ABT mist plan van aanpak woningbouw 'Controle raad is bij convenant optimaal' Passeerstroken tussen rotondes bij Poortvliet zijn in de maak Klimmen voor de kerkuil en waden voor bruine kiekendief Op Markt ook in nok in Tholen, er liet vuil Pasfotoautomaat niet aangepast 7 Bouw 35 huizen senioren Sint-Annaland Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de bouw van seniorenwoningen in Sint-Annaland. Het gaat om 35 huizen, zei wethouder K.A. Heijboer onlangs in de com missie ruimte bij het bespreken van het woningbouwpro gramma 2007-2016. Dit jaar verwacht Heijboer een ont- werp-bestemmingsplan te kunnen presenteren voor Sint-Annaland Donderdag 3 juli 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Samenwerking met West-Brabant Tholen werkt met 18 West-Brabantse gemeenten sa men in wat wordt genoemd de West-Brabantse verga dering. De colleges van burgemeester en wethouders hebben daartoe een bestuursconvenant gesloten. De gemeenteraad van Moerdijk heeft zich over de be stuurlijke legitimiteit gebogen en vraagt zich af, of - in verband met een goede democratische controle - op termijn niet beter een gemeenschappelijke regeling gevormd kan worden. B. en w. van Tholen gaan over de samenwerking een notitie opstellen voor de ge meenteraad. Bij Poortvliet moet het verkeer rekening houden met enig oponthoud. De provincie is bezig om er tussen de beide rotondes passeerstroken aan te leggen. Er zijn stoplichten geplaatst omdat er steeds één rijbaan is afge sloten om de verbreding mogelijk te maken. Maandag is de weg afgesloten voor het verkeer. „Voor zulke grote vogels wegen ze niks,"zegt Theo Fase als hij een van de drie jonge kerkuilen in zijn handen houdt. Een hoopje dons met flinke poten, een snavel en grote ogen. De keurmeester heeft ervaring met het we gen van vlees. De levende have in zijn hand is een uils kuiken uit de nestkast in de nok van de schuur aan de Buurtweg in Stavenisse. Theo en Anna Soeters besloten zo'n tien jaar geleden gehoor te geven aan de oproep van de vogelwerkgroep van de natuurvereniging Tholen om broedgelegenheid voor kerkuilen te creëren omdat er steeds minder kerkuilen overbleven. Onlangs werden er weer drie geringd. Ringen van roofvogels door vogelwerkgroep van natuurvereniging Dit najaar doen 20 van de 21 Thoolse scholen voor basis- en voorgezet onderwijs mee aan het project over zwerf afval. Dat is onderdeel van het natuur en miliebeleids- plan dat de gemeenteraad vanavond vaststelt. Jaarlijks wordt er 16.000 euro voor uitgetrokken. De raad drong daar al enige tijd op aan. De raadsfracties in de commis sie ruimte reageerden dan ook positief op het plan dat tot en met 2012 loopt. Ulehat Waterwild Zilveren pannen Project over zwei Personeel vuil voor scholen Opgave Teun Moerland maakt het zandbed gereed voor de tegels die machinist Jan Elenbaas er met zijn kraan neerlegt langs de provinciale weg bij Poortvliet. Het is het gevolg van het toelaten Jan Elenbaas de reuzentegels op van landbouwverkeer op dit stukje provinciale weg. Trekkers en andere landbouwmachines kunnen over de strook rijden zodat het snelverkeer kan passeren. Het is een proef van één jaar. Aan beide zijden van de weg worden over een lengte van 125 meter betonnen stroken gelegd. Ze worden 3,5 meter breed. KWS Infra uit Sas van Gent voert het kar wei in opdracht van de provincie uit. De stroken bestaan uit betonnen platen van verschillende afmetin gen. Met een kraan legt machinist zijn plaats nadat Teun Moerland het zandbed heeft klaargemaakt. De grootste wegen 1600 kilo, de klei nere 1200 kilo. Dit project is een sa menwerking tussen de gemeente, de provincie, het waterschap Zeeuwse Eilanden, ZLTO en Cumela. Met de aanleg van de stroken komt de provincie tegemoet aan de wens van bewoners van de Stoofstraat en het Zuidplantsoen om het land bouwverkeer uit het dorp te weren. Het veroorzaakte geluidsoverlast en trillingen waardoor huizen schade Theo Fase (midden) en Anna Soeters doen mee aan