Bijna 30 ex-kleuters vieren 60 jaar openbare kleuterschool in Tholen 'Als je een geheugenprobleem hebt, rolt de loper van je leven weer dicht' 'In Polen staat de afvalverwerking tot nu toe nog in de kinderschoenen' Drie Joth'ers stappen op Juffrouw Jo op terugkomdag: „Het was hartstikke leuk" Inwoners van Ilawa krijgen milieu-educatie in Tholen 1948 -2008 THOOLSE KLEUTERS GO JAAR Donderdag 9 oktober 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vier jaar geleden kwamen ze ook bij elkaar. De eerste kleutergroep van juffrouw Jo en juffrouw Adri. Toen, omdat de meeste ex-kleuters zestig jaar werden. Zater dag hadden ze weer een excuus voor een leuk feestje. Zestig jaar geleden gingen ze allemaal naar de openbare kleuterschool in Tholen. Op de zolder van het toenmali ge hotel Zeeland aan de Kaay in Tholen. Gezag Billen Zingen Nadruk op herinneringen bij ontmoetingsdag voor dementerenden In het koffertjesproject worden verloren gedachten ont dekt. Met deze gezongen zin heeft zanger Engel Rein houdt dinsdag het nieuwe project van de vrijwillige thuiszorg helder samengevat. Dat is bedoeld om het con tact met dementerende mensen makkelijker te maken. De zanger was bij de ontmoetingsmiddag voor mantel zorgers en dementerenden in De Wellevaete in Sint-An- naland aanwezig, waarbij het koffertjes project ofwel 'Reis door de tijd' werd gepresenteerd door consulente Jacqueline Heijboer van de vrijwillige thuiszorg. Traan Zeeuws Werkstuk Verkwist niet meer gemeenschapsgeld Kibbelen speeltuin Het vergeten dorp II Speelmansplaten wil veel te veel „De echte school was nog niet klaar. Dat moest een houten school worden met twee klassen, een speelplaats met een zandbak en een paar autobanden en een hek er om heen", weet Jannie Aalbrechtse-Ti- chem, die de reiinie organiseerde, als de dag van gisteren. Zij hoorde bij de eerste leerlingen van juffrouw Jo Boot en juffrouw Adri Duine. De juffen wonen alle bei in Bergen op Zoom. Jo Boot is nog steeds actief in het kleuteron derwijs. „In die zin dat ik nog steeds contact heb met kleuterleid sters - lerares moet je tegenwoordig zeggen - in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk. Zoals met Anja Punt en Wilma Geluk. Eenmaal per jaar is er een etentje en daar vragen ze mij dan bij." Adri Duine is er iets minder bij be trokken. Ze is wat moeilijk ter been en haar gehoor lijkt niet meer zoals vroeger, maar verder is ze kras en beleefde ze, net als haar collega, een geweldige terugkomdag in Tholen. Een dag die begint met koffie en een Thoolse bolus. Bijna 30 oud-leerlin gen van de beide dames vormen de inhoud van de benedenzaal van brasserie Zeeland. Het pand waar ze 60 jaar geleden vele uren hebben doorgebracht. Er valt heel wat af te kletsen tussen de leerlingen. Daar van heeft een aantal zijn partner meegenomen. Zoals juffrouw Jo. „Ik woon met mijn man in Bergen op Zoom, maar ik zou graag naar Tholen terug willen. Maar hij wil niet. Mijn man komt uit Rilland en zegt dat hij niet in een dorp wil wo nen. En ik ben een onderdanige vrouw. Ik pas me aan." Dat was vroeger wel anders. Juf frouw Jo: „Wat de juf zei, dat ge beurde. De juf had gezag. Zowel bij de kinderen, als bij de ouders. De ouders waren dankbaar dat ze in 1948 de gelegenheid kregen hun kinderen naar de kleuterschool te sturen. We deden huisbezoek. Er waren goede contacten met de ge zinnen. We adviseerden de ouders ook en toen was het nog zo: wat juf zegt, dat is waar." Mevrouw Boot vindt dat ze 40 jaar lang in een 'gouden lijd' heeft les gegeven. „Nu hebben de kinderen een pc. Er is televisie. Ook de im port in Tholen heeft invloed op school. De kinderen zijn veel mon diger dan vroeger. Kinderen van vijf jaar hebben een enorme woorden schat. Je kunt er hele gesprekken mee voeren. Vroeger was het toch ook heel leuk. En de meeste kinde ren zijn allemaal goed terechtgeko men. De meesten gingen naar het voortgezet onderwijs. Nu geniet ik ook van de kinderen. Ze zijn alleen veel wijzer." Kritiek heeft ze ook. „Ik vind het een nadeel dat de kleuterschool bij