Basisscholen in Tholen groeien minder door vertraagde én andere woningbouw Abdij Nieuws Asbest ruimen kost ruim 50 mille extra Aandacht voor alcohol, kinderen en jongeren Van Houte Bewolkt, maar toch in badpak voor spelletjes in buitenbad Wonen Zwanger? Opdracht plan Noord verlengd '7|3V375U Donderdag 17 juli 2008 64e jaargang no. 36 www.vanhoutewonen.nl Prognoses leerlingenaantallen negen basisscholen vallen lager uit Voor drie van de vier basisscholen in Tholen vallen de nieuwste prognoses van het aantal leerlingen op de lange termijn lager uit dan die van 2004. Montessorischool De Kraal vormt een uitzondering. Ook zes andere basisscho len zullen minder groeien. De twintig basisscholen in heel de gemeente hadden bij de jaarlijkse telling in okto ber samen 2920 leerlingen, 164 minder dan waar bij de vorige prognose van uit was gegaan. Vergrijzing Middelbare school www.interieur-paauuje.nl Spetter, pieter, pater, lekker in het water. En nog meer van dergelijke teksten van liedjes zijn van toepassing op het ta fereel in zwembad Haestinge. Daar werd vrijdagmorgen een spelletjesochtend gehouden. Zo'n 100 kinderen kwa men, ondanks het weer - zo'n 16 graden en bewolkt-, op de activiteiten in het Smerdiekse buitenbad af. Braderie en twee rommelmarkten Weer dode bij eenzijdig ongeval Mark Jan Koldijk bestuurslid KvK Bezwaren ongegrond Sloop basisscholen in Sint-Annaland Onvoorzien Aantal verkeersslachtoffers moet omlaag Subsidies Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De kinderen van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland rennen de school uit. De school krijgt de eerstkomende jaren minder leerlingen, is de verwachting. Elke vier tot vijfjaar laat de gemeen te onderzoek doen naar de aantallen mogelijke leerlingen van scholen. Het levert cijfermateriaal op dat ge bruikt kan worden bij het bezien van de mogelijkheden voor scholen en onderwijs. De scholen zelf kunnen aan de hand ervan een inschatting maken hoeveel lokalen en leerkrach ten er in de toekomst nodig zijn. Dat prognoses nu bijgesteld moeten wor den, heeft meerdere oorzaken. Zo kan het zijn dat de vorige te optimis tisch waren omdat een bepaalde trend niet is doorgezet. Ook het bou wen van ouderenwoningen en appar tementen (voor ouderen of gezinnen) is van invloed op de samenstelling van de bevolking. Tenslotte speelt de verminderde belangstelling van bui ten de gemeente Tholen voor bepaal de schooltypen een rol. Het blijkt dat met name in Tholen er minder kinderen naar de basis school gaan dan vier jaar geleden was gedacht. De groep 4- tot 12-ja- rigen, de zogenaamde basisgenera tie, komt 77 lager uit dan vier jaar geleden was berekend. Dat wordt mede veroorzaakt doordat in deze woonkern minder huizen zijn ge bouwd. Aangezien dat beeld de ko mende jaren hetzelfde blijft (totaal zo'n 265 minder), zullen er minder kinderen zijn in de basisschoolleef tijd. Drie van de vier basisscholen ondervinden daar de nadelen van. Bij de Eben-Haëzerschool speelt daarnaast mee. dat de belangstelling uit Dinteloord niet groeit. De Kraal profiteert van een toegenomen be langstelling de afgelopen periode. Blijft dat zo, dan zal het leerlingen aantal de komende jaren verder toe nemen. De bijgestelde prognose kan in ieder geval van invloed zijn op de omvang van de nieuwe scholen die in Tholen gebouwd gaan worden. In Poortvliet worden de laatste jaren iets meer kinderen geboren en ook is er wat extra woningbouw. Samen met een grotere instroom van vierjarigen dan een uitstroom in groep 8 zorgt dat bij De Eevliet voor een praktisch gelijk blijvende prognose. De School met de Bijbel profiteert nog sterker van die tendens. Vanaf 2016 zal de woningbouw de toenemende vergrij zing in het dorp niet meer kunnen compenseren en zal het aantal jonge ren langzaam afnemen. Die ontwik keling zal zich naar verwachting ook in Sint-Maartensdijk voordoen. De instroom van gezinnen met jonge kinderen die er voor 2004 in de smal- stad was, is volledig tot stilstand ge komen. Ook is er wat minder ge bouwd dan was voorzien. Omdat ook de belangstelling uit