Droom werd werkelijkheid voor predikant uit Stavenisse Pater Van den Brüle overleden in Zelzate Laatste kans in onze ZOMER O PR UIMING HALVE PRIJZEN Moorman nam Christus aan als borg en middelaar WJ\ 5 0rr J- —r?-' Beroep Canada liet ds. Gerritsen na 2 jaar niet meer los Liturgie Autoshow Damesafdeling: 1 artikel 50% korting* 2 artikelen 60% korting* 3 artikelen 70% korting* Herenafdeling: Trouwzaal wordt woonkamer Club wil aanspreekpunt zijn Donderdag 24 juli 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De bijzondere leiding van God de Heilige Geest over Zijn kerk was het thema van de afscheidspreek van ds. G. Gerritsen uit Stavenisse. Hij werkte twee punten uit: 1. leidt Philippus uit een geliefde gemeente in een onbe grepen weg; 2. leidt tot een ontmoeting waardoor Chris tus wordt verheerlijkt. Uit duizend monden klonk woensdagavond de bekende Psalm 87 over de Filistijn, de Tyriër, de Moor die alle maal binnen de Godsstad zijn voortgebracht. Het verhaal van de Moorman was het thema voor de afscheidspreek van ds. G. Gerritsen van de Oud Gereformeerde Gemeen te uit Stavenisse. De 650 zitplaatsen daar waren onvol doende voor de duizend belangstellenden die verwacht werden. En die kwamen er ook in de Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen, waar de drie uur durende afscheidsdienst werd gehouden. Het parkeerter rein bij het nieuwe gemeentehuis was beschikbaar voor de kerkgangers uit Stavenisse en uit andere plaatsen. Van heinde en verre kwamen ze, want het nieuwe werkterrein van ds. Gerritsen ligt niet in de buurt: Canada. i 4 iirI Wist geen raad Stavenissenaars mee naar Salford Zuchters Volkskerstzang Belang gemeente Paar keer terug Antieke meubels leveren geld op voor Thools erfgoed Glijbaan zwembad de Spetter afgekeurd Wrange nasmaak Nette kerkmensen Beste dominees den Engelsman q^van Driel Oud-pastoor van Tholen en Oud-Vossemeer Een mens van grote eenvoud, en met een sterk geloof. Zo karakteriseerde toenmalig burgemeester Van der Munnik ooit de op 9 juli overleden oud-pastoor A.J. van den Brü le. De geboren Bredanaar woonde de laatste jaren in een verzorgingshuis in het Belgische Zelzate. Hij werkte bij na elf jaar, van november 1981 tot juli 1992, als Rooms- Katholiek priester in Tholen en Oud-Vossemeer. Pater Aloys, lid van de orde van de trappisten of cisterciënzers, is 87 jaar oud geworden. I 4 r ----- -.1 4 4 4 V De kerk in Stavenisse heeft afscheid genomen van haar dominee. „Het is een grote stap voor ons", bekende de predikant mede namens zijn vrouw. Hun enige dochter BLIJFT met haar man achter in Ne derland. „Met droefheid nemen we afscheid van Stavenisse. We gaan een andere weg in een ander we relddeel." Ds. Gerritsen zei vrij moedigheid te voelen om te vertel len hoe hij tot deze grote reis was gekomen. „In maart twee jaar gele den, ontvingen we een beroep uit Salford in Canada, maar er was geen gedachte aan om daar naar toe te gaan. Op een zaterdagmiddag zat ik achter het bureau en als een pijl kwam het naar binnen: zij zullen met een kleine hulp geholpen wor den. Het was zo vreemd, 11 dagen heb ik ermee gelopen en veel andere toepassingen gemaakt, maar Cana da kwam weer ver af te liggen. Toen kwamen er weer beroepen uit Ne derland, maar we hadden er hele maal geen betrekking op. We kregen er lichtvaardige gedachten over. De nacht na Nieuwjaar droomde ik. Men probeerde een man te overtui gen om iets te doen. Ik stond erbij, maar ik wist niet waar het over ging. Direct toen ik wakker werd, werd me duidelijk dat ik te lichtvaardig over het beroep had gedacht. Een - lieve engel, een gedienstige geest, kun je niet tegenspreken. Ik heb daarbij aan Petrus gedacht, in schande en gruwelijkheid. Wat een Omringd door vele reisgeno ten zijn ds. en mevrouw Ger ritsen maandag naar Canada