het basisonderwijs is gevoegd. Er is, blijkt uit de gesprekken die ik nu nog voer met de leidsters, te weinig tijd om echt met de kinderen te spe len. Er hangt voor de leraren en le raressen, vroeger waren dat de leid sters en de leiders, teveel omheen. Na schooltijd moeten ze nog allerlei rapporten schrijven. Ik mis in de verhalen het spelen met de kinderen in de klas." Jannie Aalbrechtse kan daarin een heel eind meegaan. „Ook was er vroeger veel meer respect voor de juffrouw en de meester. Je luisterde naar wat die zeiden. Ze hadden ge zag. Dat ontbreekt nu." Zelf zou ze geen bezwaar hebben als een leraar iemand die echt onge hoorzaam of ongedisciplineerd was, een draai om zijn oren zou geven. „Ik ken een paar leraren die er niet voor terugschrokken om een jongen een flink pak rammel te geven als er niet werd geluisterd. Maar dat mag niet meer. Ik heb zelf twee dochters en toen die een jaar of zes zeven wa ren. de jongste is inmiddels veertig, heb ik ze wel eens over de knie ge legd. Billen kunnen heel wat heb ben." Het stoort haar wel eens dat kinde ren van twee of driejaar, zo jong als ze zijn, thuis de dienst uitmaken. „Soms bepalen die wat er gegeten wordt. Of waar het gezin heengaat met vakantie. En die ontwikkeling zie je terug in de klas. Ouders moe ten beseffen dat de opvoeding niet op school begint, maar thuis. En on danks dat veel ouders werken, moe ten ze toch veel tijd voor hun kinde ren vrijmaken en het gebrek aan aandacht niet afkopen met cadeaus." Sabine de Korte heeft voor de reü nisten een welkomstwoord voorbe reid. Ze memoreert de eerste dagen van de kleuterschool toen met vouwblaadjes muizentrapjes wer den gefabriceerd. „Een goede tijd. Rustig en minder ingewikkeld", vergelijkt ze. Een voorbeeld is het aannemen van personeel. „Juffrouw Jo is op 2 oktober 1948 aangeno men en op 4 oktober kon ze aan de slag. Probeer dat nu maar eens. Nu gaan er maanden van gesprekken en procedures aan vooraf." Sabine belooft haar klasgenoten een fijne middag. Met een huifkartocht door Tholen en verder naar het bui tengebied. „Vroeger had je buiten café De Tol. Dat is nu een kinder dagverblijf. En op de plekken waar vroeger 'erepels' en 'sukerpeëen' stonden, staan nu woningen." De pret in de huifkar is er niet min der om, vindt juffrouw Jo. „Prach tig. Onderweg was een stopplaats. Daar werden we getrakteerd op hap jes en drankjes. Er werd wel heel veel gekletst. Maar we moesten ook zingen met begeleiding van een ac cordeon. En dat lukte. Wat we zon gen? Wat we leuk vonden. Het Klei ne Café aan de Haven en de Klok van Arnemuiden." De kleuters van weleer hielden zaterdag in Tholen hun reünie. Janny de Loof van de Alzheimerver- eniging Nederland vertelt de onge veer 35 aanwezigen, waaronder vrijwilligers van de thuiszorg, man telzorgers en patiënten, dat het be langrijk is om terug te kijken en daarover te vertellen. Ze omschrijft de ontwikkeling van het leven als een rode loper. „Aan het begin van je leven is de loper helemaal inge rold. Hij rolt bij elke gebeurtenis steeds een stukje uit: als je gaat ver huizen, gaat trouwen, kinderen krijgt. Bij problemen met het ge heugen komen geen of bijna geen nieuwe indrukken meer binnen. De loper gaat dan niet verder meer open, maar rolt weer een beetje dicht. Dan is het mooi om terug te kunnen grijpen naar de dingen die je kent." De Loof legt uit dat er voor een de menterende niets erger is dan te vra gen wat hij die middag gegeten heeft. „Want dat weet je dan niet meer." Ze vertelt dat foto's van vroeger of muziek die iemand vroe ger mooi vond een aanknopingspunt zijn voor een gesprek met iemand die een probleem met zijn geheugen heeft. De 's-Heerenhoekse Reinhoudt helpt het publiek met anekdotes en liedjes om die herinneringen op te roepen. Zijn zang- en gitaarspel wekt veel emoties op. Vaak krijgt hij de men sen aan het lachen, maar een enkele keer wordt er ook een traan wegge pinkt. Vooral als hij een verhaal ver telt over zijn vader. Die werkte overdag op het land en 's avonds deed hij hetzelfde werk in zijn