'Disco voor jongeren onder de zestien jaar' Joth schrijft: Joth Joth-agenda 'Ik wil dat de negativiteit onder jongeren verdwijn' J S Jeugdhonken: waar en wanneer 'Ik denk dat er jongeren zijn die hetzelfde als mij denken' 'Ik deel mijn kamer met mijn moeder en mijn kleine broertje' 'Een boodschapje kun je wel doen, maar qua uitgaan is er niet veel' 'In het begin trokken we ons regenpak nog aan, maar later lieten we dat thuis' Donderdag 14 augustus 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Voor je ligt alweer de derde jongerenpagina, want ondanks dat het zomervakantie is, zitten we niet stil! Naast het maken van deze pagina zijn we namelijk ook te vinden op de braderie van Tholen. In onze partytent kom je alles te weten over Joth, de stimuleringsregeling en Bur kina Faso. Misschien ben je ons ook al tegenge komen op de braderie van Sint-Maartensdijk. Nieuwsgierig? Kom vooral even langs op 30 au gustus in Tholen en neem je vrienden mee! Sint-Annaland Sint-Philipsland Qud-Vossemeer Poortvliet Sint-Maartensdijk Lourens Riemens 16) uit Oud-Vossemeer Ze vroegen mensen voor het anti-pestproject, onge- j veer twee jaar geleden. Zo kwam Lourens Riemens j (16) uit Oud-Vossemeer voor de eerste keer in aanra- j king met de jongerenraad. Hij vond het leuk om mee j te doen. Organiseren, regelen en mensen naar hun mening vragen: dat leek mij interessant." r i Jan Pieter Koopman (16) uit Sint-Annaland Jan Pieter Koopman (16) uit Sint-Annaland is één van de nieuwe Jothleden. In het voorjaar kwam hij bij de raad als aspirant-lid. Hij vertelt waarom hij koos om plaats te nemen in de Jongerenraad. Sharona van Akkeren (13) uit Poortvliet Ze deed mee aan de natte kernenslag van de jongerenraaa Tho len (Joth) en woonde al een paar vergade ringen van de Jotn bij. Het echte werk gaat na de zomervakantie beginnen, maar Sha rona van Akkeren uit Poortvliet heeft er zin in. Ze zou wel willen dat er voor jongeren wat meer 1 te beleven valt, een soort disco bijvoor beeld. Hoe ziet het leven van een Thoolse jongere eruit in vergelijking met een jongere in Burkina FasoWe vergeleken dat van Ariane Ouedraogo uit Ouagadougou met Alyssa Poot uit Tholen in elf vragen. Ariane Ouedraogo (15) woont in Ouagadougou Alyssa Poot (18) woont in Sint-Maartensdijk Jongeren fietsen voor de lol zo'n 900 kilometer door de regen Fietsen, fietsen en nog eens fietsen. Twee weken lang was dat het enige doel van veertien Thoolse jongeren. Zij fietsten onder begeleiding van le raren van het Calvijn College in Tho len vanuit Normandië, Frankrijk, over een afstand van zo'n 900 kilometer terug naar huis. Corine Jansen (15) uit Tholen was erbij. Zij vertelt hoe het was. Niet helemaal van dag tot dag, want: „Dat weet ik allemaal niet meer." Training SM V. Trouwens, vlak na de zomervakantie organiseren we twee voor lichtingsdagen voor groep 5 t/m 8 van alle basisscholen in de gemeente Tholen. Op zo'n dag ga je met je school naar Meul- vliet in Tholen en daar krijg je voorlichting over de jongeren- raad, de stimuleringsregeling, Burkina Faso en AED-apparaten. Een heleboel tegelijk dus! Na deze dag zal je op een leuke ma nier heel wat meer te weten zijn gekomen over ons! Wist je al dat onze eerste openbare vergadering van het nieuwe seizoen op dinsdag 2 september in Tholen is? We hebben er maar liefst drie nieuwe leden bij: )an Pieter, Lourens en Sharona. Wil jij hen in actie zien? Heb je misschien ideeën voor Joth of wil jij iets veranderen voor de jongeren in Tholen? Kom dan ge zellig langs! Groetjes, Locatie: Jeugdruimte in de Wellevaete