het omliggende gebied terugloopt, valt de prognose voor de Juliana van Stolbergschool lager uit. De Rieburch daarentegen kent een hogere prognose. Verhuizing naar elders speelt de scholen in Scherpenisse parten, maar dankzij wat extra woning bouw in het dorp valt de prognose gunstig uit. Met name voor de Groen van Prinstererschool. Want de Oosterscheldeschool ziet de be langstelling die er voorheen was uit Poortvliet en Sint-Maartensdijk, de laatste jaren 'opdrogen'. In Stave- nisse is het aantal geboorten meege vallen, terwijl wat extra woning bouw eveneens bijdraagt aan een gunstigere prognose voor De Schalm. Maar de vooruitzichten voor de Rehobothschool zijn op de lange termijn minder positief, de belangstelling uit verschillende de len van het voedingsgebied loopt volgens de onderzoekers terug. In Sint-Annaland wijkt het aantal 4- tot 12-jarigen nauwelijks af van de vorige prognose, maar het aantal ge boorten was behoorlijk minder dan was gedacht. De voorziene bouw van 250 extra woningen, waarvan 85 appartementen, remt de groei van de basisgeneratie eveneens. De School met de Bijbel kent een groeiende be langstelling, waardoor de prognose zich in positieve zin ontwikkelt. Bij de De Casembrootschool is dat an ders, een gevolg van het feit dat er de komende tijd méér leerlingen in groep 8 uitstromen, dan er vierjari gen bijkomen. In Oud-Vossemeer zagen Die Heenetrechtschool en De Ark de belangstelling groeien, waar door de prognoses gunstiger zijn. Er is wat meer woningbouw gepleegd in het dorp, maar de geboorten ble ven iets achter bij de verwachtingen. De Sint Anthoniusschool ziet een flinke groep 8 vertrekken en dat leidt tot een lagere prognose. In Sint-Philipsland wijkt de bevol kingsprognose voor de lange ter mijn nauwelijks af van de vorige. Iets meer woningbouw compenseert het wat tegenvallende aantal ge boorten. Basisschool De Luyster mag op grond daarvan wat meer leerlingen verwachten, maar de Kon. Julianaschool moet de progno se naar beneden bijstellen. Voor Het Kompas in Anna Jacobapolder blij ven de verwachtingen gelijk. Ook De Veste, de school voor speciaal onderwijs in Tholen, blijft stabiel. De groep 12- tot 16-jarigen groeide de afgelopen vier jaar met ruim honderd kinderen, de komende tien jaar zal dat ongeveer 120 zijn. Min der dan voorheen gedacht, wat het gevolg is van een gewijzigde fase ring in de woningbouw. Met name in Tholen is dat het geval. Het heeft al zijn weerslag op het middelbaar onderwijs. Het leerlingenaantal van het Calvijn college was in oktober 30 minder dan tevoren verwacht. De prognose voor de lange termijn is dan ook naar beneden bijgesteld. ZIE VERDER PAGINA 9 Meer wordt het niet. Maar ook niet minder! Direct, meteen, gelijk: 50% korting! Bekijk ook de online-opruimingscollectie op: Zuidweg20a Zonnemaire 0111401318 deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of 'Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland Abdij 6. Postbus 6001,4330 LA Middelburg Zwemleraar Arjan van Driel had 12 spelletjes bedacht die de kinderen, in de leeftijd van 6 tot 12 jaar, in groepjes konden doen. Ze mochten zelf kiezen met wie ze een groepje vormden. Vrijwilligers en badmeesters zorgden voor de begeleiding en hielden toezicht. Tien minuten tot een kwartier per spel kregen de kinderen om de opdrachten te volbrengen. „De sterkste wint altijd, dus het gaat niet om het winnen. Het is gewoon voor de lol", aldus Van Driel. „Een aantal spelletjes hadden we vorig jaar ook, voor de rest hebben we wat nieuws bedacht", zegt de zwemonderwijzer. Hij loopt langs de ver schillende activiteiten, terwijl hij uitleg geeft. Bij het pop aankleden is het de bedoeling dat de kinderen via de glijbaan het water ingaan, onder water door een hoepel duiken en dan de gereedliggende kledingstukken van de kant afhalen om de pop aan te kleden. Maar de pop is nergens te bekennen. Wat blijkt, een jongen houdt het rubberen object onder water door erop te zitten. Bij het laken volleybal moeten kinderen met zijn tweeën via een hand doek de bal vangen en weer over het net werpen. Een