Sint-Annaland heeft voor altijd een plek in ons hart' 'Iedereen staat er versteld van hoeveel uiltjes we vangen' Verwachtingen mensen zijn als de beurskoersen Tholen in de pas met vroege schoolverlaters BZB zingt in Ellewoutsdijk Liturgie Ds. P. C. Hoek bij afscheid Hersteld Hervormde Gemeente: Nachtvlinders op Tholen tellen voor groot Zeeuws onderzoek Donderdag 9 oktober 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hij had er geweldig tegenop gezien, vertelde ds. P.C. Hoek donderdagavond in de Bethelkerk. Het afscheid van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland was vol emoties gezien de vele herinneringen, want het waren ruim negen zeer intensieve jaren. Sint-Annaland was in 1999 de eerste gemeente voor de toen 27-jarige kandidaat uit Arnemuiden. Vervolgens kwamen de span ningen er rond de landelijke kerkfusie, die 1 mei 2004 een pijnlijke scheuring in Sint-Annaland opleverde. Daarna werden plannen gemaakt voor een eigen kerkge bouw en bovendien kreeg de predikant nog met een ern stige ziekte te maken. „Een bewogen periode dus, waar door het nu een moeilijk moment is om afscheid te nemen", zei burgemeester W. Nuis in zijn toespraak. Niet gebeld Klankbord Zuinig op de leer De laatste zondag preekte ds. Hoek uit Timotheus 2 en donderdagavond lag er in de afscheidsdienst weer een geestelijk testament op de lessenaar. Nu uit 2 Petrus 3:14. De vermaarde apostel spoort zijn gemeente nog eenmaal aan. „Op indringende wijze gaat Petrus voor de poorten van de eeuwigheid staan. Het is indrukwek kend, maar ook huiveringwekkend. Naar Zijn belofte verwachten we echter een nieuwe hemel en een nieuwe aarde." Volle ernst Dankbaarheid De Zwarte zeeuil? De Zwarte zeeuil? Nee, de Zwarte c- uil. Het is even wennen aan de naam. Het gaat hier om een nachtuiltje met een vlekje op de vleugels in de vorm van een c. Er zitten er maar liefst 53 in de nachtval in de tuin van Kas en Erna Stolk in Poortvliet. Ze doen mee aan het project voor het inventariseren van nachtuilen in Zeeland. Vraagbaak Wereld open Meer samenwerking moet uitval voorkomen West-Brabantse middelbare scholen weten het regionaal meld- en coördinatiepunt (RMC) Oosterschelderegio de laatste tijd beter te vinden. Dat verklaart deels de forse stijging - van 80 naar 134 - van het aantal Thoolse voor tijdige schoolverlaters in 2006/2007. Daarnaast zit er in de genoemde 134 een aantal leerlingen die in het voor gaande schooljaar al gemeld waren. Met 66 voortijdige schoolverlaters in 2007/2008 loopt Tholen beter in de pas met de regio. Voor ds. Hoek en zijn vrouw lever den al die ontwikkelingen van de eigen gemeenteleden veel liefde en vriendschap op. „Zeer veel dank voor alles. Niet één dag is ons ge zin iets tekort gekomen in Sint-An naland. Het was ons een vreugde met u op te trekken. U hebt dan ook voor altijd een plek in ons hart. We moeten nu gaan, want de Heere riep ons naar Hoevelaken, waar ik 15 oktober intrede hoop te doen. Er zal echter tijd nodig zijn om de wonden te helen, maar onze ge zinsleden zitten zo aan Sint-Anna land vast, dat we nog wel eens te rug zullen komen. We zouden er zelfs nog een auto aan kunnen ver slijten." De afscheidsdienst werd donder dagavond door veel gasten bijge woond, naast de eigen gemeentele den. Afgevaardigden van de zus terkerken uit Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Tholen, alsmede an dere belangstellenden van elders. De burgemeester, die vergezeld was van zijn vrouw, bracht naar vo ren, dat de kerk midden in de sa menleving staat. „En over die sa menleving maak ik me zorgen en dan gaat het niet om geid, de beurs koersen en de kredietcrisis. Ik zoek naar bakens in die samenleving en de kerken vervullen daarbij zeker een rol. Daarvoor zijn wel geopen de vensters nodig, want met zijn al len staan we in deze wereld. Re spect voor elkaar is nodig en