Afscheid van bijzondere klas bij uitreiking van diploma's Officier Daan van Doorn zorgt voor nieuw elan in vleessector Strijd om rode of zwarte dakpannen in Het Lint Nuis: gepassioneerd leider van schitterend bedrijf Donderdag 3 juli 2008 Alle 51 leerlingen uit de vierde klas van het Calvijn col lege in Tholen konden dinsdagavond hun diploma onder tekenen. Het was een bijzondere prestatie van de leerlin gen en de school omdat iedereen was geslaagd en dat gebeurt lang niet elk jaar. Het was ook een bijzondere groep waar de school afscheid van nam en dat is ook niet elk jaar het geval. Directeur P. Knuist van de reformato rische school zei te hopen dat de leerlingen tijd vinden om de Heere te bedanken voor het mooie resultaat. Vol gend jaar komen er weer 117 nieuwe leerlingen. Dat zijn er 22 meer dan het jaar daarvoor. Cultuurshow Hij was in zijn jonge jaren al officier bij de cavalerie, de 60-jarige Daan van Doorn uit Tholen is nu ook officier in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg dinsdagavond in Eindhoven die hele hoge koninklijke onderscheiding ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij Vion. Burge meester Nuis was naar de Karpendonkse Hoeve geko men om de algemeen directeur van het internationale voedingsmiddelenconcern koninklijk te onderscheiden. „Ik was er behoorlijk van onder de indruk", zegt Van Doorn. „Je bent er even stil van als je zo'n hoge onder scheiding krijgt. Vaak heb ik al zoiets voor anderen geor ganiseerd, maar als je het zelf overkomt, is dat even an ders, maar zeer plezierig. Ik ben er trots op." Boerenleven Klantgericht Bewoners Het Lint verdeeld over kleur De nieuwe bewoners van de nog te bouwen acht vrij staande huizen aan Het Lint naast het appartementen complex in Tholen zijn verdeeld over de kleur van de dakpannen. De een wil een zwarte en de ander wil een rode dakpan. Er is maar één kleur toegestaan. Degene die het eerst met een plan voor een woning komt bij de welstandscommissie wint. Dat is in dit geval rood, maar een aantal andere gegadigden ziet liever zwart. Forser Einde verhaal EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Calvijn college in Tholen trots op 100 procent geslaagde leerlingen Zoa en MAF Prediker Biodiesel Moedig Ambachtsheerlijkheid Kunst heette iedereen welkom in de aula van de school waar de temperatuur hoog was opgelopen. Niet door de spanning onder de leerlingen en ouders maar door de zomerse temperaturen. De span ning was al geweken toen de uit slag bekend werd. Kunst herinner de nog aan die dagen. Alle leerlingen worden gebeld. Ge slaagd of niet. Hij belt zelf onge veer een vierde deel van de kandi daten. „Op die dag waren niet alle leerlingen thuis. Ze waren aan het werk of weg. Ik kan me de blijd schap voorstellen bij de ouders toen ze de positieve uitslag kregen te horen. Wij als school, zijn ook blij dat iedereen geslaagd is. Het is een mooi resultaat. Het doet de school ook zeer als er kinderen niet slagen. Wij gunnen iedereen zijn diploma." Kunst wees erop dat ouders moe ten toezien op de studie van hun kinderen. Maar dat leerlingen ook gebeden hebben voor een goed re sultaat. „In het besef dat de Heere zorgt voor een positieve uitslag. Maar als je er zelf niets voor doet, kom je er niet. Ik hoop dat jullie ook een moment hebt gehad om de Heere te bedanken." Namens de centrale directie felici teerde A.J. Vogel de leerlingen, ouders, vrienden en de collega's van de vestiging in Tholen. Hij haalde het boek Johannes aan, hoofdstuk 6, vers 1-14 waarin de Heere brood en vissen deelt onder een grote schare mensen in de buurt van het Meer van Tiberias. Samen delen was de leidraad in het betoog van