'Wandelen op de Chinese Muur was zwaar door klimmen en dalen' Gat in Noordstraat door aanleg kabel Abdij Nieuws Castria Wonen verhuurt appartementen Het Lint Vakantie zit d'r op, kinderen Sint-Annaland krijgen drop Van Houte Fietssymbolen bij Waterfront Donderdag 21 augustus 21 64e jaargang no. 41 Wonen Minder subsidie trapveld Poortvliet Auto-onderdelen gestolen in Tholen Verkeershinder op Vossemeersedijk Gemeente doet niet mee aan proef Gianni en Adri Morelli uit Poortvliet zijn nog vol van de indrukken die ze in China opdeden. Als fanatieke wande laars liepen ze er drie dagen tochten met nog eens 648 Nederlanders in de hitte en drukkende atmosfeer. Ze lie pen ook een stuk over de Chinese Muur, een van de we reldwonderen die het echtpaar altijd graag wilde bezoe ken. Met trots laten ze de medailles zien. Niet van echt goud maar wel met een bijzondere gevoelswaarde. Fakkel Het aantal ouderen op de wachtlijst voor een zorgwoning in Tholen is op dit moment 132. Ouderen die zich nu in schrijven vooreen plaats in het nieuwe Dalemhof bij Ten Anker moeten er op rekenen dat ze er pas over drie tot vijf jaar terecht kunnen. Dat zegt Ko Droogendijk van Castria Wonen. Gisterenmiddag is een aannemer begonnen met het dich ten van een gat onder de Noordweg in Sint-Annaland. Uit onderzoek bleek dat er bij de aanleg van een hoogspan ningskabel anderhalfjaar geleden iets mis is gegaan. Een bewoner trok dinsdag bij de gemeente aan de bel toen hij een gat in het wegdek ontdekte. Snelle reactie Deze week Klachten over paardenmest fietspad De kinderen van de School met de Bijbel en de Casembroot- school in Sint-Annaland werden dinsdagmorgen voor aan vang van hun tweede schooldag verrast. Wethouder Kees van Dis deelde namelijk samen met 'het overvalteam' een zakje drop uit, 'de vakantie zit d'r op'-drop'. Kinderen en ouders konden de dropactie wel waarderen. www.vanhoutewonen.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie geeft 17.400 euro aan de gemeente voor de aanleg van het trapveld/speelterrein aan de Dee- straat in Poortvliet. Er was al een voorschot verleend van 1782,48 eu ro. De provincie heeft echter een correctie aangebracht van 1000 euro op het eindbedrag. De provincie vraagt bij dergelijke projecten een eindverantwoording met een ac countantsverklaring. Uit de stukken is echter gebleken dat de kosten van de accountant, 1000 euro, pas op 24 november 2007 zijn betaald en niet voor 1 november van dat jaar. Dat was het einde van de termijn waarin de subsidie kon worden toegekend. Daarom geeft de provincie 1000 eu ro minder. Bij de aanleg van het trapveld moest ook aangegeven worden dat het pro ject tot stand is gekomen door een bijdrage van de Europese Unie. Dat bleek niet uit de stukken die de ge meente had overlegd. Later werd dat alsnog door de gemeente aange toond met enige digitale foto's. Daaruit blijkt dat bij het project ken baar wordt gemaakt dat het trapveld met financiële steun van de Europe se Unie tot stand is gekomen. Twee containers op het bedrijventer rein aan de Ambachtsweg in Tholen zijn afgelopen weekend opengebro ken. De dieven hebben auto-onder delen meegenomen die in de contai ners lagen Medewerkers van de provincie Zeeland beginnen maandag met werkzaamheden op het gedeelte van de Oud-Vossemeersedijk (N656) bij Tholen. Er worden markeringen aange bracht voor de 80-kilometeraan- duiding - korte afgebroken strepen aan de bermkant en twee doorge trokken strepen op het midden van het wegdek - tussen de rotonde naar industrieterrein Slabbecoorn- polder en richting Tholen. Ook aan de op- en afritten van de brug bij Tholen worden de strepen ver nieuwd. Door het werk kan er eni ge verkeershinder ontstaan, maar er is geen omleiding. De marke ringswerkzaamheden duren tot volgende week vrijdag. Op het nieuw aan te leggen asfalt op een deel van de Schelderijnweg in Tholen worden fietssymbolen aangebracht. Dat moet de veilig heid bij het Waterfront verhogen. Dat gebeurt onder meer op advies van de politie. Het stukje weg dat geasfalteerd wordt ligt tussen de Oude Werf en het pand Schelde rijnweg 12. De gemeente gaat niet meedoen aan een proef over energiebeheer van de vereniging Zeeuwse ge meenten. De gemeente loopt voor uit wat betreft het duurzaam on dernemen