Bijna dubbel aantal kandidaten voor veertien appartementen Thools belastinggeld bij IJslandse bank 0 bV 1/1 l/l E l/l D AbdijNieuws Even anders geldt ook voor leiding Bijbelclub Man uit Tholen kraakt woning van Deehoeve WONEN Dakpan doet zeer aan ogen qs3 Donderdag 16 oktober 200 64e jaargang no. 49 Nu GRATIS LPG G3 installatie of HOGE KORTING AUTOBEDRIJF BAL Bijna driekwart fietsen in orde Gravenstijn bang voor water Dura Vermeer vertrekt Woonservicecentrum Scherpenisse wordt met vier bouwlagen tien meter hoog Volgend jaar augustus kan met de bouw van het woonzorg centrum in Scherpenisse worden begonnen. Het gebouw moet in december 2010 zijn opgeleverd zodat de i;' ichting in januari 2011 kan zijn afgerond. Voor de meeste bezoe kers maandagavond op de informatiebijeenkomst in het gymlokaal aan de Laban Deurloostraat duurt het allemaal te lang. Voor de 14 huurwoningen blijken al 25 gegadigden. Minder emoties Geen garantie voor 100.000 euro Een ton gemeentelijk belastinggeld van Thoolse burgers blijkt belegd te zijn bij de IJslandse bank Landsbanki, die in ons land vooral bekend werd door dochteronder neming Icesave. Dit is niet direct door de gemeente Tho len zelf gebeurd, maar indirect via SaBeWa, het samen werkingsverband van vier Zeeuwse gemeenten dat zorg draagt voor de inning van de gemeentelijke belastingen. SaBeWa heeft totaal 400.000 euro belegd bij Landsban ki. Dit bedrag valt niet onder de garantieregeling van een ton die minister Bos voor particulieren en kleine onder nemingen heeft vastgesteld. Overheden zijn hiervan uit gesloten. Politie geeft toestemming voor wonen De al jaren leegstaande boerderij Deehoeve aan de Post weg in Tholen is gekraakt. Een 29-jarige man uit Tholen heeft daarvoor toestemming gevraagd aan de politie. Die is komen kijken of de boerderij daadwerkelijk leegstond voor het kraken. Ook heeft de politie gecontroleerd of het kraken op correcte wijze is gebeurd, en dat was het geval. Deze week bij: Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De rode verglaasde dakpan voor pand Het Lint 74 van de familie Mulder doet zeer aan de ogen van voorzitter M. Onrust van de wel standscommissie. Die bekeek een monster van de gevelsteen en een ro de geglazuurde pan. De gevelsteen is goed, de kleur van de pan ook maar volgens de commissie glanst de pan te veel. De commissie kon er niet mee akkoord gaan. „De reflexie van het monster is te sterk," verwoordde Onrust de kritiek. De pannen van de nieuwbouw in Stadszicht blijken steeds een heikel punt. De commis sie staat er nu ook 'roestrode' pannen toe, maar geglazuurde worden afge wezen tenzij het een doffe pan be treft. Op dezelfde zitting werd ook de pan voor de nieuwe woning van de familie Musters aan Het Lint 80 bekeken. De betonpan (roodbruin) werd akkoord bevonden. Of het toe val was of niet. Onrust droeg een fel rood overhemd. De verlichting en de fietsbel. Dat zijn de zwakke onderdelen, bleek vorige week bij de jaarlijkse fietsen- keuring van VVN op de Thoolse middelbare scholen. Meer dan ze ventig procent van de tweewielers was in orde. „Dat aantal vertoont een stijgende lijn. We zijn zeer te vreden", zegt VVN-voorzitter H. de Wit. Op het Calvijn college keurden G. Vis en E. Quist 271 fietsen en daar van waren er 194 goed. Dat is 71,6 procent. Van de 155 fietsen die G. Vis en M. Kranendonk op het Wes terpoort college onder ogen kregen, waren er 114 (73,5 procent) zonder gebreken. Ze is in Sint-Maartensdijk geboren maar ze is bang voor water. De 34- jarige Deborah Gravenstijn, de ju doka die op de Olympische spelen een zilveren medaille haalde, vertel de het zaterdagavond in het televi sieprogramma Rayman is Laat van de NPS. Ze was te gast bij Tante Es die vroeg wie haar vader en moeder waren en waar ze was opgegroeid. Dat was dus in Sint-Maartensdijk op Tholen, waar ze vijf jaar in de Bloemenlaan woonde bij de familie Harkoe tussen haar ooms en tantes. Ze vond het er vrij uniek, zei ze. „Als we op zondag in de tuin barbe cueden dan praatten de mensen niet met ons. Dat deden ze wel van maandag tot zaterdag." De Surinaamse Tante Es (gespeeld door Jurgen Rayman) begreep het 'omdat Tholen gereformeerd is.' Op de vraag of ze als kind ook al zo ac