Tholenderwijs Tholenderwijs 'Het mooie weer heeft ons een fantastisch weekend bezorgd' Gifmaal bereid voor woning aan Ring vervolg openbare bekendmakingen Open Monumentendag op 13 september Volle terrassen op een zonnige braderie in Tholen Vuurdoop Zeeland Nazomerfestival met voorstelling in Sint-Annaland 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 4 september 2008 week 36 Donderdag 4 september 2008 Tholen: Oud-Vossemeer: Sint-Annaland: Stavenisse: Sint-Maartensdijk: Scherpenisse: Poortvliet: Sint-Philipsland: Veiling terug naar twee keer per week Leger des Heils opent balie Tholen Provincie steunt tv-serie Delta Mossels en paling Enquête binnenstad „Het was mooi om eens te zien wat er allemaal bij zo'n voorstelling komt kij ken", zegt Marrie Quist. Vóór de woning van de Sint-Annalandse aan de Ring werd zaterdagavond in het kader van het Zee land Nazomerfestival het toneelstuk 'Vandaag geen vis' opgevoerd. Een drama waarin de dood steeds aan wezig is. Vispot Brommer ONTWERPBESLUITEN VRIJSTELLINGEN BESTEMMINGSPLANNEN Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat zij - op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening - voor de navolgende aanvragen om bouwvergunning vrijstelling willen verlenen van de geldende bestemmingsplannen: Artikel 19, lid 3, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Oude Werf 2 te Tholen: het uitbreiden van 2 stei gers en het plaatsen van een kozijn in de rechterzij gevel van een woning (2007/444); Abraham Beeckmanlaan ong. te Tholen: het plaat sen van 2 ballenvangers op een trapveld/trainings veld (2008/162); Artikel 19, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Geertruidaweg ongenummerd (Z040) te Scherpenisse: het plaatsen van een tuinhuis (2008/272); Vanaf 5 september 2008 tot en met 16 oktober 2008 liggen de ontwerpbesluiten met de daarbij behorende stukken ter inzage. Zienswijze: binnen deze inzageter mijn kan een ieder een zienswijze over de ontwerpbe sluiten naar voren brengen. De ontwerpbesluiten met de daarbij behorende stukken liggen ter inzage in de centrale hal van het gemeente huis (zie voor adres en openingstijden het colofon). Binnen de genoemde inzagetermijn kan mondeling of schriftelijk een zienswijze over een ontwerpbesluit naar voren worden gebracht bij burgemeester en wethouders van Tholen. Een schriftelijke zienswijze kunt u richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Postbus 51, 4690 AB Tholen. Degene die mondeling een zienswijze wil indienen kan, voor het maken van een afspraak, contact opnemen met de afdeling vergunningen en handhaving, tel. (0166) 668363/668562. Van een mondelinge zienswijze zal een verslag worden opgesteld. Geen zienswijzen ontwerp-vrijstellingsbesluiten Burgemeester en wethouders van Tholen maken - inge volge artikel 3:18 van de Algemene wet bestuursrecht - bekend dat er geen zienswijzen zijn ingediend betref fende de navolgende ontwerp-vrijstellingsbesluiten: Artikel 15, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Doelweg 15 te Tholen: het plaatsen van een dakka pel (2008/213); Het ontwerpbesluit met alle daarbij behorende stukken heeft van 8 augustus 2008 tot en met 21 augustus 2008 ter inzage gelegen. Burgemeester en wethouders zullen uiterlijk 18 september 2008 besluiten op het ver zoek om vrijstelling van het geldende bestemmingsplan en op de aanvraag om bouwvergunning. Artikel 19, lid 3, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Kalfdamseweg 10 te Poortvliet: het uitbreiden van een bedrijfsloods (2005/434); Julianastraat 8 te Sint-Annaland: het plaatsen van een tuinhuis (2007/64); Artikel 19, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening: Nieuwlandseweg 202 te Sint-Annaland: het plaat sen van een chalet en berging (2008/46); Nieuwlandseweg 272 te Sint-Annaland: het plaat sen van een recreatiewoning