Cock Stoutjesdijk spreekt voor televisie, dochter Kitty deelt handtekeningen uit Is film Stavenisse wel zo'n goed idee? ieuws Anna Jacobapolder niet de negende woonplaats Lezenplein in bibliotheek Werkstraf voor Fluplander Jongens Casembroot en meisjes Regenboog winnen toernooi 3^53 Donderdag 18 september 2 64e jaargang no. 45 4 CENT KORTING op benzine Van Beek niet terug in bestuur waterschap Tholenaren in streekdracht maken indruk in erehaag bij Prinsjesdag Vroeg opstaan, jezelf in een Zeeuws kostuum hijsen, op de bus naar Den Haag stappen, daar een paar uur langs de kant van de weg gaan en vervolgens weer terug in de bus naar huis gaan zitten. Dat is in het kort wat ruim 150 Zeeuwen met Prinsjesdag hebben gedaan. „Ik heb het er graag voor over gehad", zegt Kitty van Hoek-Stoutjesdijk (51). Zij vertegenwoordigde dinsdag samen met haar va der en moeder Bram (75) en Cock Stoutjesdijk (74) en Jan Clijsters (55) Tholen in de Zeeuwse erehaag van mensen in streekdracht. Zeeland was voor het eerst sinds twaalf jaar weer aan de beurt om een burgerdeputatie te leveren voor Prinsjesdag. Witte kapjes Oude bekende Plaatsnamen vastgelegd als gevolg nieuwe wet Anna Jacobapolder SGP en RFT stellen vragen aan b. en w. Restantenverkoop www.logus.nl LOGUS Aan het schoolvoetbaltoernooi gisteren in Sint-Maartens dijk deden ongeveer 50 leerlingen meer mee dan vorig jaar. Opvallend, noemt directeur Gerrit Coldeweijer van de Schalm de grote belangstelling voor het schoolvoetballen. Hij is een van de organisatoren van het toernooi. Vooral bij de jongens zeventallen waren er meer spelers. Daarom be gon het toernooi op de velden van Smerdiek al om twaalf uur. Profiteer van dit voordeel! Natuurlijk krijgt u ook bij iedere tankbeurt GRATIS zegel» of ainniles. Heeft u vragen van technische aard, stel ze gerust. We zijn u graag van dienst. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gisteren opende wethouder C.L. van Dis in de bibliotheek van Tholen het zogeheten makkelijk lezen plein. Dat is bedoeld voor kinderen met een leesprobleem. Er is dankzij sub sidie van de provincie een aangepas te collectie boeken, dvd's, cd-roms en andere hulpmiddelen voor kinde ren die lezen moeilijk vinden. Uit onderzoek blijkt dat een op de tien kinderen in het basis- en voortgezet onderwijs problemen heeft met le zen en spellen, door een aangeboren handicap of concentratiestoornissen. De boeken en hulpmiddelen worden goed zichtbaar gepresenteerd, boe ken en dvd's met de omslag naar vo ren. Ook wordt gebruik gemaakt van een aangepast lettertype. Jeugdbibli othecaris Petra Das lichtte een en ander toe. Dansgroepjes van gym nastiekvereniging Olympia verzorg den een optreden. Sint-Annalander Rien van Beek (61) komt na de verkiezingen in no vember niet terug in het water schapsbestuur. De hoofdingeland voor bedrijfsgebouwd bij Zeeuwse Eilanden is, evenals twee andere zittende bestuurders, niet opnieuw benoemd door de Kamer van Koop handel (die gaat terug van zes naar vier zetels). Hij is wél reserve-kan didaat, net als trouwens voorzitter Rob Duym van de Thoolse cam pinghouders. „Jammer, de boodschap valt te gen", zegt Van Beek in een reactie. Hij zat sinds 2006 namens het werknemersdeel van het Kamerbe- stuur in het waterschap. „Nu de politiek zijn intrede doet, wil de vakbond een kandidaat met een duidelijker signatuur. Dan ben ik minder geschikt. Ik ben en word geen vakbondslid, heb als onderne mer ook heel andere ideeën over besturen." De vijf collega's van be drijfsgebouwd betreuren zijn ver trek, kreeg de Sint-Annalandse on dernemer maandagavond te horen tijdens een vooroverleg. Rien van Beek maakte van 1992 tot 1996 deel uit van het bestuur van het wa terschap Tholen, en van 1996 tot 2002 namens Ondernemers Over leg Tholen en Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging van het be stuur van Zeeuwse Eilanden. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 54-jarige C. V. uit Sint- Philipsland veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur. De rechtbank vond verdachte schuldig aan het verduisteren van 180.000 euro bij het faillissement van zijn zaak in 2004. Van de werkstraf is 100 uur voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Mocht verdachte de werkstraf niet aanvaarden, dan moet hij 40 dagen de cel in. De rechtbank oordeelde dat V. 