we dienen ook verdraagzaamheid te tonen. Ds. Hoek, u was bijna 9,5 De afscheidsdienst van ds. P.C. Hoek van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint- Annaland was donderdag avond in de Bethelkerk. Ou derling van dienst was C. Scherpenisse. De prediking was uit 2 Petrus 3:14. De sa menzang, begeleid door or ganist Lené de Graaf, was uit de Psalmen 91:1, 89:7, 69:14, 85:3 en 4,68:1 en 2 en 150:1 volgens de berijming van 1773. Als geloofsbelijde nis las ds. Hoek artikel 27 van de Nederlandse geloofs belijdenis. jaar in Sint-Annaland, uw eerste gemeenten", zo gebruikte Nuis het meervoud voor de Hervormde Ge meente waar de kandidaat begon en de Herstelde Hervormde Gemeente waar ds. Hoek nu afscheid nam. „We zijn blij met stabiliteit in de kerken en we hopen dat het hier ook na uw vertrek naar Hoevelaken ook zo blijft. Dit afscheid is een markant moment, zoals de gedenk steen hier buiten de kerk met de tekst van 1 Samuël 7 ook aangeeft: tot hiertoe heeft de Heere ons ge holpen. Ik wens u de zegen van God en ik ben heel blij dat het na een moeilijke periode met uw ge zondheid, goed met u gaat", aldus burgemeester Nuis. Ds. J.W. van Estrik uit Goedereede bedankte de vertrekkende predi kant als collega, vriend en broeder namens het regionale en landelijke kerkbestuur. Ook in de classis (voorzitter) en synode was ds. Hoek namelijk actief, naast zijn werk in Sint-Annaland en Tholen en op de Vrije Universiteit in Am sterdam. „We betreuren uw ver trek." Ds. Van Estrik had gehoopt dat zijn vriend in de buurt zou blij ven, want in Stellendam, Middel- harnis en Sirjansland waren er ook mogelijkheden. „Ik heb echter geen pressie willen uitoefenen en u niet gebeld. De Meester roept im mers. Ga vriend, naar Hoevelaken, want God wil niet dat er één mens verloren gaat. Ook daar mag u aan dringen, zodat de mensen zich haasten om des Meesters wil. Ga heen in vrede en hopelijk treffen we elkaar voor Zijn troon", zei ds. Van Estrik. Ouderling P. den Ouden herinnerde aan de stralende 2 mei 1999 toen kandidaat Hoek intrede deed in de Hervormde Gemeente aan de Ring. „We konden toen niet bevroeden dat u afscheid zou nemen in deze Bethelkerk. Wat een rust geeft het, dat de Heere doorgaat temidden van alle tumult. U hebt veel werk verzet in Sint-Annaland, o.a. pas torale bezoeken, waarschuwende en troostende woorden. U was in staat om het leven van overledenen tijdens de rouwdienst treffend weer te geven. Bij de catechisaties zal de jeugd u zeker missen. In de kerken raad trokken we eensgezind op. Ook al was er wel eens verschil van Een bewogen tijd was de 9,5 jaar in Sint-Annaland voor ds. P.C. Hoek, zeiden z.owel burgemeester W. Nuis als ouderling P. den Ouden tijdens de afscheidsdienst in de nieuwe Bethelkerk van de Hersteld Hervormde Gemeente aan de F.M. Boogaardweg. mening, dat leidde nooit tot verwij dering. Er was broederlijke liefde. De zondagse erediensten vielen op door uw grondig voorbereide, hel dere preken." Ouderling Den Ouden zei terug te kijken op een bewogen tijd. „De kerkscheuring ging gepaard met verdriet. Er was sprake van kerke lijke schuld, maar de gereformeerde belijdenis ging door. U kreeg met ziekte te maken, maar ook werden uw twee jongste kinderen hier ge boren. Vorig jaar september beleef den we ook een vreugdevolle dag met de opening van dit kerkge bouw. U kreeg verschillende beroe pen en hoewel u het daar soms heel moeilijk mee had, moest u er steeds voor bedanken, totdat Hoevelaken kwam. We kennen die plaats als een knooppunt van wegen", zei de ou derling, die de vertrekkende predi kant de woorden uit 1 Korinthe 15; 57 en 58 meegaf. „Laten we stand vastig voor de Heere zijn en de ge reformeerde belijdenis." Den Ou den bracht ook mevr. Hoek dank voor haar inzet. „Vooral de tijd rond de scheuring en de ziekte van uw man heeft veel gevraagd. U was een klankbord