Paars van binnen en van buiten: de Vitelotte noir lijkt op een truffel 'Probeer er een show van te maken, echt je zelf te geven' Van Kriel Vergunning voor Britt opnieuw aangevochten Koningin der aardappels Rode dakpan in Het Lint Tholenaar laat vuisten zien Vleugelnoot blijft staan Weinig beweging in de prijzen Donderdag 31 juli 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een aardappel is rond of ovaal, heeft een lichtbruine schil, en is gelig of wit van binnen. Dat zullen de meeste mensen zeggen als je vraagt hoe de aardknol eruit ziet. Een rode aardappel is ook wel bekend. Maar wat denkt u van een paarse aardappel? Dat is de Vitelotte noir ofwel truffel aardappel, want zijn uiterlijk doet een beetje den ken aan een truffel. Ad en Emmy Geluk uit Oud-Vosse- meer telen deze bijzondere aardappel. Hij komt oor spronkelijk uit Frankrijk, maar doet het ook goed in de Thoolse klei. Een verwarde bos Ad en Emmy Geluk uit Oud-Vossemeer telen bijzondere aardappels Kastanjeachtig Audities bij Esther Langenhuizen voor Robin Hood in 't Ouwe Raed'uus Stank- en geluidsoverlast varkensstal gevreesd Schorren landgoed bij Sint-Annaland Overdrijven Sociale factor Er zijn ruim 200 aardappelras- sen over de hele wereld, maar de Vitelotte noir wordt ook wel de koningin onder de aardappels genoemd. Zo apart ziet die eruit. Qua vorm lijkt de aardappel nogal op een truffel: langwerpig ovaal en met diepliggende ogen. De Rattes d'Ardeche zijn niet apart qua kleur, ze zijn licht geel, maar moeten het hebben van hun smaak. Die is exclu sief. Liefhebbers vergeven hem daarom zijn magere lange vorm. De twee rassen worden onder de 'vergeten groente' geschaard, maar zijn de laatste jaren weer een beetje in op komst. te noir. Rechts de witte bloemen van de Ratte. De plantjes van de laatste verschillen niet zoveel van onze Hollandse aardappels. „Alleen de kenners kunnen ze onderscheiden", zegt Ad. De Vitelotte heeft meestal een hogere plant met forsere sten gels. Nu staan ze ongeveer even hoog als de omringende aardappel planten, omdat er nog maar weinig zon is geweest. Het is wel nat ge noeg voor de aardappels. Geluk ver wacht dat ze, zodra het beter weer wordt, weer goed gaan groeien. „Groen blad zit er nu genoeg aan." De fijnproever die graag zelf een Vi telotte of een Ratte in huis wil ha len, moet nog even wachten tot het september is. Dan heeft Geluk ze weer klaarliggen in zijn loods. Op de veiling in Sint-Annaland zijn de aardappelprijzen redelijk stabiel, ondanks een schommelende aan voer. Doré, Frieslander en Bildtstar waren gisteren ten opzichte van een week eerder een cent gezakt, Nicola twee cent. Daarentegen was Gloria twee cent gestegen. Woensdag 30 juli: Doré 27, Pre mière 22, Gloria 19, Frieslander 18- 19, Nicola 24, Bildtstar 30-31, bon ken 28, drielingen 10, kriel 105-106, aanvoer 98 ton. Dinsdag 29 juli: Doré 24-29, Pre mière 19, Frieslander 18-19, Nicola 26-27, Eigenheimer 29-30, Bildtstar 29-31, bonken 28, drielingen 9, kriel 45-104, aanvoer 123 ton. Maandag 28 juli: Doré 25-29, Glo ria 17, Frieslander 17-20, Nicola 27, Eigenheimer 29, Bildtstar 28-31, bonken 28-31, drielingen 9, kriel 45-104, aanvoer 117 ton. Vrijdag 25 juli: Doré 26, Frieslan der 18-19, Nicola 26. Eigenheimer 28-30, Bildtstar 28-31, bonken 32, drielingen 9, kriel 45-102, aanvoer 85 ton. Donderdag 24 juli: Doré 25-31, Gloria 17, Frieslander 16-20. Nico la 26, Eigenheimer 29-30, Bildtstar 30-34, bonken 32-35, drielingen 9, kriel 44-100. aanvoer 143 ton. Het was zo'n vijf jaar geleden dat Ad en Emmy een aardappelbcurs in Frankrijk bezochten. Daar stond de hele aardappelteelt tentoongesteld. De Vittelotte noir lag ertussen. „Die viel ons op. We liepen er tegenaan", zegt Ad Geluk. Het echtpaar raakte aan de praat en ging het volgende jaar om wat pootgoed. Een ander ras, waar ze ook wat van meena men. is de Rattes d'Ardeche. Dat is een langwerpig smal aardappeltje, ook