Opnamen aan de Platteweg tot in de nacht, Stavenisse afgeblazen Abdij Nieuws Dagje varen bewoners de Schutse en familie Inwoners willen meer vrijheid grafmonument 'Moderne senior wil ruimte' Kredietcrisis verpest een hele hoop Vier huizen in Mosselhoek Marco Noom is hulpje van regenmaker voor film De Storm Geen animo voor wonen in gemeentehuis A -3? Donderdag 2 oktober 2008 64e jaargang no. 47 4 CENT KORTING op benzine SHELL BAL Ten Anker gaat in 2009 renoveren Maandag en dinsdag zijn op het erf van weduwe Poot aan de Platteweg in Scherpenisse opnamen gemaakt voor de Nederlandse speelfilm De Storm. Een gezelschap van on geveer 90 personen streek neer aan het eind van de doodlo pende weg en bleef maandag tot diep in de nacht bezig. Dinsdag werd nog een scène over gedaan. De geplande filmopnamen in Stavenisse werden donderdag afgeblazen. Aan het eind van de ochtend deelde de filmproducent mee dat ze van de opnamen afzagen vanwege de commotie die het had veroorzaakt in het dorp. Het riep bij een deel van de bevolking in Stavenisse nog te veel pijnlijke herinnerin gen op. De opnamen worden nu in Sommelsdijk gemaakt. Bewoners Dalemhof verhuizen in december Gemeente vraagt mening over herbegraven De gemeente ontwikkelt momenteel nieuw beleid voor de algemene begraafplaatsen. Eén van de aspecten is het opnieuw gebruiken van graven om zo het ruimtebeslag, en daarmee de kosten, te beperken. Dit voorjaar konden inwoners via een enquête hun mening geven, maar het herbegraven - na het ruimen van graven - kwam daarin niet nader aan de orde. Een tweede enquête die deze week wordt verspreid, gaat daar specifiek over. Deze week De bewoners en deelnemers aan de dagopvang van de Schutse in Sint-Annaland maakten donderdag een vaar tochtje met de Frisia. Het is een van de activiteiten die het zorgcentrum houdt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. De Schutse werd op 17 november in 1986 opgericht. 3>T Profiteer van dit voordeel! Natuurlijk krijgt u ook bij iedere tankbeurt GRATIS zegels of airmiles. Heeft u vragen van technische aard, stel ze gerust. We zijn u graag van dienst. Wattstraat 3,Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het wordt er voor het bedrijfsle ven en ook voor de gemeente Tho len niet gemakkelijker op door de kredietcrisis. Wethouder F.J. Goossen maakte maandagavond de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) deel van zijn zorgen. „De kredietcrisis verpest een hele hoop", hield hij de detaillisten voor tijdens hun ledenvergadering in 't Veerhuis te Anna Jacobapol- der. Die .Zwarte Maandag' was de graadmeter op de Amsterdamse ef fectenbeurs gedaald tot 325. Het laagste niveau sinds 1986. „Het wordt er daardoor niet gemakkelij ker op. Wc merken een zekere ma te van terughoudendheid bij nieu we projecten. Iedereen krijgt het moeilijker, dus moeten onderne mers nog scherper bij de les blij ven!" Toch staat er nog het nodige op stapel, zoals plan Noord Tholen, het havenplan bij Sint-Annaland en de impuls van Sint-Maartens dijk/ Scherpenisse met recreatie bij Gorishoek. De wethouder zei echter pas zekerheid te hebben over de uitvoering, wanneer partij en hun handtekeningen onder con tracten hebben gezet. „En dat kost ongelofelijk veel tijd. Gemiddeld zeven jaar, zo wijst de praktijk uit." Op de plaats van de kassen aan de Mosselhoekweg 5 in Tholen is plaats voor vier woningen. De ge meente wil het plan ontwikkelen en maakt daarbij gebruik van de provinciale regeling ruimte voor ruimte. Dat houdt in dat bedrijfs woningen of bedrijven vervangen mogen worden door huizen om het landschap te verbeteren. Het ge bied met de kassen aan de Mossel hoekweg komt daarvoor in aan merking. Er is een beeldkwaliteitsplan voor opgesteld dat maandagochtend in de welstandscommissie werd be sproken. Er mogen vier woningen komen met een landelijk karakter. Het terrein is in totaal 3,2 ha. groot. De huizen komen als een 'enclave in het open landschap'. Ze krijgen een eigen oprijlaan die naar het erf en de woning leidt. Die mogen acht meter hoog wor den. Nu de bewoners van de Ten An kerflat in hun nieuwe onderkomen kunnen, vindt SVRZ het tijd om verzorgingshuis Ten Anker in Tholen aan te pakken. In 2009 wordt gestart met het ombouwen van de tweepersoonskamers naar eenpersoonskamers, zodat straks elke bewoner zijn eigen kamer heeft. Er blijven van de 