Van Kriel 'Pootgoed telen is niet alleen boeiend, het levert daarnaast ook veel geld op' Aardappels belanden in sloot Goedhart en Weggemans vrezen negatieve gevolgen bedrijfsvoering r m Zelf aardappels poten Provincie geeft gemeente gelijk over afschaffen van geluidszone Donderdag 11 september 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Harry van Onna in Sint-Philipsland levert moederknollen voor aardappels 7 Mozaïek Lucratief Stolonen Boeiend Bildtstar 23 cent Onbeschermd Nieuwe aanvraag M* Iedereen weet wel wat een aardappel is. Maar wanneer is een aardappel een kriel en wat is een bonk? Wanneer is een aardappel nieuw en hoeveel rassen bestaan er? Wat gebeurt er met de aardappel voordat hij in de winkel ligt en wat is het verschil tussen een pootaardap'pel en een patataardappel? lie Verenigde Naties hebben £008 uitgeroepen tot het internationale jaar var^ de aardappel. Reden voor de l endrachtbodeom eftns stil te staan bij dil alom bekende en voor onze streek belangrijke' knolgi'Vvas. lie aardappel wordt in een aantal verhalen van verschil >1 verkoop* cn van plant tol puree. lende kanten belicht; van l Als je een aardappel lange tijd laat liggen, krijgt hij uitschieters. Stop je hem in de grond, dan krijg je een plant. Maar dat wil niet per definitie zeggen dat je dan goede nieuwe aardappels krijgt. Daarom hestaat er pootgoed. Dat is de grondstof om aardappels te kunnen telen. De poot- goedtelers zijn dun gezaaid op Tholen en op één hand te tellen. De Een- drachtbode ging op zoek en kwam terecht bij pootgoedteler Harry van Onna in Sint-Philipsland. Van Onna laat zijn poters zien die nog in de grond zitten. Ze zijn klaar om te oogsten. Het is mogelijk om zelf aardappels te telen met pootaardappe- len. Via het Nederlands instituut ter bevordering van pootaard- appelen (Nivap) kunnen hobbytelers erachter komen hoe dat moet. Het pootgoed kan vanaf januari bij kwekers of tuincentra worden besteld. De doe-het-zelvers kunnen ook met eigen ge teelde aardappels verder gaan, maar die zijn vaak niet in optima le conditie om te functioneren als pootgoed. Een paar kilo poot goed is al voldoende voor de hobbyboer. Pootgoed telen is een vak apart. Het pootgoed is aan strenge regels ger- bonden. De 'moederknollenmoe ten namelijk heel sterk zijn, zodat er een gezonde nieuwe oogst uit kan voortkomen. De teler zorgt dat de consumptieaardappeltelers gezond pootgoed krijgen. Direct krijgen we te maken met de schrik van elke pootgoedteler: afkeuringen. Van Onna heeft net een wat mindere tijd achter de rug op het gebied van pootgoed. Toch is hij bereid om te vertellen wat er allemaal bij komt kijken om dit speciale gewas gaaf van het land te krijgen. Harry van Onna (38) is 25 jaar gele den met zijn ouders meegekomen uit Wieringcrwaard in Noord-Hol land. De familie Van Onna zette het akkerbouwbedrijf verder voort in Sint-Philipsland. Zoon Harry woont inmiddels in een tegenover het ou derlijk huis gelegen woning. Beide huizen staan te midden van de eigen akkers naast de Oostdijk. Harry van Onna nam in 1994 het bedrijf over van zijn ouders. Vader Wim (73) is nog alle dagen op het bedrijf werk zaam. Af en toe zijn er wat losse ar beidskrachten. Van het totale areaal aan gewassen, was tot twee jaar terug, 20 hectare bestemd voor pootgoed. ..Dat is nu teruggebracht tot 10", vertelt Van Onna. Omdat hij de laatste jaren te maken heeft gehad met afkeuringen, wilde hij niet meer op grote schaal dat risico lopen. Het pootgoed be streek een kwart van al zijn gewas sen, maar nu is dat een achtste, goed voor ongeveer 300 ton pootgoed op jaarbasis. De helft van zijn oogst bestaat uit graan, daarnaast zijn er in het totaal één achtsten aan consumptieaardappelen, suikerbie ten en graszaad. Waar Van Onna precies mee te ma ken heeft gehad, is één van de ziek tes die vat kunnen hebben op ofwel de plant ofwel het pootgoed zelf. „Er bestaat