'bedrieglijke bank breuk heeft begaan door als rechts persoon leiding te geven aan verbo den gedragingen.' De 49-jarige echtgenote J.V. is vrij gesproken. De rechtbank achtte haar aandeel in de fraude niet be- Jan Clijsters, Kitty van Hoek-StoutjesdijkBram en Cock Stoutjesdijk (v.l.n.r.) uit Tholen genieten van het bijzondere uitstapje naar Den Haag. Vier bussen reden dinsdag vanuit Zeeland naar de regeringsstad. Er waren verschillende opstapplaatsen voor de 'boeren en boerinnetjes' en zo kwam het dat menig passant even1 omkeek bij het zien van de stellen in streekdracht. Bijna een hele bus was gevuld met mensen van de streek- drachtverenigingen Het land van Axel en stichting De Boerenbruiloft uit Zeeuws-Vlaanderen. In diezelf de bus stapten ook de vier Thoolse vertegenwoordigers. Organisatorisch was het niet een voudig om alle passagiers op tijd bij de bus te krijgen. Bij opstapplaats Kapelle miste een tweetal uit Hulst de bus. Dat reed onder telefonische aanmoedigingen van de collega's in de bus met flinke snelheid naar de laatste bushalte bij De Wouwse Tol, waar ook de Tholenaren stonden de wachten. Zo'n bus vol met witte kapjes trok zelfs op de snelweg veel bekijks. Kinderen in passerende auto's zwaaiden enthousiast. De passagiers zwaaiden vrolijk terug. En dat zou de sfeer voor de rest van de dag zijn. Geen enkel onvertogen woord is ge vallen. Ook al was er koffie bij de bolussen in de bus beloofd, toen het drankje waarschijnlijk per abuis achterwege bleef, klaagde niemand daarover. Wel was de temperatuur in de bus voor velen iets aan de hoge kant en dat was naast het ontbreken van frisse lucht via de ventilator niet verwonderlijk. De mannen hadden broeken en jassen aan van dikke stof en de vrouwen hadden mini maal twee rokken aan. De hoofd deksels droegen ook niet echt bij aan verkoeling. Die bestonden bij enkele vrouwen nog uit extra haar stukjes met daarover de witte kap. De reis was voor de meesten al vroeg begonnen. Het aankleden van de vrouwen besloeg in sommige ge vallen een half uur tot drie kwartier. En zelfs in de bus en de hele dag door bleef het een tafereel van goedzetten van mutsjes en opnieuw vastspelden van rokken. Het was voor velen ook een weer zien. De gesprekken op de heenweg bestonden grotendeels uit het opha len van herinneringen van de vorige keren dat er een bijeenkomst in streekdracht was. Daarbij werd vooral veel gelachen. De aankomst in Den Haag gebeurde nog redelijk anoniem. Vlak voor de ingang van het provinciehuis wer den de Zeeuwen afgezet. Het gezel schap werd in het gebouw van de provincie Zuid-Holland verwel komd met koffie en een versnape ring. Vooral de medewerkers van de provincie waren onder de indruk van de zaal vol witte kapjes. Ze we zen aanwezige fotografen de beste locaties om alle mensen op de foto te krijgen. De deelnemers waren vooral geïnte resseerd in eikaars dracht. Het was een mengelmoes van verschillende drachten. Zo was er Walcherse dracht van voor 1850. Die bestond uit kleurrijke kleding en stro-achti- ge hoedjes en kapjes. Vooral de vrouwen bekeken eikaars sierraden en kappen en waren benieuwd waar de ander vandaan kwam. Cock ont moette een oude bekende: mevrouw Van Elsacker-Schot. Zij woonde tot 50 jaar geleden op Tholen. Nu woont ze in Domburg en daarom was ze ook gekleed in een Dom- burgs kostuum. Dat bestond onder meer uit een grote strohoed, die veel weg had van de Vietnamese kegel vormige hoofddeksels. De commissaris van de koningin van de provincie Zuid-Holland, Jan Franssen, had schik in het zien van al die verschillende drachten. In zijn toespraak tijdens de koffie uitte hij zijn bewondering voor het onderhou den van de traditie en stimuleerde het ontwikkelen van moderne dracht. Ook legde Franssen uit hoe Prinsjes dag is ontstaan. „Het is van oor sprong een verwijzing naar de stad houders van Holland en Zeeland." De commissaris vertelde dat die op een vaste dag bijeenkwamen om te vergaderen. Later is dat de verenig de vergadering van de Staten-Gene- raal geworden. De naam prins in Prinsjesdag verwijst naar de