TH 5 na twee jaar als nieuw terug in haven van Stavenisse k Abdij Nieuws WONEN 2 b V1/1 l/l E M D 'Doe maar alsof je hap van een Big Mac neemt' Expositie over Thoolse brug Roof van lood bij Meulvliet Zwanger? 'Ik deed het raam open en schreeuwde heel hard om hulp' Te weinig klanten is nekslag voor winkel van Paulien Quist Stavenisse vanavond op televisie Donderdag 25 september 2008 64l' jaargang no. 46 4 CENT KORTING op benzine Politiek café VVD Ds. Bakker komt naar Ger. Gem. in Scherpenisse Rolf Bringmann en Izak Moerland zeilen met gerestaureerde mosselhengst De TH 5 is terug in Stavenisse. Na twee jaar afwezigheid voer de platbodem dinsdagmiddag om kwart over één de haven binnen. De hengst is in België volledig gerestau reerd en staat nu hoog op de lijst van varende monumen ten. Eigenaar Rolf Bringmann en Izak Moerland brach ten de mosselboot weer in de thuishaven. Eregast Enige reisbureau van Tholen verdwijnt Deze week B LOGUS Gratis AED-training in strijd tegen hartstilstand Profiteer van dit voordeel! Natuurlijk krijgt u ook bij iedere tankbeurt GRATIS zegels of airmiles. Heelt u vragen van technische aard, stel ze gerust. We zijn u graag van dienst. \^/odelb E^ndrachtbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland iffion 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 E-rrjdil: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Beelden van de bouw en opening van de Thoolse brug zijn drie weken lang te zien in de hal van het ge meentehuis. Dit jaar is het tachtig jaar geleden dat de vaste verbinding over de Eendracht werd geopend. Heemkundekring Halchterth uit Halsteren stelde een foto-expositie samen die tijdens de open monu mentendag en de braderie in het dorp te zien was. Deze week ver huisden de foto's naar het Thoolse gemeentehuis. Een honderdtal pren ten uit 1927/1928 is daar te zien van de bouw van de pijlers, de komst over water en de opening van de brug, de aanleg van de Eendrachts- weg met doorbraak van andere stra ten, de tram en de veerpont. De VVD afdeling Tholen en Sint- Philipsland houdt 10 november ter ere van haar 50-jarige bestaan een politiek café. Tweede Kamerlid Charlie Aptroot van de VVD is gast spreker tijdens de bijeenkomst die om acht uur in café Hart van Tholen aan de Markt in Tholen plaatsvindt. De avond is toegankelijk voor zowel leden als niet-leden. Dominee E. Bakker (50) uit Urk heeft het beroep aangenomen dat de Gereformeerde Gemeente Scherpe nisse op hem had uitgebracht. De kerkenraad verwacht dat de predi kant vóór Kerstmis in zijn nieuwe gemeente aan de slag kan gaan. Scherpenisse is ruim twee jaar va cant, in mei 2006 vertrok ds. Brug ge naar Dordrecht. Vier jaar geleden werd Urk de eer ste gemeente voor ds. Bakker. Vóór zijn opleiding aan de theologische schóól werkte hij bij een toeleve ringsbedrijf van bakkerijapparatuur, en eerder als brood- en banketbak ker. De predikant, geboren in de Be tuwe en opgegroeid in Amersfoort, is getrouwd en heeft drie kinderen waarvan er twee nog thuis wonen. Tholen is niet helemaal onbekend gebied voor ds. Bakker: hij preekte afgelopen zomer en vorig jaar een keer op zondag in Scherpenisse. Bovendien woont in Tholen een zus van zijn vrouw. Onbekenden hebben voor circa 750 euro aan lood weggenomen bij Meulvliet in Tholen. De diefstal heeft volgens de politie plaatsge vonden tussen 12 en 22 september. deprovincialekraamzorq.nl Reqel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 22 4° 4° of ■f ^Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Rolf Bringmann (links) en Izak Moerland brachten de TH 5 weer naar de steiger in de haven van Stavenisse. De platbodem is honderd jaar oud en is weer in de originele toestand teruggebouwd. Met dit verschil dat er in het kotje achter in de boot een motor ligt. Tot 1945 voer de boot zonder motor. De TH 5 maakte met volle zeilen de overtocht van We- meldinge naar Stavenisse. Bring mann en Moerland waren om half elf uit de haven van Wemeldinge vertrokken bij een noordoosten wind. De bruine zeilen die 60 vier kante meter beslaan, waren al van ver af te zien. Adri Moerland, de vrouw van Izak Moerland, stond de platbodem op te wachten op de nol aan het begin van het havenkanaal. Met filmcamera en fototoestel. Ook Hans Snoei uit Sint-Annaland, bevriend met het echtpaar Bring mann, wachtte