tief was met vechten en slaan, ant woordde ze bevestigend. „Ja, en als ik dan sloeg, dan rende ik snel weg. Mijn ooms en tantes kwamen me al tijd helpen." De fysiotherapeute, eerste luitenant bij de koninklijke luchtmacht, ver telde ook dat ze nog naar Uruzgan in Afghanistan gaat. Dura Vermeer verlaat Oud-Vosse- meer. Het bedrijf met 80 medewer kers verhuist naar Roosendaal. De bekende busjes verdwijnen aan de Coentjesweg. Zie ook pagina 15. Belangstellenden uit Scherpenisse in de gymzaal rond de tafel waar de tekeningen van het woonservicecentrum worden gepresenteerd. „Het is duidelijk overschreven," zegt Kees Steyns van Castria Wonen. „Er zullen dus ook mensen teleurgesteld worden. De behoefte is groot. De mensen roepen er al jaren over. En als het zo lang duurt, gaan mensen ook naar elders, naar Maartenshof in Sint- Maartensdijk of naar Poorthove in Pootvliet. Dat is al gebeurd. Lo gisch." Scherpenisse zit dus te sprin gen om een woonservicecentrum. Het was voor het eerst dat Castria Wonen, samen met Marsaki en de ge meente met concretere plannen op ta fel naar de bevolking kwamen. Over het woonzorgcentrum en de indeling van het gebouw, maar ook over de plaats van het gebouw en de inrich ting van het gebied. De animo was echter niet heel groot. Bezoekers kunnen nog voorstellen in dienen over de indeling van het com plex, ook van de appartementen zelf zodat er eind november, begin decem ber een voorlopig ontwerp kan wor den gepresenteerd. Dat wordt weer aan de gebruikers en kandidaat-huur ders voorgelegd., waarna het in janu ari voorgelegd kan worden aan de welstandscommissie. Nella van Haaften-Tichem (66) heeft zich samen met haar man Wim (68) laten inschrijven. Ze werkt zelf als vrijwilligster in Maartenshof en in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. „Ik vind de indeling van de kamers daar wel goed. Zo zou ik het ook wel wil len." Voor hen duurt het nog niet te lang, zegt ze. Maar ze begrijpt heel goed dat het voor anderen wel veel te lang duurt. „We hebben ons er voor opgegeven want onze leeftijd gaat ook door. Voordat het er staat, voor jaar 2011, dan is mijn man 71 Op de plaats van de school en de gymzaal komt het woonservicecen trum. Op de plaats van de voormalige kleuterschool komen vier of vijf wo ningen. De woningen en het woonser vicecentrum komen aan een plein te liggen. Opvallend is dat het centrum vier bouwlagen krijgt. Directeur J. Kloet van Castria Wonen: „Dat is het gevolg van het compacte bouwen. Het is wel hoog. De bovenste vier worden koopappartementen. Die krijgen een heel mooi uitzicht." Wat ook opvalt is dat de dijk, de Bakkersdijk, meer in het zicht komt te liggen. Het woon zorgcentrum komt haaks op de dijk te staan, en niet evenwijdig zoals het schoolgebouw. Door compact te bou wen kan het terrein open blijven. Be woners en bezoekers kunnen parkeren aan de achterzijde van het woonservi cecentrum. Het gaat om 40 tot 50 par keerplaatsen. De Laban Deurloostraat blijft voor het bestemmingsverkeer behouden. Wel wordt bekeken of er éénrichtings verkeer gemaakt kan worden. Op de dijk zou een fietspad aangelegd kun nen worden waardoor het langzaam verkeer wordt bevorderd. Een deel van de dijk zou zelfs opgenomen kun nen worden in een speeltuin (glijba nen van de dijk). In het plan wordt ook rekening gehouden met een 'mo gelijke toekomstige ontwikkeling'. Voorziet fase 1 in een woonservice centrum en 4 tot 5 woningen, fase 2 in het gebied waar nu huurhuizen staan Castria Wonen, twee particuliere wo ningen en het Holland Huis. Over de toekomst over het Holland Huis en de plannen voor de rij woningen aan de Laban Deurloostraat werd nu ook weer gediscussieerd. Aanleiding voor de discussie was het voorstel van de indeling van het woonservicecentrum waarin onder meer een dorpswinkel is getekend, een plek voor een pinauto maat, maar ook de gymzaal/dorps huis. Met name het dorpshuis is voor een deel van de bevolking een gevoe lige kwestie. J. Wesdorp begreep daaruit dat er al over beslist is omdat het op de plattegrond van het centrum was ingevuld. Hij wees er op dat het Holland Huis dan afgebroken zal worden, ook gezien de 'vlekken' die op die plek staan getekend voor de mogelijke toekomstige