6 Japanse oesters kennen dat proces met die oud-Hollandse dakpannen niet' Waar je wel niet allemaal op loopt, of zomaar voorbij fietst, wekt verbazing Tevredenheid over uitbaggeren sloten Acht auto's kunnen trekker passeren Gezin penningmeester Willibrorduskerk dreigt woning kwijt te raken Donderdag 17 juli 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De dakpannen zijn overboord gegooid, maar het tij was zaterdag nog niet goed om ze recht te zetten. „Er stond teveel wind en daardoor kwam het perceel niet droog te staan", zegt Paul Deurloo van Kiwanisclub Tholen. Die club heeft 1000 witgekalkte dakpannen in de Oosterschelde geworpen om op traditionele wijze oesterbroed te vangen. Het was de bedoeling om ze bij laag water in het zand te steken, maar dat lukte zater dag niet. Nu wordt gewacht tot de omstandigheden wel gunstig zijn en de leden weer allemaal kunnen helpen. Dat is waarschijnlijk aanstaande zaterdag. Als de pannetjes op hun plek staan, zijn ze bij laag water zichtbaar vanaf de Oesterdam, ter hoogte van de Speelmansplaten. Netwerk Kiwanis club Tholen wil op traditionele wijze oesterbroed vangen Laatste pan Het gezin van de ex-penningmeester van de R.K. Wil- librordusparochie in Oud-Vossemeer dreigt op straat komen te staan. Man en beide kinderen worden zo de dupe van de verduistering die de vrouw heeft ge pleegd. Hans Dudok staat met de rug tegen de muur, zegt hij. Het kerkbestuur heeft beslag laten leggen op de woning - die op naam staat van zijn vrouw - en hoopt via een executieverkoop de verdwenen 18 mille terug te krijgen. Touwtjes Elf jaar Excursie over eiland op stalen ros vooral in trek bij Tholenaren De deelnemers van de Tour de France hebben geen tijd om stil te staan bij de historie en de natuur van het land schap wat zij aandoen op hun tocht. De mensen die aan de fietsexcursie van Staatsbosbeheer meededen, stonden zaterdag juist bijna vaker naast hun fiets, dan dat ze erop zaten. Zeekraal Waterschapsbestuur wil betere communicatie Grondgebruikers zijn redelijk tevreden over de manier waarop het waterschap de waterlopen langs hun akkers uitbaggert. Dat blijkt uit een onderzoek van Lievens Communicatie in opdracht van waterschap Zeeuwse Ei landen. De commissie waterbeheer doet de aanbeveling om de communicatie over het baggerwerk te verbeteren. Proef op rondweg Poortvliet duurt jaar Bewoner Astrid Agasi van de Stoofstraat in Poortvliet zou bijna de politiek ingaan, nu ze heeft gezien hoe snel zaken kunnen worden geregeld. Dat zei ze vrijdagmid dag bij de officiële opening van de passeerstroken op de rondweg van Poortvliet. Vorig jaar mei kwam de zaak ter sprake toen de Thoolse CDA-fractie de bewoners er over polste, een goed jaar later liggen de stroken er. Scholen Achter het stuur Eindelijk konden de Kiwanisleden de droom van lid Paul Deurloo verwezenlijken. Dat de klus niet in één keer kon worden geklaard, daar lagen de mannen niet wakker van. Ze gingen na hun boottochtje gezamenlijk wat drinken op een terras in Tholen. En dat is type rend voor het gezelschap. Volgens Deurloo is Kiwanis namelijk naast het inzamelen van geld voor goede doelen ook gewoon een vrienden club. De leden zijn allen man. Daar heeft Kiwanis Tholen voor geko zen. Voorzitter Otto Wentholt ver telt dat er ook gemengde en vrou wenclubs bestaan. Met de 14 leden is de Thoolse club momen teel een kern. Ze wordt pas offi cieel met 25 leden. ,,Daar moet je naartoe groeien", vindt de voorzit ter. ,,We willen dat binnen twee jaar verwezenlijken." Wentholt, zelf districtsdirecteur van ABN-AMRO, heeft samen met aannemer Paul Deurloo en verzekeringsadviseur Marton Overbeeke het initiatief genomen voor een Kiwanis club in Tholen. De andere leden zijn: accountant Raimond Bal, garagehouder Hans Koese, supermarkteigenaar Jurgen Stroot, juridisch adviseur Peter van Alten, woonadviseur Pieter Bouman, bedrijfsleider André Bout, tandarts Peter Verkouteren slager Jan Geilings, begrafenison dernemer Fred Oostrum, carrosse riebouwer Rens Elenbaas en chef kok Maurice de Coninck. Kiwanis is een serviceclub. 