de hengst op. Voor dat het kanaal in werd gevaren, werden de zeilen gereefd en gleed de hengst op de motor rustig naar het dorp. De hengst heeft een grondige op knapbeurt ondergaan. De gangen en spanten zijn vernieuwd. Ook de mastbalk, waar de mast in staat, is nieuw. De kajuit - niet oorspronke lijk - is er af gehaald. Ook de loop planken zijn vernieuwd. Bijna al het hout is eikenhout. Het hout kraakt en het ruikt nog nieuw. Tus sen het vooronder en de achter plecht is nu weer ruimte voor mos sels. De sector zit in zwaar weer door het verbod op zaadvisserij in de Waddenzee, maar de TH 5 kan bij wijze van spreken voor het ver voer van kleine hoeveelheden schelpdieren ingezet worden. Bringmann: „Als de boot vol met mossels ligt, dan kan de schipper niet via de deur uit het voorronder naar buiten. Daarom is er een luik gemaakt in het dak zodat de visser toch naar buiten en naar binnen kan. Zo was het ook op de origine le TH 5." Bringmann kon voor de restauratie gebruik maken van oude foto's uit de periode 1935-1964. De hengst was nog actief in de visserij toen de familie Schot uit Tholen er nog mee voer. Het Duitse echtpaar Rolf en Ange- lika Bringmann hebben al twintig jaar een tweede woning in de Voor straat van Stavenisse. Ze kochten de mosselhengst die Jan Korneel heette in 1987. „De boot was al slecht. Eind jaren negentig hebben we besloten de hengst te later res taureren. Hij is eerst naar Hoorn gegaan, naar Cees Droste die pro jectleider van de restauratie is. Droste heeft ook de TH 49 geres taureerd. De laatste twee jaar lag de boot in Rupelmonde." Via een speciaal project voor werklozen, de Vlaamse nautische behoudsvereni- ging Tolerant, werd de hengst on der handen genomen. De TH 5 voer dan ook de vlag van de stich ting. Bij de restauratie kon de loods van de werf gratis worden gebruikt. Bringmann moest wel het materi aal en de projectleider betalen. De laatste maanden kreeg de schipper bij de ingrijpende opknapbeurt ook hulp van Julian de Jonge uit Sint- Annaland. Izak en Adri Moerland zijn al zo'n twintig jaar bevriend met het Duit se echtpaar. Zelf hebben ze ook een schip, een schout die Luipaard heet en ook Stavenisse als thuishaven heeft. Toen de TH 5 twee jaar gele den vertrok kreeg Bringmann een pannetje mosselen mee van burge meester Nuis. In de tussentijd is de haven opnieuw ingericht. Er zijn meer steigers gekomen. „Het was wel even spannend om te zien of er genoeg plaats is." Dat bleek geen probleem. Voordat de hengst af meerde maakte Bringmann nog een rondje door de haven met de hengst die 11,25 meter lang is en 4,20 me ter breed. Jap van Haaften van het voormalige café Handel en Scheepvaart riep dat hij er mooi uitzag. Voor Moerland en Bringmann was het de eerste tocht samen op de vernieuwde boot. Volgens Moer land ging het goed. „De ene keer was ik kapitein en de andere keer matroos. Het vaart heel goed. Alles is verbeterd. We hadden het tij mee en er stond een lekker windje." Donderdag vertrokken ze naar Ru pelmonde waar de TH 5 te water werd gelaten. Dochter Janna Stob belaar-Schot uit Tholen, de dochter van mosselvisser Johannes Schot die samen met Jacobus Schot tus sen 1931 en 1961 eigenaar was, was aanwezig. Van de 84-jarige Melis Schot uit Tholen kreeg hij een brief waarin hij de schipper succes wenst. Het was een feeste lijke bijeenkomst. Jan Korneel was nu weer TH 5, de bruine vloot weer een beetje aangesterkt. Van Rupelmonde voer de hengst naar Baasrode (ongeveer drie uur van Antwerpen, stroomopwaarts) om daar het afgelopen weekend de Scheldefeesten luister bij te zetten. De TH 5 was er de eregast. Van Baasrode voer de mosselboot naar Wemeldinge waar ze een nacht overbleven. In Stavenisse werden ze opgewacht door familie van Moerland en een handvol andere belangstellenden. Bringmann werd gefeliciteerd met het resultaat. Volgens de eigenaar zijn er nog vijf hengsten, drie van de vijf varen nog in de Nederlandse wateren. Eentje vaart in de Middellandse Zee, een tje ligt op de wal. De TH 5 ligt nu weer op zijn plaats aan de steiger in Stavenisse, vlak bij de molen. De hengst moet nog op een paar kleine zaken afgewerkt worden. Bringmann en Moerland verwach ten dat er veel vraag naar de hengst zal zijn om mee te doen aan haven feesten en demonstratie. Moerland: „Als je wilt kun je in de