BAL AbdijNieuws 'Mijn zus had geen zin in lootjes verkopen' 'Is er knokploeg nodig of valt er te praten, vroeg de eigenaar' 'Je wordt afgestraft omdat je het goed hebt gedaan' Speelmansplaten moet van gemeente stapje terug doen HERFSTACTIE Vissers succesvol Zwanger? Roerige nacht in de Schutse Laptop en 20 computers weg Donderdag 23 oktober 2008 64e jaargang no. 50 AUTOBEDRIJF PAK HET VOORDEEL! Wethouder Velthuis pikt sluiting CWI niet Wethouder Velthuis laat het er niet bij zitten. Ze is 'zeer onaangenaam getroffen' door de mededeling van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) dat de vestiging in Tholen verdwijnt. „Er komen nog gesprekken met het CWI, maar we gaan ook richting de Tweede Kamer." De ambitieuze plannen voor uitbreiding van de Speel mansplaten gaan voor het dagelijks bestuur van de ge meente een stapje te ver. Ondernemer M. Verweij wil meer woningen bouwen, meer ligplaatsen aanleggen, meer voorzieningen en het versoepelen van de voorwaar den zoals verkoop aan particulieren voor recreatieve be woning. B. en w. vinden dat het te groots wordt en niet past binnen het geldende bestemmingsplan. „Het was de eerste week wel een beetje eng, maar ik leef nog", zegt Sylvester Copier met een glimlach. Hij woont nu ruim anderhalve maand in het oude kantoor van de voormalige Verbo aan de Schelderijnweg in Tholen. Hij heeft het 6 september rond tien uur 's avonds gekraakt sa men met een vriend: Nicky Oomen (23) uit Bergen op Zoom. De jongens hebben er inmiddels een huisgenoot bij, Vera de Hert (28) uit Tholen. Sloten Fik Carlo van den Berge (8) wint skelter Een kruiswoordpuzzel invullen en daarmee een heuse skel ter winnen. Het overkwam de 8-jarige Carlo van den Berge uit Tholen. Hij nam gistermiddag zijn prijs in ontvangst uit handen van skelterhandelaar Kees Zandijk in Tholen. Hij ging er direct op zitten en reed er enkele minuten later, on der begeleiding van zijn moeder op de fiets, mee naar zijn huis in de Kotterstraat. Deze week Arie van der Zwan kans op boekenprijs Naast Deehoeve is ook voormalig bunkerstation in Tholen gekraakt bij Wattstraat 3, Tholen Ö'.BL!07V^5N 5T Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Donderdagmiddag kreeg de wet houder telefonisch te horen dat Tho len één van de dertig CWI-vestigin- gen is die in 2010 worden gesloten. Bergen op Zoom en Goes zijn de al ternatieven. „Heel zuur dat het zo gaat. Dit is absoluut niet in het be lang van de klant", vindt mevrouw Velthuis. Toen Tholen enkele jaren geleden het zogenaamde bedrijfs verzamelgebouw opzette, een nau we samenwerking tussen CWI. UWV en gemeente, was daar aller wegen lof voor. „Tholen werd een voorbeeld genoemd van hoe het kleinschalig goed kan werken." De gemeente heeft veel geïnvesteerd in de samenwerking, met als doel zo veel mogelijk mensen aan een baan te helpen. Met maar 322 Thoolse werkzoekenden in september is het aanbod klein. „Je wordt bijna afge straft omdat je het goed hebt ge daan", aldus Velthuis. „We hebben een meldpunt schuldhulpverlening opgezet, en pas nog een werkge verssteunpunt geopend. En dan nu dit, terwijl we net in een nieuw ge meentehuis zitten." Het CWI ver huisde in januari van de Haven in Sint-Maartensdijk naar Tholen. Volgend jaar fuseren CWI en UWV, en de nieuwe organisatie moet van het kabinet 127 miljoen euro bezui nigen. Het sluiten van dertig vesti gingen én van de zes districtskanto ren (onder meer in Roosendaal) bespaart 12 miljoen aan huisves tingskosten, tien procent van de op gelegde bezuiniging. Liefst 24 plaatsen in het land raken hun CWI- vestiging kwijt, waaronder Zierik- zee en Oostburg. Ook het 'best pres terende CWI van Nederland', zoals een districtshoofd het kantoor in Barneveld begin dit jaar nog betitel de, verdwijnt. Velthuis heeft haar collega-wethouders van de be treffende gemeenten een mail ge stuurd. waarin ze onder meer steun vraagt voor het minimaal handhaven van een steunpunt. „De reacties zijn op zich positief. Sommige collega's gaan bekijken wat er kan." Tholen benadert in ieder geval de fracties in de Tweede Kamer. Want wat er nu gebeurt, is volgens de wethouder in tegenspraak met het beleid. Het CWI propageert juist een intensieve samenwerking met partners, met