gegaan. Totaal 32 mensen gin gen het vliegtuig in, onder wie verschillende Stavenissenaars. Ouderling Kees de Vos met zijn dochter, diaken Kees Vos en diaken Rino Priem met zijn vrouw. Verder reisden Jaco de Rijke met zijn vrouw mee. Salford ligt vlakbij Norwich in de provincie Ontario. Het is een agrarisch gebied en de Oud Gereformeerde Gemeente van Salford is een streekge- meente van praktisch allemaal Nederlandse emigranten. Na de bevestiging en intrede van ds. Gerritsen hopen de Stave nissenaars zaterdag weer terug te keren in hun woonplaats. droefheid en smart gaf me dat. Twee maanden later kwam er een tweede beroep uit Salford en dat heeft me niet meer losgelaten. Dat is zo teer gebleven, dat ik er drie weken mee gelopen heb. Ik ben het die met u spreekt! Krachtdadig heb ik de worstelingen in Canada ge voeld, maar ik kon het beroep niet Zijn benoeming tot 35ste pastoor van de parochie O.L.V. Hemelvaart en 24ste pastoor van de Willibror- dusparochie betekende destijds heel wat voor Van den Brule. Het af- -scheid van de parochie Sint Jan te Roosendaal, waar hij 5,5 jaar kape laan was, viel niet mee. Hij bleef er ook heel zijn Thoolse periode con tacten onderhouden. De opvolger van pastoor Van Osta betrok de pas torie aan de Markt in Tholen, en was in Oud-Vossemeer elke vrijdag morgen te spreken in de voormalige pastorie aan de Dorpsweg. Hij raak te op Tholen meteen ingeburgerd door in de adventstijd de hulpactie 'Tholen voor Polen' op touw te zet ten. Met medewerking van velen uit alle geledingen van de Thoolse sa menleving resulteerde dat in een transport met hulpgoederen naar Radomsko. Naderhand organiseerde Van den Brule ook een actie voor Ethiopië en haakte in op een initia tief van burgemeester Van der Mun- nik voor Afghanistan. Aloys van den Brule was de oudste uit een gezin met negen kinderen. Op zijn vijftiende trad hij in bij de trappisten, waar hij twee jaar later de kloostergeloften aflegde. Hij ver bleef in de trappistenabdij in het Belgische Westmalle, net als twee van zijn broers. In november 1968 werd Van den Brule tot priester ge wijd en na een kort verblijf in Zun- dert ging hij in 1976 als kapelaan volmondig aannemen. Vrijdagmor gen was de tijd om en ik wist er geen raad mee. Zaterdagmiddag is het echter rustig geworden. Ik was de druk kwijt. Zondagmorgen werd ik in mijn stu deerkamer bepaald bij 1 Samuël 3:10 „Spreek Heere, want Uw knecht hoort." Dat werd zo in mijn mond gelegd, met zo'n vrede en rust. Petrus zei ja op de vraag: hebt gij Mij liever dan deze? Daar moch ten we iets van nastamelen nadat de vraag kwam: hebt gij Stavenisse lie ver dan Mij? Hoewel ik bijzondere herinneringen heb aan Stavenisse, heb ik met vrijmoedigheid het be roep naar Canada aangenomen. Een onbegrepen weg, want velen, ja al les moet je hier verlaten: familie en gemeente", aldus ds. Gerritsen. Ouderling L. Roozemond vertelde dat de kerkenraad die bewuste vrij dag dacht dat ds. Gerritsen inderdaad in Stavenisse zou blijven. „En David bleef te Jeruzalem, staat er ook in de Bijbel, maar een vriend zei me: dat versta je verkeerd. De meerdere Da vid blijft. Het is Gods eer. De Heere neemt in Stavenisse een waarschuw de stem van de kansel af. De vierde al. Eerder gingen er predikanten van onze gemeente naar Rijssen, Rhe- nen, Gods heerlijkheid en nu Sal ford. Mag er van de gemeente veel gebed zijn om de vacature te vervul len. Dat de arme gemeente van Sta venisse opgedragen wordt aan de troon der genade. De gemeente van Salford vragen we om ds. Gerritsen ook als mens te verdragen. Dat er daar veel zuchters toegevoegd mo gen worden aan het rijk der genade. Ds. Gerritsen en zijn vrouw wensen we een voorspoedige reis, begeleid door de grote reisleider en een be houden terugkeer." Ouderling Roozemond verzócht de gemeente