'De koningin keek me recht aan, net alsof ze me herkende' 'M'n ketrilje bellen' Thoolse scholieren ook bij Prinsjesdag Nuis kiest J Wijkteam Sint-Annaland is er klaar voor! r Donderdag 18 september 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Voor Cock Stoutjesdijk was het dinsdag haar derde ontmoeting met de koningin. Elke keer was zij ge kleed in de Thoolse streekdracht. Dat is begonnen bij een bezoek van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven aan Sint-Maartensdijk in de jaren '80. Stoutjesdijk had klederdracht liggen uit haar fami lie en daarom werd haar gevraagd om in kostuum te verschijnen. Cock Stoutjesdijk ziet vorstin voor derde keer Interview Koningin 'Ik zat pal tegenover prinses Margriet' Curödomi Sint-Maartensdijk Sint-Philips land Poortvliet .UIA Claus en mij. Die heeft uitver groot in de krant gestaan". Stoutjesdijk ontmoette de vorstin in de Abdij in Middelburg. Ze was uitgenodigd om in streek dracht een lezing te geven tijdens het bezoek van de toenmalige presidentsvrouw van Zuid-Afri- ka, mevrouw De Klerk. Beatrix was daar ook bij aanwezig. De tweede keer dat zij de konin gin in levende lijve zag, was haar man Bram er ook bij. „Het was bij de bruiloft van Willem- Alexander en Méxima." En dinsdag zagen zij de koningin Mensen werden zo enthousiast daarvan, dat ze werd gevraagd om lezingen te houden. De eer ste was voor de bond van platte landsvrouwen en daarna is ze overal al geweest. Dat deed ze samen met oud-Tholenaren Nel lie en Leen Hage. Die zijn op den duur om gezondheidsrede nen afgehaakt en wonen nu in Goes. De eerste ontmoeting met Bea trix is geen één lezer van de Te legraaf in die tijd ontgaan. „Ze sprak me toe en toen is er een fo to gemaakt van haar en prins weer. Toen de gouden koets de eerste maal passeerde, zat Beatrix aan de kant van de Tholenaren. Cock zit op een roze wolk na het weerzien met de koningin. Ze keek me recht aan, het was net alsof ze me her kende. Ze gaf een koninklijk knikje, als groet. Ze kijkt echt gericht." Ook haar man, dochter Kitty en vriend van de familie Jan Clijsters waren het met el kaar eens hoe bijzonder de reac tie van de koningin was. Zij wa ren elk op hun manier onder de indruk van het koninklijke ver toon. „Het is allemaal zoveel grootser dan op televisie. Het maakt veel indruk. Ik wist niet dat er zoveel goud aan de koets zat. Zoveel pracht en praal, echt schitte rend", is de re actie van Kitty. Tegen Jan, haar man voor die dag: „Je hebt je hoedje niet af gezet." Hij lacht: „Daar denk je niet aan op zo'n mo ment. Er is veel te veel te zien." Op de terugweg van de koets krijgt hij een herkansing, maar dan zit Maxima aan hun kant. „Méxima zag er goed uit. Echt representatief. Die heeft het!", reageert Clijsters. Bram Stou tjesdijk bekijkt het allemaal met stille interesse. „Je kunt je er geen voorstelling van maken hoe het in het echt is. Het duurt allemaal zo lang. Op televisie zie je alleen flitsen. Het is toch een heel gebeuren zo", zegt hij. Cock vindt het allemaal wel grappig: „En nu mogen we weer oprollen. Ha, ha, niet letterlijk hoor." (achter de stoet - red.) r»--- m 1«1 •H -«> •s* A O. •>- Cock Stoutjesdijk heeft de klederdracht en sieraden van haar schoonmoeder en diens zus voor dinsdag uit de kast gehaald. Het was de zondagse dracht, met een kipje op de witte kap; een hoedje met een sierlijke struisvogelveer. Bij Cock was die oran je, bij Kitty zwart. Het hoedje is versierd met witte roosjes op de rand. Als dit niet het geval was geweest, of als er geen kleur op het hoedje had gezeten, was het rouwdracht geweest. Opvallend bij de Thoolse dracht is de lengte van de muts. Bij het vergelijken met de andere Zeeuwen, blijkt dat de Thoolse muts het langst is. Aan de gouden