na me UWV en gemeenten. Het 'werkplein' in het Thoolse ge meentehuis heeft als voordeel dat werkloze inwoners voor hun zaken bij één loket terecht kunnen. Het CWI heeft met de gemeente een huurcontract afgesloten voor een langere periode. Datzelfde is in Zierikzee gebeurd en de gemeente Schouwen-Duiveland wil het CWI daaraan houden. Velthuis kijkt er anders tegenaan: „Dan betalen ze voor de ruimte, maar ze sluiten de vestiging wél. Onze insteek is juist om te proberen de dienstverlening op peil te houden." ZIE VERDER PAGINA 5 Plan voor meer woningen en ligplaatsen te grootschalig In de nieuwste plannen van de Speelmansplaten gaat het om het uit breiden tot 180 recreatiewoningen. Dat zijn 85 luxe woningen en 20 ap partementen en dienstwoningen ex tra dan eerder was voorzien. Er zijn in de aangepaste opzet ten minste 300 extra ligplaatsen en de nodige andere voorzieningen nodig. Verweij heeft de gemeente gevraagd om mee te werken, maar b. en w. kunnen zich er niet in vinden. 'Sterk betwijfeld mag worden of Speelmansplaten in de nieuwste opzet bijdragen zal leve ren aan de verdere economische en sociale ontwikkeling, inclusief de leefbaarheid, van Tholen terwijl de ruimtelijke inpasbaarheid en maat schappelijke acceptatie zeer discuta bel zijn.' B. en w. vragen zich af of een dergelijke grootschalige ontwik keling in dit gebied gewenst is. Ze zijn van mening dat het er niet past. vooral vanuit ruimtelijk oogpunt. Daarnaast past het niet in de visie die in 2002 door de raad is vastge steld voor de Speelmansplaten. Bo vendien is de gemeente ook bezig met andere plannen voor de recre atieve ontwikkelingen aan de zuid kant van Sint-Maartensdijk/ Scher- penisse. B. en w. erkennen dat een visie kan worden bijgesteld maar toch vinden ze dat de ontwikkeling aan de zoete kant van de Oesterdam niet verder mag gaan dan wat er in het bestemmingsplan is toegelaten. In 2002 werd besloten een visie op te stellen voor de toekomstige ont wikkeling van de Speelmansplaten. Moet het een nationaal watersport centrum worden, een regionaal re creatiecentrum of een groepsactivi teitencentrum. ZIE VERDER PAGINA 13 Burgemeester Nuis had het nog niet eerder meegemaakt. Kraken in Tho len is iets nieuws. Zo ook voor Syl vester en Nicky. De laatste ligt ove rigens net als Vera te slapen tijdens het interview, dat 's middags om twee uur plaatsvindt. Soms maken ze het laat, verklaart Copier. Voor Sylvester was de beslissing om te gaan kraken simpel: „Het is gewoon goedkoop wonen." Hij woonde tot dusver in een huurhuis in Oud-Vossemeer. Zijn moeder, Pa tricia van de Neut, is bij haar vriend in Eindewege gaan wonen. Sylves ter had geen zin om mee te verhui zen en zo bleef hij achter in Oud- Vossemeer. Dat vond hij te duur worden, j Sylvester komt aan geld door af en toe ergens schoon te maken. Oor spronkelijk is hij automonteur van beroep. Hij werkte bij Autokar in Steenbergen, maar zijn collega's konden niet goed met hem overweg en daarom kreeg hij ontslag. Een werkloosheidsuitkering aanvragen, lukt hem niet. „Ze doen een beetje moeilijk", zegt hij. „Waarom, weet hij niet precies." De 19-jarige jon gen is op zoek naar werk, maar dat vindt hij op het moment een beetje lastig, omdat zijn auto stuk is. Nic ky Oomen heeft wel een baan. „Hij werkt 40 uur als timmerman", zegt Sylvester. Vera leeft volgens hem van een uitkering. Sylvester en zijn compagnon had den al langer het plan om een pand te kraken. Ze hebben uitgezocht waar er panden leegstaan en daar was het voormalige bunkerstation er één van. Her en der hebben de jon gens geïnformeerd hoe ze de boel moesten aanpakken. Vrienden die vaker gekraakt hebben, gaven tips. „Nicky belde mij op een gegeven moment op, zo van, zullen we van avond dat gebouw gaan kraken? Ik vond het goed." Een koevoet of an der gereedschap hebben ze niet mee hoeven nemen. „Het pand was aan alle kanten al opengebroken. Wij hebben alles weer dichtgemaakt en andere sloten erop gezet. Zodra we binnenstapten, hebben we de politie gebeld." Er was al een stoel, een ta fel en een kast aanwezig in het kan toor. „Voor de politie is dat vol doende om aan te tonen dat je er wilt gaan wonen." Met hun actie hebben de jongens een primeur: „In Tholen is