'De inkoop is mijn leven en mijn lust, maar ik sta over twee maanden op straat' Pand verkopen op een openbare veiling Botsing Broekseweg na voorrangsfout Cees van Meer is 40 jaar in dienst bij De Waal Banket in Tholen Drie ontslagen, twee met de vut Vragen over Deehoeve Donderdag 4 september 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Cees van Meer is 40 jaar in dienst bij De Waal Banket in Tholen. Vlak voor zijn jubileumfeestje kreeg hij een bit tere pil voor zijn kiezen: „Ik sta over twee maanden op straat." Toch vertelt hij zijn verhaal over zijn tijd bij de Thoolse koekjesfabriek. Want, zo zegt hij zelf: „Ik heb hier 39 jaar met veel plezier gewerkt, alleen het laatste jaar wat minder." Financiële resultaten De Waal vallen tegen Vijf personeelsleden moeten op korte termijn vertrekken bij De Waal Banket in Tholen. De koekjesfabriek, met nu nog 27 werknemers in dienst, vindt het noodzakelijk om te reorganiseren op economische gronden. Drie men sen krijgen gedwongen ontslag, twee hebben een rege ling van vervroegde uittreding aangeboden gekregen. Bokkenpootjes Betrokken Een nummer Beleggingsexpert voor ondernemers in gemeentehuis Koude sanering Gemeente doet niet mee nachtactie Foto's over cultuur en religie in Grote Kerk Sint-Maartensdijk Sint-PHilïpsland Poortvliet Cees van Meer heeft overal in de fabriek van De Waal Banket gewerkt en ontwikkelde zelfs een nieuwe mix voor bokkenpootjes. Voor de 54-jarige Van Meer komt het ontslag drieëneenhalf jaar te vroeg. „Ik zou met mijn 58-ste met de vut gaan." Hij is het niet eens met De Waal en heeft de beslissing juri disch aangekaart. Van Meer hoopt in september uitsluitsel te krijgen over een compensatieregeling. De geboren Steenbergenaar kwam op zijn veertiende bij De Waal wer ken. „Ik zat op de Lts, maar was het leren beu. Ik hoorde via via dat ze hier mensen zochten. Ik solliciteerde en een week later ben ik op maandag begonnen. Dat was op 14 augustus." Van Meer begon op de inpakafde- ling. „Ik deed zakjes bokkenpootjes in een doos." Dat heeft hij een aan tal maanden gedaan en stroomde toen door naar de bakkerij, waar hij operator spuitmachine werd voor een paar jaar. Daarna werkte hij en kele jaren op de sandwichafdeling en vervolgens kwam hij in de weeg kamer halffabricaten terecht. De Waal maakte haar bokkenpoot jes vroeger met spijs, maar dat werd op een gegeven moment te duur. Toen werd er overgestapt op een mix van rijstebloem. „Dat heb ik sa men met de proefbakker van Dam- co, de leverancier van spijs, ontwor pen. Ook hielp ik in 1973 de wienerinstallatie mee opstarten. We gingen de coating van de koekjes zelf maken." Tot 1981 deed Van Meer de kwaliteitsdienst erbij. „Dat kwam doordat de bedrijfsleider naar Nobo vertrok. Ik deed toen het voorraadbeheer van verpakkingen en grondstoffen." Ondertussen maakte Van Meer ook overnames mee. Hij begon bij Dim de Waal, één van de twee zoons van de oprichter, en zag hoe het familie bedrijf in handen kwam van ITT, een onderneming voor telefoons en tele visies. Dat was in 1973. Zes jaar later nam Campbell het bedrijf over. Dat bedrijf was onderdeel van Nobo, be kend van de spritskoeken. Nu is dat het huidige Verkade. Jan de Waal kocht de koekjesfabriek in 1995 weer terug. Hij kwam van Remia, waar hij directeur was. Voor Van Meer was dat heuglijk nieuws. „Zo bleef het bedrijf toch in de familie." Wel had hij in de tussentijd al wat re organisaties meegemaakt en heeft hij de 145 werknemers in de topjaren zien teruglopen naar 27 man tegen woordig. Dat had ook te maken met de komst van meer machines. Ook Van Meer moest er op dat gebied aan geloven. „We hielden vroeger alles handmatig bij: suiker, bloem en an dere grondstoffen. In een groot boek hielden we de voorraad bij en in 1984 moesten we alles op de compu ter gaan doen. „Daar zag ik best te gen op, maar ik ben toen op kantoor gaan zitten." Later zette hij zelfs een heel nieuw administratiesysteem op samen met zijn collega. „Nobo ging weg en hun