wel asperge-aardappeltje ge noemd of rattenruggetje, vanwege de vorm. Ad Geluk is akkerbouwer. Hij teelt 'zo'n beetje alle aardappelrassen' die ze op Tholen kennen, zoals Doré, Première, Frieslander, Nicola, Bintje en Bildtstar, en hij sorteert ze grotendeels zelf. Daarnaast heeft hij ook suikerbieten, graan, uien, gras zaad. sperziebonen en andere ge wassen op zijn 100 hectare land. Om de uitheemse aardappels daarbij te doen, vonden Geluk en zijn vrouw 'gewoon leuk'. Want voor de kost hoeven ze het niet te doen. Daar zijn de bijzondere rassen te exclusief voor. „Het is een aardappel voor de liefhebber", zegt Emmy. Ze poten ze langs onge bruikte randjes van hun akkers, waar de machine moeilijk bij kan. „Dat zijn maar kleine stukjes hoor. Ad Geluk staat tussen de plantjes van de Vitelotte noir, die op een strookje naast een perceel met 'gewone'aardappels staan. Ad en Emmy Geluk tonen nieuwe aardappels voor hun loods. Het gaat om enkele centiares", zegt Ad. Zowel het poten als het rooien gebeurt met de hand. In eerste instantie wist Geluk niet hoe de rassen groeien. „De Rattes vallen gewoon door de rooiketting en de Vitelottes groeien samen in één verwarde bos. Die laten moei lijk los." Geluk ondervond dat je die beter niet met de rooier kan oog sten. „Als je dat met de rooier gaat doen, beschadig je ze teveel. Omdat we ze wat langer willen bewaren, rooien we ze met de hand." Want de afnemers bestaan uit een klein gezelschap. Geluk verkoopt zijn bijzondere aardappels aan res taurants, groothandels en enkele particulieren. Het gaat daarbij om kleine hoeveelheden. De restaurants nemen zo'n 5 a 10 kilo per keer mee. „Maar die doen er soms zo lang mee. Ongeveer vier weken", zegt Geluk. De verkoop aan particu lieren gebeurt gewoon aan huis aan de Oud-Vossemeersedijk, waar ook hun opslagloodsen staan. „Je wordt er niet rijk van. Het pootgoed is wat duurder dan van gewone aardappels, en je hebt er je werk aan." Voor Geluk telt de liefde voor zijn vak zwaarder. Hij noemt het telen van de bijzondere rassen een aardig heid. Je zou het een hobby kunnen noemen. Die heeft hij overigens al. Hij rijdt al heel zijn leven paard. „Vroeger altijd bij de Eendrachtrui- ters. Toen deed ik aan springen en dressuur. Tegenwoordig ga ik in het weekend een eindje rijden bij een dochter." Emmy zorgt voor de ver koop in de winkel. Daarnaast doet ze voor diverse organisaties vrijwil ligerswerk. Samen hebben ze drie dochters en twee zoons. De laatste twee wonen nog thuis. Ard (24) werkt op een landbouwmechanisatiebedrijf in Kruisland en Lars (17) doet de havo in Bergen op Zoom. Daarna wil hij naar de HAS in Den Bosch voor een agrarische opleiding. Of de jongens hun vader gaan opvolgen, is nog niet bekend, maar hij verwacht wel dat een van hen dat doet. De Vitelotte is zowel van binnen als van buiten paars. Ook nadat ie ge kookt is, blijft de paarse kleur. De schil is wel wat donkerder dan het vlees. De eerste is zwartpaars en van binnen is het aardappeltje violet met witte aders. De smaak is heel anders dan die van een gewone aardappel, meent Emmy. „Een beet je kastanjeachtig." Het is een Frans aardappeltje en daarom is het geen gewone dagelijkse kost. Want Fran sen beschouwen hun aardappels als groente. „Je moet kijken wat je erbij eet. Vanwege de kleur", zegt Emmy. „Ik kook ze eerst en haal dan pas de schil eraf. Wij eten ze bij een lichte groente, zoals witlofsalade. Omdat het een zwartrode aardappel is, moet je er geen rode kool bij eten. Het oog wil ook wat", vertelt Emmy als een echte chef-kok. „Restaurants maken er meestal pu ree van of een soort chips", vervolgt ze. „En de Vitelottes worden veel gebruikt in de wildtijd." Dat is niet verwonderlijk, want zowel de Vite lotte als de Ratte wordt pas in sep tember geoogst. Die andere 'gekke' aardappel van Geluk wordt ook in de schil ge kookt. „Anders houd je niets over bij het schillen", waarschuwt Em my. Ook