'Sommigen denken dat het keukenblok VTB gesloopt moet voordat je erbij kan' Rabo VTB Spel 2008 tot en met 30 juni 2008 <*- Y Tholen Donderdag 10 juli 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Boers Riooltechniek bestaat 20 jaar en is uitgegroeid tot specialist 07 08 09 10 11 12 01 02 03 04 05 06 Verenigde Thoolse Beleggingsstudieclubs Putjesschepper Biobrandstof Het grootste beleggingsteam van Zeeland; Paul KoolePeter Donck, Leen van Liere, Gerard Bonefaas, Remi Lievense, Aart Aamoutse, Monique Rentmeester, Mirjam Kloet, René le Comte. Op de foto ontbreekt Nelleke Drijver. Visie op beleggingen uit de voeten, maar de huidige prijs- explosie veroorzaakt veel onzeker heid en drijft de inflatie te ver op. Inflatie die enigszins boven de doel stelling van 2% ligt, is slecht nieuws voor obligaties, inflatie beduidend boven de 2% is slecht voor obliga ties en aandelen. Loonkosteninflatie nog in de hand Buiten de grondstoffen is het infla tieplaatje nog goed. De loonkosten in de Verenigde Staten en Euroland stijgen nog beheerst, in beide regio's ruim 3%. Loonstijgingen tot 4% zijn goed op te vangen bij een toe name van de productiviteit, het gaat immers om de loonkosten per een heid product. Als de productiviteit 2% stijgt, houd je in dit voorbeeld een loonkosteninflatie van 2% over. ECB start geen serie van renteverho gingen De oplopende grondstoffenprijzen bedreigen de winstgevendheid van het bedrijfsleven en kunnen loonei sen in de hand gaan werken. Cen trale banken maken zich zorgen om dat laatste en dat is de reden dat de ECB de rente verhoogt naar 4.25%. Ondanks de krachtige bewoordin gen van de ECB ten aanzien van de inflatiebestrijding verwachten wij dat de ruimte om de rente te verho gen beperkt is zodat de renteverho ging niet een (her)start is van een serie renteverhogingen. De Euro landeconomie koelt namelijk al af. De Fed maakt zich ook zorgen over de inflatierisico's, maar durft een renteverhoging vermoedelijk niet aan voor het vierde kwartaal vanwe ge de lage economische groei. ciêle positie te versterken. Boven dien is door de scherpe stijging van de olieprijs de inflatie een bron van zorg voor aandelenbeleggers aan het worden. Wij verwachten dat de af schrijvingen op slechte leningen door banken de komende kwartalen doorgaan, maar zien de omvang daarvan geleidelijk teruglopen. Daarnaast gaan wij ervan uit dat de negatieve invloed van de Ameri kaanse huizenmarkt op de econo mische groei kleiner wordt. Wel blijven de huizenprijzen voorlopig onder druk staan. Voor het verdere verloop is een be langrijke rol weggelegd voor centra le banken die de kredietmarkten blijven ondersteunen en de liquidi teit bevorderen. We zien de krediet markten daarom niet opnieuw vast lopen zoals enkele maanden geleden, al is de situatie r.og verre van optimaal. De huidige turbulen tie zien wij daarom als naschokken van de eerdere panieksituaties. Bo vendien beoordelen wij de huidige waardering als bijzonder aantrekke lijk. Met de recente koersdalingen is erg veel slecht nieuws verwerkt. Wij handhaven daarom vooralsnog ons positieve advies voor aandelen. De inflatiezorgen zijn naar onze me ning deels terecht, zodat we obliga ties blijven onderwegen. Wij den ken dat de centrale banken het niet AEX 560,00 540,00 520,00 500,00 480,00 460,00 440,00 420,00 400,00 aug sep okt nov dec jan feb mrt apr mei jun jul gaat lukken om de totaalinflatie weer snel in de buurt van hun infla tiedoelstellingen te krijgen. De stij ging van de grondstoffenprijzen van de afgelopen jaren is van fundamen tele aard en het aanbod groeit door gaans geleidelijk. De recente prijs- explosie van olie heeft tot paniek geleid. High Yield Obligaties De afgelopen drie maanden hebben high yield obligaties uitstekend ge presteerd. Het aantal wanbetalingen is nog steeds laag, onder de 2%. Vanwege het zwakke macrobeeld in de VS en de verminderde bereid heid van banken en obligatiebeleg gers om zwak draaiende bedrijven te herfinancieren, is het zeker dat de wanbetalingen gaan oplopen. Moody's verwacht voor 2008 dat 5.4% van de high yield bedrijven niet in staat is om aan haar verplich