bestuursleden Gelok en Vermaas Veilig Verkeer huldigt trouwe Geen subsidie voor watersnoodcentrum Fietsers krijgen pad zonder scheuren 9000 euro voor dagactiviteitencentrum 'Achteruitgang WMO is minder dramatisch' 06-53405194 Boers maakt ook wegen schoon Waakhond van Oud-Vossemeer en oprichter Stavenisse Gratis cursus hartreanimatie Overige Thoolse fietswegen worden volgend jaar aangepakt Boekenmarkt Donderdag 16 oktober 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Op bepaalde plekken zaten enorme seheuren in de weg en daarom is de provineie deze week begonnen met het verbeteren van het fietspad langs de Joanna Mariapolder en de Priestermeetpolder tussen Sint-Annaland en Oud- Vossemeer. Het hele stuk tussen de Kleine Dijk en de Bartelmeetweg wordt aangepakt. Anton Gelok uit Oud-Vossemeer en Bert Vermaas uit Stavenisse hebben een VVN-onderscheiding gekregen. Tijdens de bestuursvergadering van de afdeling Tholen, donderdag in Sint-Annaland, zijn ze in het zonnetje ge zet. Gelok is al een halve eeuw bestuurslid van Veilig Verkeer, Vermaas 45 jaar. Bekeuring Voorzitter Flip de Rijke van de stichting actief Stavenisse (SAS) is teleurgesteld nu de provincie het verzoek om subsidie voor het watersnoodcentrum af heeft gewezen. De provincie staat sympathiek tegenover het idee maar het dient vooral een lokaal belang. Bovendien zijn gede puteerde staten bang dat ook anderen verzoeken dan ge honoreerd moeten worden. Rijksbudget daalt van 2,55 naar 1,9 miljoen Moonlight shopping Tholen doet mee aan landelijk woononderzoek Hindernissen Maandag is begonnen met het af schrapen van de bovenste laag as falt. Het streven is om zaterdag klaar te zijn met het opnieuw asfal teren van het 2,2 kilometer lange traject. Tot die tijd worden fietsers omgeleid via de Kleine Dijk. Bram Groenewege Weg, Boneputteweg. Essendijkweg en Bartelmeetweg. De werkzaamheden aan het fietspad kosten ruim een ton. Ook het fietspad tussen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse wordt vol gend jaar aangepakt. De kwaliteit van een deel van het pad is onvol doende en voldoet niet meer aan de normen van deze tijd volgens de provincie. Het fietspad is te smal, is nog voorzien van tegelverharding en ligt te dicht op de hoofdrijbaan. De aanpassingen kosten naar schat ting 1,3 miljoen euro. Het project is in voorbereiding. De grondaankoop moet nog gestart worden. Iets verderop aan die zelfde provin ciale weg, bij Scherpenisse, wordt in 2009 voor ongeveer 100.000 euro de ontbrekende fietsschakel aange legd. Op het gedeelte Langeweg langs de Poortvlietsedijk moeten fietsers nu nog gebruik maken van de parallelweg. Daar komt straks het nieuwe stuk fietspad. Later op de agenda, richting 2010, staat de aanleg van een compleet nieuw fietspad tussen Oud-Vosse meer en de Kreekweg. Nu moeten de fietsers nog gewoon over de rij baan van de Molendijk, Mareweg en de Hiksedijk rijden. Om de ver keersveiligheid te verbeteren, wil de provincie langs die weg een fiets pad. Het totale project kost 810.000 euro. De Zeeuwse districtsvoorzitter Marjam te Roller benadrukte de lange periode dat beide afdelings bestuurders als vrijwilliger actief zijn. „Vijftig en 45 jaar. dat is heel bijzonder. Goed om daar eens bij stil te staan", vond ze. De 71-jarige Gelok is lid vanaf de oprichting van een VVN-afdeling in zijn woonplaats. Dat was in 1956, op initiatief van burgemees ter Versluijs. Twee jaar later werd hij bestuurslid. „Ik ben daar ge woon ingerold, als technische man." Hij ontwikkelde in die be gintijd een verkeerstafel, die op de lagere scholen gebruikt kon worden voor de verkeerslessen. „Daar