en berging (2008/43); De ontwerpbesluiten met alle daarbij behorende stuk ken hebben van 11 juli 2008 tot en met 21 augustus 2008 ter inzage gelegen. Burgemeester en wethouders zullen uiterlijk 18 september 2008 besluiten op de ver zoeken om vrijstelling van de geldende bestemmings plannen en op de aanvragen om bouwvergunning. BEKENDMAKING Het hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Tholen maakt, krachtens door burge meester en wethouders van die gemeente aan hem ver leend mandaat, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28, lid 6, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het volgende bekend. Met ingang van 5 september 2008 ligt, gedurende een periode van 6 weken, voor een ieder ter inzage het besluit van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 26 augustus 2008 betreffende de goed keuring van het bestemmingsplan Kom Sint- Maartensdijk, le herziening. De tegen het bestem mingsplan bij genoemd college ingediende bedenkin gen zijn ongegrond verklaard. Het goedgekeurde plan ligt eveneens ter inzage. De stukken kunnen worden ingezien tijdens de openingsuren in de openbare lees- ruimte van het gemeentehuis. Hof van Tholen 2 te Tholen. Tevens zijn de stukken in te zien op de gemeentelijke website www.tholen.nl, rubriek Actueel, onderdeel Bekendmakingen. Gedurende bovengenoemde termijn van 6 weken kan beroep worden ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State te 's- Gravenhage. Het beroep kan worden ingesteld door: degenen, die zich tijdig op grond van artikel 27, eer ste of tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening hebben gewend tot Gedeputeerde Staten; belanghebbenden die aantonen dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest zich overeenkomstig het bepaalde in artikel 27, eerste of tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tijdig tot Gedeputeerde Staten te wenden. Het besluit van Gedeputeerde Staten inzake goedkeu ring treedt in werking daags na afloop van de beroeps termijn. Indien gedurende de beroepstermijn een ver zoek om voorlopige voorziening, bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State is gedaan, wordt de werking van het besluit opgeschort totdat op het verzoek is beslist. Bij toewijzing van het verzoek geeft de voorzitter van de afdeling aan op welke onderdelen van het plan de voorlopige voorzie ning betrekking heeft. Het beroepschrift moet worden gezonden aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 AE te 's- Gravenhage. Tholen, 4 september 2008, Zaterdag 13 september aanstaande is de Open Monumentendag. Tussen 10.00 en 17.00 kunnen in de verschil lende kernen de volgende monumen ten bezocht worden: Voormalig stadhuis, Hoogstraat 12 Molen De Hoop, Oudelandsepoort 25 Grote Kerk, Kerkplein 1 Rooms-Katholieke kerk, Markt 22 Christelijk Gereformeerde kerk, Visstraat 14 Rehobothkerk, Ds. G.H. Kerstenstraat 2 Ambachtsherenhuis, Raadhuisstraat 5 Hervormde kerk, Ring 10 Rooms-Katholieke kerk, Dorpsweg 7 Hervormde kerk, Ring 1 Streekmuseum De Meestoof, Bierensstraat 6 Standerdmolen, Molendijk 31 Hervormde kerk, Van der Lek de Clercqplein 2 Korenmolen, Molendijk 72 Boerderij Den Roosentuyll, Buurtweg 239 Fundamenten slot, Bos 19 Maartenskerk, Hazenstraat 1 Hervormde kerk, Molenstraat 2 Hersteld Hervormde kerk, Markt 2 Hervormde kerk, Kerkring 2. 