tingen te voldoen. Met name in de VS (waar het merendeel van de be drijven met high yield obligaties is gevestigd) hebben bouwbedrijven, hypotheekbanken en retailers het moeilijk. De 'trigger' voor wanbet aling is namelijk meestal een gebrek aan liquiditeit. Soms zijn bedrijven al langere tijd nauwelijks levensvat baar, maar komt de wanbetaling pas als er een acuut gebrek aan kasgeld is. Daar staat tegenover dat veel be drijven in het recente verleden zich tegen gunstige leningsvoorwaarden hebben gefinancierd, waar ze nu profijt van hebben. Het advies is po sitief. Weliswaar verwachten we dat de wanbetalingen toenemen, maar dit wordt meer dan voldoende ge compenseerd door de nog steeds hoge risicopremie ten opzichte van staatsobligaties. Regio-allocatie aandelen Het advies voor Noord-Amerika is negatief. Hoewel de groei positief verraste in het eerste kwartaal, blijft de huizenmarkt zwak en staat de consument onder druk. De waarde ring blijft aan de hoge kant in verge lijking met de rest van de wereld. Het advies voor de regio Europa is neutraal. De economische groei ver raste, maar het onderliggende beeld is zwakker. De detailhandelsverko pen vallen tegen en de euro zet een rem op de exportgroei. De waarde ring blijft aantrekkelijk. We zijn neutraal over de regio Paci fic. De regio houdt zich vooralsnog goed, maar is sterk athankelijk van de export en met een afnemende groei van de wereldeconomie zwak ken de beleggingsvooruitzichten af. De winstontwikkeling is matig. Het advies voor de opkomende markten is positief. De regio laat een solide ontwikkeling zien en is beter dan ooit in staat een Amerikaanse groeivertraging te weerstaan. Aan delen uit opkomende markten blij ven goed op de been. Aandelen Europese midcaps Wij zijn neutraal over de vooruit zichten van midcaps ten opzichte van largecaps. De waardering wordt aantrekkelijker maar het momen tum is een licht negatieve factor. Volatiliteit De huidige volatiliteit van ruim 15% is op de lange termijn vrij nor maal, maar kent ook lange periodes met lagere waarden. Vanuit dat per spectief is er dus nog ruimte voor een beperkte verdere daling. Dit geldt ook voor de optiepremies, zo dat het verkopen van volatiliteit nog steeds aantrekkelijk is. Grondstoffen Wij zijn voorzichtig positief over in dustriële metalen. Een gematigd herstel van de Amerikaanse econo mie in combinatie met de sterke vraag uit opkomende markten legt een stevig fundament onder de prij zen. Soft commodities hebben wat terrein prijsgegeven, maar de ruimte voor tegenvallers blijft klein. De productie van goud en andere edel metalen staat onder druk vanwege problemen in Zuid-Afrika. Sectorallocatie aandelen Het advies voor de energiesector is neutraal. De winsten in de sector zijn door de hoge olieprijs momen teel hoog. De kosten komen echter structureel hoger te liggen en door de gestegen olieprijs kan de elastici teit van de vraag toenemen. Het totaaladvies voor de sector ba sismaterialen is positief. De vraag- aanbodverhoudingen zijn gunstig, de grondstofprijzen onveranderd hoog en de fusie en overnameperi kelen werken positief door. Wij blijven positief over de sector industrie dienstverlening. Zij zal blijven profiteren van de sterke eco nomische groei in opkomende markten. Verder is de waardering redelijk en zijn de winstontwikke ling en het technisch beeld positief. Wij zijn negatief over de sector con sument cyclisch. De sector heeft op nieuw een underperformance laten ten opzichte van de markt. De voor uitzichten zijn matig met afnemen de detailhandelsverkopen en zwakr ke winstverwachtingen. Het advies voor de sector consu ment defensief is negatief. De winst ontwikkeling is behoorlijk zwak. Ook gezien de langetermijngroei- verwachtingen is de hoge koers winstverhouding niet gerechtvaar digd. Wij geven een neutraal advies voor de sector fannacie &r gezondheids zorg. De fundamentele vooruitzich ten zijn matig. De winstontwikke ling is echter redelijk en de sector is niet langer duur te noemen. Het sectoradvies voor de financiële dienstverlening is neutraal. Gediver- sificeerde spelers hebben het meeste