krullen, die getorst zijn, hangen bellen. Op de voorkant van het mutsje hebben beide vrouwen gouden spel den. Bij Cock zijn die amandelvormig en bij haar dochter rond. De sieraden zijn van opengewerkt goud, cantille genaamd. „In Tholen spreken ze van m'n ketrilje bellen." Ze zijn versierd met granaten, edelstenen die gedolven zijn in de mijn van Bohemen. „Die mijn is gesloten. Tegenwoordig ha len ze de granaten uit het Oostblok, maar die zijn minder mooi en minder van kwaliteit." De vrouwen zijn volledig in het zwart. Ze hebben een 'jak' en een rok aan. Naast een gouden broche hebben ze een ketting omhangen. Bij Cock is die gemaakt van zwarte granaat en een cantilleslot. Kitty heeft een ketting van bloedkoraal. Onderrok ken hebben ze ook aan. „Ik heb er maar één, zegt Kitty." Voor de mannen bestond op Tholen geen hoerendracht. Wel ge woon burgerkleding. Daarom lopen Jan Clijsters en Bram Stou tjesdijk in burgerdracht. Die bestaat uit een zwarte broek, een zwart vestje met daaronder een witte bloes, een pandjesjas en een bolhoed. Beiden hebben ze een speldje op de revers van hun jas. Clijsters heeft een hoefijzer, Stoutjesdijk een paard. En ze hebben een horloge in hun vestzakje. Cock Stoutjesdijk. De Groen van Prinstererschool uit Scher- penisse was ook vertegenwoordigd in Den Haag. De kinderen uit groep 7 en 8 waren onder begeleiding van enkele ouders en directeur J. Duvekot bij Prinsjesdag aan wezig. Ze stonden net als de andere Zeeu wen in de erehaag op de Korte Vijverberg, zij het achter de omheining. Enkelen had den de Zeeuwse vlag meegenomen, zoals Aron Beurkens. Jack Elenbaas, Corné van Oeveren en Mart Eindhout (v.l.n.r.) stonden ook langs het parcours. t t Cock Stoutjesdijk is persoonlijk door burgemeester Nuis naar voren ge schoven als één van de burgers die als afgevaardigde van de gemeente Tholen tijdens Prinsjesdag zou gelden. Want even had het kunnen gebeu ren dat geen enkele Tholenaar tussen de in totaal 200 Zeeuwen in de ere haag zou staan. Caroline Baljé van de provincie Zeeland had het uitgestippeld: elke Zeeuwse gemeente, dertien in totaal, zou ongeveer twintig personen mo gen afvaardigen naar Den Haag op Prinsjesdag. Alle Zeeuwen moesten dan wel in klederdracht verschijnen, zodat ze duidelijk zichtbaar zouden zijn in de erehaag. Volgens traditie levert ieder jaar een andere provincie op de derde dinsdag van september een afvaardiging van burgers. Zo kreeg ook gemeente Tholen het verzoek om zo'n twintig Tholenaren in klederdracht te verzamelen. Daar zagen ze het verzoek als een moeilijke opdracht. „Twintig mensen die in klederdracht lopen, die schud je niet zomaar uit je mouw. We hebben geen vereniging op het eiland hiervoor." De gemeente ging uitzoeken waar ze die personen zou kunnen vinden. Toen Baljé ging informeren hoe het ervoor stond, kreeg ze volgens eigen zeggen te horen dat Tholen geen kandidaten had. „Dat is nogal makkelijk gezegd", reageert burgemeester W. Nuis desgevraagd. „We kregen bericnt van de provincie dat het niet meer hoefde, want alles zat al vol." Nuis vond dat Tholen als gemeente ook in de burgerdelegatie vertegenwoor digd moest ziin en is toen zelf op zoek gegaan naar mensen. Aanvankelijk deed de afdeling communicatie dat, maar die kreeg volgens Nuis tijdens de zoektocht de onaangename melding vanuit de provincie. „Ik wist in ieder geval dat mevrouw Stoutjesdijk klederdracht had. Zij was namelijk ook uitgenodigd bij de verwelkoming van mevrouw Peijs en toen liep zij in klederdracht." Nuis vroeg haar of zij mee wilde doen en of zij nog meer mensen op de been kon brengen. Dat werden er uiteindelijk vier in totaal: Stoutjesdijks man Bram en dochter Kitty, en Jan Clijsters van hoeve Luchtenburg. Nuis is daar tevreden