systeem ging eruit. We moesten in een paar weken tijd een nieuw systeem opzetten, want we werden zelfstandig." Van Meer is in de loop der jaren steeds gewisseld van werk. Zo nam hij in 1995 de inkoop over van Jan de Waal. „Ik ben de enige die alle afde lingen heeft gehad." Dat is ook de re den dat Van Meer alle collega's kent. Hij is sinds 30 jaar lid van de onder nemingsraad en heeft bij moeilijke kwesties telkens gekozen voor de op lossing waar meerdere mensen bij gebaat zijn. Het was dan ook zwaar voor Cees toen hij in 1997 afscheid moest nemen van vijf collega's bij een reorganisatie. „Die mensen werkten hier meer dan 25 jaar. De bedrijfsleider moest eruit, twee man technische dienst, de kantinejuf frouw en een man van de expeditie." Nu zit Van Meer zelf bij de club die wegmoet en dat valt hem zwaar. „Alles wat ik hier zelf heb opge bouwd, moet ik nu achterlaten. Er zijn mensen die zeggen dat ik net doe alsof de zaak van mij is. Maar zo zit ik in elkaar. Toen ik in de ja ren '90 de inkoop erbij kreeg, vond ik dat het mooiste. Dat is mijn lust en mijn leven. De Waal heeft het zelf een keer tegen mij gezegd, dat ik gevoel heb voor het handelen." Van Meer is zo betrokken, dat ze hem zelfs thuis kunnen bellen als een afdeling met een probleem zit. Hij heeft altijd wel een oplossing. Bijvoorbeeld bij een levering waar ze niet uitkomen. „Ik kijk er even een poosje naar en zeg dan dat ze het zo en zo moeten doen. Verrek, je hebt gelijk! Zo hadden we het nog niet bekeken, zeggen ze dan." Ook toen hij net te horen had gekregen dat hij niet kon blijven, ging de tele foon. „Je moet altijd maar vrolijk blijven. Dan bellen ze vier keer op een dag op met hoe zit dit en hoe zit dat. Ik ben wel eerlijk en zeg dat ik er moeite mee heb. Ik slaap er nog steeds niet van en het wordt steeds zwaarder." Wel is Van Meer een po sitief ingesteld mens. Hij heeft niet altijd alleen in het bedrijf naar de toekomst gekeken, ook voor zich zelf doet hij dat. Nu al heeft hij min of meer uitgedokterd hoe hij straks gaat overleven. Als hij nog ergens aan de slag komt, dat lijkt hem moeilijk op zijn leeftijd en zonder opleiding, dan wil hij het liefst weer bij een koekjesfabriek. „Daarbij weet ik overal wat van af." Er hebben overigens meer Van Meers bij De Waal gewerkt, maar Cees is de enige die het zo lang heeft vol gehouden. „Twee broers van mij hebben in de 70'er jaren in de bakkerij bij de spuitmachine ge werkt. Toon en Christ wilden op den duur toch wat anders. Ook mijn dochter heeft hier nog een jaar ge werkt via het uitzendbureau." Het is Cees zijn enige kind. Binnenkort krijgt hij er een kleinkind bij. „Ik word over drie weken opa", vertelt hij trots. Van Meer woont nu in Etten-Leur in een huis dat hij zelf in negen maan den tijd heeft gebouwd. Eerder bouwde hij een huis in Steenbergen, maar toen hij ging scheiden in 1999, vertrok hij naar Etten-Leur. Hij heeft ook nog een half jaar in Tho len gewoond. „Dat was in 1973, toen was ik net getrouwd. We had den een huis boven de oude brand weerkazerne, tegenover de kerk. Maar ik kon niet wennen, ik ben in een half jaar tien kilo afgevallen. Ik kwam collega's tegen onderweg Directeur Jan de Waal heeft deze beslissing genomen met het oog op de toekomst. „Dit is een pijnlijke ingreep, maar onontkoombaar voor de continuïteit van het bedrijf." De financiële resultaten vielen tegen. „Dit komt door de al lang durende prijzenoorlog tussen de supermark ten. De grootwinkelbedrijven zijn niet of nauwelijks bereid méér voor onze koekjes te betalen. Maar we worden wel geconfronteerd met prijsstijgingen: de grondstofkosten zijn fors gestegen, energie kost meer geld, personeelslasten worden hoger. We moeten ervoor zorgen dat onze kostprijs zo laag mogelijk is, anders kunnen we niet meer concur reren met de andere aanbieders." De grond waarop de huidige fabriek staat, is sinds vorig jaar eigendom naar de kerk. Het was zo stil op zon dag. Dat was ik niet gewend. Ik ben een echte Brabander, kom uit een gezin van 12 kinderen met zeven broers en vier zussen. Er was altijd leven." Dat grote gezin is ook de re den dat Van Meer al op zijn 14de bij De Waal aan de slag ging. „We moesten al snel onze eigen kost ver dienen." Een echte Brabander houdt ook van gezelligheid en dat heeft Van Meer ook meegemaakt bij De Waal. „Vroeger reden er busjes om perso neel op te halen. Ik reed ook met een busje vanuit Steenbergen. Ik pikte mensen op in Dinteloord, Steenbergen en Lepelstraat. Dat was een gezellige tijd. Ik reed 's mor gens om half zeven weg. 