schimmelziekte die vrij eenvoudig chemisch te bestrijden is. Ten tweede is er een virusziekte, die wordt overgebracht door luizen die willekeurig een plant prikken en zo een ziekte overbrengen naar een ge zonde plant. Dit komt doordat de sappen van een zieke plant blijven hangen aan de mond van de luis. Je kunt de luizen verspreiden door de zieke planten van het veld te verwij deren en een luizenbestrijdingsmid del te gebruiken." Vroeger moesten de besmette plan ten in een luisdichte zak worden ge stopt. Van Onna stopt ze nog wel in een zak, maar deze hoeft niet meer direct worden afgesloten. „Tegen woordig huur ik wel eens een selec- tiekarretje. Daarbij gooi je de plan ten los achter in de bak. De luizen kunnen er zo uitwaaien." Van Onna gebruikt het karretje wel eens, om dat dat het werk verlicht. De planten die besmet zijn met de virusziekte, hebben kleurverschil. Dat wordt ook wel mozaïek genoemd, wat dus een andere benaming is voor een vi rusziekte. De derde ziekte die het pootgoed kan treffen, is de bacterieziekte. De ze heeft de afgelopen twee jaar toe geslagen bij Van Onna. De ziekte wordt veroorzaakt door bacteriën in de knol. „Ik vermoed dat de besmet ting gebeurt tijdens het rooien onder zwaardere omstandigheden. Dat is nat weer. Er is dan nog kans op aan wezigheid van moederknollen. Die moeten vergaan zijn op het moment dat je gaat rooien. Zo niet, dan is het een natte bende en dat versmeert de zaak. Het is vooral een probleem op zwaardere grond. De remedie is lan ger wachten met rooien en betere rooiomstandigheden afwachten. Maar het weer heb je niet in de hand en dat was de laatste jaren bij ons het probleem." Het pootgoed dat wordt afgekeurd, kan gewoon doorgroeien tot con sumptieaardappel. Alleen is het pro bleem hierbij, dat het minder ople vert qua prijs. Want pootgoed is wel drie keer zo duur als een consump tieaardappel. „Maar de hogere prijs compenseert de lagere opbrengst. Als het meezit, is pootgoed lucra tief." Van Onna heeft de andere zij de van de medaille gezien. Keurmeesters van de Nederlandse algemene keuringsdienst (Nak) con troleren tijdens het groeiseizoen drie keer het pootgoed. „Is de op komst van het loof goed? Is er vi rus- en bacterieziekte? Daar letten ze op en dat zien ze aan het blad. Dat heet selecteren en dat zie je al leen als je ervaring hebt. Het is een vak apart. Het risico is dat ze iets af keuren of een perceel verlagen in klasse." Want pootgoed is er in ver schillende klassen: super (s), super elite (se), elite (e) en a,b of c. Óm het risico te spreiden, gebruikt Van Onna verschillende rassen en klas sen op verschillende percelen. Hij maakt alleen gebruik van de klassen s, se en e. Het Nak stelt ook loofvernietings- data op. „De keurmeesters controle ren of je het loof voor die datum vernietigd hebt en of dat goed ge beurd is. Het is van groot belang dat het loof goed vernietigd wordt, want in die periode is de luizendruk het hoogst." Van Onna legt uit dat er twee redenen zijn voor het vernieti gen van het loof. „Als de poters aan de maat zijn, ze hebben dan een dia meter tot 55 millimeter, vernietig je het loof zodat ze niet meer door groeien of te grof worden. De ande re reden is bestrijding van virus ziekte. Als het loof is verwijderd, kunnen luizen hun slag niet meer slaan." Om het loof te vernietigen, wordt een zogeheten loofklapper gebruikt. Deze machine versnippert al het loof tot net boven de grond. Ook kan er een doodspuitmiddel worden ingezet. De loofvernietigingsdata vallen niet altijd even gunstig uit. „We streven ernaar dat we voldoende opbrengst hebben rond de loofvernietigingsda- tum. Zoniet, dan laten we het poot goed nog even doorgroeien. Dan heb je wel het risico op nacontrole." Die nacontrole kan ook plaatsvin den als tijdens de keuring niet alles goed is verlopen, zoals niet goed vernietigd loof. „De nacontrole is een laborale controle van de