120 kamers 90 over. Voor een aantal bewoners komt er kleinschalige verpleeg huiszorg in de wijk Stadszicht, waar drie groepswoningen van zes personen worden gerealiseerd. Marco Noom (rechts) op de set van de film op het erf van M. Poot-de Witte aan de Platteweg in Scherpenisse. Marco Noom uit Sint-Maartensdijk zorgt maandag voor de aanvoer van water voor de nachtscènes uit de film over De Ramp. De melkvee houder rijdt regelmatig als chauffeur voor het mestdistributie- bedrijf van Joop van Leijsen uit Poortvliet. „De tankwagen is hele maal schoongemaakt en gevuld met 35000 liter water. Het moest zoet water zijn om te zorgen dat de pom pen van de sproeiapparatuur niet worden beschadigd." De tankwagen staat op de Platteweg geparkeerd niet ver van de oprit naar het erf. Een lange slang brengt het water naar de tank van de regen machine van het bedrijf dat voor speciale effecten voor de miljoenen productie is ingehuurd. Een van de hoofdrolspeelsters, Sylia Hoeks, loopt in een pyama met een dikke trui eronder want is het winderig en koud in de Scherpenissepolder waar het al donker is geworden. Aan twee hoogwerkers hangen enorme scher men met lampen die boven de ge bouwen uittorenen. Vanaf de Poort- vlietsedijk zijn de lichtbakken al te zien. Noom bekijkt het festijn met verbazing. Hij moest om zes uur be ginnen. Noom heeft een portofoon gekregen. Hij krijgt steeds een sein tjes als hij in actie moet komen. In eens is hij het hulpje van de regen maker. „Ik word goed opgevangen, alles is erg goed geregeld." Een paar keer wordt hij er op gewezen dat hij zelf om koffie moet gaan bij de wa gen met het opschrift koken op lo catie. Het hele erf staat vol met ap paratuur. lampen, lichtschermen, kabels en camera's. Overal lopen of rennen mensen, de regisseur Ben Sombogaart geeft aanwijzingen over de scène waarin de koeien in de stal moeten worden gebracht. De 'boer' moet steeds drie beesten naar binnen leiden. Noom: „De koeien komen uit Breda. Die zijn van ie mand die ze speciaal voor dit soort dingen houdt. Eentje was er ook al te zien in een reclamespotje. Het zijn zejdzaam rustige beesten. Ze stü^gRUtalm bij." Noom had ook ze^HI de koeien kunnen zorgen. Hij hSwer 23 staan op de boerderij aan dcTrovincialeweg tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse, maar twijfelt er aan of ze zich ook zo ge dwee zouden gedragen. Bij een van de keren dat de koeien naar binnen worden gedreven, gaat een van de beesten op de rechtervoet van de boer staan. Als de koeien binnen zijn, doet hij de laarzen uit en krijgt hij klompen aan. Aan alles is ge dacht. Behalve dat de cameraman opnamen maakt van de scènes voor De Storm, worden er ook opnamen gemaakt van het maken van de film: the making of. Noom en de verslag gever worden gefilmd en bevraagd. De film gaat over een boerendochter van 18 jaar. gespeeld door Sylvia Hoeks die zwanger raakt en in de steek wordt gelaten door haar vriend. Tijdens de ramp wordt ze gered door de luchtmachtsergeant, gespeeld door Barry Atsma. Samen beginnen ze een zoektocht naar het kind. Het is juist dit gegeven dat in Stavenisse voor beroering zorgde. Het komt voor een aantal families te dichtbij. Burgemeester W. Nuis voerde ver schillende gesprekken met inwoners uit het dorp over de gevoelens die de opnamen opriepen. Daarnaast heeft hij telefonisch contact gehad met en kele inwoners die 'het beeld van op rechte en diepe geestelijke nood bij groepen inwoners nog eens bevestig den.' De media-aandacht (onder an dere door een cameraploeg van Net werk), heeft de gevoelens van onzekerheid alleen nog maar ver sterkt. Nuis bracht zijn bevindingen over aan de locatieleider Tijn Heer- kens. Die besprak de situatie met de filmproducent. Ook zij waren ge raakt door de diepe emoties die De Ramp heeft achtergelaten. „Ze heb ben begrip getoond voor de situatie die ze op voorhand niet onderkend hebben. Ze hebben zelf besloten af te zien van de opnames in Stavenisse. De gevel van het huis van Bram en Lenie van Prooijen aan de Molendijk 2 was er al voor geschilderd. Het pand was wit. maar heeft een andere kleur gekregen. Bovendien is er met grote witte letters Café boven de deur geschilderd. Het was tijdens de Ramp het café van Adriaan Hendrik- se. Lenie van Prooijen: „Ze kwamen van de filmmaatschappij vragen of ze dit mochten gebruiken omdat het een geschikte plek