'Het moet echt iets moois, echt L ij zonder s worden' Tholen voorlopig een supermarkt AbdijNieuws Geen steun voor motie CDA voor bibliobus Van Houte a - 'Hoera, het is vakantie', roepen de leerlingen in Sint-Philipsland Donderdag 10 juli 2008 64e jaargang no. 35 Wonen De Rijke Partners naar Bergen op Zoom Andere baan voor gewezen wethouders Wieringa verlaat Van Stolbergschool Tuinarchitect en kweker Piet Oudolf richt tuinen Speelmansplaten in Voor de inrichting van de tuinen bij de nieuw te bouwen woningen op de Speelmansplaten is tuinarchitect en kweker Piet Oudolf aangetrokken. Oudolf i.\ internatio naal bekend en momenteel betrokken bij de inrichting van een park in New York. Voor de bouw en de inrichting van de vakantiewoningen trok eigenaar Mike Verweij eerder al Piet Boon uit Oostzaan aan, een van de meest toonaangevende ontwerpers van Nederland. De Speel mansplaten wil zich op deze manier onderscheiden van de bestaande parken in Zeeland. Hij presenteerde de plannen onlangs bij de welstandscommissie. Opgetogen Bout wil voorziening in Anna Jacobapolder Zevendorpentocht: 365 euro voor water 9 www.vanhoutewonen.nl endrachtbode, de Thoolse Courant jtbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland :oon 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 E-jflail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Adviesgroep De Rijke Partners verlaat Oud-Vossemeer. Aan de Noordzijde Zoom wordt eind dit jaar een ander pand betrokken. Daar wor den de kantoren Oud-Vossemeer en Bergen op Zoom (De Rijke heeft nu al een nevenvestiging aan de Noord zijde Haven) samengevoegd. „Je werkt veel doelmatiger als je alles op één plek hebt", zegt Rien Bevelander. „Nu ben je het overzicht soms kwijt en beide kantoren zijn ook te krap voor ons groeiend bedrijf." In Oud- Vossemeer werken 11 mensen, in Bergen op Zoom 7. „We zouden er direct 3 medewerkers bij willen heb ben en willen uiteindelijk uitkomen op 25 mensen", zegt Bevelander. De Rijke Partners is al meer dan 30 jaar actief op het gebied van loon- en bedrijfsadministraties en belastingad vies. Toen vormde Sint-Philipslander Johan Filius een vennootschap onder firma met Laban de Rijke, die al in 1951 met een administratiekantoor in Oud-Vossemeer was begonnen. Het bedrijf groeide en in 1989 kwam Rien Bevelander erbij. „Inmiddels hebben we hier in de Kalisbuurt geen plek meer en ook in Bergen op Zoom zit ten we krap", vertelt Bevelander. „We hebben altijd in Tholen een gro ter kantoor willen openen. Vanaf 2002 zijn we bezig geweest, o.a. met een plan op bedrijventerrein Welgele gen. maar het is niet gelukt. Toen zijn we verder gaan zoeken. In Bergen op Zoom is het pand van accountants kantoor De Kok en Rommens aan de Noordzijde Zoom nu vrij gekomen. Dat bedrijf is overgenomen door DRV. Na een verbouwing kunnen we dat pand voor 1 december in gebruik nemen." Het in 1994 aan de Kalisbuurt 1 ge bouwde pand is verkocht aan Rien Tholenaar, die de voormalige Rabo bank aan de Raadhuisstraat gaat ver laten. B. en w. hebben een verordening goedgekeurd om te helpen bij het zoe ken van een andere baan voor gewe zen wethouders. Van het huidige colle ge zullen in 2010 drie van de vier wethouders stoppen. De wethouders M.A.E. Velthuis (PvdA) en K.A. Heij boer (PvdA) hebben al te kennen ge geven aan hun laatste periode bezig te zijn. Ook wethouder F.J. Goossen zal hoogstwaarschijnlijk niet meer voor een nieuwe periode van vier jaar be schikbaar zijn. Zowel Heijboer als Goossen hebben in 2010 ook de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt, maar