'In het begin valt het niet mee om met die lange stokken te collecteren' R Provincie subsidieert de verkeersveiligheid Mike Westerlaken ondanks zijn twaalf jaar een wandelend navigatiesysteem EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT Donderdag 7 augustus 2008 Praalgraf van ambachtsheer en bijzondere collectezakken in Stavenisse Wat verborgen achter de preekstoel in de kerk van Stave nisse is een werkstuk te vinden van een vermaarde 17de eeuwse beeldhouwer. 'R. Verhulst fee:', liet hij zijn handtekening achter op het praalgraf van Hieronymus van Tuyl van Serooskerke, de ambachtsheer van het dorp die er in 1653 ook het slot liet bouwen. De kerk is jonger dan dit monument, want in 1910/1911 is ze nieuw ge bouwd. Glimlach Ketter Plannen indienen met ongeval lencijfers Gemoedelijk sfeertje en prettige temperatuur bij braderie Sint-Maartensdijk Theaterschool Poortvliet op de vrij willigersavond Eerste controle pannen Kiwanis De familie Westerlaken uit Sint-Maartensdijk heeft geen TomTom in de auto nodig. Tenminste niet zo lang zoon Mike (12) mee rijdt. Mike is ondanks zijn jeugdige leeftijd het wande lende navigatiesysteem van de familie. „Hij kent alle plaatsen in Nederland, tot de kleinste gehuchten. En als hij er eenmaal geweest is, legt hij moeiteloos uit hoe je moet rijden. Inclusief de zijwegen die je tegen komt", vertelt zijn moeder zaterdag op de braderie. Alcoholsnuiven Burkina Faso Weer een cursus duurzaam ondernemen mrnw 6 eligieus mfgoed 1 holen is rijk aan geschiedenis. In het jaar van het religieus erfgoed is in het streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland een speciale tentoon stelling te zien over het godsdienstige leven op Tholen en Sint-Philipsland. In een serie belicht de Eendracht bode voéSwerpen en gebruiken van kerkge nootschappen. Van roonis-katholiek tot oud gereformeerd. Rombout Verhulst is vooral bekend als de maker van het praalgraf van Michiel de Ruyter in de Amster damse Nieuwe Kerk. Ook voor an dere zeehelden die we uit de ge schiedenisboekjes kennen, maakte hij die (Tromp. Evertsen. Van Ga len). Het witmarmeren grafmonu ment voor de in 1669 overleden Van Tuyl van Serooskerke - die baljuw was van Veere - wordt omstreeks 1675 gedateerd. Er is destijds een kleine kapel voor gebouwd aan de oostkant van de kerk. Eigenlijk is het een verrassend element in de verder eenvoudige kerk. Het monument toont een liggende mannenfiguur in wapenuitrusting. De naam van de maker is gehou wen in het hoofdkussen. Twee en gelenfiguren, aan hoofd- en voe teneinde, dragen respectievelijk een helm en een paar handschoe nen. Op een marmeren plaat staat in het Latijn te lezen dat de over ledene heer was van Stavenisse, Serooskerke, Oud- en Nieuw- Kempenshofstede en Zuidmoer, alsmede afgevaardigde namens Tholen naar de Staten van Zee land. De wapenschilden van de zestien betovergrootouders van vaders- en van moederskant flan keren de plaat. Verder zijn een aantal versieringen uitgehouwen. Een heel contrast met de verder eenvoudige kerk. Van de muur bladdert de kalk, een bekend verschijnsel in streken waar gebouwen in het zoute water hebben gestaan. Dat was bij deze kerk het geval tijdens de oorlog, toen de Duitsers het eiland inun- deerden. Maar méér nog bij de Ramp in 1953. Metershoog stond het water toen, zoals een steen op de buitenkant van de toren aan geeft. In de muur bij het praalgraf zit een steen met een tekst erop. Daaruit blijkt dat het werk van Verhulst in 1878/1879 is hersteld op kosten van baron Willem René van Tuijll van Serooskerken. De baron, die zijn illustere verwant een fraaie rustplaats gunde, over leed in 1878 kinderloos op het fa miliekasteel Zuylen in Utrecht. Hij liet het werk uitvoeren door de beeldhouwer G.j. den Hollander. De grafkelder, waarin bij de Toen de kerk in het begin van de 20ste eeuw werd herbouwd, is