de vertrekkende predikant staande Psalm 134:12 en 3 toe te zingen. Dankwoorden waren er verder van ds. Molendijk namens de synode en de gemeenten van Giessendam, Hardinxveld en al die andere ge meenten waar ds. Gerritsen regelma tig preekte. „Hartelijk dank voor al uw werkzaamheden. U mag nu ge hoor geven aan het beroep uit Sal ford. Ga met Psalm 86, een gebed van David. Leer mij Heere, Uw weg. Dat het dierbaar Woord ook in uw nieuwe vaderland aan de overzijde van de oceaan mag klinken en dat Hij u ook daar Zijn genade geve", al dus ds. Molendijk. Kandidaat A. van Houdt uit Poort vliet bedankte zijn leermeester ds. Gerritsen voor het onderricht, mede namens de andere studenten. Hij hield de vertrekkende predikant Jesa- ja 24:15 voor. „De Heere helpe u met uw geliefde vrouw ook in Canada", zei Van Houdt. Ds. C. de Jongste was gastheer, evenals vier jaar geleden, toen hij de predikant van de OGG welkom heet te. Hij sprak nu namens de kerkelijke aan de slag in Roosendaal. Op ver zoek van de bisschop verwisselde hij die stad voor Tholen. De pastoor zei bij zijn aantreden, te willen dienen als brug tussen God en de mensen. Hij onderhield waar mo gelijk contacten met de protestantse geloofsgemeenschappen op het ei land, gaf catechese op de basisscholen Ter Tolne en De Casembroot, en sti- gemeenten op het eilanden. Vanuit Stavenisse was ouderling A.J. Zwe- rus van de Hervormde Gemeente ook aanwezig. „Leraren moeten de Meester volgen", zei ds. De Jongste. „Gods gedachten zijn hoger dan on ze wegen. Ik ken Canada een beetje, want ik heb er gepreekt. De omge ving zal wel wennen, maar als God niet meekomt, ben je nergens. God is echter van alle plaatsen. U hebt van avond ook een rijke Christus voor een vastgelopen man geschilderd. Van harte sterkte in Canada, waar u Gods raad moet uitdienen. Ik ben veel in het buitenland geweest, maar voor korte perioden. Nu ontvalt de Gereformeerde gezindte een knecht voor een langere tijd." Wethouder K.A. Heijboer had zijn vakantie onderbroken om de af scheidsdienst mee te maken, want ook burgemeester W. Nuis was ver hinderd. De wethouder bracht na mens de burgemeester de groeten over aan ds. Gerritsen en wenste hem Gods zegen toe. Heijboer noemde het werk van een predikant heel belang rijk voor ouderen, jongeren en de no den in een kerkelijke gemeente. Hij speelde daarmee in op een recent on derzoek in Rotterdam, waaruit bleek hoeveel miljoenen euro's het ge meentebestuur daar bespaart door in zet van de kerken. De wethouder noemde het vrijwilligerswerk binnen de kerk en het maatschappelijk werk. „Ook het geestelijk werk is natuurlijk muieerde de totstandkoming van een kinderkoor in Tholen. In Oud-Vosse meer zette hij zich onder meer in voor de restauratie van het kerkgebouw. De vriendelijke, fragiel ogende priester met de zachte stem verleende vele ja ren medewerking aan de volkskerst zang van het Smalstads mannenkoor en Euterpe in Sint-Maartensdijk. Naast zijn werk in de parochies was de pastoor actief in de plaatselijke be geleidingsgroep asielzoekers. In 1990/1991 fungeerde hij ook als pa rochieadministrator van Lepelstraat. De grote belangstelling bij de viering van het gouden kloosterjubileum van pater Aloys in oktober 1988, en bij zijn afscheid in verband met emeritaat in juli 1992, getuigden van de waar dering door de Thoolse samenleving. Na zijn vertrek kregen de twee R.K. parochies geen eigen pastoor meer. Ze deelden die met Lepelstraat, ter wijl Gemma Verlijsdonk als pastoraal werker aangesteld werd. Van den Brü- le bleef aanvankelijk in Tholen wo nen, maar verhuisde naderhand naar zorgcentrum Sint Elisabeth in Halste ren. Daar droeg hij in de kapel nog vele keren de mis op. De laatste jaren ging zijn gezondheid achteruit. Pater Aloys van den Brüle is begra ven op het kloosterkerkhof