mevr. Velthuis is nog zo jong genoeg om een andere baan op te pakken. De nieuwe verordening kan daarbij dan van nut zijn. Overigens heeft ook wet houder C.L. van Dis (CDA) geen ga ranties dat hij terugkeert, want dat is helemaal afhankelijk van de verkie zingsuitslag en de partijen die met el kaar de coalitie gaan vormen. Die on zekerheid in het politieke bestaan is mede de achtergrond voor de verorde ning voor gewezen wethouders. Er komt ook een nieuwe verordening voor de rechtspositie van wethouders, raads- en commissieleden. De fractie voorzitters buigen zich er nu over en wanneer die groen licht geven, kan de gemeenteraad na de zomervakantie de twee verordeningen vaststellen. Na zeventien jaar verlaat Alexander Wieringa de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk. De 38- jarige Wieringa wordt directeur van een protestants-christelijke basis school in Zetten bij Arnhem. Amper twee weken geleden kreeg Wieringa te horen dat hij was aangenomen. Op de laatste schooldag van groep acht heeft hij afscheid genomen van de kinderen. Wieringa was adjunct-directeur maar ambieerde al langer een directeurs functie. Dat is nu gelukt op de Ds. van Lingenschcx)l. Ook een protestants- christelijke school maar met 170 leer lingen groter dan de Juliana van Stol bergschool. Die telt er ongeveer Ondernemer Mike Verweij (rechts) licht het plan voor de Speelmansplaten toe, naast hem ontwerper Piet Boon. Aan de andere kant van de tafel luisteren hurgerlid Leen Deurloo (links) en voorzitter M. Onrust van de welstandscommissie toe. het concours voor paarden plaats vond en nu de zeilschool ligt). De huizen die er gebouwd worden, ver schillen in grootte. Er komen grote en kleine bungalows. De tweede fa se betreft ongeveer evenveel wonin gen aan de zuidoostelijke kant van het terrein en de bouw van een cen trale hal met voorzieningen bij de entree van het terrein. Verweij kwam met een zware dele gatie het plan toelichten. Met ont werper Piet Boon en een tekenaar uit de studio van Boon. Verweij had zijn vader meegebracht die de hele planvorming, inclusief alle procedu res, op de voet heeft gevolgd. Maar ook directeur J.D. Tadema van Tadema Bedrijven uit het Friese Sloten die het werk gaat uitvoeren, was meegekomen. Een onderdeel van Tadema, Entergraven Recreatie, ontwikkelt en realiseert door heel Nederland recreatieprojecten. Alle stoelen waren bezet in de kamer van de welstandscommissie en dat ge beurt zelden. Tadema verwacht dat er volgend jaar een modelwoning Het terrein aan de zoete kant van de Oesterdam ondergaat een ware me tamorfose door de bouw van luxe vakantiewoningen, een jachthaven en een conferentiecentrum met res taurant en winkeltjes voor de gas ten. Het gaat voornamelijk om koopwoningen, maar een deel is voor de verhuur. Verweij verwacht vooral kopers uit België te vinden. „Nu is al meer dan vijftig procent van mijn gasten Belg." De afstand van het verstedelijkte gebied rond Antwerpen naar de Oesterdam met de weidse uitzichten over het natio naal park Oosterschelde en het na tuurgebied bij de Speelmansplaten is gering. Op watersportgebied heeft zowel de zoete kant als de zoute kant van de Oesterdam veel te bieden. Verweij wil er een water sportcentrum eerste klasse van ma ken. Het inrichten van het terrein voor verblijfsrecreatie bestaat uit twee fasen. De eerste fase is de bouw van 75 woningen op het noordwestelijk deel van het terrein (waar vroeger staat om belangstellenden een in druk te geven van de ruimte, de in deling en het meubilair