'Het adres is nog het mooist van alles: Dit is Kerkring nummer 1' AbdijNieuws Kopers in Stadszicht hebben 'teveel betaald' Truckers op zoek naar andere parkeerplaats Kleurenpracht spr Van Houte De enige Nederlandse vermogensbank met een triple A rating biedt u nu een second opinion aan. Schretlen Co Donderdag 24 juli 2008 64e jaargang no. 37 Wonen Samenwerking voor exploitatie bietenrooier Goossen regeert redelijk rustig Strop veel kleiner Voormalig Fluplands gemeentehuis al in oktober klaar voor kerk Het liefst zo snel mogelijk, maar in elk geval voor de winter hopen de leden van de Oud Gereformeerde Ge meente buiten verband in hun nieuwe kerkgebouw dienst te houden. Met man en macht zijn ze begin deze maand begonnen, vanaf de officiële aankoop op 1 juli, om het voormalige gemeentehuis in Sint-Philipsland te verbou wen. „Het weer werkte tot nu toe niet zo mee", zegt Dim van Dijke. Hij is initiatiefnemer in het realiseren van de aankoop en zorgt dat de werkzaamheden in goede banen lopen. Hij denkt dat die in oktober een eind klaar zijn. Hobbels Trouwzaal wordt woonkamer Gekunsteld Eigen chauffeursvereniging voor Flupland Sint-Philipsland heeft sinds kort een eigen chauffeursver eniging. De leden willen hiermee de problemen met het parkeren van hun vrachtwagens in het dorp aanpakken. Ze zijn hierover in onderhandeling met de gemeente. Nominatie Westerpoort Verrijkt uw vermogen Rood, geel, paarsblauw, wit, oranje, rose. Achter de loods van Van Dijke Zaden in Sint- Annaland zorgen veldjes met bloemen voor een kleurig ge zicht. De kleurtjes staan alle maal door elkaar, want er zijn mengsels gezaaid. Vrijdag en zaterdag konden potentiële af nemers een kijkje konden ne men en van die gelegenheid is goed gebruik gemaakt, vertelt Jan van Dijke. www.vanhoutewonen.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland ijefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 lil: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Van de Klundert uit Oud-Vosse- meer en Colpaart uit Woensdrecht zijn een samenwerking aangegaan voor de gezamenlijke exploitatie van een bietenrooier. Daarmee spelen ze in op de gewijzigde situ atie in de bietenteelt met een klei ner areaal. Er worden dit jaar in ons land 10.000 hectare minder bieten geteeld dan in 2007. Het wordt voor de agrarische loonbe drijven daardoor steeds moeilijker om de dure machines rendabel te maken. Met deze samenwerking kunnen Van de Klundert en Col- paart hun bestaande klanten in de landbouw blijven bedienen. Voor het Oud-Vossemeerse bedrijf, dat 16 personeelsleden omvat, zijn de agrarische werkzaamheden overi gens gedaald tot 10%, want 90% van de omzet komt uit het grond verzet. Bij het 5 medewerkers tel lende Colpaart is dat nog half om half. Voor het eerst nemen b. en w. van Tholen drie weken aaneen geslo ten vakantie. Op 15, 22 en 29 juli zijn er geen vergaderingen van het dagelijks bestuur. Vorig jaar juli werd er nog vijf keer op dinsdag morgen vergaderd en in de tweede maand van de zomervakantie, au gustus, vier keer. „Het is inder daad een zeldzaamheid dat we drie weken achter elkaar niet ver gaderen, maar dat komt nu toeval lig zo uit", zegt wethouder F.J. Goossen. Hij .regeert' Tholen op dit moment in zijn eentje. De rest van het college is op vakantie. „Maar we zijn volledig aanspreek baar", verzekert Goossen, die bouwvergunningen e.d. alleen verstrekt, zodat de inwoners en bedrijven niet hoeven te wachten. „Maar het is redelijk rustig in dit pand. want vele medewerkers zijn op vakantie." Overigens onder brak wethouder K.A. Heijboer woensdagavond zijn vakantie om namens het gemeentebestuur de afscheidsdienst van ds. G. Gerrit sen uit Stavenisse bij te wonen. De gemeente Tholen heeft een be drag van 3670,42 euro als onin