'Ser ving the children of the world' is haar motto. Ze organiseert activi teiten om geld in te zamelen voor het goede doel. En dat is in het ge val van Kiwanis de jeugd. Om ge garandeerd te zijn van genoeg sponsors, moeten de leden van Ki wanis een goed netwerk hebben. Volgens voorzitter Otto Wentholt worden er om deze reden dan ook alleen mensen tot de club toegela ten die een leidinggevende functie in het bedrijfsleven hebben, on dernemer zijn of die een vrij be roep beoefenen, zoals artsen. „Met een netwerk is het makkelij ker om centjes binnen te halen", zegt hij. Wethouder Goossen is gevraagd om mee te werken aan het eerste optreden van de club. Het verzoek is niet specifiek tot hem gericht, maar bij de gemeente neergelegd. Goossen voelde zich het meest ge roepen om mee te varen. „Ik heb economie en recreatie in mijn por tefeuille. Als je die twee combi neert, los van het feit dat ik het leuk vind, past deze actie in mijn portefeuille. Ook ben ik lid ge weest van Kiwanisclubs in allerlei plaatsen", vertelt Goossen. Hij is van mening dat een goede band tussen de gemeente en de Kiwa nisclub nuttig is. „Voor de ge meente is deze club van belang vanwege de maatschappelijke ach tergrond." Goossen wierp symbolisch de eer ste dakpan in het water. Gebruikte oud-Hollandse dakpannen van 100 jaar oud. Op de kop getikt door Deurloo. Die heeft namelijk een bouwbedrijf. Samen hebben de 14 leden de pan nen bewerkt met gebluste kalk. Dat is een mengsel van kalk, zee water en zand. De kalk is nodig voor de schelpvorming van de oesters. Tegenwoordig wordt het oesterbroed in lege mosselschel pen opgevangen en is de cultuur van weleer, het afschrapen van oesterbroed van de witte dakpan nen verdwenen. Wethouder Eric Goossen (rechts) gooide de eerste pan overboord. Hier houdt hij samen met Kiwanisvoorzitter Otto Wentholt de laatste dakpan vast. De aanwezige Kiwanisleden v.l.n.r.: Paul Deurloo, Peter van Alten, Jurgen Stroot, Hans Koese, Raimond Bal, Rens Elenbaas en Fred Oost rum. Schelpdierkweker Prins en Dinge- manse uit Yerseke doet mee aan het project van Kiwanis. Zij stelt een perceel en een boot ter be schikking en kweekt straks, als het broed goed is, de oesters verder in haar eigen oesterputten. De mannen hebben de laatste pan bewaard. Die komt in het club huis, de Gouden Leeuw in Scher- penisse, te hangen. De leden zet ten hun handtekening erop. De overige dakpannen, allemaal voorzien van een label, worden verkocht voor 100 euro per stuk. Gemeente Tholen heeft een toe zegging gedaan om een aantal te kopen en Prins en Dingemanse heeft ook een aantal dakpannen in haar bezit. „We hebben nu zoge naamd voorverkoop gehouden. Op 5 september begint de echte ver koop", zegt Wentholt. Op die da tum heeft Kiwanis een voetbal wedstrijd tegen oud-NAC-spelers georganiseerd. De kopers van de dakpannen krij gen allemaal een certificaat en een toegangskaart voor het feest dat volgend voorjaar staat ge pland. Op dat feest, waarbij 'Zeeuwse zilte zaligheden' wor den aangeboden, wordt de op brengst bekend gemaakt. Die za ligheden zijn nog niet de oesters die op de dakpannen gekweekt worden. „Het duurt minstens drie jaar voordatje die kunt eten", ver telt Deurloo. „Wel kunnen we eventueel oesterbroed omruilen voor volwassen oesters", meent hij. In november wordt het oester broed van de dakpannen gestoken. Welke soort haar broed op de pan nen heeft laten vallen, is de vraag. Vermoedelijk is het de Japanse oester, maar de Kiwanisleden