Oud-Vossemeer neemt helft groei in eerste halfjaar voor zijn rekening AbdijNieuws Plan nieuwe windmolens A.J. Polder bijna rond Van Houte Gezien belofte geen verbod op verkoop grond Klaverveld Eerste kras op gemeentehuis Rijbewijs kwijt Zwanger? Inwonertal Tholen stijgt door natuurlijke aanwas met zeventig Donderdag 31 juli 2008 r 64e jaargang no. 38 ^T^yvNSE BEW. EX. Wonen www.vanhoutewonen.nl Daders mishandeling Bergsediepsluis bekend Sint-Philipslander ruziet op terras Braderie en kermis in Sint-Maartensdijk Het aantal inwoners van de gemeente Tholen is in de eer ste zes maanden van dit jaar met zeventig toegenomen, wat volledig voor rekening komt van het geboorteover schot. De grootste aanwas (+36) was in Oud-Vossemeer, terwijl Sint-Philipsland (inclusief Anna Jacobapolder) met -18 de grootste afname kende. Op 30 juni woonden er 25.334 mensen in de gemeente Tholen. Een achteruit gang van het aantal inwoners viel te noteren in Sint-Phi lipsland en de dorpen aan de zuidkant van Tholen. Geboorteoverschot Vertrekoverschot zuidkant Provincie legt ontwerpbesluit ter inzage Effect op vogels Deze week Stoplichten grootse energieverspilling „We werden verrast door het geluid, er was een hoop glasge rinkel",, vertelt Lenie de Graaf. De medewerker facilitaire za ken werd dinsdagmorgen net als andere medewerkers van het gemeentehuis in Tholen opgeschrikt door een flinke knal. Wat bleek, bij werkzaamheden aan het dak sneuvelde een raam boven de hoofdingang en viel een plaat uit de overkap ping voor de éntree. Er werd niemand geraakt. Het gemeente huis was ten tijde van het incident geopend voor bezoekers. ■mm m m Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annalarid Telefoon 0166-é57007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrach'tbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de .streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant 'en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 për halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor'dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 29-jarige man uit Tholen en een 27-jarige man uit Bergen op Zoom hebben bekend een 21-jarige scooter bestuurder uit Tholen te hebben be dreigd en mishandeld. Het gebeurde donderdagavond op de Oesterdam. De scooterrijder kon bij de Bergse diepsluis ternauwernood een aanrij ding met een busje voorkomen door hard te remmen. Hij ging verhaal ha len bij de chauffeur, maar die stapte uit het busje en pakte de jongen zijn helm af. De bestuurder van het busje sloeg de scooterrijder hiermee. Daar na kwam een andere inzittende uit het busje met een betonschaar op de Tholenaar af. De bestuurder van het busje pakte tegelijkertijd de jongen vast. Die ontsnapte net op tijd door hard weg te rennen. De voorzijde van de scooter raakte beschadigd doordat deze werd omgeschopt door de be stuurder van het busje. De politie hield de Tholenaar vrijdag aan en de Bergenaar kwam dinsdag naar het politiebureau in Tholen. Beiden be kenden in boosheid te hebben gehan deld. Ze zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Een dertigjarige Sint-Philipslander zorgde in het weekeinde voor proble men in het centrum van Steenbergen. Rond kwart voor twee in de nacht van vrijdag op zaterdag wilde de man, tij dens een ruzie met zijn ex-vriendin, bij een café gaan gooien met terras- meubilair. De uitbater kon dat voorko men, waarop de gewaarschuwde poli tie de Sint-Philipslander het bevel gaf om te vertrekken. Omdat de man daaraan geen gevolg gaf, werd hij ge arresteerd en meegenomen naar