wikkeling van het gebied. Volgens Kloet gaat het er om 'de mensen van Scherpenisse meer te bieden dan alleen wonen.' Volgens hem moet daar een antwoord op komen. Wesdorp vond dat Kloet om de hete brei danste. „Het is elke keer hetzelfde. Dit hoor ik al voor zes de keer." Hij wees er op dat op een vorige bijeenkomst 'de meesten er voor waren dat het Holland Huis blijft.' Maar N. de Viet zei dat er toen juist mensen die er voor waren van zich lieten horen: „De anderen hoorde je niet." Volgens Kloet bleef de vraag overeind of mensen een woonservice centrum in Scherpenisse willen of niet." De directeur wilde Wesdorp een reactieformulier geven over de platte grond van het woonzorgcentrum, maar dat weigerde hij aan te nemen. „Nee, dat heeft geen zin, de mensen kunnen nu toch al zien dat het cen trum een dorpshuis en een gymzaal krijgt." De plattegronden zijn bedoeld als 'praatstuk' voor de belanghebben den. Ze kunnen hun reactie kenbaar maken voor 21 oktober. De inloopavond werd vanwege de gevoelige kwestie niet in het Holland Huis gehouden, maar in de tegen overgelegen gymzaal. Ook die moet het veld ruimen, maar dat gemeente gebouw roept minder emoties op dan het na de Ramp geschonken Holland Huis. Toon Slager uit de Laban Deur loostraat kan het zich wel voorstellen dat het een niet zonder het ander kan, maar zegt toch wel een beetje bang te zijn voor overlast als er feestjes wor den gehouden in de zaal. Volgens zijn buurtgenoot Kees van der Werff zit ten oude mensen niet te wachten op overlast. „Van het Holland Huis heeft niemand last. De hoorzitting die is gehouden, heeft geen enkele zin ge had. Scherpenisse is blij gemaakt met zeven knikkerputjes. Een inpandig dorpshuis is niet aantrekkelijk." ZIE VERDER PAGINA 3 De gemeente Tholen komt er met enkele schrammen en blauwe plek ken vanaf in vergelijking met de ge meente Goes, die voor maar liefst 12 miljoen euro bij de IJslandse bank had gespaard. Veere zit voor 3 mil joen in de zorgen, Zundert voor 2,5 miljoen euro. De situatie maakt dui delijk, dat gemeenten enorme over schotten hebben die voor korte of langere tijd op deposito worden ge zet. .Gemeente Tholen geen beleg gingen bij risicovolle instellingen', laten b. en w. in een verklaring we ten, maar indirect is dat toch wel het geval. SaBeWa is het samenwerkingsver band van de gemeenten Tholen, Goes, Kapelle en Borsele. Tholen heeft een aandeel van 25% in SaBe Wa op grond van de verhoudingen in het aantal huizen en bedrijfsgebou wen. „Of dit gevolgen heeft voor de gemeente Tholen, wordt momenteel onderzocht", zeggen b. en w. in een verklaring, hoewel het ministerie de voorwaarden van het depositogaran tiestelsel heeft bekend gemaakt. En daaronder vallen geen overheden, evenmin als grotere bedrijven en fi nanciële ondernemingen. De tegoe den van Landsbanki zijn bevroren, de bank zelf is met nog andere ban ken overgenomen door de IJslandse overheid, zoals dat in Nederland het geval is met Fortis en ABN Amro. Of er nog meer gemeenschappelijke regelingen getroffen zijn door de kredietcrisis, onderzoekt de gemeen te Tholen gezien de mogelijke indi recte aansprakelijkheid. De kredietcrisis komt heel dichtbij nu niet alleen particulieren, maar ook een flink aantal gemeenten miljoenen aan euro's bij de IJslandse bank heb ben gestald. Het Amsterdamse kan toor van Icesave is helemaal leeg. Landsbanki zou nog wel voor 600 miljoen euro aan leningen bij Neder landse bedrijven hebben uitstaan, maar de IJslandse overheid is nu de baas bij Landsbanki. Oud-minister van financiën en ban kier Onno Ruding (CDA) had direct wantrouwen in het IJslandse Icesa- ve-avontuur. Zo'n groot bedrag aan beleggingen in zo'n kleine economie als die van IJsland vroeg om proble men, aldus Ruding. Zie verder pagina 11. De eigenaar, de gemeente Tholen, is op de hoogte gesteld van het kra ken van de woning, die te koop staat. De boerderij, waarvan de schuur in april afbrandde, werd tot drie jaar geieden als laatste door de familie Van Nieuwenhuijzen be woond. Kraken wil zeggen dat je in een leegstaand pand gaat wonen zonder toestemming van de eigenaar. Een kraker betaalt dus ook geen huur. In Nederland is kraken onder be paalde omstandigheden niet verbo den. Wanneer