de Ratte heeft een hele lek kere smaak, vindt ze. Een beetje nootachtig. Het enige wat Geluk momenteel kan laten zien van zijn bijzondere aardappels, zijn een paar plaatjes op papier en de plantjes op het land. In zijn loods liggen de vroege aardap pels zoals de grote Doré en de glad de roodachtige Bildtstar. Op een perceel, een paar wegen verwijderd van de boerderij, groeien de Franse knollen. Aan weerszijden van een schuurtje op een strookje van enkele meters pronken de groene plantjes met hun lieflijke bloemetjes. Links de paarse bloemetjes van de Vitelot- De Vitelotte noir is paars van binnen en van buiten. Er komt een tweede rond om auditie te doen voor de musical Robin Hood. Tijdens de eerste ronde deden 36 kinderen in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet auditie. Daaruit zijn 22 kinderen gekozen, maar docente Esther Langenhuizen is nog op zoek naar minstens tien andere kandida ten. Volgend jaar krijgt Poortvliet de primeur van de musical die daarna de provincie ingaat. Er komen vijf voorstellingen in de gemeente. Omwonenden en Varkens Nee stappen opnieuw naar de Raad van State om de milieuvergunning aan te vechten voor varkenshouderij Britt b.v. aan de Groene weg tussen Oud-Vossemeer en Tholen. Ze nemen geen genoegen met de afwijzing, in februari, van hun bezwaren door de pro vincie. Een eerdere vergunning is twee jaar geleden door de Raad van State vernietigd. Een gedoogbeschikking voor het bedrijf loopt 1 sep tember af. Op de daken van de zeven vrijstaande woningen aan Het Lint in Tholen ko men rode dakpannen. Ook het huis voor de familie Stoop op nummer 68 krijgt een rode bedekking. De pan heeft een donkerrode kleur. Er komen in ieder geval geen zwarte pannen op de daken in het rijtje dat achter het ap partementsgebouw moet verrijzen. De eerste toekomstige bewoner die rode pannen wilde, is de trendsetter. Die bepaalt hoe het er in de straat uit gaat zien. De anderen volgen nu, hoe wel er twee eigenaren een voorkeur voor een zwarte pan hadden. Het beeldkwaliteitsplan voor Stadszicht biedt de mogelijkheid voor zwart of rood maar niet voor zwart én rood. Op de laatste welstandscommissie werd de pan en de gevelsteen voor de woning van de familie getoond. Een 16-jarige jongen uit de gemeente Tholen sloeg zaterdag een 13-jarige Vlissinger met zijn vuisten in het ge zicht. Dat deed hij na een ritje in de botsauto's op de kermis in Vlissin- gen. De jongens waren daarbij enkele malen tegen elkaar aangebotst. Om standers hebben de Tholenaar tegen gehouden om verdere escalatie tegen te gaan. De politie heeft de jongen omstreeks 17.45 uur aangehouden op he^Bellam^arism^li^ De slikken en schorren bij Sint-An naland worden voortaan als land goed aangemerkt. Het ministerie van landbouw, natuur en voedselkwali teit had daarvoor een verzoek inge diend bij de provincie Zeeland. In specteur Wien van de belastingdienst in Den Bosch heeft de schorren en slikken bij Sint-Annaland bezocht. Hij heeft gedeputeerde staten van Zeeland geadviseerd om het buiten dijks gebied als niet-opengcsteld landgoed aan te merken. De schorren en slikken bij Sint-Annaland zijn particulier bezit. De aanwijzing als landgoed, waarmee het gebied onder de Natuurschoonwet van 1928 valt, heeft fiscale voordelen. Zo moet er bijvoorbeeld bij eventuele aan- of verkoop geen overdrachtsbelasting betaald worden. Voorwaarde van de belastingdienst is wel, dat de schor ren en slikken minimaal 25 jaar als natuurgebied in stand blijven. De extra kinderen zijn nodig omdat er altijd wel afvallen, vertelt de docente. „Het is best zwaar om elke zaterdag zes uur te repeteren. Er zijn altijd wel kinderen die eens niet kunnen." Het gaat om 20 zaterdagen voorbereiding, van september tot maart. Bij de audi tie mogen de kinderen laten zien wat ze kunnen: acteren, dansen en zingen. Langenhuizen beoordeelt samen met Frank van der Steen van de productie maatschappij Fanwork