Bouw woningen en appartementen Onder de Linden na de bouwvak Chauffeurs genieten bijna nog meer dan hun 'bijrijders' Gemeente teert in op het eigen vermogen Als beleid ontbreekt, komt het volk ten val Raadzaal te heet of te koud Doré 32 cent bij stabiele aanvoer Adriaan Hoek eindigt tussen profs Eén ondernemer truckers rit zegt af vanwege hoge brandstofprijs Donderdag 3 juli 2008 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT 11 Na de bouwvakvakantie wordt in Sint-Maartensdijk op de plaats van het Markiezaat college begonnen aan de bouw van twintig woningen en vijftien appartementen. Om de verkoop van de woningen te bevorderen is het plan aangepast. Vijf van de negen woningen voor senio ren worden vervangen door zes twee-onder-een kapwo- ningen. Er blijkt minder behoefte aan deze patiowonin gen (met alles op de begane grond) te zijn dan werd aangenomen. Zaterdag werd het bouwterrein feestelijk opgeleverd aan Wildhage planontwikkeling uit 's Gra venmoer. Dat gebeurde in een tent aan de bouwterrein met muziek en een drankje voor de toekomstige bewo ners en kandidaat kopers. Plan aangepastmeer twee-onder-een-kapwoningen, minder huizen voor ouderen Vier makelaars Thoolse amateurorganist tweede op orgelconcours Adriaan Hoek 18) uit Tholen is tweede geworden op het Govert van Wijn orgelconcours. Deze wedstrijd voor conservatoriumstudenten en amateurorganisten werd za terdag gehouden op het Garrels-orgel in de Groote of Nieuwe Kerk in Maassluis. Er waren 13 deelnemers. Hoek stond als enige amateur in de top 3. Een stoet van 62 vrachtwagens trok zaterdagmiddag over de wegen van Tholen en Sint-Philipsland. 62 Thoolse chauffeurs met ieder een gehandicapte als bijrijder. De chauffeurs genieten bijna nog meer dan de gasten, vindt de 36-jarige chauffeur Henk den Haan uit Sint-Philips- land. Als koning van het asfalt rijdt hij nu niet met een grote oplegger, maar met een gehandicapte in een lange stoet van dorp tot dorp. Vanwege de hoge brandstofprijs heeft één ondernemer afgehaakt. Stavenisse De verkoop van de zes twee-on- der-eenkapwoningen aan Onder de Linden verliep voorspoedig. Die zijn allemaal verkocht. De prijzen varieerden van 270.000 euro tot 282.000 euro. Voor de kopers van die huizen zijn vorige week de ak ten gepasseerd bij de notaris. Van vijf vrijstaande geschakelde wo ningen aan de Prins Constantijn- laan (voorheen Parallelweg) is er een verkocht, op een ander huis is een optie genomen. De prijzen van deze woningen schommelen tussen de 323.000 euro en de 335.000 eu ro. Omdat de bouw van de patio woningen niet vlotte, is besloten er zes te vervangen voor de twee-on- der-een-kapwoningen die ook la ger geprijsd zijn dan de rij aan On der de Linden. Daarmee hoopt de ontwikkelaar de verkoop te bevor deren. Van de zes zijn er inmiddels twee verkocht. Deze woningen va riëren in prijs van 233.000 tot 247.500 euro. Voor de drie overge bleven patiowoningen is nog geen koper gevonden. Muziekvereniging Euterpe speelde een aantal nummers bij de tent. De nieuwe eigenaren van de woningen waren uitgenodigd. Directeur W.C.M.A. Snoeren van Wildhage projectontwikkeling heette hen welkom. Ook de andere genodig den die 'aan de wieg van het plan' hebben gestaan. Hij herinnerde er aan dat het vijf jaar geleden was dat de eerste plannen werden ge maakt. Er was echter nog niets concreets om uit te werken zolang het besluit over het verplaatsen van de school nog niet was genomen. „We moesten geduld hebben totdat de nieuwe school was gebouwd." De school in Tholen werd vorig jaar in gebruik genomen, de oude ambachtsschool uit 1957 in de smalstad gesloopt. Om de bouw mogelijk te maken moest het be stemmingsplan