jji| mi EÏ0SJF®L Tv Sint-Annalander omgekomen, dochter en vriendin gewond AbdijNieuws Van Houte Raad heeft oor voor reformatorisch grafveld Passanten en hulpverleners komen zeer snel in actie Bewoners Strijenham zien uitbreiding Striene niet zitten Meer dan 200 wandelaars op pad rond Sint-Maartensdijk Donderdag 26 juni 2008 64e jaargang no. 33 Wonen www.vanhoutewonen.nl Weer prijs voor Thoolse studenten Mevr. Hendrikse honderd jaar Eerste dakkapel aangepaste regel Opnieuw een dramatisch verkeersongeval op Tholen. De 45-jarige Sjaak Hage uit Sint-Annaland is maandag avond op de Oudelandsedijk bij Stavenisse om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Zijn 14-jarige dochter en een 13-jarige vriendin uit Sta venisse liepen verschillende verwondingen op. Passanten en hulpverleners verleenden optimale prestaties. Na het dodelijk ongeval op 11 april op de Postweg bij Poortvliet is dit al de tweede verkeersdode dit jaar. Sjaak Hage wordt zaterdagmorgen in Sint-Annaland begraven. De voordeligste 5 deurs in Nederland /7\AutoTeam.nl AutoTeam Steenbergen Arts uit Rotterdam Nachtheli Nijmegen Gemeente kan er plaats voor reserveren Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ton Boers uit Oud-Vossemeer heeft weer een prijs gewonnen voor zijn mini-onderneming Sudoku Team l.c. Dat is uitgeroepen tot beste vm- bo-studentenbedrijf 2007/2008. Vandaag krijgen Boers en zijn team op het Calvijn college in Krabben- dijke een geldprijs van 250 euro uit gereikt. Deze ontvangen ze uit han den van Johanneke Vreeswijk van de landelijke organisatie Jong On dernemen. Ook de wethouder van onderwijs van de gemeente Rei- merswaal, J.J.L. de Kunder, is bij de feestelijke ceremonie aanwezig. Het Sudoku Team l.c. laat 23 vmbo-stu- dentenbedrijven achter zich. Samen met negen medeleerlingen, waaronder Arjan Schot uit Sint- Maartensdijk, werkte de 15-jarige Boers vanaf december vorig jaar aan het schoolproject. Het Sudoku Team ontving eerder in maart de hoofd prijs op de nationale marktdag voor mini-ondernemingen. Toen kregen ze 500 euro. Ze was lang gezond, maar sinds en kele weken is haar gezondheid broos. In zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland hoopt mevrouw L.M. Hendrikse-Everaers morgen hon derd jaar te worden. Voor haar en de familie is dat een bijzondere dag. Drie weken geleden was ze nog goed aan te spreken. Gevraagd naar wat ze het liefst zou doen op haar verjaardag, zei ze op haar kenmer kende opgeruimde manier: 'Mee de muziek deu 'tdurp'. De eeuwelinge werd in 1908 in An na Jacobapolder geboren. Van 1932 tot 1998 woonde ze in Stavenisse. Voor deze krant schreef ze talloze gedichten in het dialect over zaken die haar dorp aangingen. Tien jaar geleden verhuisde ze naar de Vroon hof. Later naar de Schutse toen ze wat gebrekkiger werd. Ze heeft twee kinderen, een dochter en een zoon, en acht kleinkinderen. De familie wil de dag niet zomaar voorbij laten gaan, maar vanwege haar kwetsbare gezondheid kan het vrijdag geen groot feest worden, zegt dochter Nel van Popering-Hendrikse. M. Bijl aan de Ring 28 in Oud-Vos semeer kan al profiteren van het verruimde welstandsbeleid. Hij mag nu een dakkapel bouwen die vijftig procent van het dakvlak beslaat. Maandagochtend ging de wel standscommissie daar mee akkoord nadat een meerderheid van de ge meenteraad vorige maand een amendement van de VVD daarover had aangenomen. Op de aanvraag voor de bouwvergunning schreef ar chitect T. Jansen: Conform aange past beleid. a 4*. .N._ *5* Brandweerlieden bezig met de hulpverlening nadat een auto op de Oudelandsedijk bij Stavenisse tegen een boom was gebotst. Het waterschap overweegt de maximum snelheid te verlagen van 80 naar 60 km en de bermen te verstevigen met grasblokken. „Ik hoorde een kort remspoor en een doffe klap", vertelt Lyon Wal- hout, de nertsenkweker aan de Ou delandsedijk die rond kwart voor negen maandagavond direct in actie kwam, samen met zijn vrouw Nelle- ke. Vanuit Sint-Annaland was Sjaak Hage op weg naar Stavenisse om de 13-jarige Jennifer van Haaften thuis te brengen, de vriendin van Hage's 14-jarige dochter Amanda. Volgens de politie botste de auto door nog onbekende oorzaak aan de linker kant van de weg tegen een boom. De bestuurder overleed ter plaatse, de twee meisjes op de achterbank raakten gewond en konden niet op eigen gelegenheid uit de auto ko men. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provinc* Ze«i*id Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Matiz vanaf €7.295,- ZJLa voei je vrij Drukkerij 5, Steenbergen, 0167-560444 rnamuirwiWci U'S* BIG PlUS. Advertentie I.M. „Door de klap van de botsing was het portier ontzet", zegt Walhout. „Het was een 2 deurs auto en we konden onze vingers tussen het ont zette portier krijgen en dat met twee man verwijderen, zodat Jennifer van Haaften de auto kon verlaten. Ze was goed aanspreekbaar en kon zelf lopen, maar ze had wel een giganti sche hoofdwond. Mijn vrouw ving Jennifer op en ook Rob v.d. Kloos ter assisteerde hierbij. Zelf heb ik thuis een brandblusser gehaald, want de auto smeulde." Ook een passerende automobilist. Kees van Haaften uit Stavenisse, was beducht voor brandgevaar bij de vernielde auto. „Ik heb Kees Poot, de chauffeur van een bus van Connexxion, om zijn brandblusser gevraagd. Uit voorzorg, maar geluk kig bleek het niet nodig." De brandweer van Stavenisse was zeer snel aanwezig, constateerde Lyon Walhout. Maandag is het al tijd oefenavond voor de brandweer, dus ze waren al in actie en hoefden niet eerst naar de kazerne of hun pakken aan te trekken. Aangezien Stavenisse na de recente brand in de kazerne over een vervangende auto beschikte zonder schaar en spreider, werd direct ook Sint- Maartensdijk gealarmeerd omdat Stavenisse geen knipapparatuur voor auto-ongelukken in de vervan gende auto had. Daarom kreeg be velvoerder Hans Priem van de brandweer Sint-Maartensdijk de leiding van de hulpverleningsope ratie. Met man en macht werd ge probeerd zo snel mogelijk het ande re meisje te bevrijden. Door de klap van de botsing was de bestuurders stoel naar achter gekomen, waar door het 14-jarige meisje op de ach terbank met haar voeten vast was komen te zitten. De brandweer knipte het dak weg, zodat ambulan cepersoneel beter eerste hulp kon verlenen en uiteindelijk het meisje uit de vernielde auto kon halen. Aangezien er drie inzittenden wa ren, had de alarmcentrale 3 ambu lances opgeroepen. De ambulance uit Sint-Maartensdijk was er al snel na de twee brandweerwagens. Om 21.10 uur arriveerde de twee de ambulance en deze ziekenwa gen vertrok om 21.25 uur met het gewonde meisje uit Stavenisse naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Naast de flinke hoofdwond had ze een gebroken elleboog. Ook zou er sprake zijn van buikletsel. Om half tien kwam de derde am bulance voor de laatste gewonde. Om 21.45 uur kwam een een arts uit Rotterdam, met een auto van het mobiel medisch team. Die zou normaal met de traumahelikopter gekomen zijn, maar die mag bij nacht niet vliegen. Daarom reed de chauffeur van het mobiel medische team met vliegende vaart een trau ma-arts vanuit Rotterdam naar Sta venisse. De om 21.05 uur gealarmeerde trau maheli van Nijmegen mag wel 's nachts vliegen en die landde tien minuten later om 21.55 uur onder de Oudelandsedijk in een perceel uien van Henk van Oostrum, naast de nertsenfarm van Walhout. De he li had eerst boven de boomgaard van fruitteler Van Rossum aan de andere kant van de Oudelandsedijk gevlogen om een landingsplaats te zoeken, want de bomenrijke Oude landsedijk zelf was ook geen optie. Evenmin de smalle Nieuw Kem- penshofstedeweg, waar vele auto's van nieuwsgierigen geparkeerd stonden. De politie was intussen ook met meerdere auto's paraat en om 21.50 uur was er ook een moto ragent gearriveerd. Burgemeester Nuis was ook ter plaatse en volgde de hulpverlening op de voet. De brandweer assisteerde de ambu lance-verpleegkundigen om 22.00 uur bij het vervoer van de 14-jarige gewonde naar de helikopter. De steile dijk