in West- malle. belangrijk, met name ook voor de jeugd, die hier in grote getale aanwe zig is. De jongeren zelf zetten soms vraagtekens, maar het jeugdwerk blijft van groot belang en de leiding gevenden wensen we daarbij Gods zegen toe." Heijboer zei dat ds. Gerritsen in juli 2004 vanuit het midden van het land naar Stavenisse kwam, aan de zee. „Nu gaat u over de zee naar Canada. De mens wikt, maar God beschikt." De wethouder had ds. Gerritsen in het midden van het land een keer ho ren preken over Hooglied 1:3 en die tekst gaf Heijboer hem bij zijn ver trek mee. Diaken C. Vos las een brief voor van ouderling W. Overbeek van de OGG in Salford. Daaruit bleek dat Over beek in Zoetermeer de predikant had horen preken en in de consistorie had den ze elkaar ook gesproken. „Het is een onbegrepen weg, maar ds. Gerrit sen is door Hem gezonden. We voelen echter de droefheid van Stavenisse, want eerder vertrok ds. Muilwijk bij ons in Canada. In een zeer bijzondere periode, in de benauwdheid der tij den, komt u hier arbeiden. Ook in Ne derland zijn de tijden zeer ernstig en we hopen dat jongeren ook daar Hem zullen zoeken." In zijn dankwoord zei ds. Gerritsen te hopen, de noden in zijn oude va derland nog te kunnen vervullen. Met Salford is afgesproken dat hij drie maanden naar Nederland mag. Met de verkoop van antieke meubels ter waarde van 3400 euro kan de ge meente Tholen in de toekomst Thools cultuurhistorisch erfgoed aankopen. Bij de verhuizing was er geen plaats meer voor een Louis XVI vergulde houten wandtafel met marmeren blad en een Louis XVI eetkamertafel met 12 stoelen. Via het Zeeuws Veilinghuis bracht dat respectievelijk 2200 en 1200 euro op. De meubels zijn afkomstig van de oude gemeente Sint-Maartens dijk. In de jaren zestig zijn de twee tafels en 12 stoelen door een aanne mer die restauratiewerkzaamheden had gedaan, aan de gemeente ge schonken. Voor de 3400 euro willen b. en w. archiefstukken, historische kaarten en foto's van Tholen aan schaffen. Eerder werden er een hele boel kantoormeubels bij het verlaten van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk verkocht. De 7000 euro die dat opbracht, is in de pot algemene reserve gestopt van de gemeente Tholen. Bij een controle door ambtenaren van de provincie Zeeland is gebleken, dat de glijbaan in het peuterbad van zwembad de Spetter in Tholen aan de boven- en onderzijde ingescheurd was. De toezichthouders R. de Nooij- er en mevr. A.K.E. Murre van de af deling handhaving en milieu van de provincie constateerden hiermee een overtreding van de regels. Die schrij ven voor dat voorzieningen in zwem baden zo afgewerkt dienen te zijn, dat de bezoekers zich niet kunnen beze ren aan scherpe randen of uitsteek sels. Naar aanleiding van deze consta tering is de glijbaan nog dezelfde dag uit zwembad de Spetter verwijderd. Ook het gemeentelijk opcnluchtbad Haestinge in Sint-Maartensdijk werd door de provincie gecontroleerd op veiligheid en hygiëne, maar daar wer den geen overtredingen gemeld. Niet aaneengesloten, maar in perio den van 2 of 3 weken. De OGG telt weinig predikanten, maar er zijn nu twee kandidaten in opleiding, van wie Van Houdt uit Poortvliet er één is en met wie ds. Gerritsen een bij zondere band had. „De weg naar het predikantschap blijft een weg van strijd en aanvechtingen", aldus de vertrekkende predikant. De afscheidsdienst van ds. G. Gerritsen van de Oud Gerefor meerde Gemeente Stavenisse vond woensdagavond plaats in de Rehobothkerk van de Gere formeerde Gemeente in Tho len. Ouderling B. de Ruiter las Handelingen 8:26-40; de preek van ds. Gerritsen was uit Handelingen 8:30b en 31a. De samenzang was uit de Psalmen 102:9; 119:74, 84 en 87; 87:3 en 4; 115:5 en 6 uit de berij ming van Datheen. Organist was Jan Wesdorp. Er waren drie