eigen tuin. Reinhoudt beschrijft hoe hij dat deed en dat hij zijn vader wel eens hielp en dat hij er ook wel eens een hekel aan had. Later vond hij het juist bijzonder om, als hij met zijn kinderen bij zijn vader op be zoek ging, de verhalen terug te ho ren. En dat zijn vader, trots als hij was, vertikte om met een wandel stok te lopen, hoewel hij slecht ter been was. „Hij nam altijd een hou weel mee. daar leunde hij dan op en dan leek het nog wat." Het publiek in de zaal ziet het helemaal voor zich. Vervolgens zingt Reinhoudt een liedje over 'mie voaders lapje'. Daarbij biggelen de tranen over me nig wang. Een golf van herkenning gaat door de zaal als de zanger vertelt over de kachel van vroeger. „Die ging in het voorjaar altijd naar zolder en dan ging er een wit kleed over. Daar moest ik langs als ik ging slapen, maar ik was er eigenlijk bang voor. Dat kon je natuurlijk niet zeggen, dat je bang voor de kachel was. La ter ging ik naar de psychiater en die zei dat ik een Jaarsma-complex had." Het publiek giert van het la chen, want de meeste kachels uit die tijd waren van het merk Jaars- ma. Elke spreker doet zijn betoog in het Zeeuws, maar wethouder M. Vel thuis, die ook een kijkje komt ne men, moet zich verontschuldigen. „Zeeuws kan ik echt niet. Ik heb nog wel een poosje in Limburg ge woond en die taal kan ik nog wel een beetje spreken, hoewel de men sen mij daar al uitlachten. Aan het Zeeuws ga ik mijn lippen niet bran den." Het wordt haar vergeven. Vel thuis vindt het leuk om te komen en is verrast door de grote opkomst. „Ik hoop dat de activiteiten van de vrijwillige thuiszorg tegemoet ko men aan jullie ideeën. Zo niet, of als jullie andere wensen hebben, moeten jullie dat aan Jacqueline la ten weten." Velthuis moet snel weer weg voor een andere afspraak. Het oranjefonds heeft 1000 euro aan de vrijwillige thuiszorg van ge meente Tholen geschonken. Daar mee is het koffertjesproject opge zet. Dat bestaat uit een tas met allerlei materialen waarmee herin neringen kunnen worden opgewekt, zoals foto's van oude acteurs. De vrijwilligers hebben meegeholpen met de inhoud van de tas samen te stellen. Ook zijn er onderdelen die mensen kunnen lenen, zoals de 'oude doos'. Die is op verschillende manieren te gebruiken, legt Jacqueline Heijboer uit. „De foto's kun je gebruiken om memorie te spelen voor geheugen training of om herinneringen op te halen. Dan heb je gelijk een ge spreksonderwerp, zoals de carbid lamp. Die ken ik niet, maar veel ou de mensen hebben zo'n ding vroeger wel gebruikt." Naast de ins trumenten bestaat ook de mogelijk heid om zelf dingen te verzamelen. De ideeën staan beschreven in de handleiding die Heijboer voor het project heeft geschreven. „Als ie mand molenaar is geweest, kun je bijvoorbeeld korenaren van het land halen voor een bezoek." De stedenband tussen Tholen en Ilawa wordt warm gehouden en daarom is er regelmatig een uit wisseling van Polen naar onze ge meente en andersom. Deze week zijn zeven Polen op bezoek om meer te weten te komen over na tuur en milieu-educatie en afval verwerking. „In Polen staat de af valverwerking nog in de kin derschoenen", verklaart Lizette de Hond van de gemeente Tholen dit thema. „Vroeger was een kilo product gelijk aan een kilo afval, maar nu is het ook economisch interessant om afval te schei den." De delegatie, waaronder een chauf feur, een ambtenaar milieu, een mede werker van een toeristische organisa tie voor milieu-educatie, een lerares en twee leerlingen, is maandag ont vangen in Tholen. Ze hebben het na hun autoreis van 17 uur rustig aan ge daan. maar een rondleiding over het eiland stond die dag nog wel op het programma. Daarbij hebben ze de Krabbenkreek in Sint-Annaland en de molen bekeken en zijn ze via de Markt van Sint-Maartensdijk en langs de campings naar Gorishoek gegaan. Daar hebben ze genoten van het uit zicht over de Oosterschelde en heb ben ze schelpen geraapt. Het echte milieuprogramma is dins dag begonnen. Het gezelschap werd begeleid door medewerkers van de gemeente die te