herstelpotentieel. Onroerend goed vinden wij nog steeds te duur. De IT-sector staat op neutraal. Het positieve macro-economische beeld wordt niet bevestigd door het. tech nische heeld. Ook is de waardering aan de hoge kant. Het advies voor de j^Clcr tglgcom is neutraal. Dit wordt ingegeven door gematigde groeimogelijkheden, een marktconforme waardering, een zwakke wmstontwikkeling en een neutraal technisch beeld. Het totaaladvies voor de sector nutsbedrijven is neutraal. Het koersbeeld is jarenlang goed ge weest maar zwakt nu af, bovendien is de waardering hoog. Disclaimer Iedere lokale Rabobank en de andere onderdelen van de Rabobank Groep die als een beleggingsonderneming zijn aan te merken, zijn als zodanig geregistreerd bij de Autoriteit Finan ciële Markten te Amsterdam. De in dit artikel opgenomen infor matie is geen expliciete of impliciete beleggingsaanbeveling en kan op ie der moment zonder verdere aan kondiging worden gewijzigd Belt u ons gerust: (0113) 24 85 71 en ervaar wal een persoonlijk advies voor u betekent. (Advertentie LM.) U - 10 jaars staatsrente - laatste jaar beleggers rekening houden met ne gatieve nieuwsstroom over afschrij vingen. Banken werken aan conser vatievere balansen en zijn terughoudend met leningen zodat de economische groei geremd wordt. De Amerikaanse huizen markt blijft dit jaar nog zwak. Voor de economie als geheel wijst het on- dernemersvertrouwen op een mati ge groei waarbij de belastingterug- gaaf, de zwakke dollar en de lage korte rente een voorzichtig groei- herstel inluiden. Positief advies voor aandelen ge handhaafd, obligaties onderwogen De kredietcrisis is nog niet voorbij. Financiële instellingen hebben in de afgelopen weken opnieuw een be roep moeten doen op de aandelen markten om hun verzwakte finan- Rabobank Oosterschelde De standen als volgt: Naam BSC Waarde Waarde Waarde Verschil 30-04-08 30-05-08 30-06-08 t.o.v. 30-05-08 1 De Vangstok 531.718,67 560.110,17 498.699,96 -61.410,21 2 De Uutdaehing 545.564,73 561.763,88 487.986,20 -73.777,68 3 t Getij 522.067,25 529.555,62 480.259,69 -49.295,93 4 Thoolse Gat 535.344,07 534.363,32 452.079,62 -82.283,70 5 De Smisse 511.480.00 521.630.00 446.840,00 -74.790,00 6 De Hoogte In 496.847,50 492.373,00 433.369.00 -59.004.00 „Er wordt minderwaardig naar mijn vak gekeken. Mensen den ken dat ik hele dagen in de vuilig heid van een ander zit", zegt Jan Boers uit Oud-Vossemeer. Zijn éénmansbedrijf Boers Riooltech niek bestaat 20 jaar. De directeur heeft zich in die tijd ontwikkeld en is meegegaan met de techniek. „Ik ben een specialist. Ik oefen een beroep uit waar zelfs nog geen schoolopleiding voor is ontwik keld. Alles moet in de praktijk ge leerd worden." Hendrik Jan Boers (44) komt oor spronkelijk uit Vriezenveen, maar is na zijn militaire diensttijd in Os- sendrecht in Oud-Vossemeer gaan wonen. Hij had het er goed naar zijn zin. Thuis bij zijn ouders in Twente leerde hij zijn vrouw Hanny kennen. Die was hoofd verpleegkundige in een bejaardenhuis in Rijssen. Sa men hebben ze drie zoons en vijf dochters in de leeftijd van 1,5 tot 17 jaar. Velen leveren een bijdrage aan het bedrijf. Zijn vrouw doet de ad ministratie, zijn oudste dochter maakt wei eens het kantoor schoon en oudste zoon Ton heeft al eens stage gelopen bij zijn vader. Boers hoopt dan ook dat één van zijn zoons later ook in het bedrijf gaat werken. Boers had de timmeropleiding aan de LTS in Almelo afgerond en be gon aanvankelijk als klussenbedrijf. Die naam heeft hem altijd tegen ge staan. „Mensen dachten aan een handige jongen die alles deed. ter wijl je toch een professional was." Hij hield zich bezig met niet-con- structieve bouwkundige werkzaam heden zoals kozijnen vervangen en timmerwerk. „Het gekste dat ze aan mij vroegen was of ik ook stoelen kon matten. Dat deed ik natuurlijk niet." Op advies van een broer ging Boers tussen twee klussen door verstop pingen oplossen. Hij kocht een ri- oolreinigingsmachine en speciali seerde zich steeds verder. Op een gegeven moment kwam er ook een camera bij voor inspectie in de bui zen. Toen hij niet meer aan het tim merwerk toekwam, stapte hij volle