BAL Dubbele gevoelens bij Riet Bijl bij sluiting Priegelmee in Tholen AbdijNieuws Mishandeling is domper op winkelavond Tholen Windmolens naar de andere kant Stavenisse Zoeken op de boekenmarkt naar titels en schrijvers RIJ NU Tholenaren niet blij met kraken Pand verkocht aan belegger, mogelijk twee winkelpanden 3^53 Donderdag 30 oktober 2008 64e jaargang no. 51 BETAAL IN 2010 bij AUTOBEDRIJF Tot 3 november NOW OR NEVER FESTIVAL Continuïteit ambulancevervoer gegarandeerd Tholenaar vast voor schietincident Angst voor asbest sloop Westvest Na ruim twintig jaar gaat ze dan toch stoppen. Riet Bijl van Atelier Priegelmee aan de Kerkstraat in Tholen sluit de winkel. Zaterdagavond beleefde ze de drukste dag in haar bestaan. De klanten konden tijdens het moonlight shoppen voor een habbekrats inkopen doen. Ze verkocht de meeste spullen voor 'de helft van de helft'. Het pand is verkocht aan een belegger. Volgens voorzitter A. Klaas- sen van de ondernemersvereniging Tholen (OVT) komen er mogelijk twee winkels in. Lastig Jaco van Dis slachtoffer 'zinloos geweld Jaco van Dis uit Tholen is zaterdagavond het slachtoffer geworden van zinloos geweld. Op de Botermarkt werd hij rond kwart over negen in elkaar geslagen toen hij tus senbeide willen komen bij een woordenwisseling tussen een aantal jonge mannen. Hij werd geslagen en geschopt en met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Het was een zware domper op het moonlight shoppen van de ondernemersvereniging Tho len (OVT). Twee jonge mannen, allebei 21 jaar, werden aangehouden en opgesloten. Aangeslagen Zeeuwind kijkt naar gebied Poesdreef De windmolens ten zuidwesten van Stavenisse zijn van de baan. Zeeuwind richt zich nu op een andere plek, ten zuidoosten van het dorp. Lukt dat, dan komen de turbines aanmerkelijk verder van Stavenisse te staan, namelijk 800 in plaats van 350 meter. 'Leesdate' in bieb Wattstraat 3, Tholen I--* Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc VVD pleit voor actie om kraken van woningen en bedrijfspanden te voorkomen. „Vele Tholenaren zijn niet blij met het verplaatsen van groot-stedelijke problematiek als kraken naar het platteland", zegt raadslid G.J. Hoek. Hij verwijst naar het kraken van de Deehoeve - eigen dom van de gemeente - en het voor malige Verbo-bedrijfspand aan de Schcldcrijnwcg in Tholen. „Welke maatregelen kan de gemeente ne men om kraken te voorkomen?", zegt het VVD-raadslid in schriftelij ke vragen aan b. en w. „Te denken valt aan de status anti-kraakwo- ning", denkt Hoek. Hij wil ook we ten of er nog meer gemeentelijke panden zijn die gekraakt kunnen worden. En of er overleg plaatsvindt met makelaars om kraken te voorko men. Zie ook pagina 7. Het ambulancevervoer in de ge meente Tholen blijft altijd gegaran deerd, ook als de regionale aanbie der RAVZ failliet zou gaan. Wethouder M.A.E. Velthuis deed die belofte dinsdagavond in de commis sie samenleving. Namens de SGP stelde H. Geluk vragen over de kwestie. De fractie was ter ore geko men dat de RAVZ financieel in zwaar weer verkeert en dat een fail lissement dreigt. Geluk had daarom de nodige zorg over de continuïteit van de ambulancezorg in Noord- en Midden Zeeland. Velthuis bevestig de de negatieve ontwikkelingen bij de RAVZ. „Het gaat niet goed in fi nanciële zin. Onder andere het ont slag van de directeur heeft een aan slag gedaan op de financiën." Eind november wordt volgens Velthuis duidelijk hoe de vork precies in de steel zit en of de RAVZ kan worden gered. „Maar de ambulances zullen hoe dan ook blijven rijden." L.J. van Doorn wilde nog weten of de ge meente Tholen benaderd was voor een financiële bijdrage, om de nood lijdende ambulancedienst tegemoet te komen. Dat was volgens Velthuis niet het geval. Een 24-jarige man uit Tholen was zondagmiddag betrokken bij een schietpartij in Bergen op Zoom. Hij is, samen met twee Bergenaren van 20 en 21 jaar, aangehouden. De po litie onderzoekt de zaak nog, maar vermoedt dat het beschadigen van een auto de aanleiding was tot het incident. Dit gebeurde rond vijf uur op het Boerhaaveplein bij zieken huis Lievensberg. Beide Bergenaren