maken hebben met hel thema milieu en afval, zoals wet houder C. van Dis, beleidsmedewer ker Lizette de Hond en Piet van Zijst. Ook gemeentesecretaris Simon Nieuw koop en een tolk reisden mee. Er is begonnen met een bezoek aan de af valverwerkingcentrale Zuid Neder land in Moerdijk. Daarna werd het beleidsplan Natuur en milieu-educatie (Nme) 2008-2012 gepresenteerd, waarvoor maandag de eerste commis sievergadering heeft plaatsgevonden. Tijdens die presentatie zijn de twee twaalfjarige meisjes Ada en Agatha uit het gezelschap naar basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk ge weest. Daar brachten zij een foto van hun werkstukken waarmee ze in Po len een prijs hebben gewonnen. Dat is tévens de reden dat zij zijn uitgekozen voor het bezoek aan Tholen. De meis jes hebben voor school de milieupro- De Poten krijgen via een maquette in Scaldis Naturalis zicht op het eiland. Wethouder Van Dis geejt toelichting en Jaap de Jonge kijkt mee. blematiek in een affiche weergegeven. Op één daarvan is een grote vuilcon tainer te zien, die de stad Ilawa voor stelt. Daarin zit afval. De maakster, Ada, pleit voor een stad zonder afval. Agatha schrijft op haar werkstuk dat afval het probleem is van mensen. Daarmee bedoelt ze dat mensen het ook kunnen oplossen. De foto's zijn opgehangen in de Thoolse school. Om te zien hoe een bedrijf met het verwerken van afval omgaat, zijn de Polen een kijkje gaan nemen bij de producent van gebakken uien Rieber en Son in Sint-Maartensdijk. De Hond heeft daarvoor gekozen, omdat het haar interessant leek om te zien hoe zij daar acht verschillende afvals tromen weten te scheiden. Ze noemt onder meer de recycling van plastic en papier en het apart houden van de staartjes van de uien en het afval van de gebakken uien voor veevoer. Ook Scaldis Naturalis werd bezocht. Daar stonden voorzitter Chris Koop man, IVN-gids George Koenders en Piet de Kam van de stichting platform leefbaarheid platteland Tholen gereed om meer te vertellen over de natuur in Tholen en het behoud daarvan. Jaap de Jonge gaf de bezoekers een indruk van de Thoolse natuur en gebruiken via zijn geëxposeerde schilderijen en de gedichten van zijn vrouw Eef. Koenders nam het gezelschap vervol gens mee naar buiten om even kort, voor de avondschemering inviel, te jutten op het strandje van De Pluim- pot. Gisteren is gekeken naar de opslag van gft-afval in Nieuwdorp en naar de ondergrondse afvalcontainers in Mid delburg. Vandaag keren de Polen \yeer huiswaarts. Stemmen van lezers Vrijdagmorgen 3 oktober een rond schrijven van wethouder C.L. van Dis (lees van het gemeentebestuur) in de brievenbus aangetroffen. Uitnodiging voor een inloopavond op 13 oktober waar inwoners van Scherpenisse aan de betrokken disciplines vragen mo gen stellen. Let op, want dat vindt ge scheiden plaats. Durft men dat niet meer publiek te doen? De inwoners zouden worden geïnfor meerd door de gemeente. Nu draait men de zaak om en wil men dat de gemeente wordt geïnformeerd door de inwoners. Bestuurders van de gemeente Tholen: kom terug van deze heilloze weg. Neem uw verantwoordelijkheid en zeg dat u te veel hooi op de vork hebt genomen. Ga niet verder met het ver kwisten van gemeenschapsgeld, zoals een aantal banken blijken te hebben gedaan met het geld van hun cliënten. Luister eens echt naar uw inwoners, zij willen u helpen met besturen. U bent immers niet voor niets door hen verkozen? Laat dan zien dat u de in woners vertegenwoordigt. Jammer dat ik wegens zakelijke ver plichtingen elders in de EU 13 okto ber niet aanwezig kan zijn. Dirk Teeuw, Scherpenisse. Wat een mooie dag. de opening van de speeltuin van Vrij en Blij in Sint- Annaland. Het weer was prachtig en velen hielpen mee om de dag plezie rig te laten verlopen. Een paar dingen wil ik nog even recht zetten naar aan leiding van de verslagen in de Een- drachtbode van 25 september en 4 ok tober. Dat is dat wij altijd met de gemeente op een fijne manier overleg hebben gevoerd met An Cats-v.d. Klooster en Karin Bommelijn. En de familie Schot, die