Vogel. Leerlingen die de blijdschap over het behalen van hun diploma delen met ande ren, broers of zussen, ouders of vrienden. „Vraag je maar eens af aan wie je het eerst wilt vertellen dat je geslaagd bent. Gedeelde vreugde is dubbele vreugde. Net zoals gedeelte smart halve smart is." Vogel wees in dit verband naar een van de leerlingen die om ge zondheidsredenen af moest haken. „Jullie kunnen haar smart halve ren, door eens een keer langs te gaan. De spreekwoorden zeggen dat je een ander nodig hebt om een gevoel te verdiepen. Als je alleen op je kamer zit en er wordt gebeld, dan ben je niet zo blij als wanneer er iemand bij zit." Volgens Vogel is de samenleving individualis tisch ingesteld. Het gevaar bestaat dat wanneer mensen alles alleen doen, ze egoïstisch worden, zei hij. „Christenen zijn bereid dingen met anderen te delen. Dat is wat je leert van de Heere en zijn Woord." Voor Vogel was de diploma-uitrei king een goed moment om er bij stil te staan, 'voordat je voort hob belt naar een vakantiebaan of naar een andere school gaat.' Wat hij de leerlingen voorhield, hield hij ook de leerkrachten voor. Hij ging nog verder in op de tekst van Johannes en de rol van een jongen in het gezelschap die zijn brood afstond aan een van de dis cipelen. En daarmee hoopt iets te rug te krijgen. „Hij vertrouwde er op dat de discipel er niks kwaads mee zou doen. Dat betekent dat het vertrouwen op de Heere er al tijd toe leidt dat je iets terugkrijgt. Misschien komt er op jullie weg nog zo'n moment." Met het zingen van psalm 145, vers 2 werd zijn aandeel afgeslo ten en volgde de diplomauitrei king. Alle leerlingen werden één voor één naar voren geroepen en kregen het diploma van Kunst. Vervolgens konden ze bij N.J. Flikweert hun handtekening zet ten. Van H. Uil kregen ze een bij bel mee. Van het uitreiken maak ten vele ouders een foto. Tijdens de pauze zochten de meesten het schoolplein op. Met koffie en ge bak. Na de pauze vertelde Kunst hoe bijzonder de eindexamenklas was geweest. „Dat zag ik niet elk jaar. De klas viel in het derde jaar al op toen ze vroegen een cultuur show te organiseren. Dat was nooit eerder voorgekomen. Ook hielden ze een markt voor Zoa vluchtelingenzorg. En in de vierde klas hielpen ze mee met de organi satie van de open dag, van het be gin tot het eind. Ik heb best wel eens zitten bibberen. Jullie namen risico's, maar ik moest jullie ver trouwen geven. En dat is nooit be schaamd." Kunst vond de af- scheidsdag van de school door de leerlingen het mooist, zei hij. Ze hadden eerst een dag gepland toen alle andere klassen afwezig waren (stage, reisje, project). „Ruim van te voren is toen een nieuwe datum geprikt. Né het examen. En dat is Daan van Doom was dinsdag 25 jaar bij Vion werkzaam, de onderneming die eigendom is van de landbouwor ganisatie ZLTO en wereldwijd 18.000 medewerkers telt met een om zet van 7,1 miljard euro. „Ik had wel een aangeklede borrel verwacht, maar als je dan een heel groot gezel schap aantreft in de Karpendonkse Hoeve, dan is de verrassing compleet. Zelfs mijn zoon Willem was speciaal uit Australië overgekomen en toen ik ook nog burgemeester Nuis zag staan, ging er wel wat dagen." Vele leden van de families Van Doom en Van Gurp waren van Tholen naar Eindhoven gereisd, naast vrienden, zakenrelaties en ook de mede-direc teuren en raad van commissarissen van Vion waren in het bekende restau rant aanwezig. Onder de gasten waren ook de oud-ministers van landbouw Braks en Veerman. De huidige minis ter van landbouw Verburg had ver plichtingen in Den Haag, maar burge meester Nuis bracht wel een felicitatie van haar over en overhandigde ook bloemen namens Gerda