hadden ruzie met de Tholenaar, die vermoedelijk door hen is geschopt en geslagen. Ook zijn enkele schoten gelost, waarbij zowel de man uit Tholen als de jongste Bergenaar verwondingen opliepen. Die zijn behandeld in het ziekenhuis, waarna de mannen als nog zijn aangehouden. Omwonenden van de te slopen wo ningen en bedrijfspand aan de West- vest in Sint-Maartensdijk zijn bang dat er bij het afbreken asbest vrij zal komen. Er zijn bij de gemeente tien bezwaarschriften ingediend tegen de verleende sloopvergunning aan aannemingsbedrijf P. Deurloo uit Tholen. Die wil er 14 appartemen ten bouwen. Het dak van het be drijfspand bevat volgens de omwo nenden asbest. Ze maken zich zorgen over hoe er gesloopt gaat worden. Volgens b. en w. moet het asbest volgens de regels worden verwijderd, namelijk door een spe ciaal bedrijf. B. en W. verklaren de bezwaarschriften ongegrond. Riet Bijl achter de kassa met haar nicht Lia Moerland in haar winkel in de Kerkstraat in Tholen. Bijl moet om gezondheidsredenen de deuren sluiten van het pand in de drukst bewinkelde straat van Tholen. ,,lk stop met dubbele ge voelens. Een groot stuk van mijn leven heb ik dit met liefde en ple zier gedaan en dan moet je dat la ten vallen vanwege je gezondheid. Alles wat ik heb ingekocht zie ik nu zomaar de deur uitvliegen." De 63-jarige onderneemster zit er al twee jaar over te denken om te stoppen, maar heeft dan nu einde lijk de knoop doorgehakt. „Ik heb het zelf lang tegenhouden om er mee uit te scheiden. Er zijn zoveel vaste klanten. Daarvoor ben ik toch nog door gegaan." Toen ze begon, had ze voorname lijk wol en stof en 'kleinvak' (rit sen, knopen en garen) in de schap pen liggen. Het assortiment is enorm uitgebreid. Ondergoed, py jama's, overhemden, stropdassen, sokken, elastiek, band, borduur- spullen, joggingpakken, maar ook typische Zeeuwse spullen zoals poppen, puzzels en vlaggen. Alles moet weg is het motto en gezien de grote toeloop lijkt dat goed te lukken. Het was niet het eerste pand waar Bijl haar nering dreef. Ze begin in de Bakstraat en kon daarna in het pand in de Kerk straat terecht waar nu Schanulleke zit. „Dat heette toen ook al Prie gelmee. De naam is door mijn dochter verzonnen. Ik heb daar twee jaar gezeten Toen kwam on verwacht dit pand vrij van De Bruijn. Die zou met de braderie in augustus stoppen, maar hij over leed in april. Toen kon ik hier al eerder in trekken. De Bruijn ver kocht gordijnen en vloerbedek king, kleinvak en wol." Oorspron kelijk waren het twee zaken. De twee ingangen van de winkel aan de Kerkstraat en de indeling van het pand herinneren daar nog aan. Naast De Bruijn zat eerder een viswinkel. „Toen ik hier introk was kotje op kotje gebouwd. Een groot deel was magazijn. Dat is al lemaal uitgebroken. Sindsdien is het zo gebleven." De klanten blijven komen en ko pen. Riet staat aan de kassa. Haar nicht neemt de spullen aan en pakt ze in. „Jullie zullen me wel mis sen," zegt ze tegen de klanten. „Maar u ons ook, hoor." Riet Bijl lacht minzaam. Ze rekent wat ex tra voor de rollator, zegt ze schert send. Ze staat versteld van de drukte. „Misschien kom ik wel leeg. Ik zie steeds meer gaten ach terin." De winkelier heeft aan alle acties van de middenstandvereniging mee gedaan. Maar ze heeft nooit in het bestuur gezeten. „Het is een leuk vak, maar nu wel een beetje moeizaam. Je moet toch zes dagen werken. En met verkopen alleen ben je niet klaar. Er zijn nog zo veel andere dingen." Het pand midden in de Kerkstraat is voor Tholen een toplocatie. Ate lier Priegelmee heeft goed aan loop gehad, zegt ze. „Met de meeste klanten heb ik een goede band. In feite ben je een stukje van Tholen geworden." Toch is er volgens haar wel wat minder aanloop nu de supermarkt Cl000 van de Eendrachtsweg is verhuisd naar de Postweg. „Het is in heel het centrum minder druk." Ze zou het liefst de winkel weer terug zien in de binnenstad. Ze ziet ook wel dat de Tholenaren de brug overgaan om in Halsteren en Bergen op Zoom te winkelen. „Ze gaan voor zo veel te brug over. Dat is moeilijk tegen te houden." Ze stopt eind december. Ze wil op de zaterdagmiddagen