werd vermeden. „We zijn 100 meter verder gelopen richting de nertsenfarm", vertelt brandweer commandant Koos de Feijter. ZIE VERDER PAGINA 5 Als de reformatorische kerken een eigen gedeelte willen voor hun over ledenen op een uitbreiding van de algemene begraafplaatsen, dan kan de gemeente dat mogelijk maken. Wettelijk is dat niet vastgelegd, maar als de gemeenteraad vindt dat het er moet komen, dan kan de gemeente er een plaats voor reserveren. Dat bleek maandagavond in de commissie ruimte toen de beleidsuitgangspunten werden besproken voor de in richting van de uitbreidingen. Over het algemeen werd er positief gereageerd op de wens van de refor matorische kerken die zijn verenigd in het comité overleg overheid en kerken (OOK). Wethouder C.L. van Dis zei dat een apart deel van een begraafplaats ondergebracht kan worden in een stichting die verant woordelijk is voor het onderhoud, zoals dat bij de rooms-katholieke kerk het geval is. Dat heeft wel ge volgen voor de exploitatie van de begraafplaatsen. Het was een van de vele zaken die ter sprake kwamen. Ook het onder houd van de begraafplaatsen, de kosten van de exploitatie, de wijze van begraven en de duur van de grafrechten kwamen aan bod. Harde noten werden er niet ge kraakt. Daar lijkt het onderwerp te gevoelig voor. Wel werd duidelijk wat voor de fracties heel belangrijk en wat minder belangrijk is. Hoe men tegen de dood aankijkt en prak tische zaken lopen door elkaar, zei J.M. Aarnoudse van de SGP. Hij zei dat het onderhoud niet per se door vrijwilligers moet gebeuren. „Dat is geen uitgangspunt, maar wel een aanbeveling. Daarin kan de wens voor een religieus-cultureel bepaald grafveld betrokken worden." De PvdA, de grootste fractie in de raad, heeft geen bezwaar tegen een derge lijk grafveld, zei E. van der Wal- Vermeulen. Andere geloofsgemeen schappen dan de reformatorische, zouden dan ook de mogelijkheid moeten krijgen voor een deel op de begraafplaats. Ze dacht dan aan moslims en joden, maar die ge meenschappen zijn gepolst en heb ben laten weten nu geen belangstel ling te hebben. Maar als er een graf veld voor de reformatorische ge loofsgemeenschap moet komen, dan zal dat volgens de PvdA kosten dekkend moeten zijn. Net zoals de rooms-katholieke begraafplaats. Maar volgens Aarnoudse is er een verschil omdat het bij de rooms-ka tholieke begraafplaats gaat om eigen grond van de kerk en het verzoek van de reformatorische kerk is ge richt op een plek grond van de ge meente. Volgens Aarnoudse moet het onder houd te allen tijde verzorgd zijn. Maar het is nog niet bekend hoe net jes en verzorgd dat moet zijn. De duur van de grafrechten mag voor de SGP 15 jaar zijn. De exploitatie kosten (nu voor de helft kostendek kend) kunnen voor de SGP overwo gen worden. Hij vroeg zich af of die anders komen te liggen als er een re formatorisch deel op de (uitbrei ding) van de algemene begraafplaats komt. De SGP en RFT spraken zich 'op Bijbelse gronden' uit tegen het cremeren van overledenen. Aar noudse zei benieuwd te zijn naar het weren van mogelijk aanstootgeven de teksten op grafstenen. L.J. van Doorn (ABT) kon zich wel vinden in de opzet om de gebruikers meer te laten betalen waardoor de gemeente minder geld kwijt is. Hij zei in te kunnen stemmen met een verhoging naar 70 of 80 procent. Volgens Van Doorn is hier ook spra ke van een groenvoorziening. Wat het onderhoudsniveau betreft vond hij dat het er 'gelikt' uit moet zien. ZIE VERDER PACilNA 12 Recreatiehuizen én meer staanplaatsen camping De geplande uitbreiding van camping De Striene stuit op bezwaren bij de bewoners van Strijenham. Ze hebben een zienswijze ingediend tegen het voorontwerpbestemmingsplan dat tot vandaag bij de gemeente ter inzage ligt. Met name de tien recreatiewoningen en speelweide die ach ter de huizen aan het Strijensepad gepland zijn, stuiten de bewoners te gen de borst. „De camping komt wel heel dichtbij", zegt Han Rijstenbil. Strijenham telt twintig huizen en er wonen 26 mensen. Het is een aparte gemeenschap