Jonge Fluplandse overleden na eenzijdig ongeval op Noordweg „Er zijn nog steeds mensen die ons met de oorlog associëren" Brandweer gaat kwaliteit verhogen 'Tranen toen wij die machines brachten' RFT vraagt zebrapad bij Paasdijkweg in Poortvliet Drie dodelijke slachtoffers op Tholen in ruim een halfjaar Donderdag 17 juli 2008 Hij mist het stadsleven erg, maar de 20-jarige Daniël Hinze uit Duitsland heeft zijn draai toch aardig weten te vinden in het gastgezin, bij Nel Ottema in Poortvliet. Hinze pendelt tussen Kruiningen en Poortvliet en is via het Europees vrijwilligerswerk voor jongeren (Europe Voluntary Service), op Tholen terecht gekomen. Hij is actief voor Atlantic Bridge, een christelijke jongerenor ganisatie die momenteel een reis voor Thoolse jongeren voorbereidt naar Tsjechië. Daniël gaf les op het Calvijn college in Tholen. Niet bekneld Festivals Pup overleefd Nieuwe slijtlaag Wé Busstaking Rustige weg Zeven bruggen s\ Drempels Kerkstraat Bij een eenzijdig ongeval is donderdagavond de 25-jarige Margrea van Kolthoorn uit Sint-Philipsland overleden. Het is de derde Tholenaar die dit jaar het leven liet in het verkeer. Ze reed donderdagavond vanuit Anna Jacobapol der over de Noordweg toen ze door een onbekende oor zaak van de weg afraakte en ter hoogte van de Eenden kooi meerdere malen over de kop sloeg. Ze bezweek ter plaatse aan haar verwondingen. Haar hondje dat bij haar in de auto zat, overleefde het ongeval. Op de plaats van het ongeval zijn bloemen gelegd, plus een gedicht. V/C" EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Duitse Daniël Hinze verruilt via Atlantic Brigde drukke stad voor rustig Poortvliet De fractie van RFT in de Thoolse gemeenteraad wil een voetgangersoversteekplaats op de Paasdijkweg in Poort vliet, ter hoogte van de kruising met de Molenstraat en de Hogeweg. Wellicht kan dat worden meegenomen bij het aanbrengen van de dubbele belijning op de Paasdijkweg komend najaar, aldus M.J. Klippel in een aantal schriftelij ke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Nieuw Thools beleidsplan in de maak De brandweer Tholen gaat zich meer toeleggen op het opleiden en oefenen van brandweerlieden en op de be schikbaarheid van water voor het blussen. Dat is het ge volg van de afspraken die de gemeente heeft gemaakt voor de veiligheidsregio Zeeland nadat vorige week 24 veiligheidregio's in ons land een overeenkomst afsloten om het kwaliteitsniveau op een hoger plan te brengen. Oproep Rehobothkerk over transport Roemenië: Er is al heel wat bereikt in Székelykal, de Roemeense partnergemeente van de Rehobothkerk in Sint-Maartens dijk. Dat concludeert Adrie Wielaard, de voorzitter van de Roemeniëcommissie van de kerk, na het hulptrans port dat dit voorjaar heeft plaatsgevonden. De commissie nodigt de kerkleden met vrienden en kennissen uit om op 28 augustus het bezoek aan Roemenië te bespreken. Tij dens de bijeenkomst die om 19.30 uur begint, worden verhalen verteld en foto's getoond. Onlangs was er een groep van Tsjechische meisjes op bezoek via Atlantic Bridge. Ze verbleven bij verschillende families op Tholen. Bij Nel Ottema staan de Tsjechische wafels met kokosnoot- en no- gasmaak op tafel in de kamer. Da niël kwam in februari naar Neder land en blijft tot eind augustus. Hij kende ons land van de vakanties die hij er doorbracht met zijn ouders aan de Noordzee en van een verblijf met vrienden vorig jaar op een cam ping in de buurt van Amsterdam. Nieuw is dat hij voor