laatste stadhouder, prins Willem V, wiens verjaardag ook zo werd genoemd. Het is niet helemaal duidelijk waar om deze naam aan de derde dinsdag in september is gegeven. Er is in 1887 gekozen voor het vergaderen op dinsdag in plaats van maandag, zodat alle Kamerleden op tijd in Den Haag konden zijn, zonder de zondagsrust te hoeven doorbreken voor hun reis. Franssen wenste de Zeeuwen tot slot veel plezier. „Het blijft droog en dat is gelukkig voor jullie mooie klederdracht. Ik zal tegen mevrouw Peijs zeggen hoe kleurrijk jullie hier waren." Na een korte instructie van een medewerker van de provincie Zuid-Holland, werd het gezelschap naar buiten gedirigeerd. Op het bin nenplein van het provinciehuis moesten de genodigden zich met zijn vieren naast elkaar opstellen en zo een stoet vormen. ZIE VERDER PAGINA De nieuwe wet basisregistratie adressen en gebouwen maakt het nood zakelijk om de grenzen en namen van woonplaatsen vast te leggen in een zogenaamd woonplaatsbesluit. In Tholen betekent het, dat de plaatsnamen Oud-Vossemeer, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk offi cieel een koppelteken krijgen en Sint Philipsland niet. Om dat ook bij TNT Post te laten aanpassen, moet de gemeente 2500 euro, exclusief btw, op tafel leggen. Anna Jacobapolder wordt niet als afzonderlijke woonplaats in het besluit opgenomen. Bij de invoering van de postcode, der tig jaar geleden, ging de toenmalige PTT een eigen spelling hanteren bij plaatsnamen. Aan het koppelteken en andere leestekens deed het postbedrijf niet. Dus werd het: Oud Vossemeer, Sint Annaland en Sint Maartensdijk. Maar de meeste inwoners bleven het gebruik van een koppelteken in deze plaatsnamen vanzelfsprekend vinden. Ook op bebouwde komborden zijn ze gebruikt, én ze staan zo in de gemeent etabellen van het ministerie van bin nenlandse zaken. Wijziging daarvan kan alleen in uitzonderlijke gevallen. Hoewel onderzoek door de gemeente archivaris heeft geleerd dat het kop pelteken in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk historisch gezien niet juist zou zijn, wil het gemeentebe stuur dat tóch handhaven. Daarmee voldoet men trouwens aan de officiële spellingsregels (uit 1995) van het Ne derlands. Want daarin staat dat bij een samenstelling van een grondwoord met Sint of St. een koppelteken wordt gebruikt. In het voorstel aan de ge meenteraad wordt over de spellingsre gels niet gerept. Wel staat erin dat Sint Philipsland zonder koppelteken blijft. In strijd met de officiële spelling, maar conform de vóór de herindeling gebruikte gemeentenaam. In de gemeentelijke basisadministratie (GBA) blijft het aantal gebruikte woonplaatsnamen beperkt tot acht. Anna Jacobapolder, Botshoofd, De Sluis, Schakerloo, Strijenham en Westkerke, ze komen er niet in voor. Voor Anna Jacobapolder heeft de toenmalige gemeente Sint Philipsland al geen afzonderlijke postcode gere geld bij de invoering van het systeem in 1978. Vervolgens is bij de samen voeging van Sint Philipsland en Tho len in 1995 in de GBA de kem Anna Jacobapolder gewijzigd in de woon plaats Sint Philipsland. P.W.J. Hoek (SGP) vroeg zich af of Anna Jacobapolder aan de woonplaat sen werd toegevoegd. En M.J. Klippel (RFT) vond Anna Jacobapolder eer der een dorp dan een buurtschap, ge zien de 400 mensen die er wonen én de landelijke bekendheid vanwege de veerdienst (alweer 20 jaar geleden - red.). Hij merkte op dat toenmalig burgemeester Vogel altijd met enige trots zei dat zijn gemeente drie woon kernen had: Sint Philipsland, Anna Ja cobapolder en De Sluis. Het ligt ech ter iets anders: eind jaren tachtig heeft de Sint Philipslandse gemeenteraad een besluit genomen over de bebouw de kommen. Dat werden er toen vier. die elk werden aangegeven met eigen bebouwde komborden. Naast de al genoemde drie was dat nog het indus trieterrein Prins Hendrikpolder. Burgemeester Nuis gaf aan dat er ten aanzien van de plaatsnamen in feite helemaal niets verandert: „Nog geen streepje. Maar we zitten met een nieu we wet die aangeeft dat élle gegevens in één geautomatiseerd bestand moe ten komen." Klippel meende dat zich een gelegenheid voordeed om de plaatsnaam Anna Jacobapolder te for maliseren. ZIE VERDER PAGINA 7 