Veerdienst Gorishoek-Yerseke gestaakt na defect aan Adriana AbdijNieuws Thoolse brandweerauto deed al dienst in Salard Van Houte 250 karren graan op 1 dag Hennepkwekerij 'Je moet eerst weten wat iemand bezighoudt en dan heb je een link' sq Donderdag 7 augustus 2008 64e jaargang no. 39 Wonen www.vanhoutewonen.nl Bowlingbanen bij Sint-Annaland Oogstdemonstratie Gorishoeksedijk Geen noodplan en brandblussers niet tijdig gecontroleerd op de milieustraat Arjan Huissen zet definitief punt achter onrendabel fiets-Zvoetveer Het fiets-/voetveer tussen Gorishoek en Yerseke is wat Arjan Huissen van Marstrand rondvaarten betreft verle den tijd. Zaterdagmiddag liep het schip Adriana schade op doordat een visnet in de schroef draaide. Op de werf is maandag gekeken wat er mis is. Maar mede gezien het nauwelijks rendabel zijn van het traject Yerseke-Goris- hoek heeft Huissen al beslist dat deze dienst niet meer wordt hervat. Duikers Garantiesubsidies De afgedankte brandweerauto van Sint-Maartensdijk die dit voorjaar naar Salard in Roemenië is gebracht, is daar al meerdere keren met succes ingezet. Dat vertelde bur gemeester Nagy gisterenmorgen in Tholen, waar hij werd ontvangen in het gemeentehuis. Acht partijen waterschap Aan de ene kant zijn het gewoon vakantiegasten, maar aan de andere kant zetten ze zich op de camping in voor het evange lie. Matthijs en Judy van Wiggen zijn samen campingpastor. Ze krijgen ondersteuning van een team van acht Dabaristen. Ze vormen samen het tweede team dat twee weken op cam ping Stavenisse aanwezig is. Het eerste team, dat uit een an der campingpastorgezin en een ander Dabarteam bestond, heeft van 12 juli tot begin augustus zijn taak volbracht. De campingevangelisatie duurt nog tot en met zaterdag. ^ndrachtbode, de Thoolse Courant bus 5, 4697 ZG Sint-Annaiand n 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Thijs en Mariëlle Bruijnzeel uit Sint-Annaland willen tegenover chaletpark Krabbenkreek een recre atiecentrum vestigen. Met bowling banen, midgetgolf en een jeugdsoos. Ook de plaatselijke ijsclub kan er ruimte krijgen. Mariëlle Bruijnzeel: „Er zijn twee projectontwikkelaars mee bezig. Ze zetten de zaak op te kening en daarmee gaan we in sep tember naar de gemeente. Wethou der Eric Goossen ziet het idee wel zitten, maar het staat nog in de kin derschoenen. „Het is onze droom om dit project voor Sint- Annaland te realiseren." Als er groen licht voor komt, kan het recreatiecentrum er over vijf jaar zijn. In een woning in Sint-Maartensdijk is zaterdag een hennepkwekerij op gerold. De politie rukte uit na het ontvangen van een tip. Er zijn 325 planten in beslag genomen. Twee mensen zijn aangehouden, waaron der een 50-jarige man uit de ge meente Tholen en een 48-jarige vrouw uit Weesp. De man is vastge zet en de vrouw is in vrijheid gesteld na het afleggen van een verklaring. Alle goederen die te maken hadden met de kwekerij zijn vernietigd door de gemeente. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland organiseert dinsdag 12 au gustus tussen twee en zeven uur de jaarlijkse historische oogstdemon stratie aan de Gorishoeksedijk bij Scherpenisse. Tussen twee en zes uur kan men terecht op een perceel van de familie E. Hage van boerderij Dijkzicht. Er komen ongeveer 25 trekpaarden, 2 zelfbinders (ieder getrokken door 3 trekpaarden), een aantal authentie ke boerenwagens voor het vervoer van schoven, een ouderwetse dors- kas, aangedreven door een trekker met erachter een draadpers uit vroe ger jaren. Verder zijn er demonstraties vle- geldorsen, ploegen, eggen en zaaien. Ook is er een caroussel, aangedre ven door een trekpaard, waar kinde ren gratis op mee kunnen rijden. Arie Steijn toont zijn op schaal ge maakte oogstmachines. Heemkun dekring Stad en Lande van Tholen is aanwezig met foto's uit de tijd dat er in de landbouw nog gewerkt werd met paarden. De Zeeuwse Reinigingsdienst heeft een ambtelijke aanmaning van de provincie Zeeland gekregen wegens tekortkomingen op de milieustraat in Sint-Maartensdijk. Er is geen ac tueel noodplan