Raad steunt mosselsector na aanpassen motie SGP 'Waddenzee moet blijven, en de mosselsector ook' Aanslag waterschap voor alleenstaande fors hoger 'Schandalig om er sex en sensatie bij te halen' Fluplandse marechaussee trouwt in vol ornaat PvdA schrapt beschuldigende toon naar milieuorganisaties Meer ruimte recreatie, al vreest de SGP verlies van Thoolse aard EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Van Doorn nieuwe leidsman mosselproducenten Donderdag 2 oktober 2008 Pluimpot koopt weg en parkeerterrein Watersnoodmuseum genomineerd voor geschiedenisprijs Vijftien jaar De gemeenteraad steunt de mosselsector. In een motie wordt b. en w. gevraagd de problemen in de mosselsec tor onder de aandacht van de regering en gedeputeer de staten te brengen. De ge meente Reimerswaal deed dat ook. De motie die daar werd ingediend door de CU werd eerst voor de Thoolse raad aangepast door SGP en CDA. De PvdA kon er pas mee uit te voeten nadat de beschuldigende vinger naar de milieuorganisaties was geschrapt. Niet gecentraliseerd Boze Zeeuwen Subsidie mosselzaad Verwarrend Naaktrecreatie Groter aandeel ingezetenen en huiseigenaren De invoering van de nieuwe waterschapswet heeft gevol gen voor de verdeling van de kosten over de verschillen de categorieën belanghebbenden, en daardoor voor de hoogte van de waterschapslasten die iedereen moet beta len. Uit de begroting voor volgend jaar van waterschap Zeeuwse Eilanden blijkt dat vooral de ingezetenen en de huiseigenaren een groter aandeel gaan bijdragen. En al leenstaanden zijn fors duurder uit. Alleen RFT tegen kadernotitie verblijfsrecreatie J.M. Aamoudse SGP) en rechts H. Nieuwenhuis (PvdA) overleggen over de tekst van de motie om de mosselsector te behouden. Recreatieterrein de Pluimpot in Scherpenisse wil de Geertruidaweg met de parkeerplaats onder de zee dijk kopen van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het schap en de provincie hebben er geen bezwaar tegen. De Geertruidaweg is een doodlopende weg die vanaf de Go- rishoeksedijk naar de parkeerplaats loopt onder de zeedi jk. De weg door snijdt in feite het recreatieterrein De Pluimpot met aan de ene kant de re ceptie en de passantenplaatsen en aan de ander kant de vaste staplaat- sen. Via deze weg is ook de kantine bereikbaar en wordt de winkel be voorraad. Als de koop doorgaat ver valt dus de openbare functie. De provincie is nagegaan of bij de verkoop van de weg belangen van derden zijn gemoeid. Volgens de provincie vervult het weggedeelte geen functie voor de ontsluiting van de aangrenzende percelen en kan het waterschap de weg verkopen. Het ontwerp-besluit ligt van 17 ok tober tot en met 27 november ter in zage bij de gemeente Tholen. Het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk is genomineerd voor de Anno Week van de Geschiedenisprijs, een geldprijs van 5000 euro. Tijdens de Week van de geschiedenis, 11 t/m 19 oktober, vertelt in het museum elke middag een aantal ooggetuigen van de watersnood zijn verhaal (grootouder aan kleinkind). Dit wordt meteen op genomen op dvd, en na afloop van de week gebundeld op een verzamel-dvd die niet alleen te koop is maar ook door het museum wordt gebruikt voor zijn educatieve programma's. Het the ma van de Week van de geschiedenis is: verhalen van Nederland. Inmiddels wordt gewerkt aan de uit breiding van het museum. Dat is nu ondergebracht in één caisson, maar bestrijkt straks alle vier caissons in de dijk bij Ouwerkerk. Elke eerste zater dag van de maand kan, onder leiding van een gids, de voortgang van de werkzaamheden bekeken worden. Deze week zijn de grote machines uit het bestaande museum al verplaatst naar een ander caisson. Via acties probeert het bestuur de nog ontbre kende drie ton op de begroting van dit project bij elkaar