worden gewijzigd. „Voor elke procedure staat een lange termijn. Mensen kunnen zienswijzen indienen. Het is ver heugend dat door geen enkele om wonende bezwaar is aangetekend. Hij bedankte wethouder K.A. He- ijboer voor de medewerking en de prettige wijze van onderhandelen over de nieuwe invulling van het terrein. Snoeren wees er op dat het noodzakelijk was het plan aan te passen, door patiowoningen te ver vangen door 'twee-kappers'. „Dit type huis vindt hier toch meer af trek." Snoeren meldde ook dat woning corporatie Laurentius uit Breda ap partementen bouwt op het terrein. „Er kon helaas geen akkoord met Castria Wonen worden bereikt. Lautentius nam het wel aan en gaat een vijftiental huurappartementen bouwen." Door de bijeenkomst hoopt Snoe ren de verkoop te stimuleren. Na de bouwvak wordt er begonnen met de bouw van het complex. De bijeenkomst was ook bedoeld om de toekomstige bewoners met el kaar kennis te laten maken. „Maak het Onder de Linden, onder elkaar gezellig. Veel plezier en straks veel woongenot." Heijboer vond de periode van vijf jaar niet lang. Over het algemeen duurt het veel langer, zei hij. Acht jaar voor een bouwproject is geen uitzondering. „Dus, waar hebben we het over?" De wethouder schetste de voorge schiedenis van het project. De school had te kampen met een te ruglopend leerlingenaantal. „We konden de school voor voortgezet onderwijs in de gemeente alleen behouden als we die zouden ver plaatsen naar Tholen om voldoende leerlingen te houden. Daarin zijn we geslaagd want de cijfers wijzen uit dat de school - het Westerpoort college- groeit. Als de school hier was blijven staan, dan was het on derwijs verloren gegaan. Het was natuurlijk voor de inwoners van Sint-Maartensdijk niet prettig dat Met een tent en een optreden van Euterpe worden de toekomstige bewoners verwelkomd. de voorziening verdween, maar er komt wel iets moois voor terug." Hij feliciteerde de toekomstige be woners van Onder de Linden, maar herinnerde Snoeren er nog even aan dat hij nog één maand had om het geld voor de grond in de kas van de gemeente te storten. He ijboer was ingenomen met de va riatie in de bouw. Sociale huurwo ningen, twee-onder-een-kapwoningen, pa tiowoningen en vrijstaande gescha kelde huizen. Het ontwerp is van Wil Bongers van architectenbureau Snoeren uit Dongen. Bongers ont wierp ook de nieuwe school met bibliotheek in Tholen. Heijboer fe liciteerde ook Snoeren die in korte tijd er in slaagt om met de bouw te starten, 'zodat dit terrein niet lan ger leeg hoeft te staan." Namens de makelaardij Sinke Ko- mejans Nijpels bedankte Koos Schreuder de wethouder voor de medewerking en bood hem een at tentie aan. Er waren maar liefst vier makelaars aanwezig. Volgens Schreuder was het eerste plan geba seerd op de peiling van de behoefte die in de woonvisie van de gemeen te is neergelegd. Namelijk dat er vooral behoefte is aan woningen voor ouderen. Huizen met slaapka mers en badkamer op de begane grond. Dat blijkt in Onder de Lin den toch niet het geval. Volgens Schreuder kan het te maken hebben met het feit dat ouderen pas laat be slissen om een nieuwe woning te kopen. „Vaak willen ze het eerst zien. Maar met de wat goedkopere variant van de twee-onder-eenkap- woningen met garage hebben we een grotere kans dat de verkoop vlotter gaat. Daar zijn er al twee van verkocht." Aannemersbedrijf Van der Poel uit Terneuzen gaat het complex bouwen. „Het is goed weer en de prijzen zijn ook goed, dus de telers blijven rooi en", zegt veilingdirecteur David Hage. Van het aflopen van de rooi- datum was 1 juli dan ook weinig te merken met een aanvoer van 237 ton, slechts 2 ton minder dan maan dag. Gisteren