het kerkuilenproject. Met buurman Bram Smits houden ze drie uilskuikens vast voordat ze geringd worden. De ideeën van de raad van Moer dijk, neergelegd in een notitie met als titel 'Samenwerking in West- Brabant, vrijblijvend of gestructu reerd?', kwamen vorige week ter sprake in de Thoolse commissie bestuurszaken. Moerdijk wil de mogelijkheden onderzoeken voor een gemeenschappelijke regeling waarin tevens een aantal al be staande regelingen opgaan; het vindt dat b. en w. duidelijke af spraken moeten maken over het informeren van de raad met be trekking tot wat er op grond van het convenant West-Brabantse vergadering allemaal wordt be sproken. Ten slotte moet duidelijk worden wat er wordt verwacht van het platform van raadsleden. In de Thoolse commissie konden ABT, RFT, VVD, CU en PvdA zich daar wel in vinden. M.J. Klippel (RFT) gaf daarbij aan, dat gekeken moet worden naar de ge meenschappelijke regelingen waaraan Tholen niet meedoet en niet kén meedoen. Ook de SGP was voorzichtig, H.W. van Eenen- naam vroeg zich af wat de conse quenties zijn van het voorstel van Moerdijk. Hij was benieuwd naar Het gemeentehuis in Tholen vol doet aan de criteria voor het inter nationaal toegankelijkheidssym bool (ITS) van de chronisch zieken en gehandicaptenraad (CG- raad). Een medewerker van Kla verblad Zeeland heeft dat onlangs geconcludeerd bij het beoordelen van de toegankelijkheid van het gebouw voor mensen met een han dicap. Aspecten die zijn bekeken, zijn onder meer de ringleidingen, invalidentoiletten en invalidentoe- gangsdeur. Een probleem blijft de fotoauto maat, waar mensen in een rolstoel geen gebruik van kunnen maken. Raadslid M.J. Klippel (RFT) vroeg burgemeester en wethou ders om de automaat aan te pas- Dat gebeurde achter het huis in de tuin door Adri Joosse uit Walche ren. Niet iedereen mag zomaar roofvogels van een ring voorzien. Hij heeft er een proeve van be kwaamheid voor af moeten leggen. Hij heeft een ringvergunning. Elke drie jaar moet hij weer opnieuw examen doen. Voor het werk is spe ciaal naar Tholen gekomen waar hij ook de bruine kiekendief, de toren valk en de buizerd ringt. Het is een tijdrovend en een precies karweitje. Voordat Joosse de vogels kan rin gen moeten ze eerst uit het nest worden gehaald. Bij Fase en Soe ters wordt dat gedaan door Leonard Ketting uit Sint-Annaland en Adrie Duijnhouwer uit Tholen van de vo gelwerkgroep. Zij hebben een lad der op een karretje achter de auto om naar de nestkasten toe te kun nen klimmen in de (boerenschu ren. Bij Fase zit die in de nok van de schuur. Eerst gaat het tweetal via een steile ladder naar de hooizolder die niet meer als zodanig in gebruik is. Daar wordt de trap naar de kast gezet en kan Ketting naar boven klimmen. Hij heeft een lang touw met een plastic emmer mee naar boven genomen. Duijnhouwer houdt de ladder vast. Als Ketting het luik heeft weg gehaald, kan hij de kuikens met gemak pakken. Het zijn er drie. Hij zet ze een voor een in de emmer die Fase nu met het touw langzaam laat zakken. De die ren protesteren niet. Ze blijven rus tig in de emmer zitten als deze naar beneden en naar buiten wordt ge bracht. Het project is een succes geworden. De kerkuil heeft lang op de zogehe ten rode lijst gestaan. Vogels die in hun voortbestaan bedreigd werden. Het project om de kerkuil te helpen door broedgelegenheid te scheppen werd in Friesland gestart. In alle provincies kwamen werkgroepen. „Inmiddels is de kerkuil van de rode lijst afgevoerd," zegt Joosse. Dat succes is ook af te lezen aan de oor konde die Fase en Soeters hebben gekregen. Die wordt uitgereikt als er in vijf achtereenvolgende jaren jonge kerkuilen uitvliegen. De roof vogelwerkgroep Zeeland doet dat uit 'waardering en erkentelijkheid voor de bijzondere bijdrage aan de bescherming van de kerkuil.' Tot nu toe zijn er al acht op Tholen uitge- een advies van burgemeester en wethouders. A.G. van de Sande (CU) begreep uit het stuk dat het erom gaat hoe je als gemeenteraad