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J De meeste vroege aardappels zijn geoogst. In Sint-Analand wordt daarom niet meer dagelijks geveild, maar vanaf deze week alleen nog op dinsdag en donderdag. In de prijzen zit in ieder geval niet veel bewe ging. ondanks dat er wel schomme lingen zijn in de aanvoer. Dinsdag 2 september: Doré 19, Frieslander 17, Nicola 21, Eigen heimer 23, Bintje 15, Bildtstar 21, bonken 25, drielingen 7, kriel 36, aanvoer 79 ton. Vrijdag 29 augustus: Frieslander 15-17, Nicola 21. Bildtstar 25, bon ken 24-25. aanvoer 28 ton. Het Leger der Heils begint dinsdag in het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen met een raad en daadbalie. Het is de eerste activi teit op Tholen van de christelijke hulporganisatie. Bij de balie kan ie dereen terecht voor advies, voor het aanvragen van materiële noodhulp en voor hulp bij het invullen van formulieren en andere papieren. De mensen worden geholpen door acht vrijwilligers. De balie is dinsdag- en donderdagochtend geopend van half tien tot half twaalf. Met mensen die niet zelf de balie kunnen bezoeken (vanwege een handicap), kan ook een afspraak thuis worden gemaakt. De officiële opening volgt later. De balie in Tholen is tijdelijk. Het is de bedoeling dat het ondergebracht wordt in het nog te openen dienstencentrum/kringloopwinkel in Sint-Maartensdijk. Consulent Ton Geene hoopt eind dit jaar daar terecht te kunnen. Voor het centrum in de loods van foeragehandel Schot-Oudesluijs aan de Sportlaan moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. De aanvraag ligt nog ter inzage. Als de toestemming binnen is, dan gaat het Leger actief vrijwil ligers werven voor het dienstencen trum in de smalstad. De provincie Zeeland betaalt 41.000 euro voor een documentaire van Omroep Zeeland. De serie gaat over het Deltagebied en bestaat uit 12 af leveringen van 15 minuten. Zand- honger, zilte teelt en klimaatverande ringen komen onder meer aan bod. Omroep Zeeland heeft opdracht ge kregen om de serie uit te zenden ten behoeve van de campagne Neder land leeft met water (Nlmw) van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het ministerie wil de maatschappe lijke discussie hierover stimuleren. De subsidie van de provincie beslaat 20 procent van de totale kosten. De serie kost 205.000 euro. Het Rijk be taalt de helft hiervan. Omroep Zee land neemt 30 procent voor eigen re kening. Leningen gemeente. B. en w. heb ben ingestemd met de langlopende leningen 2009 van de gemeente Tholen. Dat geldt ook voor de ge waarborgde leningen 2009 aan in stellingen en verenigingen. Drie jeugdige braderiebezoekers laten zich in de Kerkstraat een reuzenstroopwafel goed smaken. Fietsen en auto's. De straten van Tholen staan er vol mee zaterdag. Het mooie weer lokt overal vandaan mensen naar de braderie. De zon, de muziek, de drukte, het zorgt voor een prima sfeer. Ook vrijdag was er veel volk op de been. „Het weer heeft ons een fantastisch weekend be zorgd", zegt voorzitter Toine Klaassen van de ondernemersvereniging. De extra straten die bij het braderie circuit zijn getrokken, zorgen dat er meer waren aangeprezen kunnen worden dan voorheen. Het staat alle maal wat ruimer. En er is heel veel muziek op beide dagen. „Vanuit het publiek heb ik positieve geluiden ge hoord. Zeker ook over de attracties om de braderie heen", aldus Klaas sen. De ondernemersvereniging werkte voor het eerst met een organi satiebureau. „Met nieuwe dingen is het altijd afwachten. Over heel veel dingen zijn we positief, maar we gaan nog evalueren." De horeca had, aldus de voorzitter, al jaren de kritiek dat ze niet bij de braderie werd be trokken. Ze zorgde nu zelf voor extra activiteit, tegelijkertijd werd d^ bra derie uitgebreid naar de Bebouwden- dam en - een deel van - de Brug straat waardoor een verbinding ontstond met de Kaaij. Hier was het een geweldige drukte en erg gezellig. Ook op de Markt zaten de terrassen vol en zorgde de muziek voor een prima sfeer. Op de hoek van de Molenvliet- sestraat stonden de mensen in de rij voor de gerookte paling van Peter v.d. Sterren. De Poortvlietenaar was dan ook erg tevreden. „Ik had acht tonnen gerookt en daarvan zijn er zes weg", zegt hij halverwege de mid dag. Er was een verscheidenheid aan etenswaren te koop en het zal geen verbazing wekken dat met name