was er ook weer 236 ton en de Doré-prijs liep toen zelfs nog 2 cent op. Woensdag 2 juli: Doré 25-32, Pre mière 25, Frieslander 22-26, Nicola 30-33, Eigenheimer 30-34, Bildt- star 33-37, bonken 58-60, drielin gen 10-13, kriel 30-72, aanvoer 236 ton. Dinsdag 1 juli: Doré 27-30, Fries lander 22-27, Nicola 31-32, Eigen heimer 31-33, Bildtstar 40-41, Anaïs, bonken 53-54, drielingen 10, kriel 52, aanvoer 327 ton. Maandag 30 juni: Doré 29-32, Première 22-24, Frieslander 23-26, Nicola 30, Eigenheimer 33-35, Bildtstar 44-48, Anaïs 23, bonken 55-58, drielingen 10-12, kriel 27- 67, aanvoer 239 ton. Vrijdag 27 juni: Doré 28-30, Pre mière 22, Frieslander 24-28, Eigen heimer 31-35, Bildtstar 46-49, Anaïs 24, bonken 60-62, drielingen 10-13, kriel 22-64, aanvoer 173 ton. Donderdag 26 juni: Doré 26-30, Première 22-24, Gloria 22, Fries lander 22-27 Nicola 30-32, Eigen heimer 34-35, Bildtstar 42-46, Anaïs 25, bonken 56-58, drielingen 10-12, kriel 25-68, aanvoer 281 ton. Voor de driekoppige jury die be stond uit Petra Veenswijk, Arjen Leistra en Hayo Boerema, moest de organist van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Tholen een aantal verplichte werken spelen. Hij kon kiezen uit één van drie Liepziger Choralvorspiele van J.S. Bach of uit één van drie Studiën in Kanon Für den Pedalflügel van R. Schumann. Daarnaast mocht Hoek een vrij werk spelen. Hij koos als verplicht werk Mit innigem Ausdruck van Schu mann en als vrij werk voor Concerto in d (BWV 596) van Bach. Zijn prijs was een bronzen plaquette met de beeltenis van Govert van Wijn. Daarnaast mag Hoek volgend jaar samen met de andere prijswin naars een concert verzorgen, het zo genaamde Laureatenconcert. Al in zijn eerste jaar als orgelspeler, hij startte in 2005 met orgel- en pianolessen bij Paul Heijboer, won Hoek het Feike Asma concours. Hij begon in juni 2006 met lessen bij Eriq Quist en werd in dat zelfde jaar winnaar van het amateur orgelcon cours in Oude-Tonge. Naar aanlei ding daarvan gaf hij op 16-jarige leeftijd zijn eerste orgelconcert. De Tholenaar schreef in 2007 opnieuw het Feike Asma concours op zijn naam. Hoek is sinds 2007 organist van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Tholen en begeleidt daarnaast het ensemble Ars musica. Daarnaast be geleidt hij diverse koren. Op dit mo ment zit hij in zijn eerste jaar van zijn studie Economie aan het Hoornbeeck college in Rotterdam. Als hij daarmee klaar is, wil Hoek naar het conservatorium. Adriaan Hoek was zaterdag de enige amateur in de top 3 van organisten. De truck van Van Haaften rijdt over de Javadijk Sint-Annaland binnen. Het is alweer de zesde truckersrit die Ella de Rooij uit Poortvliet en Adrie en Marrie Aarnoudse uit Oud-Vossemeer organiseren. „Het was weer super, zegt De Rooij. „Het is allemaal weer vlekkeloos verlopen. Er is geen schade gere den, er zijn geen aanrijdingen ge weest." De chauffeurs zijn allemaal afkomstig van het eiland, maar niet alle ondernemingen zijn hier geves tigd. Zo rijdt Den Haan voor een bedrijf in Utrecht. Den Haan: „Ze offeren er hun schaarse vrije mid dag aan op. Maar ze doen dat met liefde." Niet alleen de hoge brand stofprijzen vormen een bedreiging. Als de plannen van de Europese commissie doorgaan wordt het las tig om een rit te maken. Er komt een strengere reis- en rijtijdenbe sluit. Dat betekent dat chauffeurs 45 uur moet rusten tussen twee rit ten. Tegen de voorgenomen maatre gel zijn chauffeur in het geweer ge komen. Zaterdag reden de chauffeurs van ongeveer kwart voor twee tot half zes. De Rooij: „Het zou voor de chauffeurs van zater dag hebben betekend dat ze pas maandagavond weer aan de slag konden gaan. Maar ik