AbdijNieuws Meer info nodig watersnoodcentrum Water in koekjesfabriek en huis na zware regenbuien en onweer Van Houte Geboren Thoolse pakt in Beijing zilveren medialle Zomermarkt met feesttent Hervormde Gemeente houdt 5400 euro over aan markt Zwanger? Donderdag 14 augustus 2008 64e jaargang no. 40 Wonen www.vanhoutewonen.nl Weer opvoedcursus V Stichting actief Stavenisse wil subsidie Mocht er een centrum over de Watersnood van 1953 ko men in Stavenisse, dan zal de provincie daar niet jaar lijks subsidie voor geven. Dat schrijven gedeputeerde staten aan het bestuur van de stichting actief Stavenisse (SAS). Het verstrekken van subsidie voor de jaarlijkse exploitatiekosten is volgens de provincie een gemeente lijke verantwoordelijkheid. Volgend jaar Deze week Kijkuurtje fietsen bij politiebureau Omloop Tholen ook in Scherpenisse 'Strippenkaart' niet langer gedogen Tien extra banen Maatregelen in Koningin Julianastraat in Tholenonderzoek in Sint-Annaland De dupe Wat mensen allemaal opruimen. En wat ze al niet kunnen ge bruiken. De rommelmarkt van de Hervormde Gemeente in Oud-Vossemeer is daar zaterdag weer maar eens een sprekend voorbeeld van. Met van alles gaan de vele bezoekers naar huis. De markt brengt netto 5400 euro op, maar liefst 1400 eu ro meer dan vorig jaar. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 pei jaar. per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente koopt tien banen in bij de sociale werkvoorziening Zuid hoek, voor Tholenaren die in de bij stand zitten en niet direct aan een baan geholpen kunnen worden in het bedrijfsleven. Via deze banen kunnen ze werkervaring opdoen, bijvoorbeeld op tijd komen en om gaan met leidinggevenden. Na het succes van de twee opvoed- cursussen voor ouders dit jaar, heb ben b. en w. besloten er voor 2009 weer twee in te kopen bij de GGD. dcprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of r Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Advertentie I.M. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Pfovincie Zettjnd Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De SAS vroeg subsidie aan bij de provincie, maar de aanvraag wordt niet in behandeling genomen omdat er meer gegevens nodig zijn. G.s. vragen namelijk om een inhoudelij ke toelichting op de (semi (perma nente presentatie. De provincie wil weten welke thema's er aandacht krijgen, hoe de inrichting wordt aan gepakt en of er wel of geen profes sionele ondersteuning wordt aange trokken. Verder wil de provincie van de SAS weten of er gedacht wordt aan sa menwerking en afstemming met on der anderen het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk, het streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland, het ge meentearchief van Tholen en andere archieven. Ook wil de provincie we ten of er een gemeentelijk draagvlak is voor de plannen van de stichting. De SAS heeft het voormalige ge meentehuis aan de Voorstraat op het oog (de ruimte waar voorheen de uitleenpost van de openbare biblio theek in was gevestigd) en een deel van de kleine kamer van dorpshuis De Stove. SAS wordt gevraagd om de aanvul lende informatie voor 15 september toe te zenden aan gedeputeerde sta ten. Pas dan kan de provincie het verzoek om een eenmalige bijdrage in de inrichtingskosten beoordelen. Voorzitter Flip de Rijke van de SAS is positief gestemd. „Ik heb een en ander al mondeling toegelicht, maar de provincie wil het graag op papier. We zijn bezig om de toelichting te schrijven." Volgens de Rijke wordt het geen museum en zal het het Watersnood- museum in Ouwerkerk niet bijten. „Het wordt meer een informatie- en documentatiecentrüm met foto's en ander materiaal over de Ramp. Niet alleen over Stavenisse, maar ook over de rest van het eiland. We heb ben al veel foto's, maar er is nog veel onder de mensen. We kunnen nog foto's en krantenartikelen ge bruiken." De SAS heeft ook de ge meente al benaderd voor een subsi die. „Die gaat in principe akkoord, maar de gemeente heeft gevraagd eerst te proberen de provincie zo ver te krijgen om medewerking te verle nen. Het gaat om een startsubsidie. De brief is al een hele tijd geleden geschreven, maar ik dacht dat het om twee keer 3000 euro gaat." De SAS wil het centrum volgend jaar openen, maar dat kan alleen als de provincie en de gemeente op tijd met geld over de brug komen, zegt De Rijke. Wieg Deborah Gravenstijn stond in