grip krijgt op de agenda van de West-Brabantse vergadering. „We willen als raad aan de voorkant zitten." Burgemeester Nuis zegde een no titie toe. Tegelijkertijd wees hij op de éndere positie van Tholen bin nen de West-Brabantse vergade ring. De kwestie van de bestaande gemeenschappelijke regelingen is volgens de burgemeester een be langrijk aspect. Tegelijkertijd gaf hij de commissie mee, eens goed na te denken over wat wordt ver staan onder de democratische con trole binnen de West-Brabantse vergadering. „In de situatie zoals die nu is, is er een optimale demo cratische controle." De bestuurlij ke en de ambtelijke regiegroep binnen het convenant hebben geen enkele beslisbevoegdheid. „De democratische controle vindt hier plaats, in deze gemeenteraad. In een gemeenschappelijke regeling daarentegen beslist de meerder heid, en zit u aan dat besluit vast." sen, maar hij krijgt nul op rekest. B. en w. leggen uit dat dit een ex tra service betreft. Een bedrijf heeft de automaat kosteloos ge plaatst en betaalt daarvoor een ge ringe vergoeding aan de gemeen te. Pasfotoautomaten voor rolstoelgebruikers bestaan niet, de gemeente zou de huidige voor ei gen rekening moeten aanpassen. Het gemeentebestuur doet dat niet. Klippel zei in de commissie bestuurszaken, dat te betreuren. Voor het ITS is aanpassing welis waar niet nodig, maar de CG-raad liet het raadslid weten, het een verkeerd signaal te vinden om een ontoegankelijke fotoautomaat te plaatsen in een gebouw dat aan de ITS-criteria voldoet. reikt. Vorig jaar heeft de vogelwerk groep 80 kerkuilen op Tholen ge ringd, zegt Ketting. „Dat is dus het aantal dat bekend is. Maar daarvan gaat 75 procent dood. Dus hou je er maar een stuk of twintig over. On geveer 70 procent komt om in het verkeer." Om het broeden van kerkuilen mo gelijk te maken maakte Fase een ronde opening in de wand van de schuur. Via dit ulehat komen de ui len naar binnen. Fase vertelt dat hij de kast eerst in het midden van de schuur had getimmerd. „Maar ze scheten alles onder. Ook op de werkbank en dat is natuurlijk niet de bedoeling." De uilskuikens stinken. Ze krijgen van hun ouders muizen. Een paar met een legsel van twee tot drie jon gen, verorberen ze zo'n 150 muizen per week. Het aantal jongen hangt samen met het aanbod van voedsel. Hoe meer muizen hoe meer uilen. Een paar kan in twee broedsels wel eens zeven jongen grootbrengen. Joosse: „Maar als het muizenbe stand te klein is, vreten ze elkaar op." Joosse meet steeds een vleugel van het jong. Die zijn respectievelijk 170, 154 en 187 millimeter lang. De dieren worden ook gewogen. Ze verdwijnen in een buis die aan één kant is afgesloten. Joosse heeft een klein weegschaaltje bij zich waar de buis op wordt gelegd. Ze wegen 371, 261 en 359 gram. Alle gege vens worden genoteerd. De kuikens zijn 4 tot 5 weken oud. Het lijken speelgoedbeesten van dons. Toch begint er al tekening te komen in de kop. Het typerende masker van de kerkuil begint zich al te vormen. Met het ringen van jonge roofvogels kan de stand goed worden bijgehou den. Volgens Joosse is het ook van belang om de trek van de vogels te kunnen volgen. En wordt er een dood gevonden, dan kan via het ringnummer achterhaald worden waar het dier is geboren. Dat is vol gens Joosse nu heel makkelijk via de website van www.vogeltreksta- tiopn.nl te doen. „Er zit een mel dingspagina op. Als melder krijg je ook terug waar de vogel geringd is." v Zonder de hulp van Theo en Anna is het niet mogelijk om de populatie kerkuilen in stand te houden, zegt hij. „De mensen die meedoen, boe ren en particulieren, zijn stikenthou- siast. Als je geen medewerking hebt van de eigenaar, gaat het niet." Fase meldt dat hij een maand gele den een kerkuil in de buurt gevon den heeft die niet geringd was. Met de leden van de vogelwerkgroep vraagt hij zich af of het een jonge vogel van dit jaar is geweest of een late jonge van vorig jaar. Joosse: „Als ze goed in de veren zitten, zijn ze moeilijk van de