geloof niet dat er maandagochtend nog iemand thuis op zijn stoel zat. We hebben weer volop medewerking gekregen. Het was weer erg gezellig." Dit jaar werd ook Sint-Philipsland weer aangedaan. „Dat gebeurt niet elk jaar. Het betekent ook dat de rit lan ger duurt." In het dorp kregen de chauffeurs een tas met inhoud van de chauffeursvereniging Flupland die enkele maanden geleden is op gericht. Ook bij het vertrek in Oud- Vossemeer aan de Coentjesweg was er een tas, dit keer met proviand van de supermarkt in het dorp en die in Stavenisse. Ook in Poortvliet kregen de rijders een attentie. De stoet was van verre al te horen, maar bij Sint-Annaland werd niet meer getoeterd vanwege een begra fenis van de vorige week bij een verkeersongeval omgekomen Sjaak Hage. De stoet kwam rond drie uur in Sint-Annaland aan. Op de Java dijk werden de vrachtwagens opge wacht door twee wagens van de brandweer. Ook die maakten geen lawaai, maar gebruikten alleen zwaailichten. De route werd van wege het Schorrefestival op het Ha venplein omgelegd. „Dat is op zich wel jammer. We wilden via de Spuidamstraat naar de Dominees weg en Hoenderweg langs de Wel- levaete naar de Stoofweg, maar we konden de bocht naar de Dominees weg niet maken." Pas op de Annavosdijk richting Sta venisse drukten de chauffeurs weer op de claxon. De brandweer was dit jaar vertegenwoordigd door de tank autospuit van de blusgroep Stave nisse. Het was de wagen die het korps leent van het stadsgewest Middelburg/Vlissingen omdat de ei gen wagen schoongemaakt moet worden na de brand in de kazerne. Vooral in de woonkernen waren mensen uitgelopen om de stoet te zien. Vaak ging het raam open en zwaaiden de bijrijders naar familie of bekenden. Ook de 5 jarige Marijn Heijboer uit Tholen die hoog in de cabine van een wagen van de firma de Groen uit Poortvliet zat. Vorig jaar mocht hij ook al mee. Toen had hij oordopjes in gedaan omdat hij bang was dat de claxons te veel la waai zouden maken, maar dit jaar liet hij ze uit. Marijn gaat elke dag naar het dagactiviteitencentrum De Schutse in Oud-Vossemeer vanwaar de wagen vertrokken. Ook directeur Huib Dorst reed mee, maar dan in het busje van de Schut se. Als laatste van de stoet. Een nieuw financieel probleem dient zich aan met de vaststelling van de gemeenterekening 2007, na melijk de intering op het eigen ver mogen (de som der reserves). Het college van b. en w. presenteert de concept-rekening met een batig saldo van 127.254,47 euro. Op dit saldo werd uitgekomen door een onttrekking aan de reserves van 1.176.061,47 dus een vermindering van het eigen vermogen met dit be drag. Bovendien werd van de ge raamde lasten 2007 een bedrag van 4.529.474 euro doorgeschoven naar 2008, terwijl de begroting van dat jaar al een nadelig saldo aangaf van 1.395.659 euro. Het begro tingssaldo 2008 kwam daarmee op 5.925.133 euro en is eveneens ten laste van het eigen vermogen ge bracht. Het eigen vermogen, per 1 januari 2007 bedragende 28.291.000 euro, gaat er bij de hiervoor aangegeven gang van zaken in 2 jaar tijd onge veer 7 miljoen euro op achteruit. Dat gaat hard en de meerjarenra ming biedt geen perspectief tot herstel. Voorts wordt het eigen vermogen geschaad door een verkeerd reser- veringsbeleid. Dienaangaande: in de per 1 januari 2004 gewijzigde regelgeving is onderscheid ge maakt tussen investeringen met economisch nut en die met maat schappelijk nut; op investeringen met economisch nu mogen geen re serves meer in mindering worden gebracht. De regelgeving beoogt daarmee dat economische objecten zichzelf moeten terugverdienen en de exploitatie ervan dan ook niet beïnvloed mag worden vanuit het eigen vermogen i.e. de