ho pen op de Zeeuwse. Wentholt grapt: „Die Japanse oesters ken nen dat proces met die dakpannen niet." Dudok verwacht de gedwongen ver koop binnen enkele maanden. Hoe het dan verder moet. weet hij niet. „Verhuizen wil ik niet. En ik kan het ook niet." Door ernstige ge zondheidsproblemen is de man niet in staat om te werken. Bovendien heeft hij de zorg voor zijn beide schoolgaande kinderen. „Dat is al zwaar genoeg." Dat zijn vrouw geld van de kerk had verduisterd, was voor hem een complete verrassing. „Ik kan begrijpen dat de parochia nen geschrokken en verbaasd zijn, maar ook ik begrijp niet dat ze dit heeft kunnen doen. En onze kinde ren zijn er kapot van. Ze worden er dagelijks mee geconfronteerd, en ze hebben geen contact meer met hun moeder", wil hij zijn verhaal kwijt. De vrouw is eind december, begin januari van haar gezin weg gegaan. Waar ze verblijft, weten Dudok en zijn kinderen niet. Ze laat niets van zich horen. De man heeft inmiddels een echtscheidingsprocedure in werking gezet. „Ik heb er slapeloze nachten van gehad, maar ben er overheen. Ik zit meer in mijn maag met wat me boven het hoofd hangt." Eind april bracht het kerkbestuur naar buiten dat de penningmeester, die sinds februari 2006 in functie was, geld van de parochie naar een privérekening had doorgesluisd. De vrouw was toen inmiddels bij ver stek veroordeeld tot terugbetaling van 17.884,50 euro (plus de wette lijke rente vanaf 15 december 2007) alsmede betaling van de proceskos ten (951,44 euro). Na signalen dat het niet goed ging, vroeg het be stuur rond de zomer van vorig jaar de administratie terug en meldde in het parochieblad dat de penning meester haar werkzaamheden had beëindigd. Pogingen van het be stuur om met de vrouw in gesprek te komen over een oplossing, liepen op niets uit. Daarop is aangifte ge daan bij de politie. Nadat Hans Dudok op de hoogte was van de zaak, sprak ook hij met zowel leden van het kerkbestuur als met een advocaat van het bisdom Breda. Hij deed een voorstel voor terugbetaling, maar daar ging het bestuur niet op in omdat het vond dat die regeling onvoldoende zeker heid bood. „Mij werd daarop voor gesteld om alles in één keer terug te betalen. Maar hoewel ik een eind kom. groeit het geld me niet op de rug", zegt de Vossemeerder. Het zit hem vooral dwars dat hij in deze he le zaak niet zelf de touwtjes in han den heeft. „Mijn vrouw doet hele maal niets en komt afspraken niet na, zelfs niet met haar eigen advo caat. En de parochie werkt ook niet mee." Inmiddels is de Vossemeerse geloofsgemeenschap onderdeel van de nieuwe parochie Sint Christoffel. De keuze van het kerkbestuur om via beslaglegging en een executiever koop het verduisterde bedrag terug te halen, kan in de ogen van Dudok nog weieens verkeerd uitpakken. „Ik heb onlangs een taxatie laten uitvoeren - de uitkomst houd ik voor me - en weet dus hoe we er voor staan. De kans dat de parochie niets beurt, is zeker aanwezig. Want van de op brengst gaan eerst de kosten af van hypotheek, rente, incasso en de nota ris. Bovendien staan er nogal wat hui zen te koop in het dorp en stijgt de rente. En bij een eventueel faillisse ment gaan de bank en de fiscus vóór." De Vossemeerder wil de pa rochie niet dwars zitten, benadrukt hij. „Maar het kan toch niet hun be doeling zijn om mensen op straat te zetten en nóg niet de zekerheid te hebben dat hun vordering betaald wordt? Natrappen vind ik dat. Ik snap het niet, want ik was bereid om een groot deel nu al te betalen." Hij vindt dat het kerkbestuur in deze zaak ook de hand in eigen boezem kan steken. „Wanneer je een nieuwe penning meester aantrekt, lijkt het mij nor maal dat je als bestuur controleert. Dan is eens per jaar verantwoording afleggen te weinig. In dit geval heeft men maanden lang niet naar