. Wie mee wil helpen met knotten van wilgen kan zich opgeven bij Flip van Damme: 602438. Van zaterdag 22 tot en met zaterdag 29 november is het de Zeeuwse kli- maatweek. Een week lang worden de mondiale energie- en klimaat vraagstukken in de schijnwerpers gezet. Er zijn 40 activiteiten die voornamelijk op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen worden gehou den. Voor leerkrachten van de Zeeuwse basisscholen wordt in Heinkenszand een symposium ge houden over klimaat en energie en de rol die het basisonderwijs daar bij kan spelen. rencier uit Ossendrecht kreeg de zaal flink aan het lachen. Hij be trok er steeds een van de dames uit de zaal bij waar hij van te voren wat informatie over had ingewon nen. Het werkte uitstekend. Fran cien Noom, Bets Sturris (van de af deling Sint-Maartensdijk), Riek Bijl (van Scherpenisse). Maike van der Harst (Sint-Annaland), Mar griet Wesdorp (Scherpenisse) en Marjan Groffen (Sint-Maartens dijk). Allemaal hadden ze wel wat samen met Den Teun beleefd. Den Teun vertelde dat hij ook naar Tho len was geweest om te solliciteren in het gemeentehuis voor een baan tje. Hij was met de auto en een aan hangwagen op pad gegaan. In het karretje lagen radiatoren en een ke tel van de verwarming. Op de vraag waarom hij dat had meege maakt, antwoordde hij dat hij het advies had gekregen om zijn c.v. mee te nemen. Den Teun reeg in snel tempo de ene grap aan de an dere. Een succesformule want de zaal schaterde. In de pauze zochten veel dames de foyer op om een drankje te nuttigen en met elkaar te praten. Oude be kenden ontmoetten elkaar weer eens. Volgens Noom was het een succes. „Het optreden duur tot elf uur. We hebben reuze goede reacties gekregen." Vroeger waren de leden van de plat telandsvrouwen voornamelijk boe rinnen. Dat is al lang niet meer het geval. Noom is zelf wel boerin. Het werven van nieuwe leden is lastig. „Er zijn nu gelukkig ook wel veel vrouwen bijgekomen die op het ei land zijn komen wonen. Toch heb ben we nog wel steeds de naam dat de plattelandsvrouwen vooral boe rinnen zijn. Als je kijkt naai- de afde ling Tholen bijvoorbeeld, de groot- mee werden geconfronteerd. Maar wij hebben niks te maken met de toe stand in de Waddenzee. Toch voel je je aangesproken. Het gaat er om zo weinig mogelijk schade te berokke nen aan de Waddenzee. Er is nu een compromis gesloten." Hij wijst er op dat hetzelfde is gebeurd met de kok kelvisserij. „Die is stevig op zijn re tour. Bij de machinale visserij wordt de hele bodem omgezet en verpest." De natuurvereniging ging vanzelf een rol spelen in het ruimtelijke be leid en het beschermen van natuur waarden. „Er kwam vanzelf een werkgroep planologie. Ik weet nog dat ze in de Pluimpot een schelpen pad gingen aanleggen aan de kant van de Geertruidapolder. We hebben toen voor elkaar gekregen dat er bo men en struiken langs het pad kwa men bij de vogeleilanden." Door toe doen van de vereniging is toen ook het wandelpad van de brug naar de dijk aan de Muyepolderkant verlegd. Dat zou eerst door een veld met or chideeën lopen. De Pluimpot baart hem overigens wel zorgen. Het aan tal orchideeën loopt de laatste jaren terug. De oplossing is volgens Sauter dat er vaker gemaaid moet worden. Het maaisel moet ook worden weg gehaald. „Maar dat kost geld, extra geld. Ik kan het gemakkelijk zeg gen." Het idee om de Pluimpot te verzilten. kan de oude schorren weer tot leven brengen. „Ook mooi, maar dan verdwijnen de orchideeën want die moeten het hebben van over gangssituaties. hoog/laag, zoet/zout, droog/nat." Ook maakt Sauter zich zorgen over de Oosterschelde. Sinds de storm vloedkering is aangelegd, is er min der getijdebeweging. De schorren brokkelen af, het zand van de platen verdwijnt in de geulen en de oesters rukken op. „Vooral het gebied tussen hoog en laag water gaat achteruit. Sponzen, poliepen, zeeanemonen, zakpijpen en pieren worden de du pe." Positiever is hij gestemd over het verzilten van het Volkerak/Zoom meer om de blauwalg te verdrijven. „Ik moet er nu wel een beetje om la chen. Toen het Zoommeer werd af gesloten, voorspelden wij al dat er al gen zouden komen. We hebben gelijk gehad. Wij zijn blij met het doorspoelen, maar de boeren niet. De aanvoer van zoet water zal wor den opgelost. Maar ik weet niet of verzilten meehelpt om algenvorming tegen te gaan. Als je niet goed door spoelt, dan krijg je veralging van zeesla en darmwier. Dat zijn zout waterwieren. Ze stinken wel maar zijn niet giftig." Bij de aanleg van de Oesterdam zou een groot stuk karreveld verloren aan. De natuurvereniging spande zich samen met de Zeeuwse Milieu federatie - toen geleid door Thijs Kramer die later gedeputeerde werd en omkwam bij een ongeval in China - om dat gecompenseerd te krijgen. Dat is gelukt, naast