het eerst bij een Nederlands gezin inwoont en voor Nel Ottema dat ze iemand over de vloer heeft die uit Duitsland komt. „Het is niet moeilijk maar je moet af en toe uitvinden wat iemand denkt. Het is een hele ervaring", zegt ze. Daniël wilde vorig jaar naar de uni versiteit om Duits en biologie te gaan studeren. Maar hij werd uitge loot: er was geen plaats voor hem. Ineens stond hij voor de keus wat te gaan doen. Hij had van het Euro pees vrijwilligerswerk gehoord en liet zich informeren. De EVS is een project van de Europese gemeen schap. Het biedt jongeren tot 30 jaar de mogelijkheid om twee tot twaalf maanden naar een ander Europees land te gaan om er sociaal werk te doen. Daniël vond het interessant en werd lid. Atlantic Bridge is een van de organisaties waar Hinze terecht kon. Daniël nam de kans waar. „Ik zou dan lessen kunnen geven, erva ring opdoen en kijken of het lesge ven me zou liggen." Toch had Daniël niet speciaal Ne derland op het oog. Voor andere lan den waren meer sollicitanten dan vacatures. Daniël kende Nederland al een beetje van de vakanties. „Ne derland en Duitsland lijken econo misch en wetenschappelijk gezien veel op elkaar. Maar aan de andere kant bestaan er ook nog vooroorde len. Er zijn hier nog steeds mensen die Duitsers, ook jongeren, associë ren met de Tweede Wereldoorlog. Dat vond ik verwarrend. Er is on dertussen zoveel veranderd. Mensen zijn open en vriendelijk. Je kan de huidige generatie niet beoordelen op het naziverleden van ons land." Daniël werd er wel een paar keer mee geconfronteerd, zegt hij. Jon geren van 14-15 jaar brachten hem de Hitlergroet als hij de klas binnen stapte. „Ik beschouwde dat maar als grap. Ze beseffen niet wat ze daar mee zeggen, denk ik dan. Ik heb wel gereageerd door excuses aan te bie den voor ons verleden. Als zoiets voorvalt, doe ik veel pogingen om uit te leggen dat zulke dingen niet meer gebeuren." Het zijn uitzonderingen, zegt Hinze. „In de meeste gevallen word ik hier zeer vriendelijk bejegend." Nels Annet de Ruyter, sinds acht jaar kooiker, beheerder van de Eenden kooi van de stichting het Zeeuws Landschap aan de Noordweg waar schuwde 112. De brandweer van Sint-Philipsland rukte uit en was als eerste hulpverleningsploeg aanwe zig. De personenauto lag op zijn kop in de sloot, het slachtoffer lag onge veer tien meter verderop van de wa gen in de berm. De heer De Ruyter, echtgenoot van de kooiker, probeer de het slachtoffer te reanimeren. Dat werd overgenomen door de leden van de brandweer die snel ter plaatse waren en volgehouden tot de arts van de traumahelikopter uit Nijme gen arriveerde. Die constateerde echter dat het slachtoffer aan de ge volgen van haar verwondingen was overleden. Het ongeval vond 's avonds plaats op de kaarsrechte, maar smalle pol derweg tussen de Langeweg en de Krammersweg onder de zeedijk. De weg is onlangs door waterschap Zeeuwse Eilanden van een nieuwe slijtlaag voorzien. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren. De jonge vrouw was werkzaam als verzorg ster van verpleeghuis de Samaritaan in Sommelsdijk. De brandweer kreeg om zes over half acht de melding dat er een on geval was gebeurd aan de Noord weg. Het is nog niet duidelijk hoe laat het ongeval is gebeurd. Brand weercommandant J. de Feijter: „Meestal wordt de brandweer ge alarmeerd als er sprake is van een beknelling. Dat bleek hier niet het geval omdat het slachtoffer niet meer in het voertuig zat. Op grond van wat de melder had