de ijsverkopers het druk hadden. Ook allerhande kleding en schoeisel was volop op de braderie te vinden. In de Bebouwdendam lagen kramen vol kleurige Crocs (schoeisel). Op de hoek van de Hoogstraat en de Vis straat probeerde een standwerker een poetsmiddel voor auto's te slijten. In de Brugstraat presenteerde het ROC de nieuwe cursussen. De jongeren- raad stond op de Markt vóór de ka tholieke kerk wat verloren. Een aan tal leden liep daarom over de braderie om flyers uit te delen. Op het gazon naast de Grote Kerk waren er spelletjes voor de jeugd, terwijl In de kerk een kleine 300 belangstellen den een kijkje kwamen nemen. Er waren ook tal van kramen waar raadspelletjes gedaan konden wor den. Zo liet muziekvereniging Con cordia de mensen raden naar het aan tal noten (pinda's in de dop) in een pot. En Klaassen mondzorg had een pot met tanden staan. Dat waren er 1283, wat door niemand van de 102 deelnemers werd geraden. Richard Schot en Merith Zwaai zaten er res pectievelijk tien onder en boven, Jas per Wiens raadde 1130 en Roxin van Zetten 1340. Zij wonnen een cadeau bon. In de Hoogstraat vroeg de VVD aandacht voor de problematiek van de mosselsector, met een grote pot mossels waarvan het uitlekgewicht geraden moest worden. Liefst 347 mensen deden mee. Mevrouw J. van Eenennaam zat er met 1450 gram maar één gram boven, de familie Kodde bleef er drie gram vandaan. Op grote vellen papier hadden de li beralen stellingen geschreven, waar bij het publiek kon aangeven of ze het er mee eens waren. Over wind molens, een tweede kerncentrale in Zeeland, ontpolderen. „We hebben hier voor gekozen, in plaats van een klachtenblad", zegt bestuurslid Ka- rel Saris. De afdeling bestaat een hal ve eeuw en viert dat in november met Tweede Kamerlid Aptroot als gastspreker. Meer politieke partijen grepen de braderie aan om met de bevolking contact te zoeken. De CU kwam met een enquête over de Thoolse binnen stad, met vragen over winkels, wa tertoerisme en cultuur. Bestuurslid Kees v.d. Eist is erg tevreden over de respons. Ook Maureen Mayr van de SP heeft een beeld gekregen van wat er onder de inwoners leeft, zegt ze. In de stand konden voorbijgangers aangeven voor welke onderwerpen ze aandacht willen. „Hondenpoep is veel genoemd. En de snelheid van het verkeer in woonwijken. Ouderen klagen bijvoorbeeld over het ver dwijnen van winkels uit het centrum van Tholen, anderen over afval op straat in de buurt van het Westerpoort college, of dat er zo weinig te doen is voor de jeugd." Onderaan de Kerkstraat zat de EH BO. Een wespenstcek, meer hadden ze zaterdagmiddag niet te doen ge had, zei Henk van Driel. Hij atten deerde op de dcfibrillatoren waar voor de EHBO-verenigingen, het Rode Kruis en de gemeente samen cursussen gaan aanbieden. Voorzitter Klaassen is tevreden, maar ook wel bezorgd. Hij is blij met de inzet van alle vrijwilligers, zoals de verkeersregelaars. „Maar als je hoort en ziet hoe sommige mensen zich te genover hen gedragen, dan maak ik me zorgen of dit zo nog wel kan. Ik ben zelf op de oesterputten geweest. Wat je dan soms voor opmerkingen hoort, dat kan écht niet." P I I I I I I I I k Bij het opbouwen van de braderie deed zich vrijdagmiddag een cala miteit voor. De vrouw van een standhouder wilde iets drinken, maar vergiste zich in het flesje. Ze kreeg landbouwgif binnen en werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. EHBO'er Henk van Driel, die rond half een net op de braderie aankwam, kon meteen aan de slag. In het ziekenhuis is de maag van de vrouw leeggepompt, ver telt voorzitter Toine Klaassen van de ondernemersvereniging. „Ge lukkig was er geen inwendig letsel. Ze is weer thuis." Voor de organi satie was dit de vuurdoop, de voorzitter stelde vast dat de ambulance de onheilsplek in de Bebouwdendam goed kon bereiken. 