gerooi de knollen. Er worden dan aardap pels meegenomen uit de schuur naar het laboratorium voor onderzoek." De teler loopt dan de kans dat zijn pootgoed in klasse wordt verlaagd, waardoor ze minder waard zijn. .Ze moeten wel heel slecht zijn. willen ze worden afgekeurd. Dat komt zel den voor." Is het laatste wel het ge val. dan rest de teler niets anders dan zijn pootgoed aan te bieden als consumptieaardappel. Wel zijn het dan wat kleinere aardappels, dus le veren ze minder op. Pootgoed is veel duurder dan con sumptieteelt, omdat bij de start aan merkelijk meer pootgoed wordt ge bruikt dan bij consumptieteelt. Dit is om meer knollen per vierkante meter te laten groeien. „Bovendien wordt voor het verkrijgen van poot goed een hogere klasse pootgoed gebruikt dan bij consumptieteelt." I I I I Als alles goed gaat, levert een ton pootgoed volgens Van Onna onge veer vijf ton nieuw pootgoed op. Voor consumptieaardappelen ligt die verhouding anders. Daar is een ton pootgoed goed voor ongeveer 20 ton consumptieaardappelen. Om die opbrengst voor elkaar te krijgen, spelen verschillende facto ren een rol, waaronder de voorbe handeling en de bemesting van het pootgoed. De knollen worden bij Van Onna voorbehandeld met een natuurlijke kiemregulator op basis van karwijzaadolie. „Dit geeft meer stengels per knol." De uitloper wordt namelijk een stengel boven de grond. „Uitgekiende bemesting zorgt voor meer knollen per stengel. De stengels maken stolonen onder de grond, waar nieuwe knollen aan komen." Van Onna gebruikt als be mesting een mengsel van stikstof en fosfaat. De stikstof komt langzaam vrij en dat is van belang bij de zwaardere grondsoort die Van Onna op zijn akkers heeft. „Het verschil met consumptieteelt is dat je kleine knolletjes wil met pootgoed. Bij consumptieteelt wil je grotere knol len." Van Onna slaat zijn pootgoed op zijn eigen bedrijf op. Hij heeft een vaste afnemer voor zijn pootgoed. Agrico neemt alles af. Voorheen teelde Van Onna ook veel voor de export. Maar omdat hij minder risi co wil lopen met zijn pootgoedge- was, heeft hij ook het exportaandeel teruggebracht. „De exportrassen zijn vaak minder geschikt voor de consumptieteelt in Nederland. Deze rassen groeien niet goed in de Ne derlandse bodem om door te groei en tot consumptieaardappel. Die zijn speciaal geteeld voor andere landen." De rassen die Van Onna teelt zijn Fontane, Agria, Santé en Agata. De eerste drie rassen worden deels gebruikt voor de export. De laatste is puur een exportras. Ondanks de tegenslagen blijft Van' Onna pootgoed telen. Daar heeft hij verschillende redenen voor. „Ik heb altijd de beschikking over pootgoed, doordat ik het zelf teel. Ik wil niet afhankelijk zijn van heel duur moe ten kopen of de kans dat het niet verkrijgbaar is. Dat komt soms voor." De Fluplander is pootgoedte ler in hart en nieren. „Ik heb het al tijd graag gedaan. Er zitten veel as-^ pecten aan. Je moet er veel aandacht aan schenken en dat is boeiend." Eerlijk is hij ook over de voornaam ste reden dat hij doorgaat: „Als het goed loopt, heb je ook een behoor lijk hoger saldo." Het geld speelt dus ook een grote rol, geeft hij toe. Van Onna doet er alles aan om weer terug op het oude areaal te komen. „Ik houd alle onderzoeken nauwlet tend in de gaten en probeer overal van op de hoogte te blijven. Hij is niet de enige pootgoedteler die pro blemen heeft. „Andere telers heb ben ook problemen met afkeurin gen. Over het algemeen hebben de telers meer problemen dan vroeger. Er wordt onderzocht waar de oor zaak kan liggen. Ik denk dat het komt door zwaarder wordende rooiomstandigheden. Dan steekt de bacterieziektc de kop op." Kortom, Van Onna steekt het op natter weer. Van Onna zit op een loofklapper. Die vermèTigt het loof ofwel de stengels en het blad van het pootgoed tot net boven de grond, zodat de knollen niet meer doorgroeien. Een kar met pootgoed. Van Onna sorteert