dig over op het werk aan de riolerin gen. Boers stuit er nog wel eens op dat mensen niet weten wat hij allemaal kan. Een simpele putjesschepper is hij nooit geweest, maar dat beeld hebben veel mensen volgens hem nog wel. „Natuurlijk zie ik veel vuiligheid. Je wilt niet weten wat je allemaal ziet bij een verstopte wc. Ik heb al heel wat tampons en maandverband aan mijn veer gehad en dat moest ik er later ook nog afhalen." Dat pro bleem is met de huidige middelen verholpen. Boers gebruikt nu bij voorbeeld water om de verstopping onder hoge druk door te spoelen. „Dan hoef je helemaal niets van de vuiligheid te zien." Mensen zijn ook bang dat de hele boel bij hen overhoop gehaald moet worden. „Sommige mensen denken dat het keukenblok gesloopt moet worden voordatje erbij kan." Boers lacht. Hij vertelt dat hij wel eens ge zien heeft dat ze op drie plaatsen de vloer hadden opengebroken. „Die mensen zijn dagen bezig geweest op zoek naar de oorzaak van de ver stopping. Die wisten niet dat ik een scala aan machines heb om het pro bleem op te lossen. Ik had het daar in een uurtje verholpen." Het zijn dan ook niet alleen particu lieren waar Boers voor werkt. Hij doet ook opdrachten voor gemeen tes en bedrijven. Hij heeft twee au to's om de klus te klaren. Eén voor de kleinere werken, vaak binnens huis en een vrachtauto voor de grote rioleringen. Stank, vuil er. vettigheid. Dat is wat Boers oplost, maar waar veel men sen niets van willen weten. Boers vindt dat het onderhoud aan de rio lering gewoon bij de reguliere on derhoudskosten van een huis moe ten worden gerekend. „We wonen hier al dertig jaar en hebben dit nog nooit gehad, zeggen mensen als ik langs kom. Een huis wordt eens in de 5 of 7 jaar geschilderd. Mag er dan ook eens een keer een verstop ping zijn? En laat deze dan eens 100 euro kosten." Rioolontstopping, camera-inspectie, Het zit 'm natuurlijk niet in aantallen, maar in de kwaliteit. Toch mag het best gezegd worden, Rabobank Oosterschelde heeft het grootste beleggingsteam van Zee land. Van zo'n team mag u ook een visie verwachten. Die leest u in dit artikel. Wilt. u toch liever een per soonlijk advies? Iedere klant met een vrij vermogen boven 80.000,- heeft bij ons zijn eigen beleggings specialist. Bovendien zijn wij altijd telefonisch bereikbaar als de Euronext geopend is. Voor nu vast veel leesplezier! ran Paul Koole, Manager Beleggen Negatief sentiment terug van weg geweest! Het negatieve sentiment is na twee maanden afwezigheid terug op de beurzen. In de afgelopen week gin gen de aandelenbeurzen wereldwijd onderuit op tegenvallende bedrijfs resultaten, de verder stijgende olie prijs en slecht nieuws uit de finan ciële sector. We verwachten dat de afschrijvingen op leningen de ko mende kwartalen aanhouden, maar zien de omvang van die afschrijvin gen afnemen. Wij beoordelen de huidige turbulentie als naschokken. De waardering van aandelen is bij zonder aantrekkelijk en geeft aan dat veel slecht nieuws in de koersen is verwerkt. Aandelenbeurzen naderen eerdere dieptepunten Aandelenbeurzen naderen eerdere dieptepunten. In de Verenigde Sta ten bevindt de Dow Jones zich in middels onder het dieptepunt dat in maart ten tijde van de val van Bear Stearns werd neergezet. Noord- Amerika was de afgelopen week de slechtst presterende regio met een verlies van 3.1%. De MSC1 wereld index verloor 2.6% en noteert 10.5% onder de top die half mei werd neergezet. De situatie op de huizenmarkt zorgde in de afgelopen weken opnieuw voor zorgen. De snel oplopende rente als gevolg van de toenemende inflatie heeft tot ge volg dat de hypotheeklasten van Amerikaanse huizenbezitters verder omhoog gaan. Dit komt doordat de hypotheekrentetarieven in Amerika maandelijks wijzigen. Het wordt hierdoor lastiger voor de Ameri kaanse consument om de financie ring van zijn huis elke maand rond te krijgen. Dat zien we terug in een stijgend percentage huizenbezitters dat kampt met een betalingsachter stand. Doordat Amerikaanse hui zenbezitters zich geconfronteerd zien met hogere rentes, nemen de betalingsachterstanden toe en is de kans groot dat de waarde van de uit