Burgemeester en wethouders gaan praten met vertegenwoordigers uit Sta venisse over de onrust die is ontstaan over de geplande opnamen voor de film De Storm. SGP en RFT hebben schriftelijke vragen gesteld aan b. en w. over de toestemming voor het opnemen van de film. „Waarom heeft het college vooraf geen overleg gevoerd met de bewoners van de Molendijk en de Voorstraat, waar de opnamen in de nacht van 10 op II oktober plaats vinden", stelt Rien Klippel (RFT). Hij vraagt b. en w. om met de filmprodu cent te overleggen om de in Stavenisse geplande scene daar niet op te ne men. Aan de filmopnamen in Scherpenisse en Sint-Philipsland storen de twee fracties zich niet, want daarover stellen ze geen enkele vraag. Peter Hoek is ook voorzichtiger in zijn vraagstelling dan Klippel. „Kan het college meer inzicht geven in de motieven die geleid hebben tot het verlenen van medewerking?", infor meert de SGP-fractievoorzitter. De Nederlandse speelfilm van het be drijf Locatiegoed vertelt het verhaal van een 18-jarige Zeeuwse boeren dochter Julia, die tijdens de water snoodramp uit het water wordt gered. De scène die in Stavenisse wordt op genomen, speelt zich af op de voor avond van de ramp. Er wordt een de cor opgebouwd dat de sfeer van de jaren vijftig weergeeft. Met lampen en regenmachines zal er enige overlast zijn voor de inwoners. Verder treft de gemeente parkeer- en andere ver keersmaatregelen. SGP en RFT heb ben hun schriftelijke vragen zaterdag per e-mail naar de raadsgriffie ge stuurd, zonder dat ze van elkaar wis ten dat ze met hetzelfde onderwerp bezig waren. Ze herinnerden zich de bezwaren uit Stavenisse tegen de op name voor de film Wilde Mossels op de begraafplaats. Toen werd uitgewe ken naar de begraafplaats in De Heen. In de gemeentelijke informatierubriek Thoienderwijs in deze krant vroegen b. en w. vorige week begrip voor het toestaan van de opnamen voor De Storm in Stavenisse. ZIE VERDER PAGINA 10 Deze week invasie hulpverleners Rode Kruis voor wedstrijd in smalstad Quist Schoenmode begon kwart eeuw geleden als huiskamerwinkel Ruud Havermans tevreden met tweede plaats Omloop van Tholen EN VERDER... Toekomst recreatie en toerisme politiek een heet hangijzer KWADE SAMENSPREKINGEN BEDERVEN GOEDE ZEDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's zaterdag 20 september van 8.00 tot 16.00 uur Tot 70% korting op sanitair, tegels en sierbestrating! Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Province ZwiavJ Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Bij de jongens elftallen zegevierde de CasembrooLschool uit Sint-Annaland, tweede werd de Rieburch uit Sint-Maartensdijk, derde Ter Tolne uit Tholen. Bij de meisjes won de Regenboog uit Tholen (na strafschoppen), tweede werd de Casembroot, derde De Luijster uit Sint-Philipsland. Bij de jongens zeventallen werd de Jenaplanschool uit Poortvliet eerste (na strafschoppen), tweede de Oosterschel- deschool uit Scherpenisse en derde de Sint Anthoniusschool uit Oud-Vossemeer. Er werd weer enthousiast gespeeld door de vier elftallen jongens, 13 zeventallen jongens en 11 zeventallen meisjes. De weersomstandigheden waren prima. Eerst zonnig, maar later, voor de kruisfinales, koelde het wat af. De jongens elftallen speelden steeds twee keer 12,5 minuten, de zeventallen jongens en meisjes één keer tien minuten. Dit jaar waren er vier leerlingen van het Westerpoort college uit Tholen die als scheidsrechter de zeventallen floten. De leerlingen volgen de richting sport en vei ligheid. Ze zitten in het derde jaar van de opleiding. Comé Faasse uit Sint-Philips land, Dennis Moerland en Perry Potappel uit Stavenisse en Kees Bout uit Tholen kregen op school een paar weken voorbereiding over de spelregels en oefenden een potje met andere leerlingen van de school. Kees Bout vindt het leuk om te doen, zegt hij. „Ik heb wel eens minivoileybal geflo ten. maar geen voetbal. De kinderen luisteren wel, maar de ouders lopen wel eens te zeuren." Even na vijven deelde Coldeweijer de prijzen uit aan de winnaars. Bij de jongens zeventallen vechten de Rieburch en de Regenboog om de bal tijdens het schoolvoetbaltoernooi in Sint- Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1