aanwezig en boven dien zijn de brandblussers bij het depot voor klein chemisch afval en in het kantoor niet tijdig gekeurd. Volgens de stickers op de blusmid delen had dit uiterlijk in juni ge beurd moeten zijn. Als de tekortko mingen niet voor 15 augustus hersteld zijn, stuurt de provincie een formele waarschuwing naar de ZRD. Mevr. A.K.E. Murre van de afdeling handhaving natuur en mi lieu van de provincie heeft de mi lieustraat op 16 juli gecontroleerd. De milieustraat aan de Nijverheids- weg 36 in Sint-Maartensdijk moet voldoen aan de wet milieubeheer. De provincie wil binnen 3 maanden een noodplan zien. Blusmiddelen moeten onbelemmerd bereikt kun nen worden en in goede staat van onderhoud verkeren. Jaarlijks moe ten blusmiddelen op deugdelijkheid worden gecontroleerd. Van elke controle moet aantekening worden gemaakt op een registratiekaart. De aanlegsteiger van het fiets-Zvoetveer bij Gorishoek ligt er verlaten bij nu de dienst is gestaakt. De Adriana voer voor het derde jaar over de Oosterschelde tussen Tholen en Zuid-Beveland. nadat André Beus- enberg met zijn Harpoen er in 2005 na 18 jaar mee was gestopt. De aan legplaats bij Gorishoek was voor het grotere schip aangepast, en er was ge baggerd. „Dat was allemaal in orde, de gemeente valt niets te verwijten", aldus Huissen. Hij noemt het sneu voor iedereen dat hij heeft moeten be sluiten om er mee te stoppen. „Ik heb er van wakker gelegen. Er bestond in 1350 al een veerverbinding tussen Gorishoek en Yerseke. Maar goed be schouwd is het een onmogelijke over steek. Voor een groter schip als de Ad riana is de aanlegplaats eigenlijk niet geschikt, terwijl een lichter schip de oversteek niet kan maken als er een harde wind staat." Het was pal laag water toen de Ad riana zaterdagmorgen bij Gorishoek arriveerde. „Ik kon naar binnen, hoewel ze misschien met haar buik door het slik ging", vertelt Arjan Huissen. Veertien passagiers kwa men aan boord en achteruit voer het schip weg van de steiger. Daarbij moet een visnet dat illegaal op die plek stond, in de schroef zijn geko men. Het gevolg was dat de motor niet op toeren kwam toen deze in zijn vooruit werd gezet. „Ik heb vlug het anker laten zakken. Daarna heb ben enkele duikers die daar waren, het net eruit gesneden. Zo goed en zo kwaad als het ging zijn we naar Yerseke overgestoken, waar we twee uren later aankwamen dan nor maal." Het viel op dat de schroefas een piepend geluid maakte, zodat opnieuw duikers werden geregeld. Die ontdekten dat er nog een touw in de schroef zat, en haalden het eruit. „Maar zowel wijzelf als de verzeke ring vertrouwden het niet. Daarom is de Adriana maandag voor een verde re inspectie aan het onderwaterschip naar de werf gegaan." Dat het schip niet kan varen, bete kent niet alleen een stremming van het fietsveer. Marstrand organiseert tussen de veerdiensten door in de zomer zelf rondvaarten vanuit Yer seke, en verhuurt de Adriana verder voor sportvissen, familie- of be- drijfsfeestjes en vergaderingen. En dat komt nu in gevaar. Bovendien is gebleken dat er bij de aanlegplaats in Gorishoek nog meer rommel on der water ligt. Huissen wil het risico niet meer nemen. „En dat is deze onrendabele veerdienst niet waard. De kosten van de schade zijn vele malen hoger dan de opbrengst uit de kaartverkoop van de afgelopen vijf weken", zegt Arjan Huissen. Het seizoen was, door het regenachtige weer half juli, nog niet best, aldus de ondernemer. Met de verdiensten zijn de exploitatiekosten alles be halve gedekt. Dat heeft meegewo gen bij zijn beslissing om, na drie jaar. met het traject te stoppen. „Ik ben er definitief klaar mee en heb dat de wethouder ook al laten we ten." Eventueel ziet Huissen er brood in om volgend jaar van Yerse ke naar de Speelmansplaten te gaan varen. „Maar dan zal daarvoor wel eerst een goede financiële regeling getroffen moeten worden." In 1988 was het fietsveer Gorishoek- Yerseke de eerste toeristische veer verbinding in Zeeland. Het initiatief kwam van recreatieondernemer Hec tor Zwikker van De Pluimpot. en ei genaren