baar afgeboekt. De belastingen en heffingen zijn niet betaald omdat betrokkenen vielen onder de wet schuldsanering natuurlijke perso nen of dat de mensen met onbe kende bestemming vertrokken zijn. De strop was echter aanzien lijk kleiner dan vorig jaar, want toen werd er in juli maar liefst 24.460,67 euro als oninbaar afge boekt door de gemeente. r«., Dim van Dijke staat vol trots in ruimte die wordt omgebouwd tot kerkzaal. Buiten zijn mannen aan het schilde ren. Aan de achterkant zijn een zes tal jongens en een paar mannen be zig met het opnieuw bestraten van het bijbehorende erf. Dat doet straks dienst als parkeerplaats. „Het was volledig dichtgegroeid. Er stonden bomen midden op het plein en het gebouw van de tandarts was ook niet zichtbaar. De tandarts wist niet dat hij nog ramen had aan deze kant", vertelt Van Dijke. De mannen hebben de oude straatstenen opge graven. Die waren gedeeltelijk on der het zand komen te liggen. Het terrein was helemaal verzakt en hobbelig, onder meer vanwege de Het laatste nieuws van de Provincie boomwortels. De nog goede stenen worden hergebruikt en aangevuld met nieuwe straatstenen. „Het is moeilijk om de mannen aan het werk te houden, zo snel gaat het", zegt Van Dijke met trots. „Het enthousiasme, dat houd je niet voor mogelijk. Er werken gemiddeld zo'n 10 tot 15 man mee. Allemaal vrijwillig. En we hebben alle gele dingen in huis: een schilder, een metselaar, een aannemer. Je moet wel een beetje delegeren, anders kom je er niet." Dat laatste is weg gelegd voor Van Dijke, die zelf di recteur is van Van Dijke Zeeland b.v„ een constructiebedrijf in Sint- Philipsland. Het gemeentehuis wordt groten deels in oude staat hersteld. De kerkleden hebben er een architect voor aangetrokken. Timek bouwma nagement van Paul Timmermans uit Tholen zorgt voor de bouwbegelei- ding. De laatste gebruiker van het gebouw, dat dateert uit 1960. was een 'callcenter'. „Die hadden alle maal hokjes gemaakt", zegt van Dij ke over de plek waar straks de kerk- zaal komt. Die ligt achter de grote ramen aan de voorkant van het ge bouw. De ruimte waar vroeger de balie was, tegen de achtermuur, wil len ze bij de kerkzaal betrekken. Dan wordt het volgens Van Dijke een zaal van zo'n 10 bij 14 meter. Maar daarvoor moeten ze de con structie iets aanpassen, want er staat nu nog een muur. De pilaren die nu een constructiebalk ondersteunen, blijven. „Die krijgen wel een ander kleurtje, maar dit is toch prachtig. De sfeer die dat geeft." Veel aanpas singen die de leden willen maken, dienen nog te worden goedgekeurd door de gemeente. Dat bepaalt me de de duur van de werkzaamheden. „Er zijn nog de nodige hobbels te nemen, zoals het verkrijgen van ver gunningen, maar ik heb daar het volste vertrouwen in." Van Dijke is dol enthousiast over de nieuwe locatie. Vanaf de afsplitsing vorig jaar hebben ze kerk gehouden in dorpshuis De Wimpel. „Dat was van tijdelijke aard. De eerste maand, in oktober, hebben we kerk gehouden bij ons in de werkplaats, maar dat mag natuurlijk niet." Van Dijke vertelt dat eind dit jaar zou worden gekeken waar de gemeente heen zou kunnen, maar toen het pand aan de Kerkring te koop kwam te staan, wijzigden de plannen. „Makelaar Hans Hopmans van Hopmans Geense plaatste een bord op het gebouw. Toen heb ik hem be naderd en er volgde een gesprek. Zo zijn de zaken gaan rollen." Zodra al les rond was, zijn de mannen direct gaan opruimen. „Er was nogal wat achterstallig onderhoud. Er is zeker tien jaar niets meer aan het gebouw gedaan." Alle vloerbedekking ging eruit en alle vloeren worden ver nieuwd. De originele elementen, zoals Bel gisch leisteen en koperen lantaarns, worden behouden. De koperen lam pen liggen tijdelijk opgeslagen in de kluis die bij het gebouw hoort. Die