aangegeven, is de blusgroep uitgerukt." Het was kooiker Annet de Ruyter die alarm sloeg. Ze had haar ouders op bezoek en wilde na het eten nog een stukje gaan wandelen met haar moeder. Toen ze over het pad van de kooi kerswoning de Noordweg op wilden gaan, ontdekten ze het slachtoffer en de auto. „We zagen eerst cd-tjes lig gen, kleren en een mobieltje. Mijn beeld van Duitsland is ook veran derd, zegt ze. Ze had een fotoboek over Hamm gekregen. Mooie plaat jes van grote en bijzondere gebou wen en parken. Maar het zei haar niet zoveel. Ze reisde zelf naar de stad in de buurt van Dortmund om kennis te maken met het gezin Hin ze en de stad. „Het is een mooie stad maar ik zag geen oude gebou wen. Daniels ouders vertelden me dat de stad in de Tweede Oorlog was platgegooid door de geallieer den, net zoals Rotterdam gebombar deerd is door Duitsers. Hamm was een belangrijk spoorwegknooppunt. Ik kan nu beter begrijpen dat ook Duitsers hebben geleden onder de oorlog." Hinze heeft genoten van de gastles sen die hij mocht geven aan tweede en derdeklassers op het Calvijn col lege in Tholen. Hij deed dat niet al leen, maar steeds met een leraar van school. „De leerlingen vonden het leuk. Ik moest bijna iedereen een handje geven als ik ze op de trap te genkwam." Vooral de taalspelletjes aan het eind van de les vielen in goe de aarde. De leerlingen werd in groepjes verdeeld en moesten probe ren om zoveel mogelijk betekenis sen te geven aan een bepaald woord. Daniël gaf drie dagen per week les. Hinze woont van dinsdag- tot vrij dagavond in Poortvliet, de andere dagen in Kruiningen. Als hij Kruin ingen uitspreekt, blijkt hoe moeilijk dat woord voor hem is. Het lijkt of hij Groningen zegt. „Dat dachten ze bij het loket op het station ook toen ik een kaartje wilde kopen. Ik had bijna een kaartje naar Groningen gekocht. We hebben het op tijd ont dekt." Op Zuid-Beveland woont hij samen met een Italiaan, Florian en nog twee andere families, in een groot huis van Atlantic Bridge. Het is er minder huiselijk dan in Poort vliet. „Nel zei me toen ik kwam, dat ik deel van de familie ben. Dat voelt ook zo. Ik moest wel wennen aan het feit dat we hier 's avonds warm eten. Thuis, in Hamm doen we dat altijd 's middags. Het is wel voorge komen dat we 's middags warm eten maakten in Kruiningen en dat ik hier 's avonds weer warm aten. Daar had ik dan geen erg in." Samen met Florian volgde hij een training bij Atlantic Brigde in Arn hem. En elke week volgen ze samen nog een uur Nederlandse les. Toch spreekt Daniël makkelijker Engels. Daniël bereidt nu twee festivals voor in Tsjechië en Slowakijë. Het gaat om internationale evenementen voor 100 jongeren uit verschillende Europese landen. De nadruk ligt nogal op Tsjechië, maar dat is een moeder durfde er niet naar toe, maar ik ben naar haar toe gegaan. En daarna onmiddellijk terug gerend om mijn man te waarschuwen die in de schuur bezig was. Die is met re animeren begonnen. Ik heb meteen 112 gebeld. Ze vroegen wat er nodig was aan hulpverlening: Alles, heb ik gezegd." Zelf kan mevrouw De Ruyter ook reanimeren (ze heeft een verpleeg kundige achtergrond) maar omdat de brandweer er zo snel was, hoefde ze niet meer in actie te komen. Ze trof er het hondje van het slachtoffer aan, een pup, dat het ongeval had overleefd. De bestuurster is voor de kooikers woning met de auto van de weg ge raakt, door de berm gereden en is na ongeveer 40 meter, ter hoogte van het ontvangstgebouw voor bezoe kers, een