Schieten en je conditie testen: alle bezoekers mogen aan de bak Piet Jeroense maakt van hobby zijn werk met winkel in Tholen Tholenderwijs 'Iedereen wil een mooie auto hebben, toch?' Gezellige drukte en actie tijdens zomermarkt in Poortvliet J Aardappel- J recepten Kwart eeuw speciaalzaak witgoed, beeld- en geluidsapparatuur Palingroken Donderdag 21 augustus 2008 Piet en Wilma Jeroense uit Tholen hebben hun speciaal zaak in witgoed, beeld- en geluidsapparatuur bewust be perkt gehouden. Een kwart eeuw geleden begonnen ze voor zichzelf en daar heeft Piet tot op de dag van van daag geen spijt van. „Ik had het veel eerder moeten doen. Maar ik heb in ieder geval van mijn hobby mijn werk kunnen maken." Bij het zilveren jubileum van Je roense V.O.E wordt in de winkel de komende weken na drukkelijk stilgestaan. Regiofunctie Geen handjeklap Huisvesten Polen krijgt aandacht EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Kijken, kijken en niet kopen. Maar dat laatste was ook niet de bedoeling tijdens de automeeting bij autobedrijf Niemantsverdriet zaterdag in Poortvliet. Er waren er zo'n 120 opgegeven bij Pre-events, die samen met Nie mantsverdriet de show organiseerde. Iedereen met een beetje speciale auto mocht meedoen. Daar was gehoor aan gegeven. Over het hele erf van Niemantsverdriet stonden de bolides deur aan deur uitgestald. Voor de au to's van de bezoekers geen plek meer, die parkeerden op het grasveld tussen de garage en de Postweg. Automeeting Niemantsverdriet in Poortvliet trekt zo 'n 120 deelnemers Kras Tunerkampioen Er wordt er al vroeg op los geschoten in de schiettent op de braderie in Poortvliet. Er zijn al aardig wat measen op de been als de braderie zaterdag in Poort vliet is begonnen. Het felle zonnetje heeft ze uit hun huizen gelokt. Bij en kele kraampjes laat het publiek nog even op zich wachten en daarom ma ken de standhouders zelf nog maar even gebruik van hun waren. Zo ook Hanna de Wit uit Sint-Maartensdijk. Zij bemant samen met Majanka Uijl uit Poortvliet een kraam voor sportvereniging Bep. Er staat een fiets waar op je je conditie kunt meten. De Wit is hem even zelf aan het testen. Een paar kraampjes verder wordt er al flink op los geschoten in de schiettent. Na een paar knallen ligt er bijna een hele rij bloemetjes op de grond. „Daar gaat het om", zegt de standhouder. De straten rond het centrum zijn volledig gevuld met kramen en in het midden staat een feesttent. Kin deren hebben de zolder leeggehaald en hun spulletjes op straat uitge stald. Het is een gezellige boel tus sen de kermisattracties. Uit een box bij de draaimolen schalt luid vrolij ke muziek. Enkele kinderen maken een dansje achter hun kleedje. Kleding, boeken, allerlei onderde len, beelden, hoofdkussens, op- blaasdieren: voor elk wat wils op de zomermarkt. En niet overal hoeft de portemonnee te worden getrokken. Er kan namelijk een boodschappen- pakket worden gewonnen bij een kraam waar een enorme paling in een aquarium zwemt. Nee, er heeft nog niemand naar geraden. Daar is het nog wat vroeg voor. De paling in de nauwe glazen bak heeft het beter bekeken dan zijn soortgenoten iets verderop. Die worden in groten getale gerookt in één van de ketels van de aanwezi ge palingrokers. Peter van der Sterren uit Poortvliet doet dit jaar voor het eerst mee aan de paling- rookwedstrijd. Voorheen organi seerde hij de wedstrijd zelf. „Nu heb ik het overgedragen aan het activiteitencomité, want het werd een beetje te druk voor mij. Ik heb namelijk van mijn hobby mijn be roep gemaakt. Ik ga alle markten af in Veere, Zoutelande en de rest van Nederland. Zo'n vier keer in de week. Ook doe