maar gaat niet meedoen aan de proef. De reden daarvoor is dat b. en w. de kosten om mee te doen te hoog vinden. Het kan niet doelmatig worden ingezet, omdat het programma niet op afstand uit te lezen is. Verder is de prognose van de uitgerekende winsten bij factuurcontrole niet geloofwaar dig. Ook vinden b. en w. dat de be- heermogelijkheden slechts beperkt in te zetten zijn. Bovendien gaan de energieleveranciers ook dezelf de service leveren als nu in de proef wordt aangeboden. Gianni Morelli en Adri Morelli-Oudesluijs met de wandelmedailles uit China voor de muurschildering met het uitzicht op het Comomeer. De 71-jarige Gianni Morelli en de 66-jarige Adri Morelli-Oudesluijs zijn verslingerd geraakt aan de wan delsport. Ze liepen al zes keer de Nijmeegse Vierdaagse en lopen ook elk jaar mee op de Zevendorpen- tocht in Oud-Vossemeer. De tel zijn ze beetje kwijt, maar ze dachten dat ze al een keer of tien hadden meege daan op de 30 kilometer. Voor het stel was het in China de eerste bui tenlandse wandeltocht. Ze ontmoet ten er wandelaars die zelfs een shirt je van de Zevendorpentocht aan hadden. Adri: „Op hun shirtje kon ik aanwijzen waar wij woonden. Dat was ontzettend leuk. Het waren mensen uit Bavel bij Breda. We hebben ook nog mensen geworven die volgend jaar naar Tholen komen voor de Zevendorpentocht. Uit Zun- dert en uit Oosterhout." Het Poortvlietse echtpaar fungeerde op die manier als ambassadeur van de Zevendorpentocht tussen andere deelnemers aan de wandeltocht van de Walk Challenge China 2008 van de wandelsportorganisatie KNBLO. De organisatie viert dit jaar het 100- jarig bestaan. De driedaagse wan deltocht in China was het hoogte punt van het jubileum. In ieder geval voor het stel uit Poortvliet. De tochten waren zwaar, vertelt Ad ri. „Vooral op de Chinese Muur bij Simatai. Het was klimmen en dalen. Aan het begin regende het een beet je, het was mistig en heiig en het was ontzettend klam. We waren drijfnat van het zweet." Gianni maakte opnamen van de be klimming. Aan het begin is iedereen nog bij elkaar, maar al na enkele ki lometers wordt de groep al langer tot ze uiteenvalt in snelle, minder snelle en langzame wandelaars. Gianni behoort tot de snelle lopers. Hij filmde zijn vrouw als ze de stei le trappen opklimt. De uitzichten over de beboste dalen zijn adembe nemend. Maar het was niet vanzelf sprekend dat de groep zomaar de Muur opging. „Voor de start waren er allerlei toespraken. De voorzitter van de KNBLO sprak iedereen toe, een vertegenwoordiger van de reis organisatie en de burgemeester van Simatai. Zelfs de ambassadeur van Nederland was bij de start. Het was allemaal gedaan om ons op het hart te drukken dat we de boel niet af zouden breken, zal ik maar zeggen. Om als groep daar te lopen, moet er speciaal toestemming voor worden gevraagd." Onderweg moesten de wandelaars ook over een smalle hangbrug over een rivier. Dat mocht steeds maar met een paar tegelijk. „Die brug slingerde als je er over liep." De tocht op de Muur was volgens Adri voor iedereen het hoogtepunt. Het was een tocht van 12 kilometer. „Toen we die hadden gelopen, volg de er een enorme ontlading. Zo van jongens we hebben het gehaald. Het is niet te vergelijken met de Nij meegse Vierdaagse. Het is echt zwaar met zoveel klimwerk. Plus de hitte. Het zweet liep van mijn armen en benen en van mijn kin. Mijn kle ren waren drijfdoornat." Ze vindt het ook wel een beetje gek om zo'n inspanning te leveren. „Als je zo zou zweten als je werkt, dan zou je dat niet leuk vinden. Nu zoeken we het zelf op." Toen ze weer beneden waren trilden hun benen nog na van het vele klimmen. Ze zouden na de Muur ook nog een tocht van 15 ki lometer maken door een dorp, maar daar kreeg de KNBLO geen toe stemming voor van de Chinese au toriteiten. Toen besloot de organisa tie om op diezelfde dag een wandeling te maken over de muur die om het terrein van het hotel is gebouwd. Een afstand van acht kilo meter. Gianni schudt zijn hoofd als hij de kaart laat zien van het immen se complex. Hij is nog onder de in druk: „Het is zo groot." Alle deelnemers liepen op de wan- deldagen in een oranje shirt. Op an dere momenten fungeerden ze ook als supporters van de Nederlandse Olympische ploeg. „We hebben ook de wedstrijd van Jong