heb ben we met een aantal mensen aan gebouwd. Politieman Polderman was daarbij, en de bestuursleden Toon de Rijke, Marien Moerland en Jap v.d. Houten. Er zijn heel veel uren in gestoken." De verkeerstafel wordt al jaren niet meer gebruikt, maar ligt nog altijd in een schuurtje opgeslagen. Bij het afnemen van de verkeersexamens was de Vosse- meerder ook jarenlang betrokken. „In het begin was dat alleen theo rie. Later kwam daar de praktische proef bij. Ik weet nog dat we met krijt een fietspad tekenden in de Bou Kooijmanstraat." De afdeling en het bestuur werden steeds klei ner, op een gegeven moment bleef Gelok alleen over als bestuurslid. „Ik wilde de zaak niet laten klap pen", zegt hij daarover. De fusie van de Thoolse afdelingen in 1993 was voor hem een uitkomst. Voorzitter Henk de Wit leerde Ge- lok daar kennen. „Gesprekken met jou zijn altijd doorspekt met tech niek en met onveilige verkeerssitu aties", gaf hij aan. „En je waakt over Oud-Vossemeer, er ontgaat je niets op verkeersgebied. Je meldt dat, en trekt bij instanties als ge meente, waterschap en provincie aan de bel." Binnen de eilandelijke afdeling ontstond op den duur een dagelijks bestuur dat regelmatig vergaderde. Dat gebeurt steevast bij Gelok, waar zijn vrouw Wil zorgt voor de koffie en koek, vermeldde De Wit. Hij vertelde verder over de bemoeienis van de Vossemeerder met de braderieactiviteiten. „Je maakte honderden foto's voor de verkeersquiz waarmee we aandacht trokken. En de caravan die we daar bij gebruiken, staat bij jou gestald." De bestuursleden hebben daarvoor wel eerst een deel van Geloks schuur moeten opruimen en tegels gelegd, bleek uit het verhaal. „An ton, je bent een heel bijzonder, apart mens. Bedankt voor je inzet. En ik hoop dat we nog vele keren bij Wil koffie mogen drinken", al dus De Wit. Hij ging ook in op de loopbaan van Bert Vermaas (70), die in 1963 sa men met politieman Troost een VVN-afdeling oprichtte in zijn woonplaats Stavenisse. Het ledental in het dorp steeg snel dankzij de In de hulde van Anton Gelok (rechts) en Bert Vermaas betrok WN ook hun echtgenotes. Flip de Rijke van SAS teleurgesteld door afwijzing De gemeente Tholen biedt inwoners de kans om gratis een cursus hartre- animatie-AED te volgen. De cursus beslaat twee avonden. Op de eerste wordt reanimatie in het algemeen gegeven, de tweede wordt ingegaan op het AED-apparaat. De automati sche externe defibrillator wordt ge bruikt bij een hartstilstand en ver groot de overlevingskans. Onlangs zijn op 21 openbare plaatsen in alle woonkernen dergelijke apparaten neergehangen. Volgende week wor den huis-aan-huis meterkastkaarten verspreid waarop de locaties van de AED-apparaten staan aangegeven. Verder zit er een brochure bij over de zogenaamde zesminuten zone in de gemeente Tholen. Aanmelden voor de cursus kan via de website www.tholen.nl, of het aanmeldingsformulier kan telefo nisch aangevraagd worden: 0166- 668200. Mensen die het certificaat AED bediener/hulpverlener al heb ben, kunnen zich bij de gemeente melden om als vrijwilliger opgeno men te worden in het bestand en zo de zesminuten zone daadwerkelijk te bereiken. Zij kunnen bellen naar genoemd telefoonnummer, of mail en naar servicebureau@tholen.nl. Tholen is een zogenaamde nadeelgemeente in het kader van de Wet maatschappelijke ondersteuning (WMO), wat betekent dat ze rijksuitke ring over een periode van enkele jaren wordt verminderd. Op een vraag van de SGP-fractie antwoordt het gemeentebestuur, dat dit geen gevol gen heeft voor het bestaande beleid. Wél is er terughoudendheid betracht ten aanzien van nieuw beleid, en krijgen mensen