Verburg. Daan van Doom zou met een beken de zakelijke relatie in de Karpen donkse Hoeve gaan eten, nadat hij te voren op het hoofdkantoor van Vion in Son en Breugel diverse besprekin- 'gen had gevoerd. Zijn mede-directeur Peter Beckers had echter een feestje georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Daan van Doom bij Vion. „We hadden afge sproken om er niet zoveel aan te doen omdat het 25-jarig dienstverband bij na samen zou lopen met zijn af scheid, maar door de recente overna mes in Engeland is het afscheid van Daan opgeschoven naar eind 2009. Daarom wilden we hem dinsdag graag verrassen", vertelt Beckers. En dat is prima gelukt. „Er is veel achter je mg om geregeld", stelde burgemeester Nuis vast. Hij consta teerde dat er oprechte belangstelling is voor deze jubileumviering. „Dat kweekt vertrouwen en ere wie ere toekomt voor de man van de drie C's. Daan van Doom is consequent, con sistent en continu." De burgemeesterszoon uit Poortvliet groeide op in een agrarische omge ving en kende het boerenleven van nabij. „Hij ontdekte dat er afstand be stond tussen de boer en de markt. Die bedreiging voor de agrarische sector vormde een uitdaging voor je. De tijd dat je ervaring met Brussel opdeed bij het ministerie van landbouw, kwam je daarbij goed van pas." Als enige foutje in zijn carrière noemde Nuis gekscherend het militair dienst verband van Daan van Doom bij de cavalerie, waar hij als ritmeester (ka pitein) afzwaaide. De burgemeester van Tholen was destijds zelf beroeps militair bij de verbindingsdienst, waar hij luitenant-kolonel werd. Van Doom studeerde aan de hogere landbouwschool en de landbouwho geschool in Wageningen. De land bouwingenieur werd beleidsmede werker bij het ministerie en werd hoofd algemene zaken van het pro ductschap zuivel en plaatsvervan- gend-secretaris. Daan'van Doom was de assistent van minister Braks in Bmssel. In 1983 stapte hij over naar het bedrijfsleven. Hij werd directeur van de b.v. Chemische bedrijven van de NCB in Son, in 25 jaar uitgegroeid tot het grootste bedrijf in de agrische sector. „Je hebt in die kwart eeuw een zeer groot bestuurlijk en maatschap pelijk netwerk opgebouwd met als gevolg een stevige bijdrage aan de maatschappelijke verankering van de voedselproductie in Nederland", zei burgemeester Nuis. De NCB in Son maakte kadavers van veehouderij en huisdieren op veilige wijze onschadelijk. Toen een soortge lijk Belgisch bedrijf werd overgeno men, werd de naam Sobel. De basis werd in 2003 verbreed met de strate gische keuze om een aantal varkens- en rundvleesverwerkende bedrijven in Nederland en Duitsland toe te voe gen. Vion ontstond en groeide sterk met vorige maand de overname van Grampian, een van de grootste voe dingsmiddelenbedrijven van het Ver enigd Koninkrijk. Vion was daar al actief met ontbijtworstjes en via het eerder overgenomen Oerlemans op het gebied van vriesverse groenten en aardappelproducten. Met Grampian, dat vestigingen heeft in Schotland en Thailand, kwam er kip, varkensvlees, rund- en lamsvlees bij. „Niet alleen dankzij Daan van Doom, maar wel voor een zeer groot deel dankzij zijn inzet, durf, visie en on- Het is een probleem dat zich steeds weer voordoet bij nieuwbouwplan- nen. Als de eerste opdrachtgever in een straat een huis met een plat dak ontwerpt dan moet het hele rijtje dat volgt ook een plat dak hebben. De eerste is de trendsetter. In Het Lint gaat het nu om de kleur van de pannen. In de welstandscommissie dook de kwestie onlangs weer op toen S. Kwist zijn plan voor een nieuwe woning kwam toelichten, samen met Sjaak Dorst van Selekt- Huis. Dorst noemde het 'vrij wille keurig' dat iedereen zich moet voe gen