Jeugdhonk open (19.00 - 23.00 uur): Vanaf september, zaterdagavond in de oneven weken 19.00 uur - 21.00 uur groep 7 en 8 21.00 uur - 23.00 uur brugklas tot 18 jaar Meer informatie: www.jeugdsoossintannaland.nl Locatie: 'de Kelder' in de Wimpel Wanneer: vanaf september: Maandag: knutselclub, 4-12 jaar Woensdag: verschillende activiteiten, 4-12 jaar Vrijdag: vrije inloop, 12+ Zaterdag vrije inloop, 12+ Meer informatie: http://info.jeugdhonkdekelder.nl Locatie: Jeugdruimte in de Vossenkuil Wanneer: vanaf september: Woensdag: knutselen, groep 1 t/m 8 Vrijdag: disco, groep 7/8 disco, Voortgezet onderwijs t/m 15 jaar Zaterdag, vrije inloop, kinderen t/m 15 jaar Meer informatie: http://jongvosmaer.jongerensite.nl Locatie: 't Ouwe Raed'uus Wanneer: vanaf september: Woensdag, 4-12 jaar van 14.00 uur - 16.00 uur. Locatie: Haestinge Meer informatie: www.jeugdtheatersmerdiek.nl 30 augustus Braderie Tholen: Joth is er te vinden! 2 september Openbare jongerenraadsvergadering (Meulvliet te Tholen) 4 september Voorlichtingsdag jongerenraad voor bovenbouw basisonderwijs (Meulvliet te Tholen) 5 september Voorlichtingsdag jongerenraad voor bovenbouw basisonderwijs (Meulvliet te Tholen) 2 oktober Openbare jongerenraadsvergadering ('t Ouwe Raed'uus te Poortvliet) 27 oktober Openbare jongerenraadsvergadering (De Vossenkuil te Oud-Vossemeer) Het is een druk baasje, die Lou rens. Hij staat altijd paraat met zijn fotocamera voor als de pie per van de brandweer of ambu lance gaat. Direct vliegt hij er met zijn fiets op af als er er gens brand is. Eerst deed hij het als hobby en nu hebben ze hem ervoor gevraagd. De foto's zijn voor de website van de hulpdiensten. Ook zit Lourens bij de jeugd brandweer in Sint-Philips land. Bij de brandweer ligt zijn droom: hij wil ooit een leidinggevende func tie in dat vak; Bevelvoer der of officier van dienst. Nu hij Jothlid is, weet hij dat hij wat moet inleve ren. Als tijdens een jongerenraads vergadering de pieper gaat, zal hij even moeten slikken, maar dan blijft hij zitten. „Ik ken mijn prioriteiten." Verder helpt hij wel eens mee met kinderactiviteiten van de Hervormde kerk en als vakantiebaan snijdt hij bloemen voor de veiling. Lourens denkt dat hij met ziin stem een bijdrage kan leveren aan de di verse meningen binnen Joth. Hij wil zijn achterban vertegenwoordi gen. „Ik denk dat er jongeren zijn die hetzelfde als mij denken." Hij denkt niet dat hij zomaar iets nieuws kan verwezenlijken of een probleem kan oplossen. Dat laatste heeft hij gemerkt bij het anti-pest- project. „Het is moeilijk om het probleem op te lossen, maar we heb ben er zeker wat mee bereikt" Lourens wil graag het werk van Joth voortzetten, zoals dingen organiseren waaraan alle jongeren op Tholen aan mee kunnen doen, of ze nou reformatorisch, iets anders of niet- kerkelijk zijn. „Als je zulke mensen samen brengt, krijg je meer begrip voor elkaar." De jongerenraad Tholen heeft er drie nieuwe leden bij. Ze waren al achter de schermen aanwezig als aspirant- lid, maar nu mogen ze ook plaats nemen aan de verga- dertafel tijdens de openbare jongerenraadsvergaderin- gen. Tijd om ze even voor te stellen. „Ik had al langer het idee om bij de jongerenraad te gaan. Na een bezoek van een vergadering was ik zeker. Ik wilde graag in de Joth, omdat ik denk dat het goed is dat jongeren ook wat te zeggen hebben in het ge meentebeleid. Voorheen besloten ouderen over alle dingen voor de jeugd, terwijl wij nu in staat zijn om onze mening op deze manier te brengen." Jan Pieter wil een aanvulling zijn voor de Joth. „Ik