's Avonds bracht je iedereen weer thuis." Ook op de zaak, nog voor de over names door de grote ketens, was het leuk. „Bij Nobo wasje een nummer, was alles veel serieuzer. Ik moest toen altijd toestemming aanvragen via Nobo als ik iets moest aanschaf fen. Nu gaat het veel makkelijker: je gaat naar Jan en het is zo geregeld." van de gemeente. In 2010 moet er een nieuwe fabriek staan aan de Ste- vinweg op bedrijventerrein Welge legen II. „De bouwplannen zijn rond en het is ook duidelijk hoe de productielijnen eruit komen te zien. Begin 2009 gaan we daarmee aan de slag." Het wordt volgens De Waal een vergelijkbaar gebouw met wat er nu aan de Edisonweg staat. „We moeten ook in het nieuwe ge bouw zo efficiënt mogelijk produce ren, tegen zo laag mogelijke kosten. De Waal Banket is een productie maatschappij. Het bedrijf zit onder één dak met verkoopmaatschappij Delta Banketbakkerijen, die de koekjes op de markt brengt. Een an dere productiemaatschappij van Delta Banketbakkerijen is Nipius Banket in Ouddorp. Grapjes waren dan ook makkelijker uit te halen bij een familiebedrijf, vindt Van Meer, zoals bij de heer Hilbron, de toenmalige bedrijfslei der. „Ik werkte nog op de sandwi chafdeling. Ik zette dan een bekertje water op de deur, drukte op de bel en daar kwam meneer Hilbron. Die kreeg het bekertje water zo in zijn nek. Dat kon toen nog gewoon." Ondanks het slechte nieuws heeft Van Meer er toch voor gekozen om zijn jubileum te vieren met een re ceptie. „Er kwam 110 man in hotel De Ram. Ik kreeg van veel mensen complimenten. Cees heeft overal een oplossing voor, zeiden ze. Ik had met Jan de Waal afgesproken dat we het niet over mijn ontslag zouden hebben. Dat is ook niet ge beurd." Van Meer is niet de enige gedupeer de van de reorganisatie. Er hebben nog vier mensen te horen gekregen dat er geen plek meer voor hen is. De Brabander wacht met spanning af wat de uitspraak van de kanton rechter wordt. Tot die tijd is hij nog gewoon bij De Waal aan het werk. „Het zit in me, me druk maken over deze zaak. Ik blijf positief en ik blijf netjes werken." VERVOLG VAN ZEBRAPAD Volgens Maijonne Jopse, voorlicht ster van de gemeente Tholen, is er sprake van een opvallend kruispunt. „De vorm zorgt ervoor dat het zebra pad goed opvalt. In de buurt van het zebrapad zijn ook nog gekleurde hek jes aangebracht, waar het speelse ka rakter van het zebrapad goed bij past." Ze denkt dat het kruispunt snelheids- remmend werkt voor de automobilist en dat het voor kinderen ook duidelij ker is waar ze moeten oversteken. „Uiteindelijk is het ook veiliger." Het college van wethouders en burge meesters heeft het besluit voor een dergelijke oversteekplaats genomen. Volgens de gemeente, en ook VVN, is een schuin zebrapad nergens anders in Nederland te vinden en is het uniek te noemen. Hendriks noemt wel een schuine oversteekplaats in Vlissingen. Die wijst de voetganger over De Zeil- markt de weg naar de attractie Het Ar senaal. Daar lopen de zwarte en witte strepen in de lengte van de oversteek plaats en zijn er geen borden geplaatst die duidelijk maken dat het om een voetgangersoversteekplaats gaat. „De gemeente Vlissingen heeft gepro beerd om de looproute voor voetgan gers te verduidelijken, maar de geko zen methode is niet verstahdig vanwege de verwarring die het kan opleveren." Het hele project van de speeltuin en de kruising kost bij el kaar 171.000 euro. De al een paar keer uitgestelde