als naaste buurman extra toezicht houdt op de speeltuin, is echt een gelukkig getrouwd stel dat ik nog nooit heb horen kibbelen. Wie dan de bestuursleden waren die altijd kibbelen in het gemeentehuis, daar moet ieder maar naar raden. Anny Saarloos, Sint-Annaland. Ons vadertje overheid, zittend op zijn fluwelen troon, is zijn mooiste parel kwijt. Verloren uit zijn gouden kroon. Hij telt er maar zeven. Zeven!zeven!zeven! Terwijl het er acht moeten wezen. Zo had hij ooit gelezen. Toen alle bellen gingen schellen, stonden, vrezend voor zijn leven, alle dienaren plus de helden, voor de overheidstroon te beven. „Ga", zo luidde het bevel „naar de verloren parel zoeken. Doe het goed en bliksemsnel. Kijk ook in de oude boeken." Boven op de Westkerkse berg, met trillende benen beklommen, treffen zij een wijze dwerg. Weet jij ons vaders rijkdommen? Dwerg: „Duizend meter naar het noorden, vond ik ooit in moeder aarde, d&ir. waar de watergeuzen scoorden, een parel van grote waarde." „Als u Scherpenisse doet herrijzen en aan al mijn wensen hebt voldaan, zal ik u de vindplaats wijzen en de parel aan u afstaan." D.L. Koppcnhol, Sint-Annaland. De plannen van Mike Verweij voor de Speelmansplaten zijn volgens b. en w. veel te ambitieus. Hij had toe stemming voor 74 recreatiewonin gen met een horecagelegenheid en een avonturenpark. Ook mochten de ligplaatsen in het Zoommeer uitge breid worden. Vorig jaar werd dat geregeld in bestemmingsplan bui tengebied. Afgelopen zomer viel er echter een heel nieuw plan in de bus bij de gemeente. „Het gaat nu in eens over 85 luxe recreatiewonin gen, 300 tot 400 ligplaatsen, dienst woningen en 20 appartementen. Een plan dat zo massaal is, vindt het college een stap te ver gaan." De ge meenteraad zal de kwestie nog na der bespreken. Weer drie jongerenraadsleden hebben aangegeven te willen stoppen met de raad. Dat maakten zij bekend in de openbare vergadering van afgelopen donderdag. Berdien Koopman woont nog één vergadering bij, Michiel van de Velde volgt zodra hij is aangeno men op zijn stageadres in Tilburg en Femke van Hoorn vertrekt waar schijnlijk in januari. Het is voor de tweede keer binnen een half jaar tijd dat er drie leden weggaan. Van de zo mer vertrokken Hjalmar van der Mark, Leonie Potappel en Kayleigh van der Enden. Hun plaatsen zijn in middels opgevuld. De Smerdiekse Koopman (18) volgt de opleiding spw aan het Hoom- beeckcollege in Goes en wil deze ver korten van twee naar anderhalf jaar. Ze wil zich 200 procent kunnen inzet ten voor iets. maar omdat ze het druk ker krijgt voor school, lukt dat niet meer voor de Joth en daarom stopt ze ermee. Voor de 20-jarige Van Hoorn uit Oud-Vossemeer geldt hetzelfde verhaal. „Bovendien word ik ouder en dan krijg je andere interesses. Met alle respect, maar op een gegeven moment heb je het wel gezien in de jongeren- raad. Ik zit er vanaf het allereerste be gin bij, al zeven jaar." De reden van Van de Velde (20) uit Tholen is puur praktisch. Hij vindt het niet te doen om vanuit Tilburg activiteiten voor de jongerenraad te regelen. Voorzitter Hermen Geluk (21) heeft begrip voor hun besluit. Zelf heeft hij nog geen plannen om te vertrekken. „Ik ga nog een paar jaar mee. Je mag tot je 23ste blijven." VERVOLG CIZ B. en w. hebben inmiddels besloten om met ingang van 1 januari een meerjarig contract met het CIZ af te sluiten op basis van nog nader op te stellen voorwaarden. Vergelijkbaar met het huurcontract van het CWI in het gemeentehuis, zal het CIZ onder gebracht worden bij de afdeling pu- bliekszaken. Het CIZ is al heel wat keren verhuisd: van het Centrum Thuiszorg naar Maartenshof en ver volgens naar het kantoor van Castria Wonen aan de Haven in Sint-Maar tensdijk. Met de sluiting van de eigen vestiging en verplaatsing van 2 CIZ- medewerkers naar Tholen, raakt de smalstad opnieuw een voorziening kwijt. Engel Reinhoudt krijgt het publiek tijdens de ontmoetingsmiddag voor dementerenden en mantelzorgers op zijn hand met anekdotes en liedjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3