hoop dat ik met mijn mening, ook al is deze soms kritisch, nuttig kan zijn voor de kwesties die in de jongerenraad komen." Voor deThoolse jongeren wil hij meer harmonie door het organiseren van activiteiten. Daarbij kunnen de verschillende groepen jongeren in contact komen met elkaar en zo hoopt Jan Pieter dat de negatieve spanning onderling verdwijnt. Zelf staat de Setallander open voor nieuwe dingen. Dat komt volgens hem doordat hij tussen twee verschillende culturen is opgegroeid. Zijn moeder is namelijk Indonesisch en zijn vader komt van Sint-Maartensdijk. Hij is enig kind en heeft in zijn opvoeding beide culturen meegekregen. Daarnaast heeft hij al veel gereisd. Daar houdt hij van. „Via de jongerenraad kan ik wat voor de jongeren op Tholen doen. Dingen bedenken. Voor jongeren onder de 16 jaar die nog niet naar een café mogen." Nu hebben de jongeren die mogelijkheid niet. De 13-jarige hoorde via haar moeder dat er weer kandidaten werden gezocht. Ze was een van de vijf kanshebbers. Op de functie moet gesolliciteerd worden. Ze had goede hoop dat ze aangenomen werd. „Hjalmar van der Mark uit Poortvliet ging weg. Ze zoeken dan toch weer iemand van Poortvliet." Ze is blij dat ze is aangenomen. Sharona deed al wat ervaring op door mee te helpen bij de natte kernenslag. Ze stond bij een van de spelletjes om de zaak in goede banen te leiden. Sharona gaat naar de tweede klas van het Westerpoort college in Tholen. Ze is een creatievelinge. Haar lievelingsvak is c.k.v., culturele en kunstzinnige vorming. Ze houdt van dansen en was een van de danseressen bij de opening van de school. Tekenen en ontwerpen doet ze graag. Ze maakte een schatkist in de vorm van een radio. Haar originele uitwerking leverde haar een tien op. Voor het vak heeft ze een negen. Ze zou nu ook wel graag ckv-juffrouw willen worden, zegt ze. Sharona danste eerder in een dansgroep van gymnastiekvereniging Olympia in Tholen. Is er veel te doen in jouw woonplaats Ja, er is veel te doen hier in Ouagadougou. Er zijn veel bioscopen en af en toe concerten. Jammer is al leen dat je overal entree voor moet betalen en dat is vaak heel duur. Ik krijg geen zakgeld en kan dat dan niet betalen. Verder moet ik ook vaak helpen met klusjes thuis, dus heb ik niet eens zoveel tijd om deel te nemen aan activiteiten. Door de week moet ik sowieso huiswerk maken. Heb je veel vrije tijd Nu het vakantie is wel. Tijdens school niet. Maar ook in de vakantie is er altijd genoeg te doen in het huishouden, vaak ook moet ik op mijn jongere broertje van vijf jaar oud passen als er niemand thuis is. Wat is je grootste hobby Ik vind het leuk om naar de markt te gaan en ik vind koken leuk. Verder klets ik in het weekend vaak met mijn vriendinnen en luisteren we samen naar mu ziek. Soms kijken we televisie, dat vind ik ook leuk, vooral soaps. Heb je een bijbaan of vast werkWat doe je voor werk Nee, ik ga nog naar school. Ik zit in de derde klas van Lyceum 'Marie Curie'. Breng je veel tijd met je vrienden door In het weekend spreek ik af met vriendinnen en in de pauzes op school zijn we ook altijd samen. Ca je wel eens op reis/vakantie? In de grote vakantie ga ik naar mijn geboortedorp Goursi om mijn grootou ders te bezoe ken en hen te helpen op het land en met andere karweitjes. Beoefen je een sport? Nee, op school hebben we gymles. wel 2 uur in de week Heb je huisdieren? We hebben op ons erf kippen, twee honden en sinds kort ook een klein katje, maar die blijven altijd buiten op het erf en mogen niet in het huis komen. Ga je wel eens uit? Nee, dat mag