zomer elk weekend optreden." Mannen dringen slaapkamer puzzelende bewoner binnen „Het is net een slechte film", zegt de 83-jarige mevrouw Van Heusden uit Scherpenisse nadat er vorige week ineens drie onbekende mannen in haar slaapkamer stonden. I)e vrouw kon die donderdagnacht niet slapen en ging daarom in haar bed puzzelen. Ze werd rond twee uur verrast toen ineens de slaapkamerdeur openging. De drie mannen kwamen de verlich- den verder geen rotzooi gemaakt. Ze te kamer binnen en zeiden tegen mevrouw Van Heusden dat ze van de politie waren en kwamen contro leren of alles in orde was. Vervol gens ging één van de mannen in de nachtkastjes rommelen, een tinder keek in de linnenkast, terwijl de der de aanwijzingen gaf. Ze waren heel licht getint, volgens de 83-jarige vrouw en spraken Nederlands met een licht accent. „Ze waren goed verstaanbaar en zagen er gewoon netjes uit." Nadat de mannen alles hadden door zocht, gingen ze weg. „Ze hadden me van alles aan kunnen doen, maar ze hebben me gelukkig niet aange raakt." Toen de inbrekers wegwaren, deed de bejaarde vrouw de slaapka merdeur dicht. „Ik deed het raam open en schreeuwde heel hard om hulp. Een buurvrouw hoorde mij. Ze vertelde dat ze iemand had zien weglopen. De politie was geweldig. Ze waren er zo. De inbrekers waren natuurlijk al weg, maar de politie heeft me goed geholpen." De insluipers hebben allerlei laatjes in de hele woning opengetrokken, maar volgens mevrouw Van Heus- hebben een klein geldbedrag mee genomen. een horloge en een tas met inhoud. „Dat geld was echt niet veel hoor, bij 200 euro is het echt op. Als die drie mannen dat met el kaar moeten delen hebben ze geen hoog uurloon", zegt mevrouw Van Heusden gekscherend. Toch is het haar niet in de koude kleren gaan zitten. „Ik ben er goed van afgekomen. Ik sta nog te bibbe ren op mijn benen. Het is de angst dat iemand ineens in je huis binnen komt." Hoe de mannen precies zijn binnengekomen, is niet duidelijk. „Waarschijnlijk via de balkondeur. De deuren zilten allemaal op het slot met twee knippen en dievenklem- men erin. En toch komen ze nog binnen." De mannen zijn er in een auto van door gegaan. Later heeft de politie ter hoogte van de kruising Post- weg/Kadijk bij Poortvliet enkele voorwerpen afkomstig uit de dief stal gevonden, die door de mannen uit de auto zijn gegooid. De politie is op zoek naar getuigen. Mensen die iets gezien hebben kunnen bel len met 0900-8844. maar volgens mevrouw van neus- ïen mei uyuu-nn-w. Star Travel in Tholen. het enige reisbureau van het eiland, is dicht. Eige naresse Paulien Quist heeft vrijdag de deur van het pand aan de .Vlolen- vlietsestraat dicht gedaan. Het is vrij snel gegaan voordat ze dat besluit heeft genomen. „Een lastige beslissing", vindt ze. Quist is zeven jaar geleden met het reisbureau gestart omdal het haai- leuk leek iets in de reiswereld te doen. Ze heeft daarvoor al diverse banen gehad, maar voordat ze met haar nieuwe uit daging begon, was ze hostess in het buitenland. Te weinig mensen lopen de zaak bin nen en daarom is het voor Quisl niet langer haalbaar om de winkel open te houden. „Het is speculeren waar het precies aan ligt. Er is niet goed de vin ger op te leggen. Wordt er te weinig gereisd of verdwijnt het over de brug?" Quist denkt dat het een combi natie van meerdere factoren is. Ook het boeken van reizen via internet, waarbij het reisbureau wordt omzeild, en het teruglopen van winkels in Tho len noemt ze als mogelijke bijdrage voor haar lage klandizie. Quist betreurt het dat er steeds meer winkels in Tholen verdwijnen. Ze heeft er naar eigen zeggen alles aan gedaan om haar zaak draaiende te houden en heeft het er moeilijk mee dat het niet is gelukt. Daarom wil ze liever niet aan de grote klok hangen dat ze is gestopt. „Het staat op de deur en de directe klanten weten het." Mensen die een reis bij het bureau hebben geboekt, kunnen nu terecht bij de vestiging van de reisbureauketen in Bergen op Zoom. Wat Quist gaat doen. weet ze nog niet. Eerst wil ze orde op zaken stellen. Ze heeft een medewerker in dienst. Het is eveneens nog niet bekend wat zij gaat doen. De actualiteitenrubriek Netwerk van de Evangelische Omroep wijdt vanavond om 20.25 uur op Nederland 2 een programma aan de discussie over de filmop namen in Stavenisse. Oud-wethouder Bram