voor uw man. Harte lijk dank ook voor uw bezoekwerk en het leiden van de Regenboog club. Met hart en ziel hebt u zich in gezet." De ouderling richtte zich vervolgens tot de vier kinderen, die hun (school)vrienden nu uit het oog verliezen wegens de verhuizing naar Hoevelaken. Den Ouden riep de gemeente op om getrouw en in grote eensgezindheid naar de zondagse erediensten in de Bethelkerk te kijven komen. „Het is immers gevaarlijk om herderloos te zijn, want dan kunnen de scha pen gaan dwalen. De grote Herder waakt echter over Zijn kudde. Ds. Gielen uit Poortvliet en kandidaat Kater zullen als consulent en pasto raal medewerker onze gemeente dienen tot er op Zijn tijd weer een andere eigen dienaar komt." Op verzoek van ouderling Den Ouden werd ds. Hoek staande de verzen 1 en 7 van de Avondzang in aange paste vorm toegezongen. .Drieënig God, U zij al d'eer!', zo begon ds. Hoek zijn dankwoord richting de sprekers, daarmee inha kend op de Avondzang. Hij zei de aanwezigheid van burgemeester en mevrouw Nuis bijzonder gewaar deerd te hebben. „In de mooiste kern van uw gemeente", voegde ds. Hoek eraan toe. „We denken met dankbaarheid aan de medewer king van het gemeentebestuur bij de bouw van deze kerk." In de clas sis had de vertrekkende predikant .hartelijkheid en broederschap' er varen. Hij dankte ook de plaatselij ke kerken, in het bijzonder de Ge reformeerde Gemeente, die voor onderdak had gezorgd toen de Her steld Hervormde Gemeente uit de kerk aan de Ring moest. Ds. Hoek bedankte voorts de School met de Bijbel, vertegenwoordigd door di recteur M.D. Baaij. „Onze kinde ren zullen deze school missen." Tot de kerkenraad zei hij: „Het was mij een voorrecht u gediend te hebben. Ik wens u wijsheid en voorzichtigheid toe in de vacature- tijd. Wees, samen met consulent en pastoraal medewerker, zuinig op de kudde en ook zuinig op de leer." De predikant bedankte de kosters, die bij warm weer zelfs voor water met ijsblokjes zorgden. Ook de inzet van de organisten had hij zeer gewaardeerd. „De tweede stem zong soms boven het spel uit!" Na de dienst maakten de kerkgan gers nog van de gelegenheid ge bruik om ds. en mevr. Hoek de hand te drukken. De gasten, onder wie ook een afvaardiging van de kerkenraad uit Hoevelaken, konden boven in de verenigingszaal onder de koffie nog napraten. Op Dankdag, woensdag 19 novem ber, komt ds. Hoek weer al terug naar Sint-Annaland om hier te pre ken, evenals op de zondagmiddag 2 en zondagmorgen 16 november. Ook in december preekt ds. Hoek drie keer in Sint-Annaland. Laatste waarschuwing Petrus tot gehoorzaamheid De aansporingen en vermaningen van Petrus zorgden voor een bij zondere tint bij deze afscheids dienst. „Het is een laatste woord met ernst. Petrus roept op tot ge hoorzaamheid en lof, tot leven uit de hoop. Nog één keer dan, zegt Petrus. Ja, als er in deze afscheids dienst eens één door het evangelie tot zaligheid wordt gebracht! Bui ten Christus is er immers alleen de verwachting van vernietiging. Je voelt de bewogenheid en de liefde in de woorden van Petrus. De ver wachtingen van mensen zijn zoals de beurskoersen. We verwachten het niet van Hem, we zijn blind voor de eeuwige nood. Wie het wel van Hem verwacht, die weet zich bereid voor dat ontzagwekkende gericht door de gerechtigheid van God. Petrus blikt in de verre toekomst. Ben je gereed, bereid de dingen voor die aanstaande zijn. Er is al leen bereidheid daar waar de zon den verdronken zijn in het bloed van het Lam. Is het vrees of vrede bij u? Keer op keer is de volle ernst van het evangelie gebracht met ge brekkigheid, zonde en tekort. Is er licht gekomen in de avond van uw leven? Duizend jaar zijn bij de Hee re als 1 dag. Ons leven is maar een handbreed. Velen van ons laten een plek leeg en liggen op de begraaf plaats hiernaast. Stokoude mensen Ds. P.C. Hoek gaat naar Hoevelaken. en