opening van speel tuin Vrij en Blij staat nu voor 27 sep tember op de agenda. Wethouder Velt huis is dan aanwezig om de speelplek officieel in gebruik te nemen. Dinsdag 7 oktober organiseert de gemeente Tholen in samenwerking met ABN AMRO een ondernemers avond in het gemeentehuis. Drs. Han de Jong, hoofd van dé econo mische onderzoeksafdeling bij For- tis, spreekt over de veranderende wereldeconomie. Als columnist schrijft in het Financieele Dagblad over economische en financiële za ken. Tevens is De Jong lid van de beleggingscommissie van drie Ne derlandse pensioenfondsen. Eerder maakte hij deel uit van een afdeling die bij ABN AMRO (in middels overgenomen door Fortis) de beleggingsstrategie bepaalde. In ternationale ervaring deed De Jong op bij een beleggingsmakelaar in het Ierse Dublin. Na zijn studie eco nomie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam was hij nog universitair docent. Nu becommentarieert hij met verve de financiële markten: van rente en aandelenkoersen tot opkomende markten. Wethouder economische zaken Eric Goossen opent om acht uur de bij eenkomst en ABN AMRO-districts- directeur mr. Otto Wentholt uit Tho len sluit de ondernemersavond. De gemeente Tholen heeft 460 bedrij ven met meer dan 3 werknemers uitgenodigd voor deze bijeenkomst, die in de grote hal van het gemeen tehuis wordt gehouden. VERVOLG VAN PLAN@OFFICE Curator De Meester zegt na het be kend worden van het faillissement diverse kandidaten voor overname van zowel het pand aan de Stevin- weg als de verschillende bedrijfsacti viteiten van Van Houte Wonen aan de lijn te hebben gehad. „Professio nele opkopers, maar ook mensen uit de branche." Kon de curator de pro jectafdeling met 13 medewerkers al heel snel aan Plan Office verkopen, voor de meubelwinkel leek dinsdag ook een akkoord binnen handbereik. „We waren net een heel eind op weg, maar er kwam toch nog iets tussen", zegt De Meester over het niet door gaan van de overname van de meu belwinkel op de kop van Welgelegen II in Tholen. Volgens de curator zijn er echter nog verschillende andere mogelijkheden, zodat ook de 15 nog niet geplaatste medewerkers van Van Houte nog kansen hebben. „Van Houte huurde het pand, maar volgens het contract had hij een koopoptie. Dat recht heb ik nu als curator overgenomen. Ver kocht wordt het pand dus altijd. Als het niet direct gebeurt aan een on dernemer die de meubelzaak voort zet of aan een partij die weer ver huurt, dan wordt het pand op een openbare veiling verkocht", zegt De Meester. De meubelbranche maakt landelijk een minder gunstige periode door met een omzetdaling van 5% in het eerste halfjaar. Al heel veel kleine za ken zijn afgevallen, ook in de directe omgeving als bijvoorbeeld Bergen op Zoom/Steenbergen. De schaalver groting neemt toe. Volgens de Raad Nederlandse Detailhandel staat de detailhandel aan de vooravond van een koude sanering. Tot 1 op de 10 ondernemers zal de verwachte terug val in de consumentenbestedingen niet overleven. De RND vreest dat 5000 tot 10.000 winkels zullen slui ten. Volgens Rabo-econoom Niels Visser zullen vele winkels het moei lijk krijgen. Winkeliers die schoenen, kleding of woonartikelen verkopen, moeten hun strategie bijstellen om te overleven. De sanering zou vooral plaatsvinden bij ondernemers met een kleinere winkel in een eigen pand op een slechte locatie en met een opvolgingsprobleem. De NRD wijst er ook op, dat er de af gelopen tien jaar veel nieuwe win kelruimte is gebouwd, vooral in de vorm van winkelcentra en woonbou levards. Beleggers hadden daar geld voor over, maar er is nu wel 10 mil joen vierkante meter winkelruimte meer dan 10 jaar geleden. Volgens de NRD is Nederland .chronisch over- bewinkeld.' Gemeentebesturen zou den nieuwe winkelplannen alleen sa men met vertegenwoordigers van de detailhandel moeten ontwikkelen. De omzet per vierkante meter staat immers onder druk en de leegstand neemt toe. Tegenover de sterke uit breiding van het winkelareaal stond namelijk