te krijgen. VERVOLG VAN BEGRAVEN Het gemeentebestuur wil graag we ten of hier draagvlak voor bestaat, daarom de enquête waarop mensen vóór 16 oktober kunnen reageren. Overigens benadrukt Van Dis dat de nieuwe verordening die momenteel wordt voorbereid, voor toekomstige uitbreidingen van begraafplaatsen gaat gelden en niet voor de bestaan de. „Tholen kent tot nog toe geen cultuur van herbegraven." Aange zien het er naar uitziet dat voor al gemene graven een begraaftermijn van vijftien jaar gaat gelden, gaat het herbegraven ook pas vijftien jaar né de ingebruikname van een uitbreiding spelen. Het opnieuw in gebruik nemen van graven is overi gens iets wat in het dit voorjaar ge houden onderzoek de voorkeur ge niet van slechts 15 procent van de ondervraagden. Uit de in mei gehouden enquête blijkt dat er onder de bevolking nau welijks bereidheid bestaat om als vrijwilliger onderhoudswerk te doen op een begraafplaats. Nog geen tien procent van de geënquê teerden wil dat, en het gros daarvan hooguit één dag per jaar. Ruim 70 procent van de ondervraagden komt nul tot vijf keer per jaar naar een graf voor onderhoud. Van hen is tweederde niet van plan om vaker te komen. De gereformeerde gezindte heeft in het overleg kenbaar ge maakt, wel te voelen voor een eigen grafveld dat dan zelf onderhouden In de motie van SGP en CDA over de bedreiging van het voortbe staan van de mosselsector worden de milieuorganisaties (Wadden vereniging en Vogelbescherming) genoemd die via de Raad van Sta te 'afgedwongen hebben dat er geen mosselzaad meer op de Wad denzee mag worden gevist, en dat ze ook het transport van mossels vanuit de Waddenzee naar Zeeland via dezelfde Raad van State willen laten stil leggen.' Die passage ging er op verzoek van de PvdA uit. H. Nieuwenhuis zei namens de PvdA-fractie wel geschokt te zijn door de uitspraak van de Raad van State, maar dat het verbod op het vissen van mos selzaad niet was afgedwongen door de milieuorganisatie maar op grond van Europese wetgeving. De VVD liet bij monde van F.J.A. Hommel weten wel de motie van SGP en CDA te willen steunen. A.G. van de Sande (CU) noemde de motie wel sympathiek en was van mening dat de mosselsector de tijd moet krijgen naar alternatie ven te zoeken. Hij was het met Nieuwenhuis eens dat de motie onvoldoende was onderbouwd. Hij wilde ook een aanpassing in de tekst. Ook M.J. Klippel (RFT) was het eens met de PvdA. Het ver band met de diverse milieuorgani saties moest er voor zijn fractie uit. „De Raad van State heeft be sloten op regelgeving." Indiener J.M. Aamoudse (SGP) zei bereid te zijn de tekst aan te pas sen. De beschuldigende toon naar de milieuorganisaties werd ge schrapt. De nieuwe tekst in de mo tie luidt nu: Overwegende dat - de wordt. Van Dis: „Men gaat dat na der bespreken. De uitslag daarvan is ons nog niet bekend." De peiling maakt verder duidelijk dat er nauwelijks draagvlak is voor gecentraliseerde begraafplaatsen. Bijna iedereen vindt dat elke woon kern een eigen begraafplaats moet hebben. En 18 procent verkiest cre meren boven begraven, waarbij driekwart wil dat de as wordt vers trooid óf wordt geplaatst in een ur nennis of -muur. Bij het begraven is er een sterke voorkeur voor eigen graven boven algemene graven. Dubbeldiep begraven is daarbij een optie, maar dan wel van mensen waartussen een familierelatie be staat. Meer dan de helft van de geënquêteerden vindt dat voor een eigen graf een uitgiftetermijn moet gelden van dertig jaar. Ongeveer eenzelfde deel vindt dat de kosten voor het exploiteren van begraaf plaatsen door rechthebbenden en de gemeente gezamenlijk gedragen moeten worden. In de enquête is gevraagd naar faci liteiten die mensen bij begraafplaat sen willen zien. Watertappunten en parkeervoorzieningen blijken het meest