AbdijNieuws Van Houte Wonen failliet, ontslag voor 28 medewerkers C. Bal Proef biobed varkensstal gaat waarschijnlijk door Meester en leerling zetten torenhaantjes in het goud Meubelzaak op Welgelegen II in Tholen dicht Symposium in Tholen bij open monumentendag Koeien gered bij brand in stal Zwanger? Geen nieuwe glastuinbouw Hoek wint orgelconcours Man maakt val van vijf meter 5 >-> - Donderdag 28 augustus 2008 64e jaargang no. 42 BEW. EX. RENAULT Gemeente trekt in Den Haag aan de bel Even leek het erop dat de proef met een biobedfilter in varkensstallen op Tholen definitief van de baan zou zijn. Maar inmiddels heeft het gemeentebestuur 'uit zeer be trouwbare bron' vernomen dat een proefstalstatus er tóch in zit. Het is wachten op de schriftelijke bevestiging van de ministeries van landbouw en milieubeheer. Wethouder C.L. van Dis stuurde vorige maand namens het gemeen tebestuur een brandbrief op poten naar verschillende in stanties en politici. Hij heeft er nu vertrouwen in. „Hoe wel voorzichtigheid op zijn plaats is zolang de bevestiging er niet ligt." De haantjes op de torens in Sint-Maartensdijk en Stavenisse schitteren weer. Dinsdag werden beide weerhanen van een nieuw laagje bladgoud voorzien. Vaak gebeurt dat niet. En voor schilders is het ook geen dagelijkse kost. De 74-jarige Jan Noom kent de kneepjes van het vak. Hij werkte al eer der met bladgoud, maar in de schildersopleiding van zijn kleinzoon Jan zit het niet in het lespakket. Daarom ging de 18-jarige in de leer bij zijn opa in de werkplaats aan het Kerkepad. Het faillissement van Van Houte Wonen in Tholen bete kent het ontslag voor 28 medewerkers. De Middelburgse rechtbank verklaarde dinsdag het bedrijf failliet nadat di recteur Erik van Houte hiervoor zelf een verzoek had in gediend. Hij kon de zware financieringslasten niet meer opbrengen en zag geen andere uitweg meer voor de peni bele situatie. Curator mr. J.B. de Meester hoopt dat de bedrijfsactiviteiten overgenomen worden, zowel de meu belwinkel als de projectafdeling die kantoren en zorgin stellingen inricht. „Voor allebei komt er een opvolger. Hiervoor heb ik signalen gekregen, maar voortzetting zal niet meteen mogelijk zijn en het zal toch consequenties hebben voor het aantal banen." De meubelzaak is sinds gisteren gesloten. Du Bois Hard aangekomen Tholenaren fietsen ook mee in Goes Zeventien monumenten open voor publiek Met een minisymposium over het belang van sporen van het verleden wordt op woensdagmiddag 10 september in het gemeentehuis van Tholen de jaarlijkse Open Monu mentendag in Zeeland officieel geopend. Verschillende sprekers belichten uiteenlopende onderwerpen en cultuur gedeputeerde Van Waveren sluit af met een reactie. Op za terdag 13 september zullen in de gemeente Tholen zeven tien monumenten de deuren openen voor het publiek. Religieus erfgoed Hf/r^ZT ^ZÏ'UDf mtftG Autobedrijf Wattstraat 3,4691 RCTholen Tel. 0166-602440, Fax 0166-604440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Ppstbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Als een bom sloeg begin juli op het gemeentehuis de mededeling in van Senternovem (een dienst van het mi nisterie van landbouw), dat voor een proefopstelling met een biobedfilter géén erkenning zou worden afgege ven op grond van de regeling am moniak en veehouderij. En dat bo vendien de aanvraag voor een proefstal geen zin had, omdat het meetprotocol niet geschikt was voor het biobedfilter. Terwijl Senterno vem eerder aangaf, belangstelling te hebben voor de werking van het sys teem. „Ruim twee jaar is er met man en macht aan gewerkt, en een breed draagvlak gevonden. Iedereen vond dat het filter een kans moet krijgen", zegt Van Dis. Het filter is een middel om de stankoverlast, die veel inwoners ondervinden, te ver minderen. De motivering waarmee de proef met het biobedfilter werd afgewe zen, noemt de wethouder