de eigen administratie omgekeken, zodat de penningmeester ruim de tijd had om haar gang te gaan. Het is immers niet in een week tijd gebeurd." Dudok woont met zijn gezin elf jaar in Oud-Vossemeer en wil er graag blijven. Wat hem wel steekt, is dat hij en zijn kinderen worden aange keken op de misstap van zijn vrouw. „Mijn kinderen krijgen er soms op merkingen over. En mensen die al tijd heel hartelijk tegen ons gezin deden, negeren ons sinds dit bekend werd. De laatste tijd merk ik dat een aantal van hen tóch weer hun hand opsteekt." Hans Dudok en zijn ge zin willen deze zaak zo snel moge lijk achter zich laten, geeft hij aan. Het kerkbestuur was dinsdag en gi steren niet bereikbaar voor com mentaar. Gids George Koenders (links vooraan) fietst met zijn gezelschap vanaf het Oudeland onder de Oesterdam door. Je gaat er normaal gewoon voorbij, je staat er niet bij stil wat er hier allemaal groeit", zegt één van de deelnemers. Bijna 20 mensen fiet sten zaterdag een eindje met Geor ge Koenders mee door de Thoolse polders. Het gezelschap, dat voor namelijk uit Tholenaren bestond, deed mee aan de fietstocht 'langs de parels van nationaal park Oos terschelde'. Ineens staan ze er allemaal bij het Praathuisje aan de haven in Tho len. de deelnemers aan de fiets tocht. Het is grotendeels een wat ouder gezelschap, maar dat wil niet zeggen dat er geen interesse van de jeugd is. Evi van Tilborg (21) doet samen met haar moeder Corrie (56) mee. „Ik wil ons eigen eiland aan mijn dochter laten zien. Je komt misschien op plekjes waar je nog nooit geweest bent en ziet dingen die ik zelf ook nog niet kende", zegt de laatste. Met die verwachting gaan zij op pad. Men sen die gewoon van fietsen hou den. zijn er ook bij. Er is een stel uit Lepelstraat en een vrouw uit Pijnacker. Zij logeert bij een vriendin in Poortvliet. Gids Koenders legt aan de hand van het aanwezige informatiebord uit hoe de route loopt. „Ik wil jul lie het Oudeland laten zien en daarna gaan we verder langs de kust." Dat laatste wekt ongerust heid op bij een mevrouw. ..Die pa den zijn toch wel begaanbaar hé, want ze waren pas nog stik gevaar lijk: er lag overal grind." De gids stelt haar gerust. „Ja, ze zijn aan gepakt met het werk aan de dijk, maar dat grind is nu weg hoor. Je kunt er goed fietsen." De vrouw is niet direct overtuigd, maar de gids weet haar te sussen. De route van ongeveer 20 kilome ter, gaat verder door de Schaker- loo- en de Scherpenissepolder. „We fietsen weliswaar maar een klein eindje, maar er is genoeg te zien. Er stond drieëneenhalf uur in de krant, maar we zijn hooguit drie uur onderweg", informeert gids Koenders het gezelschap. „Zijn er nog vragen?" Nee, dat is niet het geval. En weg zijn ze. Weliswaar niet zo snel als de Tour de France rijders, maar ze hebben wel een flink vaartje. Koenders heeft zoveel te vertellen dat er in bijna elke weg wel even wordt gestopt. In de Cruyshoek- weg, wordt zelfs vlak voor het poortje Fort Venusdam. wat door gang biedt onder de Oesterdam, en vlak erna weer gestopt. Daar, aan de kant van de Gortzakweg, wor den de deelnemers verrast. Er groeit zeekraal, gewoon in de berm. Enkelen proeven wat van het plantje. „Heerlijk", klinkt het. Ie mand roept lamsoor. „Nee. Er zit een puntje aan het uiteinde van het blad Dit is zee-aster", vertelt de gids terwijl hij een ongeveer 30 centimeter hoog plantje aanwijst in een greppeltje. „Lamsoor is een scheldnaam." Bijna elk groen sprietje dat uit de drassige berm steekt, wordt benoemd. Ook de doodgewone klaver. Of is dit plantje niet zo normaal? Nee, het is namelijk een aardbeiklaver. Die heet zo, omdat er vruchtjes aan de steeltjes groeien die eruit zien als het zomerkoninkje. „Waar je wel niet allemaal op loopt", zegt een vrouw vol bewondering en verba