gewenst. En ten aanzien van gedenktekens op graven is 80 pro cent van mening dat er verschillen de toegepast moeten kunnen wor den. „Met betrekking tot de afmetingen zijn er in toenemende mate individuele wensen", geeft Van Dis aan. Het gemeentebestuur verleent regelmatig ontheffing. Raad van State, op grond van nieu we Europese wetgeving heeft be slist dat er in de Waddenzee niet meer op een wijze zoals tot nu toe gebruikelijk is, op mosselzaad mag worden gevist en dat de mogelijk heid bestaat dat ook het transport van mossels en/of mosselzaad van uit de Waddenzee naar de Ooster- schelde zal worden verboden, hierdoor zal een maatschappelijke, economische en emotionele schade ontstaat bij (een deel van de bevol king), - hierdoor een eeuwenoude VERVOLG VAN FILM „Het is natuurlijk heel persoonlijk. En zo'n film gaat toch gewoon door." Volgens M. Poot-de Witte bij wie de opnamen aan de Platteweg wel doorgingen, was het beter geweest als er voor Oud-Vossemeer geko zen was als filmlocatie in plaats van Stavenisse. „Dat is toch een andere bevolking. Daar had je dat niet gehad. Als je de Ramp hebt meegemaakt ligt het toch anders." Zelf werd ze in januari gevraagd of ze haar erf beschikbaar wilde stel len. Ze zei niet meteen ja, zegt ze. De hooiberg was toen net door een storm omgewaaid. Bovendien ver dronk haar man enkele jaren gele den in het water aan de overkant. „Ik vond het ook wel even moei lijk. Maar ja, ik kreeg er een ver goeding voor. Ze zouden met veer tig mensen komen, maar het waren er wel honderd. Het is een heel spektakel." Ze liet weten dat ze hun gang konden gaan en dat ze zich nergens mee zou bemoeien. Voor de opnamen is er op de mi spit nog een kotje bijgezet en aan het fietsenkot is een deur gespij kerd, zegt ze. De koeienstal is nog in de originele staat. Vanaf 1962 is de stal voor het vee gebruikt. „Hij is nog helemaal intact, met giergo- ten en een betonnen zolder en al." beroepsgroep in haar voortbestaan wordt bedreigd, spreekt de raad zijn mening uit dat deze sector - al dan niet in aangepaste vorm - moet kunnen blijven bestaan." In de motie wordt verzocht de sec tor voor Nederland, dus voor Zee land en Tholen te behouden. 'Hier door de redelijkheid van de gehanteerde aanpak c.q. werkwijze door de diverse milieuorganisaties in relatie tor bovengenoemde ge volgen te wegen en betrokken par tijen tot overleg te bewegen om tot Tijdens de opnamen kwam ook de burgemeester op bezoek. Ze ging zelf wel een paar keer kijken, maar vanwege het winderige weer bleef ze niet te lang buiten. De hoofdrol spelers kwamen ook een paar keer bij haar binnen. „Ze zijn maandag tot half vijf 's ochtends bezig ge weest. Omdat er een scène was mislukt, zijn ze dinsdag weer te ruggekomen. De hoofdrolspeel sters zijn naar huis gegaan, maar er zijn ook veel mensen blijven sla pen in de caravans die ze mee had den gebracht." „Grote onrust in Stavenisse", meldt presentator Thijs van den Brink van het actualiteitenpro gramma Netwerk donderdagavond op Nederland 2. „Straks komt de filmregisseur aan het woord of hij zich iets aantrekt van al die bozen Zeeuwen." De spanning wordt op gebouwd, maar de gemeente Tho len heeft donderdagmiddag al een persbericht uitgegeven, dat de re gisseur afziet van de filmopnamen voor De Storm in de Voorstraat en de Molendijk van Stavenisse. „Van televisie willen ze hier niets weten in het orthodox christelijke Stavenisse", zegt de presentator. Verslaggeefster Nienke Bakker blijkt ook de nodige moeite te heb ben om mensen aan het woord te werkbare oplossingen te komen.' Wethouder F.J. Goossen zei dat b. en w. de motie overnamen. De provincie Zeeland heeft de subsidie voor het project het kwe ken van mosselzaad op het land vastgesteld op 40.086,52 euro. De provinciale bijdrage is