vaag. „De technici die de technische advies commissie erover adviseren, waren niet gecharmeerd van het systeem. ZIE VERDER PAGINA 2 Bij een brand in een stal van melk veehouder De Jong in Scherpenisse zijn in de nacht van dinsdag en woensdag 22 koeien gered. Leo de Jong reed met een shovel gaten in de wand van de schuur om te dieren te kunnen bevrijden. De blusgroepen van Sint-Maartensdijk en Stavenis- se, en de hoogwerker uit Bergen op Zoom rukten er voor uit. Zie verder pagina 5. deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. ftowna» /««and Geen Internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het Informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6. Postbus 6001.4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De haantjes op de kerktorens van de dorpen, hebben te lijden van de weer en de wind. Het bladgoud is in de loop der jaren van de hanen afgesleten. Noom sr.: „Ze waren kaal, maar onbeschadigd. In die van Smurdiek zalen de vorige keer kogelgaten, maar nu niet." De hanen zijn heel verschillend. Die van Stavenisse is plat, die van Sint-Maartensdijk is bol, op de staart en de kam na. Op die van Stavenisse zaten bovendien al roestplekken, vertelt Noom. In de werkplaats werden ze eerst schoongemaakt en geschuurd. Ook het zilt moest ervan, zegt de schilder. Daarna werden ze bewerkt met een hechtmiddel voor de lak en daarna met een hechtmiddel voor het bladgoud. Het middel waar het bladgoud op ge plakt moet worden, is -nadat het is aangebracht- na ongeveer drie uur geschikt. „Het mag niet te nat zijn anders verzuipt het bladgoud en blinkt het niet zo mooi. Maar het mag ook niet te droog zijn want dan laat het los." Noom wrijft met zijn vinger over het hechtmiddel. „Als het een beetje een piepend geluid maakt, is het goed." Het bladgoud is op een zijdevloeipapiertje geperst. Het papier is iets groter dan het bladgoud zodat Noom het blaadje eraf kan nemen en op de haan kan plak ken. Blaadje voor blaadje gaat op de haan van Smurdiek. Ook al is het somber buiten, het haantje begint zijn gouden gloed al terug te krijgen. Het is 23.5 ka raats maar flinterdun. Omdat de haan bol is, vereist het de nodige precisie om de windwijzer te beplakken. Zie verder pagina 2. Te hoge financieringslasten waren volgens de curator de voornaamste oorzaak van het faillissement. „Een te hoge huur van het pand, een dure inrichting en een te hoge last van de verkooporganisatie. De omzet was goed, maar het bleek toch te moeilijk om de zaak terug te verdienen. De schuld bedraagt meer dan 2 miljoen euro waarbij vooral de inkooporganisatie een hoge vordering heeft, naast de be lastingdienst en gewone crediteu ren. De voorraden zullen nog wat opleveren, maar daarop heeft de inkooporganisatie pandrecht. Ook is er huurachterstand bij de ver huurder van het pand. Over augus tus heeft het personeel geen loon ontvangen, maar via het UWV is daarvoor een vangnet geregeld. De medewerkers waren zeer ontdaan over het faillissement. Dit hadden ze niet verwacht. Het was een on aangename verrassing." De curator noemt het faillissement bijzonder omdat de juridische rechtsvorm een eenmanszaak betreft. „Dat zie je nog maar vrij zelden, zeker met 26 personeelsleden. Het faillisse ment treft Erik van Houte dan ook heel persoonlijk, want niet alleen zijn onderneming is failliet, ook privé is hij dat." De ondernemer realiseert zich dat terdege, maar hij zag geen andere uitweg meer. „Er zit geen perspec tief meer in", concludeert Erik van Houte. „Het wrange is dat er ver schrikkelijk veel werk is. De om zet stijgt, maar de lasten zijn ge woon te hoog. Dat in combinatie met een economie die niet dende rend is, bracht ons in de proble men. Vier jaar heb ik samen met mijn vrouw hard gewerkt om de nieuwe opzet in Tholen te laten slagen, maar helaas is het niet ge lukt. De een na de ander in onze branche zie je in