Oranje tegen Nigeria gezien. Ik heb niet veel ver stand van voetbal, maar het was bui tengewoon. We zaten in het stadion met heel veel Chinezen. We hadden al weken van te voren geleerd om Hup Holland en Aanvallen in het Chinees te roepen. We riepen dan Tzienkong! Dat is Aanvallen! De Chinezen vonden dat prachtig en gingen met ons meedoen. Ze kwa men bij ons zitten en zetten ons op de foto." De Nederlanders leerden ook de Chinese tekst voor Het is stil aan de overkant. Maar er was weinig aan leiding om dat te zingen omdat Ne derland niet scoorde. Het wedstrijd eindigde in 0-0. Ook prins Willem- Alexander, Erica Terpstra en minis ter-president Jan Peter Balkenende woonden de wedstrijd bij. „In de pauze stond Terpstra naar ons te zwaaien." Op 8 augustus - de dag van de ope ning van de Spelen - bezocht het gezelschap het Holland Huis waar de Nederlandse sporters die een me daille halen, worden gehuldigd. Op een groot scherm konden ze zien wat het Chinese gastland er van maakte. „We kregen allemaal een polsbandje om er binnen te komen. Het eerste wat we hoorden, was dat er friet was. We zaten na een poosje allemaal aan de zak met friet met mayonaise. Dat was schitterend. Er waren ook bakkers bezig om bruin brood te maken. Er was ook een Zeeuwse bakker die bolussen bak te." De openingsceremonie volgde het echtpaar in het Holland Huis. Het was er bomvol, zegt Adri. En heel warm. Ook buiten was het heet. „De opening was precies om acht over acht. We hebben tót half tien geke ken maar toen hebben we toch maar besloten om naar het hotel te gaan. Dat was een uur rijden. In het hotel hebben we verder gekeken. Toen za gen we dat de vlam werd ontstoken. ZIE VERDER PAGINA 3 In Tholen wachtlijst van 132 ouderen voor zorgwoning Met het verhuren van appartemen ten in Het Lint in Stadszicht hoopt Castria de druk een beetje van de ketel te halen. De verkoop van de appartementen stagneert. Van de 31 woningen zijn er maar dertien ver kocht. „We gaan de appartementen tijdelijk verhuren. Anderhalve week geleden zijn we er mee begonnen. We hebben er inmiddels vijf ver huurd." Volgens Droogendijk is Het Lint een voorbode voor het woonzorg centrum dat in Stadszicht (naast Het Lint) gaat komen. „Mensen hebben nog steeds het idee dat ze voor zorg- woningen dicht bij Ten Anker moe ten gaan wonen, maar straks komt hier ook een woonzorgcentrum." Wanneer dat is, is echter nog niet bekend. Volgens hem zijn er nu vooral mensen die wachten op een plek in Dalemhof. Maar dat zal niet kunnen voorzien in de behoefte. „Eerst zouden we 56 appartementen bouwen in de nieuwe vleugel van Ten Anker, nu worden het er 51Als de mensen straks terug gaan, zit het alweer vol. De laatste jaren is de wachtlijst alleen maar toegenomen: 132 is fors voor Tholen." In Het Lint is ook al rekening ge houden met het aanbieden van zorg voor de bewoners, zegt Droogen dijk. „De SRVZ heeft er al een steunpunt." De huur voor de woningen in Het Lint zijn voor Thoolse begrippen aan de hoge kant. Per maand kost een appartement 560 euro. Daar komt per maand nog eens 50 euro aan servicekosten bij. „Maar lande lijk gezien zitten we nog ruim onder de grens van 625 euro voor de huur- toeslag." De verhuur is een tijdelijke zaak. Als over een aantal jaren het woon zorgcentrum klaar is en huurders verhuizen daar naar toe, dan gaan de appartementen weer in de verkoop, zegt Droogendijk. De stagnatie in de verkoop wijt hij aan het grote aan bod van appartementen in korte tijd: in Stadszicht, Waterfront. Vliethof en het nieuwe Dalemhof dat eind dit jaar gereed is voor bewoning. Behalve in Tholen is er ook in Sint- Annaland volgens Droogendijk een grote behoefte aan zorgwoningen. Castria is in beeld om zorgwoningen te bouwen in het centrum van het dorp in de buurt van het Havenplein. Gemeente probeert kosten bij aannemer te verhalen Het gat werd dinsdagavond door het personeel van de buitendienst ge dicht. Gisterochtend werd er gekeken naar de oorzaak van het probleem. De straat werd opengebroken. Vol gens de gemeente moest bij het aan leggen van de kabel de afvoerleiding van het riool gekruist worden. Daar bij is de afvoer onderbroken en niet goed hersteld. Het zand onder de klinkers kon daardoor wegstromen. Dat is volgens gemeente de reden waarom er