mee. „Als er niet meer zijn, dan zijn er niet meer." Cock Stoutjesdijk was eveneens van mening dat twintig een onmogelijke opdracht was. „Die kreeg ik nooit bij elkaar. Ik heb gebeld naar mensen waarvan ik wist dat hun moeders ook wel eens klederdracht hadden ge dragen, maar de meesten hebben hun kleding niet meer compleet." Haar man Bram en dochter Kitty waren direct enthousiast. Maar de man van Kitty wilde niet mee. Daarom werd er gezocht naar een andere man, en dat werd een goede vriend van de familie: jan Clijsters. Baljé reageerde achteraf overigens nog verheugd dat er toch een afvaardiging uit Tholen is gerealiseerd. Naast Cock Stoutjesdijk waren Jan Clijsters, Kitty van Hoek en haar vader Bram Stoutjesdijk (v.l.n.r.) de andere Thoolse deelnemers aan de erehaag. Fotografen en televisiemensen schoten plaatjes van het tafereel. Een camera man vond Cock blijkbaar zo bijzonder dat hij haar uit de massa pikte voor een kort interview voor de televisie. Vrien delijk en rustig als een echte beroeps stond zij de journalist te woord. Daarna voegde zij zich weer keurig bij de stoet. Die stond geduldig te wachten tot de re gio-officier van de reservisten, de heer Van Hagen, het sein gaf voor vertrek. Het was een voorbode voor de rest van de dag, waarbij wachten eerder uit kwartieren dan minuten bestond. Het was de bedoeling dat de Zeeuwen aan sloten achter de stoet van de veteranen. Die ontmoetten ze bij het Malieveld, na het passeren van allerlei korpsen in ver schillende uniformen. De ene stoet had Huzarenhoeden op, grote zwarte harige mutsen, een andere was voorzien van helmen met een sierlijke pluim van wit te of zwarte veren. Een enorme fanfare behoorde ook tot de stoet die te voet richting het Binnenhof ging. De route was afgezet met hekken, en politieagenten en diverse militairen, waaronder een haag van de Koninklijke marine, hielden toezicht. Al het verkeer werd tegengehouden, zelfs de tram moest wachten tot de stoet was gepas seerd, tot grote verbazing van Kitty. Toeschouwers keken vol bewondering naar de indrukwekkende Zeeuwse stoet, die vooral opviel door de witte kappen. Diverse mensen wilden een foto van die mensen in die voor velen vreemde kos tuums. Bij aankomst op de Korte Vijverberg werden de Zeeuwen begroet met een luid gejoel van kinderen. „Zeeland, Zeeland, Zeeland", scandeerden ze. Het waren de kinderen uit groep 7 en 8 van de Groen van Prinstererschool in Scher- penisse. Die stonden opgesteld als pu bliek achter de hekken. De Zeeuwse burgerdeputatie werd verdeeld over weerszijden van de straat. Het Thoolse gezelschap stond op de hoek van het Mauritshuis, met de rug naar de Hofvij ver. Begeleiders van de provincie Zuid- Holland verdeelden de erehaag over de lengte van het pad naar het Binnenhof. Steeds moesten mensen een stukje op schuiven. Toen iedereen op zijn plek stond, was het weer tijd om te wachten. Wachten tot de gouverneur der residen tie te paard kwam inspecteren of alles in orde was. Met een streng gezicht, hoog te paard gezeten en geflankeerd door een dame in uniform, eveneens te paard, stapte hij statig voorbij. De heer Van der Putten deed het voor het eerst, maar van plankenkoorts was bij de commandant van de Koninklijke mare chaussee niets te merken. Dan was het weer wachten tot de eerste stoet keurig in de maat, aangegeven door de begeleidende commandant, passeerde. Met tussenpozen van minu ten volgden de volgende stoeten te voet. Daarna was de cavalerie aan de beurt. En nadat er bijna een uur van het vor men van de erehaag was verstreken, kwam de eerste koets. Laurentien en prins Constantijn kwamen als eersten, samen met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. En na even weer een stil moment, was het dan zover. Kinde ren