dat Boon ontworpen heeft. Om nog meer kwaliteit in het plan te brengen is nu dus ook Oudolf gevraagd om de tui nen te ontwerpen. Boon was opgetogen over de keuze van Verweij om de tuinarchitect uit Hummelo voor het project te vragen. Oudolf heeft zijn sporen als vernieu wer in het ontwerpen van tuinen en parken al ruimschoots verdiend. De kweker is ook schrijver (soms sa men met anderen) van boeken over tuinen en tuinieren. Momenteel heeft hij de opdracht gekregen om in New York een niet langer gebruikt spoor opnieuw in te richten. Volgens Boon is dat het grootste project in de Amerikaanse hoofdstad in de pu blieke ruimte van dit ogenblik. Eer der ontwierp hij het Battery Park in New York en het Millennium Park in Chicago (2003). Dichter bij huis was hij de bedenker van de tuin bij de ABN Amrobank in Hoogeland (2001). Tuinliefheb- bers kunnen trouwens zijn tuin in Hummelo bezoeken om een idee te krijgen van zijn werk. Ook Tadema was onder de indruk van de keuze. „Oudolf lijkt een beetje onbereik baar. Maar als hij de opdracht krijgt dan wordt het wel iets bijzonders." Boon lichtte toe dat de entree van het terrein een beetje wordt verlegd. Wie straks het terrein op komt rij den, kijkt straks tegen een gebouw aan met allerlei voorzieningen. Het ligt aan het water en geeft ook toe gang tot de steigers met 110 lig plaatsen. De toevoerwegen naar de woningen doorsnijdt de bebouwing. De mees te woningen komen aan het water, maar er komen ook huizen aan de rand van het 'bos'. In het jargon van de architect gaat het om waterwo ningen en boswoningen. De vakantiewoningen aan het water krijgen allemaal een veranda aan het water. De huizen krijgen een houten buitenwand en een zinken dak. Het hout wordt speciaal be werkt met een middel dat het vol gens Boon verduurzaamt. Alle hui zen worden op die manier bewerkt. Daar heeft de eigenaar van de bun galow geen zeggenschap over. Dat is om te voorkomen dat er in het park allerlei verschillende kleuren ontstaan. Boon verzekerde dat de kleur blijvend is. Verweij blijft ver antwoordelijk voor het onderhoud en zal dat privaatrechtelijk gaan re gelen, zei hij. De commissie wilde weten wat er gebeurt als een koper er een schuurtje of berging bij wil bouwen. Volgens Verweij zullen daarover regels worden opgenomen in het nog te wijzigen bestemmings plan. (Er moet een vrijstelling ko men op het bestemmingsplan). Ver weij heeft veel andere vakan tieparken in Zeeland bezocht, zei hij. Hij vond dat ze te veel op elkaar lijken. „Op de Speelmansplaten moet het echt iets moois, echt iets bijzonders worden." ZIE VERDER PAGINA 11 Raadslid J.P. Bout van het CDA kreeg donderdag in de gemeenteraad geen steun voor zijn motie om 30.000 euro te besteden aan een stand plaats voor de bibliobus in Anna Jacobapolder. De motie hoorde niet bij de punten op de agenda, maar Bout vond het de moeite waard om het te proberen. Hij herinnerde er aan dat dit één van de wensen was van bewoners tijdens het kernbezoek van de raad aan het dorp. Hij vond dat de bibliobus wel één keer per maand naar het dorp zou kunnen rijden omdat ouderen die geen auto hebben, nu afhankelijk zijn van de buurtbus. „Het zou een enorme bijdrage aan de leefbaarheid betekenen, een verrijking van Anna Jacobapolder." Volgens Bout is ook de school. Het Kompas, enthousiast vanwege de leesbevordering. „De bibliobus zou er dan onder schooluren moeten staan. Dan zijn de kinderen van bui tenaf ook in het dorp.'" Wethouder K.A. Heijboer kon zich wel voorstellen dat Bout zo mee leefde met de kleine kernen, maar