dit het eerste pand dat gekraakt is. De poli tie komt om de paar dagen even kij ken. Ze weten niet goed hoe ze er mee om moeten gaan." Het gebouw is in bezit van Slurink b.v. in Dordrecht, een familiebedrijf met bunkerstations en bunkerboten gericht op de binnenvaart. Het be drijf is ontstaan door de samenwer king van Slurink-Zwaans b.v. en Verbo b.v. in 2003. Slurink vertrok in april 2007, omdat de verkopen aan de binnenvaart vanuit Tholen te rugliepen. De andere twee Zeeuwse vestigingen, in Hansweert en Vlis- singen, zijn aangehouden. Volgens Sylvester hebben de ge meente en de politie contact gezocht met de eigenaar. „Die deed niet moeilijk. Hij vroeg of hij moest langskomen met een knokploeg of dat er met ons te praten valt. Nou, er valt best met ons te praten hoor." Tot nog toe hebben de nieuwe gebrui kers van het bedrijfspand nog niets van de eigenaar vernomen. Wel meent Sylvester dat Slurink een boete heeft gekregen. In de loods achter het kantoor staan namelijk nog vaten met daarin volgens hem gevaarlijke stoffen, waaronder olie en zwavelvuur. De eigenaar is nala tig geweest om die onbeheerd en niet veilig opgeborgen achter te la ten. Sylvester heeft er geen proble men mee dat die vaten in 'zijn huis' staan. „We zetten ze gewoon in een hoekje en zeggen dat niemand daar in de buurt mag komen." Volgens de Tholenaar is de plek. he lemaal op aan het einde van de Schel derijnweg die op een landtong ligt, ideaal. „Het is hier lekker afgelegen en we hebben veel ruimte." Die twee omstandigheden zijn gunstig om feestjes te kunnen geven, vindt Syl vester. Ze hebben al een verjaardags feestje van een vriend in de loods ge houden. „Die vroeg of dat bij ons kon, omdat wij daar plek voor heb ben. We hebben toen wel een boete gehad. Een paar lui waren buiten pal lets in de fik aan het steken." Nu hangt er een bord bij de ingang: „Ver boden fikkie te stoken", staat erop. Alles verven, verbouwen, feestjes houden en overdag slapen. Die ge dachte schiet even door het hoofd van de verslaggever heen bij het on derzoeken van een dag uit het leven van een kraker. Want feestjes spelen een grote rol in de krakerswereld. Het heet 'the system' en dat bestaat uit 'teknofeesten' die door krakers en vrienden uit het hele land worden bezocht. Via mond-tot-mondrecla- me weten de bezoekers dat er er gens in het land een feest is. Pas op de avond zelf wordt de plaats be kend gemaakt. Er staat bij Sylvester en zijn vrien den een heuse geluidsinstallatie. „We verzamelen allerlei oude luid sprekers en die krijgen bij ons een tweede leven." Ze vullen samen bij na een hele wand. ZIE VERDER PAGINA 3 en PAGINA 10 reactie burgemeester Het laatste nieuws van de Provirvöe AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Pn-wiBc Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De puzzel stond in het Krantje van Jantje, een uitgave van Jantje Beton, dat elk jaar in de eerste week na de schoolvakantie uitkomt. Het oplossen van het kruis woordraadsel deed Carlo samen met zijn moeder, maar eigenlijk vond hij de vragen helemaal niet moeilijk. „Ik had hem in vijf minuten opgelost." Hij had concurrentie van KMX) deelnemers, maar Carlo kwam als hoofdprijs- winnaar uit de bus. Carlo mocht kiezen tussen een tuinhuisje en een skelter. Het werd het laatste. De jongen heeft al een skelter maar vindt zijn nieuwe exemplaar 'je van het'. Zijn oude skelter is namelijk een verroest tweedehandsje. Carlo is helemaal gek van de trapauto's en haalt er zelfs oud-papier mee op om met het geld zijn skel ter uit te kunnen bouwen. Eigenlijk wou hij zijn oude skelter opknappen, maar nu gaat hij sparen voor een kap en een beugel op zijn nieuwe, zodat hij overdekt kan rondrijden. Ook gaat hij zijn aanhangwagentje groen verven, in dezelfde kleur als zijn nieuwe aanwinst. Nu is het nog blauw, net als zijn oude skelter. De leerling van groep 4 van de Regenboogschool, mocht officieel helemaal niet meedoen aan de prijsvraag. De leerlingen van groep 6 tot en met 8 konden na het verkopen van lootjes meedingen naar de prijzen, maar Carlo's zus Monica (11) had helemaal geen zin om langs de deur te gaan. Daarom deed Carlo dat en won dus welverdiend de prijs. Thoolse sportvissers hebben suc cessen