de toren van de oude kerk blijven staan. Het gebruik van collectezakken aan meterslange stokken doet gasten in de kerk van Stavenisse vaak glimlachen. nieuwbouw begin 20ste eeuw meerdere loden kisten zijn aange troffen, ligt onder de kapel en de preekstoel. Aan weerskanten van de. uit de oude kerk bewaarde, 17de eeuwse preekstoel hangen drie collecte zakken aan stokken van een paar meter lang. Op de zwarte fluwelen zakken staan letters: een D en een K. „Die staan voor diaconie en kerkvoogdij", weet kerkenraads lid Bennard de Rijke van de Her vormde Gemeente. Het collecteren met de lange stokken vergt wel enige behendigheid. „In het begin valt dat niet mee. Je moet oppas sen dat je niemand een knal tegen het hoofd geeft." Dat het gebruik van de collectezakken zeker niet algemeen is (in bijvoorbeeld Scherpenisse zijn ze ook nog in zwang), merkt De Rijke als er gas ten van elders een dienst in Stave nisse bijwonen. „Je ziet een glim lach op hun gezicht verschijnen als de collectezakken tevoorschijn worden gehaald." De stokken zijn precies zó lang gemaakt, dat ze de helft van een kerkbank (met acht zitplaatsen) bestrijken. „Dat zijn dan vier plekken, maar soms gaat het tot zes", legt De Rijke uit. Dat heef) ermee te maken dat de kerk gangers in de Hervormde Ge meente erg verspreid zitten. „Soms zit er maar één persoon in een bank." En hoewel er beneden volop plaats is, zitten er altijd wel drie tot vier gemeenteleden op de galerij. Het is een gevoelig punt. weet De Rijke. „Het is niet ideaal. Liever zouden we zien dat mensen meer bij elkaar zitten. Maar ze hechten aan een bepaalde zit plaats, vaak heeft vader of moeder die ook al jarenlang gebruikt." Behalve de normale eikenhouten banken zijn er in de kerk ook enke le te vinden met een luifel erboven, zogenaamde bochten. Ze komen uit de oude kerk. Het exemplaar aan de noordwest kant is de bocht van de ambachtsheren van het dorp. Het wapen op de muur erboven is een fantasiewapen, en niet van een bepaalde familie. Aan de wanden van de kerk zijn verschillende stenen gedenkplaten bevestigd. Eén herinnert eraan dat de familie Van der Lek de Clercq de bouw van de nieuwe kerk heeft betaald. En op de muur er tegen over staat te lezen dat de kerk op woensdagmiddag 12 juli f1911 is ingewijd. 'Dat uwe oogen open zijn nacht en dag over dit huis', was de tekst uit 1 Koningen 8 waarop de predikant - dat was ds. Kamsteeg, die wel 'de ketter van Tholen' werd genoemd - zijn preek voor die dag baseerde. De in 1617 gebouwde kerk van Stavenisse is een van de eerste in ons land die speciaal voor de pro testantse eredienst is gerealiseerd (de allereerste verrees in 1607 in Willemstad). Achttien jaar eerder was het gebied opnieuw ingepol derd, na negentig jaar lang over stroomd te zijn geweest. Eigenlijk had de kerk aan de oostkant moe ten komen van de huidige Julia- nastraat, maar in plaats daarvan is hij aan het einde van de Voorstraat neergezet. De kerktoren is rond 1670 nieuw gebouwd (vroeger was op een steen het jaartal 1672 zichtbaar). Met plaats voor onge veer 300 personen was de kerk aan het begin van de vorige eeuw te klein. Ze is - samen met drie klei ne woningen vlakbij - afgebroken. De toren en de grafkapel bleven staan, en daartussen bouwde aan nemer gebroeders Bax uit Zierik- zee uit baksteen een nieuwe kerk. Voor het ontwerp van architect H.J. Jesse stond de Gereformeerde kerk uit Katwijk model. De gemeente Tholen en waterschap Zeeuwse Eilanden kunnen tot 15 augustus bij de provincie Zeeland projecten indienen voor het ver- keersveiligheidsfonds. Recent was er sprake van een verkeersonveilige situatie op de Oudelandsedijk tussen Stavenisse en Sint-Annaland. Het waterschap wil daar een maximum snelheid van 60 in plaats van nu 80 km invoeren en doorgroeistenen in de bermen aanbrengen. Of dit pro ject dit jaar nog meegenomen wordt, is de