wees er op dat de behandeling van de kadernota (waarin het financiële beleid voor het komende jaar wordt uitgestippeld) net achter de rug is. Het was beter geweest als Bout toen met het voorstel was gekomen, zei hij. Het CDA wil het bekostigen uit het budget van 30.000 euro dat voor Anna Jacobapolder is bestemd, maar Heijboer raadde dat sterk af. „Dan wordt het betaald met inciden teel geld. Dat moet je niet willen. Bij de begrotingsbehandeling kun u er eventueel op terugkomen." Volgens Bout zou de bibliobus er drie jaar lang uit betaald kunnen worden. Na drie jaar zou dan beke ken moeten worden of het zinvol is om het project te verlengen. Dan zou dat in de begroting voor de vol gende jaren kunnen worden opgeno men. A.G. van de Sande (CU) noemde het een sympathieke motie, maar wees er op dat het bibliotheekplan al is vastgesteld. De bibliobus rijdt nu naar Oud-Vossemeer en Stavenisse, alleen Scherpenisse heeft geen bi bliotheekvoorziening meer. Daar reed wel een bus, maar die is uit de roulatie genomen als gevolg van het beleidsplan. Van de Sande zei een afgewogen oordeel te missen ten opzichte van de andere woonkern waar geen bi bliobus rijdt. Volgens Bout was het één van de grotere wensen van de inwoners in het dorp en had hij 'de behoefte in andere woonkernen niet geproefd'. Ook Van de Sande stelde Bout voor er later op terug te komen. De voor man van de christen democraten zag in dat er geen steun was voor de mo tie en trok hem in. De Aldi in Triolen gaat waarschijnlijk pas in oktober open. Dat zegt Raimond van Os, de projectontwikkelaar van Aldi vastgoed b.v. in Roosendaal. Albert Heijn heeft het pand aan de Kotterstraat onlangs verkocht aan Schuitema (van C1000). De laatste verhuurt het pand aan Aldi en heeft het niet aan de Duitse winkelketen verkocht, zoals eerder vermeld stond in deze krant. „Schuitema heeft ons benaderd om het pand te huren", laat Van Os we ten. Om nog een Cl000-vestiging te openen in Tholen, was geen optie, volgens de projectontwikkelaar. „Schuitema vond het een goede combi om een discounter als Aldi naast Cl000 te hebben. Zo ontstaat er een goede mix in Tholen, want AH en Cl000 hebben zo'n beetje dezelfde producten", zegt hij. „Nu is er een mooi evenwicht. Wij bijten Schuitema niet, maar vullen elkaar aan." De sleuteloverdracht voor het pand vindt 4 augustus plaats. Aldi wil de winkel eerst opknappen. „Er is spra ke van achterstallig onderhoud. Dat komt omdat Albert Heijn bezig was met herontwikkeling." Van Os vindt net als de vorige eigenaar Roberto van Veldhuizen dat het pand klein is. „De insteek is dat wij op termijn verhuizen." Het wordt in elk geval een locatie in Tholen, maar waar Al di een voorkeur voor heeft, wil Van Os niet zeggen. „Dat is nog wat pre matuur." Wanneer de nieuwe supermarkt pre cies opent, is volgens Van Os afhan kelijk van hoe de onderhandelingen met de gemeente lopen. „We moe ten wachten op een gebruiksvergun ning. We hopen dat het allemaal vlot verloopt, want we proberen zo snel mogelijk te openen." Zolang de win kel aan de Kotterstraat dicht blijft, is er slechts één supermarkt in Tholen beschikbaar. Dat is de Cl000 aan de Postweg. Twintig leden van de CU liepen zaterdag op de Zevendorpentocht mee om een project van Zoa Vluchtelingenzorg in Oeganda te ondersteunen. De wandelaars lieten zich sponsoren en vergaarden op die manier 365 euro. Onder de lopers was ook het Tweede Kamerlid Ernst Cramer en zijn vrouw. Ze liepen de tien kilometer. Cramer was onder de indruk van het Thoolse landschap. Erg rustgevend, vond