ik palingroken op bruiloften. Dan heb ik soms een zandhaaitje bij me. Dat vinden de mensen leuk." Van der Sterren is zijn ketels aan het opstoken. Onderin het metalen vat zit een schuiflade waarin de brandstof gaat. Hij gebruikt zaagsel voor het ro ken. houtsnippers om de temperatuur te regelen en stukjes hout om te sto ken. Net na de start om 12 uur gaat het vuur al aan. Dat blijft branden tot om vijf uur de test begint. De Poortvlietenaar eindigt op een tiende plaats. Die moet hij delen met de winnaar van vorig jaar: René van Vossen uit Scherpenisse. De bo kaal verlaat de provincie en gaat met Wim Wijsman uit Amersfoort mee naar huis. De tweede en derde plaats is wel voor Zeeuwen, name lijk Jan de Koning uit Bruinisse en P.J. Hart uit Nieuwerkerk. Bij het kraampje van de Eevliet zijn leerkrachten en ouders volop aan de slag met het schminken van kinde ren. Marleen Lens is Maureen West dorp uit Sint-Annaland aan het schminken. Zij krijgt een mooie ro ze/geel/paarse vlinder op haar ge zicht. Zusje Dominique wordt ook versierd met roze verf. Eveneens een vlinder. Eén stand is volledig ingericht met paardenspullen. Niet alleen voor een paard, maar ook vén een paard. Er staan allerlei middeltjes op basis van paardenmelk. De verkoper smeert body lot ion van paardenmelk op de armen van belangstellenden. „Moet je eens proberen hoe het voelt", prijst hij zijn product aan. Dat doet hij goed, alleen de dose ring is nog even wennen. „Oh, sor ry, weer teveel in het flesje gekne pen." Zoals op elke braderie staat ook de caravan van Veilig Verkeer in de straat geparkeerd. Aan het eind van de dag hebben 95 deelnemers zich aan de verkeerstest gewaagd, waar van 17 zonder fouten. De prijs is meegenomen over de grens. Ant werpenaar Jack van Rijen kwam als winnaar uit de bus. De ogentest ken de minder animo. Hier deden vier personen aan mee, maar dat was volgens de heer Gelok, die bij het testteam hoort, te wijten aan het weer. „Het wordt al gauw te warm in de caravan." Wie begin jaren tachtig een eigen zaak begon, had het economische tij niet mee. Tóch besloot Piet Je roense, na een half jaar wikken en wegen, om de stap te wagen. De servicemonteur bij fa. Verjaal be gon op 1 augustus 1983 voor zich zelf. Hij deed reparatie van was machines en televisies, en het plaatsen van binnenantennes - „na dat de televisiekabel was geko men" - van huis uit. Als apparatuur vervangen moest worden, kwamen klanten met de vraag of hij die kon leveren. Jeroense had dat nooit kunnen denken, maar ging met boeken van leveranciers aan de slag en zo is het bedrijf uitge bouwd. „Eerst huurde ik een gara gebox voor mijn materialen, dat werden er op een gegeven moment drie. Maar daar moest ik uit omdat ze niet als bedrijfsruimte gebruikt mochten worden." De Tholenaar oriënteerde zich op een ruimte elders. „Ik heb het op het bedrijventerrein geprobeerd, maar daar werd in die tijd geen de tailhandel toegestaan. Nu kan dat allemaal wél en dat stuit me enigs zins tegen de borst." De huidige ruimte aan de Parksingel kwam be schikbaar toen M. Moerland zijn winkel naar de Eendrachtsweg ver plaatste. „Eerst hebben we ge huurd, later kochten we het pand", zegt Jeroense. Op 29 april 1993 is hij er begonnen. Aanvankelijk was de winkel halve dagen open, de rest van de dag was de Tholenaar op pad voor reparaties. „Maar dat gaat niet. Het werkt stress in de hand en dat kun je niet gebruiken." Nu is het zo dat zijn vrouw Wilma in de winkel is wanneer Piet voor een reparatie weg moet. Zó willen ze het houden, waardoor ze geen personeel hoeven aannemen. Om die reden zijn ze ook nooit aan in- stallatiewerk begonnen. „Je