staande hypotheekleningen verder onder datk komt te staan. De af schrijvingen die financiële instellin gen doen op deze leningen zijn gro ter dan eerder verwacht. Vooral de Amerikaanse zakenbanken lijken wat te voorzichtig te zijn geweest met hun afschrijvingen in de voor bije kwartalen. In Europa kwam Fortis vorige week donderdag met een teleurstellende berichtgeving over de liquiditeitspo sitie. Het bedrijf heeft besloten het interim-dividend eenmalig te schrappen en daarnaast nieuwe aan delen en obligaties uit te geven. Dit is noodzakelijk om de verslechterde financiële positie op orde te krijgen. Het bericht leidde tot veel onrust in de markt en trok andere banken mee naar beneden. Tenslotte speelt de hoge olieprijs de aandelenmark ten parten. Nu deze zich al enige tijd boven de 120 dollar bevindt, begint inflatie een bron van zorg voor aandelenbeleggers te worden. Olieprijs wakkert inflatie-angst aan De olieprijs is hard gestegen vanwe ge de lage prijs-inelasticiteit. Pas bij grote prijsstijgingen neemt de vraag af. Dat zien we nu ook gebeuren, mensen gaan minder benzine tan ken. Bovendien verwachten we dat de groei van de vraag naar olie in China afneemt omdat subsidies ver dwijnen zodat ze de olieprijsstijging niet langer kunnen dempen. We houden er daarom rekening mee dat de snelle sprint van de olieprijs dit jaar, voor een deel gecorrigeerd wordt. Een daling naar de niveaus van twee jaar terug is daarbij on waarschijnlijk omdat wij inschatten dat die stijging het gevolg is van het feit dat het aanbod de vraag niet heeft kunnen bijbenen, waarbij spe culanten slechts een marginale rol hebben gespeeld. Met een geleidelij ke stijging van de olieprijs kan de wereldeconomie overigens prima 10 jaars staatsrente - volledige looptijd Kredietcrisis blijft in de nieuws stroom Wat betreft de kredietcrisis moeten rioolstankidentificatie, rioolinventa risatie en vacuümreiniging. Termen op het visitekaartje van Boers die voor de gemiddelde burger pas gaan leven als hij erover vertelt. Een sim pele rubberen rioolontstopper komt er vrijwel niet meer aan te pas. Voor ontstoppingen gebruikt Boers vaak water onder hoge druk, maar dan moet hij wel eerst weten wat de oor zaak van de verstopping is. Dat doet hij met een camera waaraan een meetlint is bevestigd. „Als er bij voorbeeld een wortel van een boom door de riolering is gegroeid, hoeft niet de hele tuin op zijn kop. Ik weet dan op de centimeter nauwkeurig waar het probleem zit." De riole- ringspijp repareren, doet Boers niet. „Daar heb ik het veel te druk voor." De riooltechnicus kan zichtbaar ma ken waar stank vandaan komt. Dat doet hij door rook in de riolering te blazen. Daar waar de rook weer te voorschijn komt. zit er een opening of scheur in de buis. Soms lopen rioleringen niet door zoals het zou moeten. Dan kan er volgens Boers sprake zijn van bo venstaand probleem met wortels, maar een goede reinigingsbeurt kan volgens hem ook wonderen doen. Met zijn grote vrachtwagen, waar een grote watertank opzit, kan hij de grote gemeentelijke rioolbuizen schoonspuiten, zodat er reparatie- werk verricht kan worden. En de va cuümreiniging wordt veel toegepast bij bedrijven voor vetputledigingen. Voor dat laatste heeft Boers een spe ciaal certificaat moeten aanvragen. „Ik ben helemaal gescreend of ik geen milieudelicten heb gepleegd." De vetput is een soort bufferzone in de afvoer van bijvoorbeeld de keu ken van een restaurant. „De mayo naise die je van het bord spoelt, blijft daarin achter en de rest van het spoelwater stroomt door", legt Boers uit. De inhoud van de vetput slaat Boers op in een tank achter zijn huis. Eén keer in de zoveel tijd wordt de volle tank naar een recy- clebedrijf gebracht. Daar gaat de boel in een vergistingsoven. De gas sen die vrijkomen, zijn de basis voor biobrandstof. „Ik ben een schakel in de productie van milieu vriendelijke energie", zegt Boers met trots. (Advertentie I.M.) Jan en zijn vrouw Hanny Boers demonstreren hoe je een riool kunt afsluiten, zodat je erin kunt werken. De zwarte ballon is een rioolafsluiter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5