Kees Geluk en André Beus- enberg van De Harpoen. Provinciaal zag men er brood in om op deze ma nier een fietsnetwerk tussen de ver schillende voormalige eilanden op te zetten, wat Zeeland aantrekkelijker zou maken voor toeristen. In 1997 is de stichting Fiets een rondje met een pontje in het leven geroepen, die een en ander coördineert en de publiciteit regelt. Het aantal pontjes verschilt van jaar tot jaar. Het zijn er weieens twintig geweest, dit jaar zijn het er veertien. Ook de ondernemers wisse len regelmatig, en er zijn trajecten tussentijds opgeheven. Bijvoorbeeld Anna Jacobapolder-Zierikzee, waar voor aan de buitenkant van de voor malige veerhaven zelfs met Europese subsidie een steiger is gelegd. De pontjes zijn lastig rendabel te krij gen, en alleen te handhaven omdat meerdere gemeenten garantiesubsi dies verlenen. De Adriana voer vanaf 8 juli vijf da gen per week (dinsdag tot en met za terdag) twee keer heen en weer tus sen Yerseke en Gorishoek. Het schip kon 75 passagiers en 75 fietsen ber gen. aanmerkelijk meer dan De Har poen die plaats had voor 24 passa giers. Op Tholen resteren er nu nog twee trajecten, allebei vanuit Sint- Annaland bediend door de Frisia van de familie Hoogstad. Deze vaart in de maanden juli en augustus elke donderdag naar Kamperland, en bo vendien tussen 10 juni en 9 septem ber elke dinsdag naar Zierikzee. Coby Hoogstad van de Frisia heeft het razend druk, zegt ze. „Wij kla gen niet, het is gigantisch." In Kam perland stapten gisterenmiddag zo'n 170 mensen aan boord. En dinsdag vervoerde het schip 200 personen naar Zierikzee. De invloed van slechter weer is volgens haar be perkt. „Er zijn ook mensen die een slechtweervoorziening zoeken. En bij ons aan boord kunnen er 180 binnen zitten", zegt ze. „Wij varen gewoon door tot half september." Roemeense delegatie bij gemeente en bedrijven Loco-burgemeester Velthuis, die de afwezige burgemeester Nuis ver ving, schetste in haar welkomst woord nog eens hoe - na een verzoek van de familie Noom uit Scherpeni- see - de afgeschreven brandweer au to niet aan de hoogste bieder is ver kocht. maar voor een aangepaste prijs naar de gemeente Salard in Transsylvanië. De familie Noom komt daar al achttien jaar en verleent er via de Actie hulp Roemenië hulp aan onder meer het bejaardentehuis Filadelfia. „Wij vonden het belang rijk om dit gebaar te maken. Het was een uitstekende gelegenheid om u te helpen en ik hoop dat de auto be valt", zei Velthuis. Ze ontving het gezelschap - burgemeester Nagy, lo co-burgemeester Kendi. de echtpa ren Elek en Noom en vertegenwoor digers van de Thoolse brandweer - in de ruimte die llawaplein is ge doopt. „Die naam kreeg het vanwege de stedenband die we al vele jaren met de Thoolse plaats Ilawa hebben. Het is eigenlijk een symbool voor de internationale samenwerking, zoals we nu ook met u hebben samenge werkt", aldus Velthuis. Zij bood na mens het gemeentebestuur enkele geschenken aan, waarbij een inge kleurde ets van het nieuwe gemeen tehuis. Burgemeester Nagy had eveneens cadeaus. Voor burgemeester Nuis was er een foto van de sleutelover dracht van de brandweerauto in Sa lard. Nagy toonde zich bijzonder dankbaar voor de hulp die Tholen op deze manier aan zijn gemeente gaf. „Hoewel jullie nog nooit in Sa lard waren, helpen jullie ons. U bent welkom voor een bezoek." Nagy memoreerde eveneens wat de fami lie Noom allemaal doet voor zijn gemeente. „Daardoor weten de meeste inwoners veel over Neder land. En ik kijk vanuit mijn kantoor uit op het bejaardentehuis, wat me dagelijks aan de hulp uit Tholen herinnert." De impact van wat de fa milie Noom doet voor die Roem eense gemeenschap, werd wethou der Velthuis uit deze woorden goed duidelijk, zei ze. Het gezelschap kreeg een rondleiding door het ge meentehuis en bekeek de brand weerkazerne in Sint-Annaland. De Roemenen zijn deze week te gast bij de familie Noom. Mevrouw Elek, die als tolk fungeerde bij de ontmoeting, werkt met mevrouw Noom samen; ze drijven een winkel bij het bejaardentehuis waar hulp goederen uit Nederland