vraag. Stichting MusicalXpress van Esther Langenhuizen uit Poortvliet treedt voor het eerst naar buiten op de vrij- willigersavond van de gemeente Tho len. Die wordt 28 november gehou den in het nieuwe gemeentehuis in Tholen. In samenwerking met de ge meente zijn er 20 schoolvoorstellin gen gepland. Behalve op de Thoolse basisscholen, treedt MusicalXpress ook op middelbare scholen in Bergen op Zoom. Steenbergen, Ossendrecht, Goes en Berendrecht bij Antwerpen op. De stichting is in maart begonnen met theatereducatie en heeft in mei twee korte cursussen afgerond. Met ingang van het schooljaar 2008- 2009 komt er een semi-professione- le groep en een groep voor ama teurs. De stichting wil de komende twee schooljaren totaal 8 theater scholen in Zeeland beginnen. Esther Langenhuizen schat hiervoor 40.000 euro nodig te hebben. Zo moet de bovenzaal van dorpshuis 't Ouwe Raedüus in Poortvliet verhard wor den. Voor de drama- en danslessen daar zijn er ook spiegels nodig en geluidsapparatuur. Verder is er geld nodig voor decors, kostuums, grime materialen, e.d. Esther Langenhuizen wil samenwer ken met de Zeeuwse muziekschool en dan met name met de popschool, waarbij een bekende Nederlandse band ais ambassadeur zal optreden. De leden van Kiwanis club Tholen hebben onlangs hun zwembroek aangetrokken om de dakpannen te controleren die ze begin juli in het water hebben gegooid. De pannen liggen op een perceel in de Ooster- schelde. vlakbij de Oesterdam. De Kiwani gingen te voet controleren of er al oesterbroed op de pannen was gevallen en zetten de helft van de 1000 pannen recht. Raadslid Jaap Bout nam het stokje van wethouder Eric Goossen over om namens de gemeente een bijdrage te leveren aan het project. Die meende dat er op de twee pannen die hij zelf gekocht had oesterbroed was geval len. „Er lag wat glazig spul op de pannen, maar wij zijn geen vissers en weten niet of dat oesterbroed is. We denken het", zegt Raimond Bal. De verkoop van de dakpannen is nog niet officieel begonnen, maar er is al een aantal verkocht. De koper krijgt een certificaat met een nummer van de dakpan. Daarbij zit ook een uitno diging voor een feest in het vooijaar van 2009. De aftrap van de verkoop vindt plaats op 5 september, als Ki wanis voetbalt tegen oud-NAC. De opbrengst uit de kaartverkoop en de van de verkoop van de dakpannen wil Kiwanis gebruiken voor een nieuwe voetbalkooi op het eiland. Mike zit met een fikse hoeveelheid kinderspeelgoed op de braderie. Op vallend is het aantal aanbiedingen dat over het verkeer gaat. Spellen, auto's, verkeersborden, stoplichten. Van alles is er op dat gebied op het kleed van Mike te vinden. „Hij heeft een passie voor topografie en voor alles wat met verkeer te maken heeft", leggen zijn vader en moeder uit als de Eendracht- bode even aanschuift op het muurtje waarop het gezin is neergestreken. Een lekker zonnetje beschijnt de be langstellenden die tijdens de braderie aan de uitstallingen van de kinderen voorbijtrekken. Mike blijkt heel goed te zijn in aard rijkskunde. Een vak dat vooral is ge richt op de samenstelling van de di verse grondsoorten in de wereld, de ontwikkeling van de diverse volkeren, milieu, toerisme en dat soort zaken. Maar als het aan Mike ligt, richten de lessen zich vooral op plaatsen en plaatsnamen, en op verkeersregels. „Daar ben ik supergoed in", zegt hij enthousiast. Moeiteloos legde hij op school een verkeersexamen af en na de vakantie gaat hij naar het Mollerly- ceum in Bergen op Zoom waar hij de Europese leerroute gaat volgen. Euro pees georiënteerd onderwijs waar mee, zegt de school, de leerling de grenzen richting Europa verlegt. Een kleine honderd leerlingen hebben zich voor die richting ingeschreven, zo blijkt uit de informatie. „Mike was als peuter al heel veel met topografie bezig. Als kleuter had hij een landkaartje in de auto en