naar de eerste woning. En dat terwijl Kwist had gesproken met andere gegadigden die juist een zwarte pan op hun woning willen. Maar volgens voorzitter M. Onrust is er geen sprake van willekeur. En de welstandscommissie is gebon den aan het zogeheten beeldkwali teitsplan dat is opgesteld voor Stadszicht. In de eerste fase van Stadszicht hebben alle woningen rode pannen, in Stadszicht II zijn de pannen in de wijk met huizen in de Amsterdamse stijl van architect Ch. Sturm juist donker. Om dat nu in Het Lint te doorbreken, zou dat met rood kunnen. Kwist vertelde dat er meer op drachtgevers zijn die voor een zwarte pan kiezen. Volgens de com missie was het dan zaak om contact om te nemen met de eerste bouwer. Als die bereid zou zijn om over te stappen op een zwarte pan, dan zou dat probleem uit de wereld zijn. Maar later die ochtend verscheen architect T. Moerland om het plan vyyr de woninfi van J. Stroo( die aan hetzelfde Lint moet verschij nen. Stroot wil een rode pan op zijn vrijstaande woning. Geen zwarte, bleek uit de toelichting van de op drachtgever en de architect. Moer land had al een maquette van de woning gemaakt. Die liet een rode gevel en een oranjerood dak zien. Volgens Moerland was de kleur van de pannen echter niet voorgeschre ven. Hij wees er verder op dat voor de huizen aan de Windsingel (op de strook langs het tennispark) ver schillende kleuren pannen zijn ge bruikt. Volgens hem was de strook van Het Lint niet opgenomen op de tekening in het bestemmingsplan, maar ambtenaar M. Jongenelen wees er op dat het beeldkwaliteits plan voor het hele bestemmings plan geldt. Het eerste ontwerp was volgens de commissie onevenwichtig omdat de hoofdvorm niet eenduidig zou zijn. De ene zijde van het dak was schuin, de andere zijde was recht. En dat kon volgens de welstandsno ta niet. Er was een pittige discussie over geweest, maar Moerland paste het ontwerp er op aan. De wel standscommissie kon zich nu wel vinden in het ontwerp. Moerland maakte een kap die 'forser' was dan de eerste en 'meer betekenis' heeft. Het dak is de omsluiting geworden. De wanden worden opgetrokken uit rode gevelstenen met een diepe voeg. De kozijnen van de ramen worden in een donkere kleur uitge voerd waardoor de gevel extra ac cent krijgt. Moerland tekende ook een luifel boven de hoofdingang aan de zijkant van de woning. De commissie ging akkoord met het ontwerp. Moerland ontwierp er ook e*rn tuinhuisje bij tne( y^n plffl ^lak en een muur van twee meter 'tegen de noordenwind'. Aan het Lint 68 kan J.J.M. Stoop ook een vrijstaande woning met berging bouwen, maar dan moet hij wel een rode dakpan gebruiken. VERVOLG VAN DORPSRAAD Want, zo vertelde J. Droogendijk van woningbouwcorporatie Cast- ria en voorstander van het instel len van een dorpsraad, dat uit on derzoek in de gemeente Tholen blijkt, dat vooral de winkelvoor zieningen de leefbaarheid beïn vloeden. „Dat staat met stip op de eerste plaats. Verdwijnt de laatste winkel, de huisarts en de school, dan vertrekken de mensen. Dan krijg je leegstand met alle gevol gen vandien." In hoeverre een dorpsraad daarin verandering kan brengen, kon hij niet aangeven. „Misschien dat door samenwerking van alle in stellingen die in een dergelijke raad zijn vertegenwoordigd, de koopkracht op het eiland kan blij ven." Want dat is volgens W.J.J. Brevet, voorzitter van de Thoolse Onder nemersfederatie TOF (120 winke liers) het grote probleem. Volgens hem vloeit er teveel koopkracht weg. „Ik heb in de laatste vijf jaar heel wat winkels definitief de deur zien sluiten. Potdicht. Einde ver haal. En er zijn drie midden standsverenigingen gestopt of bij na gestopt. Mogelijk dat de hoge