gebaseerd op 10% van de totaaluitgaven mi nus de al vastgestelde subsidie voor de aanschaf en inrichting van krijgen tijdens haar rondgang door het dorp. Autoraampjes worden dichtgedraaid, fietsers rijden stug door. De 80-jarige oud-wethouder Bram Smits komt wel uitgebreid aan het woord. „Het overgrote deel van de autotochtone bevolking is tegen deze film", meldt Smits op de zeedijk. Hij heeft de water snood van 1 februari 1953 van na bij meegemaakt. „Ik heb het ge weld van de storm gezien en grote angst overviel me", aldus de oud wethouder. Stavenisse betreurde 156 slachtoffers, bijna 10% van de bevolking was verdronken. Het was één van de zwaarst getroffen dorpen. Met historische beelden van de Ramp werd dat in Netwerk onderstreept. „Het past niet om juist hier opnamen voor een speel film te doen. Ik vind het ook schandalig om er sex en sensatie bij te halen. Dat hoort er helemaal niet bij", zegt Smits over het film verhaal met het ongetrouwde, zwangere meisje. „Het is inderdaad een controver sieel onderwerp", erkent PvdA- raadslid Eefke Bastianen, die aan de Annavosdijk tussen Stavenisse en Sint-Annaland woont. „Elke herinnering vinden de inwoners van Stavenisse moeilijk. Er wordt niet over gepraat. Het verleden wordt weggestopt." Met een boek of een documentaire over de Ramp kan SGP-raadslid het proefstation van de stichting Zeeschelp in Kamperland. Overi gens komen de kosten lager uit dan aanvankelijk was geraamd: 760.866 euro zoals de accoun tantsverklaring aangeeft in plaats van de eerder genoemde 830.585 euro. Minus de eerder toegekende 36 mille is de subsidie iets meer dan 40 mille, waarop 37.650 euro als voorschot is betaald. De pro vincie past nu nog 2436 euro bij voor het kweken van mosselzaad op land. Bert van Eenennaam vrede heb ben, maar een speelfilm gaat hem te ver. „Die kan heel wat emoties teweeg brengen." Volgens Piet Priem, die met een groepje dorpsbewoners in de Voor straat onderling in dialect de film opnamen bespreekt, ligt De Storm .gevoelig.' Bert Vermaas daarente gen haalt er zijn schouders over op. Een andere inwoonster zegt ook dat alleen het christelijk deel van Stavenisse zich eraan stoort. Filmproducent Alain de Levota vertelt, dat aanvankelijk leek dat er geen vuiltje aan de lucht was. Na schriftelijke vragen van de raads fracties van SGP en RFT aan b. en w. kwam er echter de nodige dis cussie over. „Er is een appèl op ons gedaan om niet in Stavenisse te gaan filmen. De gevoelens zijn daar heel sterk en daar hebben we toch respect voor, want met een filmploeg van 80 a 90 mensen ben je niet ongemerkt bezig." Op 10 oktober worden er ook op namen gemaakt voor de film. De ze keer in Anna Jacobapolder. De film wordt gemaakt met een bud get van 6,3 miljoen euro. Er zijn 45 opname dagen. In Scherpenisse was het de vijfde dag. Eerder werd er gefilmd in Schoorl en Castri- cum. De Storm wordt volgend jaar voor het eerst getoond op het fes tival Film bij the sea in Vlissin- gen. Daan van Doorn uit Tholen, tot eii ter en algemeen directeur van he sinds gisteren voorzitter van de Pr landse mosselcultuur. Hij volgt To van Reimerswaal en Sint Philipsh van de mosselkwekers. De producentenorganisatie haalt met de 60-jarige Van Doom een 'zwaar gewicht van betekenis' binnen, laat ze in een persbericht weten. De sec tor verkeert in zwaar weer, gevolg van een uitspraak van de Raad van State over het vissen van mosselzaad in de Waddenzee. Van Dooms net werk in de agrarische wereld, binnen milieuorganisaties, overheid en poli tiek zal, zo hoopt de organisatie, van pas komen om uit de impasse te gera ken. Het idee om de Tholenaar voor deze functie te vragen, kwam van de Zeeuwse commissaris van de konin gin Peijs. Volgens Daan van Doom is niemand er op uit om de voor Zeeland én Ne derland