streeft wel naar meer, dat is gezond. Maar je kunt nu eenmaal niet alles doen en ik gun een ander ook wat." Ge zondheid komt wat Jeroense be treft op de eerste plaats, daarnaast willen hij en zijn vrouw ook van het leven genieten. „Door de win kel ben ik méér thuis dan vroeger. Het betekent wel dat ik zes dagen moet werken, maar dat vind ik niet erg. En gaat de telefoon omdat er iets kapot is, dan wil ik naar die klant." De winkel is op maandag gesloten, de andere weekdagen van negen tot zes open, en op za terdag van tien tot vier uur. Piet Jeroense heeft van zijn werk zijn hobby kunnen maken, vertelt hij. „Ik was twaalf toen ik mijn eerste radiootje bouwde. Zo'n pak ketje van Maxwell. Daar lag je dan in bed naar te luisteren, ik vergeet het nooit." Hij zit inmiddels veer tig jaar in het vak. Weet nog alles van de zwart-wit televisie en van het plaatsen van masten op het dak. „Zes tot acht meter hoog wa ren die, dat was nodig om België te kunnen ontvangen." De glazen beeldbuis maakte de televisies van destijds loodzwaar, vaak moest je nen staan." Asko, Bosch/Siemens, Miele, AEG, Electrolux, Candy, Zanussi, Philips, Sony, Samsung, Sharp, JVC en Panasonic zijn mer ken die hij voert. Jeroense geeft aan dat mensen niet moeten verwachten dat een appa raat van een goedkoper merk net zo lang meegaat als een duur. En hij geeft aan dat ook bijvoorbeeld wasmachines onderhoud nodig hebben, terwijl dat bij mensen vaak een sluitpost is. In al die jaren is er het nodige ver anderd. „Alles is tegenwoordig computergestuurd, met elektronica erin. Het betekent datje bij repara ties veel meer logisch moet den ken, dan met je handen werken. Maar je groeit erin mee. Een com puterfreak ben ik niet, ik doe mijn werk erop." Jeroense volgt regel matig cursussen bij fabrikanten van apparaten. Zo was hij al enkele keren bij Asko in Zweden. Het blijft hem boeien. Hoewel hij de periode heeft gemist dat er écht te verdienen viel in de elektronicabranche, is Jeroense te vreden met zijn zaak. „Je moet de concurrentie voortdurend in de ga ten houden. Maar bij ons zijn de prijzen de prijzen, we doen niet aan handjeklap. Want we staan niet op de markt." Hij geeft aan dat, in tegenstelling tot wat over sommige branches verteld wordt, witgoed en elektronica door de overgang van de gulden naar de euro niet duur der zijn geworden. De Parksingel is wat hem betreft een ideale plek om te zitten. „Zowel vrachtwagens van leveranciers als de klanten kunnen voor de deur komen. En de klant die hier heen komt, komt ge richt en kóópt dus." Aan stoppen denkt Piet Jeroense nog niet. Zijn werk is zijn hobby en andere hobby's heeft hij niet. „Maar ik vind ook dat je niet stil moet gaan zitten zolang je gezond bent." Het huisvesten van werknemers uit Midden- en Oost-Europa zal in de toekomst ook aandacht krijgen van de gemeente. Dat stellen b. en w. naar aanleiding van de landelijke ontwik kelingen over het huisvesten van ar beidsmigranten. Sommige gemeenten kampen met problemen rond de huis vesting van Polen en Roemenen. Die situatie doet zich op Tholen niet voor, hoewel er al wel werknemers uit Polen op Tholen wonen. Volgens b. en w. zal de huisvesting op een dege lijke en humane wijze moeten plaats vinden. Daarbij geldt dat onderne mers die bemiddelen in arbeids krachten uit Midden- en Oost-Europa hoofdverantwoordelijk zijn voor de goede huisvesting. De gemeente kan er wel een rol in spelen door op de huisvesting toe te zien. j Voor onze verhalenserie over de aardappel zijn wij op zoek naar uw bijzondere of lekkerste recept waarvoor u aardappelen ge- 1 bruikt. Op welke wijze verschij- 1 nen de aardappels