niet van mijn ouders, ik ben pas 15. Waar woon je? Wat voor huis heb je? Ik woon in Ouagadougou in de wijk 'Dapoya'. We hebben een groot erf met een groot huis en nog een kleiner bijgebouwtje. We wonen er nu met 9 men sen. Ik deel mijn kamer met mijn moeder en met mijn kleine broertje, mijn vader is niet vaak thuis. Oma woont ook bij ons en mijn oom ook. Vaak hebben we gasten of familie die ook blijven slapen. Hoe ziet je gezinssituatie eruit? Heb je broers of zus sen? Ik heb een vader een moeder een grote broer, hij heet Aziz en is 19 jaar, dan ikzelf, Ariane, ik ben 15 jaar en mijn kleine broertje Bambi van 5. Naast Corine fietsten haar vriendin Adriënne Boek hout mee, Ella van de Berge, Ard-Jan Prins, Jan Ru ben, Stefan Baaij, Andrea Dorst, Colin van der Slik- ke, Filip van Zetten, Nelleke Snoei, Guido Roozemond, Elise Hoek, Lourens Riemens en Eline den Braber. De begeleiders waren de leraren Hans van Dam, Eline van Kempen, Servaas Brouwer en zijn vrouw Irini. Het gezelschap nam op 4 juli de trein naar Parijs, waar ze een middag vertoefden. Diezelfde dag reisden ze met de trein naar de camping in Cher bourg. Daar arriveerden ook de fietsen die de ou ders van Filip met de vrachtwagen brachten. Het echte fietsavontuur begon op maandag. „Dat was wel spannend, want het begon een beetje te mie zeren. Ik dacht, nou dat begint al goed. Op een ge geven moment werd het droog." De reis ging niet van de school uit, maar was een idee van Brouwer en Van Dam. „Wie interesse had, kon zich inschrijven. Mijn ouders zeiden me teen dat moet je doen. Zo'n kans krijg je nooit meer." En dat, terwijl Corine helemaal niet zo'n fietser is. „Fietsen was niet echt mijn hobby. Voor mij was het maar een paar minuten naar school. Juist daarom was het voor mij een uitdaging om te gaan. Mijn klasgenoten klaagden vaak van 'ik heb dat hele stuk moeten fietsen naar huis.' Dat ken ik niet en daarom vond ik het leuk om het ook eens te proberen." De groep ging wel eerst trainen. De hele club fietste 200 kilometer in twee dagen; naar Turnhout en weer terug. Samen met Adriënne fietste Corine langs alle dorpen op het eiland, behalve Stavenisse. En ook een keer naar Goes, Middelharnis en Krabbendijke. In Frankrijk fietsten de jongeren vanuit Cherbourg eerst langs de kustlijn van Normandië en daarna landinwaarts richting het noorden en uiteindelijk door België naar Nederland. Elke dag bezochten ze Is er veel te doen in jouw woonplaats? Niet echt eigenlijk. Een boodschapje kun je wel doen, maar qua uitgaan is er niet veel. Je hebt De Babbelaar of café Smerdiek, maar daar kom ik nooit en verder weet ik niet eens wat er nog meer is. Ik ga altijd naar Setalland. Mijn vriendin nen gaan daar ook altijd naar toe. Heb je veel vrije tijd? Redelijk. Nu is het natuurlijk vakantie. Als ik naar school ga, heb ik veel reistijd. Ik zit op de HZ in Vlissingen en ga straks naar het tweede jaar van de Pabo. Nu werk ik best veel. Waf is je grootste hobby? Wat versta je onder hobby? Uitgaan doe ik veel en thuis lees ik graag. Ook houd ik van winkelen en andere dingen die je samen met vriendinnen kunt doen. Ik ben niet zo'n heel sportief type en heb er niet veel tijd voor. Heb je een bijbaan of vast werk? Wat doe je voor werk? Ik werk in de bediening bij café Havenzicht in Sint- Annaland. Daar werk ik sinds mei, tijdens vakan ties. Straks ga ik misschien ook in het weekend wer ken. Ik breng ook nog krantjes rond voor de Autogids. Maar daar ga ik straks mee stoppen van wege mijn andere baan. Breng je veel tijd met je vrienden door? Ja, best