moeilijkheden komen." In de winkel van Van Houte Wonen zat ook restaurant Du Bois met dagbesteding voor gehandicapten van Sjaloom Zorg uit Dirksland. De curator benadrukt, dat de ge plande activiteiten in Du Bois in overleg met de verhuurder van het pand gewoon doorgaan. Directeur Henk Brinkman van Sjaloom Zorg is daar blij mee. „We hebben 10 tot 12 cliënten die van deze voorzie ning gebruik maken. Ze deden niet alleen werk in het horecagedeelte van Du Bois, maar deden ook de schoonmaak van het pand en het tuinonderhoud. En als er geen ho- recawerk was, deden ze crea-doe activiteiten zoals bloemschikken. Daarvoor waren activiteitenbege leiders in Tholen actief, naast onze horecamedewerkers in Du Bois. We hebben al diverse afspraken voor vergaderingen en besprekin gen. de komende maanden, dus we hopen dat alles kan doorgaan, maar ik heb een noodscenario klaar lig gen." Behalve dat Sjaloom Zorg de ruimte voor Du Bois van Van Hou te huurde, was het ook een goede klant voor de inrichting van de ge bouwen van de zorginstelling. „Het failissement is dan ook een intriest verhaal, maar de hele economie gaat slecht. Dat zie je ook op de ef fectenbeurzen en in de bankensec- tor." Curator De Meester lichtte dinsdag middag in Tholen de medewerkers van Van Houte in over het die dag uitgesproken faillissement. „Het is heel hard aangekomen", vertelt ver koopster José Kruize uit Tholen, die 11 jaar bij Van Houte werkt en de verhuizing van Sint-Maartensdijk naar Welgelegen meemaakte. „Het kwam voor ons als personeel wel niet als een donderslag bij heldere hemel, maar je hoopte toch steeds dat het beter zou gaan. Behalve voor ons komt het ook heel hard aan voor Erik en Mariëtte van Houte. met wie we allen meeleven. Ze waren niet bij de bespreking met de curator, maar ze hebben er alles aan gedaan om het tij te keren. We draaiden hartstikke goed, maar van hoger hand is de kraan dichtgedraaid. Als collega's vormden we een heel fijn team, zodat we allemaal onderste boven waren van de situatie. De in formatie van de curator is echter in een roes aan mij voorbijgegaan." José Kruize noemt het 'heel jam mer' dat de fraaie meubelzaak in haar woonplaats sinds gisteren dicht is. „We zijn er allemaal heel ver drietig over. In december kregen we Jacobs uit Roosendaal erbij met een mooie meubelserie als Topform. Dat zorgde weer voor een nieuwe uitdaging." Ill III IH I II 11 cnn Jan Noom en zijn kleinzoon Jan Noom nemen de weerhaan van de toren van Sint-Maartensdijk onder handen. Burgemeester en wethouders heb ben de aanvraag voor de vestiging van nieuwe glastuinbouwbedrijven aan de Langeweg en Weg van Kodde in Sint-Annaland afgekeurd. Zij noemen de bouw in strijd met het bestemmingsplan alsmede het ge meentelijk en provinciaal beleid op het gebied van het nieuw vestigen van glastuinbouwbedrijven. Adriaan Hoek heeft zaterdag in Schiedam het Adriaan C. Schuur man orgelconcours gewonnen. Dat vond plaats in de Grote Kerk waar de Tholenaar een van de negen deelnemers was. De 18-jarige Hoek speelde drie nummers, waarvan één verplicht nummer. Hij had niet ver wacht dat hij zou winnen omdat er ook organisten bij waren die afge studeerd zijn aan het conservatori um. Hoek haalde de hoogste score. Het maximum was 240 punten. Hoek haalde er 223. Hij kreeg een beeldje dat een orgelpijp voorstelt. Het volgende orgelconcours waar de talentvolle muzikant zich voor inschrijft is het orgelconcours voor amateurs in Oude-Tonge. Oud-Nederlands kampioene triatlon Anne Kwist uit Tholen fietst zondag mee op de langste afstand, de 100 kilometer, van de Ride for the roses. Waterschapsbestuurder Jacob Mol en zijn vrouw Josien uit Sint-Maar tensdijk doen mee op de 50 kilome ter. Zij horen bij de in totaal 36 deelnemers uit de gemeente Tholen die in Goes aan de start verschijnen. De Tholenaren hebben duidelijk voorkeur voor de langere afstanden: vier