en dat willen de be woners graag zo houden. De helft meer huizen erbij tast in hun ogen het karakter van de buurtschap aan. „Dat zien we als een bedreiging van de woongemeenschap", aldus Rijs tenbil. Hij is alle huizen langs ge weest om handtekeningen te verza melen van medestanders. „Iedereen heeft getekend, op één na. Dat is de zus van campingeigenaar Duijm, dus daar hebben we begrip voor." Ook begrijpen de bewoners best dat de ondernemer zijn bedrijf wil ver beteren. „Maar niet ten koste van ons. Het karakter van Strijenham moet blijven zoals het is. We hech ten aan onze vrijheid en de rust." Camping De Striene, ten oosten van de buurtschap, gaat de komende ja ren op de schop om de kwaliteit van het kampeerterrein te verbeteren. Het aanbod voldoet niet meer aan de eisen van de hedendaagse toerist. Onderdeel van de plannen is een uit breiding, terwijl ook een grotere di versiteit van de vakantieonderko mens een belangrijk uitgangspunt is. Er wordt een heel nieuw bestem mingsplan voor gemaakt, want de ontwikkeling past niet in de be staande bestemmingsplannen. Het plan Kampeerterreinen is al 23 jaar oud, de uitbreiding valt in het plan Buitengebied. Op dit moment zijn er op de camping van 3,48 hectare 51 vaste en drie toeristische standplaat sen, alsmede 48 zomerhuizen. ZIE VERDER PAGINA 15 Anja Stoutjesdijk al ruim twintig jaar verpleegkundige in jubilerend Lievensbei Eerste diploma's uitgereikt op Westerpoort college in Tholen Ka Priem en drie andere dames Laudate Dominum gehuldigd ais zilveren koorleden EN VERDER... Burgemeester stuurt alle leden college op cursus voor aed-apparaat V ROUWEN DIE TEVEEL PRATEN BRENGEN KUSSEN TOT ZWIJGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Maandag vertrokken 201 deelnemers op de avondwandelvierdaagse van het evenementen comité Smalstad in Sint-Maartensdijk voor de 5 en 10 ki lometer. Het weer was ideaal: zonnig en niet te warm. Zoals gewoonlijk kozen de meeste wandelaars voor de korte afstand, namelijk 186. Op de lange afstand gingen vijftien wandelaars van start zoals de familie Zim merman met vier kinderen (twee in een buggy). Dinsdag kwamen er nog eens twintig bij. Het comité is tevreden met de opkomst. Vorig jaar werd de 200 niet gehaald. Er wordt veelal in groepjes gelopen. Kinderen die elkaar kennen van school, buren en of leden van een vereniging. Zo was de korfbalvereniging Emergo weer present en een clubje bewoners uit de Gladiolenstraat. Dat wilden ze laten weten ook want sommigen hadden een T-shirt met naam De Gladiolen aan ge trokken. De buurtbewoners doen elk jaar mee. Het begin en eindpunt is steeds voor het cafetaria Centrum op de Haven. Maan dag gingen de lopers op de vijf kilometer via het industrieterrein naar de Goris- hoeksedijk richting de zeedijk om via het fietspad over het Galgepad terug te keren naar de smalstad. De 10 kilometer liep over Scherpenisse, via de Hoge Markt, Kerkstraat, Lage Markt, Molenstraat, Molenweg via de Westkerkseweg, Hartogsweg naar de Gorishoeksedijk om daar de route van de vijf te vervolgen. Onderweg was er een controlepost waar de deelnemers een versnapering kre gen. Dit jaar liep ook Cees van der Wielen mee. Hij was tot vorig jaar lid van het evenementencomité. Hij verleent nog wel hand- en spandiensten. Onder wijzer Rob van der Klugt van de Rieburch is sinds de viering van Koninginne dag weer toegetreden tot het comité. Hij was al eerder lid. De leerkracht zorgt voor de persberichten en de (lied)teksten die aan kinderen en de opdrachten voor puzzeltochten worden verstrekt. Verder notuleert hij de vergaderingen. Van de Klugt is ook lid van VVN. „Het is wel handig dat er iemand namens het onderwijs in zit. Ook het driehoekje Rieburch, VVN en comité kan nuttig zijn." Vanavond haalt muziekvereniging Euterpe de wandelaars op. Sigrid Rinses doet met haar dochtertje mee op de vijf kilometer, hier op de Gorishoeksedijk in Scherpenisse. leerlingen van de Rieburch. Daarachter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1