unieke en belangrijke mos selsector te verdelgen. „Het gaat dus om het leggen van nieuwe verbindin gen, en wel op korte termijn. Verbin dingen leggen in die zin, dat ener zijds zorgvuldig afspraken worden gemaakt over een juiste ontwikkeling van het zo prachtige Waddenzeege bied met zijn unieke natuur. En dat anderzijds aldaar mosselzaad opti maal duurzaam kan worden gevan gen." Door de bestaande wetgeving is dat niet eenvoudig. Oplossingen kunnen in de ogen van de nieuwe voorzitter alleen worden gevonden als overheid, natuurbeschermingsor ganisaties en mosselsector daartoe samen willen komen. Hij ziet daarbij voor de overheid als taak dat ze wet- Een ruime meerderheid van de raad steunt de kadernotitie ver- blijfsrecreatie. Daarin worden be staande campings de mogelijkheid gegeven om uit te breiden om aan kwaliteitsvernieuwing te doen. De RFT kon zich niet vinden in het voorgenomen beleid. Volgens MJ. Klippel was de notitie op het gebied van de uitbreiding te open. Wethouder F.J. Goossen had de frac ties na de commissie ruimte een aan vulling op het stuk geschreven. De SGP. CU, ABT en RFT konden zich toen niet vinden in het plan om de campings meer mogelijkheden te ge ven. Ze misten de koppeling met an dere projecten, zoals de uitbreiding van de Pluimpot, het plan Wulpdal en de plannen voor de Speelmansplaten. Goossen lichtte nog maar eens toe dat er van een ongebreidelde groei geen sprake is. Het gaat om bestaande kampeerterreinen. Die mogen met 20 procent meer plaatsen groeien. Dat betekent ook dat de oppervlakte kan groeien. De omvang daarvan is echten niet benoemd. DE uitbreiding is niet alleen bedoeld voor het verhogen van de kwaliteit, maar ook om tegemoet te komen aan de eisen die aan de brandveiligheid worden gesteld. Camping Stavenisse wil bijvoorbeeld van 6 naar 9 hectare uitbreiden waar bij het totaal aan standplaatsen met zes verminderd. De grotere opper vlakte is nodig voor een goede land schappelijke inpassing en de aanleg van een waterberging c.q. blusvijver. In de notitie wordt ook nieuwvesti- ging niet uitgesloten. Goossen laat de fracties weten dat er geen plannen voor zijn. Mochten die er wel komen, dan zal de raad opnieuw een uitspraak moeten doen omdat volgens het hui dige bestemmingsplan buitengebied een nieuwe camping niet is toege staan. Wat de horeca betreft. Nu hebben de meeste kampeerterreinen een kantine. Bij het opstellen van een nieuw hore- cabeleid zal bekeken worden of de kantine ook buiten het seizoen kun nen worden gebruikt. Maar ook dat beleid zal eerst aan de raad worden voorgelegd. De meningen waren niet veel anders dan in de geluiden die in de commissie al te horen waren. Ook nu had J.M. Aamoudse (SGP) kritiek op het plan. De toelichting van Goos sen kon zijn fractie niet gerust stellen. „Het komt over als: doe maar rustig aan. Als er sprake is van meer uitbrei ding of nieuwvestiging of horeca dan krijgt de raad alle gelegenheid een standpunt te bepalen. Dat is voor ons te verwarrend. En uitbreiding zal ze ker leiden tot toenemende druk op de zondagsrust." De SGP is bang om 'de aard van Tholen te verliezen.' Aar- noudse vroeg zich ook af of de raad er nog wel aan te pas komt als de raad het projectbesluit delegeert aan b. en w. Zowel PvdA als VVD en CDA kon den zich juist wel vinden in het voor genomen beleid. Volgens E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) kan van een recreatieondernemer niet verlangd worden dat zijn camping wordt aan gepast zonder meer ruimte te geven. G.J. Hoek (VVD) wees op de dat de markt heel beperkt is. Hij verwacht geen aanvragen voor meer campings. „Als het gaat om minicampings op Tholen, dan is er maar één." Hij doel de daarmee op camping de Heide van de familie Mol in Sint-Maartensdijk. J.L. Hage (CU) bleef