brandstofprijzen voorkomen dat onze inwoners in Steenbergen, Bergen op Zoom of Goes hun in kopen gaan doen." Brevet wees er op dat de midden stand onmisbaar is voor het in stand houden van het verenigings leven. „Ze ondersteunen het ver enigingsleven. Ze organiseren al lerlei activiteiten in de kern. Ze financieren activiteiten. Winkels zijn ook een ontmoetingsplaats en onmisbaar voor hen die niet meer zo mobiel zijn." Brevet ziet wel iets in samenwer king tussen inwoners, onderne mers, gemeente, woningbouwver enigingen en banken. Hij pleitte niet voor een dorpsraad, maar voor het aanstellen van een 'eilan- delijke middenstandsmanager'. Die zou de koopkrachtproblema- tiek tot in detail moeten onderzoe ken en oplossingen kunnen aan dragen. Wethouder Goossen voelde daar niets voor. „Die manager is er al. Dat ben ik. Met onze ambtenaren bezoeken we gemiddeld 35 tot 50 bedrijven per jaar." Daarmee bleek Brevet niet erg te vreden. „Geef de middenstand die aandacht die hij verdient", wees hij op de nadruk die de gemeente legt op het aantrekken van indus triële ondernemingen. Goossen doet voorlopig niets met de gemaakte op- en aanmerkin gen. „Ik nam waar voor collega Velthuis en wacht het verslag af dat van de bijeenkomst wordt ge maakt. Dat verslag geef ik aan mevrouw Velthuis en die zal, als daar aanleiding toe is, actie onder nemen." ter van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland. Daan van Doom was zelf in de roeri ge periode 2001-2002 voorzitter van de raad van toezicht van de Rabo bank Sint-Annaland/Poortvliet, waar bij hij het fusieproces met Tholen be geleidde. Sinds 1983 is hij rentmeester van de Ambachtsheer lijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe die het 18de eeuwse Ambachtsherenhuis in stand houdt. Vanaf 1982 is hij ook voorzitter van de jagersvereniging de Liniedijk Poortvliet. Van Doom maakte deel uit van het landelijk bestuur van de ja gersvereniging KNJV en was lid van de Europese Eura. In Sint-Annaland is hij bestuurslid van de watersport vereniging. In zijn vorige woonplaats Liempde was hij voorzitter van de stichting Boeremert die zich inzet voor het behoud van oude ambach ten, waaronder het maken van klom pen. Op landelijk gebied is Van Doom vanaf 1997 bestuurslid van de natio nale coöperatieve raad voor de land en tuinbouw. Verder is hij lid van de raad van toezicht van de stichting Vrienden van het Hart, die fondsen werft voor wetenschappelijk harton- derzoek. Hij was commissaris bij de Amsterdamse Huidenclub, Zurel en Avebe. Momenteel is hij nog com missaris bij Brunei, een uitzendbu reau voor hoger opgeleid personeel. Van Doom is verder voorzitter van het Nederlands agri-business forum waarin de grootste Nederlandse on dernemingen in deze sector zijn ver enigd. In diverse werkgroepen en commissies van de NCB, ZLTO en LTO zet Daan van Doom zich in voor ondernemerschap, innovatie en (we tenschappelijk) onderwijs. niet gebruikelijk. Die zien we niet meer terug, dachten we. Iedereen gaat vakantiewerk doen. Een paar dagen voor de dag, wisten we nog van niks, maar toen kwam een de legatie vertellen welk programma ze had samengesteld. Zeskamp voor de leerlingen en de leer krachten en 's avonds wokken. Het was tot in de puntjes geregeld. Dat is best een applaus voor jullie zelf waard." Ook de leerlingen kregen gelegen heid afscheid te nemen. Naomi Verbrugge en Linda Geuze deden dat met gitaar en zang. Christian- ne Brinkman en Evina den Braber overhandigden een cheque met het eindbedrag van alle acties voor Zoa en MAF (mission aviation fel lowship) aan docent G.J. Zandee. De rommelmarkt/verkoping lever de 3502 euro op en het water lo pen van die ochtend