paar keer over de kop ge slagen en verderop ondersteboven in de sloot terecht gekomen. De af stand tussen de plek waar de auto van de weg af ging en waar de wa gen tot stilstand is gekomen, be draagt ongeveer 150 meter. Behalve dat de blusgroep het reani meren overnam, werd er ook een scherm geplaatst om het slachtoffer 'uit de wind' te houden. De Feijter: „Dat doen we om onderkoeling van het slachtoffer tegen te gaan. Wind is altijd een factor van betekenis." De helikopter kon landen op de Noord weg zelf, ter hoogte van de 'kooi- weide', het weitje dat onderdeel uit maakt van het natuurgebied en dat door koeien wordt begraasd. Toen bleek dat de vrouw niet meer te redden was, werd gewacht op het team van de technische recherche (nu verkeersongevallen analyse ge heten). De weg was aan de noord kant afgezet bij de Krammersweg, aan de zuidkant ongeveer tien meter voor het terrein van de Eendenkooi. Veel bewoners van de Noordweg in de bebouwde kom van Anna Jacoba- keuze die Atlantic Bridge heeft ge maakt, legt Ottema uit. „Elk Atlan tic Bridge wordt gekoppeld aan twee uit andere landen. Een West- Europees en een Oost-Europees land en de Verenigde Staten. We zijn gekoppeld aan Lonsdale in Pen- sylvania. Daar zijn we samen met de Tsjechische Atlantic Bridge ge weest. Tweeëneenhalf jaar geleden waren we in Tsjechië en volgend jaar gaan we naar Amerika. We had den in plaats van Tsjechië ook voor IJsland kunnen kiezen, maar Tsje chië leek ons een grotere uitdaging. Het heeft een heel laag kerkelijk ni veau. Tholen heeft een heel hoog kerkelijk niveau. Het is voor ons een missie om er over het geloof te ver tellen." Eind juli vertrekt een groep van twaalf personen, jongeren en lei ding. Het is volgens Ottema daar nu pas mogelijk om er vrijelijk over het geloof te spreken. „Twee jaar gele den hebben we een schoolprogram ma voor de Engelse les gemaakt. We mochten op school niet over het geloof praten, wel in de thuissitu atie. Er is daar ook een groep ont- polder stonden buiten met elkaar te praten in afwachting van het laatste nieuws. Bij de afzetting waren ook andere belangstellenden, onder meer vriendinnen van het slachtoffer die naar de plek werden begeleid. Ze werden door Arco Kunst van de Thoolse brandweer weer thuis ge bracht. De Feijter: „Het slachtoffer was door de blusgroep meteen her kend. Praktisch iedereen kende haar." De traumahelikopter vertrok om 14 minuten over half negen, de ambulance om elf minuten voor ne gen. Pas rond half elf werd de auto uit de sloot gehaald door bergings bedrijf Faasen uit Steenbergen. De staan. Er zijn toen negen mensen hier geweest. Nu zijn er al twintig jongeren in Jicin die meedoen om het kerkelijk jeugdwerk op te bou wen. Dat is best moeilijk omdat er zo weinig mensen naar de kerk gaan. We zijn geen zendelingen, maar we willen wel over het geloof vertellen. Daar heerst nog steeds de idee dat als je God nodig hebt, datje dan gek bent. Als je iets mankeert, heb je je eigen handen toch? Vooral ouderen hebben die mening. Ze zijn opgevoed onder het communisme. Jongeren staan er wel meer open voor het spirituele." Wat Daniël gaat doen als het jaar om is? „Ik ga me weer inschrijven voor de universiteit, maar ik wil geen leraar meer worden. Je moet de leerlingen elke twee minuten aanspreken om orde te kunnen hou den. Daar heb ik geen zin in. Het was wel heel nuttig om te ervaren wat lesgeven is." Daniël komt uit een stad van 180.000 inwoners. Het dorp Poort- H Wf PPJrlp Wk