handdoek blijkt niet zo'n goed stuur om richting aan de bal te geven. In plaats van over het net, vliegt de bal achteruit over de hoofden van de kinderen. Hup, er volgt alweer een nieuwe poging. Vervolg zie pag. 2 Voetbalclub Stavenisse organiseert zaterdag de jaarlijkse braderie aan de Voorstraat en het Van de Lek der Clercqplein. Het evenement in Sta venisse duurt van 10 tot 19 uur en de opbrengst gaat naar de voetbalver eniging. Er staan diverse kraampjes en een rad van avontuur en er zijn activiteiten zoals vlottrekken en kin deren kunnen zich laten schminken. Ook zijn er deze dag twee rommel markten: één bij de braderie en één bij camping Irenehoeve. De laatste is van 9 tot 16 uur. Het is zaterdag tevens de laatste dag van de kermis. Die duurt tot middernacht. Weer is er een dodelijk slachtoffer te betreuren in onze gemeente. Donder dagavond overleed de 25-jarige Mar- grea van Kolthoorn uit Sint-Philips land bij een eenzijdig ongeval met haar auto aan de stille Noordweg in Anna Jacobapolder. De vrouw is dins dag in Sint-Philipsland begraven. Het is het derde dodelijke slachtoffer in ruim een halfjaar. Zie verder pagina 7. Mark Jan Koldijk van Delta Tech niek uit Sint-Philipsland is benoemd in het bestuur van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Door fusie van de Zeeuwse en West- Brabantse KvK is er een grote orga nisatie voor het regionale bedrijfsle ven ontstaan. De 24 leden van het algemeen bestuur zijn benoemd door regionale werkgevers- en werk nemersorganisaties. Koldijk heeft zitting namens het midden- en klein bedrijf. Hij is de enige vertegen woordiger van Tholen en Sint-Phi lipsland in het grote bestuur, waarvan oud-burgemeester mr. Chris Rutten uit Breda de voorzitter is. De provincie heeft de opdracht aan drs. ing. B. de Graaf voor de verdere begeleiding van het project voor plan Noord in Tholen verlengd. De provincie betaalt 10.000 euro voor de diensten, exclusief b.t.w. Het werk omvat het verder begeleiden van en toezien op het proces rond de herinrichting van het gebied. Daarin werken provincie, gemeente, corpo ratie Castria Wonen en Bouwfonds samen. Bouwmanagement Timek uit Tholen is begonnen met een marktonder zoek voor het bedrijventerrein. Paul Timmermans gaat onderzoek doen naar de haalbaarheid van de ge maakte plannen. Bedrijven kunnen aangeven of ze interesse hebben zich in het gebied te vestigen. Bij de in vulling van het gebied wordt ge dacht aan kantoren, maar ook aan 'instellingen of bedrijven met een specifieke behoefte een aan presen tatiefunctie.' De provincie verklaart de bezwaren van drie inwoners van Sint-Anna land tegen het komplan ongegrond. Zie pagina 8. Het verwijderen van het asbest dat bij de sloop van de schoolgebouwen in Sint-Annaland is gevonden, kost de gemeente ruim 50.000 euro. Dat blijkt uit de antwoorden van b. en w. op vragen van de SGP. De aanwe zigheid van asbest werd pas ontdekt bij het afbreken en kon niet van te voren worden ontdekt omdat er dan een diepgaander onderzoek nodig was geweest. Dat kon niet omdat de scholen nog in gebruik waren. De SGP wilde weten of het onder zoek naar asbest wel goed gedaan is, en waarom het niet in het rapport stond vermeld dat voor de sloop is gemaakt. De fractie wil ook weten wie er opdraait voor de meerkosten die zijn gemaakt. Volgens b. en w. is de sloop van de gebouwen in de aanbesteding van het totale project begrepen. En is er in beide gebouwen aan de School straat gekeken naar de aanwezigheid van asbest. Er is toen een beetje as best aangetroffen. Ook is er toen ge keken naar de bouwtekeningen en de bestekken voor de bouw. Volgens b. en w. zijn de onderzoeken voldoende uitgevoerd, maar zijn de asbest golf platen van de kleuterschool van de School met de Bijbel over het hoofd gezien. Het asbest dat bij de sloop is gevonden, was niet te vinden bij het uitgevoerde onderzoek. Dat zou al leen met een diepgaand onderzoek hebben gekund. Daarbij zouden de len van het gebouw gesloopt moeten worden. En dat had alleen gekund als het gebouw niet meer in gebruik was geweest, aldus b. en w. Kort