door de eerste drie klassen 4690 euro. Totaal 8192 euro dat over de twee organi saties wordt verdeeld. MAF is een project van René en Janneke Don uit Goes. Ze gaan zich voorberei den om uitgezonden te worden naar ontwikkelingslanden. René Don wordt in Australië opgeleid tot piloot. Janneke gaat Bijbelstu dies verzorgen voor meisjes en vrouwen medische zorg geven. De klas had ook een afscheids- krant gemaakt. Nelleke Snoei overhandigde het eerste exemplaar aan docent Geluk. En Lourens Riemens had de taak om de leer krachten te bedanken voor de 'spetterende jaren'. Hij bedankte op humoristische manier alle leer krachten afzonderlijk. Na de leer lingen waren de leerkrachten aan de beurt om de leerlingen te type ren. Dat deden J.M. Hamoen, N.J. Flikweert, F.P.A. Meeuwissen en C.I. de Nood. Van elke leerling werd iets gezegd zonder dat de naam werd genoemd. Degene die zich er in herkende, kon naar vo ren komen om een felicitatiekaart en een roos in ontvangst te nemen. Het was in bijna alle gevallen snel duidelijk wie er bedoeld werd. Het zorgde voor veel hilariteit. Vooral onder de leerlingen. Namens de ouders bedankte M.J. Klippel uit Scherpenisse. Hij nam het afsluiten van een tijdperk, het einde, als leidraad van zijn toe spraak. Hij verwees naar het boek Prediker. Daarin stelt de schrijver dat het einde meer is dan het be gin. Het volhouden om het werk af te maken, is van belang. Als ouder samen met het kind aan de stof trekken, net zo lang tot het begre pen wordt. De docenten zijn er volgens Klippel voor om de leer lingen positief te benaderen. „Dat is gelukt. Alle kandidaten zijn ge slaagd. maar het was wel eens las tig om door de brij heen te komen. Als de Heere het niet gezegend had, dan hadden we hier niet geze ten." De leerlingen hebben nu een maatschappelijke bagage, maar hebben ook geestelijke bagage meegekregen. Namelijk dat het le ven niet zonder de Heere kan. Namens de raad van toezicht sloot Uil de bijeenkomst af. Tot slot werd psalm 119, vers 5 gezongen. Daan van Doorn, met naast hem zijn vrouw Carolien, is verguld met de hoge koninklijke onderscheiding die hij ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij Vion in Eindhoven ontving van de Thoolse burgemeester W. Nuis. dernemersgeest groeit Vion zo sterk", zei de Thoolse burgemeester. „Hij is een van de gezichtsbepalende mensen in de agrarische en voedings middelenwereld in Nederland en daarbuiten. Een goede voorzitter van de raad van bestuur. Een voorzitter die in staat is te zorgen voor een om geving, waarin de meest wenselijke zaken de beste kans van slagen heb ben. Een ondernemer die niet zegt: onze levertijd is 2 weken, maar die aan de klant vraagt: wanneer hebt u het nodig? Een man die het omgaan met onzekerheden als een kans ziet en niet als een bedreiging." Nuis noemde het de verdienste van Daan van Doom om een gefragmen teerde sector te consolideren en niet te doen afglijden. „Je hebt ze van een nieuw elan voorzien met een maat schappelijk perspectief. Marktgerich te productie was daarbij een belang rijk uitgangspunt. De zo node gemis te marktleider met een heldere visie ontstond dankzij jouw visie en strate gisch inzicht. De scharnierfunctie die je tussen vraag en aanbod hebt weten in te nemen, is van uitermate groot belang gebleken en dat is voor een groot deel je verdienste. Maatschap pelijk ondernemen (milieu, dieren welzijn en duurzaamheid) staat hoog in het vaandel. Duurzaam produceren is belangrijk en in de ondernemings strategie van Vion is er sprake van een goede balans tussen mensen, mi lieu en winstgevendheid van het be drijf." Als voorbeelden noemde de burgemeester Ecoson met de vergis- tingsinstallatie