Luchtcruise per reuzenzeppelin vanuit Engeland gaat ook langs Sint-Annaland Sinds 1 juli is de horeca rookvrij Schor rekoor vrijwel compleet naar Ierland Kanonschoten op Open Monumentendag Waar gewerkt wordt, mag niet worden gerookt Veelgestelde vragen En natuurlijk gaat de peuk, ook buiten in de asbak! Geen geld dialectfestival Patatbakjekauwgom en peuken, allemaal zwerfafval! Handelsmissie uitgesteld, voorbereiding langer Risico Onderzoek naar problemen politie Nadere Reformatie 400 jaar herdacht EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Rekenkamer over re-integratie Nuis installeert nieuwe Joth-leden Donderdag 4 september 2008 Overzicht 17 Volgende week donderdag is het zover. Na een intensie ve voorbereiding vertrekt het Schorrekoor uit Sint-Anna- land naar het Ierse Dublin. Het gezelschap maakt de con certreis met 54 deelnemers. Dat betekent dat het koor vrijwel compleet in Ierland aantreedt. De handelsmissie voor Thoolse bedrijven wordt uitgesteld. Uit het voorlopige programma blijkt dat de lustrumvicrende zang vereniging drie concerten geeft, waarvan een in de open lucht. Dat betekent dat het koor de eigen au- dioapparatuur meeneemt. Voor het transport daarvan zorgt Bas de Man van café-restaurant Haven zicht die tevens medesponsor is. Voorzitter André van Ast is blij met de financiële steun van een aantal bedrijven. Zo doet ook bouwbedrijf Weggemans, hoofd sponsor van het koor, een aanzien lijke duit in de zak. „Zonder die steun zou de reis voor ons onbe taalbaar zijn geworden." Aanleiding tot het bezoek aan de Ierse hoofdstad is onder meer het repertoire van het koor. Daarop staat een flink aantal nummers die van oorsprong uit Ierland komen. Van Ast: „Dat betekent dat Ierland de bakermat is van een groot aan tal werken die we zingen. Als we dan een lustrum te vieren hebben, dan is het natuurlijk prachtig dat we onze tenten daar opslaan." Het koor blijft vier dagen weg. Di rigent Pierre van Broekhoven heeft voor die periode een programma samengesteld waaruit de diversi teit van het koor blijkt. Zo wordt er niet alleen in het Engels, Frans en Duits gezongen, maar is er veel ruimte voor het Nederlandse lied. Voorbeelden daarvan zijn het Land van Maas en Waal en Malle Babbe. Geschreven door Lennaert Nijgh en gezongen door Rob de Nijs en Boudewijn de Groot. In Dublin, zo blijkt uit de plannen, gaat het koor samenwerken met Blanchardstown Brass Band. Een formatie van bijna twintig muzi kanten en een van de oudste bands (1826) in Ierland. Van Broekhoven: „We kijken of we ook een gezamenlijk optreden kunnen verzorgen en verwachten dat er sprake kan zijn van een uit wisseling. Dus dat de brassband volgend jaar mogelijk naar Tholen komt." Nog drie repetities te gaan en dan is het zover. De zangers, zo bleek afgelopen maandag, zijn uitermate enthousiast en gaan er van uit dat ze met hun muziek Ierland zullen veroveren. De aanvankelijk geplande combi natie met de handelsmissie wordt uitgesteld. Gebleken is dat een dergelijke aanpak meer tijd vergt. De bedoeling is om diensten van deelnemende bedrijven onder de aandacht van Ierse ondernemers te brengen. En de basis te leggen voor het ontstaan van handelscon tacten tussen deelnemende bedrij ven en Ierse ondernemingen. De projectgroep, die bestaat uit mede werkers van de Hogeschool Zee land, de gemeente Tholen, Rabo bank Oosterschelde, de Thoolse ondernemersorganisatie OOT en leden van het Schorrekoor, gaat dan ook door met haar project. Harm-Jan van Dijke van OOT be vestigt dat. „Het bleek te kort dag om alles te regelen. We zijn er vier maanden geleden mee begonnen. In de vakantieperiode waren som mige bedrijven anderhalve maand niet bereikbaar. We wilden op tijd de vliegtickets kunnen bestellen voordat de vliegtax werd inge voerd, maar dat lukte niet." Vol gens Van Dijke is de animo onder bedrijven groot. Er zijn er meer dan tien, meldt hij. De reis gaat volgens hem volgend jaar gewoon door. Of de missie gecombineerd wordt met het Schorrekoor is nog niet zeker. Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de problemen bij de Zeeuwse politie naar aanleiding van het opstappen van korpschef Fup Gouds waard. Dat heeft het regionaal college (waar ook burgemeester W. Nuis zitting in heeft) samen met de ondernemingsraad bepaald. Het regionaal college heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de interim korpschef J.A.J.T. Vissers de plaatsvervangend korpschef Rotterdam- Rijnmond. Het regionaal college heeft verder verzocht om stappen te ondernemen tot herstel van de relatie met de ondernemingsraad. De Nadere Reformatie, de stroming binnen de 17e en 18e eeuwse Neder landse Gereformeerde Kerk die een doorwerking van de Bijbelse begin selen op het totale maatschappelijk leven voorstond, is dit jaar 400 jaar geleden ontstaan. De stichting Stu die Nadere Reformatie (SSNR), zelf toe aan het zilveren jubileum, her denkt dit onder meer met een speci aal congres in Middelburg op 13 september. Voor de Zeeuwse hoofd stad is gekozen omdat de geschiede nis van de Nadere Reformatie wor telt in Zeeland. In 1608 publiceerde de Middelburgse predikant Teellinck zijn eerste werken op dat terrein, en zette zich ook in om de sabbatheili ging te bevorderen. Tijdens het congres, in de Nieuwe Kerk, wordt een biografie over Teel linck gepresenteerd. Prof. dr. Op 't Hof houdt een lezing over de bete kenis van Zeeland voor de Nadere Reformatie. De Schouwen-Duive- landse archivaris Uil belicht het spanningsveld tussen kerk en over heid in Zierikzee op het terrein van de Nadere Reformatie. En dr. Post heeft het over de geloofsleer die de 18e eeuwse predikant Smijtegelt wilde overdragen. De grootste zeppelin ter wereld voer vrijdagmiddag door het Sint-Annalandse luchtruim. Even leek het of de speeltuin Vrij en Blij in Sint-Anna- land er vrijdag een nieuw speeltoestel bij had. Maar dat dreef snel weer uit zicht. De grootste zeppelin ter wereld, een luchtschip van 75 meter lang, trok rond het middag uur langs het Thoolse land. De New Technology had twaalf mensen aan boord die een cruise maakten vanuit Cardington langs Londen, Calais, Brussel en Ant werpen naar Nederland. De vlucht eindigde vrijdag na vier dagen in het Zuid-Hollandse Valkenburg. De zeppelin is nog tot en met maandag in ons land. Het was volgens Aerwin die de tocht organiseerde de eerste zep pelincruise ooit. Belangstellenden konden via de website zeppelin- vlucht.nl voor 6.500 euro per per soon een kaartje kopen. Zowel be drijven als particulieren konden een plaatsje reserveren. De Zeppelin NT is gebouwd door een team onder leiding van Wolf gang Von Zeppelin, verre familie van de legendarische Graf Von Zeppelin. De techniek is inmid dels vernieuwd naar de mogelijk heden van de 21ste eeuw: moder ne instrumenten, lichte materialen en onbrandbaar helium in de bal lon (dus niet meer het brandbare waterstof). Dit maakt de Zeppelin NT volgens de organisatie het meest vooruitstrevende luchtschip ter wereld. De zeppelin is morgen bij de ope ningsceremonie van de Wereldha vendagen in Rotterdam. Woensdagavond presenteert de reken kamercommissie van de gemeente Tholen het rapport over de effectivi teit en doelmatigheid van re-integra tie. Dat gebeurt in de commissie be stuurszaken die meteen aan de slag kan om het ruim dertig pagina dikke rapport te kunnen bespreken. Bij het re-ingegreren gaat het om mensen die geen werk hebben en een uitkering ontvangen via de wet werk en bij stand van de gemeente. Het onder zoek is in het najaar van 2007 begon nen. In de commissie worden de be vindingen en aanbevelingen openbaar gemaakt. Ook de reactie van burge meester en wethouders komt aan bod. De vergadering begint om half acht. Daarnaast staan de resultaten van de enquête van TNS/NIPO op de agen da. Het gaat over de mate van interes se van de Thoolse burger in de poli tiek. Daaruit blijkt dat de helft van de burgers geïnteresseerd is in de lokale politiek. De belangstelling bij jonge ren is wel minder. De gemeente vraagt zich af of ze door moet gaan met dergelijk enquêtes. Sharona van Akkeren (13) uit Poort vliet, Jan Pieter Koopman (16) uit Sint-Annaland en Lourens Riemens (16) uit Oud-Vossemeer zijn dins dag officieel aangesteld als nieuwe leden van de jongerenraad Tholen. Burgemeeste Nuis overhandigde ze hun aanstelling onder het toeziend oog van ouders, vrienden en een paar gemeenteraadsleden