reserves. Het college van b. en w. is de op vatting toegedaan dat reserves wel aangewend mogen worden ter dek king van kapitaallasten (rente en afschrijving) van investeringen met economisch nut. Het college heeft op grond van die opvatting de ge meenteraad bewogen 8.870.000 eu ro over te hevelen van de algemene reserve (de algemene spaarpot) naar nieuwe bestemmingsreserves ter dekking van vorenbedoelde ka pitaallasten. Een mijns inziens averechtse handelwijze van het ge meentebestuur. Strijdig met de be doeling van de regelgeving wordt rechtstreeks vanuit het eigen ver mogen invloed uitgeoefend op het exploitatieresultaat. Tevens doet het onwezenlijk aan om meer dan 8,5 miljoen euro gedurende 40 jaar (gebruiksduur van betrokken ob jecten) vast te zetten, teneinde daaruit jaarlijks een part kapitaal- lasten (gewone exploitatiekosten) te dekken. Iedere ondernemer weet, wat het resultaat is als het eigen vermogen wordt opgesoupeerd. Voor de ge meente geldt geen andere maatstaf. De raad is hoogst verantwoordelijk voor de gezondheid van de finan ciële positie van de gemeente. Ge zien de mogelijke verstrekkende gevolgen van de in het vorenstaan de aangegeven problematiek, zal de raad drastische maatregelen moeten treffen, wil het tij nog zijn te keren. Indien de raad zoals tot nog toe ge wichtige financiële zaken op z'n beloop laat, zijn controlerende functie maar beperkt uitoefent (in mijn ogen uiteraard!) poneer ik aan het adres van de burgers de stel ling, dat het beheer van het ge meentelijk huishoud- en spaar bankboekje bij het huidige bestuur niet in goede handen is. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk. Stemmen van lezers Er wordt in vele gemeenteversla gen, zie o.a. EB 12 juni,teruggeko men op het overschrijden van het budget voor het nieuwe gemeente huis, waarbij allerlei uitvluchten gesuggereerd worden om de bur gers te doen geloven dat het echt niet was te voorzien. Daarenboven wordt er alleen over de btw ge sproken en worden overige specifi caties uit de weg gegaan. Tijdens de verkiezingen (maar die zijn nu voorbij) werd aan de burgers een transparanter beleid beloofd! De fractieleider van de PvdA is een meester in het wegpraten van fei ten. Hij probeert alle feiten te rela tiveren en zo de werkelijkheid bui ten beeld te houden. Ook de VVD is een kei in het bedekken van de gemaakte fouten, want ,we hebben vaker met overschrijdingen te ma ken' en dus Moet je je dan niet afvragen of de ze beleidsmakers wel capabel zijn? Immers regeren is vooruitzien! Dan nog de vergoelijking dat vele raadsleden te zwaar belast worden omdat er tientallen raadsleden moeten stoppen. Is dat niet het ver leggen van accenten, om de essen tiële punten buiten beschouwing te laten? Dan nog als klap op de vuurpijl vermeldt de Eendrachtbo- de van 26 juni dat op de uitnodi ging van de gemeente om 'verant woording' af te leggen over het afgelopen jaar, slechts 2 mensen gehoor gaven aan die uitnodiging. Dan nóg vraagt men zich af: wat wil dit zeggen? CDA motiveert: Er zijn goede zaken over tafel ge gaan.(met die twee mensen) Dat is dan duidelijke taal! Oudesluijs probeert weer de aandacht te ver leggen naar: ,Hij mist de vertegen woordigers van verenigingen, in stanties enz.' Het verwondert hem dat er bij zulke gelegenheden nie mand op het toneel verschijnt. Blijkbaar is hij blind voor de wer kelijke reden van dit falen. Nee, zegt dhr. Bout: Mogelijk willen de inwoners de informatie op een an dere manier? Hij en alle fracties ontvingen van mij een brief met het verzoek om op een eerlijk ge specificeerde manier verantwoor ding af te leggen, maar óf hij lijdt aan geheugenverlies óf negeert de burger. Maar, zo