vragen houden. Hij miste de samenhang met grote projecten die op stapel staan. De CU heeft volgens hem behoefte aan een discussie over 'wat past binnen een duurzame groei.' Het was hem niet duidelijk of hij nu ja moest zeggen te gen de reparatie van de bestaande kampeerterreinen of ja moest zeggen tegen meer kampeerterreinen. J.J.P.A. Boulogne zei dat ABT het verbeteren van de kwaliteit toejuicht. volgend jaar nog hestuursvoorzit- voedingsmiddelenconcern Vion, is lucentenorganisatie van de Neder- Verbree op. De oud-burgemeester d stond twaalf jaar aan het hoofd Landbouwingenieur Daan van Doom uit Tholen is de nieuwe voorzitter van de produ centenorganisatiemosselen. geving en uitvoeringsbesluiten zoda nig vorm geeft, dat er nieuwe afspra ken gemaakt kunnen worden over een duurzame vangst passend bij de gewenste natuurlijke ontwikkeling van de Waddenzee. „Anders gezegd: de Waddenzee moet blijven en de mosselsector ook!" Dat de mosselsector zich inspant om andere methoden te ontwikkelen, bleek onlangs op de visserijdag in Vlissingen. Daar werden de experi menten die Rinus en Marinus Pad mos uit Bruinisse doen met een alter natieve manier van het vangen van mosselzaad, bekroond met de Zeeuwse Visserij Award. De win naars droegen hun prijs op aan de ac tiegroep Red de Zeeuwse mossel. maar hij vroeg zich ook af of het haal baar is. „Wat kunnen we toeristen in de winter bieden?" Hij pleitte voor nieuwe verkenningen. Boulogne vroeg zich af of vakantiehuizen met een oppervlakte van 100 vierkante meter, met een goothoogte van 4 me ter en een nokhoogte van 8 m nog als recreatiewoning beschouwd kunnen worden. Van der Wal begreep niet dat Boulog ne daar nu mee kwam. Ze vond dat ABT er in de commissie ruimte over had kunnen praten. Volgens Boulogne is er in de commissie (waar de ABT niet aanwezig was) echter niet 'zo diepgaand gesproken over de grens die er aan het uitbreiden moet worden gesteld. Van der Wal wees hem weer op het feit dat het in de commissie wel mogelijk was geweest, maar dat ABT er niet was. „We waren vanwe ge een goede reden afwezig," zei Boulogne. M.J. Klippel (RFT) was het eens met ABT. Volgens Klippel was het beter geweest dat 'de samenleving de kans had gekregen zich uit te spreken over hoe de kampeerterreinen zich zouden moeten ontwikkelen. Dat is ook ge beurd met de nieuwe verordening voor de begraafplaatsen, de cultuur nota en de sportnota. Klippel herhaal de wat in de commissie volgens hem een van de belangrijkste kritiekpunten was: het ontbreken van een totaal beeld. De toelichting van Goossen gaf er volgens hem geen uitleg over. „Wat kan Tholen dragen, wat is er en waar is behoefte aan? Ook RFT is bang dat de toename van het toerisme de zondagsrust zal verstoren. De wethouder herhaalde wat hij in de commissie had verteld, namelijk dat het om een bestaande terreinen gaat die de mogelijkheid moeten hebben uit te breiden. Voor een groot deel gaat het om campings met stacara vans. Bij nieuwvestiging moet er ge toetst worden aan het bestemmings plan buitengebied. En het beleid voor de horeca verandert niet. Wethouder K.A. Heijboer lichtte toe dat de zaak niet onder het projectbesluit zal val len. Volgens Goossen zijn de plannen voor Wulpdal, de Pluimpot en de Striene van een andere orde. De dis cussie daarover kan volgens Goossen later plaatsvinden. J.P. Bout (CDA) zei dat zijn fractie het van belang vindt om op te nemen wat niet ge wenst wordt. Over wat dat dan was, kon hij niets zeggen, zei hij. Maar dat kon hij wel na de vergadering doen. Daar maakte J.J.P.A. Boulogne be zwaar tegen. „Is dat de bedoeling van de raadsvergadering dat om ema te zeggen wat je bedoelt?" Maar Bout vond dat hij zijn persoonlijke gevoe lens niet op tafel hoefde te leggen. Daarmee daagde hij ook wethouder