de ideale maten. Er zitten wat grove aardappels bij de partij. Akkerbouwer Gerard Rijnberg uit Sint-Annaland zag zijn vracht met aardappels verloren gaan toen ze woensdag aan het eind van de middag langs de Stoofweg in de sloot belanden. Hij reed vanuit de Oudelandseweg, over de Stoofweg om de rode pie pers naar de veiling te brengen. Zo ver kwam hij niet. In de bocht voor de rotonde brak plotseling de trekhaak van zijn wagen waardoor de lading ging schuiven en de zes kisten met elk 700 kilo aardappels aan de overkant van de weg in de sloot terecht kwa men. De houten kisten sprongen kapot waardoor een groot deel van de aardappelen in het water vielen. Rijnberg kon ze niet meer als consumptieaardappe len verkopen omdat ze te nat waren geworden. Met een kraan werden de aardappelen uit de sloot ge haald en in een wagen gestort. Ook de kisten - of wat er van over was - werden uit de sloot gehaald. De aardappels zijn nu bestemd voor veevoer. Gerard Rijnberg is aan de Stoofweg in Sint-Annaland bezig met het opruimen van de kisten die in de sloot vielen. Zowel de aanvoer als de prijzen zijn redelijk stabiel op de aardap pelveiling in Sint-Annaland. Voor Bildstar werd dinsdag twee cent meer betaald dan een week gele den. en dat ras noteerde ook me teen de hoogste prijs. Dinsdag 9 september: Doré 18- 19, Frieslander 16. Nicola 19, Bildtstar 23, bonken 25, aanvoer 68 ton. Donderdag 4 september: Doré 18-19, Frieslander 16-17, Eigen heimer 22. Bildtstar 23, bonken 23- 25. drielingen 7, kriel 31, aanvoer 73 ton. De gemeente mag de geluidszone op het bedrijventerrein in Sint- Maartensdijk opheffen. Goedhart cooling equipment en Weggemans metaalbewerking en profielbepla ting in Sint-Maartensdijk hebben daar bezwaar tegen gemaakt om dat ze vrezen dat dit nadelige ge volgen heeft voor de bedrijfsvoe ring. De gemeente bestrijdt dat en nu geeft de provinciale sub commissie voor de gemeentelijke plannen de gemeente gelijk. Het bestemmingsplan is in april door de gemeenteraad vastgesteld. Het plan is een gevolg van de her ziening van de wet geluidhinder. De provincie was gevraagd het plan goed te keuren. Tegen het plan had den zowel Goedhart als Weggemans bezwaar gemaakt. Ze vrezen dat door het schrappen van de zone het bouwen van bedrijfswoningen niet meer is toegestaan en dat het ook gevolgen heeft voor verkeer dat op het terrein komt. Ook blijft volgens de bezwaarma kers woningbouw mogelijk buiten de grens van het bestemmingsplan die dichterbij de bedrijven staat dan de reeds bestaande huizen. Het be sluit is volgens Weggemans en Goedhart niet goed onderbouwd en onvoldoende zorgvuldig voorbe reid. Ook twijfelen ze aan de gege vens die voor het geluid zijn opge nomen. Daardoor is niet bekend of de beide bedrijven voldoen aan grenswaarden voor geluid. Ook vrezen ze dat ze verplicht worden om akoestisch onderzoek te doen. Als daaruit blijkt dat ze de geluids waarden overschrijden, vrezen ze dat ze gedwongen worden om extra maatregelen te nemen. De bedrij ven geven aan dat de provincie niet voor niets eerder een deel van het plan niet goedkeurde omdat zij daar bezwaar tegen hadden ingediend. De gemeente bestrijdt dat. Het zou ook zonder bezwaren voor een deel niet zijn goedgekeurd. Door de in voering van een wijziging in de wet geluidhinder op 1 januari kan de geluidszone komen te vervallen. De bedrijven verwijzen naar een on derzoek uit mei 2005. Daarin wordt gesteld dat de mogelijk bouw van woningen op het industrieterrein nadelig is voor de bedrijven. De ge meenteraad heeft het bouwen van bedrijfswoningen toegestaan. Op een bedrijventerrein met zonering worden deze huizen niet als geluids- gevoelig beschouwd, op een terrein zonder zonering juist wel. En dat zal gevolgen hebben voor de bedrij ven. Het gemeentebestuur geeft echter aan dat alleen bedrijfswonin gen worden toegestaan waar dat is aangegeven en dat die toelating al