zuigelingen hebben we er begra ven. Op de grens van leven en dood roept Petrus ons op om ons te be ijveren om onbevlekt en onbestraf- felijk in het oog van God gevonden te worden. De eeuwigheid staat voor de deur, dus benaarstigt u! We zijn van nature wandelaars op de brede weg die naar verderf leidt. U dient, ja u zult, een zondeloos mens wezen. Een christen heeft er maar te staan, zij het met struikelen en falen, dat weet Petrus zelf heel goed. Hoe kan een mens nu straffeloos voor God staan, want voor Zijn ogen is er niets verborgen. Er is echter een volkomen verzoening van alle zonden. Sta daarom naar vernieuwing van uw leven, sta in het licht. Rust niet voor u rust in Hem en ieder die in Hem blijft, zondigt niet. God ziet mij aan of ik Christus was. Het bloed van het on bevlekte Lam heb ik hier verkon digd, dus benaarstigt u! Dat we ge vonden worden aan zijn rechterhand, in vrede. Rustend in de handen van God. De zondaar is een speelbal van voor- en tegen spoed, maar in de doorboorde han den van de Zaligmaker vindt u rust. Het geloof is een strijd, maar niets kan je scheiden van Hem. Allerlei emoties strijden in deze af scheidsdienst om de voorrang, maar we mogen niet eindigen in mineur, maar in de majeur van Hem. De preek was altijd een mid del die leidde tot Hem, dus roem alleen in Hem. Alle roem in men sen is uitgesloten, zei ds. Jan Scharf, die lang geleden in Sint- Annaland als predikant begon. De dankbaarheid overheerst bij mij. ook al is er weemoed bij dit af scheid. We mochten elkaar best graag. Dat is niet onbelangrijk, maar de vrede in Hem is nog be langrijker. Tijdens het afscheid van de verenigingen heeft een gedicht van een jongere mij in het hart ge roerd. Nog belangrijker is echter dat hij gelooft in die Zaligmaker. Vrede in Hem wens ik u allen toe. ondanks de zorgen en onzekerhe den die komen", aldus ds. Hoek donderdagavond in zijn afscheids preek in de Bethelkerk van de Her steld Hervormde Gemeente Sint- Annaland. Een keer in de veertien dagen zetten ze op vrijdagavond de val in de tuin tussen de bloemen en struiken. Het is een grote houten bak van 606 bij 60 centimeter met een lamp die de nachtuiltjes moet aantrekken. Ze zijn gevoelig voor het ultra violet licht van 124 Watt. Anton Baaijens noteert de vangst. Hij doet dat voor de vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland en voor de stichting het Zeeuws landschap. Doel is om een nachtvlinderboek te maken in de reeks Fauna Zeelandica. Tholen was tot vorig jaar nog een blinde vlek in het onderzoek, vertelt Baaijens. „Toen zijn we op grote schaal begonnen. Heel Zeeland is opgedeeld in hokken van vijf bij vijf kilometer. We hebben mensen ge zocht bij wie we een val konden plaatsen. Wc hebben nu vier vallen op Tholen, vorig jaar vijf." In de bak staan lege eierdozen. De uiltjes zijn er op geland en zitten stil op de kartonnen ondergrond. De beestjes lijken onooglijk. De mees ten zijn 2 centimeter groot. Ze heb ben geen spectaculaire kleuren zoals de dagvlinders. Grijs en bruin lijken de basiskleuren. Af en toe zijn er exemplaren bij met een duidelijke tekening op de vleugels. De meesten hebben een minder opvallend her kenningsteken: een stipje of een paar kleine vlekjes. Alleen de kenner ziet de grote verscheidenheid. Hun namen spreken meer tot de ver beelding: Maansikkeluil, Witstip- grasuil, Koperuil, Grote Worteluil, Herfst rietborder en Huismoeder. Baaijens herkent de nachtvlinders of motjes bijna allemaal direct. Bij twijfel slaat hij een vlinderboek open. Soms pakt hij een beestje op en kijkt onder de vleugel om een be paalde eigenschap van een soort te zoeken. De oogst in de Zeeuwse Tuinkamer aan de Hogeweg is goed: zeventien verschillende soorten vlinders, 86 uiltjes waarvan 53 de Zwarte c- uil. „Het is altijd spannend wat er in zit. Het hangt erg af van het weer. Soms moeten