het bureau. Daar is tegen hem proces-ver- baal opgemaakt. De kermis op de Haven staat er al sinds gisteren, morgenavond treedt de band Kaas op de Markt op in het ka der van het Smerdieks muziekfestival. En zaterdag is de jaarlijkse braderie in Sint-Maartensdijk. Tussen tien uur 's morgens en acht uur 's avonds zullen ongeveer 120 standhouders hun wa ren en attracties presenteren op de Markt, de Haven en in de Kaaistraat. Naast de ondernemers met hun koop jes zijn verenigingen present die pro beren deze dag de clubkas te spekken. Natuurlijk zijn er de terrassen waar het bij goed weer prima toeven is. Want de braderie is ook een gelegen heid om elkaar te ontmoeten. „Het is hetzelfde concept als voorgaande ja ren", zegt voorzitter Ph. Wouterse van de ondernemersvereniging Smalstad. Twee hardrijders uit de gemeente Tholen zijn sinds donderdag hun rij bewijs kwijt. Beide mannen over schreden de maximaal toegestane snelheid met 60 kilometer per uur. Ze reden met een vaart van 140 kilome ter per uur vanaf de Oesterdam rich ting Poortvliet over de Postweg, waar een maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer per uur geldt. Agen ten van de videosurveillancewagen van politie Zeeland merkten eerst de 31-jarige motorrijder op. Een 19-jari- ge automobilist volgde de motorrij der met dezelfde hoge snelheid. De motorrijder is ter plekke aangehou den en zijn rijbewijs is ingenomen. De automobilist is thuis bezocht en ook hij moest zijn rijbewijs inleveren. deprovincialekfaamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of /.Dé ftovrtrWf /Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl De toekomst voor de avondwandelvierdaagse in Oud-Vossemeer ziet er zonnig uit. Het dorp groeide in de eerste helft van dit jaar het hardst van alle woonkernen in de gemeente. In tegenstelling tot veel andere Zeeuwse gemeenten blijft in Tho len het inwonertal groeien. Welis waar een stuk minder dan enkele jaren geleden, maar de aanwas blijft. Tussen 2007 en 2030, zo is de prognose, neemt de Thoolse be volking toe met een kleine 20 pro cent. Geen enkele andere Zeeuwse gemeente haalt dat niveau, blijkt uit 'Onverkende Paden', een pro vinciale studie naar uitdagingen die een veranderende bevolkings ontwikkeling (krimp) in zich bergt op tal van beleidsterreinen. De prognose is dat het inwonertal van Zeeland tot 2025 stabiel blijft, en vervolgens in 2050 zal zijn gedaald van 380.000 naar 355.000. Provin ciale staten gaan de komende tijd over deze problematiek in discus sie met hun achterban. Vanaf okto ber zijn er regionale bijeenkomsten voor de inwoners, en themabijeen komsten met daarbij betrokken partijen. In mei volgt een slotmani festatie. Het gegeven dat Tholen jaarlijks een flink geboorteoverschot kent (meer geboorten dan overtijdens), is doorslaggevend voor het blijven groeien van de bevolking. Ook Ka- pelle, Reimerswaal en Borsele ver keren volgens 'Onverkende Paden' in die situatie. Na Reimerswaal had Tholen over de jaren 2000-2006 in Zeeland het hoogste gemiddelde vruchtbaarheidscijfer (2,1), blijkt uit gegevenj? van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Maar on danks dat zal tot 2020 ook in onze gemeente het aantal basisschool leerlingen volgens de prognoses af nemen. De terugloop met zo'n ze ven procent is echter het laagst van heel de provincie. Ten aanzien van de Thoolse beroepsbevolking is de verwachting dat die tot 2020 blijft groeien, en ook daarna nauwelijks krimpt. In het eerste halfjaar zijn in Tholen 168 kinderen geboren en 98 men sen overleden, wat een geboorteo