prioriteit die rechtst reeks afhankelijk zijn van de huishoudelijke hulp en voorzieningen. De SGP was gealarmeerd door een krantenbericht waarin een korting van vier ton op het WMO-budget werd genoemd. De fractie is niet alleen be nieuwd naar de gevolgen voor het in gezette beleid, maar wil ook weten of er bezuinigd moet worden, en zo ja op welke onderdelen. Uit het antwoord blijkt dat de korting over de jaren 2(X)8 t/m 2010 oor spronkelijk zeven ton was, van 2,2 naar 1,5 miljoen euro. Nog vorig jaar is de afbouwperiode door het kabinet bekort en omgevormd tot een integra tie-uitkering gebaseerd op een af koopsom in de algemene middelen. Voor 2008 en 2009 zijn de budgetten inmiddels ook weer opgehoogd. Het resulteert in een bijdrage van iets meer dan twee miljoen voor dit jaar. een half miljoen minder dan in 2007. Volgend jaar zou de rijksbijdrage bij na 64 mille hoger uitvallen en 2,1 mil joen bedragen. Dat is 3,7 ton méér dan in de oorspronkelijke berekening. De aanpassing van het budget ver loopt gelijkmatiger en de achteruit gang is minder dramatisch gebleken, aldus burgemeester en wethouders. Dat er toch op de reserves ingeteerd wordt, komt niet zozeer door de da lende bijdrage. Het is volgens de ge meente méér het gevolg van de met de zorgaanbieders getroffen over gangsmaatregelen en de overgang ten dienste van de cliënten. Vanaf 2009 gaat de aanbesteding uit van aanzien lijk hogere kostprijzen. Op den duur zullen de rijksbudgetten daaraan wor den aangepast, maar op de korte ter mijn zal dit wél gevolgen hebben voor het beschikbare budget. Het gemeen tebestuur zoekt daarom naar moge lijkheden om 'het volume in de zorg' te beperken of dit financieel zo effi ciënt mogelijk te laten verlopen. medewerking van de politieman. „Als die je betrapte op een ver keersovertreding, bood hij je de keus: een bekeuring of lid worden van VVN", diepte Vermaas op. Een jaar na de oprichting waren er al 244 leden, die een rijksdaalder per jaar aan contributie betaalden. Ver maas werkte mee aan verkeerscur- sussen, verkeersexamens, filmvoor stellingen en lezingen die de afdeling in de loop van de jaren or ganiseerde. En aan de verlichtings acties samen met garage Struik. Naast de VVN-spelden voor beide jubilarissen waren er, zowel van het district als de afdeling, bloemen voor de dames Gelok en Vermaas. Een boeket én een attentie was er daarnaast voor mevrouw Steendijk uit Sint-Maartensdijk, die afscheid nam. Ze was 33 jaar bestuurslid, maar had de laatste jaren geen taak meer in verband met haar leeftijd en gezondheid. Wel toont ze steeds belangstelling bij de verkeersproef in haar woonplaats. Het bestuur van de Thoolse VVN-afdeling raakt in middels aardig op leeftijd. „We blijven allemaal, omdat er geen an deren te vinden zijn die het over willen nemen", aldus voorzitter De Wit. Deze week is begonnen met het opnieuw asfalteren van het fietspad tussen de Kleine Dijk en de Bartelmeetweg bij Sint-Annaland. De ondernemersvereniging Tholen organiseert 25 oktober wederom de Moonlight shopping in Tholen cen trum De avond start om zeven uur en eindigt om tien uur met een lote rij. De hoofdprijs is een ballonvaart. Lootjes zijn te koop bij de deelne mende winkeliers. De avond staat volledig in het teken van stichting de luchtballon die va kanties organiseert voor kinderen met een handicap. De organisatie wil de stichting met een mooi be drag blij maken. Drukkerij Diele- man doet dat op eigen initiatief en schenkt een groot deel van de ad vertentieopbrengst van de Moon light krant aan stichting de luchtbal lon. De Bebouwdendam wordt omgetoverd tot knutselstraat waar kinderen