1 1 i 'Vandaag geen vis' is in opdracht van Theaterproductiehuis Zeelandia speciaal voor het Nazomerfestival geschreven door de uit Nieuw- en Sint-Joosland afkomstige Judith de Rijke. Tien keer wordt het stuk in verschillende Zeeuwse plaatsen in de open lucht opgevoerd. Met woonhuizen als decor. En als thema dat er achter elke voordeur een ver haal schuil gaat. In Sint-Annaland is aan de westkant van de Ring het huis van Thijs Fase en Marrie Quist uitgekozen. Een authentiek nog niet opgetrokken pand met zadeldak, groen, rood en wit gekleurde luiken aan de ramen, en een bovenlicht met levensboom boven de voordeur. „We zijn gebeld met de vraag of we mee wilden werken. Ik vond het een leuk idee", vertelt Marrie. Pal voor het huis, op straat, werd zaterdag voormiddag een tribune gebouwd. Technici gingen aan de slag met het podium en om drie uur 's middags arriveerden de actrices Marlies Ha- melynck en Gusta Geleijnse. „Zij hebben zich bij ons in huis omge kleed. Hebben daarna wat rondgelo pen en hun tekst geoefend." De toeschouwers verzamelen zich 's avonds op het Havenplein bij café Havenzicht. Om kwart over acht wordt het vertreksignaal gegeven en op het gemak wandelt het gezel schap door de Voorstraat naar de Ring. De tribune wordt behoorlijk gevuld, maar uitverkocht is de voor stelling niet. De actrices zitten al gereed op het podium. Ze verbeelden een moeder en dochter, in een vertrek dat het midden houdt tussen een kamer en een keuken. Het publiek kijkt als het ware door het raam naar binnen. Hoewel ze met zijn tweeën zijn, is het stuk praktisch een monoloog van de moeder. Ze praat voortdu rend, vooral over het verleden. Maar van communicatie met haar - ver standelijk gehandicapte - dochter is nauwelijks sprake. Aan een draad hangen acht portretten: van haar overleden man en zeven kinderen, die op één na allemaal de deur uit zijn gegaan. De geest van haar man is aanwezig in de vorm van een klok die zich geregeld laat horen. Terwijl de moeder praat en praat, in een vis pot roert, en geregeld naar haar buik grijpt als ze weer een pijnscheut voelt, zit de dochter te breien. Zij kijkt voortdurend verlangend naar buiten, dromend van de ijscoman en de bakkerszoon, maar mag van haar moeder het huis niet uit. Tóch heeft ze stiekem twee koffers gereed staan, die de moeder op een gege ven moment ontdekt. De vrouw heeft andere plannen. Ze heeft een dodelijke ziekte, maar wil haar kind niet alleen achterlaten. Daarom maakt ze een gifmaal klaar. De dochter ziet het echter en dóet alsof ze ervan eet. De moeder sterft, de dochter pakt haar koffers, trekt een paar schoenen met overdreven grote hakken aan - die al die tijd promi nent vooraan op het podium gereed stonden - en stapt het huis uit. Het publiek is muisstil tijdens de voorstelling. Te lachen valt er niet, er wordt een redelijk zwaarmoedig stuk opgevoerd. Alleen vlak aan het begin, als een oudere inwoonster zich niet over het kerkplein laat stu ren maar stoïcijns voorlangs het po dium wandelt, wordt er geglimlacht. Een knetterende brommer verstoort tot twee keer toe de stilte. „De actri ce die de moeder speelde, stoorde zich daar erg aan. Maar zoiets kan toch gebeuren als je buiten op treedt", vindt Marrie Quist. Af en toe hoor je een auto rijden, en op de Voorstraat vermaakt uitgaande jeugd zich. Elk half uur slaat de to renklok, maar dat passen de actrices handig in. „Na afloop hebben we buiten met een aantal mensen nog wat gedronken en nagepraat. De meningen over het stuk liepen uit een. De een vond het mooi, de ander vond er niks aan", aldus Marrie Quist. Zelf viel haar de inkijk in de woning tegen. „Dat was wél de be doeling. Maar de schijnwerpers wa ren zo fel, dat je binnen niets kon zien." Het huis van Thijs Fase en Marrie Quist aan de Ring dient als decor voor de voorstelling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 12