verschot oplevert van 70. Elk van de acht woonkernen kende zo'n overschot. Het igrootst was dat in Tholen (13), het kleinst in Sint- Philipsland (2). Een vestigings- of een vertreko verse hot is er niet, want er zijn net zoveel inwoners uit de gemeente vertrokken als er van elders zijn komen wonen: 366 (vo rig jaar kende Tholen nog een ver- trekoverschot van 14). Gekeken naar de verschillende woonkernen, blijkt dat er vier een vestigings overschot hebben: Oud-Vossemeer 25, Sint-Annaland 15. Tholen 14 en Stavenisse 4. Een vertrekover- schot is er in de andere dorpen: Poortvliet 8, Sint-Maartensdijk 14, Scherpenisse 16 en Sint-Philips land 20. Deze laatste vier zijn ook de plaatsen die er in totaliteit in in wonertal op achteruit zijn gegaan dit eerste halfjaar, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het bureau burgerzaken van de gemeente. Die geven ook aan, dat 120 inwoners zijn getrouwd en 97 zijn geschei den. Bij de 25.334 inwoners op 30 juni zijn de mannen licht in de meerder heid: 12.696, tegen 12.638 vrou wen. Iets meer dan tien procent, 2593 mensen, woont buiten de be bouwde kom. Met 7709 inwoners blijft Tholen op afstand de grootste woonkern; dertig procent van de bevolking woont er. De toename bedroeg 27 inwoners, dankzij een geboorteoverschot van 13 en een vestigingsoverschot van 14. Het eveneens aan de oostkant van de gemeente gelegen Oud-Vossemeer kende opmerkelijk genoeg een gro ter vestigingsoverschot dan Tho len. In beide plaatsen komen met regelmaat nieuwe woningen ge reed. Vossemeer had tevens een ge boorteoverschot (van 11) en groei de met 36 inwoners. Sint-Annaland zit met een groei van 27 inwoners - net zoveel als over heel 2007 - ook ruim in de plus. Het vestigings overschot is met 15 net iets groter dan de natuurlijke aanwas (geboor teoverschot 12). Het laatste dorp dat een toename kende, is Stavenis se. Het kreeg er 12 inwoners bij, dankzij een geboorteoverschot van 8 en een vestigingsoverschot van 4. Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet zagen het inwonertal in de eerste zes maanden van dit jaar teruglopen met respectievelijk 9, 4 en 1Ook vorig jaar eindigden de drie dorpen in de min. De afname is volledig te wijten aan een ver trekoverschot. Uit Scherpenisse vertrokken 16 mensen méér dan er van elders kwamen wonen, in Sint- Maartensdijk was het vertrekover schot 14 en in Poortvliet 8. Het ge boorteoverschot kon aan de zuidkant van Tholen het vertrek overschot niet compenseren. In Scherpenisse was dit nog het hoogst met dertien geboorten tegen maar één overlijden. De natuurlijke aanwas kwam in Poortvliet zeven inwoners in de plus uit, en in Sint- Maartensdijk vijf. 7.IE VERDER PAGINA 5 De provincie heeft haar beslissing over de vergunningaanvraag van KP&P voor vijf nieuwe windturbines in Anna-Jaeobapolder met 13 we ken verlengd. Zij heeft een ontwerpbesluit gemaakt, met het voorne men om onder voorwaarden de vergunning af te geven. Dit ontwerp ligt tot 10 september ter inzage. De vier bestaande windmolens die nu aan de kust van het Zijpe staan, worden afgebroken. Daarvoor in de plaats komen vijf nieuwe en grotere turbines, die verder van de Ooster- schelde afstaan. Deze komen globaal gezien in een lijn ten zuiden van An- na-Jacobapolder te staan op enkele honderden meters van het Natura 20(X)-gebied Oosterschelde. Ze wor den geplaatst in de Willem-, Anna Jacoba en de Abraham Wissepolder. De provincie wil de vergunning voor het oprichten van de turbines afge ven tot en met 1 juni 2012. Het in werking hebben van de windturbines mag voor