zit in de hoek van de kerkzaal, on deraan een kleine trap. Van Dijke is er content mee. „Het is een ideale ruimte. Heel droog, dus je kunt er goed spullen bewaren." Voorlopig liggen de nog bruikbare spullen, zo als de oude lamellen er in bewaring. Van Dijke noemt het gebouw uniek. „Het heeft alles in zich en het heeft perspectief. We maken een combi natie van kerk, studeerkamer en pastorie in één gebouw. Meestal zie je dat kerk en pastorie aparte gebou wen zijn. Kijk maar naar hier tegen over. Dan zie je de prachtige kerk van de Hervormde Gemeente en daar tegenover het gebouw van de pastorie." ZIE VERDER PAGINA 5 Oppositie: grondprijs kunstmatig hoog gehouden De grondprijs in de Thoolse nieuwbouwwijk Stadszicht is kunstmatig hoog gehouden. Door de grondkosten voor het nieuwe gemeentehuis juist laag te houden, hebben de grondeigenaren in Stadszicht (vermoe delijk) teveel betaald. Dat concluderen de oppositiepartijen ABT, Cl) en RFT in de gemeenteraad van Tholen naar aanleiding van een eigen onderzoek naar het tekort van 13 miljoen euro bij het nieuwe gemeen tehuis. Wethouder F.J. Goossen wil geen commentaar geven op deze kwestie. De eigenaar van de grond waarop het gemeentehuis is gebouwd, Stadszicht Tholen b.v., leed met de verkoop van de grond aan de ge meente schade omdat ter plekke niet langer woningbouw kon plaatsvinden. De verkoper eiste daarom compensatie in het naast gelegen cxploitatiegebied Stads zicht. Die compensatie leidde er toe, dat Stadszicht II voor de gemeente minder winst opleverde. Daarom is de hele verwerving van de grond aan het gemeentehuis toe gerekend. Op deze manier werd er voldoende recht gedaan aan het grote verschil tussen de beschikba re raming en de werkelijke kosten van de grond, stelde de huisaccoun tant van de gemeente Tholen, De- loitte. De oppositie mist het transparant aangeven van de winstderving en op welke wijze dat financieel is ge compenseerd om zo de objecte fi nanciële schade vast te kunnen stel len. ABT, CU en RFT staan kritisch tegenover de handelswijze van de accountant. „Deloitte volstaat met de methodiek te omschrijven, zon der getalsmatig aan te geven wat de exacte financiële gevolgen zijn ge weest. De accountant had als kri tisch onderzoeker deze hele winst dervingsoperatie op detailniveau moeten aangeven om zo de schijn te vermijden, dat de winstderving is weggeschreven om daarmee de kosten van de bouw van het ge meentehuis te drukken." Volgens de oppositie gaat de ac countant voorbij aan de basisregel dat nooit voor incidentele projecten een eigen verwervingsprijs mag worden vastgesteld. „Het gemeente huis is niet apart gepland, maar is geprojecteerd in een gebied waar in beginsel woningbouw was geprojec teerd. onderdeel uitmakend van de planologische structuur van het woongebied Stadszicht. Die relatie is duidelijk omdat in de rapportages ook blijkt, dat een deel van de wet lands (de wateropvang rond het ge meentehuis) voor het aanpalende woongebied Stadszicht functioneert en de toekomstige uitbreidingen van Tholen. Ook de ligging bevestigt die onlosmakelijke relatie, nog afgezien van het feit dat het gemeentehuis op planologische gronden nooit op de ze plaats was geaccepteerd als die samenhang met het aanpalende ge bied er niet zou zijn geweest. Aparte voorzieningen in het landschap wor den immers in het algemeen afge wezen." ABT, CU en RFT noemen dat als onderbouwing van hun .zwaarste kritiekpunt', dat een eigen exploita- tiegebied (het berekenen van een ei gen verwervingsprijs) voor het ge meentehuis nooit had mogen plaatsvinden. Door dit toch te doen, wordt een mogelijkheid geschapen om gekunsteld een lagere grondprijs in te brengen dan normaliter het ge val zal zijn geweest. Algemeen ge bruikelijk is dat het gehele gebied