doen er mee op de 25 kilometer, waarvan drie uit Sint-Maartensdijk en een uit Tholen; zeventien Thole naren hebben voor de 50 gekozen en vijftien doen mee op de langste rou te van 100 kilometer. De Ride for the roses heeft ruim 14.000 inschrij vingen uit het hele land ontvangen. De rit is een actie voor de kankerbe strijding. Bij het leeghalen van de loods van het vroegere Budelpack 2 in Poort vliet is een medewerker van onder aannemer Sturm en Dekker gewond geraakt. De man viel van vijf meter hoogte toen hij bezig was met het verwijderen van een tank. Twee am bulances en de traumahelikopter rukten uit. Die laatste bleek overbo dig. De man is met een armbreuk en verder nog onbekend letsel per am bulance naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens de directeur van Budelpack 2 in Roosendaal, Bert Jansen, gaat het om een ongelukkig ongeval. „De politie en de arbeids inspectie zijn ter plaatse geweest en zij hebben geconstateerd dat er geen fouten zijn gemaakt." Het bedrijf heeft het pand enkele maanden ge leden verkocht aan buurman Bou- man aan de Paasdijkweg. Deze week Bloemenhandel Moerland Sint-Annaland sluit deuren na 45 jaar Arjan de Witte vindt zijn droombaan op racecircuit Iwan Geense mikt met Noad '67 op nacompetitie EN VERDER... Goedhart Sint-Maartensdijk breidt weer uit met hal Camper vaart weg bij Stavenisse WIE SLECHTS ÉÉN SCHAAP HEEFT SPREEKT GRAAG OVER DE WOLMARKT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Van Houte Wonen is sinds gisteren gesloten. De stichting cultureel erfgoed Zee land en de provincie organiseren jaarlijks een provinciale opening van de Open Monumentendag. Steeds in een andere plaats, en dit keer is de keuze op Tholen geval len. Liefst vijf sprekers leveren een bijdrage op een minisymposium dat de titel 'Sporen van beleving' heeft gekregen. Daarmee wordt inge haakt op het landelijke thema van de open monumentendag, sporen, dat is gekozen om archeologie en bouwhistorie extra aandacht te ge ven. Ds. L. Wüllschleger, ooit her vormd predikant in Tholen, houdt een inleiding over sporen van ge loofstraditie. Verder spreekt consu lent landschap en historie dr. A. de Klerk over sporen in de slik; mevr. S. Dobbelaar van de stichting Land schapsbeheer verzorgt een virtuele wandeling sporen in het Zeeuwse landschap; bouwhistoricus prof. D.J. de Vries vertelt over sporen in steen en hout; en mevr. ir. C. Lo- mans spreekt over sporen van cul tuurhistorie als inspiratiebron voor de toekomst. Attenderen op de bete kenis van deze sporen en het belang van inpassing ervan in de heden daagse samenleving om hun behoud te garanderen, is wat het symposi um beoogt. Namens het gemeentebestuur van Tholen zal cultuurwethouder Van Dis een welkomstwoord spreken, terwijl de Zeeuwse gedeputeerde Van Waveren reageert en een ope ningshandeling verricht. In Tholen coördineert de heemkun dekring Stad en Lande van Tholen sinds een aantal jaren de monumen tendag. Op zaterdag 13 september tussen tien en vijf uur kan het pu bliek in zeventien monumenten een kijkje nemen. Daaronder een groot aantal kerken, het is immers het jaar van het religieus erfgoed (en tevens nationale orgeldag). Ook streekmu seum De Meestoof in Sint-Anna land, dat een wisselexpositie aan het religieus erfgoed heeft gewijd, is de hele zaterdag open. De provincie heeft geregeld dat op deze dag de bussen gratis rijden. Per plaats zijn de volgende gebouwen geopend. Tholen: Grote Kerk, R.K. kerk, stadhuis, molen De Hoop, Reho- bothkerk. Oud-Vossemeer: ambachtsheren huis, Hervormde kerk, R.K. kerk. Sint-Annaland: Hervormde kerk. Stavenisse: Hervormde kerk, mo len, slotrestanten (Bos), Den Roosentuyll (Buurtweg). Sint-Maartensdijk: Maartenskerk. Scherpenisse: Hervormde kerk. Poortvliet: Hersteld Hervormde kerk. Sint-Philipsland: Hervormde kerk. '33 -ti

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1