onbepaalde tijd. mits de doelstellingen voor het natuurgebied niet in gevaar komen. De provincie verwacht dat de komst van de turbi nes geen ernstige effecten aan de huidige natuur veroorzaken en dat aan alle verdere richtlijnen is vol daan. Er is onder meer gekeken naar het effect op broed- en trekvogels. Op de eerste groep vogels noemt de provincie het effect gering, mede omdat er geen grote broedkolonies in de nabije locatie van de beoogde windturbines voorkomen. Voor de trekvogels ziet zij geen knelpunten, omdat deze veelal op een hoogte van 200 meter vliegen. In het onder zoek is rekening gehouden met mo gelijke botsing van vogels met de turbines. De exploitant moet een tel ling bijhouden van het aantal ge sneuvelde vogels en deze jaarlijks, voor een periode van vijfjaar, in een rapport aan de provincie presente ren. De huidige turbines hebben een ver mogen van 225 kW. De nieuwe windmolens krijgen een vermogen van elk 3 MW en worden circa 120 meter hoog, met een rotordiameter van 82 meter. De molens worden op een afstand van minimaal 420 meter van elkaar geplaatst, wat gebruike lijk is voor windturbines. Hiermee wordt verstoring van de luchtstroom tussen de turbines voorkomen. Het geluid dat ze produceren, is 40 dB(A) en kan bij hogere windsnel heden oplopen tot 43 dB(A). Ook deze waarden vallen binnen de re gelgeving. De kleur wordt het gang bare grijs/wit en de onderkant van de mast wordt groen. Dat laatste past volgens de provincie bij de groene omgeving. Zij noemt tevens de plaatsing van windturbines in dit deel van de polder vanuit landschap pelijke aspecten acceptabel. De gemeente Tholen heeft geen be zwaar tegen het verlenen van de ver gunning. Volgens de provincie noemt de gemeente de plaatsing van de windturbines passend binnen het streven om onder andere op Sint- Philipsland windenergie mogelijk te maken. De provincie heeft exempla ren van het ontwerpbesluit toege stuurd aan omwonenden en stichting het Zeeuwse landschap, vogelbe scherming Nederland, Zeeuwse mi lieufederatie, nationaal park Ooster schelde en natuurvereniging Tholen. Alternatief ontsluiting bedrijventerrein vindt geen weerklank De Raad van State vindt het niet nodig om, vooruitlopend op de definitie ve behandeling van de zaak, de gemeente te verbieden een strook grond aan de zuidkant van de Oud-Vossemeersedijk aan derden uit te geven. Dit omdat er namens de gemeente is toegezegd dat dit niet zal gebeuren. Het verzoek van V.J.W. van Bijnen voor een voorlopige voorziening is dan ook afgewezen door de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad. Van Bijnen vecht bij de Raad van goede ontsluiting hoort. Zijn voorstel is om die te maken op de Oud-Vosse meersedijk, waardoor bestemmings verkeer het stukje bebouwde kom kan mijden. Een strook grond van 50 meter, langs de zuidkant van de dijk tussen het bestaande bedrijventerrein en de Gankelweg. is daar volgens de inwoner voor nodig. Die strook is on derdeel van het perceel waarop in het bestemmingsplan een eventuele uit breiding van het bedrijventerrein is voorzien. Met een voorlopige voor ziening wilde de Vossemeerder voor komen dal de gemeente deze strook verkoopt vóór de Raad van State zijn beroep heeft behandeld en uitspraak heeft gedaan. Op de zitting, twee we ken geleden, beloofde ambtenaar G.H. Kooiker - die de gemeenteraad vertegenwoordigde - dat de bedoelde grond niet verkocht zal worden zo lang er over de zaak geen uitspraak ligt van de Raad van State. State de goedkeuring, door gedepu teerde staten, aan van het bestem mingsplan Kom