was. Er heeft zich hier en in het oude gemeentehuis na tuurlijk ook veel afgespeeld. We had den er geen bezwaar tegen maar ik wilde niet dat het hier Jan en alleman over de vloer zou komen. Voor de opnamen zouden ze ook nog andere gordijnen ophangen want rolgordij nen kenden ze toen nog niet." De gevel trekt wel belangstelling. „Iedereen vindt het mooi. Met mo numentendag toen er nogal wat vreemden in het dorp waren, ston den er mensen voor het raam te kij ken. Dat vind ik niet erg." Of het geveltje zo zal blijven weet ze nog niet. Voor haar hadden de filmopna men ook niet afgeblazen hoeven te worden. ZIE VERDER PAGINA 15 Met Sinterklaas zitten alle mensen van Dalemhof in hun nieuwe appar tement. De bewoners kunnen van I tot en met 4 december verhuizen naar het nieuw7 gebouwde woonzorgcomplex naast Ten Anker in 'tho len. Dat krijgt eveneens de naam Dalemhof. De mensen die van de oude Ten Ankerflat naar de tijdelijke huisvesting aan de Prinses Beatrix- straat zijn gegaan, hebben er tweeënhalf jaar op moeten wachten. In de tussentijd zijn er mensen overle den en zijn er nieuwe bijgekomen. Wel zijn er evenveel woningen gere aliseerd als in het oude Dalemhof. na melijk 51. Die zijn opgesplitst in 36 huurappartementen en 15 koopappar tementen. De laatste zijn in een aparte flat gebouwd, naast een banaanvor- mig complex met huurwoningen. De hele begane grond van het laatst genoemde gebouw is eigendom van SVRZ. Daar komt een multifunctio nele ruimte, vier tijdelijke opname ruimtes. twee logeerkamers, een dag behandeling, een soort grand café en er worden ruimtes door SVRZ ver huurd voor pedicure en sportmassa ge. Het idee achter het gebouw is dat mensen het gevoel hebben dat ze vei lig en beschut wonen. „Doordat de woning vastzit aan de vestiging van de zorgverlener, is er een meerwaar de", meent vestigingsleider van Ten Anker Joost Zielstra. Mensen hoeven nog geen gebruik te maken van zorg om in de flat te komen wonen. Erik Dutour Geerling van Castria Wonen benadrukt dat het wel om senioren woningen gaat. Er is een leeftijds grens van 55 plus. Samen willen Cas tria en Ten Anker een 'gezonde mix' van bewoners in het gebouw: „We willen uiteindelijk een half om half verhouding van zorgvragers en geen zorgvragers." Alle 36 huurappartementen zijn be zet. Er staan 102 mensen van buiten Dalemhof op de wachtlijst voor een huurwoning van circa 530 euro per maand in het nieuwe Dalemhof. Ten Anker heeft tien maanden voor de ge plande verhuizing geen nieuwe be woners meer aangenomen in het oude Dalemhof, zodat er voor Castria nog ruimte bleef om woningen te verko pen. Eén bewoner van het oude Da- lemhof gaat een woning huren in het koopcomplex, waarvan inmiddels ze ven appartementen zijn verkocht. Overigens is het nog niet bekend wanneer de koopappartementen wor den opgeleverd. Een eerdere datum is alweer van de kaart geveegd. In de oude Ten Ankerflat bestreken de woningen per stuk zo'n 42 vier kante meter. Dat werd 27 vierkante meter in de tussenopvang. De bewo ners krijgen in verhouding een zee van ruimte in hun nieuwe flat. De ap partementen in Dalemhof hebben een oppervlakte van 88 vierkante meter, met daarin twee slaapkamers, een opslagkamer, een badkamer met toilet, een inpandig balkon, een keu ken. De woonkamer is het grootste vertrek. Erik Dutour Geerling geeft toe dat niet elke oudere bewoner op zo'n grote ruimte zit te wachten. „De woning voldoet aan de eisen van de ze tijd. De moderne senior vraagt om ruimte." Ook Zielstra weet dat som mige oudere mensen moeite hebben met een grotere kamer. Hij doet voor hoe ze in een kleine kamer kunnen opstaan en zich naar de deur bewe gen. Doordat alles dicht op elkaar staat, hebben ze veel houvast. Castria Wonen wil dat in de grotere apparte menten oplossen door het plaatsen van beugels. „Mensen kunnen deze op aanvraag krijgen. We hebben al een aantal beugels besteld", zegt Du tour Geerling. De bewoners die daar recht op heb ben. dat zijn volgens Castria de men sen die niet konden weten dat Ten Anker werd afgebroken, krijgen een verhuis- en herinrichtingvergoeding. Dat is 5000 euro. dat in twee keer wordt uitgekeerd. De eerste 2500 eu ro hebben de mensen ontvangen bij het verhuizen naar de tijdelijke wo ning. Het andere gedeelte krijgen ze bij de huidige verhuizing. De tijdelijke woningen aan de Prinses Beatrixstraat worden