Sint-Maartensdijk Een vierde keer naar de Olympische Spelen, dat zit er niet in voor judo ka Deborah Gravenstijn. „Ach schei uit man, absoluut niet. Ik laat het hierbij", was de topsporter maandag overduidelijk tegen een televisie- verslaggever 11a het winnen van olympisch zilver in Beijing. I)e wieg van Gravenstijn, die in Rotterdam woont, stond 34 jaar geleden (woensdag is ze jarig) in Sint-Maartensdijk. Nadat Deborah Gravenstijn vier jaar geleden op de Olympische Spelen brons won, is er veel met de judoka gebeurd. Haar acht jaar jon gere zus overleed plotseling, ze trad in het huwelijk, kampte met twee zware blessures en verloor be gin vorig jaar haar moeder. Het af gelopen haltjaar knokte Graven stijn zich terug en plaatste zich dit voorjaar nipt voor de Spelen in China. Daar deed ze het woensdag prima, door - mentaal sterk - ach tereenvolgens een Braziliaanse, Chinese en Spaanse te verslaan. Maar in de finale (categorie tot 57 kilo) was een Italiaanse te sterk voor de Nederlandse van Suri naamse komaf. Ik was gewoon leeg", zei ze zelf. „Haar lichaam was op", aldus Jan de Rooy van het sportcentrum in Goirle waar Gra venstijn sinds haar zesde traint. In het Holland House werd de medail lewinnares gehuldigd door kroon prins Willem Alexander en prinses Maxima. Gravenstijn zal nog wel blijven judoën - het is een uitlaat klep voor de fysiotherapeute en eerste luitenant bij de luchtmacht - maar niet op olympisch niveau. De eerste vijf jaar van haar leven bracht Deborah Gravenstijn in Sint- Maartensdijk door. De familie van haar moeder Carmen Harkhoe woonde sinds eind 1972 in het Thoolse dorp. Carmen kwam uit een gezin van tien kinderen. „Al die bruine kinderen uit Suriname waren een bezienswaardigheid in het dorp", laat een tante van Debo rah weten. Verschillende broers Harkhoe, en ook Deborahs vader Wim Gravenstijn, hebben bij Smer- diek gevoetbald. Dertien jaar heeft de familie Harkhoe in Sint-Maar tensdijk gewoond. Carmen en haar dochter Deborah zijn in 1979 uit de smalstad naar Gilze-Rijen vertrok ken. Caroline Noorthoek is de jongste caissière bij Spar in Flupland Marcel Kooijman snijdt friet van eigen geteelde aardappelen Topscorer Willem Bevelander van SPS denkt niet na voordat hij schiet EN VERDER... Gobelins verbeteren akoestiek in Gasthuiskapel Diamanten echtpaar Den Engelsman-de Jonge uit Sint-Annaland Drie nieuwe leden jongerenraad Tholen GAUW EN GOED ZIJN TWEE Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zaterdagmiddag kunnen inwoners die het afgelopen jaar hun fiets kwijt zijn geraakt, bij de politie in Tholen komen kijken of hun tweewieler is teruggevonden. Tussen drie en vier is er een kijkuurtje in de stalling ach ter het politiebureau aan de Simon Lindhoutstraat. Er staan ongeveer dertig fietsen; dames- en herenfiet sen, kinderfietsjes, mountainbikes en zelfs een racefiets. Degenen die den ken dat hun fiets er tussen zit, moe ten wel aannemelijk maken dat het hun eigendom is. De wielerklassieker de Omloop van Tholen gaat dit jaar ook door Scher penisse. De stichting dorpsgemeen schap heeft veertien vrijwilligers ge vonden om als verkeersregelaar op te treden als de renners op 13 sep tember door het dorp komen. Vorig jaar werd Scherpenisse niet ge noemd als doorkomstplek. Dat le verde toen een ingezonden brief op waarin Scherpenisse het 'vergeten dorp' werd genoemd. De stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse nam contact op met de organisatie van het wielerevenement. Coby Ha- ge van de dorpsgemeenschap: „We moesten zelf voor vrijwilligers zor gen om de straten af te kunnen zet ten. Dat is gelukt. De renners rijden nu via de Westkerkseweg naar de Westzeedijk en de Spuidamstraat naar de rotonde op de Provinciale- weg en zo naar Poortvliet." Het centrum van Poortvliet staat za terdag boordevol kraampjes. Het activiteitencomité Poortvliet houdt dan namelijk de jaarlijkse zomer markt. Er is een kinderbraderie, een optreden van de Centrum country line dansers en er is een kindermid dag in de feesttent met een kinder disco. Daarnaast wordt gestreden om de titel van de elfde Thoolse pa- lingrookwedstrijd. De zomermarkt begint om 12 uur en duurt tot 20 uur. Aansluitend organiseert café 't Centrum een beachparty met dj Jhonny in de feesttent. In deze tent is het morgen al feest met dj Mauri ce, die dan vanaf 20 uur de après ski safari op zijn kop zet. Bij autobe