de oprit naar de dam in de buurt van het viaduct Ve- nusdam. Het is een van de tastbare resultaten van de inspanningen, zegt hij: „Leve Thijs." Een zwarte bladzijde voor Tholen noemt hij de komst van grote varkensstallen in de jaren negentig. „Daar heeft de gemeente een veer ge laten. Dankzij de ZMF was ze op de hoogte gesteld dat ze het bestem mingsplan hadden moeten aanhou den. We hebben de gemeente er voor gewaarschuwd. Ze hadden op tijd ge weerd kunnen worden. De grap was dat we later van de stichting Varkens Nee te horen kregen dat we er niks tegen gedaan hadden. We kozen toen voor het schrijven van brieven en het informeren van de politie. Daar haal den we de krant niet mee. We hadden op de barricaden moeten staan. Maar ik geloof dat je meer wint in een ach terzaaltje met overleg en het gebrui ken van je deskundigheid." Toen Sauter op Tholen kwam wonen waren er nog echte bloemdijken, zegt hij. Met zeldzame planten zoals marjolein, veldlatiris en ratelaar. „We hebben als een roepende in de woestijn op de natuurwaarden gewe zen. Maar het heeft niet mogen ba ten." Er is volgens de ex-bestuurder veel voor nodig om bloemdijken te behouden of geschikt te maken. Ook dat is een kostbare zaak. Hij is in de jaren ook wel eens teruggekomen op een besluit. „We hebben wel eens geprobeerd om alle potentiële bloemdijken kaal te zetten, maar die zijn heel moeilijk te behouden. Dat Het Rammegors wordt steeds j I meer bos. Volgens Sauter zou I het beter zijn als er meer zout water in het gebied wordt ge- I laten dan nu het geval is. En I de Klaas van Steelandpolder j in Poortvliet zou toegevoegd worden als schakel tussen de natuurgebieden in de Scha- kerloopolder en de Scherpe- nissepolder. „Daar zit ik op te wachten. Dat was ook afge sproken met het rijk." hebben we los gelaten." Hetzelfde geldt voor de opvatting dat Tholen een kaal eiland moest zijn omdat het door de eeuwen kaal zou zijn ge weest. „Dat is niet waar." Daarom is hij positief over de aanleg van dorps bosjes en de aanplant van bomen en struiken op de landgoederen in de Muijepolder in Sint-Maartensdijk. „Daarmee krijg je meer bos op het eiland. Dat is weer heel anders. Dat geeft zeker een verrijking. Het is ook toevoeging voor de recreatiesector." In de Muijepolder staat ook het mul- ti-functionele gebouw Scaldis Natu ralis dat wordt beheerd door de stich ting leefbaar platteland Tholen. Als hij aan de perikelen terugdenkt, krijgt Sauter er nog een nare smaak van in de mond. De natuurvereniging was bij de oprichting en inrichting van het complex met kinderboerderij en heemtuin betrokken. Het werd een fiasco. Sauter was zelfs voorzitter van de kerngroep indertijd. „Er is heel veel geld ingezet. Tonnen zijn er in gestoken. Het Gors zat er in. Dat leek allemaal goed voor elkaar. Maar daar zijn vieze spelletjes gespeeld." Sauter wil er niet te diep op ingaan. Hij wil er alleen van zeggen dat 'iedereen zijn eigen agenda' had. „Het idee was schitterend. Daar zou echt aan educa tie worden gedaan. Het is opgericht op legitieme en zeer honorabele gronden, maar er ontstond een machtstrijd tussen de twee besturen, van Scaldis en van de kinderboerderij 't Lamsoortje. Van mensen die niet kunnen samenwerken. En dan wordt de gemeente in de schoenen gescho ven dat ze er niks aan heeft gedaan." Sauter schudt zijn hoofd met krullen. Als docent (biologie) en nu als con rector op 't Rijks in Bergen op Zoom - op zoek naar begrip om leerstof over te brengen en overleg om tot een oplossing te komen- begrijpt hij daar niets van. „Door een ordinaire ruzie is het hele zaakje verkwanseld." Sauter is blij dat de activiteiten de laatste tijd weer zijn toegenomen sinds Chris Koopman voorzitter is van de stichting. Het is nog altijd zijn droom om er een educatief centrum van te maken. Voor de jeugd en de scholen. Met tentoonstellingen en ex cursies. „Als ik met pensioen ga, dan zou ik dat heel graag willen doen." Een kwart eeuw natuurvereniging Tholen heeft volgens Sauter zijn be staansrecht bewezen. „Begin jaren tachtig was natuur en milieu geen punt. Nu zijn ze altijd een gespreks thema. Dat is een goede zaak." ste afdeling, dan zit er veel import in en zijn er weinig boerinnen meer." De afdelingen hebben er dan ook een naam bij gekregen: Vrouwen van Nu. Jonge vrouwen interesseren zich niet voor de activiteiten van de bond, zegt ze. De jongste leden zijn de veertig jaar gepasseerd." Aan het eind van de avond droeg ze het stokje symbolisch over aan de afdeling Sint-Philipsland die vol gend jaar 75 jaar bestaat. Voorzitter Ineke Krijger van deze afdeling ver telde dat er door heel het jaar activi teiten plaatsvinden. De gezamenlij ke avond voor 2009 is op 28 oktober in de Wimpel gepland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3