collecten: 1. diaconie; 2. kerk; 3. voor de voorganger. Hij bedankte ds. De Jongste met de kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente voor het belangeloos be schikbaar stellen van de Rehoboth kerk in Tholen voor deze afscheids dienst. Ds. Gerritsen bedankte wethouder Heijboer voor de vele medewerking en steun die het gemeentebestuur VERVOLG GEMEENTEHUIS De studeerkamer, ofwel biblio theek, dient ook gelijk als consisto rie. Deze komt aan de linkerkant van de ingang, onderaan de trap naar de voormalige trouwzaal. Er komt ook een keuken naast de stu deerkamer. De bovenverdieping wordt omge bouwd tot woning voor de dominee. De voormalige trouwzaal wordt woonkamer. „Het plafond is 3 me ter 90 hoog. Dat willen we zo hou den. Er komt een overloop, die wordt erbij gebouwd, die toegang geeft tot de badkamer en de drie slaapkamers." Die komen aan de achterkant, langs de lange zijde van het gebouw. De vertrekken die er nu zijn, blijven behouden. De eerste die je bereikt vanaf de woonkamer is de badkamer, dan komt de grote slaapkamer en daarachter twee klei nere. Alles op een rij. De te reali seren overloop komt boven de kerkzaak Ook daar moet nog toe stemming van de gemeente voor worden gekregen. Van Dijke wijst op de grote raam- partij die van boven tot onder in de zijgevel zit. Die moet waarschijnlijk vervangen worden, omdat het be tonijzer aan het roesten is. Er wordt, als het zover is, geprobeerd om een zelfde glaspui terug te zetten. Daar naast komt een aparte ingang voor de pastorie. Van Dijke straalt hele maal als hij over het project praat. Ook het uitzicht vanuit de trouwzaal roemt hij. „Je woont midden in het centrum en hebt een wijds zicht op de straat. Mijn vrouw zei 'op deze locatie wil ik zelf ook wel wonen'. Zo mooi vindt ze het." Hoewel Van Dijke zijn vreugde over het nieuwe onderkomen niet onder stoelen of banken steekt, heeft hij gemengde gevoelens over de af splitsing van de Oud Gereformeerde Gemeente. „Ik blik niet graag terug, het ligt achter ons. We richten ons bewust op de toekomst. Toch zit er had gegeven bij de verbouw van de pastorie, de uitbreiding van de kerk en het nog te bouwen ouderencom- plex in Stavenisse. „We waarderen het ook bijzonder, dat het parkeer terrein bij het gemeentehuis be schikbaar is gesteld voor deze dienst." De predikant was ouderling Rooze mond erkentelijk voor zijn woor den. Hij wees erop, dat die pas op zijn 83ste voor het eerst tot ouder ling was gekozen. „U vond het on mogelijk om voor dit ambt te be danken en de afgelopen drie jaar hebt u veel werk mogen doen, sa men met de 86-jarige ouderling B. de Ruiter. De kerkenraad van Stave nisse wens ik van harte Gods zegen toe. Dat de eenheid bestendigd mag worden. Ik dank u ook voor de ver draagzaamheid naar mij toe. Dank ook aan de kosters, parkeerregelaars en organisten." Tenslotte richtte ds. Gerritsen zich tot zijn familie. „Geliefde vrouw, er ligt voor ons beiden een bijzondere weg. Ik heb er wel eens voor ge vreesd, dat mijn vrouw er overspan nen van zou worden, maar we ho pen dat de Heere ons tot hulp en steun mag zijn. Ook voor Corrie, ons enige kind, die met haar man in Nederland achterblijft en voor wie ons vertrek naar Canada ook heel wat betekent. Ook onze oude moe der en schoonmoeder zullen we minder zien. In het najaar hopen we elkaar weer te treffen, want we ho pen enkele keren per jaar terug te komen", aldus ds. Gerritsen. een wrange nasmaak aan. Ik ben een man van compromissen, zoals dat ook in de zakenwereld gebeurt. Maar dat lukte in dit geval niet. Wat er gebeurde vond ik onrechtvaardig, daarom werd een scheiding onver mijdelijk. Hoe zeer ik dat ook heb proberen tegen te houden." De nieuwe gemeente telt zo'n 200 leden volgens Van Dijke. Ze hebben sinds oktober 2007 een vaste predi kant: dominee Van der Meer. Die woont nu nog in de Voorstraat, maar zal straks de pastorie betrekken die in het verlengde van die straat ligt. „We mogen ons gelukkig prijzen dat wij een eigen dominee hebben", aldus Van Dijke. Over de gemeenschap zegt hij: 'Er heerst eenheid. En dat is belangrijk voor zo'n gemeenschap. Je ziet het heel sterk bij het werk aan dit ge bouw. Iedereen draagt zijn steentje bij. De vrouwen hebben zelfs onder elkaar een lijstje gemaakt, wie er voor fris en koffie zorgt. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds half tien wordt er doorgewerkt." Als straks alles klaar is, staan er nog genoeg nieuwe plannen op de agen da. „Zoals ik al zei, zit er perspec tief in dit gebouw. We kunnen naar achteren en naar de zijkant toe uit breiden op eigen erf. Dat hebben we al aangevraagd." Van Dijke ziet het al helemaal voor zich hoe het eind resultaat wordt. „Je moet erdoor heen kunnen kijken. We proberen iets leuks neer te zetten. Ik heb het in mijn hoofd en het wordt mooi, dat weet ik zeker. Ik ben er hele da gen mee bezig. Je staat ermee op en gaat ermee naar bed." De locatie is al uitgebreid in verga deringen besproken. Maar het adres vindt Van Dijke nog het mooiste van alles: „Mooier kan het niet. Ik zei let op, dit is Kerkring nummer 1 Mantelzorg. Een project van de stichting maatschappelijk werk Oosterschelde, bedoeld om de on dersteuning van mantelzorgers te professionaliseren, kan rekenen op een provinciale bijdrage van 3389 euro. Het Bijbelverhaal gaat over de beke ring van de Moorman. Philippus was 1 van de 7 diakenen die het evangelie preekte in Samaria en dat kwam aan door de bijzondere werking van de Heilige Geest. „Door de Pinksterze gen predikte hij Christus Jezus en een doemwaardige zondaar kwam erach ter dat er alleen bij Hem leven is. Phi lippus mocht veel vrucht zien en hij wilde in Samaria blijven om verder te preken en zieken te genezen. Hij moest zijn geliefde gemeente echter verlaten, want God had een andere weg voor hem. Een engel des Heeren kwam onverwacht en sprak tot Philip pus: sta op en ga naar Gaza, de hoofd stad van de Filistijnen. Hoe tegenstrij dig ook naar menselijke berekeningen, Philippus sprak niet te gen, maar hij ging de woeste weg op, door de woestijn. Veel gemeenteleden zullen hun hoofd geschud hebben, want in die woestenij is er toch geen mens te bekennen. Philippus is geluk kig en volgt de weg van de engel on voorwaardelijk. En hij ontmoet de Moorman, die op de een of andere wijze van de God van Israël had ge hoord. De Moorman had zielezorg en geloofde in de grote eeuwigheid; daarvoor had hij de grote reis naar Je ruzalem over. Hij ontmoette er Fari- zeërs en Schriftgeleerden, maar de Moorman kreeg daar zijn arme ziel niet vervuld. In bekommerde zielstoe stand ging hij naar huis. Ook nette kerkmensen kunnen buiten Christus om niet sterven, want wij hebben alles verzondigd. We hebben een borg nodig voor onze schuld. De Moorman had er 80 km voor over, want wij hebben de weg geweten en wandelen er niet in. Het is nodig dat wij zielezorg krijgen, maar veel trekt ons af van het enige nodige. Of we nu Oud Gereformeerde of ik weet niet wat zijn. we ontmoeten de rechtvaar dige God en we zijn van nature verlo ren. Is er een weg voor een arme ziel? De Heere stuurt de Moorman en hij stuurt ook Philippus. Wat is Gods voorzienigheid aanbiddelijk. Er is niets toevallig en de zwarte Moor man, een Ethiopiër, een rijke man, maar naar zijn ziel doodarm, ontmoet Philippus. Zolang wij in gestalte of in tranen iets denken aan te bieden, blij ven we arm, want we hebben de lei ding van God nodig. Philippus zien we dwalen op de woeste weg, terwijl de Moorman dat kostelijke hoofdstuk Jesaja 53 leest, waarin het over de betaling der zonde gaat. Hij is zeer aangedaan, maar ver staat het