drijf Niemantsverdriet wordt een automeeting gehouden van 11 tot 17 uur. De Gereformeerde Kerk houdt een rommelmarkt aan de Tol weg 2 van 10.30 tot 15.30 uur. Thoolse basisscholen mogen niet langer gebruik maken van de rege ling voor ouders waarbij zij hun kinderen per schooljaar vier dagde len (over ten hoogste twee school dagen) buiten de schoolvakanties thuis kunnen houden. Het rijk heeft de gemeente er op gewezen dat de leerplichtwet niet toestaat dat er snipperdagen worden opgenomen. De gemeente heeft de scholen (het zijn er enkele) laten weten dat het gebruik van de 'strippenkaart' niet langer gedoogd wordt. De brandweerlieden Bram van Iwaarden en Nico Overbeeke pompen water naar de overkant van de straat om de woning van de familie Sakko in de Ooststraat in Sint-Annaland weer droog te maken. De gemeente gaat in de Koningin Julianastraat in Tholen een extra riool aanleggen voor de opvang van hemelwater. In Sint-Annaland zal ze on derzoeken wat de problemen zijn in de Ooststraat nadat daar donderdag middag water in een laag gelegen woning liep. Dat gebeurde tijdens een fikse onweersbui. Bij De Waal banket aan de Edisonweg in Tholen liep de productie van bokkenpootjes enige vertraging op toen het personeel met man en macht het water uit de fabriek moest vegen. Het was niet zo erg als vorig jaar, zegt productieleider Leon de Waal. „Maar we hebben sinds dien speciaal pompen aangeschaft, en laarzen voor het personeel." Rond twee uur viel er in korte tijd zo veel regen dat er in sommige straten in Sint-Annaland en Tholen volop water bleef staan. In de Ooststraat in Sint-Annaland liepen de woonkamer, keuken en badkamer onder water. De brandweer rukte uit om het water weg te pompen. Bij de gemeente kwamen via het meldpunt van de buitendienst 29 telefoontjes binnen. Vooral van bewoners in de Koningin Julianastraat in Tholen. waar vorig jaar juli het water de huizen instroom de. Nu was dat niet het geval, maar de ongerustheid was er niet minder om. Het begon rond half twee te regenen en te onweren. Het waren zware bui en. Het water kwam met bakken uit de hemel. Het rioolstelsel kon de gro te hoeveelheden niet overal meteen verwerken. Op sommige plaatsen (zo als aan de Energieweg in Tholen) werden de deksels van de kolken om hoog gestuwd. Bij De Waal kwam het water via de schrobputjes de fabriek binnen. De Waal: „We hebben het zelf op kunnen lossen door het water weg te trekken. De regenbui was weer snel over en toen ging ook het riool weer lopen." De schade bleef volgens De Waal beperkt. „We hebben wat verlet gehad in de productie. We zijn wat la ter gestopt dan gewoonlijk. Het kwam wel slecht uit omdat er veel vraag is naar bokkenpootjes." De Waal. kon op tijd maatregelen ne men. „De lucht zag er onheilspellend uit. We zijn er op berekend. Je ziet de plassen op het terrein en op de Edi sonweg ontstaan. Dan weet je dat het nog eventjes duurt voordat het via de schrobputjes de fabriek in begint te lopen. Er komt bij zo'n zware bui ook veel hemelwater van de platte daken. We hebben pompen ingezet en met trekkers handmatig het water naar buiten geveegd." Het personeel slaagde er in de lijn waar de bokkenpootjes werden ge bakken 'boven water te houden.' De coatingafdeling liep wel vol, één lijn was niet in gebruik, maar ook bij de inpaktafel stond volgens De Waal wa ter. De brandweer werd ook gebeld, maar toen die arriveerde was het erg ste leed al geleden. Nadat het water was weggewerkt, is er nog een schoonmaakbedrijf ingeschakeld. Het bedrijf gaat verhuizen naar het nieu we bedrijventerrein Welgelegen. „We zien elke dag uit naar de nieuwe loca tie. We hopen in 2010 in de nieuwe vestiging te kunnen bakken. We moe ten het hier zo lang uitzingen en maar hopen dat dit niet nog een keer ge beurt." Ook aan de Hoenderweg in Sint-An naland kwam er ter hoogte van wet houder K. A. Heijboer. op nummer 78, water in de straat te staan. In Tholen waren er problemen aan de Koningin Julianastraat. Daar liep de straat onder water, maar het water kwam niet in de huizen, zoals vorig jaar. Naast de brandweer rukten ook medewerkers van waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente uit om de helpende hand te bieden. Bewoners uit de Koningin Julianastraat. Venkelstraal en Edison weg belden naar de gemeente. Er kwamen 17 meldingen over water overlast binnen. In Tholen werd de blusgroep om twintig voor drie