van het gemeentehuis (7,6 ha) inge bracht had moeten worden in de ex ploitatie van het woongebied Stads zicht. Zo wordt iedereen recht gedaan en ontstaan transparante in zichten in de werkelijke grondprij zen.", aldus de drie oppositiepartij en. Pagina 9: B. en w. wilden over schrijding zo laag mogelijk hou den Waar de chauffeurs al langer mee kampen is dat het parkeerterrein aan de haven regelmatig onder water staat. „Dat is niet goed voor de au to's", zegt trucker Bram Kosten. Daarom zijn ze al langer op zoek naar een andere plek. Van de Velde schrijft in zijn ingezonden brief dat Hopmans verrast zal zijn als hij merkt dat de neuzen dezelfde kant opstaan. Beide partijen willen namelijk de vrachtwa gens weg hebben bij de haven. De ruimte bij de oude veerhaven in Anna-Jacobapolder is geen optie. Dat is veel te ver. „Ik ga geen vier daagse lopen", zegt Kosten. „Bo vendien heb je daar ook een pro bleem met hoog water. We willen naar het industrieterrein of de rand van het dorp." De chauffeur werkt bij Hendricks in Kerkwerve en rijdt internationaal transport. „Ik ben de hele week weg. Daarom heb ik wat meer spullen bij me, ook om de koelkast te vullen. Nu moet ik steeds een paar honderd meter lopen met mijn tas op mijn rug." ZIE VERDER PAGINA 5 Deze week Fluplander Jan Everaers is verwelkomd met serenade aan huis Piet Hage loopt met 50 kilometer op vierdaagse 850 euro bijeen Anouk Jansen heeft kappersdroom verruild voor kassa EN VERDER... Ds. Gerritsen heeft afscheid genomen van zijn gemeente in Stavenisse Na 40 jaar vertrekt Van Beek van gedempte haven Sint-Annaland ELKE DREIGING BUIGT VOOR DE KONINKLIJKE GEBIEDER, GENAAMD MOED Dit nummer hestaat uit 14 pagina's AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Pruv9V.K' Zeeland Geen internet? Bet voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Het Westerpoort college in Tholen is genomineerd voor de Scholenbouw prijs, een opdrachtgeverprijs van het ministerie van onderwijs bedoeld om het realiseren van goede schoolge bouwen te stimuleren. In oktober be zoekt de jury de 12 genomineerde scholen. Houdt de onrustige economie u ook zo bezig? Vraag dan geheel vrijblijvend een second opinion aan bij vermogensbank Schretlen Co. Een frisse blik van onze specialisten op uw vermogen. Wat heeft u eigenlijk te verliezen? Bel 0800 020 32 22 of kijk voor meer informatie op schretlen.com Schretkn Sr Co »s onderdeel van de Rabobank Groep. Dtie pubikaue vim s<hiw!«n h Co heeft tw Schretlen i Co biedt diensten «n op het gebied vin vermogensbeheer, wimogenudvivs en vetmogensplanr>iog Met e vrij betevfc rti, ir ventte vanaf t SOO 000 kin de dienstverlening vin Schretlen Co interessant votw u lijn. Schretlen Co staat ingeschreven in het legetei dit door De Nederlandsche Bink en de Autoriteit Financiële Markten wordt aangehouden Advertentie I.M. De veldjes met bloemenmengsels zijn een proef. De Sint-Annalandse zaad- handel doet veel zaken met verenigin gen voor agrarisch natuurbeheer - met name in de Hoeksche Waard en op Noord-Beveland - die akkerranden in zaaien met dergelijke mengsels. „Voor hen is dit interessant, ze zien hier een aantal mogelijkheden", aldus Van Dij ke. Van Flakkee komen er geïnteresseer den op af. en zaterdagmiddag een clubje uit het Brabantse Drimmelen. „Bij ons kennen we een stimuleringsregeling om overhoeken en dergelijke hiervoor te benutten. We zijn hier in de eerste plaats om kennis op te doen", legt een van hen uit. „Maar de rit hier naar toe was ook al mooi." Zie verder pagina 3 Terwijl Dies van Beveren bloemen uitzoekt voor een boeket, geeft Jan van Dijke (achteraan rechts) leden van een agrarische natuurvereniging uit Drimmelen uitleg over zijn bloemenmengsels.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1