we overslaan als de nacht koel is geweest. Dan vliegen ze niet. Als het deze nacht 5 graden warmer was geweest, hadden we wel hon derd vlinders gevangen." Na elke telling worden de uiltjes vrijgelaten. Baaijens en Kees Los uit Lewedorp die mee is gekomen, kloppen de dozen uit. De vlinders verdwijnen in de tuin op of onder de planten en struiken. Van april tot oktober worden ze geteld. Vo rig jaar telde Baaijens op Tholen 230 soorten. Hij verwacht er dit jaar nog wel 50 soorten bij te vin den. Baaijens maakt de vallen zelf. Hij doet acht vakken in Zeeland. Vier op Tholen en de rest in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. Hij gaat zelf tellen en stuurt vrijwilligers aan die meedoen aan het veldon derzoek. Verder is hij vraagbaak voor de deelnemers aan het pro ject. De vier hokken die hij nu on derzoekt staan bij Jaap de Keijzer in Botshoofd, Henk Bos in Tho len, Betty van Vossen in Sint-An naland en de Zeeuwse Tuinkamer in Poortvliet. Over het algemeen komen er in Zeeland veel zuidelijke soorten voor, zegt Baaijens. „Dat heeft te maken met de gemiddelde jaar temperatuur. Die is hier hoger dan in de rest van Nederland. Wat je ook ziet is dat er hier nieuwe soor ten opduiken die zich ook vaak vestigen. En soorten die alleen hier voorkomen, zoals de Geveer de witvleugeluil." De uiltjes vormen een belangrijke schakel in de voedselketen. „Als rups vormen ze voedsel voor vo gels. Zonder rupsen geen kool- en pimpelmezen. Maar ook vleermui zen eten uiltjes. Zo'n lichtval is een vijf sterrenrestaurant voor vleermuizen." Als de lamp brandt en de uiltjes vliegen op het licht af, maken de vleermuizen daar dankbaar ge bruik van. Het komt voor dat er wel vijf vleermuizen boven de val worden waargenomen. Volgens Baaijens hebben de uil tjes een manier gevonden om de vleermuizen zoveel mogelijk te ontwijken. „Uiltjes vliegen niet in een rechte lijn, maar maken rare bewegingen waardoor het moeilijk is om ze te vangen." De nachtuiltjes leven als vlinder maar kort. Ongeveer een week of drie. Als rups zijn ze langer op aarde. Als de nachtvlinders be schermd moeten worden, is het volgens Baaijens vooral belangrijk om de rupsen te beschermen. In Anton Baaijens (midden) met Kees Los inventariseren de nachtuiltjes op de eierdozen in de nachtval die bij Kas rechtsen Erna Stolk in de tuin staat aan de Hogeweg in Poortvliet. dat stadium leven ze namelijk lan ger. Eén vlinder legt maar liefst 300 eitjes, waaruit even zoveel rupsen kunnen komen. Baaijens is blij met de medewer king van particulieren. Hij noemt ze zelfs sponsors want ze stellen tenslotte hun tuin en een hele nacht stroom ter beschikking. De tuin bij het echtpaar Stolk is een goede vangplek, maar Baaijens wijst er dat dit wel een beetje ver tekend beeld geeft door de rijke aanwezigheid van bloemen. „Toch zijn ze ook een afspiegeling van het landschap. Het zijn wel de beestjes die in de omgeving voor komen. Het voordeel is dat het wat extra soorten oplevert." Het project wordt financieel ge steund door de provincie, de vereni ging Natuurmonumenten, Staats bosbeheer en een groot aantal Zeeuwse gemeenten. De gemeen ten Tholen, Reimerswaal. Kapelle en Schouwcn-Duiveland dragen niet bij in de kosten. Elk hok kost 655 euro. „Aan de gemeente Tho len hebben we gevraagd om er twee te betalen. De gemeenten Middelburg betaalt vijf hokken, Terneuzen vier en Vlissingen drie. Het onderzoek duurt tot 2012. Voor de komende drie jaar kunnen we nog vooruit, maar voor de laatste twee jaar hebben we geen finan ciën." Voor velen die voor het eerst met het project te maken hebben, gaat een wereld open. De nachtuiltjes krijgen namen en laten bij nadere bestudering de variatie van het nachtleven zien. „Het is altijd spannend. Iedereen staat er ver steld van hoeveel uiltjes we vinden. Voor kinderen is het ook leuk. Ze kunnen helpen bij het