ouderen te on derscheiden." Fase heeft het dier in de diepvries bewaard en vraagt of er nog liefhebbers voor zijn. Die zijn er niet. Over de doodsoorzaak is dus niets bekend. Aan de Buurtweg worden ervaringen uitgewisseld. Overbuurman Bram Smits is ook komen kijken. Hij weet te melden dat er in de buurt een steenuiltje is waargenomen. Dat zou een gewel dige ontdekking zijn, want tot nu toe is er nog geen melding gemaakt van een steenuiltje dat wel op Zuid- Beveland voor komt. Ketting vertelt dat ze wel eens gezocht hebben naar het vogeltje, maar het nooit hebben kunnen vinden. „We zijn eens met een apparaatje op pad geweest dat geluiden van een steenuiltje uit zond. In de hoop dat er eentje op zou reageren, maar dat is niet ge beurd. Deze melding willen we ze ker natrekken." Aan de Geulsche Weel worden de jongen van de bruine kiekendief ge ringd. Ad Polderman uit Sint-Maar tensdijk en Dick Gunst uit Tholen, gaan Joosse voor om de jongen uit het nest in het hoge riet te halen. Ze hebben een waadpak aan en bren gen drie jonge vogels mee die veel feller zijn dan de kerkuilen bij Fase. zouden oplopen. Het probleem werd kenbaar gemaakt tijdens het bezoek van de raad. Veel later span de de CDA-fractie er zich voor in. Fractievoorzitter J.P. Bout trok er samen met bewoonster A. Agasi voor naar Middelburg waar de kwestie nogmaals onder de aan dacht werd gebracht van de gedepu teerden. De provincie besloot pas tot uitvoering over te gaan nadat er eerst gekeken is naar de ervaringen in het oosten van het land. Boven dien doet het probleem zich niet al leen in Poortvliet voor maar ook bij 's Gravenpolder. In Poortvliet is nu van de landbouwvoertuigen alleen het bestemmingsverkeer toegelaten. Maar ook de bus van Connexxion blijft gebruik maken van de route door het dorp. Op 11 juli vindt de officiële opening plaats. Over een jaar wordt dan gekeken of de stro- Twee van de drie spreiden hun vleu gels en sperren de bek open als ie mand er te dicht bij komt. Behalve de drie jongen vogels heb ben ze ook nog een ei uit het nest mee genomen en een kop van een jonge spreeuw. Voedsel voor de jongen. Ook hier wordt de vleugel lengte gemeten. Daarmee kan de leeftijd worden bepaald. In tegen stelling tot de kerkuilen meet Joos se hier ook de klauwen. Vanaf 19 dagen na de geboorte kan hij aan de hand van de grootte van de klauw bepalen wat een mannetje of een vrouwtje is. Vrouwtjes hebben gro tere klauwen en krijgen ook een grotere ring. Elf millimeter voor een vrouwtje en 9 millimeter voor een mannetje. In het natuurgebied zijn twee mannetje en één vrouwtje ken voldoende gebruikt worden en hun doelen bereiken: het verbeteren van de verkeersveiligheid en voor komen van gevaarlijke inhaal manoeuvres. Als dat zo is, dan blij ven de stroken er liggen tot de aan leg van een parallelweg langs de N286 voor landbouwverkeer, moge lijk in 2012. De kosten van 90.000 euro voor de aanleg van de passeerstroken wor den gedeeld. De gemeente draagt 40 mille bij. In ;s Gravenpolder kosten de stroken aanzienlijk meer: 320.000 euro, plus 10 mille beplan ting. Voor beide projecten wordt voor communicatie en educatie 50.000 gulden in rekening gebracht. Voor het volgen van het project is 30.000 euro gerekend. De provincie betaalt er zodoende 250.000 euro aan, het waterschap 100.000 euro, de gemeente Borsele 110.000 euro. geboren. Polderman schat dat de dieren vier tot vijf weken oud zijn. Ze lijken al veel meer op hun ou ders dan de uilen deden. De bruine kiekendief eet behalve jonge spreeuwen vooral ook jong water wild zoals waterhoentjes die in de buurt van het nest leven. Ketting maakt het ei stuk om te zien of het bebroed is. Dat blijkt niet het geval. Gunst noteert alle gegevens van de vogels. Als dat gebeurd is gaan ze in een linnen zak. Polderman en Gunst verdwijnen in het riet achter de knotwilgen die het terrein om sluiten. Boven in de lucht cirkelen de ouders rond tot de kust weer vei lig is. De leden van de vogelwerkgroep trekt