op de borden van Thoolse huishoudens? Deel uw recept met de lezers van de i Eendrachtbode. Alles kan; van I gekke of niet alledaagse aardap- I I pels tot een puree la eigen wij- I I ze. Stuur uw recept tot uiterlijk 4 I I september per e-mail naar redac- I 1 tie@eendrachtbode.nl of per post naar De Eendrachtbode, postbus I 5.4697 ZG Sint-Annaland. er in je eentje mee sjouwen. Dan zijn de platte schermen van tegen woordig een hele verbetering, vindt de Tholenaar. Hij heeft in de loop van de jaren een mooie klan tenkring opgebouwd. Van het hele eiland en uit West-Brabant weten mensen Jeroense te vinden. „Er komen nog steeds klanten bij, en gelukkig niet alleen uit de nieuw bouwwijken." De regiofunctie is puur door mond-tot-mond reclame gegroeid. Der ondernemer heeft gekozen voor een pakket met de duurdere merken, die wat kwaliteit en service betreft het beste zijn. „Weliswaar staan de goedkopere er ook tussen, want niet iedereen kan de topmerken betalen. Maar je moet zélf achter je producten kun- Dat hun bedrijf zich zó zou ontwikkelen, hadden Piet en Wilma Jeroense een kwart eeuw geleden niet durven dromen. Bij de ingang van het terrein staat een pick-up truck op palen. De auto heeft zichzelf tot twee meter opge tild. Zoiets heeft zelfs Johan Nie mantsverdriet nog nooit gezien. „Er zit een ingebouwd mechanisme in waarmee de auto zichzelf op de steunen kan zetten. Dat vind ik wel heel apart." Over de andere auto's zegt hij: „We hebben dit al vaker georganiseerd en dan zie je wel steeds dezelfde te rugkomen. Het heeft een hoog, zal ik dat zeggen, 'pimp my ride'-ge- halte." Zijn schoonvader Peter Mas- sar uit Tholen, die voorgaande jaren het evenement organiseerde, is aan wezig met wat leden van de oldti mer vriendenclub. En Niemantsver- driets zwager uit de Heense Molen heeft wat Subaru's meegenomen. „Er is een aantal jongens uit de re gio met hun auto gekomen", zegt Niemantsverdriet. Zo is ook Bes man den Braber uit Scherpenisse present met enkele kitcars. Nie mantsverdriet is tevreden over de belangstelling, maar betreurt het dat er geen samenwerking met de bra derie is, die in het dorp plaatsvindt. „Ik heb meerdere malen contact ge zocht, maar telkens wordt er geen gehoor aan gegeven." Hoewel het aandeel daarvan wel het grootst is, zijn het niet allemaal om gebouwde auto's. Dat bewijst de aanwezigheid van een rode Ford Mustang uit 1965. Eigenaresse Ma- ryse Bedaf uit Oud-Gastel is de old timer nog even aan het poetsen. Laatste vlekken wegwerken? „Nee, er zit een kras op. We hebben net een speciaal spulletje gekocht van een mevrouw die zei dat daarmee de krassen verdwijnen." Ze poetst een tijdje en inderdaad wordt de kras minder zichtbaar. Maar als je vanuit een andere hoek kijkt, is hij nog duidelijk aanwezig. Bedaf is teleur gesteld. Zij en haar man Rob ge bruiken de slee voor bruiloften en partijen. „Als boodschappenwagen is hij niet echt geschikt. Hij is niet zo makkelijk te parkeren want hij is wat langer dan de doorsnee auto." Overigens zijn er meer autoliefheb bers aan het poetsen. „Sommige jongens komen 's morgens vroeg al aan en het eerste wat ze doen is hun poetskoffer pakken. Het is echt hob by", verklaart Niemantsverdriet. Het evenement is dit jaar wat gezel liger aangekleed met een podium waarop de cover-band Stick around voor wat sfeer zorgt. De muziek van de band wordt afgewisseld met een drive-in show. Niet iedereen kan die muziekstijl waarderen. Om de hoek van het garagepand klinken keihar de dreunen van housemuziek uit een auto die onder het afdak staat gepar keerd. Een club van zo'n 10 jongens staat erbij te praten. Pilsje en peukje