vrijlaten van de vlinders." Zaterdag 11 oktober) is Baaijens weer in de Zeeuwse Tuinkamer. De tuin is open voor het publiek. Ook op zaterdag 2 november wordt de vangst bekeken. Steeds om tien uur 's ochtends: „Maar het is wel onder voorbehoud. Als het mistig is of te koud dan gaat het niet door. Men sen kunnen beter van te voren even bellen: 617577." Kas Stolk vindt het wel spannend om te zien welke dieren de tuin 's nachts bezoeken. „Ik heb nooit ge weten dat er zoveel verschillende soorten zijn. Wij vinden het heel leuk om aan het onderzoek mee te doen." Middelbare scholieren die zonder di ploma van school gaan, worden sinds twee jaar aangemeld bij het RMC. Deze instantie zorgt dat ze be geleiding krijgen om terug naar school te gaan, óf een loopbaanad vies. In 2004/2005 registreerde het RMC Oosterschelderegio 37 Thool se voortijdige schoolverlaters, het volgende schooljaar 80, en het jaar daarop 134. Voor de SGP was dat aanleiding om burgemeester en wet houders te vragen naar de oorzaak van de forse toename. Ook wilde de fractie weten welke mogelijkheden het gemeentebestuur ziet om dat aan tal terug te dringen en welke rol daarbij voor de gemeente is wegge legd. Uit het antwoord blijkt dat het afge lopen schooljaar het aantal voortijdi ge schoolverlaters van Tholen 66 be droeg, wat meer in lijn is met de buurgemeenten. Binnen de Ooster schelderegio neemt Tholen een bij zondere plaats in omdat veel leerlin gen in West-Brabant naar school gaan. En die scholen kennen het RMC Oosterschelderegio minder goed, waardoor het aantal aanmel dingen achter bleef. Inmiddels groeit dat, zodat in feite een achterstallige problematiek aan het licht komt. Dat verklaart deels het hoge aantal in 2006/2007. In het cijfer zitten vol gens b. en w. ook nog leerlingen die al een jaar eerder gemeld waren, maar in 2006/2007 nog in behande ling waren door de complexiteit van hun problemen. Drie maatregelen moeten het aantal voortijdige schoolverlaters terug dringen. Zo hebben de scholen, met landelijke subsidie en in samenwer king met het RMC, convenanten af gesloten om in de komende vier jaar het aantal voortijdige schoolverlaters met 40 procent te verminderen. Ook worden in het voortgezet onderwijs de sociaal medische teams omge vormd tot zorg advies teams - die er bovendien komen in het middelbaar beroepsonderwijs - wat moet leiden tot betere zorgstructuren en waarvan een preventieve werking moet uit gaan. Ten slotte wordt in de regio een samenwerking leerplicht/RMC op gezet, waardoor eveneens beter aan preventie en een sluitende aanpak gewerkt kan worden. Het BZB vocaal ensemble uit Tho len gaat zondag om 14.30 uur in het kerkje van Ellesdiek in Ellewouts dijk op zoek naar Nehalennia, de Romeinse godin van vruchtbaarheid, beschermgodin van vissers en zee lui. Het ensemble doet dat met zang en muziek en maakt gebruik van een breed repertoire. Veel liedjes met het thema water spelen daarbij een rol. Het BZB vocaal ensemble is een groep van negen vrouwen uit Tholen en omstreken die capella en met pianobegeleiding liederen zingt uit allerlei tijden en culturen. Klassiek repertoire wordt afgewisseld met volksliedjes, maar ook een mooi lied uit de lichte muziek wordt niet vers maad. „Van Bach tot Bl0f\ zegt di ligente Sarien Bout. Heieen Bout verzorgt een aantal fluitsolo's. De middag begint om 14.30 uur. Be langstellenden worden verzocht vooraf te reserveren en dat kan per e-mail naar kerkje@ellesdiek.nl of per telefoon 0113-351317. Archievendag. Tijdens de archie vendag, zaterdagmiddag 11 oktober, worden bezoekers in het Zeeuws Archief te Middelburg tussen 12 en 5 uur rondgeleid door de depots. In de Hofpleinkerk tegenover het ar chief houdt de schrijver Arthur Ja- pin om 4 uur een lezing over de rol die archiefonderzoek in zijn werk speelt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9