weer verder. Van half mei tot half juli zijn ze actief met het rin gen van de roofvogels: buizerd, to renvalk, kerkuil en bruine kieken dief. - Volgens de wethouder worden de woningen gebouwd door Castria Wonen en de Walcherse Bouwunie uit Grijpskerke. Heijboer probeerde daarmee de kritiek van ABT te pare ren die vond dat er te weinig wonin gen voor senioren worden gebouwd. Fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne: „We hebben een planningslijst, maar wat er gebeurt valt gewoon tegen." Hij wees er op dat de gemeenteraad in november een motie heeft aange nomen om het probleem van het ont breken van huizen voor ouderen in Sint-Annaland en Tholen op te los sen. „Er is toen beloofd dat er in het eerste kwartaal van 2007 een voor stel zou liggen voor de raad. Er is nu een lijst maar daar blijkt niet dat er seniorenwoningen worden gebouwd. Worden moties door b. en w. nog wel eens nagelezen? Ik doe dat wel." Boulogne wil weten wat het plan van aanpak is. Ook J.P. Bout (CDA) was kritisch. Ook hij miste een plan om in Sint- Annaland huizen voor ouderen te bouwen. „We komen te laat. Er moet echt helderheid komen over het mo ment dat de eerste schop de grond in gaat. De mensen trekken aan ons jas je." Volgens Bout zouden er in 2010 en 2011 in totaal 50 woningen ge bouwd moeten zijn. „Anders komen we er nooit uit." J.L. Hage (CU) sloot zich aan bij de kritiek van de Bout. Hage herinnerde eraan dat er prestatieovereenkomst met Castria Wonen is. Hij vroeg zich af hoe die er voor staat. G.J. Hoek (VVD) wees op de toena me van de bedrijvigheid op Tholen na het gereedkomen van een stuk van de A4 bij Halsteren. Hij noemde het woningbouwprogramma ambitieus. Hoek wilde weten of er ook vraag is naar woningen in Scherpenisse en Poortvliet. P.W.J. Hoek (SGP) vroeg zich af wie de planning van het woningbouw programma maakt. „Waar hangt dat van af? Van de grondposities die de projectontwikkelaars hebben." Hoek vond dat er voorzichtig geopereerd moest worden, gezien de haalbaar heid van de planning. Hij gaf b. en w. de raad mee om extra instrumenten in te zetten om grond te verwerven. Verder stelde hij dat er gebouwd moet worden naar behoefte per woonkern. „In Stavenisse is een plan met duurdere woningen niet re aliseerbaar. Wel een plan voor star- terswoningen." Volgens H. Nieuwenhuis (PvdA) kan de gemeente meer doen nu de grond- exploitatiewet in de Eerste Kamer is aangenomen en op 1 juli van kracht wordt. Daarin worden onder meer de kosten bij particuliere projectontwik keling beter geregeld. Ook moet er meer helderheid en zeggenschap ko- De jeugd speelt een belangrijke rol in de voorlichting. Daar speelt volgens wethouder C.L. van Dis de gemeente op in met het project Koos de vuilnis man, gespeeld door de 'klimaatko miek' Theodoor Braaksma. Hij geeft op een interactieve manier les over zwerfvuil. Duikt in de prullenbak en doet een afvalquiz. Volgens H. Nieu wenhuis (PvdA) is het hard nodig dat er aandacht voor komt. Hij zei dat hij regelmatig zwerfvuil aantreft op de Markt in Tholen. maar ook in het wa ter in de Eendracht. „Het is bij elkaar wel drie tot vier vuilniszakken. Het gaat zo ongemerkt. Er ligt zeker een taak voor ouders." G.J. Hoek (VVD) wees er op dat er ook in de polder 'volop vuil' ligt. Nieuwenhuis wees ook op jaarlijkse actie van de Zeeuwse milieufederatie dat nacht van de nacht wordt ge noemd. Daarin worden overheden en bedrijven gevraagd om 's nachts de lichten uit te doen om een halt toe te roepen aan de toenemende 'lichtver vuiling.' J.M. Aarnoudse (SGP) was ook posi tief, en wees hoe een en ander te inte greren binnen de gemeentelijke werkprocessen. Verder wees hij op het belang van evaluatie. „Wat heb ben we bereikt met de educatie die we voorgenomen hebben te doen." J.P. Hage (CU) was het daar mee eens. Hij benadrukte het belang van de deelname van scholen, maar ook van volwassenen. „Het moet bij de burgers tussen de oren komen zit ten." J. Bijl (CDA) vond het een goede