van de res tanten af zien te komen. ,Ik ga dat op dezelfde manier doen. Vooral voor mijn eigen klanten." Het pand is verkocht, maar Riet Bijl blijft er nog tot april volgend jaar in wonen. De laatste tijd heeft ze veel steun gehad van haar nicht Lia Moerland en van Ria Reig- hardt. Met Ria zit Riet samen in het Cultikoor. Reighardt vindt een doos met rode strikjes. Ze wil ze wel kopen voor de leden van het koor. „Leuk voor de feestdagen. Dan zien we er met kerst pico bel- lo uit." De winkelier rekent er niks voor. Op de grond staat een doos vol stropdassen. Ze zijn niet echt gangbaar, maar ze kosten slechts een euro per stuk. Voorzitter Toine Klaassen van de Ondernemersvereniging Tholen vindt het jammer dat de winkel sluit. „Zeker in het centrum, maar het pand blijft wel een winkelbe stemming houden. Het is verkocht aan een belegger en die heeft de intentie er twee winkels van te maken en niet meteen woningen." Klaassen wijst er op dat het een prima plek is voor winkels. „Het is een A-locatie. We hopen dat het zo opgevuld wordt. De gemeente wil ook dat het een winkelbestem ming houdt. Voor een ondernemer is het lastig om meteen in zo'n groot pand te beginnen. Hij moet dan veel investeren. Eén grote winkel huren is duur. Mogelijk is het voor ondernemers aantrekke lijker als het twee winkelpanden worden." „Je staat machteloos," zegt voorzit ter Toine Klaassen van OVT, „Van Dis is slachtoffer geworden van zin loos geweld. Hij is gelukkig weer thuis. Het gaat nu redelijk goed met hem, maar hij heeft een aantal zware kneuzingen opgelopen." Het drukte volgens Klaassen een stempel op de avond. „Het gebeurde net voordat we de prijsuitreiking zouden doen voor de ballonvaart. Twee mensen verzieken zo'n avond. Het is zeer spijtig dat het gebeurd is. Jaco vond dat we de prijsuitreiking gewoon door moesten laten gaan. Maar dan sta je daar wel met ge mengde gevoelens." Van Dis is lid van de blaaskapel de Klienkers van Concordia en zoon van wethouder Van Dis. Het orkest speelde op verschillende plaatsen in het centrum voor het publiek. Op de Botermarkt waren volgens Klaassen een aantal jongemannen aan het ruzie zoeken met de eige naar Hector Jansen van de Bloe- menhal aan het Slachtveld. „Toen ze aan Hector aan het trekken en duwen waren, sprak Jaco ze daarop aan. Toen hij terug wilde lopen naar de Klienkers werd hij van ach teren aangevallen, geschopt en ge slagen. Het slachtoffer liep een hersenschudding op. Volgens de politie werden zijn oogkas, zijn neus en zijn kaak gekneusd. Verder liep hij wonden aan het gezicht op, en schaafwonden. Omstanders waarschuwden de politie. De mel ding kwam om achttien minuten over negen binnen. De daders waren er vandoor gegaan. Van Dis werd bij de firma Contant binnengebracht waar eerste hulp werd verleend. Ook de ambulance werd gebeld. De politie die met vijf man uitrukte, hoorde getuigen en ging op zoek naar de mannen. Die werden om twintig voor elfen kwart voor elf opgepakt op de openbare weg. Het gaat om een 21-jarige man uit Tholen en een even oude man uit Strijen. Ze werden verhoord en daarna overgebracht naar de politie cel in Middelburg. De Tholenaar kwam maandagmid dag weer vrij, dinsdagmiddag zat de Strijenaar nog vast. Het slachtoffer deed aangifte van mishandeling. De politie nam vier getuigenverklarin gen op. Na het incident stonden de overige leden van de Klienkers en omstan ders er aangeslagen bij. Jurgen Stroot en Kees van de Velde van de activiteitencommissie van OVT, kwamen poolshoogte nemen. „Het is en verbetering, maar de échte oplossing zou zijn: er van af zien", zegt Leen Hage in een reac tie. Hij is lid van de groep veront ruste inwoners die dit voorjaar 446 handtekeningen aan het gemeente bestuur aanbood tégen dc komst van de windmolens bij Stavenisse. Aanvankelijk wilde Zeeuwind vier grote windmolens plaatsen haaks op de Kerkweg. In overleg met provincie en gemeente is nu een mogelijk alternatief gevonden: het gebied tussen de Poesdreef en de Derde Dijk. Volgens de gemeente ligt deze plek binnen het zoekge- bied voor windenergie dat is vast gelegd in de beleidsnotitie Tholen voor