gingen juichen. Daar kwam hij: de gouden koets. De inzittenden zwaaiden naar de omstanders, die hun best deden om de korte glimp van de vorsten goed in zich op te nemen. De koets, waar ie dereen naar uitkeek, was voorbij. Opgewonden sprak iedereen na over wat ze gezien hadden. De één had Maxima gezien, de ander de koningin. Niemand sprak over wat Beatrix eigen lijk ging doen. De inhoud van de Troon rede leek op dat moment niemand te boeien. In het uur dat de leden van de erehaag moesten wachten tot het hele circus weer van voren af aan begon, heeft niemand iets kunnen opvangen van wat er in de Ridderzaal werd ver teld. Er telde maar één ding: deel uit maken van de erehaag. En die rol ver vulden de Zeeuwen vol trots. Maar ook de omstanders waren trots op de Zeeuwen. Na het voor de tweede keer passeren van de gouden koets, vroegen kinderen van de Rehoboth- school uit Capelle aan den IJssel hand tekeningen aan Kitty. „Maar ik ben de koningin niet hoor!" Het kon de kinde ren niet deren. Gretig lieten ze hun T- shirt, arm of hand signeren door die bij zondere vrouw. Van het lange wachten werden de aan wezige kinderen langs de route balda dig. Ze probeerden met luid ge schreeuw de militairen uit de pas te halen. Even leek dat te lukken, de stoet stokte even, maar de commandant kreeg ze weer in de maat. Van uit zijn tenen schreeuwde hij boven het gejoel van de kinderen uit: „Eén, twee, drie, vier." En zijn korps liep weer in het gareel. Maar het was de toeschouwers niet ontgaan. Cock en Kitty gierden van het lachen. De veteranen wisten de kinderen de mond te snoeren. Hun commandant liet ze halthouden, rechtsomkeert maken, salueren naar beide zijden van de ere haag en weer hun weg vervolgen. Dat dwong respect af. Met luid applaus werden de veteranen beloond. De Zeeu wen sloten weer achter hen aan. Een er varing rijker. Cock leek op de terugweg net een lid uit de Koninklijke familie. Ze wuifde vriendelijk terug naar de om standers, terwijl de stoet weer richting Provinciehuis liep. Iedereen was zich nu bewust van zijn rol en voelde zich heel bijzonder voor dat moment. Na een lunch op het provinciehuis werden de Zeeuwse burgers weer de bus in ge stuurd, terug naar hun eigen provincie. Opgelucht dat de klederdracht straks weer uitkon, maar vooral ook voldaan. Adri Boxhoorn uit Tholen beleefde dinsdag de dag van haar leven.'Ze was de gast van SP Tweede Kamerlid Fons Luijben uit Walsoorden, met wie ze een tijdje geleden in een discussiepro gramma zat bij omroep Zeeland. „Hij heeft me thuis opgehaald en was de hele dag een zeer attente en hoffelijke gastheer", zegt de Thoolse oud-lera res die een grote fan is van het Oranje huis. Mevrouw Boxhoorn zat op de publieke tribune in de Ridderzaal - pal tegenover prinses Margriet - bij het uitspreken van de Troonrede. Ze lunchte samen met Luijben in het res taurant van de Kamer. En 's middags maakte ze in de Tweede Kamer het aanbieden mee van de Miljoenennota door minister Bos van financiën. „Ik heb het allemaal eerste rang kunnen zien. En natuurlijk had ik ook een grote hoed opgezet." Er passeerden veel paarden die bij de ene toeschouwer bewondering opwekten en bij de andere angst. Wel waren velen het erover eens: het was een pracht zicht. Wijkteam Sint-Annaland biedt: verzorging en verpleging aan huis. een klein team dus minder handen aan het bed. zeer direct en nauw contact met de huisarts. hulp bij het aanvragen van indicatie. Curadomi biedt zorg in de gehele gemeente Tholen. informatie: www.curadomi.nl of bel 0166 - 65 49 94 Curadomi, organisatie voor thuiszorg Voorstraat 31,4697 EJ Sint Annaland Organisatie voor thuiszorg Advertentie EM. SPAR WAT JE DICHTBIJ HAALT, IS LEKKER.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3