voor o.a. biodiesel in plaats van plantaardige diesel die be slag legt op landbouwgrond. Ook de overname van Oerlemans, gespeciali seerd in vriesgroenten, stipte Nuis aan. Met het citeren van het gezegde 'slechte leiders scheppen volgelin gen, goede leiders creëren leiders' gaf de burgemeester aan, dat Daan van Doom tot de laatste categorie be hoort. „Een gepassioneerd leider van een schitterend bedrijf. Klantgericht betekende voor jou niet voor de klant gezwicht. Je bent een man met visie, maar tegelijk iemand die realist is en weet dat uiteindelijk niet het hebben van een goede visie het belangrijkste is, maar simpel het verwerven van een goed resultaat. Je kon niet stilzit ten en dat is niet onopgemerkt geble ven." Zo noemde oud-minister van land bouw Veerman de Vion-directeur 'een moedige man die de boeren te gemoet treedt als één van hen en te gelijk in alle duidelijkheid hen een spiegel voorhoudt. Een maatschappe lijk zeer betrokken persoon en een krachtig en geïnspireerd leider.' En Bert van Heemskerk, hoofddirecteur van Rabobank Nederland, typeerde Van Doom als 'een ondernemer in hart en nieren. Een ondernemer met durf en tegelijk iemand met een hoge maatschappelijke betrokkenheid.' De burgemeester merkte op, dat het stenen tijdperk niet is gestopt omdat er geen steen meer was, maar omdat er iets nieuws kwam. „In overdrach telijke zin is dat ook op Daan van Doom van toepassing, gelet op zijn innovatief vermogen en zijn creativi teit. Daarnaast is hij uit eigen waarne ming een zeer plezierig mens, zeer betrokken ook bij wat in de Thoolse samenleving gebeurt. Zo kan het niet anders, dat bij dit 25-jarig jubileum een bijzondere gebeurtenis past." Naast zijn beroepsmatige activiteiten spendeerde Van Doom zijn tijd im mers ook aan een groot aantal vrij willige bijdragen aan de samenleving op het gebied van economie, cultuur, sport en welzijn. Met name de duur, betekenis en internationale uitstraling van deze activiteiten zijn bijzondere verdiensten, die gehonoreerd werd met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. „Het was een hele mooie happening in de Karpendonkse Hoeve met fami lie en vrienden", zo kijkt Daan van Doom terug, voordat hij gisteren in het vliegtuig stapte naar Schotland voor gesprekken met de Schotse mi nister-president en topmensen uit de agrarische wereld. „Ik zie de uitstra ling van deze koninklijke onderschei ding naar al onze mensen, naar het hele bedrijf. Ik kreeg kansen om keerpunten in de agrarische sector te bewerkstelligen en daar ben ik best trots op. Als klein destructiebedrijf zijn we uitgegroeid tot een wereld wijd opererend bedrijf met nu ook 8 vestigingen in China. Wij hebben de markt dichterbij de boer gebracht en bedienen honderden miljoenen con sumenten." In Poortvliet had de burgemeesters zoon destijds vele boerenzoons als vrienden. „De liefde voor de agrari sche wereld werd je zo bijgebracht en mijn vader leerde me de maatschap pelijke betrokkenheid. Dat vormde een leidraad in mijn leven. Zo heb ik ook iets met Tholen. Daarom vond ik het voor mij persoonlijk het mooist dat burgemeester Nuis me de onder scheiding uitreikte, al was het voor de onderneming leuker geweest wan neer minister Verburg dat had ge daan", aldus Daan van Doom, die nog werd toegesproken door Anton Vermeer, voorzitter van landbouwor ganisatie ZLTO, tevens vice-voorzit- Op het schoolplein genieten de leerlingen van een gebakje en een blikje fris, v.l.n.r. Anneke van Gorsel en Jacobie Duine uit Oud-Vossemeer, Nathalie van de Merbel en Anne Vader uit Tholen, Marieke Cornet uit Scherpenisse en Kaily Scherpenisse uit Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3