de prestaties van de kinderen. Esther wil in september in Poort vliet beginnen met lessen in zang, dans en drama. Volgens haar is er grote behoefte aan een theateroplei ding in Zeeland. Samen met de Zeeuwse Muziekschool gaat ze die vorm geven. De school in Poortvliet is het begin. Later zal ze ook in de rest van Zeeland lessen gaan geven. Eerst korte cursussen, later moeten er complete opleidingen van de grond komen. Op acht plaatsen in de provincie. Bij de audities spelen steeds twee kinderen een korte scène. Het tafe reel speelt zich af in een huiselijke omgeving. Beide spelers zijn fami lie. moeder, vader, dochter of zoon, vriend, vriendin, kennis. Een van hen mag plaatsnemen op een stoel in 'huis'. De ander komt thuis of op bezoek. Dit kind wordt door Esther even apart genomen en krijgt een opdracht om te spelen. Ze toont een kaart: Je bent een kleuter en vraagt of je vriendinnetje mag komen spe len. Of: Je bent verliefd. Een andere opdracht is weer wat moeilijker: Je bent een verdwaalde man. Eerst doen Esther en Frank voor hoe het niet moet. Ze speelt dat ze geld komt lenen. Frank zegt okay en de scène is afgelopen. „Dit heeft na tuurlijk geen zin," zegt ze. „Probeer er een show van te maken. Probeer echt je zelf te geven." Want theater is overdrijven, zegt ze later als ze de kinderen aanmoedigt. „En spreek luid en duidelijk." De andere kinderen die niet meedoen, kijken toe. Na elke gespeelde scène klappen ze. De kinderen komen uit de weide omgeving. Niet alleen van Tholen maar ook uit Bergen op Zoom, Steenbergen, Ossendrecht en Goes. „En van Goes is het toch ruim een half uur rijden." Er is zelfs een Belgisch meisje uit Berendrecht dat naar Poortvliet is gekomen om audi tie te doen. Zij is aangenomen. Bij de eerste groep is de 10-jarige Emily Kot uit Sint-Philipsland. Na ruim een uur komt ze uit de zaal naar de foyer waar haar vader haar opwacht. Ze vond het leuk om te doen, zegt ze. Emily wil graag in de musical spelen, maar of ze verder mag is de vraag. Langenhuizen krijgt veel reacties op haar initiatief in Poortvliet. „Nie mand verwacht dat. Iemand die voor het spelen in musicals opgeleid wil worden moet naar België. Daar om ben ik benaderd door de provin cie Zeeland om ze hier ook te star ten." Ze beschikt over de nodige contacten om het van de grond te tillen, zegt ze. Ze woont zelf in Poortvliet. „Ieder een kijkt er met bewondering naar dat het hier gedaan wordt. Het is uniek we zowel theatereducatie doen, met dans zang en drama en tegelijkertijd werken aan een grotere productie. Vaak is het het een of het ander." De school in Poortvliet krijgt drie groepen die op maandagavond gaan oefenen. Voor kinderen van de ba sisschool, voor leerlingen aan de middelbare school en voor volwas senen. Ze vindt dat de opleiding ook een maatschappelijke en sociale factor heeft. Die richt zich niet alleen op jeugd maar ook op volwassenen. En ze verbreedt het culturele aanbod binnen de gemeente met vijf voor stellingen in verschillende woonker nen. Langenhuizen gaat ook de scholen betrekken in het project. Haar dochter Nienke volgt lessen bij studio Honderd in Antwerpen. Ze volgt er de zang- en dansoplei ding. Ze heeft al een cd ingezongen van Samson en Gert. En auditie ge daan voor de musical Robin Hood. Ze is er voor aangenomen. Esther Langenhuijzen begon ooit een dro gisterij in Poortvliet aan de Markt. Bedoeld om het over te laten ne men. Dat is niet gelukt. Ze werkte toen zelf voor een geneesmiddelen fabrikant. Nu werkt ze als manager bij een uitzendbureau. „Ik heb con servatorium dans gedaan. Het doce ren is heel wat anders dan het 'ge wone werk'. Dat gaat toch voor. Bij theater gaat het om het uiterlijk. Ie mand moet in het plaatje passen." De bezwaren van mevrouw Geluk- Aernoudts (Oud-Vossemeersedijk), de heer De Wit en het echtpaar De Wit-Schrauwen (Nieuwlandsedijk). en Varkens Nee richten zich met na me op stank- en