zing. Dan wijst Koenders naar de natte polder waar koeien grazen en tal van vogels zich ophouden. Hij noemt de dieren die in het gebied voorkomen. Als hij Tureluur zegt, klinkt er ongeloof onder de aanwe zigen. „Zit die hier." „Ja volop. In het voorjaar zie je ze volop op de palen zitten. Let maar eens op. Het zijn steltlopers met van die lange oranje poten." Het is niet alleen natuur waarover Koenders spreekt. Er komt ook een stukje maatschap pelijke informatie bij zijn verhaal. Hij vertelt over de strijd met de boeren toen er werd besloten om een natuurgebied te maken van de polder. Er ontstaat geen discussie. De groep moet weer op de fiets. Zo'n 100 meter verder staat het ge zelschap weer stil. Of dochter Van Tilborg er wat van leert? „Zeker, het is ontzettend interessant", zegt moederlief. De volgende fietsexcursie is op 17 augustus. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf het Praathuisje in Tholen en aanmelden kan ter plekke of bij het VVV in Sint-Maartensdijk via telefoonnummer 663771 Mensen blijken vooral overtuigd te zijn van de noodzaak van het uit baggeren van de waterlopen. Het gros van de ondervraagden (32% stuurde de vragenlijst ingevuld re tour) weet hoe men contact met het waterschap kan opnemen en vindt de verschafte informatie duidelijk. Verbetering is vooral mogelijk in de uitvoering, concluderen de onder zoekers. Nu hebben teveel mensen schade aan hun perceel als gevolg van de werkzaamheden. Een ander punt is dat meer bekendheid gege ven moet worden aan de vergoe dingsregeling en bemonstering. In de commissie waterbeheer werd bij het bespreken van het rapport gesteld, dat de 'onbekende particu lier' behoefte heeft aan basisinfor matie en de 'geïnformeerde profes sional' aan gedetailleerde infor matie. Bekeken zal worden in hoe verre de brief die vooraf aan betrok kenen wordt gestuurd, aangepast moet worden. Nu krijgt men zo'n brief een jaar van tevoren, dit zou een half jaar van tevoren herhaald moeten worden. Ook zouden de plannen in de pers kenbaar gemaakt moeten worden, en zouden betrok kenen persoonlijk door medewer kers van het waterschap benaderd moeten worden. Een aandachtspunt is, dat waar akkerbouwers met het baggeren rekening houden, niet-ag- rariërs in het buitengebied vaak niet weten wat er van hen verwacht wordt. Ook is aandacht gevraagd voor de fruittelers, die voor maaien en baggeren benaderd zouden moe ten worden om schade aan afraste ringen en schermen te voorkomen. Het vergoedingenstelsel, voor schadegevallen, zou in de voorlich ting een apart onderdeel moeten zijn. Het blijkt slechts in beperkte mate bekend te zijn. terwijl ieder een er gebruik van moet kunnen maken. Ook is het zaak om de kraanmachinist beter te begeleiden, zodat schade en klachten voorko men worden. Op grond van alle aanbevelingen en conclusies naar aanleiding van het uitgevoerde onderzoek zal een voor stel geformuleerd worden om het beleid aan te passen. „Dit is best wel snel gegaan," vertelt ze. Agasi is tevreden over de manier waarop het gelopen is. De Stoofstraat was door de aanleg van de rondweg wel ontlast van het doorgaande ver keer, maar bewoners bleven last hou den van (zwaar) landbouwverkeer. Dat mocht geen gebruik maken van de rondweg. Dat is nu door de proef met de passeerstroken veranderd. Het landbouwverkeer is er toegestaan. Fractievoorzitter J.P. Bout van het CDA stelde samen met de bewoners een petitie op en toog met Agasi op een vrijdagmiddag naar Middelburg om de kwestie onder de aandacht te brengen van gedeputeerde staten. Die waren voltallig aanwezig. Ze spraken er zelfs even met de commissaris van de koningen Karla Peijs. Agasi: „Op die manier houd je toch druk op de ketel. Ze zien er meer de noodzaak van in. De bewoners kregen ook steeds nieuwsbrieven