voor een kleine bijdrage een hele avond mogen knutselen. Ook deze opbrengst komt ten goede aan stichting de luchtballon. Dweilband de Klinkers treedt tij dens het evenement op. Tevens is er een rodeo stier aanwezig zijn waar van men gratis gebruik kan maken en basketbalvereniging de West- Brabant Giants uit Bergen op Zoom geeft op straat een anderhalf uur du rende clinic aan kinderen. De prijs uitreiking van de kleurplatenwed- strijd is om acht uur op de Botermarkt. De stichting ontspanning gehandi capten houdt op 25 oktober haar jaarlijkse boekenmarkt. Daarbij wor den duizenden tweedehands boeken op allerlei gebieden aangeboden. De verkoop vindt van half twee tot half vijf plaats in clubgebouw Ons huis aan de Langeweg 34 in Scherpenis se. De opbrengst is bestemd voor de wekelijkse ontspanningsavond van de stichting voor mensen met een verstandelijke beperking. Advertentie I.M. SAS wil in het voormalige gemeente huis en in een deel van de Stove een informatiecentrum inrichten over de watersnood op Tholen. Maar krijgt nu nul op het rekest. De provincie wil het geld vooral beteden aan het Waters noodmuseum in Ouwerkerk dat gaat uitbreiden. De Rijke: „Ik begrijp wel dat de provincie geen twee museums over de Ramp wil bekostigen. Wat wij willen is geen museum, maar een in formatiecentrum. Wij zoeken het niet in de breedte zoals het watersnood museum, maar in de diepte: wat is er op Tholen gebeurd'? We pretenderen op geen enkele manier om in het vaar water van het watersnoodmuseum te komen." De voorzitter kreeg maandag te horen dat de subsidie was afgewezen. Te leurstelling, frustratie en boosheid streden om de voorrang. „Boosheid is een slechte raadgever. Dat moet afval len wil ik wat gaan ondernemen." Het kan vreemd lopen, zegt hij. Een aantal jaren geleden ontmoette hij een amb tenaar van de provincie die hem juist had aangemoedigd om subsidie aan te vragen voor het centrum. „Ik verwijt de ambtenaar niks. maar we kregen toen wel vleugeltjes. Dat was eigen- De gemeente Tholen doet mee aan een landelijk woononderzoek dat om de drie jaar wordt gehouden. De uitkomsten bevatten gegevens over onder andere huishoudens, de huidi ge en gewenste woonsituatie en de tevredenheid daarover. Door de uni formiteit kunnen de resultaten goed worden vergeleken met die van an dere gemeenten. „De positie van de eigen gemeente in een regionale woningmarkt komt hiermee goed tot uiting", aldus b. en w. „Gezien de snelle veranderingen op de wo ningmarkt is het belangrijk gewor den om specifiek te bouwen voor de Klei en ander vuil Aan zijn vrachtwagen met watertank is een speciale sproeibalk bevestigd. Met een straal die een hoge druk tot 150 bar water geeft, wordt modder en ander vuil over een breedte van 2,6 me ter van het wegdek de berm in gespoten. Dit gebeurt zonder dat er een zwembad of modderpoel achterblijft, want door de hoge druk wordt zeer weinig water gebruikt uit de tank met 3000 liter inhoud. De zwaarste klei wordt met drie kuub water in ongeveer anderhalf uur van 300 meter wegdek gespoten. Olie Ook olie kan Boers van de weg laten verdwijnen. Vanaf eind januari heeft het bedrijf een voertuig met een oliebestrijdingsunit in werking. Hierbij wordt de olie met water en een reinigings middel van de straat verwijderd. Waar en voor wie? Gemeente, waterschappen en akkerbouwers hoeven niet meer zelf actie te ondernemen bij slik of klei op de weg. Boers komt in heel Zuidwest Nederland snel en doeltreffend de paden en wegen reinigen. Zowel waterschap als provincie is enthousiast na het zien van het resultaat. Snel ter plaatse Naast Boers Riooltechniek is er nu ook