geboekt. Arjan Heijboer uit Sint-Annaland is Nederlands kam pioen kustvissen geworden. Bij de teams prolongeerde het korps van Remi Lindhout uit Sint-Maartens dijk en Arjan Rijnberg uit Oud-Vos semeer de titel. In Spanje is het wereldkampioen schap kustvissen voor junioren ge houden. Hier was het brons voor Nederland, met Arjan van Moort en Patrick van Sas uit Sint Philipsland in de gelederen. Zie pagina 15. deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of jf ^Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Ab Vriesma viert zesde lustrum mee van Zonnebloem Oud-Vossemeer EN VERDER... Tsjechen bezoeken winderige schorren bij Sint-Maartensdijk Maatschappelijk werk zit om extra geld verlegen VOLGT HET SPOOR VAN DE LIEFDE, DAN KUNT GE WETTEN MISSEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kees Slager vertelt kinderen over Ramp in museumnacht De donateursavond van de stichting vrienden van de Schutse kreeg maan dag een staartje door een storing in de lift van de Vroonhof in Sint-Anna land. Drie bewoners bleven hierdoor als verstekeling achter. Met vereende krachten werden twee dames alsnog via de trap naar de eerste verdieping geholpen en één ervan verbleef een nachtje in de logeerkamer. Alsof dat niet genoeg was, ontstond er gelijk daarna een lek in de kelder, dat zo groot was dat de kelder al snel onder water stond en de brandweer eraan te pas moest komen om het water weg te pompen. Vanaf elf uur tot half vier is de blusgroep bezig geweest. Er was een grote lage drukpomp nodig om het water weg te krijgen. Volgens brandweercommandant J. de Feijter was de toevloed groot. „Het was een vreemde gewaarwording want de wa termeter stond stil." Omstreeks drie uur kon het gat worden gedicht. Hoofd verzorging mevrouw van Om men en de heer Ligthart van de tech nische dienst konden eindelijk naar bed en zagen, nadat alles weer in de orde was, de humor van deze roerige nacht wel in. Arie van der Zwan uit Poortvliet is één van de kanshebbers voor de Zeeuwse Boekenprijs. Zijn kritische geschied schrijving van de Partij van de Arbeid 'Van Drees tot Bos, zestig jaar succes en mislukking' is genomineerd met nog vier titels. De winnaar wordt vrij dag 31 oktober bekend gemaakt in de Zeeuwse Bibliotheek. De andere kan didaten zijn: Frans Debrabandere 'Zeeuws Etymologisch Woorden boek'; Jacques Hamelink 'De Dame van de Tapisserie'; Pauline van Lyn- den 'Donkere Palissaden'; Ruud Pae- sie 'Lorrendrayen op Africa'. Naast de boekenprijs wordt ook de Jan Bruijns publieksprijs toegekend. Voor de tweede keer in een jaar tijd is ingebroken in de Casembroot- school in Sint-Annaland. De dieven hebben tussen donderdagmiddag vier uur en vrijdagochtend tien uur toegeslagen. Ze zijn vermoedelijk door het raam binnengekomen. Di recteur Gerrit Bril trof vrijdagmor gen bij aankomst bij de school na melijk een bankje van het schoolplein aan onder een openge broken raam. „Twintig computers, een beamer, een laptop en een mo biele telefoon zijn weg. De dieven hebben waarschijnlijk de luizenzak- ken gebruikt om de spullen in te ver voeren. We zagen er één liggen in de computerruimte naast een toetsen bord." In februari werd ook bij de in hetzelfde pand gevestigde School met de Bijbel in gebroken. Daar werd toen de brandkluis weggeno men die later in de kerk is terugge vonden. Bij de Casembrootschool verdwenen destijds enkele honder den euro's. De dieven zijn deze keer niet bij de buren geweest. „We heb ben geen sporen van braak", vertelt een medewerkster. Het verbaast de heer Bril niets dat er is ingebroken. „Je kunt dit gebouw nog met een lu cifer open krijgen. Beide gebouwen zijn niet beveiligd. We gaan nu de computers aan kettingen vastzetten. Maar of dat helpt met die wanden van gips, is de vraag." Carlo van den Berge rijdt meteen op zijn nieuwe skelter naar huis. Honderdjarige Jo v.d. Berge-Westerweel nog zo helder als glas Sylvester Copier uit Oud-Vossemeer is trots op zijn nieuwe gekraakte woning in Tholen. Een vriend heeft de toiletruimte beschilderd, er al een persoonlijke sfeer hangt. Melanie Goedhart links) logeert tijdelijk in het voormalige bunkerstation aan de Schelde-rijnweg. zodat 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1