afgebroken. Er wordt nog gezocht naar een koper. Met het nieuwe beleid wil het ge meentebestuur inspelen op de wen sen en eisen van deze tijd ten aan zien van begraven. Daarnaast wil men iets doen aan de alsmaar stij gende kosten, onder meer door het ruimtebeslag van de begraafplaatsen te beperken. In dat verband komt herbegraven - dat woord vindt de gemeente passender dan 'ruimen' - aan de orde na het beëindigen van het recht om mensen begraven te houden. Het idee om menselijke res ten uit deze graven in knekeldozen in een verzamelgraf te plaatsen met daarbij een monument waarop de namen van de herbegraven personen staan, is aan de orde gesteld in ge sprekken met vertegenwoordigers van kerkgenootschappen en belan genorganisaties. „Zij vonden het een eerbiedwaardige manier van be graven. Zo blijft er altijd een plaats waar mensen, ook na lange tijd. her dacht kunnen worden", zegt wet houder C.L. van Dis. ZIE VERDER PAGINA 15 Speeltuin Vrij en Blij is officieel geopend Hanna van Oeveren werkt 4(1 jaar bij ABC Flip Hartog is ridder van de weg EN VERDER... Samenwerking gebruikers medi-plein Vliethof krijgt meer vorm Gemeenteraad steunt mosselsector DE SPAARZAME MENS IS DE RIJKSTE, DE GIERIGE MENS DEARMSTE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Er is nog geen één appartement ver kocht in het oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Over ruim een maand zijn de vijftien appartemen ten klaar, verwacht E. Gorter van Nieuwcnhuis planontwikkeling uit Rijssen. „De verkoop loopt niet goed. We gaan één appartement he lemaal inrichten zodat de mensen kunnen zien hoe het er uit ziet." Volgens Gorter waren er twee ko pers maar die hebben zich terugge trokken. „We willen wat aan de ge vel doen om het meer op een woning te laten lijken. Het heeft nu de uitstraling van een kantoor." Maandagochtend werd daarvoor een voorstel gedaan bij de wel standscommissie. De gevel zou voor een deel bekleed worden met hout en bestreken worden met verf. De commissie kon zich slechts voor een deel vinden in de houten toe voeging. De ontwerper wordt ge vraagd om het te komen bespreken. i Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuWs, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. K* /M PtovtK* /ftoiand Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6. Postbus 6001.4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Ruim 120 mensen scheepten 's morgens om tien uur in voor de tocht met de rondvaartboot. Coby Thermorshuizen kruiste bij binnenkomst de namen van de mensen aan op de passagierslijst. Niet alleen de bewoners konden mee. ook zoon of dochter, of een ander familielid of contactpersoon ging aan boord. Het was voor het eerst dat familieleden of contactpersonen mee mochten. Vanwege het jubileum was het gratis. Op vijf bewoners na had dan ook iedereen een fami lielid of contactpersoon meegenomen. Degene die zonder begeleiding was. werd door het personeel van de Schutse begeleid. De bewoners in een rolstoel werden met een busje naar de haven gebracht. De stemming aan boord was, voordat de reis begon, al goed. De gasten werden ontvangen met koffie en een bolus. Bewoner Adriaan Burgers zette tot grote hilariteit van de andere passa giers een schipperspet op met de naam Venezia. Dat was niet de eindbestem ming noch de thuishaven van de Frisia. De zon scheen en het uitzicht was goed. Het schip voer naar Bruinisse om daar door de sluis te varen naar het Grevelin- genmeer. Het schutten van het schip was voor velen een hele belevenis. In het Grevelingenmeer liggen allerlei vogeleilandjes waar dc kapitein langs voer. De Frisia ging tot aan Port Zélande en weer terug. Onderweg kregen de passagiers een aperitief, soep en broodjes. De rondvaart was volgens een van de bewoners 'buutengeweun.' Er is niemand zeeziek geworden. Eerder maakte 150 personeelsleden en vrijwilligers een uitstapje met de China- boat in Rotterdam. Op maandagochtend 17 november wordt in de recreatiezaal van de Schutse stil gestaan bij het jubileum tijdens het koffiedrinken. Het jubi leum wordt niet groots gevierd, zegt Ine van Ommen van de Schutse. Bewoner Adriaan Burgers van de Schutse zorgt voor een olijke noot door een schipperspet op te zetten. Rechts mevrouw Donken met haar schoondochter Anja Donken, links Willy Dekker-den Engelsman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1