hij volg de precies de routes die we reden. Hij kwam laatst van een schoolkamp in Ellemeet. En ondanks dat het nog donker was toen ze daar vertrokken, vertelde hij thuis precies, en zonder landkaart, hoe de kinderen waren ge reden. Als hij zijn liefste speelgoed moet aanwijzen dat hier op het kleed ligt, weet ik het wel", zegt de moeder van Mike. Ze pakt het verkeersspel en Mike zelf kan niet anders dan dat vol mondig beamen. Intussen schuifelen steeds meer bra deriebezoekers langs het speelgoed en de kramen. Bij de slijterij aan de Ha ven is een soort laboratoriumopstel ling weggezet. Tien kolfjes, knijpbal- len en luchtpijpjes versieren de kraam. Een groot bord geeft aan dat bezoekers hier gratis kunnen alcohol- snuiven. De eigenaar van het spul. Philip Wouterse, tevens voorzitter van de organiserende ondernemersvereni ging Smalstad, kwam op het idee het publiek te testen op zijn kennis van whiskysoorten en wijnen. „Je knijpt in het balletje en dan ruik je een be paalde alcoholische drank. Als je raadt welke dat is, krijg je een prijsje." De snuiverij wordt gedemonstreerd door Annemarie Hessels uit Rotter dam. Ze knijpt in het balletje en brengt haar 28-jarige neusje voor het tuitje. „Wijn", raadt ze. „Uitstekend", controleert Wouterse tevreden. Ook de medewerker van de Eendrachtbode ruikt het verschil tussen whisky en wijn. Annemarie: „Wat ik als Rotter damse in Sint-Maartensdijk kom doen? Gewoon op bezoek bij studie vriendinnen. En het is een leuk dorp en ook de braderie is helemaal te gek." Over de hele dag gemeten is het een knijpen en snuiven van belang. De al coholdampen vervliegen als aan het einde van de dag de wind opsteekt en het begint te miezeren. Niettemin telt Wouterse zestig gegadigden die een serieuze poging wagen om hun ken nis van alcoholische consumpties te demonstreren. De test wordt met vlag en wimpel gewonnen door Jan Ou- desluijs, raadslid voor de PvdA in de gemeente Tholen. Wouterse: „On voorstelbaar. Hij knijpt in de bal, snuift even en schrijft gelijk op wat hij ruikt. En alle tien goed. Wat mij be treft heet Jan Oudesluijs vanaf nu: 'De Neus van Smerdiek'. Wouterse is dik tevreden over het re sultaat van de braderie. „Geen onver togen woord is er gevallen. Van de deelnemende standhouders heb ik geen enkele klacht gehoord en de po litie moest alleen 's avonds even in ac tie komen door wat ruzie van een aan tal jongeren. Maar om een uur of tien was het allemaal weer rustig in het dorp." Wat hem nog steeds bevreemdt, is dat er zich, afgezien van de korfbalver eniging en de biljartclub, geen enkele sportclub heeft gemeld voor een kraam op de braderie. Vorig jaar het zelfde liedje, herinnert hij zich. „Ja. Wat kun je er aan doen. Ik zal ze voor volgend jaar allemaal eens aanschrij ven." Dat hoefde niet bij de jongerenraad Tholen. „We stonden voor het eerst op de braderie. Om meer bekendheid te geven aan het bestaan van de jonge renraad in de gemeente Tholen en te vens geld in te zamelen voor projec ten in Burkina Faso. Daar woont de dochter van wethouder Velthuis. Van daar dat we voor dat land hebben ge kozen", legt jongerenraadslid Angela Lindhout uit. Die steun is geen overbodige luxe als je bedenkt dat dit West-Afrikaanse land - met 13,2 miljoen inwoners en acht maal zo groot als Nederland - op drie na het armste land ter wereld is. Inwoners van Burkina Faso, dat voor een groot deel tegen de Sahelwoestijn ligt geplakt, hadden voor de braderie metalen fietsjes voor op de schoor steen in elkaar gezet en fotoalbums gemaakt. Angela: „De verkoop daar van tijdens de braderie heeft 244 euro opgebracht. We vonden het heel leuk om op de braderie te staan, maar 's avonds waren we (Hermen Geluk, Ties Reitsma. Carolien Fase, Annet Vroegop, Sharona van Akkeren, Sa- mantha Petie, Anneloes Oudesluijs en Berdien Koopman - red.) uitgeput. We hebben erg veel respect