in de raadzaal van het gemeentehuis in Tholen. Daarbij stortte hij over de jongerenraad een 'zak vol compli menten uit'. Nuis was verheugd over de ruime belangstelling voor de jongerenraad die onder Thoolse jongeren leeft. „Jullie hoeven de nieuwe leden niet met een vergrootglas te zoeken", zei hij. Voor de drie vacatures die ont stonden door het vertrek van Leonie Potappel, Hjalmar van der Mark en Kayleigh van der Enden waren vijf belangstellenden. De twee personen die niet benoemd zijn. Ton Boers uit Oud-Vossemeer en Herriaan Frans- sen uit Scherpenis.se, zijn aspirant lid. Met het afvuren van de 2 kanonnen op de stadswal aan de Molenvliet- sestraat in Tholen wordt volgende week zaterdag om tien uur 's mor gens het beginsignaal gegeven voor de Open Monumentendag. Negen tien gebouwen zijn deze dag voor het publiek geopend. Daarbij ook enkele niet-monumentale kerken, als 'sporen van religieus erfgoed' in hakend op het Jaar van het religieus erfgoed. Zo is de Chr. Geref. kerk in Tholen gevestigd in de voormalige sociëteit Non Semper van de gelijknamige boogschuttersvereniging (die al lang niet meer bestaat). En in de moderne Rchobothkerk in Tholen wordt het 19e eeuwse monumentale Van Oeckelenorgel bespeeld door bekende en onbekende organisten. Ook in de meeste andere kerken zijn er gedurende de dag orgelbespelin gen, onder meer in de Grote Kerk in Tholen, de Maartenskerk in Sint- Maartensdijk, de Hervormde kerken van Scherpenisse en Sint-Annaland, en de Hersteld Hervormde kerk van Poortvliet. Zowel in de kerken van Scherpenisse als Sint-Maartensdijk worden rondleidingen verzorgd. In andere kerken en monumenten zijn mensen aanwezig die uitleg kunnen geven. In de Grote Kerk in Tholen draait een becldprcscntatie. En in de koorkerk is de foto-expositie 'In Beeld' te zien over cultuur, wereld beeld en religie. In Scherpenisse kan. als extra at tractie, een rit gemaakt worden met een paard en wagen. Soms is er gra tis koffie, thee of fris verkrijgbaar, zijn er brochures of foto's te koop. Bij de standerdmolen in Sint-Anna land wordt, als er wind genoeg is, 's middags graan gemalen. En bij boerderij Den Rooscntuyll in Stave- nisse geven de bewoners een rond leiding door de boomgaard, moes tuin en weide met drinkput. Streekmuseum De Meestoof, Bie- rensstraat 6 in Sint-Annaland, is de ze zaterdag speciaal de hele dag open. Hier is onder meer een wis selexpositie gewijd aan religieus erfgoed, en een andere aan de nor maalschool, de vroegere onderwij zersopleiding. Tholen: voormalig stadhuis. Hoog straat 12 molen De Hoop. Oudelandsepoort 25 Grote Kerk, Kerkplein 1 Rooms-Katholieke kerk. Markt 22 Christelijk Gereformeerde kerk, Visstraat 14 Rehobothkcrk, Ds. G.H. Kersten straat 2 Oud-Vossemeer: ambachtsheren huis. Raadhuisstraat 5 Hervormde kerk. Ring 10 Rooms-Katholieke kerk. Dorpsweg 7 Sint-Annaland: Hervormde kerk. Ring 1 standerdmolen. Molendijk 31 Stavenisse: Hervormde kerk. Van der Lek de Clercqplein 2 korenmolen, Molendijk 72 boerderij Den Roosentuyll, Buurt weg 239 fundamenten slot, Bos 19 Sint-Maartensdijk: Maartenskerk, Hazenstraat 1 Scherpenisse: Hervormde kerk. Molenstraat 2 Poortvliet: Hersteld Hervormde kerk. Markt 2 Sint-Philipsland: Hervormde kerk, Kerkring 2. De gemeente geeft geen subsidie aan de stichting Nederlandse streek talen en dialecten voor het landelijk dialectfestival dat op zaterdag 27 december in Westkapelle wordt ge houden. Het college van b. en w. doet het niet 'omdat er geen directe relatie bestaat tussen de activiteiten en de gemeente Tholen.' Sinds 1 juli 2008 zijn de horeca, sport en de kunst- en cultuursector rook vrij en mag er niet meer gerookt worden in bijvoorbeeld café, sport kantine en theater. Ongetwijfeld heeft u dat al gemerkt. Misschien zijn de nieuwe regels u al duidelijk, maar misschien heeft u nog vragen. Waarom rookvrij? Tabaksrook is schadelijk voor de gezond heid. Niet alleen voor de roker zelf, maar ook voor anderen in de omgeving. Om mensen te bescher men tegen meeroken, zijn overheidsgebou wen, scholen en ziekenhuizen al sinds 1990 rookvrij. Sinds 1 januari 2004 geldt dit ook voor werkplekken en het openbaar vervoer. Aan de uitzondering die toen is