zaak dat er 'breed ingezet wordt' op scholen. Hij wees er op dat er geen activiteiten van de natuurorganisatie men voor de consument. M.J. Klippel (RFT) zei niet te gelo ven in de aanzuigende werking van de A4. Hij pleitte voor matiging. Klippel vroeg zich af hoe b. en w. zich op de hoogte houden van de woonwensen gedurende de planpe riode. De cijfers duizelden Klippel voor ogen. Op de planningslijst van 2008- 2016 staan 1602 woningen. „Wie moet daar allemaal gaan wo nen? Als je ziet hoeveel woningen er in de diverse woonkernen te koop staan, en dan praat ik over huizen die langdurig te koop staan, dan kunnen we het beter rustig aan doen. Het zijn tenslotte allemaal huizen met zilve ren pannen. Als de economie maar wat terugloopt, hoef ik u niet te ver tellen wat er gebeurt. Doe maar voorzichtig aan." Wel vindt Klippel dat er een uitzon dering gemaakt moet worden voor de senioren. Volgens hem zijn dat de mensen 'die Nederland hebben ge maakt tot wat het nu is.' De senioren woningen hoeven niet alleen in Sint- Annaland te komen, maar ook in Scherpenisse. Volgens Heijboer is er wel degelijk een plan van aanpak. Behalve een plan voor Sint-Annaland, is b. en w. 'druk bezig' met Scherpenisse, Poortvliet (uitbreiding Poorthove) en de 'woonzorgzone' in Tholen. „Het college voldoet aan uw opdracht," zo verwees hij naar de motie van no vember. Maar Boulogne was met dat ant woord niet tevreden. Hij vond dat er geen plan van aanpak was. „Als u dat zou maken, dan kunnen we er hier over spreken. Het is nu al het tweede kwartaal, u bent al een half jaar achter." Hoofd Y. Gerritsma van ruimtelijke ordening lichtte toe dat er op de af deling onvoldoende personeel is om het woningbouw programma uit te voeren. Het gaat om een beleidsme dewerker wonen. Verder schetste ze nog maar eens de voorgeschiedenis van de het woningbouwprogramma. Namelijk dat die gebaseerd is op de woonvisie die voor 10 jaar is ge maakt en waar voor elke woonkern een programma is gemaakt. Volgens Gerritsma zal in 2010 opnieuw de behoefte aan woningen worden ge peild. Op de planningslijst staat wat er gebouwd is. Ze noemde die een stuk realistischer dan het woning bouwprogramma. Uit de plannings lijst blijkt dat er in 2007 171 wonin gen zijn gebouwd. Volgens haar is de woonvisie het kader waarop het wo ningbouwprogramma wordt ge stoeld. P.W.G. Hoek (SGP) vond de planningslijst moeilijk te lezen. Hij vroeg een eenvoudig uitgewerkt overzicht. De wethouder zegde dat toe. IVN hebben plaatsgevonden. Ook wees hij er op dat niet alles door scholen uitgevoerd kunnen worden. Volgens M.J. Klippel (RFT) had het plan er al jaren moeten liggen. Vol gens hem wordt het een hele opgave om 'de jeugd, de burgers en het be drijfsleven' naar een natuur- en mi lieuverantwoord gedrag te leiden. De gemeente kan dat niet alleen aan en heeft er diverse organisaties voor ge vraagd mee te doen. Klippel stelde voor het regioteam zuiver Zeeuws water er bij te betrekken. Dat is ge richt op het terugdringen van de ver ontreiniging van het oppervlaktewa ter. Rijkswaterstaat, de Zeeuwse waterschappen, de vereniging Zeeuwse gemeenten, de provincie en de ZMF zitten er in. Klippel miste de recreatiesector als doelgroep. E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) vroeg aandacht voor het benutten van extra subsidie. Volgens Van Dis zal het beleid later tegen het licht worden gehouden. Het beleid begint met educatie via de scholen. Het uitvoeren van het beleid wordt door derden gedaan. Maar de gemeente houdt de touwtjes in han den. Het is volgens de wethouder niet de bedoeling dat alle taken bij de scholen worden neergelegd. En dat IVN niets heeft kunnen doen, had te maken met het feit dat er geen geld voor was. Van Dis was bereid om zui ver Zeeuws water er bij te betrekken. De Recron (namens het toerisme) is niet betrokken bij de opzet van het beleidsplan. Dat kan eventueel wel in de toekomst gebeuren, zei hij.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7