zegt hij: Ik ga op nieuw mijn 'voelsprieten' uitste ken om er achter te komen wat de oorzaak is van de geringe betrok kenheid van de burgers bij het ge meentebeleid. Ondanks de zware bewolking houdt hij toch zijn zon nebril op. ,Als je het over burgerparticipatie hebt, dan is dit een manier om de inwoners te bereiken', aldus de VVD. Heeft deze uitspraak niet veel weg van een struisvogel, die bij naderend onheil zijn kop in het zand steekt en denkt dat dan alles gered is. Mijns inziens is het de tactiek van de colleges om net te doen alsof je het niet begrijpt. Hoewel.. 9000 burgers duidelijk hun mening heb ben gegeven. Ik begrijp dan ook niet waarom het zo moeilijk is om een totaalprijs van de nieuwbouw en aanhorigheden te vermelden, dan is immers alle argwaan weg. Denk daarbij ook aan de pseudo- inspraakavonden in Scherpenisse i.v.m. het Holland Huis, waar meer dan 89% vóór behoud van dit ge bouw is, probeert het CDA via al lerlei manipulaties de inwoners om de tuin te leiden en toch tegen de wil van de burgers een lokaliteit in het wozoco onderbrengen voor het houden van allerlei feesten. Een combinatie die een verstandig mens niet zou durven verzinnen. Dat er één persoon is die een cul turele 'omslag' voorstaat, wordt dan gezien dat 'anderen het ook zo willen'. Uit de geplaatste bus voor zgn. ideeën voor het Holland Huis is duidelijk geworden hoe de ge meenschap over de colleges denkt. De bus bleef leeg! (verstandig) En de fracties begrijpen nog niet waarom de burgers zo weinig ver trouwen hebben in het gemeente bestuur! Sinds de prestigieuze plannen vanaf 2000 t/m heden is het vertrouwen in de colleges ge daald tot het nulpunt, al wordt dit in allerlei toonaarden ontkend. Is dit nou bedrijfsblindheid óf alle burgerinspraak aan je laars lappen? Want dat betekent Oost-Indisch doof. Het laatste lijkt mij het geval. Ondanks deze duidelijke uitspra ken en inspraken van de burgers worden alle door de colleges geop perde plannen door de strot ge duwd. De burger móet het slikken! Ben je dan als bestuur dichter bij de burger? Vergeet het maar! C.Rijnberg, Sint-Maartensdijk. De klimaatbeheersing in het nieu we gemeentehuis in Tholen laat te wensen over. In de raadzaal is het in de winter te koud en in de zo mer te heet. Op een mooie zomer dag lopen de temperaturen in de raadzaal al snel op. De warmte blijft in de raadzaal hangen. Dat bleek onlangs in de commissie ruimte weer eens. 's Avonds stond de zon nog volop te schijnen op de ramen. Het 'oog' zoals de raadzaal door architect Ch. Sturm wordt ge noemd, zag de zon langzaam zak ken aan de horizon. Een mooi schouwspel boven het Thoolse landschap en het aangelegde na tuurgebiedje rond het gebouw. Ondanks de zonwering (zwart maar transparant) keken de aanwe zigen op de publieke tribune tegen de nog krachtige zonnestralen in. Ook de raadsleden hadden last van de warmte. Waar in de kleine raad zaal van het oude gemeentehuis in Sint-Maartensdijk de ramen nog eens werden opengegooid, bleef hier alles potdicht. Verschillende raadsleden en amb tenaren gebruikten de stukken van de vergadering als waaier voor verkoeling. In Tholen wordt voor de verwarming in de winter en voor de verkoeling in de zomer ge bruik gemaakt van grondwater, maar daar was niets van te merken. Dat vond ook voorzitter H. Geluk. Hij stelde vast dat het effect van de koude- en warmteopslag niet voel baar is. Hij constateerde aan het eind van de vergadering dat ieder een zijn jasje had uitgetrokken, be halve SGP-raadslid J.M. Aarnoud se. De zon - het was tegen de klok van elf uur - had zijn warmte in de raadzaal opgeslagen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 11