gemaakt voor de horeca en podia is op 1 juli een einde gekomen. Want ook werknemers in de horeca verdienen bescherming tegen tabaksrook. Waar mag u niet meer roken Sinds 1 juli mag u daarom niet meer roken in cafés, restaurants, discotheken en bars. Maar ook niet in foyers van schouwburgen en bioscopen, sportkantines, museumrestau rants, overdekte winkelcentra, evenemen tenhallen, congrescentra en luchthavens. Het rookverbod geldt altijd! Dus ook als niemand bezwaar heeft tegen het opsteken van een sigaret of als het personeel zelf rookt. Eigenlijk mag u nergens meer roken waar andere mensen werken! en waar nog wel Wilt u (toch) roken dan kunt u terecht in een speciale afsluitbare rookruimte. In zo'n ruimte mag niet worden bediend. Niet overal is een rookruimte. U kunt wel altijd buiten roken. Op overdekte terrassen mag u roken als één zijde van het terras volledig open is. Twijfelt u of u een sigaret mag opsteken, vraag het dan aan het personeel. Meer weten Kijk op www.horecarookvrij.nl. Of bel met Postbus 510800-8051 (werkdagen van 08.00 tot 20.00 uur). Ondernemers kunnen terecht bij het Informatiepunt Roken en de Wet: 0900-8380 (10ct/min) op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. 1. Geldt er ook een rookverbod als het personeel zelf rookt? Ja, het rookverbod geldt altijd. Het maakt niet uit of de horeca-eigenaar en zijn medewerkers roken of als niet-rokers aangeven geen bezwaar te maken tegen het opsteken van een sigaret. 2. Mag er buiten de openingstijden wel gerookt worden in horecagele genheden? Nee, ook buiten de officiële openingstij- den moeten horecagelegenheden rookvrij zijn. 3. Geldt het rookverbod ook voor een besloten club of feest? Ja, als een besloten club of feest plaats vindt in een horeca-inrichting, is roken alleen toegestaan in een afsluitbare rookruimte of buiten. Geeft u thuis een feestje, dan mag u zelf bepalen of er gerookt wordt. In privé-ruimten mag gerookt worden. 4. Is een rookruimte verplicht? Nee, dat is niet verplicht. Een onder nemer kan ervoor kiezen om zijn bedrijf geheel rookvrij te houden. SINDS 1 JULI IS OOK DE BIOSCOOP ROOKVRIJ SINDS 1 JULI IS OOK DE SPORTKANTINE ROOKVRIJ Een opgerookte sigarettenpeuk hoort in de asbak. Dat lijkt nogal logisch als u thuis rookt, maar op straat denken rokers daar nogal eens anders over. Kijk maar eens naar al die peuken bij de ingang van het winkel centrum, bij de voordeur van de schouw burg, voor het kantoor en natuurlijk op de stoep van het café. Te vaak gooien rokers hun peuken gewoon op straat, zonder te letten op de schadelijke gevolgen. En daar kunt u als roker iets aan doen. Peuken schadelijk? Vooral filters zijn schadelijk voor het milieu, omdat ze slecht afbreekbaar zijn. Het duurt wel 3 jaar voordat een filter uit het milieu is verdwenen. Bij het roken neemt het filter veel schadelijke stoffen op. Als het filter ver gaat, komen deze stoffen vrij, met als gevolg een negatief effect op water en grond. Die ene peuk? Op dit moment zijn er voor Nederland nog maar weinig harde cijfers bekend. Maar als we afgaan op de aantallen peuken in Enge land en Australië, dan hebben we het al gauw over miljoenen peuken die ook in Nederland op straat liggen. En iedere dag komen daar vele I00.000en peuken bij! Terwijl het eigenlijk heel eenvoudig anders kan: gooi die peuk gewoon in de asbak! Lastig op te ruimen Peuken komen vaak tussen de stoeptegels te liggen. Of ze worden neergegooid bij put deksels, rondom bomen, in bloemperkjes, enz. In alle gevallen is het opruimen van sigarettenpeuken lastig. Met een bezem zijn ze niet weg te vegen en ook met een prik stok of knijper is dat erg lastig. En zeker niet als het om miljoenen stuks gaat. peuken en zwerfafval? Zwerfafval, daar storen we ons allemaal aan. Maar heel weinig rokers realiseren zich zou u uw peuk aan de rest van Nederland kado doen? dat ook peuken tot het zwerfafval behoren. U als roker kunt dus zelf iets doen aan het terugbrengen van de hoeveelheid zwerfafval in Nederland. Met hetzelfde gemak gaat de peuk in de asbak. Want waarom Meer weten Kijk op www.nederlandschoon.nl of mail naar info@nederlandschoon.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 17