niet. Het is een doodschuldi ge man, waar plaats is gemaakt voor Christus. De Heere heeft hem toebe reid om Christus te kunnen ontvan gen. De Moorman was een ontwik keld mens, geen domme man. Zou je niet jaloers worden op mensen die in de nood van hun ziel naar Christus VERVOLG TRUCKERS De chauffeursvereniging dient als centraal aanspreekpunt. De vereni ging heeft inmiddels 21 leden en wil, anders dan aanvankelijk het plan was, niet alleen voor Sint-Phi- lipsland maar voor de belangen van alle Thoolse chauffeurs opkomen. Er is namelijk gebleken dat chauffeurs in Scherpenisse ook pro blemen hebben met parkeren. Het parkeerterrein bij de Chinees is vol- Zo'n 120 exclusieve auto's zijn 16 augustus te bewonderen op het ter rein van autobedrijf Niemantsver- driet in Poortvliet. Die middag is er namelijk een automeeting die sa men met Pre-Events wordt georga niseerd. Er zijn getunede bolides, afgevaar digd door diverse autoclubs. Veel auto's zijn van binnen en van buiten omgebouwd en voorzien van een bodykit, diverse soorten spuitwerk. zoeken? In de eerste 8 verzen wordt Christus 28 keer genoemd, totaal 50 keer komt Christus voor in Jesaja 53. Het ging wel schemeren bij de Moorman, maar hij begreep de verwijzingen naar Christus niet, want wie kan er nu in het kind in de stal de Zaligmaker zien? Het hoofdstuk had echter een onuitsprekelijke aandrang op de Moorman en Philippus moet het uit leggen met hulp van de Heilige Geest. Kan dat ook voor mij, zegt de Moor man. Philippus mocht spreken uit het hart. Hij was brandende om Christus te verklaren, de weg, de waarheid en het leven. Zou de Moorman ondervonden hebben dat hij onder de toom van God niet kon leven. Hij was dood schuldig en de dorstige ziel van de Moorman is als zondaar op Jezus ge komen. Zowel in- als uitwendig was hij zwart. Philippus voelde dat er af name was, zoals een prediker merkt als er bidders zijn. Kent u iets van de weg van de Moor man? U kunt naar de beste dominees gelopen zijn en verre reizen gemaakt hebben, maar voor God de rechtvaar dige hebben we niets te zeggen. Als u in de gestalte van de Moorman komt. weet u dat er een Ander in het oordeel is gekomen, waardoor uw oordeel weggenomen kan worden. Wat ver hindert mij om gedoopt te worden, vroeg de Moorman. Hij geloofde van harte dat Christus zijn borg en midde laar was. Gemeente van Stavenisse, gelooft u ook dat Christus voor u ge komen is. De woeste, onbegrepen weg is verklaard voor Philippus. De Moorman heeft getuigd en heeft het evangelie in zijn land verder verbreid. In Hem is vergeving van zonden. Dat het u tot zaligmakende winst mag zijn", zo beshxtt ds. Gerritsen zijn af scheidspreek. Ds. Gerritsen. gens hen te klein. Bram Kosten is initiatiefnemer voor het oprichten van een truckersclub. Hij vond Henk de Haan bereid om op te treden als voorzitter. Peter van de Velde is secretaris en zorgt voor de communicatie. De club wil plaatselijk de voorlich ting van de landelijke chauffeurs vereniging voortzetten, zoals het ge ven van voorlichting op scholen over de dode hoekspiegel. brullende motoren, beukende hifi en grommende uitlaten. Ook zijn er di verse stands, waaronder één met au topoetsmiddelen en een stand met schaalmodelauto's. Voor de kinderen is er een krijtauto en een springkussen. Er is muziek van een dj en de band Stick Around. De toegang is gratis. Ook eigenaren van een bijzondere auto die nog niet aangemeld zijn, mogen hun auto showen aan het publiek. Zij kunnen contact opnemen met autobedrijf Niemantsverdriet in Poortvliet. Oud-pastoor pater Aloys van den Brüle van Tholen en Oud- Vossemeer is op 87-jarige leeftijd overleden. *Ruilcn niet mogelijk Voorstraat 15, 4697 EH Sint Annaland. tel. en fax (0166) 65 24 90 woensdagmiddag gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5