Boers Wegdekreiniging. Beide met een snelle service: Boers is voor zijn bednjf veel onder weg en zit centraal en is daarom na één telefoontje snel ter plaatse. Boers Wegdekreiniging spuit vuil van de straat, voor een schone weg. Klaverveld 5, Oud-Vossemeer. Door het afwijzen van de startsubsi die zal het centrum inboeten aan kwa liteit, vreest De Rijke. Gisteravond besprak hij de kwestie in de kleine commissie die zich bezighoudt met het oprichten van het centrum. De Rijke overweegt nog om alle gedepu teerden aan te schrijven, maar zal ze ker contact zoeken met wethouder Velthuis om te kijken of de gemeente een bijdrage kan leveren. „We hebben nu meer hindemissen te nemen, maar misschien kunnen we nog een be schikken over een legaat zoals dat in Oud-Vossemeer is gebeurd." behoefte. Snel wisselende omstan digheden vereisen even snelle aan passingen in plannen. Regelmatig onderzoek en marktanalyse zijn hier onontbeerlijk." Het onderzoek kan volgens b. en w. duidelijke antwoorden verschaffen op vragen als: hoe tevreden zijn de bewoners met hun woning. hoe scoort de leefbaarheid in een wijk of gemeente. hoeveel mensen willen overstap pen van huur naar koop. welke huishoudens willen verhui zen en waar naar toe. hoeveel jongeren willen woning en wat voor type. hoeveel en wat voor type huis houdens van buiten de gemeente willen in Tholen komen wonen. De rommelmarkt, onderdeel van de verkoping van De Schutse. bood het geïnteresseerde publiek het nodige van zijn gading. De verkoping van dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemeer heeft zaterdag 9000 euro opgeleverd. Dat stemt tot tevreden heid, want vorig jaar was de opbrengst 7500 euro. Het was gezellig toeven op het terrein aan de Coentj jesweg, waar allerhande waar te koop werd aangeboden. Van een 'hoge zije' tot zelfgemaakte advocaat. Ook was er koffie met wat lekkers verkrijgbaar, oliebollen, friet of een broodje hamburger. En bezoekers kon den hun bloeddruk laten meten. Mede dankzij het prachtige weer kwam het publiek overal vandaan een kijkje nemen. „Het was erg gezellig", zegt mevrouw Van Poortvliet namens de organisatie. „De sfeer is ook anders dan op de verkoping in Scherpe nisse. Hier zit je direct bij het doel. Er zijn mensen die de gelegenheid aangrijpen om eens in het gebouw rond te kijken." Naast on dernemers waren er cliënten van het dagacti viteitencentrum die in de stands een handje toesteken. De plannen voor de bouw van een woonvoor ziening worden steeds concreter. Het grasveld vóór het centrum zou plaats kunnen bieden aan huisvesting voor twaalf personen. „Maar inmiddels liggen er al 25 tot 30 aanmeldin gen", vertelt vestigingsleider Huib Dorst. „Daarom ligt het terug bij de architect. Die bekijkt of er 18 plaatsen gemaakt kunnen worden." Daarnaast wil Dorst graag één lo- geerplaats. „Ook daar is erg veel vraag naar." Met weinig water toch een schone weg. Dat is de nieuwe ser vice van Boers Riooltechniek uit Oud-Vossemeer. Vooral in deze periode van slik in de weg, biedt Boers een effectieve vorm van wegdekreiniging. Maar Boers is het hele jaar door inzetbaar, ook in andere gevallen van wegverontreiniging. lijk de aanzet." Volgens De Rijke zou het watersnoodcentrum voorzien in een behoefte. „Vooral voor de jeugd en voor de toeristen die Stavenisse be zoeken. Ze zouden een totaalbeeld krijgen van wat zich hier heeft afge speeld." SAS denkt er aan het centrum een aantal dagdelen per week open te stel len. „Het is een mooie uitdaging. Als na twee of drie jaar blijkt dat het te hoog gegrepen is, dan moeten we dat aanpassen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5