f blusgroep praatte nog tot twaalf uur na over het ongeval. De Feijter: „Er is veel meer gesproken over de emo tionele gevolgen dan over de techni sche uitvoering van de hulpverle ning. Daar praten we maandagavond over op de oefenavond." Waterschap Zeeuwse Eilanden bracht ongeveer anderhalve week geleden een nieuwe slijtlaag aan op de weg. Dat is gebeurd bij het groot onderhoud van de wegen. Er zijn toen waarschuwingsborden ge plaatst. Naar aanleiding van het on geval is door het schap nagegaan of het werk door de aannemer goed is uitgevoerd. Volgens een woordvoer- vliet telt er zo'n 1600. Een wereld van verschil. „Het stadsleven heb ik het meest gemist. In de grote steden is veel meer te doen. Als ik hier naar de supermarkt ga, is hij soms dicht en als ik met de bus mee wil, dan rijden ze niet vanwege een staking." Hij miste ook zijn zusje van 18 jaar. Daar heeft hij een speciale band mee. Ze houden contact via m.s.n. Wat hij leuk vindt hier, is dat hij En gels kon oefenen en Nederlands heeft geleerd. Hij heeft ook genoten van een cursus streetdance in Ber gen op Zoom. En de vriendschap pen die hij heeft opgedaan. Daniël was al eerder in een gastge zin, in Tsjechië. Samen met zijn Ita liaanse kompaan. „We kwamen laat aan. Om neger uur 's avonds. We aten aan tafel net twee dochters uit het gezin en protten een beetje. Na het eten zei een van de meisjes dat ze ging douchen, de ander ging huiswerk maken. We blijven zitten en wachten, maar ze kwamen niet terug. Na drie kwartier, zijn we maar eens op onderzoek uit gegaan. Toen bleken ze al te slapen. Dat was toch allemaal een beetje vreemd." der van het waterschap is het werk goed afgeleverd. Een dezer dagen wordt het wegdek voor de laatste maal geveegd. Op de plaats van het ongeval zijn bloemen gelegd. Ook door de fami lie de Ruyter, zegt de beheerder van de Eendenkooi. „Het is zo'n rustige weg. Er komen buiten het land bouw- en bestemmingsverkeer on geveer tien auto's per dag langs. Het was voor ons een traumatische ont dekking. Burgemeester Nuis is die avond langs gekomen en we hebben Thoolse jongeren hebben 1055 euro opgehaald via de internationale jon gerenorganisatie Atlantic Bridge. In Tholen werden zeven bruggen ge bruikt voor het project dat seven bridges werd genoemd. De deelne mers konden zich laten sponsoren door familie. Bedrijven deden ook een duit in het zakje. Twaalf jonge ren liepen mee en brachten 600 eu ro. Het was een route van vijf kilo meter waarin zeven bruggetjes waren verwerkt. Op elke brug was een activiteit die samenhing met een van de zeven thema's: cultuur, vriendschap, geloof, begrip, team building, gemeenschapszin, en ex pressie. Van de opbrengst gaat een deel naar het Europese werk van Atlan tic Brigde, een deel voor het werk in Nederland. Er worden onder meer de reis- en verblijfskosten uit betaald voor de groep Thoolse jonderen die naar Tsjechië gaat. Er gaan negen jongeren en twee lei ders mee naar Jicin waar zich ook nog drie Poolse en 10 Sloveense jongeren aansluiten. «i - ook bezoek gehad van Slachtoffer hulp. Dat was heel goed. We lopen nog vaak naar de plaats van het on geval. Ook andere mensen komen en gaan er even in het gras zitten." Ze schreef Memento mori. „Het raakt me heel erg. Ik vond het voor mezelf belangrijk om het te doen: 'Als stille getuigen op het pad/lag her en der wat jij bezat/ cd-tjes/ Je mobiel en meer/ de rest herkende ik niet meer/ Jij lag zo stil hier in het gras/Ik wou niet weten wie je was/ Maar raakte, voelde hier de pijn/de kwetsbaarheid om mens te zijn/ Een mooie bloem, jong en teer... Wilt u ons troosten Heer?' Dagelijks steekt een aantal school kinderen de genoemde kruising meerdere keren over, en ook andere voetgangers passeren er veelvuldig. Zowel gebruikers als omwonenden ervaren de situatie als onveilig, schrijft het raadslid. De Paasdijk- weg is een drukke verbinding. Niet alleen het verkeer van en naar het Poortvlietse bedrijventerrein en de Woonboulevard maakt er gebruik van, maar ook veel autoverkeer van en naar Sint-Annaland. De geplande uitbreiding van de Woonboulevard zal volgens Klippel tot nog meer verkeer leiden, en dus tot een grote re verkeersonveiligheid. Het raadslid stelt zijn vraag naar aanleiding van de actielijst van het dorpsbezoek Poortvliet. In de com missie bestuurszaken was er vorige maand geen gelegenheid om dat te doen, daarom heeft hij er nu een aantal schriftelijk aan b. en w. voor gelegd. Zo informeert de RFT'er ook of al onderzoek is gedaan naar de zoutbelasting van de molen in Stavenisse. Dat onderzoek is vol gens b. en w. nodig alvorens de mo len gerestaureerd kan worden. Wel ke factoren van het onderzoek van Het hoofddoel van de hulp aan Szé- kelykal is de restauratie van de kerk. Die was totaal vervallen. Het werk laat vorderingen zien, mede dankzij de inzet van de Roemeniëcommissie. „Er zit nu een nieuw dak op", zegt Wielaard. „Maar dat komt niet alleen door ons. De Roemeense overheid heeft het project ook ondersteund." Een vrachtwagen vol goederen die de commissieleden hadden ingeza meld, waaronder kleding, kinderwa gens, rolstoelen en fietsen, reed eind april naar Roemenië. Wielaard reed met zes andere personen achter het hulptransport aan. Wat ook bij de partnergemeente werd afgeleverd, was een aantal houtbewerkingsma chines. Wielaard heeft deze voor een klein bedrag kunnen kopen van de zoon van een pas overleden meubelmaker uit Oudenbosch. Hij heeft ze aan de Roemeense kerk geschonken. De kerk verhuurt ze aan de plaatselijke timmerman. Die maakt in ruil daar voor het houtwerk van de kerk. Bij een vorig bezoek vroeg de ge meente om dergelijke machines, want die waren niet aanwezig. Wiel aard kwam onder meer aanzetten met een schaafbank, een freesbank en een cirkelzaagmachine. De timmerman kan nu zijn werk weer doen. „Tranen invloed zijn op het begin van de res tauratie, wil Klippel weten. Hij vraagt ook of de openbare ver lichting bij het toegangspad aan de zuidkant van basisschool Het Kom pas in Anna Jacobapolder nog voor de herfst aangepast kan worden. Bij het dorpsbezoek heeft de schooldi rectie daar nadrukkelijk om ge vraagd, maar het raadslid mist dit punt op de actielijst. Ook op de actielijst van het bezoek aan Scherpenisse mist Klippel een aantal zaken, zoals een ontmoe tingsplek voor ouderen, een busje naar de bibliotheek, de bestrating van de Hoge Markt en te hoge ver keersdrempels in de Kerkstraat. Het te hard rijden van het verkeer tussen de Westkerkseweg en de Scarpe Eelaan staat weliswaar op de priori teitenlijst, maar pas in 2010 zal een inritconstructie worden aangelegd op de kruising Beatrixlaan/Burg. Bouwensestraat. Klippel wil weten waarom dit dan pas gebeurt en of het plan met de bewoners wordt be sproken. in de ogen van die man, toen wij de machines brachten. Dat maakt het prachtig om dit werk te doen", zegt de voorzitter vol trots. „We wilden de timmerman helpen om weer een goed inkomen te krijgen." De Roemeniëcommissie