veel. Als ik uitga altijd wel. Maar mijn vrien dinnen komen niet allemaal hier vandaan. Mijn beste vriendin woont ook op het dorp. Verder heb ik wel een aantal plekken. Avonds rustten ze uit op de camping. De slaap plaatsen zocht de lera res Frans, Van Kem pen, elke keer uit. A Ook deed zij de boodschappen J en verhuisde de bagage telkens met haar auto. „Als wij op de j camping aan- kwamen, stond zij elke keer met het eten klaar." Het weer in i. Frankrijk was helemaal je ervan verwach- „Echt Ne derlands weer. Dat was wel jam- i mer." Het regende veel in die twee we ken. „In het begin trokken we onze re genpakken nog aan, maar later lieten we die thuis. Je was toch zo weer droog en het is veel te warm met zo'n pak aan." Het verschil met Nederland is dat je in Frankrijk ber gen tegenkomt tijdens het fietsen. Dat was wel eens niet wat zou ten. vriendinnen in Tholen, Halsteren, Bergen op Zoom en Woensdrecht. Maar bij iemand die op het dorp woont, ga je sneller langs dan bij iemand in Bergen op Zoom, dus de meeste tijd breng ik met mijn bes te vriendin door. Ca je wel eens op reis/vakantie? Ik ga op vakantie met zes vriendinnen. We blijven in Chersonissos, Griekenland. Het is daar vooral leuk voor jongeren. Daarom gaan we ook. Ik ben pas terug van vakantie in Frankrijk met mijn ouders. Dat was ook heel leuk. Beoefen je een sport? Op het moment niet. Vroeger wel. Ik heb vanaf groep 5 op de basisschool tot de eerste of tweede klas van de middelbare school gekorfbald. Daarna deed ik aerobics, maar dat is met mijn school erbij ingeschoten. Dat deed ik altijd op dinsdag, maar dat was net mijn langste dag op school. Na die lan ge reistijd had ik geen zin meer. En ik heb net de fietsdriedaagse gedaan. Alleen was die donderdag afgelast vanwege het slechte weer. Heb je huisdieren? Ja, een hond Kasper, een Kooiker van 5; een kat Quintus van 11 en de kat Tommy van 4. Dat zijn beide een Britse korthaar. Tommy kwam er als laat ste bij. Onze vorige kat was toen overleden. Ca je wel eens uit? Regelmatig. In elk geval op zaterdag. Meestal naar Sint-Annaland. Maar als mijn beste vriending niet kan, ga ik ook wel naar Bergen op Zoom of Rotter dam, maar dat is vaak moeilijk met vervoer. Waar woon je? Wat voor huis heb je? Ik woon in Sint-Maartensdijk in een gewoon rijtjes huis. Hoe ziet je gezinssituatie eruit? Heb je broers of zussen? Ik woon hier met mijn ouders, de katten, de hond en mijn zus Ariënne. Die is twintig. Ik heb een ei gen slaapkamer. even slikken voor de jongeren. „Verschrik kelijk!", noemt Corine het berg op en berg af fietsen. „Als we voor zo'n berg kwamen te staan, keek je steil omhoog. We hebben elkaar steeds moed in gesproken en zeiden kom op. Het was een heerlijk gevoel als je bovenaan stond. É+^4 Dan dacht je ik heb het ge haald en sjeesde je weer naar beneden." Twee fietsen gingen vlak te gen het eind van de vakan tie kapot. „Iets met de rem men, geloof ik" Ook werden de fietsen van Co lin, Stefan en Guido gesto len tijdens een bezoek aan Rouen. Voor de gestolen fietsen werden ter plaatse nieuwe aangeschaft en de kapotte werden gemaakt. Een echte fietsfanaat is Cori- ne door haar fietsvakantie niet geworden, want ze is niet van plan om straks op de fiets naar het ROC in Goes te gaan. „Ik ben wel anders naar fietsers gaan kijken. Als ik in de auto zit en we komen onderweg fietsers tegen dan denk ik: dat heb ik ook gevoeld." Corine lansen, hier ook weer in de regen, op haar mountainbike waarmee ze vanuit Frank rijk naar huis fietste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7