na het begin van het afbreken, stuitte de sloper op asbest dat niet stond vermeld in de asbestinventari- satie. De sloop werd meteen stopge zet. De spullen die bij de kleuter school stonden, moesten verplaatst worden naar het hoofdgebouw. Dat gebeurde op 23 januari en kostte 1180.50 euro. De kosten die met het stil leggen van de sloop zijn gemaakt (tussen 29 januari en met 7 februari) bedragen 4.251.40 euro. Er zijn ook kosten gemaakt voor het aanvullend astbestonderzoek bij de kleuterschool van 1265,63 euro en voor het hoofd gebouw van 2.446,88 euro. De kosten van het saneren kosten respectievelijk 9.604,70 euro en 19.897,51 euro. To taal is dat 38.646.62 euro. De opslag voor de aannemer bedroeg 3.864,66 euro. Dat brengt de kosten op 42.511,28 euro. Met inbegrip van btw 50.588.43 euro. Volgens b. en w. waren de kosten op geen enkele manier te voorkomen ge weest. De kosten van het stagneren van de sloop worden voor de helft be taald door het bedrijf dat het onder zoek heeft verricht. Het gaat om ruim 5300 euro. De overige kosten komen ten laste van de post onvoorzien van het project brede school. Het aantal verk .rsslachtoffers in Zeeland moet omlaag. Gedeputeerde staten van Zeeland (g.s.) willen samen met de gemeenten en de water schappen afspraken maken om de verkeersveiligheid te verbeteren. Dat moet gebeuren onder het motto 'op weg naar nul.' Dat wil zeggen dat ongevallen die door overheidsingrijpen voorkomen hadden kunnen worden, in 2020 daadwerkelijk niet meer voorkomen. Het beleid moet een nieuwe impuls krijgen. De uitgangspunten voor dit beleid staan ook in het gemeentelijk ver- keer- en vervoersplan. Dat blijkt uit de antwoorden van b. en w. op vra gen van M.J. Klippel van RFT. Die was benieuwd naar de uitkomst van het onderhoud tussen de gemeente en de commissaris van de koningin Kar- la Peijs, als voorzitter van het regio naal orgaan verkeersveiligheid (ROVZ). De fractie wilde weten wel ke afspraken er zijn gemaakt voor het verbeteren van de verkeersveiligheid in de gemeente. En hoe de afspraken in te passen zijn in het gemeentelijk beleid. Verder wilde Klippel weten of extra maatregelen te bekostigen zijn uit het bestaande budget en er subsi dies zijn voor activiteiten die de ge meente op gaat zetten. De provincie wil vooral maatregelen om het verkeersgedrag te beïnvloe den. Er komen verschillende the ma's aan de orde: 1. alcohol, drugs en medicijnen. 2. kinderen, jongeren en beginnende bestuurders, 3. ver keershandhaving, 4. verkeersveilig- heidscampagnes, 5. werkateliers, 6. beleid 2010-2020, 6 scootmobiel en 7. bestelverkeer. Volgens b. en w. bleek tijdens het overleg met Peijs dat de doelstellin gen en uitgangspunten van g.s. alle maal passen in de uitgangspunten voor het gemeentelijk verkeer- en vervoersplan. De afspraken die de provincie met de gemeente maakt, worden in een manifest vastgelegd. Die afspraken worden in het gemeentelijke plan verwerkt dat dit jaar nog door de raad zal worden vastgesteld. Het ma nifest en het verkeer- en vervoers plan zullen tegelijkertijd door de raadscommissies worden behandeld. De kosten die de gemeente maken voor de projecten die er uit voort vloeien, kunnen voor een deel wor den gedeclareerd. Het ROVZ heeft daar subsidies voor. Daar wordt nu door de gemeente ook al gebruik van gemaakt. Ook is er een zogeheten verkeers- veiligheidsmonitor aan de gemeente beschikbaar gesteld. Daarin worden de aantallen ongevallen met slacht offers van de laatste vijf jaar ver meld en geanalyseerd (onder meer naar leeftijd en manier van vervoer). De kinderen mochten in het water een snoepje vissen. Niet met de handen, maar met hun lippen. Deze week Monteur A. Kenipeneers kwart eeuw in dienst bij Wolse Gids George Koenders laat Tholen zien op de fiets Astrid Agasi is blij met passeerstrook in Poortvliet EN VERDER... Gezin penningmeester Willibrorduskerk dreigt woning kwijt te raken Kiwanis club Tholen vangt op traditionele wijze ocsterbroed BOZE MENSEN MENEN UAL VEEL GOED TE DOEN ALS ZE U GEEN KWAAD DOEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1