heeft de overige goederen ter plekke gesor teerd. De bevolking kon komen uit zoeken wat ze wilden hebben. „Het is zo mooi om te zien dat iets weer een bestemming krijgt", aldus Wiel aard. „We hebben foto's gemaakt, zodat de mensen kunnen zien wat er met hun spullen is gebeurd. Zo kan een vrouw zien dat haar kinderwa gen weer een doel heeft." Wielaard gaat zelf met zijn vrouw in september weer een week naar Roe menië. Dan wil hij een zware tuin- frees meenemen. De mensen voor zien zelf in hun onderhoud door het verbouwen van groenten, maar heb ben niet het gereedschap om de grond te bewerken. „De stukjes grond om hun woningen zijn te klein voor een tractor en te groot om ze met de hand te bewerken." Maar Wielaard gaat dit najaar niet alleen om te helpen. „Ik wil ook wat meer van het land zien, want het is een heel mooi land." Het volgende hulp transport vindt waarschijnlijk in de tweede helft van volgend jaar plaats. V V - 2#.- V 'i>. V ShI Bedrukte gezichten aan de Noordweg bij de familie De Ruyter en de hulpverleners, tweede van links kooiker Annet de Ruyter. Daniël Hinze bekijkt samen met Nel Ottema het fotoboek over het Duitse Hamm. Dat zegt brandweercommandant J. de Feijter van de Thoolse brand weer. Er is een kwaliteitsplan voor alle korpsen gemaakt. Burgemeester Schouwenaar van Middelburg gooi de onlangs de knuppel in het hoen derhok. Hij ondersteunt de afspra ken niet. De Feijter: „Bij het vormen van de veiligheidsregio's moeten alle korpsen dezelfde kwali teit kunnen bieden. Schouwenaar wil voorkomen dat gemeenten die niet hebben geïnvesteerd in de kwa liteit gaan leunen op gemeenten die dat wel hebben gedaan." Voor alle korpsen is nu in kaart ge bracht op welke punten er nog extra inspanningen nodig zijn. De kwali teitsslag moet op 31 december zijn afgerond. Voor Tholen rolden er twee punten uit waar nog wat extra aandacht aan besteed moet worden. „Het gaat vooral om opleiding en oefening en nazorg door een be- drijfsopvangteam. Aan de pro-actie ve kant moeten we kijken naar de watervoorziening." Voor de maatre gelen komt extra geld van het minis terie van binnenlandse zaken. Voor Zeeland is dat 1,6 miljoen euro. Het gaat volgens De Feijter om het verbeteren van de kwaliteit met twee procent om aan het niveau te komen dat is afgesproken. Eén en ander wordt onderdeel van het nieu we beleidsplan voor brandveilig heid en hulpverlening dat in de maak is. Het vorige beleidsplan liep van 2003 tot 2007. De evaluatie van het plan in september vorig jaar dient als leidraad voor het nieuwe, aldus de Feijter. Er hebben zich nog geen nieuwe kandidaten aangemeld voor de blus- groepen van Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Twee weken geleden werd huis-aan-huis een brochure verspreid waarin vrijwilligers wer den opgeroepen zich aan te melden. Maar volgens De Feijter zijn er nog geen antwoordkaarten binnen. „Je moet de mensen wel even de tijd ge ven om er over na te denken. We verwachten er in september wel re sultaat van." In Sint-Maartensdijk zijn twee tot vier vrijwilligers no dig, in Stavenisse drie tot vijf. Ook voor Tholen is aanvulling no dig. Daar gaat het om mensen voor de duikploeg. Volgens De Feijter gaat het om twee nieuwe vrijwilli gers. Op de braderie van Tholen, de laatste vrijdag en zaterdag in augus tus, zal de brandweer samen met duikvereniging de Snotdolf probe ren vrijwilligers warm te maken voor de hulpverlening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7