een gelijk inwonertal en een bescheiden groei van de koop kracht, zo stelde MKB-voorzitter Loek Hermans onlangs. Hij pleitte voor investeringen in sanering en vernieuwing van bestaande winkels in plaats van in nieuwbouw. Plan@ office Zeeland aan de Energieweg in Tholen heeft de projectafdeling van Van Houte Wonen overgenomen. Door een voorrangsfout zijn dinsdagmiddag rond kwart voor vijf twee auto's tegen eikaar ge botst op de T-kruising van de Broekseweg met de Krabbenkreekweg. Beide bestuursters zijn per ambulance naar ziekenhuis Lievensberg ge bracht. Een 38-jarige Thoolse kwam vanaf de Krabbenkreekweg en verleende geen voorrang aan een 45-jarige vrouw die op de Broekseweg reed. Deze probeerde tevergeefs uit te wijken. Ze raakte het portier, waardoor de jongere vrouw bekneld kwam te zitten in haar auto die in de berm tussen de rijbaan en het fietspad tot stil stand kwam. De brandweer kwam er aan te pas om haar te bevrijden, waarvoor het complete dak van de auto werd geknipt. Ondertussen was de 45-jarige vrouw uitSint-Annaland al met pijn aan nek en rug naar het ziekenhuis gebracht, en haar auto door een bergingsbedrijf afgevoerd. Daarmee was de kruising vrij en kon het verkeer uit de richting Sint-Philipsland door de politie langs de ouheilsplek worden gedirigeerd. De gemeente doet zelf niet mee aan de Nacht van de nacht van de Zeeuwse milieufederatie (ZMF) op 25 oktober. De bedoeling van de actie is om het publiek te informe ren over de schoonheid en het be lang van duisternis. De ZMF wil onnodige hinder van licht en ver spilling van energie tegen gaan. De gemeente doet niet mee omdat ze in haar verlichtingsbeleid al reke ning houdt met het tegen gaan van lichtvervuiling. Verlichting in ge meentelijke gebouwen en de open bare verlichting wordt om elf uur 's avonds uitgeschakeld. Nog maar twee Zeeuwse gemeenten. Middel burg en Terneuzen doen mee aan de nacht door een aantal openbare ge bouwen niet te verlichten. De ge meente schrijft wel alle Thoolse on dernemers aan (ruim 1800) om mee te doen. Dat kunnen ze doen door bijvoorbeeld sierverlichting of re clame die nacht achterwege te laten. Dit jaar hebben de glastuinders in de Bathpolders toegezegd mee te doen aan de actie. Ondanks maatre gelen tegen de lichtvervuiling, ver spreiden de kassen nog steeds licht dat tot in de verre omtrek is te zien. Ook op Tholen. Veertig foto's van anderhalf bij één meter worden van 12 t/m 27 sep tember geëxposeerd in de Grote Kerk (koorkerk) in Tholen. Het werk van Zeeuwse amateurfotogra fen geeft hun visie weer op cultuur, wereldbeeld en religie. Mensen, beelden, symbolen en rituelen ko men voorbij in deze tentoonstel ling, die de titel 'In beeld' mee kreeg. Bezoekers worden aan de hand van de opnamen meegevoerd naar betekenisvolle plekken in bin nen- en buitenland waar mensen hun religieuze ervaring vormgeven en beleven. 'In beeld' is een reizende tentoon stelling, die inspeelt op het Jaar van het religieus erfgoed. Ze is vormge geven door Ramon de Nennie, de korte begeleidende teksten zijn van Nico Out. NieuwZout, de organisa tie die activiteiten rondom het Jaar van het religieus erfgoed opzet, heeft hier samengewerkt met de af deling Zeeland van de fotobond BNAFV. De expositie in de Grote Kerk is gratis toegankelijk, de openingstij den zijn maandag t/m zaterdag van half twee tot vijf uur. Het is voor ABT onduidelijk hoe de gemeente de financiële afwikkeling van de Deehoeve in Tholen heeft geregeld. De fractie wil hierover opheldering van het college van burgemeester en wethouders. Te meer omdat het de be doeling was dat de opstallen weer verkocht zouden worden. De schuur van de Deehoeve brandde in net voorjaai af. Jhznl «Pfa SPAR Q WAT JE DICHTBIJ HAALT, IS LEKKER... Advertentie I.M. AMBULAMCE Op de Broekseweg zijn hulpverleners bezig met de beknelde bestuurster, terwijl links van de ANWB-paal de andere bestuurster uit Sint Annaland nog in haar auto zit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3