leen betrekking heeft op bestaande bedrijfswoningen. Nieuwe bedrijf- woningen worden niet meer toege staan. In de herziening van het bestemmingsplan worden ze uitge sloten. Op terreinen met zonering zijn wo ningen min of meer onbeschermd tegen geluidsoverlast (dat wil zeg gen dat ze ten hoogste 65 decibel op de gevel mogen hebben. Op een ter rein zonder geluidszone is de dichtst bij gelegen woning van der den maatgevend voor de hoeveel heid geluid die een bedrijf mag pro duceren. Het laten vervallen, vinden Goedhart en Weggemans, kan dan tot beperking van het geluid van het bedrijf leiden. Maar bij het verlenen van de huidige milieuvergunningen is al rekening gehouden met een si tuatie als zou er geen geluidszone zijn. De meetpunten zijn zo geko zen dat deze zich op de gevels van woningen van derden in de directe omgeving van deze bedrijven bevin den. In beide gevallen is gebleken dat de afwezigheid van een geluids zone geen problemen veroorzaakt voor de huidige bedrijfsvoering van de ondernemingen. Weggemans kreeg in 2004 een nieu we milieuvergunning. De geluidsas pecten zijn bij het verlenen van de vergunning besproken. Het uitvoe ren van een akoestisch onderzoek vond Weggemans toen niet noodza kelijk. Daar is van afgezien omdat de productie in een 'redelijk goed geïsoleerd' gebouw plaatsvindt en er op het buitenterrein geen geluids bronnen zijn. De voorschriften die in de vergunning zijn opgenomen, zijn geënt op een handreiking voor industrielawaai en op het opge bouwd recht van de inrichtingsver gunning. Aan de streefwaarden voor directe- en indirecte hinder zal ruimschoots worden voldaan. Weg gemans heeft geen directe belem meringen te verwachten. Ook Goedhart heeft in 2004 een nieuwe milieuvergunning gekregen. Daar was een akoestisch rapport bij gevoegd. De directie van Goedhart heeft tijdens de procedure geen aan leiding gezien daarop te reageren. Uit de rapportage blijkt dat Goed hart niet en Weggemans hoogst waarschijnlijk niet aan de gewenste grenswaarden voldoen die gelden voor het aan de inrichting verbon den verkeer. Bij een nieuwe aan vraag zal de geluidssituatie opnieuw worden bekeken. Bij het laten vervallen van de ge luidszone houdt de gemeente reke ning met het bestemmingsplan kom Sint-Maartensdijk. Die geluidshin- derlijke bedrijven staat niet toe. Dat blijkt uit het feit welke bedrijven er wel en niet zijn toegestaan. Beide vallen onder de categorie waarin een geluidszone niet nodig is. Bo vendien is het opnemen van een ge luidszone niet toegestaan als er op het bedrijventerrein geen geluids- hinderlijke bedrijven zijn. De provincie kan zich vinden in de reactie van het gemeentebestuur. Ze vult nog aan dat het gemeentebestuur al vooruit heeft gelopen op de ge luidssituatie bij het verstrekken van de milieuvergunningen 'als zou de geluidszone' al zijn opgeheven. De vergunningen zijn aangepast aan de huidige inzichten van de herziening van het bestemmingsplan. Ook de provincie vindt de vrees van de be drijven niet gegrond omdat ze vooral gaan over aannames voor mogelijke toekomstige situaties. Als dat zich voordoet, bijvoorbeeld de bouw van een woning buiten het bedrijventer rein, dan zal in een afzonderlijke procedure opnieuw een belangenaf weging moeten worden gemaakt. De provincie benadrukt verder dat op het bedrijventerrein de bouw van nieuwe woningen is uitgesloten. De bedrijven geven dat ook toe. De problemen die de bedrijven ver wachten, zullen pas weer bekeken worden wanneer er een nieuwe mi lieuvergunning wordt aangevraagd. Bedrijven moeten dan alle benodig de gegevens aanleveren. De beden kingen van Goedhart en Weggemans vindt de provinciale commissie on gegrond. Belanghebbenden kunnen nu alleen nog in beroep bij de Raad van State. Goedhart cooling equipment in Sint-Maartensdijk maakte bezwaar tegen het opheffen van de geluidszone.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7