gekregen voor marktkooplieden, die hier hun beroep van maken." Respect hebben ook de belangstellen den voor de biljartvereniging De Bab belaars die, met biljartdemonstrateur Kees Verwijs uit Sint-Philipsland, een paar meter verderop staat met een zo genoemde panbiljarttafel. Een klein biljart met in de hoek een bak met ge nummerde gaten, waarin via de korte band zeven witte ballen en een rode biljartbal moeten worden gestoten. „Ik sta hier om promotie maken voor de biljartvereniging De Babbelaars", legt Verwijs uit. Hij heeft zijn toko nog maar net op orde of de eerste braderiebezoeker pakt een keu. Een paar stoten en het resultaat is 86 punten. En zo ging het eigenlijk de hele dag door. „Een leuke kermis, een gemoe delijk sfeertje en prettige temperatu ren", vat Wouterse samen. De provincie subsidieert verbeterin gen van wegen, waarbij vooral de verkeersveiligheid wordt gediend. Commissaris van de koningin Karla Peijs heeft daarvoor in mei en juni gesprekken gevoerd met het regio naal orgaan verkeersveiligheid Zee land (ROVZ), de gemeenten en de waterschappen. Dit heeft al tot een ruim aanbod van infrastructurele maatregelen geleid. Met name maat regelen gericht op het oplossen van acute verkeersonveilige situaties ko men in aanmerking. De verzoeken moeten onderbouwd zijn met onge- vallencijfers. Van een acuut pro bleem is sprake als er na een ernstig ongeval maatregelen kunnen worden getroffen, die een herhaling van een dergelijk ongeval in de toekomst helpt voorkomen. Bij de toekenning van subsidie kijkt de provincie of er sprake is van aanvullende educatieve en communicatieve zaken. Verkeers handhaving is onderdeel van de aan pak. De bijdragen worden in de vorm van subsidies verleend. De regeling is van 1 januari 2008 tot en met 31 december 2011 van kracht. Over de aanvragen voor 2008 zullen gedepu teerde staten uiterlijk 1 oktober a.s. beslissen. De provincie vermeldt er nadrukkelijk bij, dat de btw voor ge meenten met ingang van 2008 niet langer subsidiabel is! Hierover is on langs tussen rijk en provincies een bestuursakkoord gesloten. De subsi die bedraagt maximaal 50% van de kosten tot een maximum bedrag van 75.000 euro. In bijzondere gevallen kan hiervan afgeweken worden. Jaarlijks is er 240.000 euro beschik baar voor dit doel. In september valt het besluit voor een volgende cursus duurzaam on dernemen van de gemeente Tholen. Er zijn al diverse gegadigden voor, maar de financiering moet nog de finitief rond komen. De vorige cur sus 2007/2008 kostte 12.375 euro, waarvan de 29 deelnemers ieder 85 euro bijdroegen. De gemeente Tho len betaalt 4955 euro, exclusief 19% btw. De provincie neemt de rest voor haar rekening. Stichting Stimular uit Rotterdam organiseerde de cursus. Urn. Ba», Maraal;, JBl, Hanaaa Kirfa., JVC, Oak*, Pkillfi, Piaja. QaaJral BJtO, laawa, Ba», Maraatj, JBl, 0«kyo. Plat», Ba». Miraati, QaaJral, JBl. JVC, Oalrp, PVilip, Hareaa Karfoa, B*0, U«t, Pi.,., Ba», Mina», Qaajral, JBL. Pkllifa Advertentie LM. Epitaphium Nouiusmmi Döctissimiq'ue VlRI i Ikronymidc Thuylw..Serooskkf i Dom de. STAVENissr. Serooskkè I V ti N KtwrT'.-jvrsTfnL SurorworRa-c A CIVITATL ToiANA OCTlfTATI J CONSIUAIUI AD (ON Y[_N riM OR Dl NI At I ZïLANDI.C DEIX'NOTI CAMPO-VUtlA". Anno cisiscucix April xxii Harmoaca km arxis rxT MaomUs Iiaosy cis* I l-C I HUTl. Afvnou* SOWinATM M0S05 mtt.va«trm.rat*iaxrf.'t occvts rorr occictt ilu i 1'tfKCfU VIT* 1 UïT* A Ff MAC Ta ar. I mi en i ACMAVMurr tXASia raamno n J Of-K miu lfctom Q14 riNt vtxiT out i Het praalgraf van de 17de eeuwse ambachtsheer Van Tuyl van Serooskerke staat enigszins verscholen in een kapel achter de preekstoel. ■Sm»"", Mike Westerlaken heeft een passie voor topografie en verkeer, en bood samen met zijn vader op de braderie onder andere spellen op dat gebied te koop aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 6