een pand langer dan een jaar niet in gebruik is geweest en de eigenaar niet kan bewijzen dat hij het op korte termijn weer in gebruik neemt, hoeft de kraker niet op te stappen. Wel is er sprake van braak, want het pand wordt open gebroken. Alleen als de kraker op heterdaad betrapt wordt van in braak is dit een strafbaar feit. Daar om kiezen de meeste krakers er voor om voor of na het binnendringen van een leeg pand de politie in te schakelen. Die con stateert officieel als eerste leeg stand en huisvrede. Daarna moet de kraker zijn bewoningswil laten blij ken. Dit kan hij aantonen door de aanwezigheid van een slaapplaats, een tafel en een stoel. In ons land is er een heuse krakers beweging die bijeenkomsten houdt. Onlangs kwam Tweede Kamerlid Wijnand Duyvendak in het nieuws. Hij heeft in zijn boek toegegeven ooit als lid van de milieu- en kra- kersbeweging in te hebben gebro ken in een ministerie. Anton Gelok 50 jaar bestuurslid Veilig Verkeer Nel Bijl collecteert ruim dertig jaar voor Nierstichting Theo van Werkhoven blij met nieuwe vlag Waterfront EN VERDER... Ruim zes miljoen euro voor plan Noord Akkerbouwer bekneld tussen machine Vijf aannemers in race voor nieuw bouw Haestinge HET PAD NAAR DE GELIEFDE IS ZONDER DOORNEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's WONEN WORDT WEER SPANNEND! IMAB0 LGGUS BERGEN OP ZOOM PRESENTEERT OP ZATERDAG, 18 EN 25 OKTOBER "SPANNEND WONEN* I l«*l LOGUS Bergen op Zoom, Zeelandhaven 7 T: 0164 - 27 15 00, www.logus.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl abdijnieuws fVownc* Jwand Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6. Postbus 6001.4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Zo'n 220 kinderen hebben maandag, dinsdag, woensdag en donderdag in Tholen, Sint-Annaland en Oud-Vossemeer deelgenomen aan de vakantie- bijbelweek. Het thema was FF Anders. In Oud-Vossemeer was het de eerste keer dat het op deze manier werd gedaan. De gemeenschappelijke zen- dings- en evangelisatiecommissie van de Hervormde Gemeente in Vosse- meer ontving 50 kinderen in de Ark. In de Oesterschelp in Tholen woonden 90 kinderen uit Tholen en omstreken, waar onder Poortvliet, maandag en dinsdag de vakantiebijbelweek bij van de Christen ge meente. De interkerkelijke organisatie had voor hen een programma met Bijbelver halen, sketches en knutselen bedacht aan de hand van het thema. Maar wat de kinderen misschien wel het spannendste vonden, was uitgekozen worden om een cadeautje uit te zoeken uit een grabbelmand met allerlei kleine prulletjes zoals een potlood, een gum of stickers. Het onderdeel heet 'De verrassingsstoel', omdat een kind op de stoel moet zitten die de begeleidster van een briefje voorleest. Dit jaar mochten er geen twee, maar bijna zes kinderen per ochtend grabbelen. Voorheen werd dit onderdeel gebruikt voor de kleurplatenwedstrijd. maar die is afgeschaft. De Bijbe[vertelling van maandag ging over de voetwassing. Jezus waste de voeten van zijn leerlingen, zodat Hij hun dienaar was. Dat paste in het thema waarbij alles anders is. Aan de hand daarvan gingen de kinderen een schort inkleuren, waarop voorgedrukt de tekst 'Ik wil u dienen' stond. Ook de sketch beeldde het onderwerp van de club uit. De spelers liepen achterstevoren, lagen onder een luchtbed in plaats van erop en staken hun tandenborstel andersom in hun mond. De kinderen kregen dinsdagmiddag een lunch in het gebouw, waarna poppen theater Arcanta de Bijbelclub afsloot. Hun voorstelling was ook helemaal afgestemd op FF Anders. Voor Erna Schot was het haar laatste Bijbelclub in Tholen. Zij stopt ermee, omdat ze het tijd vindt om het stokje over te geven. Negen jaar heeft ze de club gecoördineerd. „Ik ben ook actief in mijn kerk De Schuilplaats in Bergen op Zoom. Daar zit ik in de leiding van het kinderwerk en ben ik huisgroepsleidster. En mijn man en ik zijn oudstenechtpaar." Schot hoopt dat andere mensen zich aanmel den voor de vakantie Bijbelclub, want van de zes leidsters, vertrekken er nog twee. Het wordt dus ook voor de volgende Bijbelclub even anders. De peuters mochten net als de oudere groepen kleuren op een keukenschort in de Oesterschelp in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1