eerder deze week een gat in de straat was ontstaan. Bewoner A. Wessels aan de Noord straat 13 vertelt dat de bewoners zich zorgen maakten omdat de oor zaak niet bekend was. „Het gat liep onder de klinkers door. Waar zit dan de bron?, vraag je je af". Wessels buurman zette de auto voor het gat zodat niemand er in kan trap pen en die belde vervolgens de ge meente die 's avonds het gat met zand opvulde. Wessels vindt dat er eerder gekeken moet worden naar de bestrating als er werkzaamheden zijn verricht. „Na het aanleggen van kabels en leidingen wordt het dicht gegooid en veel te ruig afgewerkt. De bestrating lijdt er onder. Mensen zijn bang op de fiets te rijden. Het is nodig dat er vlugger herbestraat wordt. Er zijn veel mensen die er ook zo over denken." De gemeente laat weten dat alle straten jaarlijks worden geïnspec teerd. En dat aan de hand van de toestand van de straat een planning wordt gemaakt voor herbestrating. Bewoners kunnen bij verzakkingen in de straat overigens altijd het meldpunt van de gemeente bellen: 667667. De gemeente benadrukt dat er vanaf maandag tot woensdag geen enkel gevaar is geweest voor de bewoners. Ze is blij met de snelle reactie van de bewoners zodat er nog dezelfde dag maatregelen ge troffen konden worden. De gemeen te probeert de kosten van de repara ties te verhalen op de aannemer die indertijd de kabel heeft gelegd. Sint-Philipslandse stagiaire Annelijn Kunst in India als filmster onthaald Marco Oosdijk hoopt op gediplomeerde trainer bij SC Stavenisse Deborah Gravenstijn woonde vijf jaar bij oma Harkoe in Bloemenlaan EN V ERDER... Drukte met 120 speciale auto's op meeting in Poortvliet GÉÉF EEN KIND MAAR BELOOF HET NOOIT IETS Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Provincie Zeeland krijgt van tijd tot tijd klachten over paardenmest op fietspaden. De uitwerpselen zijn op Tholen vaak te vinden in de buurt van paardenstallen. Omdat de mest overlast voor fietsers en ander rij- wielverkeer oplevert, vraagt de pro vincie ruiters en paardeneigenaren om de paden schoon te houden. Een woordvoerder van de gemeente noemt het gedrag van de ruiters 'on gehoord'. „Eigenlijk mogen ze niet eens op het fietspad rijden, maar er is geen betere mogelijkheid." j Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op wwwjreeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Provincie Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie LM. De actie hoort bij de campagne vaker veilig fietsen. Een initiatief van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en het Zeeuws coördinatiepunt fiets (ZCF). Op 25 scholen in Zeeland worden de eerste twee weken na de vakantie zakjes drop uitgedeeld. Aan basisschoolkinderen en leerlingen van het voorgezet onderwijs. Vooral de leerlingen keken op van de actie. Ze wisten er niets van toen ze de school naderden aan de F.M. Boogaardweg. Daar stond een club van zeven men sen in blauwe jassen met blauwe pet hen op te wachten. Ze werden allemaal aan gehouden. Ook de ouders die meekwamen. Lopend, op de fiets of met de auto. Het was tussen kwart over acht en kwart voor negen een drukte van belang. Van Dis hield de kinderen aan en sprak ze toe: „Zo de vakantie zit er weer op. En de drop zit hier in. We willen dat jullie weer goed opletten als je naar school gaat." Hij wenste de kinderen een goed schooljaar. Ze konden de actie wel waarderen. De vier dropjes met verkeersborden vonden goed aftrek. Wout den Engelsman uit groep vier van de School met de Bijbel vond het wel goed, zegt hij. Hij lust graag drop. Zijn moeder Ellie den Engelsman vindt het een geweldige actie. Ze brengt haar zoon elke dag naar school. Op de fiets. „Het is hier toch een beetje onveilig. Met de fiets vind ik het het veiligst. Door de auto's is het onveilig. Ook omdat het dan zo druk is. Laten we hopen dat we er allemaal op letten. Maarten van Rijswijk uit groep 8 van de Casembrootschool noemt de actie grappig. Hij komt altijd op de fiets, zegt hij. Hij vindt de situatie niet 'echt gevaarlijk' Zie verder pagina Wethouder Kees van Dis deelt een zakje drop uit aan Jannita van Dijke. achter haar haar zusje Lianne en rechts Eline Bruijnzeel van de School met de Bijhei in Sint-Annaland. <6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1