zodat ze op de hoogte bleven. „Het is heel belangrijk dat je weet dat ze er mee bezig zijn." Het project is een samenwerking tus sen de gemeente Tholen, de provin cie, het waterschap Zeeuwse Eilan den, de ZLTO en Cumela. De passeerstroken zijn 125 meter lang. Trekkers en ander landbouwverkeer kunnen gebruik maken van de stroken zodat auto's op de rondweg door kun nen rijden. Als de trekker bij een snel heid van 25 kilometer per uur op de passeerstrook rijdt, kunnen er acht tot negen auto's doorrijden. Het land bouwverkeer moet aan het eind van de passeerstrook inhouden om het an dere verkeer voor te laten gaan. Volgens wethouder K.A. Heijboer is het pas vorig jaar goed ter hand geno men. Er is een werkgroep naar Gel derland gegaan om te zien hoe het probleem daar werd aangepakt. Maar daar zagen de leden van de werkgroep hoe het niet moest, zei hij. De stroken zijn daar maar 40 meter lang. „Hier voldoen ze aan de maten die nodig zijn." Heijboer had tijdens het project wethouder F.J. Goossen vervangen die vanwege gezondheidsproblemen een tijdlang uit de roulatie was ge weest, maar nu wel aanwezig was bij de opening. Heijboer sprak de wens uit dat er een nieuwe weg komt voor het langzaam verkter tussen Poort vliet en Tholen. Gedeputeerde A. Poppelaars zei dan ook dat het om een tijdelijke maatre gel gaat. „We willen als provincie naar een parallelweg zodat het land bouwverkeer geen gebruik meer hoeft te maken van de provinciale weg." De gedeputeerde was blij met de oplos sing voor het verkeer. „Er gebeuren op dit stuk niet veel ongevallen, maar mensen hadden wel last van de grote zware en logge machines die door de Stoofstraat kwamen. Het landbouw verkeer kan nu over de passeerstro ken. Ze zijn hier wit en grijs uitge voerd in stelconplaten. Voor de structurele oplossing is meer tijd no dig." De proef duurt een jaar. In die periode wordt gekeken ht>eveel land bouwvoertuigen er gebruik van ma ken. Vooraf is al gemeten hoe snel er wordt gereden en hoeveel voertuigen er gebmik maken van de weg tussen de twee rotondes. Ook de inwoners zullen gevraagd worden naar hun ervaringen. Volgens Poppelaars zullen ook de scholen betrokken worden bij de voorlichting over het landbouwver keer. De proef is volgens de gedepu teerde geslaagd als de situatie voor de bewoners in P<x>rtvliet beter is gewor den. Als het niet verkeersonveiliger wordt op de rondweg en als het ook voor het landbouwverkeer veiliger wordt. „Op deze manier proberen we een steentje bij te dragen aan de ver keersveiligheid in de gemeente Tho len." Volgens Poppelaars blijft dat no dig. Hij verwees naar de vier zware ongevallen in dit jaar op de Thoolse wegen waarvan drie met dodelijke af loop. Hij deed een beroep op de land bouwers om hun verkeersgedrag aan te passen en gebruik te maken van de stroken, maar ook op andere wegge bruikers om niet te snel in te halen als ze achter een trekker rijden." De parallelweg tussen Poortvliet en Tholen is voorzien in 2012. In de tus sentijd zal de St(X>fstraat en Zuid plantsoen worden heringericht. Wethouder Heijboer was blij dat hij weer eens achter het stuur van een trekker kon gaan zitten bij het openen van de passeerstroken. Goossen nam ook plaats in de cabine. Poppelaars zwaaide met de Zeeuwse vlag toen Heijboer het vak kwam opgereden. In de wagen zat G. Boudeling die na mens de landbouw lid was van de werkgroep. Ook andere vertegen woordigers van de betrokken instan ties waren aanwezig in de tent vlakbij het terrein van fruitbedrijf Van Kem pen waar de lunch werd gebruikt. De oud-wethouder W.C. van Kempen woonde de opening bij. Gedeputeerde A. Poppelaars (met vlag) en bewoner A. Agasi zwiuiien naar de wethouders bij de opening van de passeerstrook bij Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5