erbij, ondertussen een beetje poet sen en een paar danspasjes, of nou ja, sprongetjes. Chris de Weert (24) is één van hen. De jongens uit Hoogerheide zijn lid van de Zeeuwse autoclub No rules. De Weert heeft zijn Volkswagen Golf meegenomen. Zijn eerste auto. Hij heeft hem vorig jaar gekocht. De wagen uit 1992 heeft hem al heel veel geld gekost sindsdien, zegt hij. „Met problemen erbij heb ik al voor 5000 euro besteed aan het om bouwen." De problemen had hij met de versnellingsbak. Al twee nieuwe zitten erin. Hij is nog niet klaar met het 'pimpen' van zijn auto. Er zitten al nieuwe stoelen in met witte zittin gen, een wit sportstuur, nieuwe bumpers en een geluidsinstallatie. „Ik heb alles klaarliggen ervoor. Er komt een andere motor in met een turbo." Waarvoor hij het allemaal doet „Iedereen wil een mooie auto hebben, toch?" Voor een aantal auto's staan enkele enorme prijzenbekers. Zo ook bij de Kia Picanto van Agnes en Philip Dekkers, ofwel het Tazteam. Hun auto heeft in tegenstelling tot de meeste deelnemers nog wel de merk- en soortnaam op de buiten kant staan, maar hij is bijna niet meer als zodanig te herkennen. „We hebben hem helemaal uitgebouwd". zegt de Bredase Agnes. De auto heeft een veel langere neus gekre gen en is een stuk breder dan zijn originele variant. Eén beker torent bijna boven de mo torkap uit. „We zijn Europees Azia tisch tunerkampioen 2007 geworden bij lasca, een wedstrijd in België", verklaart Dekkers de trofee. „Tja, het kost wat, maar dan heb je ook wat." Eén auto wordt niet gepoetst. Daar wordt druk op gekrast. Met krijt, welteverstaan, want het is de krijt- auto van Niemantsverdriet die met zwarte schoolbord verf is bewerkt. En er zijn kinderen op aan het lo pen. Een jongetje trekt de stoute schoenen aan en staat op het dak te dansen. „Dat is eigenlijk niet de be doeling", zegt Niemantsverdriet. „Ik moet er niet aan denken dat ie mand door het glazen dakje zakt." Er staan ook enkele kraampjes op het terrein. Waaronder een kraam met audioapparatuur voor auto's. Ze hebben speciale aanbiedingen voor deze dag, waaronder een enor me kofferbakvullende subwoofer. „Die is wel heel groot", geeft ver koper Mitch van der Boor toe. „Daar blaas je het dak-van je auto bijna mee in tweeën." Voor 599 eu ro mag hij de toonbank over. Of de Roosendaalse zaak haar waren kwijt kan tijdens het evenement? „Nou. op zo'n show verkoopje niet zoveel. De meeste mensen komen gewoon even kijken wat je hebt." De subwoofer is meer geschikt voor dB-wedstrijden, een drag, meent Van der Boor. Daarbij gaat het er om wie het hardste kan knal len qua geluidssysteem in zijn auto. Die krijgt de beker. „Die wedstrij den heb je in heel Nederland., bij voorbeeld Fullspeed in Rosmalen." Het gaat niet altijd alleen om het knallen, maar ook om de kwaliteit van geluid. „Er is soms tot 5000 eu ro aan prijzengeld." De subwoofer mag je gewoon in je auto hebben, maar Van der Boor verkoopt ook spullen waarmee je niet mag rondrijden. Zoals een blauw zwaailicht en blauwe ledver lichting. „Dat wordt best veel ver kocht. Mensen weten dat ze er niet mee mogen rijden, maar het wordt meestal gebruikt op shows." t Jeugd- en jongerenwerk bedankt al de vrijwilligers, kinderen en tie ners die mee hebben geholpen aan het zeer geslaagde Kinder- en Tienerkamp van 2008! Het kamp is bedoeld voor kinderen en tieners die gebaat zijn bij een speciaal georganiseerde week weg. Twintig kinderen en zes tieners hebben op uitnodiging van de gemeente Tholen deelgenomen aan het Kinder- en Tienerkamp. Een oranje bolide trekt veel bekijks tijdens de automeeting in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9