verkocht worden. Het gezelschap gebruikte de tijd om kennis op te doen. Ze woonden een aardappelveiling in Sint-Annaland bij. bezochten aard- appelhandel Bijl en het akkerbouw bedrijf van Lies Hage bij Gorishoek. Daar kregen ze veel informatie over ruilverkaveling. Zowel de burge meester als de loco-burgemeester zijn zelf boer. „We zijn naar Goris hoek gefietst en daar moesten ze het zoute water voelen en proeven", vertelt mevrouw Noom. Een bezoek aan de winkel van Elenbaas-Noom in Tholen en aan Neeltje Jans ston den eveneens op het programma. Burgemeester Nagy rechtsvan Salard heeft loco-burgemeester Velthuis een foto overhandigd van de overdracht van de Thoolse brandweerauto. Tussen hen in tolk mevrouw Elek, en rechts is mevrouw Noom zichtbaar. CZAV boekte donderdag een record van 2550 ton graan op één dag. „De wagens stonden tot aan de Lange- weg", vertelt Jakob van Biert. „We hebben hier in Sint-Annaland echter een goede capaciteit, maar het was een hele drukke dag met tussen de 250 en 260 karren van elk 10 ton." De opvolger van Ad den Haan maakt zijn tweede graanseizoen in Sint-Anna land mee, maar daarvoor deed hij er al twee op Flakkee. Het terrein lag don derdagavond helemaal vol omdat de afvoer met vrachtwagens naar de hoofdvestiging in Wemeldinge het niet bij kon benen. Vrijdag kwam er even wat lucht, maar zaterdag ging de tarweoogst onverminderd door. Mar- tijn Bevelander brengt zaterdagmid dag rond vijf uur samen met zijn vriendin Annemiek Stoutjesdijk de laatste vracht tarwe. ZIE VERDER PAGINA 2 Deze week Mike Westerlaken kent de weg in heel Nederland Kees Bijl levert aardappels over de hele wereld Caissière Gea de Vos werkt graag 's zomers EN VERDEK... Laatste rit fietsdriedaagse is vanavond Praalgraf in kerk Stavenisse van dezelfde maker als dat van Michiel de Ruyter Een krab bijt niet als je hem achter zijn scharen pakt EEN BIJ IS GEEN DOKTER, MAAR HIJ GEEFT WEL INJECTIES Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Acht partijen hebben zich laten re gistreren om mee te doen aan de verkiezingen voor 21 zetels in het bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden in november. Het zijn VVD, SGP, Partij voor Zeeland, Al gemene Waterschapspartij WZE, PvdA, CU, CDA en Water Natuur lijk. De laatste drie zijn gisteren door het stembureau van het water schap akkoord bevonden. Elke par tij moet op dinsdag 16 september een lijst met maximaal twintig kan didaten indienen. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Provincie Zeeland Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Evangelisatieteam maand aanwezig camping Stavenisse Samen met hun kinderen, de achtjarige tweeling Niek en Teun en dochter Edine 11en nichtje Debora (11) logeert het pastorechtpaar in één van de stacaravans op de Thoolse camping. Die heeft campinghouder Kees Menheere gratis ter be schikking gesteld, net als de keet waarin de jeugdgroep, de Dabaristen, slapen. „Onze kinderen ervaren het gewoon als vakantie", zegt Judy. „Het is ook een ideale oplossing voor het hele gezin." Het echtpaar komt uit Wijk bij Duurstede. Via de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB) zijn ze als campingpastor in Stavenisse geplaatst. Hoe ze het zijn geworden? „Je kunt je er gewoon voor opgeven. De HGJB roept via een advertentie jongeren en pastors op voor evangelisatiewerk." De Van Wiggens schreven zich in en werden uitgenodigd voor een intakegesprek. „Daarbij willen ze je motieven weten en hoe je in het geloof staat. Ook kijken ze naar referen ties." Matthijs is godsdienstleraar, maar volgens hem maakt dat niet uit om cam pingpastor te kunnen worden. „Ik had net zo goed timmerman kunnen zijn." Judy heeft geleerd voor kinderverpleegkundige. Ze werkt als medisch secreta resse bij een polikliniek voor psychiatrie. Samen met haar man en kinderen vormt ze voor het derde achtereenvolgende jaar een campingpastorgezin. Zie verder pagina 5 Corine de Beer danst en zingt een lied met de kinderen van de kinderclub. nni

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1