hij de plaatsen en de polders op Tholen, en de bewoners hartverwarmend. Vier leden liepen de vier kilometer, twaalf het 30 kilometerparcours, vier de vijftig kilometer. Met de opbrengst kun nen 20 kinderen in Oeganda gebruik maken van schoon water. Volgens Kees van de Eist van de Thoolse afdeling zal de Christenunie volgend jaar weer meelopen om een project te ondersteunen. Deze week Marijke Slager van der Maas geniet van Zevendorpentocht John Schot voelt zich thuis bij RBC Roosendaal Ijsje ondanks regen jaarmarkt in Oud-Vossemeer EN VERDER... Arie Schot weer nummer één in haringtest Gemeente moet 57 mille terugbetalen aan belastingdienst WEES UW DADEN DE MEESTER EN NIET DE SLAAF Dit nummer bestaat uit 14 pagina's honderd. Op 1 maart vertrok directeur Joop de Korte. Hij werd opgevolgd door Theo Baaij van de School met de Bijbel uit Sint-Annaland die vanaf augustus lei ding aan twee scholen gaat geven. In de tussentijd is er een lijdelijke direc teur aangetrokken. Wieringa was ook vier jaar ouderling van de Gereformeerde kerk in Poort vliet. Op school was hij bijzonder ac tief in het vak informatica. De school deed regelmatig mee aan de landelij ke wedstrijd voor het ontwerpen van websites. Vorig jaar won de school zelfs de hoofdprijs (ThinkQuestprijs) met een educatieve website over de ri sico's van tekenbeten. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. JYovtioe cffMtrx: Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De zomervakantie voor de leerlingen van de basisscholen is begonnen. Vrij dagochtend was het voor de meeste leerlingen de laatste schooldag. Op de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland stormden de kinderen van groep 5, 6 en 7 enthousiast naar buiten, het schoolplein op. Ze waren blij dat ze vrij waren, maar ze speelden het ook een beetje. Juliette Kosten uit groep zeven had ze namelijk gevraagd of ze juichend naar buiten wilden rennen. Hoe ze daar zo op kwam? „Ik had een week of drie geleden een musical ge zien over een High School in Amerika. Daar deden ze dat ook, maar dat wa ren wel tieners. Het kwam toen in me op om het hier op school ook zo te doen. Ik ben achter mijn laptop gekropen en heb een oproep getypt." Vervolgens vroeg ze aan de juffen en de meesters om de oproep op te mo gen hangen in de klaslokalen en aan de rode buitendeur. Ze scheef:Het jaar zit er al weer bijna op, en dan is het ZOMERVAKANTIE! Hebben jullie er zin in?' Juliette vroeg de kinderen om 'als de bel gaat, keihard naar buiten te rennen en te gillen, te krijsen, te juichen en te joelen. Alles wat er te verzinnen valt! En zo hard als je kunt het schoolplein afgaan!' Ze had in overleg met de leerkrachten een volgorde aangebracht. Eerst groep acht, maar die was woensdag al vrij, dan groep zeven, groep zes en vijf. Het lukte. Alle leerlingen deden mee. „De meesten vonden het wel leuk. Er was eerst een stel meiden en jongens dat had gezegd niet mee te doen, maar ze zijn er toch bij." De kinderen stormden naar buiten, aange moedigd door meester Derk-Jan Vorstelman. Ze juichten en joelden en ren den naar het hek. Het was kort en krachtig. Zaterdag gingen er al kinderen op vakantie. Anderen moeten nog even wachten tot de bouwvakvakantie. De eerste vakantieweek is het weer niet bepaald zomers. Het is fris en regenachtig. Het nieuwe schooljaar begint op 18 augustus. Juliette Kosten vooraanuit groep zeven van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland rent met haar klasgenoten naar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1