Smits, die de watersnood van 1953 van nabij heeft meegemaakt, komt aan het woord, evenals de raadsleden Bert van Eenennaam (SGP) en Eelke Bastianen (PvdA). Straatinterviews leverden heel weinig op. ..De mensen wilden niet praten", zegt Nicnke Bakker van Net werk. „Ook burgemeester Nuis niet. Men is heel gesloten over dit onderwerp." De opnamen voor De Storm in de Voorstraat en op de Molendijk kwamen in discussie naar aanleiding van schriftelijke vragen van de raadsfracties van SGP en RFT. Burgemeester Nuis heeft donderdag een gesprek gehad met vier inwo ners van Stavenisse: ouderling A.J. Zwerus van de Hervormde Gemeente, aan nemer en beheerder van dorpshuis de Stove M. van Prooijen, voorzitter Ph. de Rijke van de Stichting Actief Stavenisse en A. den Braber. „De burgemeester en de filmmaatschappij hebben nog steeds geen beslissing genomen of het door gaan van de opnamen in Stavenisse", zegt Nienke Brink. De uitzending over Stavenisse zou eerst dinsdagavond uitgezonden worden, maar werd toen uitge steld in verband met de actualiteit van een schietpartij op een school in Finland. Patrick de Graaf duikt met ploeg naar nationale eerste prijs Rornina Bajramovic danst en zingt in The sound of music Corné Menheere uit Sint-Maartensdijk test tractor op trekkertrek EN VERDER... Harde botsing tussen coalitie en oppositie in gemeenteraad ZWIJGEN IS HET SIERAAD VAN DE ONTWIKKELDE EN HET MASKER VAN DE DOMME Dit nummer bestaat uit 20 pagina's IMABO 10GUS BERG£N OP ZOOM PRESENTEERT OP 27 SEPTEMBER. 4, 11. 18 EN 2S OKTOBER •SPANNEND UONEN" WONEN WORDT WEER SPANNEND! Oiue showroom staat mi oktober in hol teken van Spannend Wonen". laat u verrassen door noviteiten, trends, luxe en demonsliatics op het gebied van keukens badkamers en nog veel meer! kom langs en profiteer van ome Spannend Wonen* aanbiedingen Bergen op Zoom, Zeelandhaven 7 0164 - 27 15 00, www.logus.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Proynce ?e»ianc! Abdij 6, Postbus 6001.4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Inwoners die dat willen, kunnen gratis een AED-training volgen. Voorwaar de is wel dat ze zich vervolgens laten registreren als vrijwilliger waarop in geval van nood een beroep kan worden gedaan. De AED wordt gebruikt wanneer iemand een hartstilstand krijgt, en kan de overlevingskans vergro ten. De training is onderdeel van het project van de gemeente waarbij 21 van dergelijke apparaten op openbare plekken in alle woonkernen hangen. De automatische externe defibrillator is een apparaat dat met een stroomstoot het hart stil zet. Vervolgens moet reanimeren het weer op gang krijgen, weer re gelmatig laten kloppen. Gebeurt dit binnen zes minuten, dan stijgen de overle vingskansen met meer dan zestig procent. Gezien hel belang, heeft de gemeen teraad besloten om verspreid over de gemeente een aantal van deze apparaten beschikbaar te stellen. De kastjes zijn al geplaatst, de komende weken komen de AED's erin. In de tweede helft van oktober verspreidt de gemeente huis aan huis informatie: een kaart met telefoonnummers van AED-gecertificeerden en een overzicht van de plaatsen waar de apparaten hangen. En gegevens van de Hartstichting met betrekking tot de zes minutenzorg. Bij de gemeente kunnen mensen een in schrijfformulier voor een reanimatie-AED training aanvragen. Ook op de web site is het te vinden (via de sneltoets AED apparaten Tholen). „De cursus is gra tis op voorwaarde dat men zich als vrijwilliger laat registreren. Dat betekent dat je naam op een lijst komt, en datje een bordje aan de gevel krijgt", legt Jacolien Deurloo van het servicebureau van de gemeente uit. De trainingen worden ver zorgd door de EHBO-verenigingen, ondersteund door het Rode Kruis en dc re- animatiepartner van de Hartstichting. Deze partijen vormen een werkgroep die het project heeft opgezet, en in de toekomst de controle en het onderhoud van de AED-apparaten regelt. In het kader van de campagne kregen de leden van de gemeenteraad en het col lege van burgemeester en wethouders dinsdagavond een training in de raadzaal. Zie verder pagina 5. Raadslid Peter Suurland oefent het reanimeren op een pop. Zijn collega's Ellen van der Wal en Jan Oudesluijs, en instructrice Joke de Neeff van het Rode Kruis, kijken toe. 4S

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1