Oud-Vossemeer. Onderdeel daarvan is de uitbreiding van het bedrijventerrein Klaverveld met ongeveer een hectare (in ooste lijke richting), en opname van een wijzigingsbevoegdheid om een ver dere uitbreiding met 1,2 hectare mo gelijk te maken. De Vossemeerder verwacht dat doordoor het verkeer op de Molenweg en Onder de Mo len zal toenemen, met een in zijn ogen onaanvaardbare toename van de verkeersrisico's als gevolg. Vrachtverkeer dat de smalle, bochti ge wegverbinding veelvuldig pas seert. bezorgt de omwonenden al ja renlang Hink wat overlast, ondanks meerdere reconstructies die de pro vincie heeft uitgevoerd. Van Bijnen kan er van meepraten, want hij woont op de hoek van de Molenstraat. Hij vindt dat bij een uit breiding van het bedrijventerrein een ZIE VERDER PAGINA 2 Flupland.se uitvinder Laurens Sneu,jink ontwerpt voor de hele wereld Caissière Caroline Priem werkt al 21 jaar bij de Spar in Sint-Maartensdijk Vossemeerse Ad en Emmy Geluk telen bijzondere aardappels EN VERDER... Kroonluchter Van Rosevelt brandt nog altijd in kerk Scherpenisse Thoolse scouts moeten veel lopen tijdens kampweek in Ilawa EEN KOEPEL MAAKT EÉN Hl IS NIET TOT KERK Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De stoplichten zijn in Nederland de grootste energieverspilling voor het transport. Dat zegt de 41-jarige Lau rens Sneujink uit Sint-Philipsland. De uitvinder, die al op de middelbare school een knobbel voor bepaalde in zichten had, ontwerpt verbeteringen voor allerlei toepassingen. Zo kwam hij op het idee om de ene stoel ge makkelijk met de andere te koppelen. Sneujink kreeg er een prijs voor, de Red dot. Pagina 3: de led-driver is het meest geniale product dat ik ooit heb verzonnen. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Hoofdingang afgesloten na sneuvelen raam en paneel Direct werd korte metten gemaakt. De hoofdingang werd afgezet met rood/wit lint als plaats van delict. Uit angst dat er nog glas uit de sponningen kon vallen, werden bezoekers naar de zijkant van het gebouw geleid. Daar werd toegang geboden via het fraptiehuis. Borden wezen de mensen de weg. Navraag bij de afdeling communicatie, een telefoniste, een bode en de facilitai re dienst bleek dinsdag niet voldoende om te weten te komen wat de werkzaam heden op het dak nou eigenlijk inhielden. Pas na vijf uur 's middags komt het antwoord. Sectordirecteur ruimte, Yvonne Gerritsma, staat dan samen met Le nie de Graaf het glas op te vegen. Zij weet precies te vertellen wat er is gebeurd. Er staan koelpaneleri op het dak, maar die zijn niet zo mooi om te zien. Om deze uit het zicht te nemen, waren werklieden bezig om ze af te dekken. Een kraan hees de benodigde materialen op het dak. Toen er een paal op een pallet naar boven werd gehesen, ging het mis. Het pallet begon zachtjes te wiebelen. Daarbij stootte de paal eerst de plaat van de overkapping eruit en daarna een raam rechtsboven in de glazen voorpui kapot. „De dames van de receptie zijn zich een hoedje ge schrokken", zegt Gerritsma. Toch heeft niemand gevaar gelopen, verzekert ze. Dat meent ook voorlichter Ralf Berkers. „Omdat de werkzaamheden groten deels op het dak plaatsvonden, was er geen gevaar voor omstander. Er hebben zich geen gevaarlijke kituaties voorgedaan, omdat tijdens het takelen erop werd gelet dat er geen menspn onder de kraan doorliepen." Zie verder pagina 2. Sectordirecteur Yvonne Gerritsma rechtsen Lenie de Graaf van facilitaire zaken vegen glas op na het sneuvelen van een ruit boven de ingang van het gemeentehuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1