de wind en het bestemmings plan buitengebied. Bovendien re delijk in het verlengde van het winturbinepark dat in de Noord polder is gepland. De nieuwe plek ligt een stuk ver der van het dorp, en ook aan een andere kant. Daardoor zal de ge luidsoverlast een stuk minder zijn. „En ook valt dan de slagschaduw niet meer over het dorp", zegt Ha- ge. Hij blijft voorzichtig, omdat nog onderzoeken moeten plaats vinden naar de planologische ge schiktheid van de nieuwe plek. Een eerste natuurtoets lijkt posi tief uit te vallen, meldt de gemeen te. Deze week Louis Sauter is eerste voorzitter jubilerende natuurvereniging Vrouwen van Nu in grote getale verenigd Patrick Tait wint basketbal bij moonlight shoppen EN VERDER... CDA wil versnelde aanpak parkeerproblemen! DE BESTE SCHRIJVERS ZULLEN TEN ALLEN TIJDE HET MINST GELEZEN WORDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De bieb in Tholen organiseert dins dagavond een leesdate. Deze bijeen komst is gericht op de boekenfan en roman liefhebber die altijd al wilde weten wat anderen graag lezen. In een gezellige sfeer treffen bezoekers andere lezers en informeren ze elkaar over favoriete schrijvers, titels en genres. Degene die zo'n 'leesdate' eng vindt, kan iemand meenemen, zoals buren of collega's. Degenen die hun leeslijst willen aanvullen, kun nen de gewenste titels die avond gra tis reserveren. Deelnemers kunnen zich persoonlijk in de bibliotheek of telefonisch aanmelden. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Prow.* i Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Manon Potappel uit Stavenisse is nog maar 2,5 jaar maar zit al in de boe ken. Zaterdagmiddag heeft jaar moeder Alice Potappel haar even óp de uitgestalde boeken gezet in Ons Huis van de stichting Ontspanning gehan dicapten aan de Langeweg in Scherpenisse. „Ze vindt lezen en voorlezen heel leuk," vertelt haar moeder op de boekenmarkt. „Op de peuterspeel zaal en thuis. Er moeten wel plaatjes in staan." Er is keuze genoeg. Er lig gen duizenden boeken. Voor de jeugd is er zelfs een speciale hoek ingericht. De boekenmarkt brengt 1380 euro op, 220 euro minder dan vorig jaar. Alice Potappel vindt het belangrijk dat haar kind graag leest. „Beter dan de hele avond voor de televisie zitten." Ze zoekt nu boekjes van Winnie the Pooh. Er zijn bezoekers die gericht zoeken naar een schrijver of een titel, maar ook bezoekers die alles lezen wat los en vast zit. Annelieke Rijstenbil uit Scherpenisse is er zo een. „Ik lees heel veel streekromans, oorlogsboeken, historische romans. Puur voor de ont spanning." Ze zoekt niets speciaals. Ze kijkt of de kaft er aantrekkelijk uitziet, maar soms ook wel naar een schrijver, Jos van Manen-Pieters bijvoorbeeld. Ze heeft al wel Als de bramen rijpen gevonden van Johan Hidding. „Ik ga elk jaar en heb een paar grote dozen vol boeken onder mijn bed staan." Bap Hage knipt met De katholieke Bijbel onder haar arm. Ze is een fervent lezer. Zit in een leesclub en is op zoek naar het boek Naduah van de Amerikaanse schrijfster Lucia St. Clair Robson, over het kolonistenkind dat door indianen werd opgevoed en waarover Arthur Japin de roman De Overgave schreef. „Nergens meer te krijgen. Toen ze nog op Markplaats stonden, vroegen ze er vijftig euro voor." Ze heeft ook een lijstje in haar hand met namen van auteurs. „Voor mijn dochter in Schiedam. Ze handelt in tweedehands boeken via een boekensite die erg goed in de markt liggen zoals Saskia Noort en Esther Verhoef." Ze heeft nog niets kunnen vinden. De prijzen op de boekenmarkt zijn laag: dikke boeken kosten 1,50 euro, dunne boe ken 1 euro, paperbacks 20 eurocent, (zes voor een euro) en tijdschriften vijftien cent. Dina Prak-Schot zoekt naar Mannen zonder gezicht van Konsalik. De schrij ver is met vele boeken aanwezig maar net niet met de titel de zij zoekt. Ook zoekt ze vergeefs naar kinderboekenschrijver W.G. van de Hulst: Rozemarijntje, het eer ste deel. Zie verder pagina 11. Manon Potappel uit Stavenisse op de boekenmarkt van de stichting Ontspanning gehandicapten in Scherpenisse. 43 43

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1