geluidsoverlast van het bedrijf, dat is uitgebreid met 1080 varkens. Adviesbureau Het Groene Schild, dat namens de be zwaarmakers optreedt, komt met de stelling dat de geuroverlast van gro tere varkenshouderijen zoals Britt wordt onderschat en dat de regels waaraan getoetst wordt verouderd zijn. Bovendien zou ten aanzien van de gebouwde derde stal niet het Groen Labeltype als uitgangspunt voor normberekeningen genomen mogen worden omdat - volgens de jongste inzichten - het gebruik van spoelgoten niet past bij een emissie- arm staltype. De provincie brengt daar tegenin dat de datum van de aanvraag - 1997 - uitgangspunt is voor toetsing. Voor de nieuwe stal zijn geen spoelgoten aangevraagd, maar chemische luchtwassers. De invloed van de ammoniakuit- De vleugelnoot in het plantsoen aan de Scholeksterlaan in Sint-Maar tensdijk blijft de staan. De gemeen te komt terug op haar beslissing om de boom te kappen. Dat gebeurt naar aanleiding van het bezwaar van Chr. Koopman naar aanleiding van de verleende kapvergunning van 8 mei. De bewoner wees er onder meer op dat de boom in bloei stond en dat er veel kinderen rond de boom spelen. Met kleine aanpassin gen zou de wortelgroei tegen te gaan zijn door stenen te verwijderen en boomschors aan te brengen. De gemeente zou er een linde voor te- rugplanten, maar Koopman vond die te klein. Naar aanleiding van het overleg stoot op kwetsbare planten in de omgeving komt in de bezwaren eveneens aan bod. Daarbij wordt de ecologische hoofdstructuur als toet singskader aangedragen. Middel burg meent dat de normen op dit punt niet worden overschreden. Om problemen met de ammoniakuit- stoot te voorkomen, wil de provin cie het verzoek voor een spoelver- bod bij oostenwind niet honoreren. Ten aanzien van gevreesde geluids overlast meent de provincie dat de metingen juist zijn uitgevoerd en de gestelde voorwaarden voldoende waarborgen bieden. Het enige punt waarop de provincie de bezwaarmakers gelijk geeft, is dat die niet hebben kunnen reageren op haar nadere motivering ten aan zien van fijn stof na de inwerking treding van de wet luchtkwaliteit. Overigens merkt Middelburg in de reactie op de aangevoerde argumen ten op, dat 'de hoeveelheid klachten met betrekking tot stankoverlast van de varkenshouderij de afgelopen ja ren minimaal is geweest'. konden b. en w. een hoorzitting be leggen, maar Koopman liet weten dat dit niet nodig was als de ge meente met een helder plan zou ko men voor de boom en het inrichting van het stukje groen. Wethouder C.L. van Dis pleegde overleg met raadslid E.M. van der Wal-Vermeu- len (PvdA) die ook aan het pleintje woont. B. en w. besloot daarop de boom te behouden en het advies van Koopman op te volgen door een deel van de bestrating rondom de boom weg te halen en er houtsnip pers voor in de plaats te strooien. Het plantsoen blijft zoals het is. De gemeente liet de bewoners in okto ber 2006 al weten dat de huidige si tuatie wordt aangehouden. Tot 2020 is de gemeente niet van plan het plantsoen her in te richten. Er wordt alleen onderhoud aan gepleegd. Slecht groeiende beplanting wordt vervangen en vernieuwd. Esther Langenhuijzen toont een tekst voorde opdracht aan een van de kinderen die auditie doet in 't Ouwe Raed'uus. gebeurt er mei de aardappel voordat hij in de winkel ligt en wat is hel verschil tussen een pootaardappèl en een patataardappel? De Verenigde Naties hebben 2008 uitgeroepen lot het internationale jaar van de aardappel. Reden voor de Eendrachtbode om eens stil te staan bij dit alom bekende en voor onze streek belangrijke knolgewas. De aardappel wordt in een aantal verhalen van verschil lende kanten belicht: van teelt topverkoop, en van plant tot puree. ledereen weet wel wat een aardappel is. Maar wanneer is een aardappel een kriel en wat is een bonk? Wanneer is een aardappel nieuw en hoeveel rassen bestaan er? Wat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7