W. Nuis uit: „Wat heeft u nu ge zegd?" Bout kwam ermee op de prop pen: „Willen we hier naaktrecreatie?" Met de toezegging dat er later gedis cussieerd kan worden over de toe komst van de recreatie hadden de meeste fracties vrede. Dat zal dan ge beuren bij het bespreken van de ka dernota. Als de campings uitbreiden tot 20 procent met plaatsen dan hoe ven ondernemers geen verevening toe te passen. Dat wil zeggen dat ze geen extra maatregelen hoeven te nemen voor het landschap. Op dat punt bleef Klippel kritiek houden. De maatregel tot verevening wordt van de provincie geëist. „Ik snap wel dat het een belet sel is voor de ondernemer, maar zo gaan we wel tegen de provincie in. Bij uitbreiding wordt toch een claim op het landschap gelegd. Volgens Goossen is de maatregelen een hulpmiddel en geen wurgmiddel. De rentabiliteit is van belang. Hage wilde weten hoe het met de uitbrei ding van de Pluimpot is gesteld. Vol gens Heijboer moet er een ontwerp- bestemmingsplan voor gemaakt worden. Was de ingezetenenomslag dit jaar druk toenemen met 2,6% (huurder) en 3,7% (huiseigenaar). Een agra risch bedrijf is volgend jaar onge veer twee procent meer kwijt aan waterschapslasten. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden moet op 27 oktober de ver ordeningen nog goedkeuren op grond waarvan de kosten over de ca tegorieën worden verdeeld. Het aan deel van de ingezetenen wordt 27% (was 11%), van gebouwd 56,97% (was 28%), van ongebouwd 15,83% (was 10%) en van natuurterreinen 0,2%. De totale belastingopbrengst wordt geraamd op bijna 53,3 mil joen euro. De begroting voor 2009 beloopt ruim 78,7 miljoen. 50.62 euro, volgend jaar bedraagt de nieuwe watersysteemheffing voor ingezetenen 80,79 euro. Huiseigena ren betaalden dit jaar 1,16 euro per 2500 euro waarde van hun pand, dat wordt volgend jaar 0,0498% van de waarde ofwel 1,24 euro. Grondeige naren zien de heffing stijgen van 58.63 naar 59,71 euro per hectare. Daarnaast komt er een afzonderlijke heffing voor eigenaren van natuur terreinen, van 3,66 euro per hectare. De verontreinigingsheffing gaat zui veringsheffing heten, het tarief daalt van 60,80 naar 52,62 per vervui lingseenheid. Voor directe lozingen op het oppervlaktewater blijft een verontreinigingsheffing bestaan, waarvan het tarief gelijk is aan dat van de zuiveringsheffing. Het waterschap heeft berekend dat met name alleenstaanden tors meer gaan betalen; voor een gemiddelde huurder stijgen de lasten volgend jaar met 18,7% en voor de eigenaar van een woning met 14,2%. Een ge middeld huishouden ziet de lasten- Archievendag. Tijdens de archie vendag, zaterdagmiddag 11 oktober, worden bezoekers in het Zeeuws Ar chief te Middelburg tussen 12 en 5 uur rondgeleid door de depots. In de Hofpleinkerk tegenover het archief houdt de schrijver Arthur Japin om 4 uur een lezing over de rol die ar chiefonderzoek in zijn werk speelt. Marechaussee Mario Steijn (31uit Sint Philips- land en Esther van Honk (27) uit Hellevoetsluis trokken vrijdag heel wat bekijks in de woon plaats van de bruid. Het stel trouwde in het prin senhuis en vooral de echtgenoot zag er anders uit dan de d<H>rsnee bruidegom. Mario Steijn is in dienst van de marechaussee en betrad in vol or naat met sabel en bontmuts en al het stadhuis. Twee motorrijders van het militaire politiekorps gingen de trouw-Hummer waarin het stel zat voor. Mario Steijn zit al jaren lang bij defensie, eerst bij de landmacht en de laatste twee jaar bij de koninklijke marechaussee. Hij werd de afge lopen jaren twee keer uitgezonden naar Irak en één keer naar Kosovo. Mario Steijn heeft Vliss ingen als standplaats. Esther van Honk is boek houdster en zoekt u een baan dichter bij haar nieuwe woonplaats Sint Philipsland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 15