opge roepen, maar er hoefde nergens ge pompt te worden. Volgens officier van dienst L. Haver- mans van de brandweer was het niet nodig omdat het water niet in de hui zen liep. „Er was in korte tijd wel veel regen gevallen. Er waren diverse stra ten waar het water op sommige plek ken bleef staan. Maar het meeste was al weg toen we aankwamen." De hoeveelheid regen was zo groot, dat de kolken het water niet konden verwerken, evenmin als de riolering. In korte tijd viel er in Sint-Annaland 38 millimeter water (in Oud-Vosse- meer over een hele dag 20 millime ter). Voor het echtpaar Sakko aan de Ooststraat had dat uitermate vervelen de gevolgen. De laag gelegen woning liep onder toen er op de straat veel water bleef staan. Sylvana Sakko zat in Breda, terwijl haar man aan het werk was. „De overbuurman belde me en gelukkig had mijn vader een sleutel, zodat men in het huis kon. Het putje in de Ooststraat loopt niet goed door en daarvoor is de gemeente ver antwoordelijk. Bij buurman J. Bruijn- zeel bleef het water net voor de drem pel staan, maar bij ons kwam het volop binnen via de voordeur en de garage. Het laminaat in de woonka mer is krom getrokken. We waren aan het verbouwen en de boormachine en cirkelzaag die op de grond stonden, hebben ook in het water gestaan." De blusgroep werd om twintig over twee opgeroepen om erger te voorkomen. Met een klokpomp werd het water uit de woning geleid. Sylvana Sakko schat de schade op ruim 2000 euro. „Hopelijk dekt de verzekering alles, want anders moet ik de gemeente aansprakelijk stellen. Er is iets mis met de riolering. De cir culatie werkt niet goed. Omdat we het laagste punt vormen in de Ooststraat, zijn wij de dupe. De garage stond he lemaal vol. We wonen hier nu 3 4 jaar en als er veel regen valt, staat er in de straat altijd water. Er zit dus dui delijk iets niet goed", aldus mevr. Sakko, die een heleboel rommel op moest ruimen. Uit Sint-Annaland kreeg de gemeente via het nummer van de buitendienst 667667 (te vinden in Tholenderwijs) twaalf meldingen over wateroverlast. De bellers waren bewoners van de Hoenderweg en de Ooststraat. waar de problemen zich voordeden. Het is bij de gemeente be kend dat het huis van de familie Sak ko laag staat. Er komt een nader on derzoek naar de situatie in de straat naar aanleiding van de overlast na de onweersbui. Doelgericht schieten koopjesjagers op de tafels af zodra om negen uur het startsein voor de verkoop wordt gegeven. Meteen al is het een gezellige drukte op de Raadhuis straat, en op het aangrenzende gazon bij de kerk. Tafels, stoelen en kasten worden weg gedragen door kooplustigen. Marjan van Gorsel staat met een rieten kinderstoeltje in haar armen. Het ziet er uit als nieuw. „Voor als de kleinkinderen op bezoek komen", zegt ze. Piet Laban uit Tholen bekijkt een fiets kritisch. Hij knapt thuis rijwielen op, vooral voor scholieren. Maar dit exemplaar vindt hij er toch te slecht uitzien. Hij laat het staan. Een paar jongetjes hebben fraaie speelgoedbeesten gevonden. Zoals velen wat van hun gading mee naar huis nemen. Op het gazon heeft de boekenafdeling een plekje gekregen en ook daar is het druk. Sommigen gaan met een doos vol weg, anderen zoeken zomaar een paar leesboeken uit. Of vissen uit de grote stapels net dat ene werk waarnaar ze al langer op zoek zijn. Uit dozen onder de tafels wordt het aanbod steeds aangevuld. „We verkopen veel meer boeken dan vorig jaar", meldt André Pollie. De Vossemeerse rommelmarkt is vermoe delijk zo'n beetje de oudste in de regio, hij wordt al veertig jaar georganiseerd. Dit keer is de markt uitgebreid met andere activiteiten. De jeugd kan zich vermaken met spijkerbroek hangen, ballen gooien (naar serviesgoed), zich laten schminken en ei erkoeken versieren. Nieuw is de verkoop van ijs en friet, van bloemen, groente en fruit. Koek, cake en wafels zijn verkrijgbaar, of kunnen ter plekke worden genuttigd bij een kop koffie of een glaasje fris. Verder kan men een blik laten vullen met noten of snoep. Er moet snoep bijgehaald worden, en aan het einde van de markt is het fruit ook nage noeg weg. Tussen twee regenachtige dagen in houdt het weer zich zaterdag goed; het is lekker zonnig. Daarmee is het ook voor de vele vrijwilligers een leuke dag. Op de rommelmarkt is altijd wel iets bruikbaars te vinden, zoals een paar extra stoelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1